EXTRA STOUT, VERHURING WEILAND publiek verkoopen: HEUSDEN. LVeerman Heeren Winkeliers, STAATS-LOTERIJ. D O EYÏÏRE N. STEENHOUWERIJ YOLLENHO YEN'S St. Jacobs Maagflroppels. De Notaris VERBERNE, veilen en verkoopen: De Notaris Verberne, 32 hectaren Weiland, 16 hectaren Weiland, 11 hectaren Weiland, VERHUREN Notaris YAN MEERTEN 9 Land- en Tuinbouw. Veeteelt. Gemengd INienwss en Allerlei. 3Iarktbericliten. Advertentiën. 2.63.80 hectaren Woensdag O 31aai't 1889, v/m 10 uur, te Dussen, bij C. HUIJGEN Vrijdag 8 Maart 1889, v/m De Steenovens te Doeveren, genaamd »de twaalf morgen,in drie perceelen en in Massa, als: Zegt het voort! te 's HERTOGENBOSCH, ^iem miste en naar hem zocht, zijn verminkt lijk. - Een 11-jarige knaap is te 's-Hertogen- bosch door het ijs gezakt en verdronken. - Aan de fabriek »De Maas* te Delfshaven wordt een werkman, die bijziende was en aan toevallen leed, vermist. Men vreest, dat hij in de Maas gevallen en verdronken is. - Te Tilburg is in een der grootste fabrieken een arbeider betrapt op het wegnemen van geld uit de gesloten les senaar van den directeur. De dader is gehuwd en vader fan drie kinderen. Met het zaaien van radijs begint men reeds bij gunstig weder in Januari. In bakken zaait men dan bij voorkeur de witte broeiradijs, wegens de kortheid van het loof daarvoor bijzonder geschikt. Ook in den kouden grond zaaien de liefhebbers reeds, maar veel valt op het gezaaide dan niet te rekenen. Zelfs het zaaien in Februari is nog wis selvallig en men doet goed, er dan nog een luwe, zonnige plaats voor uit te kiezen. Yelen zaaien ze daarom in Februari nog in bakjes of schotels, om ze later op 4 centimeter afstands in den open grond te verplanten. Om een zeker gewas te heb ben, beginne men half Maart in den open grond te zaaien en vervolgens telkens om de 14 dagen, wijl de radijs anders te oud wordt en haar malsch- heid verliest. Na Juni zaaie men niet meer, of op een beschaduwde plaats en begiete men ze dage lijks. In Augustus kan men opnieuw met zaaien beginnen. De radijs eischt een vruchtbaren, maar niet al te vetten en vooral geen versch gemesten grond, 't Best is de grond in den herfst te mesten en om te spitten, opdat grond en mest fliuk door vriezen. Losse gronden trede men vóór de zaaiïug goed vast, men krijgt daardoor mooiere ronde knollen. Roode en witte radijs wordt het meest gezaaid. De witpuntige of rozenroode met witte punten voldoet ook uitnemend. De lange radijs verdraagt goed warmte en wordt niet spoedig voos. Sommigen zaaien onderscheidene soorten ondereen, wat op den schotel wel aardig staat. Eene quaestie, die sedert lang hangende was, is eindelijk, geheel in het belang van onze vee houders, opgelost. Te rekenen van 1 Juni e.k. zal het Neder- landsch hoorn- en wolvee, hetwelk bij aankomst in Engeland onderworpen was aan dadelijke slachting op de plaats van aankomst, weder ge heel vrij op de Engelsche markt worden toe gelaten. Door Gedeputeerde Staten, gelet op art. 2 van het provinciaal reglement ter bevordering van de paardenfokkerij is bepaald, dat in 1889 de keuringen zullen worden gehouden a. te Breda: op Woensdag 27 Maart e.k. voor dekhengsten van buitenlandsch ras en b. te Osch, te Heusden, te Zevenbergen en te Eindhovenvoor andere hengstenop Maandag 18 Maart e.k. en voor nierriën; op Dinsdag 19 Maart e.k., telkens des voorraiddags te 11 uren. De keuringen heeft plaats in de gemeente Heusden; ten overstaan van het lid van Gepeputeerde Staten, Dr. A. Van der Steen, door de heeren: P. J. Van Beek te Zevenbergen, L. H. Gooien te Berchen en Jh. G. De Jongen van Zwijnsbergen te Heivoort, bijgestaan door den heer A. J. Vlamings, pro vinciaal-veearts te 's-Hertogenbosch. Als plaatsvervanger zijn aangewezen: voor het lid van Gedeputeerde Staten, het lid der provinciale Staten de heer A. Den Dekker te Almkerk en voor de leden der keurings-com missie, de heerenJhr. Y. F. A. De Kuiper te Yechel en Santbergen te Standdaarbuiten. GOUDSCHE PIJPEN. In het begin van de 17e eeuw rookte men nog uit korte pijpjes, met kleine koppen en dikke stelen, blijkens de fraaie prenten in de Minne kunst* van Van Heemskerck (1622). In 1640 waren de koppen reeds grooter en de stelen dunner geworden, hetgeen blijkt uit de platen van Van der Venne, in de dichtwerken van Vader Cats; maar de pijpen bleven nog kort. Tegen het midden der 17e eeuw zou van Diemer- broek een vertoog geschreven hebben, om te bewijzen, dat pijpen met lange stelen minder nadeelig voor de gezondheid zouden zijn, dan die met korte, als zullende de rook in de eerste beter bekoelen en de oliedeelen meer wegtrekken in de poreuse pijpaarde. Zeker is het, dat de eerste fabriek van lange pijpen te Gouda is opgericht tusschen de jaren 1655 en 1660, zoo niet door, dan tenminste op aanmoediging van Mr. Govert Cincq, burge meester van Gouda en zwager van Van JJie- merbroek. Nog lang daarna werd, ter gedachtenis aan dezen heer, het getalmerk vijf (cinq) op het hieltje der lange Goudsche pijpen geplaatst. Sedert dien tpd zijn de lange pijpen in alge meen gebruik geraakt en omstreeks het jaar 1663 heeft men te Amsterdam het eerst een orde gesteld op de pijpenmarkt. Tusschen de jaren 1720 en 1751 vonden te Gouda ongeveer zestienduizend menschen hun bestaan met pijpenmaken. In 1751 waren er nog 874 pijpenmakersbazen, leden van het gild, en in elke fabriek werden wekelijks van 28 tot 36,000 pijpen vervaardigd. Dit Knijpe (Friesland) schrijft men: Een beroemd man is uit ons midden wegge nomen. Want beroemd was hij, onze »duivel- bauner en wonderdokter;* uren ver in den om trek was hij bekend, en legio is het aantal kinderen, dat hij door zijne wonderspreuken en het toedienen van een aftreksel van zekere kruiden van »het zuur en de spruuw* genas. Ook als de kleinen laboreerden aan de lastige liefhebberij van tandenkrijgen, dan was hij de toevlucht vau meer dan ééne bezorgde moeder. Dan rustte zijn oog met eene uitdrukking van de diepste meewarigheid op het schreeuwende kiud, en terwijl hij den grijzen kop bedenkelijk schudde, klouk het geheimzinnig vau zijne lip pen: hij is er weer! hij houdt het weer tegen!* Wie die hijwas, ja, wie zal dat zeggen! i Maar zooveel is zeker, dat »bij« voor zijne macht moest bukken. Eenige bezweringsformulieren werden uitgesproken, en binnen enkele dagen vertoonde zich het welkome witte stipje, dat aan het lijden der kleine een einde maakte. Dan, ook andere, veel sterkere stukken wor den van hem verhaald. Een rijk Rotterdamsch koopman (sommigen maken er een professor van), door zijn roem aangetrokken, kwam tot hem. Zijne jeugdige echtgenoote was lijdende aan eene verlamming, die haar reeds sedert jaren had ver stoken van het gebruik harer beenen. Te ver geefs had de kranke heil gezocht bij geleerde doctoren en beroemde hoogleeraren. Doch wat deze niet konden, dat volbracht de Knijpster duivelbanner. Een enkel bezoek was voldoende, om haar het gebruik harer uiterste ledematen terug te geven. Is het wonder, dat de rijke Rot terdammer eene fabelachtige som bood om den wonderdokter zijn geheim te ontlokken? »IIet zou u niet baten, het is u niet gegeven,* luidde het in duistere orakeltaal gegeven antwoord, en het geheim, waaraan zoovelen hunne wonderbare genezing dankten, is met den wonderman ten grave gedaald. Bij de herstelling van den kerktoren te O. in Friesland, voorspelde zekere vrouw, dat een der timmerlieden met grijze kousen van den steiger zou nederstorten. Dit was voor de werklieden voldoende cm allen zwarte kousen aan te trekken. De ijzeren jonkvrouw. Wie eens gelegen heid heeft gehad in een museum de folterwerk- tuigen te zien, welke in de middeneeuwen gebruikt werden, om iemand tot bekentenis te brengen, zal gerild hebben bij de vreeselijke mar telingen, welke de ongelukkigen moesten onder gaan in die dagen. Onder die folterwerktuigen was er een, dat alle anderen in vreeselijkheid overtrof, het was de zoogenaamde »ijzeren jonkvrouw*. Deze dame was eene uit ijzer vervaardigde machine, die ge heel de vorm had van eene vrouw en ook als zoodanig was gekleed. De veroordeelde werd nu gedwongen op een ijzeren plaat te gaan staan en de jonkvrouw te kussen. Had hij dit gedaan, dan breidde de dame de armen uit, die zich lang zaam om den ongelukkigen sloten ,en een aantal dolken in zijn lijf deden dringen, welke in hare jjzeren armen zaten. Even langzaam zag dan de ongelukkige uit het ijzeren lichaam twee scherpe degens komen, die uiterst langzaam op zijne oogen afkwamen en hem tot in de hersenen drongeu. Had de jonkvrouw haar gruwelijk werk op die wijze gedaan, dan drukte de beul op eene veer, waardoor zij hare prooi moest loslaten, die dan door het valluik^ in een diepen put viel, van bo ven tot beneden langs de wanden met dolken bezet, die het lijk in stukken scheurden, als het er langs viel. De stukken van het lichaam vielen dan in een onder den put bruisenden stroom, en zoo verdwenen de slachtoffers, die de ijzeren jonk vrouw hadden gekust. Emannel Geibel had volgens de Deutsche Ro man Ztg.,« een eigenaardige manier van zin gen. Wel muzikaal ontwikkeld, hield hjj met zijn broeder, een musicus van beroep, zeer dik wijls zonderlinge muziekoefeningen in zijne wo ning te Lübeck. Zijn broeder ging voor de piano zitten en liet zijne phantasie den vrijen loop. Geibel de dichter, greep naar het eerste het beste stuk bedrukt papier, dat hij onder zijn bereikt kon vinden, meestal de advertentiekolommen van een krant, en begon, het spel van zijn broer volgend, den tekst van boven naar beneden met welluidende stem te zingen. Als het geruisch van den wind klonk dan het lied van de beste ham die hier of daar te verkrijgen was: lieflijker klonk het verhaal, dat de vrouw van dezen of genen een gezonden jongen had ter wereld ge bracht en in een langzaam wegstervend adagio werden de prijzen van de vruchten afgezongen. De musicus, geheel in phantasiën verzonken, speelde steeds verder, de dichter wandelde onder wijl met de krant in de hand de kamer op en neer. Deze zonderlinge oefening in de kunst werd op de meest ernstige wijze gehouden. Zeker professor wilde onlangs een boterham eten. In zijn verstrooidheid vergeet hij brood te snijden, smeert hij de boter op zijn baud en be merkt zijn dwaling eerst, nadat bij drie vingers heett opgegeten on zijn trouwring hem tusschen de tanden komt! Een kind van zijn tyd »Wie ontfermt zich over je, als vader en moeder je verlaten?* vroeg een onderwijzer. »De politie*, sprak de gevraagde jongen. Een bijgeloovig Amerikaan vond een spin in zijne courant en schreef aan de redactie om te vragen of dit geen boos voorteeken was. Vol strekt niet*, luidde het antwoord. »De spin kroop eenvoudig de kolommen van ons blad door om te zien wie er niet in adverteerden en dan zijn net in hunne winkels te weven, over tuigd van er nimmer gestoord te zullen worden.* Jetje: >0, moeder, ik zou zoo graag onder wijzeres worden.* Moeder: »Weet je wel, kind, dat je dan heel veel moet leeren?* Jetje: »Neen moeder; als ik met een onder wijzer trouw, ben ik immers onderwijzeres?* Goedkoope zalm Met de zalmvisscherij op den Rijn te Eist gaat het thans zoo voordeel ig, dat men daar (volgens het Handelsblad) f 2 voor den H.L. betaalt O, die drukfouten De chef vraagt aan een milicien, die zich tegen den krijgstucht had vergrepen »Man wat heb je tot verscbooning?* De milicien: »2 hemden en 1 onderbroek, kornel Poëtisch. Mevrouw. Bet, wie was de man, die gister bij de keukendeur stond? Bet. O, mevrouw, dat is de heldere lichtstraal in mijn donkeren levensnacht. Gedaoliten. Brengt geluk u schoone gaven, Houd van overmoed u vrij. Want bedenk het, als de vreugde 't Lieflijkst lokt zij gaat voorbij. De wure vriendschap zegt, Wat niemand zeggen wou, Maar zwijgt daarbij dan ook, Wat niemand zwijgen zou. Het geheele leven is een strijd tegen het on volmaakte; hoe moediger en langer we dien voeren, des te meer zullen we toenemen in vast heid en kracht. Het booze is van een sombere stemminghet neemt de vlucht voor een vroolyk gelaat. Wat heb ik? Vrienden! vaak genoeg Legt men die vraag zich vóór; Och dat men meer: »wathenik?« vroeg, Daar kwam men verder door. Dat is de ware gastvrijheid, die de vrijheid aan de gast waarborgt. God maakt zijn sehepselen gelukkig, maar langs Zijn weg en niet langs den onzen. Het is een grooter kunst lief te behouden dan liefde te verwen. Doen door laten is wjjsheidmaar doen door dulden is liefde. Wordt een taak u opgedragen, Vat haar aan en doe uw plicht, En gij zult nog zelf verbaasd staan, Over 't werk door u verricht. HEUSDEN, 2 Maart. Boter 75 a 80 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3| a 4 cent per stuk. 's-HERTOGENBOSCH, 4 Maart Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 135 vette kalveren en 3 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 56 a 60 ct., 2e kw. 52 a 56 ct., 3e kw. 48 a 52 ct. per kilo. De vette var kens golden 28 a 30 ct. per kilo. Den 4 Maart, was de prijs der boter 1.10 tot 1.44 cent. GORLNCHEM, 4 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd 118 runderen, waarvan de prijzen waren als volgt Zware kalfvaarzen f 200 a f 240, kalfvaarzen f 120 a f180, melkkoeien f120 a f 200, vaar- koeien f 00 a f 000, anderhalf-jarige ossen f 80 a f 110, guiste vaarzen f 80 a f 110, pinken f 40 a f 80, graskalveren f 20 a f 40 26 nuchtere kal veren f6 a f 12. Aangevoerd 2 vette varkens, van 18 a 24 c. per half kilo, 0 schapen, f 00 a f 00, 45 big gen, f 8.00 a f 12 per stuk. Boter 55 a 65 c. per half kilo, eieren f 0.90 a f 1.00 per 26 st., kippen f 0.80 a f.1.00 per stuk. ROTTERDAM, 4 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd262 runderen, 24 vette en graskalveren, 2 nuchtere kal v., 15 schapen of lammeren, 392 varkens, 0 biggen, 0 bokken, 00 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 65 ct., 2e kw. 60 ct., 3e kw. 56 a 00 ct., kalve ren le kw. 110, 2e kw. 90 a 95, 3e kw. 0 ct., schapen le kw. 70, 2e kw. 60 ct., alles per kilo. Varkens le kw. 28 a 00, 2e kw., 26 a 00, 3e kw. 23 ct., licht soort 19 a 22 ct. per 5 ons. Schepkaas per 50 kilo f 0.00 a 0.00. Aange voerd 0 partijtje. Zoetemelksche kaas 00.00 a 00 per 50 kilo. Aanvoer 0 partijtjes. Zeeuwsche eieren f 3.80 a 4.00. Overm. dito f 4.10 a 4.20 de 100 stuks. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin ca. H.L., prijs f 0.00 a f 0.00 per 50 kilo. WATERHOOGTE KEULEN. 1 Maart 2.96 M. boven 0. 2 Maart 2.69 M. 3 Maart 2.52 M. 4 Maart 2.37 M. WEERBERICHT. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Noorden wind. HoutwarenWaal- en IJselsteenen, Roode en Blauwe PannenRoode en Blauwe Plavuizen Witte en Gemarmelde Muurtegeltjes Oosterhoutsche en Fransche Ovenplavuizen, Kalk en Tras. ad 15 Ct. per i flesch. Op fust aan brouwerjj- prijzen. 500 jaar oude beroemde echte ^-SrhuizmarkeJ Ongeëvenaard tegen maag en darmcatarrh, maagkramp en zwakte, koliek, zode in de maag, slecht riekenden adem, het zuur, H oprisping, walging, braken, opzwelling, geel- zucht, milt, lever en nierziekten, hardlijvigheid enz. Nader omschreven in de bij iedere flesch gevoegde prospectus. Verkrijgbaar in bijna alle Apotheken en drogisterijen in flesschen a fl. 0.60, groote flesschen fl. 1,20. Het boek „Ziekentroost" wordt op aanvrage gratis en franco aan ieder adres gezonden. Men wordt verzocht hetzelve per briefkaart of direct, of bij een der onder staande depothouders te besteUen. Centraal-Depot Dr. JBödiker Co., Emmerik. Depotste Heusden M. J. Rooijakkers, Grossier 's-Bosch P. van Liempt, Ververstraat; Zaltbom- mel Math, van der Vegte, Drogist en bijna alle groote Apotheken en Drogisten in Nederland. De eerste trekking van de EER STE KLASSE der 330ste STAATS-LO TERIJ vangt aan op 18 MAART e.k. Geheele en gedeelten van Loten zijn steeds voorradig bij TE HEUSDEN. te DUS SEN, zal te Eethenter herberge van BLEES BRANDERHORST, op Woensdagen 13 en 27 Maart 1889, v/m 10 ure, WEILAND, in het A a 1 s v e 1 d, onder Drongelen, sectie A, nos. 12, 13 en 14. te Dussen, zal PUBLIEK VERPACHTEN, om te weiden, voor 't saizoen van 1889: onder Dussen en Meeuwen. Donderdag T 31aart 1889, n/m 3 uur, te Drongelen, in het Veerhuis: onder Eethen. 10 uur, te Wijk, in 'tRegthuis: onder Wijk en Veen. onder Op Zaturdag O Maart 1889, des morgens ten XI lire, is de Notaris XXL GIER voornemens, ten verzoeke van den Heer J. W. HOOGEZAND, ten huize van H. Mourik, in het Wapen van Amsterdam* te Heusdenpubliek te 1 perceel »de 19 hond.* 2 »de 3 morgen.* 3 »de 4 morgen* en «6 hond.* Inlichtingen geeft de Heer J. W. HOOGEZAND te Heusden. te Andelzal in de herberg van Jan Vos te Veen, op V t'ïjfliiigen M en 15 Maart 1889, telkens des voormiddags 10 ure, EEN PERCEEL DOUWLAND in den Overlaat te Veen, groot 45 Aren 30 Cen tiaren; in huur bij C. Blankers Jz. tot bloot- schoof 1890, voor f 75.per jaar. VAN Dsbbe van Pelt Orthenstraat, bij de V 'whstraat. Leverancier van Fardsteenen Raam- en Deur dorpels, NeuteD. Gootsteenen Stoeppiaten en Banden, Vloertegels. Grafmonumenten en Zer ken en alles wat tot het vak behoort. Schoorsteenmantels in alle soorten ruim voor radig. Ruime keuze van Plafond-Ornamenten, ver sierde Lijsten, ConsoU. Raam- en Deur versierin gen van gips en cement. Beste En elscbe aarden Buizen in alle af metingen buitengewoon goedkoop. PrivaatrechtersPortland-Cement eerste kwaliteit. Uiigebreide sorteering van deugdzame en zeer goedkoope cement-tegels voor v oeren. Hardgebakken Tegels in alle kleuren, voor winkels, gangen, keukens, stoepen, enz. Engel sche en Fransche Parketvloeren. Dakleien in alle soorten. Alles aan zeer lage prijzen. Per Flacons en per Kilo. Adres: Azijnfabriek G. VAN DER MAST, VlSSCHERSDIJX GORINCHEM.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3