Buitenland. Men schrijft uit Berlijn, d.d. 6 Maart: Koning Milan, wiens voorloopige aftreding zeker is en de toekomstige regent Ristics heb ben te Berlijn en Weenen alleszins duidelijke verklaringen doen geven omtrent de toekom stige buitenlandsehe politiek van Servië. De tegenwoordige Servische gezant te St. Peters burg, de heer Simitsch, zal in het nieuwe Ser vische ministerie worden opgenomen. Koning Milan, die aan eene hartkwaal lijdt, verkeert sinds eenige weken in een toestand van hoogst zenuwachtige opgewondenheid, die van tijd tot,tijd afwisselt met eene diepe neer slachtigheid. Zijn toestand wordt verergerd door bezorgdheid omtrent zijn zoon, die, sedert hij van zijne moeder is gescheiden, tot zwaarmoe digheid is vervallen. Vqjgens telegram uit Belgrado heeft Koning Milan Woensdagmiddag plechtig afstand gedaan van de kroon, ten gunste van zijn zoon Alexander. Ristics, Protitsch en Belimarkovitch zjjn tot regenten benoemd. Tevens wordt bevestigd, dat het ministerie- Christic8 is afgetreden, als ook dat generaal Pro titsch tot president van den ministerraad en Beli markovitch tot minister van binnenlandsche za ken is benoemd. Het Servische regentschap heeft koningin Na thalie terug geroepen ter aanvaarding van de voogdjjschap over haren zoon. Als de termjjn van meerderjarigheid voor Alex ander wordt 14 Augustus 1894 genoemd. Eerst daags zal er eene samenkomst tussohen den jongen Koning en zjjne moeder Nathalie, naar wie hij zeer verlangt, waarschijnlijk op Hongaarsch ge bied, plaats hebben. De Fransche minister van binnenlandsche zaken heeft aan den prefect van politie bericht, dat delegatiën, die zich naar Boulanger begeven, om hem de hulde harer lastgevers aan te bieden enz., voortaan slechts toegestaan kunnen worden, als zij niet te talrijk zjjn. Zoodra zjj het karakter eener groote mani festatie aanneemt, moet de politie haar te keer gaan. Men zegt dat bjj huiszoeking in het bureau van de Ligue des Patriotes 4000 brieven en andere stukken in beslag genomen zijn. In de maand Januari zijn 142 personen in Pasteurs Instituut te Parijs behandeld. Hiervan waren 133 gebeten door dolle honden, 6 door dolle katten en één door een dollen os. Wat de oorzaak van de ziekte der beide overigen was wordt niet gemeld. Slechts twee der patiënten overleden. Door vergelijking van de weerkundige op gaven in f rankrijk en het buitenland is de be roemde Fransche geleerde Camille Flammarion tot de gevolgtrekking gekomen, dat de tempe ratuur van ons klimaat sinds vier jaar is afge koeld. Bijna alle maanden des jaars blijven be neden den gemiddelden warmtegraad en vooral voor Februari en Maart is dat verschil zeer groot. De vermindering in de gemiddelde jaar- ljjksche temperatuur is 1| en 2 graden voor Frankrijk en België. Tot dusver heeft het onderzoek naar de oor zaken van het spoorwegongeluk bij Groenendaal nog niets opgeleverd. Velen der gewonden of verwanten van gedoode personen hebben bij de Belgische regeering aanvraag om schadevergoe ding gedaan. Gezamenlijk beloopen deze eischen thans 536,000 frs. De landverhuizing uit Duitschland naar over- zeesche landen heeft in 1888 bedragen 98,568 personen, tegen 104,659 in 1887. (In 1881 be droeg het 220,902.) Gewoonlijk gaat er ruim 9)10 van het geheele aantal landverhuizers naar Amerika. Blijkens de vandaar ontvangen be richten zijn er van 1871 tot 1888 twee millioen Duitsche landverhuizers aangekomen. Viscount Mandeville, de oudste zoon van den hertog van Manchester, is failliet verklaard. Het passief bedraagt ruim 1.400.000 gd. Het spel bracht den edelman (die getrouwd is) zóó ver. Volgens bericht uit Amerika laat het zich aanzien, dat het ongeluk, waarbij Edison aan plaats innemen. Ik besloot naar den Rijn te reizen en Elisabeth in 't huis harer tante te be zoeken, om te zien of ik in haar nabijheid de vroegere rost en den moed kon vinden om den ouden weg verder te gaan. Ik wilde strijden en Leonore vergeten. Ik voelde mjjne verantwoor delijkheid en mijn verplichtingen tegenover Elisa beth. Vluchten moest ik, zoo snel mogelijk vluch ten! Zjj zou 't mij kunnen aanzien, uit elk mijner woorden kunnen hooren, wat er in me om ging. We zagen elkander slechts in Hanna's tegenwoordigheid, en dan was ik zoo gesloten, dat het zelfs Hanna opviel, want ze zei eens »Je hebt gelijk voor eenige weken op reis te gaan, Stefanus! 't Is noodig dat ge u herstelt van de inspanningen des winters en van 't voor jaar. Je ziet er niet meer zoo krachtig uit als vroeger. Leonore hief haar oogen op en zag me aan. »Je wilt op reis gaan? Wanneer?* »Zoodra ik kan, misschien reeds over eenige dagen.* (Wordt vervolgd.) zijne oogen is getroffen, vermoedelijk beter zal afloopen dan men aanvankelijk had gemeend. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heus den noodigen de voor den dienst der Nationale Mi litie aangewezen lotelingen dezer gemeente uit, om, zoo zij verlangen, bij de zee-militie te worden ingelijfd, daarvan vóór den len April a.s. ter Secretarie der gemeente kennis te geven. Heusden7 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester (get.) HONCOOP. De Secretaris (get.) H. J. van EGGELEN. HEUSDEN, 8 Maart. Op de voordraeht van kantonrechter te Oor schot komt ook voor Jhr. Mr. W. E. Th. M. Van der Does de Willebois, ambtenaar van het openbaar ministerie alhier. MADE, 6 Muart. Op de heden alhier ge houden voorjaarsbeestenmarkt, was de aanvoer van hoornvee vrij belangrijk. Hoewel tal van koopers ter markt waren, werd echter weinig verkocht doordien de verkoopers te hoog in hunne eischen waren. Aan het einde der markt werden evenwel nog eenige stuks vee van de hand gedaan tegen flinke prijzen. KAATSHEUVEL. De Jvastenavond alhier heeft zich weder gekenmerkt door schandelijke vechtpartijen, waarbij veel bloed vloeide. Toen de schoenmaker H. S. Zondagavond huiswaarts ging, werd hjj op slechts geringen afstand van zjjne woning door zekeren C. V. onverhoeds aangevallen. Deze, uit een mastbosch te voor- sehjjn springende, bracht S. met een scherp voorwerp een tweetal vrjj ernstige verwondingen aan het dijbeen toe, zoodanig dat deze hevig bloedende slecht met moeite zjjne woning kon bereiken. S. is thans onder geneeskundige be handeling en niet in staat eenig werk te ver richten. Wat de drjjfveer tot het plegen van dit feit is geweest, is onbekend, doch de onstandig- heden doen vermoeden dat V. zich in den per soon heeft vergist en een ander op 't oog heeft gehad. ZEVENHUIZEN, 5 Maart. Sedert jaren be staat hier een schoolspaarbankdie het sparen der ouders zeer in de hand werkt. Over 1888 is ingelegd f 1905.04 en uitbetaald f 1350.77 tegen f 1452.36 en f 641.49 over het jaar 1887. Het gemeentebestuur tracht door het uitloven van prijzen aan de beste leerlingen het bezoek der herhalingsschool te bevorderen. Bjj het eindigen van den cursus kwamen dan ook 6 leerlingen in aanmerking voor een prjjs, be staande uit een boekwerk. Het gedrag en de vljjt der leerlingen liet dan ook niets te wen- schen over. Telken jare verbetert het gehalte der leerlingen, zoodat men weldra verwachten kan, dat die school haar naam niet te vergeefs zal dragen.- Heden werd ons een kippenei vertoond, dat 9 cM. lang is. VLIJMEN. In de gemeente Vljjmen, wjjk A, hebben ruim 30 veehouders een Onderlinge Veeverzekering* opgericht, waartoe de heer H. Prinsen hun gratis met raad en hulp bijstond; die verzekering is ongeveer op denzelfden voet ingericht als die van Haarsteeg, waardoor nu meer en min gegoede veehouders hand aan hand gaan, om de schade door eventuëele ongelukken onder hun vee onderling te dragen, 't Is te hopen, dat uit die samenwerking veel goeds mag geboren worden. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand Febr. ingelegd f 1812,92, terugbetaald f 2138.61. Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 521. DALEM, 6 Maart. Namens de vereeniging van gepensioneerde onder-officieren en minderen van het Ned. Leger, werd dezer dagen aan den 86-jarigen oudstrjjder Floris de Leeuw alhier de Gouden Willem* uitgereikt. De »St. Ct.« van Donderdagavond bevat geen bericht omtrent 's Konings toestand. Evenmin is ten paleize mededeeling ter lezing gelegd. Van het Loo meldde men Donderdag: De nacht was vrij rustig. Gedurende den ochtend was de Hooge Ljjder zeer kalm. Het gebruik van vloeibaar voedsel blijft gering. De toestand onderging in de laatste twee dagen geen ver andering. Door de vrijzinnige kies vereeniging »Buiger- plicht* te Dordrecht, is ter vervulling van de vacature in de Tweede Kamer, ontstaan door het overljjden van den heer mr. J. B. van Osen- brugge, het volgende drietal opgemaakt: S. M. Hugo van Gjjn, prof. P. Cort v. d. Linden en Arie Smit. De Provinciale Staten van Groningen hebben, op voorstel van de centrale afdeeling, met 36 tegen 6 stemmen verklaard, dat de nieuw voor gestelde verdeeling dier provincie voor de ver kiezing van leden der Staten, in strijd is met het provinciaal belang. De Ged. Staten van Zuid-Holland hebben hun rapport omtrent de provinciale kiestabel aan de Staten ingezonden. Na op de vaak zonderlinge verdeeling van districten met dezelfde belangen en de byeenvoeging van sommige andere met verschillende belangen gewezen te hebben, ge ven zjj als hunne meening te kennen, dat in den van ouds bestaanden toestand, de vertegen woordiging in de Prov. Staten van groote ge meenten als zoodanig geene verandering moet worden gebracht. Naar men verneemt, is de oud-hoogleeraar Donders dermate ongesteld, dat zijn toestand tot groote ongerustheid stemt. Eveneens moet de tooneelspeler Louis Bouw meester ernstig ziek zijn. Door Burg. en Weth. van Haarlem is aan den Raad voorgesteld, om aan de Holl. Maatsch. van Landbouw eene subsidie te verleenen van f 2000, ten behoeve van eene dezen zomer te houden algemeene vergadering en tentoonstelling van landbouwartikelen. Het plan moet bestaan om in verband met de a.s. wereldtentoonstelling te Parijs, een wijziging te brengen in de treinverbinding Holland-Parijs. Door het bestuur van het Nutsdepartement Rotterdam is besloten tot verspreiding van de laatste drie van het twaalftal kleine geschriften »Een praatje*, door Simon Gorter; »Deelen en krakeelen*, door P. Heering, en Emilia Barten«, door mr. J. van Len nep. Met het voorafgaande negental zjjn van elk geschrift 2000 te zamen 24,000 exemplaren, kosteloos in Rotterdam verspreid. Bjj het laatste stukje is een woord van dank gevoegd aan de eigenaren van het kopie recht, als ook aan de heeren R. Mees, mr. M. Mees en Hendrik Muller Sz., voor hunne stoffe lijke bijdrage in 't belang dez ;r uitgaaf. De volledige opgaaf der Paardenmarkten voor het jaar '89, te houden te Gorinchem, Utrecht en Zwolle, zjjn: Gorinchen13 April, 18 Juni, 24 Augustus, 24 September, 18 en 19 November. Utrecht: 11 Maart, 15 en 16 April, 6 Mei, 3 Juni, 17 Juni, 1 Juli, 5 Augustus, 23 Sep tember, 14 October. Zwolle: 14 Maart, 10 April, 9 Mei, 29 Mei, 27 Juni, 25 Juli, 29 Augustus, 26 September, 31 October, 28 November, 24 December. De Zuiderzee is weder vol jjsde stoombooten van Zwolle en Meppel naar Amsterdam hebben den dienst moeten staken. Door een der zandzuigers is in den mond van den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg een olifantstand opgezogen, ongeveer een hal ven meter lang. Sedert Zaterdag 2 tot Dinsdag 5 Maart zijn aan de visehmarkt te Gorinchem afge slagen 37 winterzalmen van 13 tot 39 halve kilo's, prjjs per half kilo f 1,11 tot 1,46. Yan 2 tot 5 Maart werden ter markt te Kralingen aangevoerd275 winterzal-men, prjjs per 5 ons f 1,20 a f 1,60. Gedurende het jaar 1888 zijn uit 32 van de 43 gemeenten der provincie Friesland 683 per sonen als landverhuizers naar Noord-Amerika vertrokken. Hiervan waren 272 hoofden van huis gezinnen; de overigen waren vrouwen, kinderen en dienstboden, die hen vergezelden. Onder deze 272 waren slechts 11 als welgesteld te beschou wen de overigen waren óf mingegoed óf be hoeftig. Het grootste aandeel in de 683 leden bad gemeente Ferweradeel, waaruit 102 personen vertrokken. Hierop volgen WestdongarAdeel met 66, Wonseradeël met 58, Barradeel met 53, het Bildt met 49, Leeuwarderadeel met 45, Frane- keradeel met 43. De uitslag van de door de Sportclub te Am sterdam gehouden schaatsenwedstrjjd (afstand 10 Engelsche mjjlen of 16090 meter), was dat van de medediDgers de heerenCouvée uit Delft, Pander uit Haarlem, de gebroeders Yenema uit Nieuwer-Amstel, Broekmejjer uit Haarlem, Burger en Vethake uit Amsterdam, de gouden medaille gewonnen werd door Pander, die de baan in 34 minuten 19 seconden aflegde. De zilveren medaille won Couvée in 35 m. 512/5 S j en de bronzen S. P. Venema in 37 m. 622/5 s. De heer Pander had slechts een minuut meer noodig ge had dan de snelste rijder te Stockholm. Bjj de 5000 M's kamp werd gereden tusschen de heeren Couvée, Pander en den Hamburg- sehen kampioen Alb. Schade. De uitslag van den wedstrjjd wasde baan werd gereden door Pander in 10 min. 40 sec.; door Couvée in 11 min. 14 sec. en door Schade in 11 min. 58 sec. S. P. Venema reed de baan in 11 min. 51 sec. en versloeg dus evenzeer den Hamburger. Pander bekwam ook nu weder de gouden medaille, Couvée de zilveren, Venema de bron zen. Aangezien er veel meer wind was dan den vorigen dag, werd er thans over 't geheel niet zoo snel gereden. Vele toeschouwers waren ook nu weder getuigen van den strijd. Uit Haarlem meldt men, dat door een der kler ken van den ontvanger der directe belastingen aldaar ruim f 300 verduisterd zjjn, welke gelden thans zjjn aangezuiverd. Naar het schjjnt heeft de gearresteerde belastinggelden voor particulie ren medegenomen, deze gelden ten kantore niet overgedragen en de aanslagbiljetten met den naam des toenmaligen ontvangers gekwiteerd. De 21-jarige jongeling heeft alles bekend. Aan het station Weesp is een steenkolentrein, van Winterswijk naar Amsterdam, dwars tegen een stilstaanden goederentrein gereden. De laat ste stond op verkeerd spoor en de komende trein reed den stilstaanden trein door midden, terwjjl de locomotief een der wagens honderd meters vet medesleurde en in het zand boorde. De machine was geheel in het ongereede en het achttal wa gens van den stilstaanden trein werden min of meer beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De schade wordt op f 70,000 ge schat. Voor korten tijd vertrok metterwoon van Apeldoorn naar Deventer een zendeling der Mormonen, die te Apeldoorn getracht had pro selieten te maken. Slechts bjj drie gezinnen was hem dit gelukt. De vader van een dezer was voor eenigen tijd gedoopt en gevoelde zich na dien tjjd verruimd als van een drukkenden last ontheven. Zeker eene reden te meer voor zijn gezin, vrouw en 3 kinderen, om zijn voorbeeld te volgen. Vrjjdagavond te 9 uur zou de plechtigheid plaats hebbenop eene afgelegen plaats werd in het Dierensche kanaal eene bijt gehakt en een voor een werden de bekeerden in het in waarheid jjskoude water gedompeld. Of deze niet opwekkende handeling reeds na- deelige gevolgen voor het gezin heeft opgeleverd, weet men niet; wel wordt verder vermeld, dat eenige personen, die deze plechtigheid zeer af keurden, den Mormonen-zendeling, toen hjj huis waarts toog, met kracht van stokken uitnoo- digden zich opnieuw te bekeeren. De arme man, die toch al weinig succes aldaar had, zal door dezö belooning zeker niet aange spoord zjjn, Apeldoorn nogmaals met een bezoek te vereeren. Uit Groningen wordt gemeld: Een predikant uit een naburig dorp is hier door de politie in bewaring genomen wegen openbare dronkenschap. Een Amsterdammertje van nauweljjks 13 jaar, dat gedagvaard is om zich voor den rechter wegens diefstal van een flesch cognac te verantwoorden, is, naar men vermoedt, naar Parijs vertrokken. Een jaar geleden, dus op 12-jarigen leeftjjd, had het veelbeloovend kereltje de wjjk naar Londen genomen F. v. d. Bagent van politie te 's-Bosch, heeft zjjne vrouw doodgestoken. Wangedrag der vrouw, die zich meermalen aan drank te buiten ging, moet den overigens zeer oppassenden man tot deze verschrikkeljjke daad hebben gebracht. De dader heeft zich zelf in arrest begeven. Door de justitie is reeds een onderzoek ingesteld. Mevrouw M., echtgenoote van een gep. O.-I. officier, viel te Njjmegen uit het zolderraam harer woning. Zjj werd dood opgenomen. - Een knecht van den heer N. te Eist geraakte in beschonken toestand te water. Hoewel levend op het drooge gebracht, overleed hjj spoedig. - Onder Tilburg zjjn twee knapen van 13 en 15 jaar door het jjs gezakt en verdronken. Een derde, die er mede doorheen ging, werd gered. - Bjj Maas sluis is opgevischt het lijk van H. V., die daar reeds sedert zes weken vermist werd. - Het 8-jarig zoontje van den heer v. d. M. te Roermond is overleden, tengevolge van brandwonden. Het kind had n.l. een ketel kokend water over hoofd en borst gekregen. - Uit de Maas is opgevischt het lijk van den werkman, Zaterdagavond op de fabriek »De Maas* te Delftshaven vermist. - Een 7-jarige jongen is te Bezoojjen in een looiers- kuip gevallen en verdronken. - Een Duitsch student heeft zich te Venlo uit geldgebrek dood geschoten. Eenige uren na zijn dood kwam er een aangeteekende brief voor hem aan. - Door drie agenten werd te Amsterdam per handkar aan een bureau van politie gebracht een man, die uit de Eilandsgracht was opgehaald. Nadat de levensgeesten waren opgewekt, is de drenke ling per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis gebracht. - Tegen een 21-jarigen diamantsljjper, die in beschonken toestand een luitenant der infanterie op den N. Z. Voorburgwal te Am sterdam had beleedigd, is proces-verbaal opge maakt. - Te Utrecht is een schippersknecht van een in de Vecht liggende jaagschuit over boord gevallen en verdronken. Hoewel onmiddelljjk gedregd werd, is zjjn lijk eerst eenige uren later opgehaald. - Onder Zwartsluis is het ljjk ge vonden van een man uit Meppel. Hjj was van koude omgekomen. - Aan de haven te 's Her togenbosch is een huzaar te water geraakt en verdronken. Burgerlijke Stand. Heusden, van 28 Febr. tot 7 Maart. Geboren: Martines Albricus, z. v. Peter van Oojjen en Maria Johanna Hexspoor. Overleden: Johannes Antonius van Ooijen, 26 jaren. Eethen c. a. Over de maand Februari. Geboren: Peter Hendrikus, z. v. G. van Wjjnen en G. J. Vos; Arie, z. v. A. van der Kolk en M. van EmdenTeuna Antonia, d. v. J. van der Pol en J. Roubos; Cornelia, d. v. A. van Wjjlen en H. Spronk. Overleden: Judith Branderhorst, 61 j., wed. v. A. Lankhaar; Leendert van Enkhuizen, 65 j., echtgen. v. M. van Mersbergen; Antonie Honcoop, 8 m.; Pieternella van Wjjgerden, 65 j., echtgen. v. G. Versteeg. Land- en Tuinbouw. Veeteelc. Als het weer gunstig is, dient men in de Plaatselijk: Nieuws. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2