"woordt, aangenomen dat hij 't jonge rnensch kent en hem zijn kind durft toevertrouwen: »in 't minst niet! Trouw en wees gelukkig Doch dit is de bedoeling niet: »Ja,« zegt de vrijer, »in den eersten tijd kan van trouwen nog geen sprake zijn.« En nu dunkt ons zou de vader verstandig handelen door te zeggen: Laten we dan voor- loopig deze gewichtige zaak laten rusten. Wanneer zij weet, dat gij haar mint, en zij uwe vrouw wepscht te worden, zal ze wachten, juist omdat zij u mint. Heeft ze intusschen meer lust de vrouw van een ander te worden, dan zoudt gij er zekerlijk niet mee gediend zijn, dat ze op u wachtte, omdat ze u dit beloofd, had. Wat u zelf betreft, ik hoop, dat ge hare liefde indachtig zult zijn, zonder aan den vinger een ring, aan den arm een meisje te hebben indien niet, dan waart gij den riDg niet waard, laat staan het meisje. Wanneer gij trouwen kunt, spreken we daarover verder. Zijn de weder- zjjdsche gevoelens dan nog dezelfde, dan zijn 't ook de mijne. Mocht echter gij b.v. voor dien tijd tot andere gedachten komen wat naar uw tegenwoordig gevoelen een schande is zoo zal uwe schande niet ook de schande mijner dochter worden. Ik verbied u noch mijn huis, noch haar gezelschap. Slechts geen heimelijke samenkomsten, geen briefwisseling,geen afspraken en geen liefkozingen Wanneer de vader aldus sprak, dan zou ieder een den man voor iemand zonder hart houden; het grootste deel van het publiek zou op de hand van het minnend paar zijn. Ja, 't zou zelfs mogelijk zijn, dat de man door de omstandig heden gedwongen werd, zijn toestemming te geven tot verlovingskaarten, dito ringen etc. Daarmee is echter niet gezegd, dat hij ongeljjk heeft, maar dat het opzwemmen tegen den stroom soms onmogelijk is. Buitenland. Bij bet carnaval te Antwerpen moet het zeer schandelijk zijn toegegaan, volgens het Handels blad van Antwerpen*. Heeren, waaronder be jaarde en zelfs leden van den Gemeenteraad, wierpen met blauwsel, verf, kalk, meel, peper, eieren en centen. Zij zette gemeene kerels aan tot het kwellen en mishandelen van oude lieden en vrouwenvan verscheidene vrouwen en meisjes scheurden die kerels de kleederen van het lijf, om geldstukken machtig te worden, welke de »heeren« haar in den hals lieten glijden. Levende ratten werden in de rijtuigen geworpen, enz. Verscheidene bedrijvers van die balddadigheden werden opgepakt door de politiemaar deze liet de aanstokers, de deftige heeren, ongemoeid, als zij slechts hun visitekaartje vertoonden. De Fransche Regeering heeft besloten 5 Mei te Versailles en 6 Mei te Parijs een volksfeest te geven, ter herdenking van de revolutie van 1790. Te Parijs wordt ijverig gezocht naar zekeren Beyer, die, volgens de verhalen, een pracht exemplaar van het genus misdadiger moet zijn. Hij is een onechte zoon van een géneraal en werd veearts. Wegens vervalsching van geschriften werd hij tot 2 jaren gevangenisstraf veroordeeld. Als markies De Villers lichtte hij een aantal juweliers voor aanzienlijke sommen op. Later maakte hij deel uit van een bende zoogenaamde »endormeurs« dat zijn menschen die met reizi gers in den trein kennis aankoopen, hun sigaren aanbieden met chloroform of morphine, om hen dan in den slaap te plunderen. Hoewel gehuwd en vader, had hij zijn vrouw verlaten en met zijn eigen zuster geleefd, die hjj dwong zich aan de prostitutie over te geven, om hem in staat te stellen een lui leventje te leiden. Zijn laatste heldendaad was," dat hij een getrouwde vrouw, die hij vele jaren op dezelfde wijze had geëxploiteerd en hem verlaten had, een flesch vitriool in het aangezicht wierp. Beyer vluchtte, werd gearresteerd, maar wist te ontkomen uit het politiebureelhij had zijn bewaker op de een of andere manier in slaap gebracht en bij het ontwaken was deze geheel abnormaal. In de haven van het Fransche eiland Bouc (depart. Bouches-du-Rhone), brak op een Oosten- rijkschen driemaster, die 2500 vaten petroleum geladen had, een hevige brand uit. De uitbars ting deed eene groote paniek ontstaan. Yan de equpage, die uit 13 mannen bestond, zijn slechts 4 matrozen gered. De lijken van den kapitein en van een scheepsjongen zjjn opgevischt; de zeven overigen worden nog vermist. De Duitsche Keizer en Keizerin hebben den generaal-veldmaarschalk graaf Moltke persoon lijk geluk gewenscht met zijn 70-jarig dienst- jubileum. De Keizer bood den grijzen veldheer uit het hart komen, anders gaat het niet van harte,* voegde ze op een zonderling beklemden toon er bij, hoewel ze 't half lachend zei. »Neem een ander lied op reis mee; 't is niet minder schoon!* Weer zette zij zich neer en begon, zonder mijn antwoord af te wachten en zonder verder op mij te letten, haar derde lied. Wie 't nooit gehoord heeft, kan niet vatten, hoe 't me in die oogenblikken was. Vier tonen, een een voudige bescheiden harmonie ze trillen nog heden in mijn oor, als ik er aan terug denk. Hoe klagend, hoe bang klonk de droevige me lodie door het schemerend vertrek! Was 't niet veeleer een treurig gefluister der lippen, die me misschien zoo gaarne tegen gelachen hadden, maar niet durfden?* »Des nachts in mijn droomen dan zie ik u, En zie u mij vriendelijk groeten (Wordt vervolgd.) zijne buste aan met een vleiend schrijven; de Keizerin schonk hem een standbeeldje van wijlen Keizer Wilhelm I; de Groothertog van Baden zond hem het Kruis van de orde der Getrouw heid, versierd met brillanten. Steinig, de uit de gevangenis te Halle ont vluchte ter dood veroordeelde moordenaar, is te Ammendorf weder gevat. In de gevangenis te Darmstadt is Vrijdag de 21-jarige steendrukker Jean Muller, uit Södel, die in den nacht van 15 op 16 Sept. j.l. een schoenmakersgezel op beestachtige wijze ver moord en daarna zijn lijk beroofd had, geguil lotineerd door den scherprechter Brand, uit Saksen. Dertig personen waren er bij. De ver oordeelde bracht zijn laatsten levensdag, nadat hem de afwijzing van 't verzoek om gratie mee gedeeld en de voltrekking van zijn doodvonnis aangekondigd was, zeer kalm door. Hij bestelde eerst beafstuk en rooden wijn, at 's middags nogmaals bijzonder smakelijk en liet zich tegen middernacht een extra cotelette voorzetten. Hij sliep rustig. Maar toen hjj naar het schavot liep, slaakte hij jammerkreten. Tusschen zijn vertrek uit de cel en de executie verliepen geen vijf minuten. De Oostenrijksche Regeering heeft haren gezant te Belgrado teruggeroepen. In de proclamatie, welke het Servische regent schap tot het volk heeft gericht, wordt ook het vooruitzicht geopend op een zuinig beheer der finantiën. Ten einde deze belofte te bekrachtigen, zal het regentschap bjj de bijeen te roepen Skupschtina een wetsontwerp indienen, waarbij het Servische leger tot op de helft verminderd wordt, totdat op de staatsbegrooting het even wicht hersteld zal zjjn. De regenten hebben den afgezetten Panslavistischen metropolitaan Micbaël teruggeroepen, en hem herstel in het genot zijner jaarwedden aangeboden. De nieuwe Koning van Servië zond aan zjjn moeder het bericht van Milan's abdicatie en adresseerde dat aan »H. M. Koningin Natalie. Nadat Ristics hem het manifest van Milan had voorgelezen, zeide Alexander: »Nu ik Koning hen en doen kan wat ik wil, zal niemand mjj kunnen beletten mama te zien.* Men verwacht dan ook spoedig den terugkeer der Koningin te vernemen. De metropolitaan Theodosius, die de echtscheiding uitsprak, zal zjjn ontslag nemen. Te Neustadt, in Opper Silezië, heeft een man, om een weddenschap, onder het gebruik van zes glazen bier, drie pond gehakt vleesch en een pond knoflook-worst verorberd. Toen hij ongeveer zjjn laatsten beet had gedaan, viel hjj dood. Ten gevolge der ontploffing eener bom te Zurich, waarbjj een student gedood en drie ge kwetst werden, is de politie tot de ontdekking gekomen dat dit viertal zich met het vervaardigen van zulke projectielen bezig hield. Dit is per telegraaf aan de »Köln. Zeitung* gemeld, met bjj voeging dat er vele arrestatiën hebben plaats gehad. Te Xhoris in Luikerland heeft iemand, een aardhoop in zjjn tuin vergravende, in de rots, 13 geraamten gevonden in eene diepte van 30 centimeters. Men gelooft dat zjj eenige eeuwen oud zijn. Zjj waren bijzonder groot en zwaar gebouwd. Men denkt dat de »Times« tot 200,000 pd. st. schadevergoeding wegens laster aan de Iersche afgevaardigden zal worden veroordeeld. In het westen van Engeland viel 9 dezer zooveel regen, dat overstroomingen ontstonden en hierdoor belangrijke schade aangericht werd. De spoorwegdiensten moesten gestaakt worden. De reizigers van den trein, die Donderdag om 10 uur van Euston vertrok en te 5 uur 's mor gens te Holyhead moest aankomen, zjjn aan een groot gevaar ontsnapt. Bjj het binnenkomen van het station, hetgeen in volle vaart geschiedde, weigerde het remtoestel en liep de trein met volle kracht tegen de buffers, het hout- en steen- werk, dat zich aan het einde van het doodloopend spoor bevond en dit van de zee scheidde. Het is met het oog op de snelheid een wonder, dat de trein niet over den dam heen in zee stortte. Twee wagens met visch werden geheel vernield; de reizigers bekwamen geen letsel. Het Carnaval te Rome is niet opgewekt. Onder den druk van den financiëelen, economischen en politieken crisis heeft men volstrekt geen lust zich te vermaken. Daarbij moet men bedenken, dat er nog geene maand verloopen is dat de muiterij te Rome plaats had, veroorzaakt door den honger De handel staat stil; geld wordt er niet uit gegeven kooplieden, die ten goeden naam en faam bekend staan, vinden geene gelegenheid om de door hen onderteekende wissels te escomp- teeren. Iedereen klaagt en te recht. De heer De Cristofaro zeide onlangs in de Kamer: »Ik ben Sicilië doorgereisd. Weet gjj wat ik gezien heb Den hongerden honger in al zjjn afschuweljjkheid.* In de ongelukkige Siciliaanscbe landstreken, waar de heer Crispi geboren is, verkoopt men thans 1000 citroenen voor één franc. Te New-York overleed den 8sten Maart op 86-jarigen leeftjjd de Zweedsche ingenieur John Ericson, de uitvinder van de stoomschroef en van de monitor. BEKENDMAKING. Iieusden11 Maart 1889. Üe Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Heusden, 12 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. HoNcoor. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 12 Maart. Vrijdagavond tusschen 8 en 9 uren, is de Heusdensche wagen, die eenige goederen aan de haven te Waalwijk gelost had, met lading en passagiers bijna in de haven gevallen. De teugels der paarden waren verward geraakt, hieruit volgde een verkeerde manoeuvre, zoodat voertuig en paarden op de Waalwjjksche boot No. 1 terecht kwamen. Het eene paard viel tusschen de boot en de beschoeiing in de haven, waaruit het door de krachtdadige hulp van het personeel der aan de wal liggende booten is opgehaald. Toen alles weer op den kant stond, bleek dat enkel het paardentuig eenigszins defect was, zoo dat de tocht naar Kaatsheuvel zonder verder oponthoud kon worden voortgezet. Dit ongeval is dus betrekkeljjk goed afgeloo- pen. Had er geen boot gelegen, dan waren er bjjna zeker menschen verdronken. BUREN, 8 Maart. Op de paardenmarkt waren heden aan de 400 paarden aangevoerd. Door aanwezigheid van veel buitenlandsche kooplieden was de handel levendig en werd er betrekkeljjk veel verkocht. De hoogste prijs die gedongen werd, was f 825. GENDEREN, 10 Maart. Gisteren morgen maakte de WelEerw. heer C. J. Six Djjkstra aan zjjne gemeente bekend bedankt te hebben voor de beroeping naar St. Philipsland. DE WERKEN en SLEEUW IJK, 9 Maart. De voor deze gemeente op heden vastgestelde ljjst der kiezers van leden voor de 2e Kamer der Staten Generaal telt 164 personen welke kiesrecht hebbenhet getal kiezers voor de pro vinciale Staten en gemeenteraad bedraagt even veel. DALEM, 10 Maart. Op Woensdag en Don derdag, 13 en 14 Maart a.s., beide avonden ten 8 uur, zullen iu de Doelen te Goriuchem successievelijk als sprekers optreden: a. Namens den Ned. Protestantenbond, afd. Gorinchem, de heer Mr. H. Goeman Borgesius, Lid der 2e Kamer. Onderwerpde aanhangige arbeidswet. b. Van wege de Antir. Kiesvereeniging »Ne- derland en Oranje« te Gorinchem de heer Prof. Mr. D. P. D. Fabius. OnderwerpPolitieke voordracht (met gelegenheid tot debat.) WOUDRICHEM. Ten bewjjze dat voor som mige stukken land, ook in den tegenwoordigen tijd, nog wel eens hooge prijzen worden be steed, kan dienen dat deze week alhier een per ceel bouwland, groot 1.22 H.A. gelegen op het Hoogeland onder deze gemeente, in publieke veiling voor f2150, welke som, naar men ver neemt, daarna nog met f400 werd verhoogd. JL5 i n ri e ri 1 a ïi d Uit vertrouwbare bron wordt gemeld dat er in den toestand van Z. M. den Koning in de laatste dagen een zoo gunstige verandering merkbaar is, dat er hoop bestaat, dat de Koning binnen enkele dagen weder zijn gewone werk zaamheden zal kunnen hervatten. Het bulletin van gisteren, Zondag, meldde: Z. M. de Koning was de laatste dagen minder bedlegerig. Overigens blijft de ziektetoestand on veranderd. Van het Loo werd Maandagochtend gemeld: De afggloopen nacht was eenigszins onrustig, maar in den ochtend was de Koning zeer kalm. Z. M. gebruikte wat meer voedsel. De krachten zijn nagenoeg dezelfde, doch de zieke is wat meer opgewekt. Naar men aan de »Haagsche Ct.« meldt, heeft ook de Minister Keuchenius thans, na inzage te hebben genomen van de uit Indië opgevraagde en dezer dagen in den Haag aangekouieu stuk ken in de zaak Willink Ketjen, geweigerd, die papieren aan den heer Ketjen af te geven. Dr. P. F. van Hamel Roos is door de Aca démie Royale de Médecine* te Madrid, tot bui- tenlandsch correspondeerend lid benoemd. Naar men verneemt, zal eerstdaags een begin worden gemaakt met het onderzoek naar den aard van het drinkwater in ons land, waartoe in de algemeene vergadering der Ned. Maat schappij ter bevordering der pharmacie ten vorigen jare werd besloten. Aan »De Scheepvaart* wordt door een cor respondent aan den Rijn geschreven »Het is geloof ik niet van belang ontbloot, wanneer ik u mededeel, dat het zeestoomschip »Industrie« reeds sedert Maandagmiddag te Em merik voor anker ligt en bezig is met lichten, daar het bij het vallende water niet tot Keulen kan komen. Dit feit is van grooter beteekenis, daar het juist de directeur der »Rheinund Dampf- schiffahrt Gesellschaft* is die de Kamer van koop handel te Keulen voortdurend aanzet tot klachten over het slechte vaarwater in Nederland en ook in toongevende kringen propaganda zoekt te maken tegen den Nederlandschen waterstaat. »Het zou niet kwaad zjjn de Kamer van Koophandel te Keulen er eens attent op te ma- keu, dat dit jaar nu reeds voor de tweede maal een boot dezer maatschappij, even na aankomst op Duitsch grondgebied, tengevolge van te weinig water, moet bljjven liggen, terwijl zij op de Waal niet het minste oponthoud heeft ondervonden. Naar men verneemt, is de beroemde schilder Joh. Bosboom door een ernstig zenuwlijden aan getast. Naar aanleiding van het bericht over een door de Londensche orgel-fabrikanten Hill Son ver vaardigd orgel, deelt men mede, dat het grootste orgel der wereld te Libau (Kurland) is en 131 stemmen heeft. Dit instrument is door Griine- berg uit Stettin gebouwd en 1 December 1885 ingewjjd. Het grootste orgel in Nederland is dat der Groote Kerk te Rotterdam, met 72 stemmen; dan volgt Zwolle met 64 stemmen, en eindeljjk Haarlem met 60 stemmen. Te Amsterdam is besloten tot het oprichten van een bond tot afschaffing van de loting van de nationale militie (Oranjebond). Naar men ons mededeelt zjjn bjj den Gemeen teraad van Bergen-op-Zoom in het geheel inge komen vier aanbiedingen voor de concessie tot het leggen en exploiteeren eener drinkwaterlei ding, nameljjk van de heerenWilson te 's Gra- venhage, Yan den Broek en v. Barneveld Kooy Jr. te Amsterdam, Visser te Utrecht, en Langeveld te Hardinxveld. In de maand Februari ving de Tesselsche garnalen vloot 1363 manden garnalen. Ongeveer 80 schuiten namen deel aan de visseherjj. Door de kokerijen werden de garnalen verzonden naar Huil, Londen, Parijs en Brussel. De prijs was gemiddeld f 4 per mand. Men schrjjft uit Katwjjk aan Zee De visschers, die met hun loon over 1888, tot een bedrag ad f 10.000, betrokken waren in het faillissement Snakenbroek en Co. te Brussel, zijn Dinsdag j.l. geheel uitbetaald. Sedert Woendag 6 tot Vrijdag 8 Maart zijn aan de vischmarlct te Gorinchem afge slagen 33 winterzalmen van 15 tot 38 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,94 tot 1,38. Van 6 tot 8 Maart werden aan de markt te Kralingen aangevoerd205 winterzalmen, prjja per 5 ons f 1,30 a f 1,50. Men meldt uit Scheveningen Tengevolge van het ruwe weder in den afge- loopen nacht is bjj feilen zuidwestenwind de »Ben Avon« omgeslagen. Het schip is vol water. Bjj executie werden te Njjmegen kleinoodiën van juffr. Struik in het openbaar verkocht. Of schoon de winkeliers in Amsterdam destijds daarvoor ongeveer f 2000 op rekening stelden, brachten die kostbaarheden te zamen slechts f 425 op te weten de juweelen broche met tjjger- oog f 300 en de gouden keten en het gouden dames-horloge, beide bezet met paarlen, f125. In het bij Texel gestrandde stoomschip »Ben- brack« zjjn nog ongeveer duizend balen katoen aanwezig. Gemiddeld worden dageljjks 200 balen geborgen. Schip en lading waren geschat op een waarde van f 800,000. Door de politie te Utrecht is eene dienstbode aangehouden wegens verdenking van diefstal. Zij zou namelijk een zilveren horloge ontvreemd hebben van haar beminde. Door de rijkspolitie uit Deventer is Zaterdag ge vankei ijk van Bath men naar Zutfen overge bracht zekere H. W. U. Deze heeft bekend het kind, waarvan onlangs een meisje van ruim dertien jaren, dat met hem bjj hare grootmoeder inwoonde, is bevallen, om het leven te hebben gebracht, door het zoolang met het hoofd in een pot met water te hebben gehouden tot het gestikt is. Daarna heeft hij het kind in den grond van de deel begraven, waaruit het, zooals men zich zal herinneren, ook onlangs werd op gedolven. Tusschen Hel voort en Vucht viel dezer dagen een kind door het opengaan van het portier (2de klasse) uit den trein, die in volle vaart was. De doodelijk verschrikte vader snelde, toen de trein ophield, naar de plaats, waar hjj vreesde zijn kind verpletterd te vinden. Gelukkig echter vond hij het geheel ongedeerd. Het vechten van schooljongens met stokken en slingers had op het Janskerkhof te Utrecht het noodlottig gevolg, dat een jongen zwaar aan het hoofd gewond werd door een slinger, bestaande in een hoefijzer met een koord er aan. De gewonde moest per wagen naar huis aan de Biltstraat gebracht worden. De Burgemeester van Heusilen brengt ter openbare kennis, dat het 3e kwartaals-kohier op paarden en andere trekdieren, dienst 1888/89, is invorderbaar verklaard, en van heden af gedurende 8 dagen voor een ieder ter lezing is nedergelegd op de secretarie der gemeente. Burgemeester en Wethouders van Hensdengelet op art. VIII van de additioneele artikelen der gewijzigde grondwet; brengen ter algemeene kennis, dat de herziene lijsten der kie zers van leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad, ter gewone plaatse aangeplakt en gedurende 14 dagen op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegdzullende bezwaren tegen die lijsten, binnen gemeld tijdvak, bij verzoek schrift, door de noodige bewijsstukken gestaafd, aan den ge meenteraad behooren te worden ingediend.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2