Buit en lfind. Het wordt bevestigd, dat koning Milan niet vrijwillig is teruggetreden, doch dat eene paleis revolutie hem daartoe noodzaakte. Groics, de nieuwe minister, moet den koning toegevoegd heb ben, dat hij geen vertrouwen meer in zijn woorden stelde. Na deze verklaring der radicale partij was regeeren met een minister van die kleur feitelijk onmogelijk en bleek het Milan, dat zoo hjj niet vreedzaam afscheid nam, hij gewelddadig ont troond zou worden. Uit Belgrado wordt gemeld, dat in den Ser- viscben Kabinetsraad eene vermindering van het leger tot op de helft is goedgekeurd, waardoor eene bezuiniging van 7 millioen francs in het jaar verkregen wordt. De ex-Koning Milan doet zijn uiterste best om den terugkeer van Koningin Nathalie naar Servië te verhinderen, maar de regent Risties heeft ver klaard, dat hjj dien niet met geweld beletten zal, terwijl de lijfarts van den dertienjarigen Koning gezegd heeft, zich niet verantwoordelijk voor de gevolgen te stellen, indien de knaap van zjjne moeder gescheiden blijft. Volgens advies van geneeskundigen is de ge zondheidstoestand van Koning Alexander van dien aard, dat de terugkeer van Koningin Nathalie noodzakelijk is. Dat Rusland voortaan te Belgrado den toon zal aangeven, is nu reeds gebleken. De jonge Koning zal nu thans zijne intrede doen in de maatschappelijke wereld, en wel door het bywo- nen eener receptie bij den Russischen gezant, den heer Persiani. Dat het eerste bezoek van Koning Alexander den vertegenwoordiger «der Czaren geldt, blijft natuurlyk niet onopgemerkt, te meer daar ook de regenten reeds spoedig, nadat zij de regeering hadden aanvaard, den heer Persiani een bezoek brachten. Portretten van Koningin Nathalie worden thans te Belgrado op straat verkocht, maar Risties is tegen den terugkeer der Koningin. Men denkt dat zij in elk geval niet lang te Belgrado zal blijven. De jonge Koning heeft voor het eerst als souverein een officiëele receptie bijgewoond by den Russischen gezant Persiani. Volgens een gespecificeerd lijstje in het Weener >Montagsblatt« heeft Milan van Servië 920,000 franc schuld, wegens beleeningen bij bankinstel lingen te Weenen en Pesth, voorschotten tegen rente en aan enkele leveranciers. Een bijzondere bode is door 't Servisch Regentschap naar Yalta gezonden, met een gewichtige zending aan Koningin Nathalie. De Portee heeft den Russischen gezant Neli- doff medegedeeld, dat zij de rest der oorlogsschat ting, ten bedrage van 240.000 pond, den 27 dezer zal betalen. De »Société des droits de l'homme* te Parijs heeft in haar algemeene vergadering haar afkeu ring te kennen gegeven over het intrekken van bet verbanningsdecreet van den Hertog van Au male. Het derde plat van den Eiffeltoren is thans af. Eiffel schonk bij die gelegenheid aan de 74 werk lieden, die daaraan hadden gewerkt, elk de beloofde premie van 100 frs. Men verzekert, dat keizer Wilhelm in zijn jongste conferentie met Bismarck zijn zegel heeft gehecht aan het plan, om by den Bondsraad een voorstel aanhangig te maken, waarbij de socialis tenwet wordt vervangen door een blijvende aan vulling van het strafwetboek. De gevolgen van dr. Mezgers verblijf in het Rheinhotel te Wiesbaden zijn, volgens het »Bade- blatt«, reeds merkbaar. Een talrijke schare van hooggeplaatste personen is hem reeds derwaarts gevolgd en onder dezen bevindt zich ook de Hertog van Mecklenburg-Strelitz. Den 5den Mei eindigt de rouwtijd voor den Oostenrijkscbén Kroonprins. Men meldt, dat dien zelfden dag een besluit zal verschijnen, waarbij de Keizer den Aartshertog Carl Ludwig als troon opvolger aanneemtdeze zou geen afstand van den troon doen voor zijn zoon, Erfhertog Carl Ludwig van Este. Alexander van Battenberg zal zich te Milaan met der woon vestigen. De geboorte van de dochter van Prins Oskar van Zweden (die zooals men weet gehuwd is met mej. Ebba Munck), werd als volgt aange kondigd in een der Zweedsche bladen. Geboren een dochter, Carlscrona, 2 Maart. Oscar en Ebba Bernadotte.« Eenvoudiger kan het wel niet. Te Londen zal onder den hamer komen een op purper velyn met gouden letters geschreven Evangeliarium*, omstreeks 670 gemaakt voor den aartsbisschop Wilfrid van York. Er is reeds 5000 pd. st. voor geboden. Stanley is op weg naar de Oostkust van Afrika een karavaan van de Engelsche Afrika-maat schappij, onder leiding van Jackson, is hem tege moet gegaan en is reeds 400 mijl van de kust gevorderd. De voor negen weken door de Arabieren ge vangen genomen zes Duitsche zendelingen en een Duitsche dame zijn thans tegen betaling eener schatting van 6000 rupees en uitlevering van de 12 slaven, die door het schip Leipzig* waren aangehouden, in vrijheid gesteld. want ge begrijpt niet, dat op een verbintenis, waarop Hij niet ja en amen zeggen kan, een vloek rust!* Ze wendde zich van me af. >En met zulk een woord wil u me verlaten En vindt u niets, wat tot mijn verontschuldiging spreekt ?c Ze ging naar de deur, maar eer ze daar ge komen was, trad een bediende binnen, welke een telegram in de hand had. »Met spoed c, zei en gaf het aan de gravin. Ze las 't, gaf 't aan mij, ging met trotschen tred naar een zijkamer en grendelde de deur achter zich. (Wordt vervolgd.) Bij Sevilla staat de Guadalquiver 4 meter boven het gewone peil. - Door het breken van een rail op de Grand Trunk-lijn in Canada (bij Lucau derailleerden twee waggons en stortte van een hoogte van 25 voet; 3 reizigers wer den zwaar gewond. - Een hevige brand heeft einde Januari gewoed in de Universiteit te Tokio. De studenten moesten uit de ramen springen, want de trap was afgebrand3 kwamen in de vlammen om, 11 werden gewond. - De mail- trein, die om kwart voor twee te Honfleur moest aankomen, ontspoorde omstreeks 2 mijlen van genoemd station. De trein werd omvergeworpen, machinist en stoker werden oogenblikkelijk ge dood en een der conducteurs werd ernstig ge wond. Verscheidene reizigers zijn licht gekwetst. - Op den grondbezitter Quin, wonende in het graafschap Clare, werd, toen hij met zijn zus ter naar de kerk reed, geschoten. Quin werd doodelijk gewond. Van zijn zuster werd een deel van den neus weggeschoten; zij is door haar wond en den schrik in zorgelyken toestand. - Het Oostenrijksch schip »Hitar« is te Bouc totaal door brand vernieldhet kwam van New- York met pretroleum. De gezagvoerder en een jongen werden dood gevonden, 3 man werden zwaar gekwetst, 9 worden vermist. Een bericht uit Manila bevestigt het gerucht, dat reeds vroeger liep, van het vergaan van het stoomschip »Re .rns* voorbjj de Philippijnsche eilanden. 42 personen verdronken, 127 werden op de booten gered. - Het Engelsche schip »Anglo Indiac is, volgens te Plymouth ontvan gen bericht, aan de kust van Formosa by mist gestrand. Van de equipage, uit 23 man bestaande, bereikten 8 man de wal en werden door de in boorlingen aangevallen, doch het gelukte hun in het binnenland te ontsnappen. De kapitein en 13 man vluchtten in twee booten naar zee, waar zy waarschijnlijk verongelukt zijn. De Anglo Indiac werd afgetuigd en verbrand. - Sneeuw storm in Asturië, groote verwoestingen te Ponti- vedra, Aranjuez wordt met overstrooming be dreigd. - Te Oberried (Zwitserland) zijn 20 huizen afgebrand. - Te Chamounix is een vrouw gedood door een sneewval. - Er heeft in een kruitfabriek te Rottweill (Wurtemberg) een ontploffing plaats gehad, waarbij 7 personen, meerendeels ernstig, zijn gekwetst. - Te Forst hebben zich twee 16- jarigo leerlingen van het gymnasium doodge schoten. HEUSDEN, 15 Maart. Te beginnen met 1 7 Maart a.s. zal de post- kar Gorinchem's Bosch v. v. op Zon- en feest dagen ten 11 uur 's morgens van 's Bosch ver trekken, in plaats van 2.35 's middags. Op die dagen zal de kar dus circa 12.30 n.ra. hier zijn en om kwart voor één uur van hier naar Gorin chem vertrekken. De dienst op werkdagen blijft onveranderd. NEDERHEMERT. Zondag voormiddag werd onzen nieuwen predikant in zijn dienstwerk be vestigd door professor Cramer, naar aanleiding van 2 Cor. IV5. Des namiddags hield de beroepen predikant, dr. Cramer, zijne intreêrede, naar aanleiding van 2 Cor. IV 7. Behalve onderscheidene predikanten, uit den ring en van elders overgekomen, waren een aan tal belangstellenden opgekomen, om van deze plechtigheid getuige te zijn. WAALWIJK, 14 Maart. Bij een twist tusschen een paar marktgangers, wierpen dezen een zaadkraam om, zoodat de verschillende soor ten van zaad onder elkander geraakten, zeer tot groot nadeel van den eigenaar. Door de politie zijn de vechters in verzekerde bewaring genomen. BAARDWIJK, 12 Maart. Gisteren morgen viel een 4-jarig jongetje in de Heul op 't Laag eind; het werd door de moeder gered en hoe wol het reeds bewusteloos was, slaagde men er in de levensgeesten weer op te wekken. 14 Maart. De verpachting der rijks- gronden in den Overlaat heeft veel minder op gebracht dan vroeger, namelijk slechts f1080 voor 35 H.A. RAAM8DONK, 9 Maart. Op de heden al hier gehouden paarden- en beestenmarkt heerschte weinig drukte; slechts een 150-tal paarden en 50 stuks vee stonden aan de lijn, en hoewel er van de eerste schoone exemplaren waren aan gebracht, werden er slechts een 8- of 9-tal, meerendeels door eenige vreemde kooplieden, gekocht. UITWIJK. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. van Uitwijk en Waardhuizen door W. van Esveld, predikant te Brakel. VRIJHOEVEN-KAPEL. Bij den algehee- len stilstand in den hooihandel is het voor de boeren nog eene groote uitkomst, dat zij goed van hun vee kunnen afkomen. Zoowel kalfkoeien als gemolken beesten vinden voortdurend aftrek, de eersten voor België, de laatsten aan de wei- boeren. Ook is er in deze streken in de laatste dagen menig paard verhandeld. BRAKEL. In de afgeloopen week werden door de zegenvisschers alhier 46 zalmen gevan gen, zoo'n buitenkansje hebben zij in langen tyd niet gehad. Voor Brakel, Poederoijen, en Zuilichem is tot gemeente-geneesheer benoemd de heer H. R. J. Hubers Van Assenraad, arts te Utrecht. SLEEU WIJK, 12 Maart. De voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school alhier, be staat uit de dames: A. Schouten van Veen, I. J. Stroband van Nijmegen, A. C. van Schaik van Drongelen. WERKENDAM. De visschery op de Nieuwe Merwede van de h.h. Oversteeg Co., is weder begonnen. Ook die der Woudrichemsche, over het veer alhier, is weder in vollen gang; de vangst is evenwel weinig. Met verlangen ziet men uit naar den elftteelt, waarvan weldra de tyd zal aanbreken. DALEM, 13 Maart. De postbode van Go rinchem, via Dalem, Vuren en Her wijnen, heeft zich met goedvinden der autoriteiten kar en paard aangeschaft. De drukke correspondentie en de vele pakketten op dien postrit heeft daar toe gereede aanleiding gegeven. De berichten van Het Loo luiden Donderdag weder minder gunstig. De nacht was onrustig, terwijl de chronische kwaal Z. M. meer kwelde en de lijder zich minder opgewekt gevoelde. Naar de Haagsche briefschrijver der »Zw. Ct-.c meldt, zal de regeering het ontwerp tot wijziging der kiestabel, wegens het slechte onthaal, dat daaraan is te beurt gevallen in de Prov. Staten van de meeste provineiën, of niet indienen, of op zijn minst belangrijk gewijzigd. Door den heer Bablmann zijn twee amende menten op de Arbeidswet voorgesteld: lo. om den arbeidstijd van vrouwen en jeugdige personen beneden 18 jaren, in plaats van ten 7 uur des namiddags te doen eindigen ten 8 uur, en 2o. om den gezamenlijken duur van den rust tijd, in plaats van ten minste twee uren, slechts anderhalf te doen zijn. De Minister van Financiën keeft bepaald, dat de jaarletter voor de branding der schepen en vaartuigen bij meting voor het recht van patent in het dienstjaar 1889/90, zal zijn de Letter H aldus afgebeeld: h. De heer Van Houten zal in den eersten tijd de zittingen der Tweede Kamer niet bijwonen, daar by voor particuliere zaken een reis naar Noord-Amerika heeft moeten ondernemen. Prof. J. A. Albertingk Thijra is ernstig on- steld. Hij lijdt aan een nierziekte. Uit Rotterdam meldt men Als een bewijs met welk eene nauwgezetheid bjj ons te lande toezicht wordt geoefend op vee dat levend naar Engeland verscheept wordt, kan dienen, dat door den gouvernemen'ts-keurmeester 55 schapen werden in beslag genomen, enkel en alleen op grond dat zich onder dezen er twee be vonden, welke aan schurft leden. Bedoelde kudde stond ter inlading in het stoomschip >Winsloe« gereed. Na de inbeslagname werden de dieren naar het openbaar slachthuis vervoerd, om daar te worden geslacht en na keuring naar Engeland te worden gezonden. De schapen waren afkomstig van J. H. te Eist. De heer J. Van 't Lindenhout, directeui der weezen-inrichting te Neerbosch, heeft uit Amster dam van A. B. de som van f 2000 voor genoemd gesticht ontvangen. De opbrengst over de maand Februari 1889 der Nederlandsche Centraal Spoorweg-Maatschappy bedraagt f 57,080.87, zynde per dagkilometer f 19,99. Het proefnummer is verschenen van De Neder landsche Leder-Industrie«, vakblad voor heeren leerlooiers, handelaren in leer, huiden, schors en andere looistoffen, schoenmakers, zadelmakers enz. Ruim f 2800 kwam er tot dusver voor de weduwe Huyzer te Amsterdam in. Van Houten's cacao is op de tentoonstelling te Algiers bekroond met de hoogste onderscheiding. Op de meest onbekrompen wijze wordt te Ber- kenwoude in de behoeften der armen voorzien. Eén huisgezin kostte verleden jaar aan de diaconie ruim 500 gulden behalve een vrije woning. Door enkele landbouwers te Haarlemmermeer zyn handelsrelatiën aangeknoopt met eenige be woners van de Argentijnsche Republiek over den invoer van Hollandsch vee aldaar. Vermoedelijk zullen in het einde dezer maand een 30 stuks jong vee daarheen gezonden worden. Te Rozendaal heeft een vergadering plaats ge had van den Bond van Nederlandsche suiker fabrikanten. Men heeft van gedachten gewisseld over den aankoop van beetwortelen op suiker gehalte, doch heeft men niet kunnen besluiten, vooralsnog deze wijze van contracteeren in toe passing te brengen. Nabij Weert heeft men eene uitgestrekte Ger- maansche begraafplaats ontdekt. Ongeveer 200 grafheuvels verheffen zich boven den anders vlakken grond. Zoodra het weder gunstiger wordt, zal men met de opgravingen beginnen. In den laatsten tijd komen in onderscheidene bladen advertentien voor, waarin belangrijke kapi talen op hypotheek worden aangeboden. Wordt daarop geschreven door notarissen, dan ontvan gen zij geen antwoord, maar komen particulieren om inlichtingen, dan wordt overzending van f 10 gevraagd voor kosten van onderzoek en taxatie der perceelen, die men wil verbinden. Die f 10 is men kwijt. Men zij dus op zijn hoede en onder- zoeke eerst of de persoon, die gelden aanbiedt, ook eenvoudig een bedrieger is. De rivierdijk te Bolnes, die bij den jongsten stormvloed veel van het water heeft te lijden gehad en alstoen gebleken is op sommige plaat sen veel te laag te zijn, zoodat het water door kistingen moest worden tegengehouden, zal voor een groot gedeelte aanzienlijk worden verhoogd en verbreed. De noodige opmetingen daarvoor hebben reeds van wege het betrokken bestuur der polders Oud- en Nieuw-Reijerwaard plaats gehad, en de publieke aanbesteding van het werk zal zoo spoedig doenlijk volgen. De goudsmid Spaanstra te Heerenveen, heeft een bestelling gekregen van Paul Kruger, den President der Transvaalsche Republiek, nl. een gouden boekhoek aan een bijbel. Op de haak zelve moet voorgesteld worden »deSamaritaanscbe vrouw bij de waterput*, op 't eene schild »Elia gevoederd door de raven«, op 't andere »Abra- hams offerhande*. Sedert Zaterdag 9 tot Dinsdag 12 Maart zyn aan de visehmarkt te Gorinchem afge slagen 37 winterzalmen van 12 tot 42 halve kilo's, prys per half kilo f 1,18 tot 1,26. Van 9 tot 12 Maart werden aan de markt te Kralingen aangevoerd: 672 winterzalmen, prys per 5 ons f 1,10 a f 1,40. De zalmvisscherij van de firma Schetselaar Co_ van Gorinchem, levert te Herwijnen in den laat sten tijd goede uitkomsten. Er worden gemiddeld acht zalmen per dag gevangen. Aaltje Boerema, het 120 c.M. groote vrouwtje van den 70 c.M. grooten H. E. Bos, van Lutje- gast, is volkomen hersteld met haar zuigeling, die eveneens in binkenden welstand verkeert, door haar echtgenoot afgehaald uit het Ziekenhuis te Groningen en weder naar haar woonplaats ver trokken. Eenige ingezetenen van Meppel, die zich het lot van het hoog bejaarde en welbekende kermis bezoekend echtpaar Blanus hebben aangetrokken, hadden vrijmoedigheid genoeg, om de firma Van Houten te Weesp te vragen, of zij er iets voor over had, als onder de voorstelling van het paardrijders-gezelschap, Vrijdagavond ten behoeve van genoemd echtpaar gegeven, op de een of andere wijze reclame voor de cacao der firma gemaakt werd. Op dit schrijven, noch op een daarop gevolgd telegram, kwam eenig antwoord. Een paar dagen daarna werd echter een brief ontvangen, waarbij de firma te kennen geeft, dat zij van reclame op de bedoelde wijze afkeerig is en daarom eerst na afloop der voorstelling een bankbiljet van f 25 zendt als blijk van be langstelling in het lot der familie Blanus. Dat was natuurlijk geen reclame!! Te Meppel loopt weder een gerucht van moord door vergiftiging. Het oudste kind uit een gezin in een der achterbuurten (een jongentje van 7 jaren) dat steeds, naar men elkander vertelt, alles behalve liefderijk werd behandeld, is ver leden Zaterdag avond, onder zeer verdachte ver schijnselen, plotseling overleden. Naar men wil heeft de politie zich de zaak aangetrokken en is door een der geneesheeren tot operatie van het lijkje besloten. De landbouwer Ulfman, te Nyverdal, wiens woning in den nacht van Zondag geheel door brand is vernield, is aan de bekomen brandwon den overleden. De toestand van de vrouw, die ernstig aan de beenen is gekwetst, is redelijk. Omtrent dezen brand wordt nog aan de »Zw.Ct.« het volgende gemeld: De 15 jarige dochter, die met haar beide jongere zusjes in één bed sliep, ontdekte den brand het eerst, doordien het vuur reeds het bed had aangegrepen. Ze had nog juist den tijd om hare beide zusjes op te nemen en door de reeds brandende voordeur in veiligheid te brengen. Door haar alarmkreten werden ook de overige huisgenooten gewekt, en allen, vader, moeder en vijf kinderen, konden zich, hoewel naakt, van alles beroofd en min of meer ge wond, voor 't oogenblik in veiligheid stellen. Ulfman wilde echter als het kon zijn vee, althans zijn paard, nog redden; de vlammen sloegen aan alle kanten om hem heengeheel met brand wonden overdekt moest hy wijken en werd hij door zijn 16-jarigen zoon bewusteloos naar buiten gedragen. Een sergeant der artillerie, in garnizoen te Gorinchem, die enkele dagen arrest had, werd dood in de politiekamer gevonden. - Op Texel is een lijk aangespoeld, waarop zich een gouden horloge en ketting bevonden. Waarschijnlijk is het dat van den kapt. van het verongelukte Duitsche barkschip »Theodor Behrends.* - Een diamantslijper is te Amsterdam gearresteerd als verdacht van diefstal van een pakje diamanten. - Te Wieringerwaard werd de meid van den land bouwer P. levenloos uit het water opgehaald. Men vooronders!elt, dat zij, een emmer water willende scheppen, voorover is gevallen. - Eenige kinderen speelden te Ochten krijgertje rond een huis. De bewoner werd daardoor zoo driftig, dat hij met een bijl gewapend naar buiten liep en een der kinderen een stuk van het rechteroor afhieuw. - Het zoontje van den heer A. B. te Driel, gem. Heteren, had het ongeluk in een gat te vallen, waarin pas gebluschte kalk was. Hij heeft op verschillende plaatsen ernstige brandwonden bekomen, terwijl hij ook kalk in zijn oogen heeft gekregen, zoodat men nog voor het behoud van zijn gezicht vreest. - In het gasthuis te Eindhoven is een man opgenomen, die een paar dagen geleden door een slag van een paard aan het hoofd was verwond. - Te Dronrijp is het lijkje van een pasgeboren kind van het vrouwelijke geslacht uit een sloot op gehaald. De justitie van Leeuwarden heeft er zich heen begeven, en twee geneeskundigen heb ben het lijkje onderzocht, waarbij moet zijn gebleken dat het kind heeft geleefd. De moeder, die opgespoord werd, heeft bekend 8 dagen ge leden van dit kind te zijn bevallen. - Op de Oude Maas bij Barendrecht is een aak vol water geloopen en gezonken. De opvarenden zijn met moeite gered. - De landbouwer G. v. H., te Hurwenen, oud 72 jaren, is, van Zalt-Bommel komende, door de duisternis misleid, nabij zyn woning in een sloot gevallen en verdronken. Eerst den volgenden ochtend is zijn lijk ge vonden. - Ouder Tilburg heeft zich een jonge man uit Oosterhout opgehangen. Een man, die hem zag hangen, ging de politie waarschuwen, en toen deze kwam was de ongelukkige reeds bezweken. - Onder Rijswijk is een man door den stoomtram aangereden en vrij ernstig aan hoofd en rug verwoud. Hij werd naar zyn woning' overgebracht. - Nabij het Lexkesveer te Wage- ningen is het lijkje opgevischt van een 6-jarig jongetje, 't welk onlangs nabij Doorwerth over boord viel en verdronk. Twee reizende kooplieden kregen buiten Maas tricht met elkander twist. De een bracht daarbij den ander met een ponjaard en een bijl gevaar lijke wonden toe. De dader is gevlucht. - Een 12-jarige jongen uit de Czaar-Peterstraat te Am sterdam, die zich op verboden spoorwegterrein had begeven, is door eigen onvoorzichtigheid nabij den overweg aan den Cruquiusweg door den sneltrein aangereden. Hij is, inwendig zwaar gekneusd naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. liur gerlijke Sitand. Heusden, van 7 tot 14 Maart. Overleden: Jacobus Hofmeester, 21 j., ongeh. Plantselijk Nieuws. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2