Heusden, den 18 Maart 1889. H. J. van Eggelen. Honcoop. Plaatselijk Nieuws. V óór veertig- jaren. Binnenland. en scheen door zijn houding de meerderheid te braveeren. Nadat met 318 tegen 214 stemmen de dis cussie gesloten was verklaard, verleende de Kamer met 334 tegen 227 stemmen de machtiging tot vervolging. Na de zitting hebben verscheidene leden elkan der hun getuigen gezonden. De afgevaardigden Laguerre, Laisant, Tur- quet, de senator Naquet en de andere vervolgde bestuursleden van de »Ligue des Patriotes,« hebben eene aanschrijving ontvangen, om heden (Dinsdag) voor den rechter van instructie te verschijnen. Volgéns den Temps* zijn er onder de papie ren, die bij de huiszoeking bij de voorzitters der afdeelings-comités der »Ligue des Patriotes« in beslag genomen zijn, iustructiëu gevonden, welke betrekking hebben op een aanval der Ligue tegen het paleis Bourbon en het Elysée. De Fransche Minister van Marine, admiraal Jaurès, woonde Vrijdag-namiddag de zitting der begrootingscommissie bij en nam aan de beraad slagingen deel. Toen hij van het Palais-Bonrbon naar het Ministerie ging, kreeg hij 6p de Place de la Concorde* een beroerte; zijn adjudant moest hem naar zijn appartement dragen's avonds was hij dood. Jaurès was 66 jaar oud; hij had aan alle oorlogen deelgenomen. In 1871 werd hij afgevaardigde, vier jaren later senator voor het leven, in '78 gezant te Madrid en grootkruis voor het Legioen van Eer. Later werd hij ge zant te Petersburg. In Februari had hjj de por tefeuille van Marine aanvaard. Den len October 1888 zyn in Parjjs niet minder dan acht-en-veertig (zegge 48) nieuwe tijdschriften van de pers gekomen. Daaronder bevinden zich twee staatkundige, en vier geïllus treerde, voorts zeven, die hunne kolommen uit sluitend voor de wereldtentoonstelling beschikbaar hebben. Van de laatste zeven hebben echter zes geheel denzelfden inhoud en slechts verschillende titels. In de Fransche arrondissementen versche nen omstreeks hetzelfde tijdstip vijf-en-twintig nieuwe, waarvan acht op politiek gebied. Er is te Parijs weer een moord gepleegd, die aan de Prado- en Pranzini geschiedenissen doet denken. Het slachtoffer was ditmaal een 38- jarige schoone, Marguerite Dubois, die eenig geld had bespaard voor den ouden dag. Men vond haar dood op den grond, badende in haar bloed en met drie messteken in den rug. Alle meubels in haar vertrek waren opengebroken. De »Chronique« meent stellig te weten, dat de Belgische regeering spoedig een wetsontwerp betreffende eene militaire reorganisatie zal in dienen. In sommige plaatsen van het Noorder-depar tement van België, als Avesnes en Parachies, waar de werkstaking der wevers het uitgebreidst is, zijn ernstige wanordelijkheden uitgebroken. De werk stakers wilden hun gearresteerde makkers be vrijden, versperden de bruggen en wierpen steenen tegen de soldaten. Er is versterking als dringend noodig aangevraagd. Te Rijssel worden de weve ryen door troepen bewaakt. Men vreest dat de werkstaking te Raubaix, Rijssel, Kamerijk en Armentières algemeen zal worden. 100,000 man zouden dan zonder werk zjjn. Volgens de »Indép. Beige* heeft de tentoon stelling te Melbourne, die op 31 Januari geslo ten werd, een tekort van minstens 10 millioen frs. Op klaarlichten dag is Vrijdag 1.1. te Brussel eene brutale aanranding met diefstal gepleegd. Te omstreeks 4J uur hield een rjjtuig stil voor de pastorie der kerk »du Béguinage,* gelegen op het plein van dien naam in de onmiddellijke nabijheid van den druk bezochten Boulevard Central.* Twee heeren stapten uit en vroegen den pastoor te spreken. Toen de dienstbode ge zegd had dat deze niet te huis was, vroegen zij haar papier, pen en inkt, daar zij den pastoor eene dringende mededeeling hadden te doen. Terwijl de dienstbode de heeren had laten bin nenkomen en bezig was het gevraagde gereed te leggen, gaf een der indringers haar onver wacht met een stok met looden knop zulk een slag op het hoofd, dat zij bewusteloos neerzonk. Hoelang zij in dien toestand heeft gelegen, weet zij niet, maar toen zij weder bijkwam, heeft zij een raam opengeschoven en op straat om hulp geroepen. Blijkbaar zijn de dieven daardoor in hunne bezigheden gestoord, want toen een buur man op haar geroep kwam toeschieten, werd hij in de deur omvergeloopen door twee per sonen, die in allerijl in het wachtende rijtuig stapten en daarmede verdwenen. In de huisgang lag de brandkast van den pastoor, die de dieven blijkbaar reeds naar be neden hadden gedragen, maar in den steek moesten laten, toen zij het hulpgeschreeuw der dienstbode hoorden. Al hetgeen zij hebben kun nen buit maken bepaalt zich tot een gouden horloge, een zilveren tabaksdoos en nog twee kleine zilveren ornamenten. Het nummer van het huurrijtuig was aan de politie bekend, die van den koetsier een volledig signalement der twee dieven ontvangen heeft. Spreekt ge de waarheid?* »Zoo waar God mij helpel* »Zoo waar God mij helpel* herhaalde ze na eenige oogenblikken op zonderlingen toon. 't Klonk zoo gelaten en toch zoo vertwijfelend. Ze keerde zich om en ging naar de deur. Ik riep haar terug. »Wat wilt ge, Hanna?* »Hoor ook wat volgt!* >Ik weet alles. Zoo waar God mij helpel* Ik werd angstig. Die stem klonk zoo vreemd, en terwijl ze langzaam verder ging, tastte ze met de handen voor zich heen, als kon ze den weg niet vinden. »Leonore, blijf!* riep ik, »ga niet vau de donkere trappen af; ik zal licht halen.* Vragend keerde ze 't hoofd naar me en maakte een afwerende beweging met de hand. (Wordt vervolgd.) Een nader bericht meldt dat de beide dieven zich reeds in handen der politie bevinden. Het zijn de broeders Jacques en Emile Ellen, beiden zeer goede bekenden der justitie. In enkele Duitsche bladen kwamen in de laatste dagen weer woedende artikelen voor tegen de Nederlandsche Regeering, wegens haar beweerde nalatigheid in 't nakomen harer internationale verplichting tot verdieping van het vaarwater in de Waal. De Keulsche »Volkszeitung« had zelfs de brutaliteit te herinneren aan het woord van Napoleon I, dat Nederland niet anders is dan een aanslibsel der Fransche rivieren, welke uitspraak zij wijzigde in dien zin, dat het thans is een aanslibsel der Duitsche rivieren. Al dit misbaar komt voornamelijk uit den Keulschen hoek, en over 't geheel doen de hooger gelegen plaatsen, speciaal Mannheim, niet daar aan mee. Dit komt daar vandaan, dat men in die streken zeer wel weet en ondervindt, hoe ont zettend veel het vaarwater boven Keulen te wen- schen overlaat en hoe langzaam Duitschland zelf is in 't aanbrengen der noodige verbetering. Spe ciaal het gedeelte BingenSt. Goar is in ellendi- gen toestand. Het blad »De Scheepvaart« heeft zich verdienstelijk gemaakt door uit Duitsche bladen zelve een reeks berichten, loopende van 14 Dec. tot 7 Febr. op te nemen, waaruit zonneklaar blijkt, hoe de scheepvaart tengevolge van den on- gunstigen waterstand in Duitschland geheel stil stond. Dit alles wil men in Keulen liefst niet weten, terwijl men daar terstoud een grooten mond tegenover Nederland opendoet, als des zomers bij lagen waterstand een paar schepen moeten blijven liggen. De zaak is, dat het den Keulenaars weinig deert, hoe 't hoogerop gesteld is, maar zij er zeer op gesteld zijn, voor hun grootste schepen steeds de communicatie met de zee open te heb ben. Zij droomen er van Keulen een zeehaven te maken en van Rotterdam en Amsterdam onaf hankelijk, en nu meenen zij of stellen zich althans zoo aan het recht te hebben van ons te eischen, dat wij onze waterwegen zoo diep maken, dat Keulsche schepen, bestemd om zee te bouwen, den gebeelen Rijn over vol doend vaarwater vinden. Zoolang dit niet het geval is, zoolang het vaarwater alleen geschikt is voor schepen, die moeilijk verder dan Rotter dam en Amsterdam kunnen komen, oefenen die steden, volgens de voorstelling der »Volkszeitung« Stapel- und Umschlagszwang« uit. Zij wacht zich intusschen wel de Rijnvaartacte zelve aan te halen, want dan toch zou duidelijk blijken, dat nergens aan Nederland de eisch is gesteld, het vaarwater zoo te maken, dat Keulen een zeehaven kan worden. En zoolang onze Regee ring daartoe niet verplicht is, zal zij dergelijke onzinnige eischen weten af te wijzen, gedachtig aan het »al te goed is buurmans gek.* In Zwitserland zijn thans niet minder dan 13 tandrad- en 8 draadspoorwegen geprojecteerd of in aanbouw, welke lijnen grootendeels ten gerieve van het toeristen-verkeer werden aan bevolen. Te Napels is in overvloed sneeuw gevallen. De Vesuvius is geheel daarmede bedekt, wat in zes jaren niet het geval was. Naar de »Neue Freie Presse* mededeelt, zal het Servische regentschap trachten het tekort van 10 millioen florijnen op de staatsbegrooting te doen verdwijnen door, behalve de oorlogsbe- grooting met 3 millioen te verminderen, ook op de kosten van het binnenlandsch bestuur 3 millioen te bezuinigen, en de inkomsten van 37 tot 40 millioen te verhoogen, door hervorming der belastingen en overneming van het tabaks monopolie voor den staat. Reeds in 1887 diende de radicale partij een soortgelijk programma in, doch koning Milan verwierp het. 300 jonge Bulgaren van de eerste families heb ben zich beschikbaar gesteld als eerewacht voor Prins Ferdinand; 4 hunner hebben verder elk 8000 gd. aangeboden voor het koopen van paarden. De taalvervolgiug in Russisch Polen wordt rusteloos voortgezet. De Russische regeering ver biedt niet alleen aan winkeliers, maar aan allen op zware straf het spreken van Poolsche taal. Dienstboden, koetsiers en ambachtslieden worden bij de Russische beambten geroepen om hun meesters te verklappen. Wanneer iemand een ander verraadt, ontvangt hij een belooning ën wordt de door hem beschuldigde onmiddelijk ge straft. Vóór enkele dagen knielde een armoedig gekleed vrouwtje op de straat in het openbaar voor een kapelletje van O. L. V. van Ostrobam en begon hardop in 't Poolsch te bidden. Zij werd dadelijk naar het politiebureau gevoerd, door een inspecteur duchtig berispt en eerst daarop naar huis gezonden. Oude menschen, die altijd gewoon waren in de kerk in het Poolsch te bidden, moeten voortaan de Russische taal bezigen. Een eenvoudige schooljongen, die zijn naam in 't Poolsch in een schoolboek had ge schreven, werd aanstonds van school gejaagd. In de laatste dertien jaren zijn reeds niet minder dan 423 Amerikaansche spoorwegen, te zamen 70,000 kilometer lang, voor hypothe caire schuld verkocht of moeten op dit oogenblik nog onder den hamer komen. Te Tarka, in de Transvaal, is een Nederlandsch onderwijzer, Van Heerden, door den bliksem ge dood. Eene jonge man zegt een der Trans- vaalsche bladen met name Willem Lombaard en 22 jaren oud, was naar het schoolgebouw gegaan, om zijn haar te laten snijden door den schoolmeester, met name Van Heerden. Terwijl men bezig was, sloeg het onweder den school meester op de plek dood, terwijl Lombaard ge heel bedwelmd werd, doch thans hersteld is, hoewel hij nog pijn in zijn leden gevoelt. Van Heerden laat een groote famile na. - Te Klau- senburg heeft een vreemde ^zelfmoord* plaats gehad. De luitenant Mangesius, daar in garni zoen, beval een soldaat om op hem te schieten. De man aarzelde, doch de luitenant bedreigde hem met zware straf bij dienst weigering»; daarop schoot de soldaat, op drie pas afstand, zijn Mannlicher-geweer op den luitenant af, die als lijk neerzeeg. Na den brand in het tuchthuis te Kassei is toch gebleken, dat twee gevangenen in de vlam men zijn omgekomen. Men vond hun verkoolde lijken onder het puin. - In een kolenmijn, om streeks 2 mijl van Brixham, in Engeland, heeft een gasontploffing plaats gehad, waarbij 20 mannen en jongens het leven verloren. Op het oogenblik der ontploffing waren 120 personen in de mijn aan het werk. - Bij een brand in de stallen van de tramweg-onderneming in O Kansas-City zijn 5 stalknechts en 87 muilezels in de vlammen omgekomen. - In de mijnen van Portes, in het departement Gard, heeft een ont ploffing plaats gehad, waarbij 15 mijnwerkers gedood en 15 gewond zijn. - Bij Gent reed een locomotief tegen een trein aan. De reizigers bleven ongedeerd, maar de stoker en een con ducteur werden licht gewondde twee locomo tieven en een wagon werden zwaar beschadigd. - De beroemde Parijsche advocaat Lente, die Wilson verdedigde bij het bekende proces, is aan een hartkwaal gestorven. - In een fabriek te Pitts burg sprong een stoomketel; 5 werklieden werden gedood, 12 gewond, sommige levensgevaarlijk. mi II.I i Bwrrvnr&acx» BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heasden brengt ter openbare kennis, dat de 3e kwartaals-kokieren van liet patentrecht en der personeele belasting, dienst 1888/89, zijn invorderbaar ver klaard en aan den Ontvanger ter invordering zijn toegezonden. Heusden, 16 Maart 1889. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden, brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de tweede zit ting van den Militieraad, tot het doen van uitspraak omtrent alle in de eerste zitting niet afgedane zaken en omtrent hen die als plaatsvervanger of nummerverwisselaar verlangen op te te treden, zal plaats hebben te 's Bosch, op Woensdag den 10 April 1889, des voormiddags ten 11 ure. Heusden, 18 Maart 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggklen. HoNCOor. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 6 van het besluit tot heffing van het ver gunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in 't klein in deze gemeente. Noodigen belanghebbenden uit, om, indien zij verlangen, dat de hun verleende vergunning bij het einde van den vcrgun- nings-termijn zal worden geacht wederom voor een jaar te zijn verlengd, daarvan vóór den len April a.s. ter Gemeente- Secretarie kennis te geven. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, HEUSDEN, 18 Maart. Voor de heden gehouden provinciale keuring van dekhengsten waren opgekomen 12 paarden. De uitslag der keuring deelen wij in een vol gend nummer mede. In de jongst gehouden Raadsvergadering is besloten de kermis te doen aanvangen den 29 April a. s. LANGSTRAAT. De prijzen van den hop blijven laag. Er wordt niet meer dan f4 be steed, terwijl enkele maanden geleden voor de zelfde hoeveelheid vruchteloos f25 werd aan geboden, maar toen hoopte men dat de prijzen wel tot f 40 zouden stijgen. Enkele veehouders hebben beproefd om den hop aan de beesten te voeren, maar ook die dankten voor dat bittere kostje. Het meerendeel zal nu wel op den zolder ge borgen worden, in afwachting van de reeds zoo lang verwachte betere jaren, die men hoopt, dat toch wel eens zullen aanbreken. DOEVEREN. Tot groot leedwezen onzer gemeente heeft Ds. Six Dijkstra het beroep tot predikant te Dussen aangenomen. Al erkent men ook de edele beginselen, die Z.Eerw. noopten aan dit beroep gehoor te ver- leenen, toch zal men hem noode zien vertrek ken uit onze gemeente, waar hij zich in korten tijd algemeen bemind wist te maken. GIESEN. Tot lid van den gemeenteraad is in de vacature, ontstaan door het overlijden van H. de Lorm Sr., gekozen J. Piek. BABILONIENBROEK. Onze predikant de heer Flieringa, ontving op nieuw een beroep, en wel naar de gemeente Marrum. BRAKEL. Öok hier is eene collecte gehou den voor de weduwen en weezen te Vlissingen, die door de, in den storm van Vrijdag op Za terdagnacht 9 Maart verongelukte visschers wer- O O den nagelaten. Zij bracht f3,15 op. Moge dit voorbeeld vooral in den Bommeler- waard, die zoo menigmaal en ruimschoots van de algemeene liefdadigheid genoot, spoedig veel navolging vinden. CAPELLE, 14 Maart. Door den eerstaan- wezenden ingenieur is thans, in verband met de werken tot verlegging van den Maasmond, het plan ontworpen tot het maken van een kabel- pontveer in- den weg van deze gemeente naar de baan. Naar wij vernemen is de inrichting voor het veer zeer voldoende te achten. Evenwel zullen door ter iuzage leggen van het plan van be langhebbenden in de gelegenheid worden gesteld, hunne bezwaren daartegen zoo noodig nog in te brengen. BAARDWIJK, 15 Maart. De grasverpach- ting in den Overlaot heeft dit jaar veel minder opgebracht dan bij de vorige verpachting. Toen bedroeg ze f 1595 en nu f 1080 voor 35,88 H.A. Een perceel is niet gegund. SLEEUWIJK, 16 Maart. In de raadsverga dering van heden is tot onderwijzeres aan de openbare school alhier met algemeene stemmen benoemd mejuffrouw Arnolda Schouten te Veen. DEWÈRKEN en SLEEUWIJK. Het aan tal kinderen tusschen de 6 en 12 jaar wonende in deze gemeente bedraagt 393, verdeeld als volgt: 207 jongens en 186 meisjes. Hiervan bezoe ken de school te Dewerken 61 j. en 62 m., te Sleeuwijk 57 j. en 50 m., instituut Robijnoord 4 j. en 1 m., elders 55 j. en 45 m., niet schoolgaanden 30 j. en 28 m.totaal 207 j. en 186 m. WOUDRICHEM, 18 Maart. In het visch water dezer gemeente zijn ran 3 tot en met 12 Maart gevangen en aan den afslag alhier ver kocht 51 zalmen, tegen f 1.00 a f 1.25 per kilo. DALEM, 17 Maart. Op Dinsdag 26 Maart a.s. hopen de echtelieden Willem Muilenburg en Elisabeth Maat. wonende aan de inundatie-sluis alhier, hunne 60-jarige echtvereeniging te vieren. Daar de oudjes in behoeftige omstandigheden verkeeren, zal eene stoffelijke tegemoetkoming van meer-bedeelde belangstellenden zeker niet onwelkom zijn. GORINCHEM. Volgens het kohier der plaatselijke belasting op de inkomsten voor het jaar 1889 zijn in deze gemeenten 1107 personen aangeslagen. De drie hoogst aangeslagenen zijn de h.h. H. J. F. Muller, op een belastbaar in komen van f 41.000 W. C. M. Begram van f35.500, en Mr. J. R. E. Uijtermarck Riet veld, van f32.000. Daarna volgen 5 personen met een belastbaar inkomen van 20 duizend tot 15 duizend; 14 personen van 15 tot 10 duizend; 28 personen van 10 tot 5 duizend, en 331 personen van 5 tot 1 duizend. De laagst aaDgeslagenen zijn van f 100. De aanslag wordt berekend tegen lsM pCt., en de geheele opbrengst bedraagt ongeveer f 25.000. Aan het toelatings-examen voor de rijks normaallessen alhier zijn voor de 2e klasse, de 3 leerlingen, die zich hadden aangemeld, toegelaten. Voor de le klasse hebben eveneens 3 leerlingen een gunstig examen afgelegd. Nog enkele dagen, en er zal een tijdperk van veertig jaren zijn vervlogen, sinds onze geëer biedigde Koning de Regeering aanvaardde. Een niet alledaagsch feit in de wereldgeschie denis: weinigen Vorsten is het gegeven, zóó lang de leidslieden van hun volk te zijn. Voor korten tijd hadden we weinig hoop, dat onze Koning dien dag nog beleven zou en ofschoon, op het oogenblik dat deze regelen ge schreven worden, de berichten van Het Loo iets minder verontrustend zijn geworden, ook het leven der Vorsten is in Gods hand! Wij kunnen slechts hopen, en eiken dag, dien het Hem behaagt den slag terug te houden, waarmede ons vaderland wordt bedreigd, als een voorrecht met dankbaarheid aannemen. Toch willen we een wijle stilstaan bij de his torische herinneringen, die de aanvang van dat veertigjarige tijdperk ons voor den geest roept. Een overzicht van die regeering zelve te ge ven, ligt thans minder op onzen weg: de tijd daartoe zou komen, als we het geluk mochten hebben het jubilaëum van 's Konings inhuldiging te vieren. De gebeurtenissen, die we thans her denken, zijn van meer weemoedigen aardde indruk er van vloeit op een eigenaardig smarte lijke wijze samen met de stemming, waarin we naar Het Loo de blikken richten. In den vroegen morgen van Zaterdag den 17en Maart 184 9 blies Koning Willem de Tweede te Tilburg den laatsten adem uit. De Kroonprins bevond zich in Engeland. De toen een-en-dertigjarige Vorst kwam Woens dag den 2len Maart te 's Gravenhage aan, en aanvaarde nog dienzelfden dag de regeering met de volgende proclamatie: »Door het afsterven van mijn onverge- telijken Vader geroepen tot den troon der Nederlanden, gevoel ik diep het gewicht van de taak, die op mij rust. Met het oog op God, en vol vertrouwen op het volk, dat zoo innig met mijn Huis is verbonden, aanvaard ik de regeering. Mijne eerste be hoefte was, hiervan, uit mijne residentie, openlijk bekendmaking te doen, ofschoon treurige en heilige plichten mij onverwijld elders roepen. Willem I nam het souverein gezag op, om het naar eene constitutie uit te oefenen. Willem II wijzigde, in overleg met de vertegenwoordiging, de grondwet naar de behoeften des tijds. Mijne roeping zal het zijn, op denzelfden voet aan die gx-ondwet volledige werking te geven. Ik reken bij de vervulling van die roeping op de getrouwe medewerking van alle grond wettige machten. Nederlanders, blijft ge trouw aan de spreuk uwer vaderen, Een dracht maakt Macht,en zoekt met mij de ware vrijheid in onderwerping aan de wet!« Wanneer wij ons de lange reeks van staat kundige gebeurtenissen voor den geest roepen, welke Koning en Volk hebben doorleefd om ver volgens de vraag te stellen, of Koning Willem III voldaan heeft aan de verwachting, welke de natie naar dit mannelijk programma te oor- deelen, van Hem mocht koesteren, dan kan het antwoord niet twijfelachtig zijn want wat er ook geschiedde, en in welke vraagstukken de beslissing in Zijn handen werd gelegd, een strenge en nauwgezette toepassing van de con- stitutioneele beginselen is immer het richtsnoer geweest, dat 's Konings handelingen bepaalde. Dit nader uiteen te zetten, moge weldra onze taak zijn, als de herinneringsdag der plechtige inhuldiging is aangebroken. Intusschen kunnen we niet nalaten, onze eerbiedige huldebetuiging op te dragen aan den Vorstelijken Lijder, in deze dagen van leed, die ook bij het herdenken van het verleden voor Hem dagen van diepe aandoening zullen zijn.(D. N.) De vorige week was het 50 jaren geleden, dat de Minister van Staat, mr. J. Heemskerk Azn., thans lid van den Raad van State, promoveerde. Zeer velen uit het land en uit Den Haag heb ben deze Staatsman van hun belangstelling met dezen gedenkwaardigen dag doen blijken. Collega's, oud ambtgenooten en juristen boden hem ten zijnen huize hun gelukwenschen met dit feest aan, bij welke gelegenheid door den jubilaris een diner werd gegeven. Het »T. v. Gen.* bericht, dat door den Mi nister van Oorlog een besluit is uitgevaardigd, dat de geestelijken, in de jaren van den verplich ten diensttijd vallende, uitsluitend zullen behoo- ren tot het departement van den opper-aalmoenier des legers, en door dezen zullen worden aange- gesteld tot ziekenverplegers in de hospitalen en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2