stond koningin Nathalie willen terug roepen. Zelfs door de Russische regeering wordt dit niet wenschelijk geacht. Uit Belgrado wordt aan de Daily News« ge meld, dat de regenten ten stelligste ontkennen eenige toezegging aan Milan te hebben gedaan, om den terugkeer van Koningin Natalie te be letten; zoodanige overeenkomst ware ongrond wettig. Feitelijk staat het de Koningin vrij in het land terug te keeren. De ^Standard* meldt uit Odessa, dat een kanonneerboot naar Yalta vertrekt om Natalie op haar terugreis af te halen. Men zegt dat de jonge Koning met zijn moe der een bezoek zullen brengen aan den Czaar, wanneer deze in de Krim is. De »Tiuies« zegt uit gezaghebbende bron te weten, dat de betrekkingen tusschen Rusland en Oostenrijk, ter zake van Servië, hoogst vriend schappelijk blijven. De kanselier Yon Giers seinde naar Belgrado, dat de nieuwe koning door den Czaar erkend wordt. De smokkelhandel aan de Pruisisch-Nederland- sche grenzen heeft, ten nadeele van den eerlijken graanhandel, zulk een omvang gekregen, dat de Kamers van Koophandel te Aken en Burtscheid beraadslaagd hebben over de maatregelen, die der overheid kunnen worden aanbevolen tot het te keer gaan dier smokkelarijen. Een nieuwe ontplofbare stof voor het vullen van bommen is dezer dagen uitgevonden door een Pruisisch officier. Zij wordt uit carbolzuur bereid en moet een zoo geweldige kracht heb ben, dat, naar men verzekert door drie met deze stof gevulde bommen een sterk fort geheel en. al met den grond gelijk gemaakt wordt. De z.g. toren van Babel te Parijs is thans voltooid. De heer Eiffel heeft aan ieder der 74 werklieden, die aan den bouw hebben deelgeno men, een belooning van 100 fr. uitbetaald. De communards hebben Zondag te Parijs den 18den verjaardag van den Commune gevierd. Aan het banket, onder voorzitterschap van den afgevaardigde Ferroul gehouden, namen 300 gasten deel, waaronder uit Rusland en Rumenie. De Belgische en Duitsche socialisten hebben telegrammen gezonden. Uit Parijs wordt gemeldDe maatschappij voor het Panama-kanaal maakt bekend, dat het onderhoud der uitgevoerde werken en van het materieel verzekerd is. Alle pogingen worden ge daan om eene nieuwe maatschappij te vormen, die, terwjjl zij de voltooiing van het kanaal verzekert, tot zekere hoogte de belangen der obligatiehouders zou voorbehouden. Men wan hoopt niet aan het welslagen dier pogingen, ondanks den tegenwoordigen toestand der geld markt. Luidens de berichten uit Rijssel van heden, is alle vrees voor eene algemeene werkstaking in het Noorder-departement geweken en zullen de ter bewaking gezonden troepen weder naar hunne garnizoenen terug keeren. Hieruit volgt, dat de meeste werklieden in de verschillende gemeenten den arbeid in de fabrieken hebben hervat. Uit Brussel wordt gemeld, dat de commissie van toezicht op de cellulaire gevangenis te Leu ven een voorstel heeft gedaan om Léon Peltzer, den bekenden moordenaar van den advocaat Bernays, in vrijheid te doen stellen, in verband met de nieuwe wet op de voorwaardelijke vrij lating. Peltzer werd in 1882 ter dood veroor deeld, welke straf in levenslange gevangenis is veranderd, zoodat hij thans ongeveer 7 jaren in den kerker heeft doorgebracht en dat wel cellu lair, wat gelijk staat met 10 jaren gevangenisstraf. Hij schijnt zich zeer goed gedragen te hebben. Volgens te Madrid ontvangen berichten van de Philippijnsche eilanden, heerscht de cholera te Zonboanga in die mate, dat reeds ruim 1000 personen zijn aangetast. In het oosten van Europa is weder zoo veel sneeuw gevallen, dat het spoorwegverkeer op verschillende punten gestremd is. De Hertog van Sutherland is dezer dagen te Dunedin, in Florida, gehuwd met Miss Blair, de weduwe van zijn jachtopziener, dien hij eenige jaren geleden bij ongeluk doodschoot. De firma Spalding Lodge, papierhandelaren te Londen, heeft haar betalingen gestaakt. De passiva bedragen 500.000 pd. st. Vooral met Duitschland had de firma vele handelsbetrekkingen. Een Londensch reclame-agent heeft der En- gelsche Regeering 80,009 pst. geboden voor het récht, om op den achterkant der postzegels ad- vertentiën te laten drukken. De Regeering wees echter zijn aanbod van de hand. Aan de »Soer. Ct.« is pertinent verzekerd, dat de regent van Probolingo aan de cholera is overleden. Een telegram van Dinsdag maakte melding van een gerucht van vergiftiging, en heden seint men aan de »Javabode,« dat hij nog leeft. De keizer van China heeft waarlijk geen ge brek aan dienende geesten. Wenscht bij zich met den waaier lucht te doen toewuiven, dan staan 25 waaierdragers te zijuer beschikking. Regent het, dan ziju er tien lieden, wier eenig ambt het is, met het keizerlijk regenscherm het doorluchtig hoofd van hunnen moester tegen het hemelvocht te beschutten. In gezondheid en ziekte staan Z. M. dertig geneesheeren ten dienste. Hij heeft drie-en-twintig koks, vijftig paleis dienaars, vijftig lakeien, vijf-en-zeventig astro logen, zestien leeraren en zestig priesters. Op een schip, gaaude naar Australië, is ze kere Edwards gearresteerd, die de hand had in de groote diefstallen van juweelen te Londen. Men vond 100 trouwringen, horloges etc. bij hem. De jeugdige actrice van het sGaiety Tbeatre« te Londen, Mabel Love, is spoorloos verdwenenzij had kort te voren over een klei nigheid een woordenwisseling met haar moeder gehad. ln een dorp in het vilayet Trebizonde. zakte een schoolgebouw ineen; 10 kinderen wer den gedood, 15 anderen en de onderwijzers zwaar gewond. IMn ;i tsell jlc Nieuws. HEUSDEN, 18 Maart. Voor de op heden alhier gehouden provinciale keuring werden elf hengsten aangeboden. Het eerst werden voorgebracht: de twee, thans driejarige hengsten, van Jacobus van Heeswijk te Dussen en Casper van Helden te Werkendam, die het vorige jaar voor de bewaringsprijzen in aanmerking kwamen. Beiden werden wederom goedgekeurd, zoodat zij ook nu naar de drie uit geloofde premiën konden meedingen. Hiervoor werden 8 hengsten gepresenteerd, waarvan de uitslag was als volgt le premie (150 gulden) de 8-jarige donker bruine hengst van gebr. Hagoort te Dussen. 2e id. (100 gulden) de 5-jarige lichtbruine id. van Jan Buijs te Herpt. 3e id. (50 gulden) de 3-jarige donkerbruine id, van Jac. v. Heeswijk te Dussen. Goedgekeurd de 4-jarige lichtbruine hengst van gebr. Haagoort te Dussen. Id. de 3-jarige donkerbruine hengst van Cas per van Helden te Werkendam, terwijl de 3 ove rigen werden afgekeurd. Vervolgens dongen drie twee-jarige hengsten naar de Bewaringsprijzen, doch met leedwezen moest de keurings-commissie besluiten, geen en kelen der prijzen toe te kennen. Den 19 Maart had de aangekondigde keuring der merriën plaats; 19 paarden werden aange voerd, tegenover 12 het vorige jaar. De 2 bewaringsprijzen, elk van 100 gulden, werden behaald door lo. de 5-jarige bruine merrie van Jan van Bok hoven Thz. te Ëerpt. 2o. de 4-jarige zwarte merrie van J. H. Stael te Dussen, I terwijl daarvoor naar volgorde in aanmerking kunnen komen: 3o. de 5-jarige vos van A. Straver Jz. te Dussen. 4o. de 4-jarige bruine van P. Verschoor te Dussen. 5o. de 4-jarige bruine van M. A. Boll teEethen. 6o. de 5-jarige bruine van L. de Wilt te Herpt. De gehouden keuring maakt over 't geheel den indruk, dat er met het oog op de paarden fokkerij in deze streek, nog veel ter verbetering te doen valt. Al staan wij op dit gebied mede in het eerste gelid, toch valt het niet te looche nen, dat het nog op verre na niet is, wat het moest en kon zijn. Uit al de voorgebrachte paarden kan men zich geen type, geen vasten vorm voorstellener waren op zich zelf geno men goede exemplaren, waaronder uitstekende dravers, doch een voor deze streek eigen ras, was er niet uit te herkennen. Er is duidelijk uit op te merken, dat men met het fokken nog op den dwaalweg ismen werkt zonder vast stelsel, de meest uiteenloopende modellen zijn daarvoor het bewijs. Ook valt het niet te ontkennen, dat de merriën voor het rnee- rendeel te klein zijn. Van de 19 stuks konden het er slechts 3 tot 1.G0 M. brengen, terwijl er 9 onder de 1.55 M. bleven. Het is echter een ver blijdend verschijnsel, dat er onder de fokkers goe den wil en zucht naar verbetering valt op te mer ken, en in verband met het Provinciaal Reglement is er geen twijfel aan, of het voor de fokkerij zoo schoone Land van Heusden en Altena zal zijnen alouden roem herwinnen. Dat de meening omtrent de waarde en deugdelijkheid van paarden dikwijls zeer uiteen loopt is bekend, maar bleek ook Maandag 1.1. bij de gehouden keuring van hengsten ten duidelijkste. Het tweejarig paard van den landbouwer P. W. Boll te Eethen kon de keurings-commissie niet voldoen om zelfs voor een bewaringsprijs in aanmerking te komen. Niettemin werd het ter stond aangekocht door den landbouwer J. Vos, te Nederhemert, een bekend paardenkenner, voor f 330, met het doel genoemden hengst beschik baar te stellen. LAND VAN ALTENA. Er is hier reeds veel handel in weivee, waarvoor hooge prijzen wor den besteed, voornamelijk vare koeien en 2-jarige ossen worden zeer duur opgekocht, vare koeien worden verkocht van f 80 tot 140, 2-jarige os sen van f80 tot f130 naar kwaliteit, de prij zen van het vee zijn hooger dan verleden herfst. Men is hier druk bezig met het spitten van het land, waarop aardappelen en suikerbieten zullen worden verbouwd. SPRANG, 18 Maart. De aanvoer van aard appelen uit de Boven-Langstraat en het Land van Heusden en het rondventen begint van week tot week grooter en drukker te wordenwel een bewijs, dat de voorraad in 't najaar niet uitverkocht is. De qualiteit laat over 't algemeen veel te wenschen over. Tegen verschillende prij zen, varieerende tusschen f2 en f 4 per H.L., worden ze bij de kleine maat veelal omgezet. BABILONIENBROEK Onze predikant Ds. Flieringa, komt voor als no 1, op het drietal voor de Ned. Herv. Gemeente te Alkmaar. ANDEL. De heer H. Crielaard onderwijzer aan de bijz. school alhier is aan de bijz. school te Genderen benoemd tot onderwijzer. WAALWIJK. Misschien herinneren onze lezers zieb, dat op den dag der laatste paardenmarkt alhier, 21 Sept. j.l., onze gemeente-veld wachter eene groentenverkoopster, die eene standplaats op het trottoir had ingenomen, gebist had die plek te ontruimen, en dat, toen hierop een hals starrige weigering volgde, de politieman hare groenten op straat smeet, ten einde de plaats vrij te makeu. Naar aanleiding hieraan is op klacht van ge noemde koopvrouw door den brigadier der maré- cbasseé te Heusden proces-verbaal opgemaakt tegen den Waalwijkschen veldwachter en later door den brigade-kommandant alhier tegen ge zegde groenvrouw. Gisteren is deze dubbele quaestie door den heer rechter-commissaris onderzocht. (E. v. h. Z.) ALMKERK. Uit het algemeen overzicht over 1888 van de spaarbank der vereeniging tot be vordering der spaarzaamheid alhier nemen wij over: het bedrag der inlagen was f 3857,03, dat der terugbetalingen f 3108,03. Het kapitaal aan inbrengers verschuldigd op 31 December was f 16050,20£ en de waarde der bezittingen op 31 Dec. f 18774,39. De spaarbank die aldus zeer nuttig werkzaam is, keert aan de inleggers uit een rente van 3 pCt. De heer N. J. van Breemen, arts te Amsterdam, is door de raad dezer gemeente be noemd tot gemeente-geneesheer. Genoemde heer denkt zich in den loop van een maand alhier te komen vestigen. WOUDRICHEM, 11 Maart. In het visch water dezer gemeente zijn van 10 tot en met 16 Maart gevangen en aan den afslag alhier ver kocht 37 zalmen, tegen fl.10 a f 1.27 per kilo. Binnenland. Naar het Haagsche Dagblad* verneemt, werd in het comité-generaal, waartoe de zitting der Tweede Kamer overging, door de Regeering een zeer bevredigende verklaring afgelegd over de genomen maatregelen bij den bestaanden regeeringstoestand. Men verzekert dat bij de regeering plannen in overweging zijn om de spoorwegen, die hier te lande aan particuliere maatschappijen behooren, van staatswege aan tekoopen, en vervolgens door twee maatschappijen te laten exploiteeren. De h.h. Kerdijk en Zaaijer hebben op de wets- voordracht omtrent den arbeid van jeugdige per sonen en vrouwen, verschillende amendementen voorgesteld, strekkende o.a. lo. om voor kinderen het verbod van arbeid uit te strekken tot den dertienjarigen leeftijd, be houdens vrijstelling van 12-jarige kinderen, mits dezen ten minste twee uren daags onderwijs ont vangen 2o. tot toelating van den veldarbeid voor kin deren boven 10 jaren gedurende ten hoogste acht weken van ieder jaar, met machtiging van Gede puteerde Staten op verzoek van den gemeente raad. Door Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is niet goedgekeurd het besluit van den ge meenteraad van Tessel, waarbij het salaris van de aan Den Burg te benoemen onderwijzeres van f 600 teruggebracht is op f 450. Dat het met de gemeente-financiën te Yerseke niet bijzonder rooskleurig gesteld is, blijkt hier uit, dat sommige gemeente-ambtenaren in geen 3 maanden tractement hebben ontvangen. Door den Burgemeester van Goes, is, onder mededeeling dat bij de onlangs gevangen en on derzochte rat in één stukje vleesch van enkele millimeters, ruim zestig trichinen zijn» aangetrof fen, tot de ingezetenen de uitnoodiging gericht, om ratten, bunsings of mollen, die zich op hun erven of terreinen mochten vertoonen, te vangen en onmiddellijk ter hand te stellen aan den bui tengewonen districts-veearts E. L. v. Mervennee, die bereid is ze op trichinen te onderzoeken en te vernietigen. De Burgemeester wijst er op, dat het alleen door algemeene medewerking moge- e» o O lijk zal zijn, de voor den mensch zoo hoogst ge vaarlijke ziekte in haar voortgang te bestrijden en een herhaling van ziektegevallen te voorkomen. Ten behoeve van de stelling Amsterdam zul len, op een dertigtal plaatsen, putboringen voor het verkrijgen van goed drinkwater worden verricht. Op het voorbeeld der gemeente Hellevoetsluis hebben de gemeenten Brielle, Heenvliet, Abben- broek, Vier-Polders, Rockanje, Oostvoorne, Nieu- wenhoorn en Nieuw-Helvoet gelden toegestaan voor het aan de Regeering aan te bieden plan voor het aanleggen van een lokaalspoorweg door Voorne en Putten. Het maken van dit plan is opgedragen aan den ingenieur Krieger te Gouda. Uit Veendam meldt men het volgende aan de »Prov. Gron. Ct. Bij een familie alhier, die op het punt stond naar de Argentijnsche republiek te verhuizen, werd van een zeer vertrouwd persoon, insgelijks uit deze plaats afkomstig en thans te Buenos- Ayres werkzaam, het navolgende korte, maar welsprekende telegram ontvangenStop home, d. w. z. blijf te huis. De zaken schijnen daar dus inderdaad niet zoo gunstig en de vooruit zichten niet zoo aanlokkelijk, als sommigen meenen. De jury der tentoonstelling te Tunis heeft de beeren Catz en Zoon te Pekela voor hun wereld beroemd Catz-Elixer bekroond met de hoogste onderscheiding, zijnde »Grand Diplome d'Hon- neur«. Het Hoofdbestuur der Hollandsche Maat schappij van Landbouw heeft het volgende denk beeld der afdeelingen ter overweging gegeven; »dat de leden hunne brandassurantiën, tegen vaste premiën, door bemiddeling van het hoofd bestuur doen sluiten bij de een of andere groote en soliede verzekering-maatschappij, dia, het hoofdbestuur alsdan als haren agent beschou wende, belangrijke reductie op de premiën toe staat voor al de aangebrachte risico's. De aldus verkregen winst zou voor de helft in de kas der afdeelingen en voor de wederhelft in die van het hoofdbestuur kunnen vloeien. Bij een biljartwedstrijd te Haarlem werd de eerste prijs gewonnen door den heer Lieftink, lid van de Tweede Kamer: de 2e door kapitein Van Tarel, en de 3e door mr. Ch. Enschedé. Uit Geertruidenberg wordt geschreven liet werk aan den Nieuwen Maasmond, dat sedert den hoogen waterstand heeft stil gele gen, is weder met ruim 500 man hervat. Den heeren aannemers komt alle eer toe voor de voorbeeldige orde, die er voortdurend heerscht. Men is er dan ook met reden steeds op be dacht, om vreemde en verkeerde elementen te verwijderen. Een groot gedeelte der mannelijke werklieden (circa 100 in getal) der luciferfabriek te Eind hoven heeft heden het werk gestaakt, naar aan leiding van de in de fabriek door aanplakking aangekondigde loonsvermindering. Naar men verneemt, is dr. Theod. Jorissen, hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam, hoogst ernstig ongesteld. Goeverneur is overleden. Hij was 14 Febr. 1809 te Hoevelaken (Gelderland) geboren. In 1825 werd hij te Groningen, waar zijn vader toen predikant was, als teologisch student inge schreven. De studie der godgeleerdheid had voor hem echter weinig aantrekkelijks door zijn voor liefde voor de Nederlandsche letteren en zijn ge dichten, onder den pseudoniem Jan de Rijmer in de Groninger studentenalmanak geplaatst, ver schaften hem spoedig naam. Talrijk zijn de ge dichten, geschriften en romans van hem versche nen, de meeste voor het jonge Nederland. Het tot 1882 door hem zelf geredigeerde tijdschrift »De Huisvriend«, thans als »Goeverneur's Oude Huisvriend* nog bekend, verschafte aan velen een aangename lectuur. Zaterdag overleed te Amsterdam, in den ouder dom van 82 jaar, Jacobus Cornelis Teyken. Voor 82 jaar, den 12en Januari 1807, bij het springen van het kruitschip te Leiden, bij welke ramp een groot aantal personen het leven lieten en velen van have en goed werden beroofd, werd door hen, die ter redding kwamen aan gesneld, onder de puinhopen gehaald de zuige ling Jacobus Cornelis Teyken, liggende in zijne wieg. Het kind was geheel ongedeerd. In de Groote Kerk te Scheveningen' worden twee balken door nieuwe vervangen, welke er sinds den wederopbouw, na den grooten vloed op Allerheiligen van het jaar 1570 in hadden gezeten. In April zal mej. Stuckardt (een der be kroonden in den schoonheidswedstrijd te Spa) zich laten bewonderen in den Cursus-Carré te Amsterdam. Volgens de »Tijd« loopt te Nieuwer-Amstel het gerucht, dat de ingenieur Halbersma voor zijn adviezen in zake den aanleg van een water leiding een nota heeft ingediend van pl. m. elfduizend gulden. Door Wouter Kraan, te Utrecht overleden, is de Ned. Herv. gemeente aldaar tot eenige erfgename zijner nalatenschap benoemd. In Friesland vindt men veel ziek vee. Vee artsen schrijven dit toe aan de voeding met hooi, waarin schimmel voorkomt, een gevolg van het niet zuiver droog zijn van 't hooi, toen het binnengebracht werd. Voor de weduwe van Dirk Huijser is ont vangen f 3115.38a. De stoomvaartmaatschappij »Nederland« waarbij de matroos Huijser het laatst in dienst was, voegde bij deze som f 600, terwijl door de be moeiing van den heer De Goeje, directeur der Kweekschool voor de Zeevaart, die reeds vroeger f 25 zond, nog ongeveer f 570 te Leiden is in gezameld. Op 1 April e.k. wordt de kostelooze 'orood- uitdeeling te Amsterdam voor dit seizoen ge staakt. De heeren die dit liefdadig werk heb ben ondernomen, zonden een schrijven aan Burg. en Weth., waaruit blijkt, dat in de in richting tot heden 127,885 portie's koffie en brood uitgereikt werden, gevende een dagelijksch gebruik van gemiddeld 1253 porties. De bezoe kers waren over het algemeen dankbaar en tevreden en gedroegen zich ordentelijk en be hoorlijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2