Notaris RANT, Couponnoteering' van 26 Maart 1889. Depót voor Herten en Oistrta der heeren Gebr. PALTHE, Almelo, GERARD MALINGRÉ, Publiek Verkoopen, BUSSUM keiders eene loonregeling vastgesteld, waarmede de verveners stellig geen genoegen zallen nemen, daar deze zich aan de voor eenigen tijd gemaakte overeenkomsten znllen houden, gelijk sommigen dan ook reeds openlijk laten bekend nmkjn. Alen verwacht dat alles niet geheel rustig zui afloopen, en dat eene heihaling van de tooneelen, die in April van het vorige jaar plaats hadden, voor de deur staat. Socialistische sprekers, zooals o. a. Yan Emmenes uit 's-GruveMmge, die hier lezin gen hield, sporen de arbeiders tot verzet tegen de loonbopaling van de verveners aan. De werkstaking te Einhoven is reeds geëindigd. De werklieden hebben het werk in de lucifersfa- briek op het oude loon hervat. Volgens een bericht uit Den Haag, zijn Maan- dag per trein van 2 uren 48 uit Arnhem twee detachementen infanterie, ieder ter sterkte van 4 officieren en 100 onderofficieren en min deren, naar Deventer en Groningen vertrokken, alwaar zij voorloopig worden gekazerneerd. Deze maatregel staat in verband met drei gende wanordelijkheden in de veenstreken. Ook uit Zutfen vertrok met den eersten trein naar Stadskanaal een peloton huzaren, onder aanvoering van den lsten luitenant Boecop. Naar men verneemt, liep voor de woning van den heer Domela Nieuwenhuis een man op en neer, met een mes zwaaiende en verklarende, dat hij geroepen was om den leider der sociaal-demo craten te vermoorden. Bij onderzoek bleek, dat de man in zijn geestvermogens was gekrenkt, zoodat hij naar een krankzinnigengesticht zal worden opgezonden. Te Haarlem is uit de Amsterdamsche Vaart het lijk opgehaald van een 62-jarige vrouw, die den vorigen Woensdag was gehuwd. Zij had een briefje bij zich, waarin zij te kennen gaf dat men haar moest begraven van het geld, ruin f70 welke som bij haar gevonden werd. Thans is het volgende geblekenDe dame kwam, nauwelijks gehuwd, tot de ontdekking, dat haar echtgenoot haar had bedrogen. Geen stuk van het huisraad was betaald en die man had alleen maar gevlast op haar spaarpenningen. Zij trok dit zich zoo aau, dat zij zich van het leven beroofde. Het »Haarl. Dagblad* deelt omtrent den hon derdjarigen Hielke Brugs, oud-koopvaardijkapitein te Haarlem, het volgende mede: De hoogbejaarde man ziet er nog flink uit, en hoewel bjj niet goed meer hoort en zjjn gezicht wat verzwakt is, is zijn geheugen nog uitstekend in orde. Hielke Brugs werd den 22en Maart 1789 te Amsterdam geboren in een Friesche tjalk van zijn vader, liggende aan de Nieuwmarkt. Zijn geboorte op het water was het voorteeken van zijn levensloop. Op zijn zeventiende jaar ging hij als matroos naar zee, en toen in 1812 Na poleon soldaten noodig had voor den veldtocht naar Rusland, werd ook onze Hielke, (zeer tegen zijn zin, want hij was een echte Oranjeklant) in het leger van den overweldiger geprest en, daar hij een flinke kerel was, geplaatst bij de keizer lijke garde. Onderweg werd hem de behandeling der wapenen geleerd. Zoo maakte hij den voor Napoleons macht zoo noodlottigen Russischen veldtocht mede. Elfmaal kwam hij in het vuur en eenmaal was zijn toe stand zoo benard, dat de twee krijgsmakkers die naast hem stonden, werden gedood, maar geen ruimte handen om te vallen. Toen riep onze Hielke: >0 God, dat is nabij! bewaar mij toch Toen hij met het leger in Moskou kwam, stond daar alles in brand. Gelukkig voor hem, was Napoleon zeer op zijn garde gesteld en liet deze op den terugtocht overal voorgaan, zoodat zij het minst aan de vijandelijke aanvallen was blootge steld. In dien tijd leed Hielke zooveel van koude, honger en ellende, dat hij, in een spiegel ziende, zichzelven nauwelijks meer herkende. Nooit had hij met genoegen de wapenen ge hanteerd voor den vreemdeling, die zijn land had overweldigd. Toen hij dus met drie andere Hol- landsche jongens gelegenheid vond om over te gaan naar de Engelsche vloot, maakte hij daar van gebruik. Toen vocht hij onder Engelsche vlag vier jaar in Italië. Maar zijn hart trok weer naar Holland en daar vatte hij zijn oude métier weer op. Hij werd opnieuw koopvaardij-matroos, en niet lang duurde het, of eene reedersfirma te Rotterdam maakte hem kapitein op een harer schepen. Daar voer hij op töt zijn 72e jaar, en dat hij ook toen nog een krachtig man was, blijkt hieruit, dat hij op dezen leeftjjd nog met een verrekijker in het want klom. Zijne patroons achtten toen echter den tijd der ruste voor hem gekomen en gaven hem een wel verdiend pensioen, dat hij thans nog geniet. De oude man is (zeer begrijpelijk) trotsch op zijn ouderdom en pleegt tot zeventigjarigers te zeggen: »Och kom, wat weet jij daar nu van? daar ben jij nog te jong voor!* eene scherts, die een honderdjarige zich wel veroorloven mag. Op zijn lOOsten verjaardag lag hij op zijn bed, want in de laatste maanden sukkelde hij een weinig en >nu moesten ze hem maar laten liggen*, had hij gezegd. Dien morgen nog sprak hij van zijne menigvuldige zeereizen en met eene opgeruimdheid eu warmte, die duidelijk bewezen, hoezeer die oude herinneringen hem nog verseh in het geheugen lagen. Op 2 Febr. hebben de Atjehers onder .le rails tusschen de bentiugs Ketapang Doea en Lampe- neroet een onzer onontplofte granaten v* rborgen, in de verwachting, dat die springen zoude als de trein er ov< r heem zou rijden. De toedeg mis lukte echter geheel, dewijl eenige dwangarueiders, vooruitgezonden om de veiligheid van dat traject te onderzoeken, door het zien van den omwoel den grond achterdocht koesterden en tegen eene bende Atjehers stieten, die op hen schoten. Ter voorkoming van ongelukken is nu veror dend, dat een spoortrein zich niet van den eenen post naar den anderen zal begeven, dan rnuht de locomotief zich vooraf van de veiligheid langs dien weg vergewist heeft. Met een particulier schrijven is intusschen te Batavia het bericht aangebracht, dat één dag voor het vertrek der laatste boot wederom een door de Atjehers geplaatste torpedo onder de spoorbaan ontplofte, toen de trein er over reed, met het gevolg, dat éen wagen gedeeltelijk ver brijzeld werd. Geen persoonlijke ongelukken had den plaats. Zekere S. een jongmensch van goeden huize, die zijn vermogen verloren had en door zijn belle, die hij als kellnerin terug zag, verlaten was, heeft zich te Amsterdam doodgeschoten. - Het rnaga- zjjn van militaire goederen van den heer De Booy in de Ginnekenstraat te Breda, is geheel door brand vernield. - Te Drempt is zekere J. bij het lichten van een vischschuit in den IJsel geraakt en ver dronken. - De rechtbank te Haarlem heeft De Meere, zich noemende colporteur van Gewijde Tafereelen«, wegens oplichterij tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld. - Op het werk van de heeren Van Hattem Co., aan de Keulsche Vaart is een stoker door het omkantelen van een zandwagen overreden en is aan de gevolgen in het binnen-gasthuis te Amsterdam overleden. - Door de duisternis misleid, viel aan den Oudendijk te Kra lingen een vrouw, welke een kind op den arm droeg, te water. Op haar hulpgeroep kwam de warmoezier Leentvaar uit zijn woning en begaf zich te water. Hij slaagde er met moeite in moe der en kind behouden op het droge te brengen. - Te Deventer is een man, die dikwijls misbruik van sterken drank maakte, in de jenever gestikt. Hjj laat een weduwe met 5 jeugdige kinderen na. - In een twist heeft te Vilt, gemeente Berg en Ter- blij t, zekere H. zijn vader dusdanig met een ge weerschot aan het been verwond, dat de gekwetste naar Calvarieberg te Maastricht is moeten wor den overgebracht. - Te Welsum bij Deventer is in vergevorderden staat van ontbinding in den IJsel gevonden het lijk van I. v. d. B., assistent van het postkantoor te Deventer, die sedert het begin des jaars aldaar vermist werd. Het werd op de algemeene begraafplaats te Olst ter aarde besteld. De sleutel van het postkantoor werd nog op het lijk gevonden. - In de haven van Huizen is de Ijotter »Henriette« omgeslagen, waarbij drie personen het leven verloren. - Zekere A. V. d. M., landbouwer te Rijnsburg, verzocht Donderdag middag zijn vrouw een boodschap voor hem te Leiden te gaan doen. In haar afwezigheid klom hij naar den zolder zijner woning en hing zich op. Toen de vrouw terugkeerde, vond zij haars echtsgenoots laatste wilbeschikking op een plankje met krijt geschreven. Klechtszaken. Tegen den politie-agent F. v. d. B., te 's Her togenbosch, die den 6 dezer zijne vrouw in drift doodstak, is door het O. M. bij het gerechtshof twee jaren gevangenisstraf geëischt. Zijn ver dediger, jhr. mr. F. V. A. Verheijen, vroeg ont slag van rechtsvervolging. Uitspraak over 8 dagen. De rechtbank te 's-Bosch heeft Fca. R., tap ster aldaar, beschuldigd van den 20 Eebr. jl. een boer, die in kennel jj ken staat van dronken schap verkeerde, in hare herberg te hebben ge lokt en door hem aldaar gewelddadig op den grond te gooien, zijne portefeuille uit de binnenzak van zijn jas te halen en daaruit zich een bedrag van f 175 toe te eigenen, veroordeeld tot eene gevan genisstraf van 2 jaren. Land- en Tuinbouw.Veeteelt. UITWIJK, 25 Maart. Het winterkoren staat over het algemeen vrij goed en zal weinig of niets van den vorst geleden hebben. Het beschot van het koren van den afgeloopen oogst, hoe wel veel minder dan die ten vorige jare valt niet tegen, uitgenomen de erwten, die slechts eene halve opbrengst geven. De aardappelen zijn zeer in prijs gestegen en worden betaald met f 3 a f 5 de H.L. In enkele gevallen nog hooger. Tot heden bleven de pol ders vrij van overtollig water en is het te hopen, dat er weldra gebruik van het weiland kan ge maakt worden, aangezien bij de meeste land bouwers het veevoeder nagenoeg verbruikt is. Met het poten van aardappelen is men overal reeds druk bezig, en de akkers daarvoor bestemd, zijn meestal omgespit. Zeer veel land is weder voor de suikerbieten teelt aangegeven. In het begin van de vorige week werd reeds zomer- of tijdgarst uitgezaaid. Reeds werd een meikever gezien, zou dit het bewijs zijn van een vroegen zomer? Mocht het beestje geen reden tot berouw gevoelen, zich reeds zoo vroeg op de bovenwereld gepresenteerd te hebben. Gedaoh i en. Wanneer de liefde vervlogen, en het ver trouwen weg is, dan is de sleutel verloren, die jonge harten opent. Geplukt te worden in den schoonsten bloei, is het lot zoowel van bloemen als van vrouwen dat alleen echter de liefde ze plukke in plaat-s van de dood. Het woord stiefkind* heeft voor eene edele vrouw geen zin. Eé op aarde is nog schooner en beter dan de vrouw dat is de moeder. De liefde is e?n godendrank maar geen tafelwijn. De lief ie wordt door twijfel gewond, door ontrouw gelood en uour vergeten begraven. Er zijn twee zaken welker waarde arm niet eerder kent, vóór men ze mist: de gezondheid en den goeden naam. Zoolang ik mijn geheim bewaar is het mijn gevangene, laat ik het los, dan ben ik zijn ge vangene. Iedere stap tot onafhankelijkheid door de vrouw gedaan, is eene schrede tot vervreemding der mannen. liet geluk om zich heen te verspreiden, is de zalige roeping der vrouw, en maakt tevens het huiselijk geluk uit. Een leven zonder liefde is als een vuur op eene schilderij. Te vergeefsch verlangt men er licht of warmte van. Reinheid van woord en hart is de rijkste vrucht van waren godsdienst. Arbeid is nooit schande, maar lediggang wel. CjJemeujgd en ^YlJer-lei. Een heer had een papegaai, die allerlei gekke dingen kon en gaurne zich in alles mengde. Eens riep een boer: »hout koopen?« Jawel,* riep de papegaai uit het raam. Wil ik het maar in den kelder brengen?* Jawel,* herhaalde de papegaai. Zulks geschiedde. De boer schelde nu aan en kwam om zijn geld. Mijnheer echter wist niets van het houtdoch weldra vermoedende, dat zijn papegaai hem dat weer geleverd had, snelde hij naar de andere kamer en gaf het dier een klap. Lorre vloog verschrikt onder de canapé. Eensklaps vliegt de poes, die gesnoept heeft en de gramschap der keukenmeid ondervinden moet, onder de canapé, om verdere slagen te ontgaan. Trouwhartig komt Lorre nu bij het opgejaagde dier en vraagt deelnemend »Heb je óók hout gekocht?* Ieder weet, hoe goed het voor kippen is om in den winter een gezond hok en een zoo vrij mogelijken loop te hebben. Zij leggen dan zoo veel vroeger en beter, zjjn gezonder en worden minder door ongedierte geplaagd, waarvan zjj zich eerst weder kunnen ontdoen, als zij vrjj in den grond kunnen krabbelen en zich in zand en in de droge aarde schoon kunnen maken. Het eenvoudigste middel, dat toegepast kan worden, is houtwol. Ze is een slechte warmte- geleidster, houdt de hoenders dus goed warm, als men den grond van het kippenhok minstens een vuist hoog met grove houtwol bedekt. Het harstgehalte van de houtwol verdrijft tegelijk het ongedierte, terwijl ook de houtwol vochtig heid snel opzuigt. Ze vergaat langzamer, maar geeft een voor- treffelijken mest, die het voordeel bezit, bijna freukeloos te zijn. Wie een proef met houtwol, voor het beschreven doel, neemt, zal ze er regel matig voor bljjven gebruiken. Marktberichten. ROTTERDAM, 25 Maart. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 275 runderen, 56 vette en graskalveren, 4 nuchtere kalv., 32 schapen of lammeren, 444 varkens, 0 biggen, 0 bokken, 00 paarden, 0 veulen, 0 ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le kw. 66 ct., 2e kw. 60 ct., 3e kw. 54 a 00 ct., kalve ren le kw. 115, 2e kw. 90 a 100, 3e kw. 0 ct., schapen le kw. 65, 2e kw. 55 ct., alles per kilo. Varkens le kw. 27 a 00, 2e kw., 26 a 00, 3e kw. 25 ct., licht soort 20 a 21 ct. per 5 ons. Schepkaas per 50 kilo f 0.00 a 0.00. Aange voerd 0 partijtje. Zoetemelksche kaas f 00.00 a 00 per 50 kilo. Aanvoer 0 partijtjes. Zeeuwsche eieren f 3.10 a 3.20. Overm. dito f 3.40 a 3.60 de 100 stuks. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin ca. H.L., prijs f 0.00 a f 0.00 per 50 kilo. WATERHOOGTE KEULEN. 22 Maart 3.73 M. boven 0. 23 Maart 4.02 M. 24 Maart 4.10 M. 25 Maart 4.29 M. WEERBERICHT. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Z.-W. wind. Advcrtcnticn. van de bij den Heer Handelaar in Binnen- en Buitenlandsch Gedis tilleerd, Kruideniers- en Verfwaren. Agent der Stoombooten en Assuradeur, bij wien speciale inlichtingen zijn te bekomen voor het uit- stoomen, op nieuw apprêteeren van "Vitr&g-e, Tulle en andere Gor dijnen en het VERWEN van alle soorten -A-naexxtolerrientstoilen. Bekroonde volbloed Duitsche HENGST staat ter dekking beschikbaar bjj Gebroeders DE BRUIJN, te Babyloniënbroek. D e k g e 1 d Vjjf gulden, havergeld en Vjjf gulden voor het veulen. te WAALWIJK, zal, ter herberge van A. Verhoeven, arnSfir £e Waalwijkop 1 )oncler*clagf 11 April 1889, des middags 12 uur, wegens LIQUIDATIE eener Stalhouderij, 1 lïrilc, (6 persoons) zeer kort in gebruik geweest. 1 Brik, (4 persoons). 2 Vijgeliiriten, zeer goed onderhouden. 2 Tilbury's. 2 Karretjes (4 persoons). Voorts Paardentuigen, Delzens en Stalgrereeclscliappen. De Bussumsche Briquetteu zjjn de beste en voorcLeelierste in gebruikzij zijn hard en houden het langst vuur. Om te voor komen dat andere Fabrikaten voor de onze worden verkocht, hebben wjj het woord op de Briquetten laten persen. Overal verkrijgbaar. VAN VEEN, FOCK KUIJPER, Verbeterde opgave der 4e pagina. Reeder ij P. KONINGS Co. te Heusden. Dienst, aanv. 23 Maart 1889. Afvarend. Maand. Ov. w.d. Kaatsheuvel 'sm. ca. 1.00 'sm. 2.30 Waalwjjk 2.00 3.30 Heusden 4.00 6.00 Woudrichem 5.30 7.00 Gorinchem 6.15 7.30 Hardingsveld 6.45 7.50 Giesendam 7.00 8.00 Sliedrecht (Midd. v.) 7.20 8.20 Dordrecht 7.45 9.00 Te Rotterdam 9.00 10.15 Vrijdags een half uur vroeger van elke aanlegplaats. Opvarend. Alle werkdagen. Van Rotterdam n.m. ca. 1.00 Dordrecht 2.15 Sliedrecht (Midd. v.) 2.50 Giesendam 3.20 Hardingsveld 3.40 Gorinchem 4.00 Woudrichem 4.20 Heusden 6.00 Waalwjjk 8.00 Te Kaatsheuvel 9.00 Facultatieve diensten. Des Maandagsvan Heusden naar Gorinchem voorm. ca. 6, nm. ca. 1 uur. Van Gorinchem naar Heusden vm. ca. 11, nm. ca. 2.30. van f 25,met f 25,50. f L f f f 2,10 2,5 21,24 25,— 23,75 perfr. 100, 100,— - 30,—. - 27,—. - 21,40. - 25,40. - 24,10. Tot nadere aankondiging betalen wij 5 °/0 Rusland 1864/66 5 °/o dito 1872 4 i°/0 dito 1875 4 s% Russ. hyp. sporen 5 °10 Poti Tiflis 5 °/0 Losowo Sewastopol Fransche francs Spaansche francs Zilveren Roebels 1 cent boven de noteering. Amer. dollars idem. Oostenr. Coupons 2\ cent boven de noteering. Bjj koop en verkoop van effecten bedraagt de provisie j pCt. Bij ruiling wordt slechts over één kant provisie berekend. Het Bestuur, Commissarissen van Toezicht, Mr: J. A. ALTING BöSKEN, Directeur. W. J. U. VAN ROOSENDAAL, Notaris. C. VAN ANDEL Tz., Burgemeester A. VAN ANDEL Tz., Koopman. van Gorinchem. H. MULLER, Koopman. ARIE SMIT, Oud-Burgemeester van P. A. BOS, Wethouder van Gorinchem. Vlissingen. A. VERSCHOOR VAN SLEEUWIJK, Burgemeester van Sleeuwijk. LSON. M Si BUS SUM 10 cents boren de noteering. Het kantoor is geopend des morgens van 9 tot 2 uur en des avonds van 6tot 8 uur uitgezonderd Zaterdagavond en Zondag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3