Heusdkn, 27 Maart 1889. ^saar men zegt, heeft de Belgische Regeering voor de bevestiging der Maaslinie en om Lnik en Namen van nieuwe forten te voorzien, aan verschillende fabrieken de levering van 147 punt- sertorens opgedragen, o.a. aan de firma Grüson te Maagdeburg en aan de fabrieken te Creusot en Saint-Chamond. De Belgische Min. van Oorlog vraagt 434,000 frs. om de kaders van het leger en de reserve te vermeerderen. Woensdagochtend te half elf ure is Ferdinand van der Taelen, de bekende leider der Ant- werpsche liberale partij, een van de populairste mannen der stad en des lands, door een be roerte getroffen en op den slag doodgebleven. Het is een onmetelijk verlies voor de reeds zoo zwaar beproefde liberale partij en voor de stad Antwerpen. Twaalf mijnwerkersgezinnen, die uit Deca- zeville naar de Argentijnsche Republiek waren verhuisd, zijn door den consul te Buenos-Ayres naar Frankrijk teruggezonden. Omstreeks 1000 Fransche werklieden bevinden zich, naar hun zeggen, nog in Argentinië, zonder werk te kun nen vindenzij ljjden gebrek. De toegangsgelden voor den Eiffeltoren te Parijs zullen zijn: voor bezoekers van den top 5 francsvoor die van tweeden thans (ter hoogte van 700 voet) 3 francs en voor die van het eerste terras (200 voet) 2 francs. De bezoekers kunnen naar verkiezing van de »lifts« of van hunne beenen gebruik maken om boven te ko men. Men rekent, dat op de drie splateformes* plaats is voor 10,000 personen. De zaak van de Ligue des Patriotes komt 2 April voor. Behalve Turquet heeft nog geen der beschuldigden een advocaat gekozen; waar schijnlijk zullen zij zich zelf verdedigen. Het maximum van straf, dat ze kunnen krijgen, is 4 jaren gevangenis en 5 jaren verlies van staat kundige rechten. Te Parijs werd door studenlen een »punch« gegeven ter eere van Antoine. Omstreeks dui zend hunner waren tegenwoordig. Antoine her innerde in zijn toespraak aan den strijd der studeerende jongelingschap voor de vryheid. De vrijheid van binnen en de waardigheid naar bui ten moet het doel zijn. Europa, sprak hij verder, maakt zich gereed om de groote quaestiën te regelen. Het is gewapend tot aan de tanden byna tot uitputting zijner financiën toe. Onder de hier bedoelde quaestiën neemt die betreffende Elzas-Lotharingen eene eerste plaats in. Het zal zyn aan de groene tafel of op het slagveld. Edisons inzending zal op de Parijsche ten toonstelling een ruimte van 8000 vierk. meter beslaan. De »tovenaar van Menlo-Park« zal daar modellen van al zijn uitvindingen betreffende telegrafen, telefonen, phonografen, electrische verlichting enz. ten toon stellen. Daaronder zal een ontzaglijk groote electrische lamp zijn, met een lichtsterkte van 20,000 kaarsen, welke lamp sterk genoeg moet zyn om het geheele hoofdge bouw te verlichten. Omtrent het te graven kanaal dwars door Frankrijk worden de volgende bijzonderheden medegedeeldHet is een door den ingenieur Douhet uitgewerkt plan, waardoor Parijs en Lyon zoo goed als zeehavens zouden worden en waarvan de aanleg 2| milliard zou kosten. Het kanaal zou beginnen bij Havre en zooveel moge lijk de Seine, Loire, en Rhone volgende, te Mar seille in de Middellandsche Zee uitmonden. De diepte zou 9 meter zijn en dus bruikbaar voor de grootste schepen, die door 67 sluizen waarbij voor elk slechts 15 minuten tijdverlies, zouden stoomen. Uit een militair oogpunt van de grootste waarde, omdat de verplaatsing van de oorlogsvloot zóó vergemakkelijkt zou worden, dat het overwicht der Engelsche marine aanmerkelijk zou worden verminderd, biedt het ontwerp nog andere groote voordeelen aan. De tegenwoordige steeds terugkeerende over stroomingen zouden door een beteren wateraf voer worden voorkomen, de bevloeiïngswerk- zaamheden vergemakkelijkt en de kracht van het water benut kunnen worden tot verlichting der steden en voor industriëele oogmerken. Aan de Straat van Gibraltar zou het grootste ver keer te zee door den zooveel korteren weg ont trokken en het gebruik der Simplon-, Gothard- Bravolc sprak mijn buurman half luid voor zich heen. Bravoriep een tweede stem en toen brak er een storm van bijvalsbetuigingen los. »Zie eens hoe de keizer en de prinsen applau- disseeren sprak een vrouw, die vóór me zat. »Als zulk een bijval het jonge ding maar niet ydel maakt!* iDat geloof ik niet. Maar hoe kan het schep seltje, dat er zoo onschuldig uit ziet, zoo zingen antwoordde haar buurvrouw. Wie kan weten, wat ze beleefd heeft Misschien is haar beminde haar ontrouw geworden. »Die vrouw kan wel gelijk hebben,* zei mijn buurman en stiet me met de armen aan. »In dat bleeke meisje steekt hartstocht. Heb ik ooit zoo'n stem en zoo'n uitdrukking gezienIk zal gelegenheid zoeken, haa van naderbij te zien (Wordt vervolgd.) en Brenner-spoorweglijnen verminderd worden. Havre zou het grootste deel van den Antwerp- schen handel tot zich trekken. De ontwerper schat lïêt handelsverkeer jaar lijks op 30 millioen ton. Het gansche werk zou binnen 8 jaren ten uitvoer kunnen worden gelegd. In oorlogstijd zoa het kanaal volkomen gedekt zijn door de Vogeezen, de Jura, de bergruggen van Monvin, Charolais en Beaujolais. Bij de groote financiers schijnt het plan veel instemming te vinden. Onder 6000 schapen uit Bremen, te Deptford (Engeland) aangebracht, waren er lijdende aan mond- en klauwzeer. De sanitaire inspecteur ge laste de onmiddellijke slachting, terwijl de verdere invoer van schapen uit Duitschland verboden is. Prins Karei van Zweden is op zijn reis naar Bonn, waar hij de cavalerie-oefeningen zal bij wonen, te Berlyn aangekomen. Het gerucht van zyn verloving met Prinses Victoria van Pruisen is, volgens de »Times« ongegrond. Volgens de »Köln. Ztg.« spreekt men te St. Pe tersburg veel over een eigenaardig incident, dat den Czaar overkomen is. Toen hij 13 dezer, op den sterfdag zijns vaders, in de Vestingkerk kwam om daar een zielmis by te wonen, kwam zooals gewoonlijk de geesteljjke hem te gemoet om hem het kruis ter kussing aan te bieden. Voor dat hy den Czaar het kruis echter gaf, hield hy tot algemeene verbazing eerst een korte toespraak, waarin hy op de beteekenis van den dag wees, over het goddelijk ambt van den Czaar sprak en eindigde met de woorden, dat de twee grootste vyanden van den Keizer zijn huis, minis ter Woronzo-Dawschkow en de procurator der synode Tobedonoszew waren. De Czaar liet na afloop van den dienst een onderzoek instellen en het resultaat was, dat bedoelde geestelijke krank zinnig verklaard en naar een gesticht overge bracht werd. Personen, die bedoelden geestelyke kennen, verzekeren echter, dat er in dit geval geen sprake van verstandsverbijstering zijn kan. Te Neuremberg wordt een algemeene werksta king verwacht, wegens weigering der werkbazen, om een 10-uurs werkdag in te voeren. Reeds is de grève op kleine schaal begonnen onder de timmerlieden. Naar aan de Daily News* uit Belgrado wordt gemeld, heeft de Vorst van Montenegro deregen ten doen weten, dat hij in de volgende maand den jongen Koning van Servië een bezoek wenscht te brengen, met welk voornemen de regenten zich hoogst ingenomen toonen. De steenkolenmijnen in het district Pittston (Pennsylvanië) zullen voor zes weken worden gesloten. 10,000 man zullen hierdoor zonder werk zijn. BEKENDMAKING. De Burgemeester en Wethouders van Ileusden Gezien de circulaire van den Heer Commissaris des Konings in deze provincie, van den 13 Maart dezer (bijblad no. 27), ten geleide van een schrij ven van den Minister van Oorlog, gedagteekend 9 dezer no. 45 Brengt ter openbare kennis, dat de Minister voornemens is, om voorloopig bij wijze van proef in dit voorjaar eenige remonte-markten uit te schrijven, o. a. ook in deze provincie in de gemeenten Meeuwen, Waspik en Zeven bergen, respectievelijk op 9, 10 en 11 April a. s. De aandacht van belanghebbenden wordt in 't bijzonder gevestigd op het volgende lo. dat voor den aankoop alleen in aanmer king zullen komen inlandsche paarden van wier tot vijf-jarigen leeftijd en van 1.541.62 M. hoogte, gemeten op het hoogste punt der schoft; 2o. dat niet mogen worden aangekocht bonte paarden, schimmels of witten en isabellen, even min hengsten en klophengsten; 3o. dat de markt te Waspik zal worden ge houden vóór de herberg van J. C. Verschure, (het zoogenaamde Middenhuis). De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. wwanwrwnnwiiffw r^mMmKmiviÊ^wim.iamvnBvaaammmmaamMiTÊam IMan tselijli Nieuws. HEUSDEN, 29 Maart. Wegens vervroegde aankomst van den postrit uit 's Bosch zal het Post- en Telegraafkantoor alhier voortaan op zon- en feestdagen geopend zijn: van 8 tot 9 en 12 tot 2 ure. In verband daarmede worden ook de diensturen der telephoonkantoren te Drunen en Wijk gewij zigd. Drunen zal voortaan op zon- en feestdagen open zijn van 8 tot 9 en 12 tot 1 en Wijk van 8 tot 9 en 12 tot 2 ure. DALEM, 27 Maart. Was men hier in de vorige week reeds druk bezig, om te poten en te zaaien, het koude, natte weder der laatste dagen heeft alle landbouw-werkzaamheden doen staken. Men verlangt zeer naar verandering, ook met het oog op de weilanden, daar het hooi allerwege zeer vermindert. DRUNEN. Door de goede zorgen van ons gemeentebestuur zijn er jonge boomen geplant langs den nieuwen keiweg in de steeg naar den Elshout. Deze zeer toe te juichen verfraaiing schijnt echter niet iedereen naar den zin te zijn, want reeds zijn enkele der jongeplanten omver gehaald. 't Is te hopen dat de daders gevonden zullen worden. DE WERKEN c. a., 27 Maart. Thans wordt deze gemeente druk bezocht door vreem delingen, welke zich onledig houden met het opkoopen van Sneeuwklokjes, ook wel genaamd »Vasten-avondjes,* doch welke prijs er ook wordt aangeboden kunnen bijna allen onver richter zaken deze gemeente verlaten, daar de meeste inwoners ze liever gratis aan vrienden en kennissen afstaan dan aan vreemdelingen verkoopen. Oude van dagen herinneren zich dat vroeger ook veel vraag naar deze bloemen was en op één nacht te Sleeuwijk nagenoeg alle Sneeuwklokjes door onbekenden waren ontvreemd, 't welk langen tijd genaamd werd de »Sneeuw- klokstorm.* In het vast vertrouwen leven de inwoners dezer gemeente voort, dat de ijverige politie hen voor zulk een onheil zal behoeden, vooral in dagen als deze waarin men een on schuldige en kostelooze liefhebberij niet te hoog kan waardeeren. ZUILICHEM. Tot poldermeester alhier is herkozen de heer J. van Vugt, terwijl te Nieu- waal de voordracht ter benoeming tot deze be trekking bestaat uit de h.h. H. van Anrooij Jz., J. C. Maas en J. van Leeuwen. Bij de Woensdag te Breda gehouden pro vinciale keuring van dekhengsten, werden elf paarden voorgebracht, waarvan er drie zijn af gekeurd. De donkerbruine hengst Nelson,* eigenaar de heer A. D. Straver Jr. te Baby- loniënbroek, en de donkerbruine hengst, toebe- hoorende aan den heer B. Gelens te Terheiden, bleven, als zijnde reeds eenmaal bekroond, buiten mededinging. De premie van f 300 werd toegekend aan den driejarigen bruinen hengst Apollo,* zijnde het eigendom van de heeren gebrs. Hagoort te Dussen. Omtrent demededingende paarden viel op te merken, dat over het algemeen de lichaamsbouw voldoende wasenkele hengsten muntten uit door schoone vormen en fraaie sterke spieren. Andere zeer noodzakelijke eigenschappen, ver- eischt tot het aanfokken van goede landbouw-, artillerie- en koetspaarden, waren minder vol doende. Sommige hengsten toch misten te veel in het beenstelsel, andere in stand en gangen, zoodat het gehalte der gepresenteerde paarden, in dat opzicht, niet in alle deelen aan de door de commissie gestelde eischen voldeed. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! In het nummer dezer courant van 23 Maart j.l., komt, onder de rubriek Landbouw, een be richt uit Heusden voor, waarin vermeld wordt, dat een 2-jarigen hengst, die zelfs niet voor een bewaringsprijs in aanmerking kwam, toch voor f 330 verkocht werd. De berichtgever schijnt hieruit te willen op maken, dat de keurings-commissie wellicht wat veeleischend is geweest. Wie echter ooit eenige moeite heeft gedaan, zich eenen 2-jarigen hengst aan te schaffen, zal moeten bekennen, dat voor deze som nergens iets bizonders te vinden is men behoort daarvoor zeker het dubbele bedrag neer te tellen. Op de Bokstelsche Tentoonstelling, verleden jaar begin September gehouden, werd de 2^-jarige hengst Welkomvoorkomend^ onder No. 15, 2e aflevering, boek 2 H. van het Nederlandsche Paarden-stamboek, door den heer J. Maris te Fijnaart aangekocht voor f 1100. Er zijn mij hengsten-houders bekend, die graag f 600 willen besteden voor een 2-jarigen hengst. Nog kort geleden, ontving ik de op dracht zelfs f 300 te kunnen uitgeven voor een jarig hengstveulen, van goede afkomst. Nog tal van voorbeelden zou men kunnen opsommen, om te bewijzen dat een goeden jongen hengst niet voor een spotprijs te krijgen is. Het gaat dus niet op, de verkoopprijs van f 330 te laten dienen, als argument tegen de uitspraak der keurings-commissie. Wanneer er bewaringsprijzen toegekend moesten worden aan hengsten, die slechts eene dergelijke waarde vertegenwoordigen, vooral in eene streek, waar men koetspaarden weoscht te fokken, dan komt het mij voor, dat er van het Provinciaal-Reglement ter verbete ring van het Paardenras, weinig heil te ver wachten zou zijn. U dank zeggende voor de opname dezer re gelen blijf ik Hoogachtend 's-Rosc/i, Uw Dv. Dienaar Maart 1889. A. J. YLAMINGS. Binnenland. De »St.-Crt.« van 26 dezer bevat het volgende bericht omtrent den toestand van Zijne Majesteit den Koning: Volgens verklaring van de geneesheeren des konings is in Zijner Majesteit's toestand in de laatste week weinig verandering gekomen, ter wijl de ongunstige verschijnselen aanhouden en eerder toe- dan afnemen.* De mededeeling, dat Z. M. onze Koning op dit oogenblik niet in staat is de Regeering waar te nemen, door den Minister van Binnenlandsche Zaken, in tegenwoordigheid der gansche Regee ring, te midden van een plechtige stilte uitge sproken, kwam niet onverwacht. Daaruit blijkt, dat de Regeering inderdaad reeds geruimen tijd geleden de noodzakelijkheid van een regentschap heeft overwogen, maar door 'sKonings tijdelijke beterschap in de eerste helft dezer maand van 't nemen van maatregelen was teruggehouden. Thans, na op 15 Maart gevraagd en op 20 Maart verkregen advies der geneesheeren, meende zy niet langer te mogen dralen. Zij heeft het grond wettig voorgeschreven advies van den Raad van State ingewonnen, dat binnen enkele dagen wordt gewacht. Na den termijn, daartoe aan den Raad van State gelaten, heeft zij de Kamers in ver- eenigde vergadering bijeen te roepen, om te ver klaren, dat het geval van art. 38 der Grondwet aanwezig is. Van dat oogenblik af is de Raad van State met het Koninklijk gezag bekleed, totdat een regent is benoemd, waartoe binnen een maand aan de Kamers in vereenigde verga dering het voorstel moet worden gedaan. Er zijn aan de te nemen beslissing nog enkele- moeilijkheden verbonden. Zoo zegt art. 35 der Grondwet, dat ingeval de Koning buiten staat geraakt de regeering waar te nemen (dezelfde woorden als in art. 38 zijn gebruikt), in het toezicht over zyn persoon moet worden voorzien dooreen voogdijwet. Hier is klaarblijkelijk alleen gedacht aan het geval van krankzinnigheid, ter wijl de noodzakelijkheid om een regentschap in te stellen zich kan voordoen in omstandigheden, die toezicht over den persoon des Konings vol strekt onnoodig maken, gelijk thans. Evenwel zal het gebiedend voorschrift der Grondwet met ontweken kunnen worden. Een andere moeielijkheid, naar men zegt, is gelegen in de Luxemburgsche Grondwet. Deze verklaart, dat als de Groothertog buiten staat is de regeering waar te nemen, daarin wordt voor zien overeenkomstig het familieverdrag van 1783. Volgens dat verdrag treedt, meenen wij, de oudste agnaat van het huis Nassau op, onder opper toezicht des Keizers. Het kan de vraag zyn, of deze laatste clausule nog gelden kan, sints alle banden tusschen Luxemburg en het Duitsche rijk zijn losgemaakt. Hoe het zij, de mogelijke moeilijkheden op te lossen, is de zaak der Luxem burgsche Regeering, die natuurlijk door de hier te nemen beslissing volstrekt niet gebonden is en van oordeel kan wezen, dat het niet noodig is in den toestand te voorzien. De Staatscourant* bevat het volgende be sluit De Raad van Ministers, samengesteld uit de hoofden der ministriëele departementen, Van oordeel dat Zijne Majesteit de Koning buiten staat geraakt is de regeering waar te nemen, Gezien het advies van den Raad van State van den 27sten Maart 1889, Gelet op de artikelen 38 en 39 van de Grondwet, Heeft goedgevonden en verstaan: De Staten-Generaal in Vereenigde Vergade ring bjjeen te roepen op Dinsdag den 2den April 1889, des namiddags ten twee ure, met uit- noodiging aan de leden der beide Kamers, zich op dattydstip in de Vergaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te vereenigen. Afschrift van dit besluit zal worden gezon den aan de beide Kamers der Staten-Generaal. De schrijver der Haagsche Kroniek in de »N. Gr. Ct.« schrijft: De geneesheeren des Konings verbazen er zich eiken dag over, dat Z. M., ondanks de toenemende, verschijnselen van uraemie, (opneming van stoffen in de hersenen die 't bloed vergifti gen en den geest verwarren), die men nu in de officieële berichten »zenuwachtige aanvallen* noemt, nog zoolang aan 't lijden weerstand te bieden. Want, let wel, het is nu niet langer een quaestie van krachten bij den hoogen Lijder, maar van aandoening der hersenen. Zoodra deze nog heviger wordt, is het met den Vorstelijken patiënt gedaan, ondanks zyn sterk gestel, de meerdere voedselopneming en wat dies meer zij. En nu is, uit dat oogpunt, het verschijnsel dat de slaap vermeerdert en de opgewondenheid aanhoudend grooter wordt, hoogst verontrustend. Ik zou er u meer van kunnen zeggen en wijzen op zeer vreemde uitingen des Konings, die een volslagen verwarring van denkvermogen aanduiden, blijkbaar nu en dan vermengd met de gedachte aan een naderend einde zoodat de Koning zich bijvoorbeeld soms voorstelt de doodsklok te Delft te hooren luiden doch aangezien het den leden van 's Konings omgeving ten strengste is verboden iets aangaande den toestand mede te deelen, kan natuurlijk een verhaal van de »faits et gestes* des hoogen Lijders niet anders dan van onbevoegde zijde afkomstig worden geacht en dus geen vertrouwen wekken bij uwe lezers. Bij besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland is de loting voor de nationale milite voor de gecombineerde gemeenten Overschie en Schiebroek vernietigd, op grond, dat bij den aanvang der loting en gedurende het trekken door de eerste loteliugen slechts 36 nummers in de bus waren, terwijl het hoogste nummer, zijnde 37, eerst in de bus werd gedaan, toen reeds een deel der lotelingen geloot had. Deze gepleegde onregelmatigheid kan alzoo van in vloed geweest zijn op den uitslag der loting. De teraardebestelling van bet stoffelijk over schot van prof. F. C. Donders heeft Donderdag, plaats gehad en wel te Zuylen, waar in een familiegraf de eerste echtgenoote en de dochter van den overledene een rustplaats hebben gevonden. In verschillende Duitsche bladen wordt van den overledene met de meeste waardeering ge sproken en wordt aan zijn buitengewone ver diensten hulde gebracht. Dezer dagen werd bericht, dat landverhuizers, die per »Castle-line« van Vlissingen naar Zuid- Afrika vertrekken, door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen tegen den halven vrachtprijs vervoerd zouden worden, ter-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2