Uarnot heeft het decreet geteekend, waarbij de Senaat wordt opgeroepen in hooge gerechts zitting tot het doen van uitspraak over Boulanger en anderen, die de instructie zal aanwijzen. De eerste zitting is op Vrijdag bepaald. Het is vol slagen onwaar, dat de regeering bjj België stappen heeft gedaan tot bet bewerken van Boulanger's uitzetting. De openbaarmaking van het nieuwe manifest van generaal Boulanger heeft in de regeerings- kringen te Brussel eene vrij levendige sensatie gemaakt. Men heeft er een bewjjs in gezien, dat de generaal en zjjne vrienden te Brussel het werkzame middelpunt wilden vestigen van de boulangistische propaganda. Bijgevolg zou het voor de regeering moeilijk wezen, een der- geljjken staat van zaken lang te dulden. Tot nog toe heeft de Fransche regeering aan het Belgische kabinet geen enkele mededeeling ge daan. Alle geruchten van het tegendeel zjjn on juist. Aan de «Pall Mali* wordt uit Parjjs bericht, dat Boulanger binnen een paar weken te Lon den zal komen. Te Luik zal eene tot dusver ongehuwde vrouw van 93 jaren, niej. E. d. F., geboren te Roer mond, eerstdaags in het huweljjk treden met een 86-jarig man. Vrjjdagavond te half elf is het lijk van Kroon prins van Oostenrjjk definitief in 't graf van de Capucynerkerk te Weenen bijgezet, naast dat van zijn oom, den ongelukkigen Keizer Maximilaan. Koningin Natalie zal voor eenige dagen naar Belgrado komen en dan met baar zoon een paar maanden in een badplaats doorbrengen. Daarna zou zjj tot November in Servië bljjven. Naar de «Daily News« uit Petersburg ver neemt, is de burgemeester van Riga, Von Oettin- gen, als zoodanig wegens zjjne Duitsche afkomst en gezindheid ontslagen. De Russische regeering schjjnt besloten de gewelddadige Russificatie der Oostzee-provinciën door te zetten. De familie van den koerier van Jerome Na poleon, die by de botsing der twee stoomsche pen in de Noordzee verdronk, vraagt het baga tel van 200.000 frs. schadeloosstelling. Nog geen 30 jaar geleden werd de eerste petroleumput geboord. Thans bedraagt de jaar- lijksche productie van dit artikel in Amerika en Rusland reeds 2,000,000,000 gallons, die eene vloot van 150 tank-stoombooten noodig maakt en op bijna 1000 locomotieven en stoombooten de steenkool vervangt. Daar het telephoonwezen aanmerkelijke uit breiding ondergaat, bestaat bij verschillende technici het voornemen, de leidingen ook in het water te leggen. Voor geleiding op groote af standen is toch water beter, daar minder iso- leering te wachten is tengevolge van inductie- stroomen, die b.v. in steden zeer dikwijls te vree zen is. Eene eerste'proef wordt genomen tusschen Buenos-Ayres en Montevideo met eene telephoon- leiding midden door de monding van den Rio de Plata op eene lengte van 50 K.M. Men kan met dezelfde draden telegrafeeren en telephoneeren. Voldoet de proef aan de verwachting, zoo hou den Belgische ingenieurs het voor mogelijk, een telephoonkabel ook door het Kanaal te leggen. Te Savannah heeft een gewelddadige brand eene schade veroorzaakt van 1| millioen dollars. De vlammen door eenen storm aangewakkerd, vernietigden het arsenaal, twee kerken en tal rijke pakhuizen en woningen. De brandweer, met slechts vier spuiten, was machteloos. XJla a tselijlt Nieuws. HEUSDEN, 9 April. De inlijving van militiens der lichting 1889, zal dit jaar plaats hebben te 's-Bosch op 1 Mei, 's morgens ten 8 ure voor de gemeenten: Alem, Almkerk, Berlicum, Boxtel, Esch en Liempde, Dinter en Hees wijk, Drunen, den Dungen, Dus- sen, Eethen, Drongelen en Meeuwen, Empel, Bokhoven en Engelen, Geffen, Giesen, Andel en Rijswijk, Hedikhuizen, Herpt en Oudheusden, Heivoort, 's-Boscb, Heusden, Lit en Litooien, St. Michiels-Gestel, St. Oedenrode, Rosmalen en Nuland, Schijndel, Vechel, Vlijmen en Nieuw- kuik, Vucht en Cromvoort, de Werken, Wer kendam, Woudrichem, Wijk en Veen. Na gehouden examen zjjn toegelaten tot de voorbereidende klasse der normaallessen alhier 5 leerlingen. Tot de eerste klasse werden 3 leer lingen aangenomen. WOUDRICHEM. Al zegt men dat in het land van veen niet op één turf gezien wordt; toch is dit niet over te brengen op het land van zalm, waar wel degelijk van een enkele nota genomen wordt. Als bewijs daarvan kan dienen, dat er Vrijdag 11. een aan den afslag was van 55 halve kilo's, die a 93 cent per half kilo werd Terkocht. HERPT, 6 April. In eene gisteren alhier gehouden druk bezochte vergadering, van leden der katholieke gemeente, is met eenparige stem men besloten om pogingen in het werk te stel len, tot verkrijging eener R.-Kath. kerk in deze gemeente, HEDIKHUIZEN, 8 April. In de Zaterdag 1.1. gehouden raadsvergadering is tot secretaris der gemeente benoemd de heer P. A. Luijben, burgemeester. Binnenland. Ten Paleize is Zondagmiddag te 12 uren het volgende bulletin nedergelegd «In de laatste dagen heeft de toestand van Z. M. den Koning geen verandering ondergaan.* De residentie-briefschryver van het »Z. Dbl.« bericht, dat de indiening van de onderwijswet nog in dit zittingsjaar stellig kan worden ver wacht. Naar aanleiding van het rapport van den Raad van State, zullen nog eenige gegevens worden verzameld. Verder meldt hij, dat de Minister van Finan ciën zich onledig houdt met het overwegen der vermindering van een paar accjjnsen. Een daar toe strekkend voorstel zou, in verband met an dere belasting-onderwerpen, tegelijk met de be grooting van 1890 aanhangig gemaakt worden. De «Staatscourant* van Zaterdag bevat htt eerste besluit, dat in den nieuwen vorm wordt uitgevaardigd. Het betreft de vaststelling der lichting van de nationale militie voor 1889. De aanhef luidt aldus: «In naam van Z. M. Willem III, bij de gratie Gods, Koning der Nederlanden, Prins van Oranje- Nassau, Groothertog van Luxemburg, enz. enz. enz. «De Raad van State, krachtens art. 45 2o. van de Grondwet, waarnemende het koninklijk gezag; Op de voordracht van de ministers van oor log, binnenlandsche zaken en marine*, enz. Daarop volgt de tekst van het besluit, waar aan wij ontleenen, dat de lichting bedraagt 11,000 man, waarvan 600 voor den dienst ter zee. Het aandeel voor elke provincie is: Noord- Brabant 1325, Gelderland 1288, Zuid-Holland 2111, Noord-Holland 1800, Zeeland 529, Utrecht 498, Friesland 943, Overjjsel 764, Groningen 713, Drente, 347 Limburg 682. Het hoofdbestuur van het Nederl. Rundvee stamboek heeft zich met een adres tot den Mi nister van Binnenlandsche Zaken gewend daarin verzoekende om een streng toezicht te doen plaats hebben van het vee dat naar Engeland vervoerd wordt. De «Times* bericht, dat de jongste order ten aanzien van den invoer van ongeslacht Hollandsch vee, in Engeland weer is ingetrokken. Prof. T. T. H. Jorissen, hoogleeraar in de geschiedenis aau de H. B. S. te Amsterdam, is overleden. De 35e algemeene tentoonstelling van vee, voortbrengselen van en werktuigen voor den landbouw, van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zal gehouden worden te Haarlem op 11, 12, 13, 14, 15 en 16 September a.s. Ruim 30 gouden medailles zjjn daarvoor uit geloofd. Sedert Woensdag 3 tot Vrijdag 5 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 25 winterzalmen van 15 tot 36 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,99 tot 1,14, en 21 elften, prijs per stuk f 1,50 tot 2,80. Men schrijft uit Njjkerk o/d. Veluwe: Naar wij vernemen, beeft het onderzoek van de plannen der ontworpen spoorwegverbinding NijkerkBarneveldEde van regeeringswege plaats gehad en kan met zekerheid in deze een spoedigste concessieverleening worden tegemoet gezien. Ook ten opzichte van een geregelde en voortdurende exploitatie door verhuring van ge noemde lijn, moet men met vrucht werkzaam zijn geweest, zoodat weldra weder stappen mogen worden verwacht, om deze voor Noordwestelijk Gelderland afdoende verkeersverbetering tot stand te brengen. Van Zaterdag op Zondagnacht heeft te Does burg opnieuw een brutale poging tot inbraak plaats gehad in het kantoor van de heeren Van Hengel en Lensvelt. Nog is er geen spoor ge vonden van hun brandkast, die in October werd weggedragen. Thans hebben de inbrekers uit de machine-kamer van den stoomoliemolen de beste beitels uitgezocht, de gaskraan in het kantoor geopend, het gaslicht ontstoken en minstens 3 uren lang met geweld getracht de brandkast open te wringen. Zij zijn daarin echter niet geslaagd. Ook thans is het der politie, trots alle pogingen, niet gelukt eenig spoor te ontdekken. De socialist v. d. Stad stond te Heerenveen terecht wegens beleediging, door nl. in een ver gadering te Wolvinga gezegd te hebben: «Domela Nieuwenhuis staat in de Tweede Kamer tegen over 99 schoeljes*. De ambtenaar van het O. M. eischte tegen hem twee maanden gevangenisstraf. Bjj Noordwjjk is een vrjj groote dolfijn gevan gen, hetgeen daar bij menschenheugenis nooit heeft plaats gehad. Zooals trouwens bekend is, komt hij in de Noordzee zeer zelden voor, veel vuldig daarentegen in de Middellandsche-zee. Door dr. Le Rutte is een aanklacht inge diend, bjj de justitie, tegen de verspreiders van lasterljjke en honende berichten te zijnen laste. (Naar een verhaal, dat het eerst door «Recht voor Allen* verbreid werd, werd de naam van genoemden geneesheer in verdenking gebracht, naar aanleiding van een som gelds die bjj zich door een oude juffer zou hebben laten ter hand stellen, ten einde haar een lijfrente te verzeke ren, waarvan zij slechts een week genot heeft gehad.) Eenige mannen, die met reclame-borden rond liepen, waarop een voor dezen geneeskundige beleedigend geschrift, werd te koop aangeboden, zjjn door de politie in arrest gebracht. De borden en de geschriften («Recht voor Allen*) werden in beslag genomen. Het kantongerecht te Groningen veroordeelde den heer G., predikant te Kropwolde (geschorst), wegens openbare dronkenschap tot f 5 boete of 3 dagen gevangenisstraf. Te Rotterdam bestaat het voornemen, eene maatschappij tot electrische verlichting en cen trale verwarming op te richten, onder directie van den heer Jules Herckenrath. Het onderzoek naar de ongeregeldheden te Leiden moet er toe geleid hebben, 14 personen aan te houden, tegen 7 van wie het bewijs ver kregen werd, dat zij aan het inwerpen van rui ten schuldig zijn. De landbouwer Oskam te Tuil en 't Waal, is door de Utrechtsche rechtbank vrjjgesproken van doodslag zjjner vrouw, doch wegens mishande ling, den dood tengevolge hebbende, veroordeeld tot acht jaar tuchthuisstraf. De eisch was vijf tien jaar. Het gerucht verspreidde zich dat generaal Boulanger in Amsterdam zou komen. De groote man zou 5 dezer uit Brussel arriveerenmen vertelde er zelfs bij, dat hij zjjn intrek zou ne men in «Hotel Adrian* waar reeds kamers wa ren besproken. Het bericht was zóó stellig, dat eenige belang stellenden aan het centraalstation verschillende treinen afwachtten, in de hoop «Ie brav' General* in hoogst eigen persoon te zien. Het mocht echter niet zoo zjjn. Het bericht was onjuist, maar de mogeljjkheid dat Amsterdam nog met een bezoek wordt ver eerd, blijft bestaan, en wordt grooter, naarmate de Belgische regeering het den dictator in hope lastiger maakt. Zie hier wat er van de zaak is: De eigenaar van «Hotel Adrian« in de Kal ver straat, werd van het centraalstation pertelephoon gewaarschuwd, dat iemand uit Boulangers gevolg in een rijtuig naar 't hotel op weg was. Inder daad verscheen korten tijd daarna een Fransch- man van deftig uiterlijk, klein van gestalte, on geveer vijftig jaar, met een lintje in het knoops gat. De bedoelde vroeg of het mogelijk zou zijn telegraphisch uit Brussel appartementen te be spreken, b. v. een etmaal te voren, voor het geval langer verblijf in Brussel den generaal minder raadzaam zou toeschjjnen. Toen dit be vestigend werd beantwoord, verlangde de kwar tiermaker de kamers te zien, en bezichtigde een reeks van appartementen van 3 kamers en suite met vier ledikanten, het door hem vereiscbte aantal. De bjjzonderheid, dat zoowel van de zjjde van de Kalverstraat als van de Rokinzjjde uitgang was te verkrijgen, scheen den onbekende vooral naar den zin te zijn. Na dit korte bezoek ver trok hij weer zooals hjj gekomen was. Men schrijft uit Delden: Alhier werd op indrukwekkende wijze het stoffelijk overschot van den heer B. H. Cramer, in leven organist en muziekonderwijzer, ter aarde besteld. De ljjkwagen werd o.a. gevolgd door bestuursleden uit de onder zijne leiding gestaan hebbende zangvereeniging Delden, Bengeloo en Oldenzaal met kransen van hunne vereeniging. Bjj den ingang van het kerkhof en bij het graf werden door de zangvereeniging «Armonia* (Delden) koralen aangeheven. De heer Bloemen (Delden) voerde aan de groeve uit naam van de drie vereenigen het woord, waarna de heer Yan Enst, uit Heusden, schoonzoon van den overledene, namens de familie bedankte. Nadat de kist in de groeve was neergelaten en de kransen daarop gelegd, werd door de zangver eeniging Armonianog een afscheidslied ge zongen. Tal van vereerders en vrienden waren opgekomen om den overledene de laatste eer te bewjjzen. De overledene, wiens werkkring zich niet al leen tot de plaats zijner woning bepaalde, maar zich over de voornaamste plaatsen in Twente uitstrekte, was daardoor in geheel Twente alge meen bekend en gewaardeerd. Den 9en Februari 1828 te Gehrde in Hannover geboren, kwam hjj in 1850 naar Delden, waar hjj als organist was benoemd en zich aan het muziekonderwijs wijdde. Door zijne meer dan gewone muzikale kennis, gepaard aan algemeene ontwikkeling (hjj was oorspronkeljjk tot onderwjjzer opgeleid) is h jj de man geweest die Twente op muzi kaal gebied heeft gevormd en de liefde voor de toonkunst heeft ontwikkeld. De zangver- eenigingen te Delden, Hengeloo, Oldenzaal, Goor, Enschedé en Borne stonden onder zijne leiding, de drie eerstgenoemden tot aan zijn dood. Groot is zijn verdienste, vooral ten opzichte dezer ver- eenigingen, en dit verklaart de algemeene deel neming van geheel Twente. Zijne nagedachtenis zal ongetwijfeld nog lang in dankbare herinnering blijven en in zjjn werk voortleven. Op de poppententoon8telling te Utrecht zjjn reeds ruim 800 poppen ontvangendie vooral in verschillende nationale costumes munten uit. J.l. Zaterdagavond deed de vrouw van den bleeker H. te Dordrecht haar gewone bezigheden, bracht nog een bezoek bij haar dochter, wonende op de Ried ijk, keerde van daar omstreeks 10 uur terug, gevoelde zich ter hoogte van den heer Keuss onwel en zakte voor de woning van den banketbakker Rijken ineen. Aldaar in den winkel gebracht, kon de inmiddels ingeroepen geneesheer slechts den dood constateeren. Den soldaat, die dezer dagen te Amersfoort een slag van een paard ontving, is een been geamputeerd. - Het 7-jarig dochtertje van M. V. te Drachten, die voor een aankomenden tram wilde doorloopen, geraakte er onder en was oogenblikkeljjlc dood. - Te Hollandscheveld ge raakte B. in beschonken toestand te water. Hjj werd gered en in een boot naar huis gebracht. Eenige uren daarna bezweek hjj. - Onder Ren- kum is een 13-jarige schoone door iemand, die bij haar ouders in de kost was, geschaakt. - In de vestibule van het postkantoor te Amsterdam is aan een jongmensch een brieventasch met 315 frs. ontrold. - Te Nieuw-Leusen is een 3- jarig kind in een sloot verdronken. - Het ljjk door zalmvisschers te Ochten opgehaald, was dat van de 64-jarige Maria H., te Njjmegen. - Een ongunstig bekende vrouw, 48 jaar oud, sprong te Dordt in het water. Zjj werd gered. - I. K., uit 's-Princenhage, die met zjjn echtge- noote in arrest was gesteld als beschuldigd van mishandeling van zjjn 3|-jarig zoontje, tenge volge waarvan het kind gestorven zou zijo, is wederom op vrije voeten gesteld. - Te Rotter dam is een werkman van een bootstelling in de Muas gevallen en verdronken. - Uit het huis van arrest te Utrecht zijn twee personen ont vlucht. - In het Spaarne bij Spaarndam is een schuit met grind gezonken. Een der opvarenden J. van Dijk, verdronk. - Hij laat een vrouw en 3 zeer jeugdige kinderen na. - De politie te Utrecht heeft een vervolging ingesteld tegen 2 tapsters en een tapper aldaar, als verdacht van sterken drank te hebben verkocht aan een 14- jarigen knaap, die hun tapperijen bezocht en die dientengevolge beschonken is geraakt. Een matroos is op Feijenoord uit een mast gevallen. Zwaar gekwetst werd hij naar het gasthuis gebracht. - Te Groningen is in het Damsterdiep drijvende gevonden het lijk van de Pol, die sedert 11 Maart werd vermisten wiens opsporing in het Algemeen Politieblad was verzocht. - De persoon van A. die dezer dagen te Markuloo werd vermist, is levenloos teruggevonden in het water langs den Wolvers- goorsdijk aldaar. Omtrent de oorzaak van dit ongeval wordt een onderzoek ingesteld. - De sergeanten A. v. d. M. en F. W. K. van le reg. vesting-art. te Zwolle zjjn in hechtenis genomen j wegens ongeoorloofde handelingen in de admi nistratie ten opzichte van de menage der man schappen. - Een onbekend gebleven heer, te Delft op een velocipede rjjdende, geraakte op de hoogte der Polytechnische school in de gracht; door eenige voorbijgangers werd hjj spoedig op den kant gehaald. Een praatje over Heusdensche toestanden. Menigeen klaagt tegenwoordig en ik wil nu niet onderzoeken of al die klachten op degeljjke gronden rusten, dan wel of ook de zucht tot navolging op dezen somberen weg is afgedwaald; maar een feit is 't, dat het getal woningen, dat ledig staat en de rjjksgebouwen die weldra al- bier ledig zullen geraken, wel eens doen denken, dat achter die klachten' veel waarheid kan ver scholen liggen. Klagen en bjj de pakken neerzitten geeft ech ter niet; Heusden begreep reeds voor enkele jaren, dat een garnisoen, geëvenredigd naar de daartoe beschikbare ruimte, veel zou verbeteren; maar een pogen daartoe aangewend en door ons gemeentebestuur krachtig gesteund, mocht niet baten. De regeering is nu eenmaal voor samen trekking der troepen en daardoor moeten de kleine garnisoenen vervallen. Is er nu geen ander middel te beproeven? Wel zeker er is nog wel een middel maar dat laat zich geen geweld aandoen en moet wach ten tot energieke lieden het aangrijpen waartoe men ze echter wel kan opwekken. Heusden toch ligt bjj uitstek gunstig als fa brieksplaats. Gebouwen zjjn er goedkoop te ver- krjjgen, zoowel voor fabrieken als voor woningen van fabrikanten en fabrieksarbeiders. Aan meer dan eene zijde aan het water gelegen, zou men zich, waar dit noodig mocht zjjn, gemakkeljjk van stroomend water kunnen voorzien. De ar beidende klasse leeft hier goedkoopzoodat de werkloonen lager zouden kunnen gesteld wor den dan in grootere plaatsen. De middelen van vervoer zjjn door de vele stoombooten en schip pers goed geregeld en goedkoop. Daarbjj be hoort Heusden onder de gezondste plaatsen en wat mede niet van belang ontbloot is, verkeert onze stad in een overgangstjjdperk. Over enkele jaren reeds kan, door de werking van den nieu wen Maasmond, onze gemeente in veel gunstiger omstandigheden verkeeren. Alsdan behoort eene

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2