klerk te Heusden. Uit de hand te koop, Eu Herberg met veif lining en BOTERMIJN HEUSDEN. ERFHUIS. Ameublement, GENEVER, ERFHUIS ia Je PnUerstraatje Mei. verkoopen, ERFHUIS ANDEL. verkoopen, Meubelen en Inboedel. De Notaris Van Meerten een perceel Weiland finaal verkoopen hamel ui i.isi it publiek ver een perceel Weiland HUIBERT BRANDERHORST Dl, BOTERMIJN, De Notaris DE GIER, H EUSDE N. De Notaris HOEELAKE De Notaris Yan Meerten De Notaris VEREERNE, <ïe kazernenhij zeide nl., dat de militairen daar als »beesten» leefden. Een tweetal korporaals van de vesting-artil lerie, die als toehoorders de vergadering bij woonden, vonden in die uitdrukking aanleiding hun chef zulks mede te deelen, wegens den smet die daardoor op de in de kazerne gehuisveste militairen geworpen werd. Naar aanleiding daarvan ij de geniesoldaat gestraft met acht dagen politiekamer. In den omtrek van Budel (N.-Br.) zijn door de rijksambtenaren niet minder dan 13 vrachten zout, te samen 563 kilo, aangehaald. Daar de smokkelaars op de vlakke heide de ambtenaren reeds van ver bemerkt hadden, konden zij tijdig de vlucht nemen. Onlangs overleed te Kooten de landbouwer J. Ii. B. De hond des huizes scheen over 't ver lies van zijn meester diep bedroefd. Telkens sprong bij tegen de lijkkist op, en niet dan met groote moeite kon men hem van daar verwijde ren. Het dier weigerde te eten. Wat men hem ook voorhield, 't was alles te vergeefs; totdat hij dezer dagen van droefheid en honger is ge storven. Een bediende van een drogist te Haarlem is ongelukkig te land gekomen. Hjj had een wonde aan het gelaat en schijnt met de hand in aan raking te zijn gekomen met vergif of iets anders en dit aan de wonde te hebben meegedeeld, waar door zijn hoofd op vreeselyke wijze is gezwollen. Hjj is niet buiten gevaar. Aan de Boompjes te Rotterdam is een werk man op een stoomschip door een baal suiker, die uit den takel schoot, getroffen en inwendig zwaar gekneusd naar het ziekenhuis overgebracht- Uit de vaart aan de Nassaukade te Amsterdam is het lijk van een onbekenden man opgenaald.- Te Voorhout is een boer van een hooiwagen gevallen en aan hersenschudding overleden.- Onder Alfen (Nbr.) heeft een zoon zijn vader met een geweerschot zeer ernstig verwond. - Een 16-jarig meisje is in de Planciusstraat te Amsterdam wegens dronkenschap opgepakt.- Voorbijgangers bemerkten, dat uit de woning van de echtelieden D. te Maastricht veel rook kwam. Zij drongen het huisje binnen en vonden man en vrouw op hun bed, bijna door kolen damp gestikt. Het mocht gelukken hen weder tot bewustzijn te brengen. - Uit de Buiten-Sin gelgracht te Amsterdam is opgehaald het lijk van een 22-jarigen meubelmaker, sedert half Maart daar vermist. - Te Rotterdam liep een persoon met zijn hond aan het Stijger te wan delen, toen het dier in het water viel. Zonder aarzelen sprong de eigenaar het na en geraak te daardoor zelf in levensgevaar. Met veel moeite werd hij ten aanschouwen eener menig te door de politie met dreggen opgevisckt, waar na de dierenvriend, gevolgd door zijn hond, die inmiddels ook uit het water was gehaald, naar het bureau aan de Pauwensteeg werd ge bracht. RECLAME. Wij maken hiermede onze geëerde lezers op merkzaam op de advertentie der welbekende firma Valentin Co., Hamburg, betreffende de Hamburgsche geld-loterij. Deze boezemt 't pu bliek zonder twijfel belang in, en biedt iedereen gelegenheid, voor eene geringe uitgave zijn ge luk te beproeven. Burgerlijke Stand. Heusden, van 4 tot 11 April. Geboren: Elsje, d. v. Jan Vermeulen en Elisabeth Jacoba de Rooij. Overleden: Johannes Vaassen, wed. v. Helena Elisabeth Roestenburg, 83 j.Berta Antonia van Balsvoort, 4 m.Grietje Kamp- steeg, echtg. v. Barend Guiteneau, 73 j. Land- en Tuinbouw. V"eeteelt - De pulpe, die als veevoeder reeds lang in gebruik is, is min of meer schadelijk voor de bereiding van boter, niet echter voor die der kaas. Evenwel is het een zeer gezond voeder en weinig kostbaar, per 1000 kilo varieert in het land de prijs van f'3f6. Vervoedert men 50 a 60 kilo daags, dan kost dat zooveel als eenige bossen stroo. Men kan er kalverpittenmeel of zonnebloemzaad aan toevoegen. Voor vetmesterij en kaasmakerij is pulpe uitnemend, altijd als surrogaat van stroo, niet van lijnkoeken. Men heeft gepoogd de pulpe in te kuilen, doch als dan gaat er veel voedingsgehalte verloren; met bijmenging van stroo bedruagt dit verlies wel 50 pCt. INGEZONDEN. Mijnheer dc Redacteur! VERBETERING. Tegenover de dames, die geregeld ons blad lezen, hebben wij veel goed te makendoch wij rekenen op hare bekende vergevensgezindheid. Door een misverstand toch is de advertentie Expositie van modelboeden door Mejuffrouw Dicker Stultjkns« circa drie weken te vroeg geplaatst; waardoor tal van aanvragen zjjn in gekomen, die nog niet konden worden uitgevoerd. We haasten ons dus openlijk te erkennen, dat de geheele schuld daarvan aan ons moet worden toegeschreven en zullen zorgdragen dat de wer kelijke dag der expositie in ons blad tijdig zal worden bekend gemaakt. De Administratie. Bfeclitszaken. De rechtbank te Rotterdam heeft uitspraak gedaan in de moord te Stolwijk; zij verklaarde de beklaagden schuldig aan moord door drie vereenigde personen gelijktijdig* en veroordeelde Louis van Bergen Van der Grijp, 39 jaar, koop man, en Leonardus Quik, 44 jaar, arbeider, ieder tot levenslange en Johannes Lebbe, 34 jaar, koopman, tot twintig jaar gevangenisstraf. Van den mede hun ten laste gelegden diefstal werden zij vrijgesproken. Alleen de veroordeelde Van Bergen Van der Grijp gaf duidelijke blijken van te verkeeren onder den indruk van de gevallen uitspraak. Onder een diepe stilte werd het vonnis, waar van de lezing drie kwartier duurde, aangehoord. Nadat den beklaagden aangekondigd was dat zij veertien dagen tijd hadden om zich van het vonnis te voorzien in hooger beroep, werden zjj weggevoerd. Afloop van Aanbestedingen. Aan het Ministerie van Waterstaat te 'sGraven- hage had Woensdag de aanbesteding plaat,s van I. de uitvoering van werken tot normaliseering van de rivier de rivier de Waal, onder Valburg, Beuningen en Ewijk, provincie Gelderland, tus schen de kilometerraaien 31 en 35 der herziene rivierkaart. Minste inschrijvers waren de heeren H. van Anrooy te Nieuwaal en A. J. Vermeulen te Nijmegen, voor t 79,200. H. het uivoeren van werken in verband met de verbreeding van het Scheur, boven Maassluis, voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee. (Raming f213,000). Eenige inschrijver was de heer A. van der Vlies te Zalt-Bommel, voor f228,170. IMarkf berichten. WATERHOOGTE KEULEN. 9 April 4.04 M. boven 0. 10 April 3.89 M. 11 April 3.73 M. Advortentiën. Heden overleed zacht en kalm, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Broeder en Oom in den ouderdom van ruim 63 jaren. Uit aller naam, J. BRANDERHORST. Eethen9 April 1889. Voor f 150 a f 200 's jaars wordt een gepensioneerd onder officier of ander persoon ten spoedigste gevraagd, als Eigenhandige brieven onder letter G. aan den Uitgever dezer Courant. vdór 1 Mei a.s.: geschikt voor alle affairenstaande in de Gast huisstraat te Heusden. Brieven lett. F, aan het Bureau dezer Courant. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Heusden brengen ter kennis van belanghebben den, dat op Zaturdajg den 4 AXei a.s., des voormiddags XO xxxir, en voorts iederen Zatrxrdagr, te beginnen om O uur des voorm. in de maanden Juni, Juli en Augustus, en om ÏO uur des voorm. gedurende de overige maanden, in de militiezaal van het Gemeentehuis, zal worden gehouden eene met uitloving van premiën, n.l.telkens f 2.50 voor den liooper en 11.voorden aanvoerder der grootste hoeveelheid boter. Heusden, den 10 April 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, te Ammerzoden, zal op ZATERDAG den 13 APRIL 1889des morgens 10 ure, in het Veerhuis te Well, namens de Erven den Heer Roetert Tak, om contant geld: Een goed onderhouden Mahoniehouten ALS: Stoelen, Fauteuils en Canapé met tryp bekleed, Tafels, Speel tafeltjes, Secretaire, Bureau, Car- tonnière, Bonbeur du Jour, Linnenkast, Pendule, Spiegels, Schilderijen, Lampenkroon, Schrijf cassette, Mahonie- en Eikenhouten Ledikanten, Waschtafels, Kachels, Matrassen, Kisten, Koffers, Likeurkeldertje, Schaakborden enz. Kristal- en Glaswerk Compo te's, Ver lakt- en Aardewerk, IS Zilver-en Lepels en Vor- lxen, vijf' oxide dito, eenige kleine dito, T li e el ep eitjes, Soeplepel, Oxxd üorologfe, diverse kleine voorwerpen en Oxide Munten. Een gronden Remontoir-Horo- logre nxet Kettingf, dito Bung- nxet Diamant, Lorgnet met gouden montuur. 3 Violen nxet kisten, Onder en Bovenkleeren, Belsjas, Boeken, Platen en wat verder zal worden voorgebracht. Te bezichtigen daags voor de verkooping van 103 ure. PUIKE OUDE SCHIEDAMMER Merk NIGHTCAP. Verkrijgbaar bij CORNELIS MALINGRÉ, Likeurstoker te Heusden. NB. Als bewijs van echt heid is cachet en kurk steeds voorzien van den naamder Firma P. HOPPE. te Heusden, is voornemens publiek te o in contant «geld, op ZATERDAG 13 APRIL 1889, des voormid dags te tien ure, ten verzoeke van den Heer Th. P. C. van der Heijden: Eenige AXeubelen, Aarde- werk, KenkengreriefLinnen kast en Bedden niet Dekens en Ledikant en wat verder ten verkoop zal worden aangeboden. Te zien Vrijdag 12 April 1889, des namid dags van 2 tot 4 aren. ZEGT HET VOORT! te Andel, is voornemens in het openbaar te tegen contante betaling, op Donder dag den 35 ^April 1889, voormid dags negfen ure, ten sterfhuize van wijlen den Heer Cornelis Noorloos: Zes Baarden, waarvan één $(j*\ met Veulen, Vijf Schotten, waarvan één met Kalf, vier Vaarzen, vier Bin ken, drie Oeiten, een Hond, Kippen, A test, Hooi, Klaverhooi Stroo, twee Boeren- 1 wagens, twee Kar ren, Tilbury, Chais, Rolwa gen, Dorsclimachine, Bloegen, Sleden, B oom- en Karntonnen, AXelkgrereedscliappen, te ANDELzal in de herberg van J. Kalis aldaar, ten verzoeke van de erven, van wijlen den Heer Z. BLANKERS, op Donderdag den IS Axpril 1889 provisioneel, en op Vrijdag- den 2€S A_pril 1889 finaal, telkens des voormiddags elf ure PUBLIER VERKOOPEN in de Duizend Morgen te Andelsectie B Nummers 310 en 354, te samen groot 3.35.90 Hectaren. in de Peel te Veensectie A Nummer 460, groot 1.34.30 Hectare. Bij de gunning te aanvaarden. Betaaldag der kooppenningen 1 Juni 1889. te D u s s e n, zal te Eethen in 't Rechthuis, Dinsdag 1(5 V pril 1889, namiddag 4 uur, a. Een Landbouwerswoning met Erf; Tuin en Boomgaard te Eethengroot 59.10 aren. Ingezet op f* 3000. b. 2.09.40 heet. Weiland te Eethen. Ingezet en verhoogd tot E 4500, c. 55 aren Bouwland te Drongelen. Ingezet en verhoogd tot f 1300. d. I in 1.65.80 heet. Weiland aldaar. Ingezet en verhoogd tot f" 1(500. TE Puik, puik kokende CAPUCIJNER ERWTEN, 18 Cts. per Liter. BLAUWE ERWTEN 13 SPLITERWTEN 9 Groot Succes: gebroken AXais, ge zuiverd en vrij van stof en meel. Eenig Kippen- voêr, voor wie zijne kippen gezond wil houden en veel eieren wil rapen. VOÊRERWTEN, thans f6,60 per 80 KG. VOÊRGERST, VOÉRHAVER, DUIVEN- BOONEN, in diverse kwaliteiten en prijzen. TARWE- en ROGGEBIS; Zemelen en Grint. Ofschoon het mijne gewoonte niet is in Nieuwsbladen te schrijven, bekruipt mij op het oogenblik de last, om thans, nu ik ioo veel onder de landbouwende stand hoor klagen, over hooge pachten en lage opbrengsten der landbouw-producten, veroorzaakt door de enorme invoeren van Amerikaansche gra nen enz., datgene aan die landbouwende stand kenbaar te maken, wat ik dezer dagen heb ondervonden, wellicht dat deze of gene er het zijne uit kan halen; op den voorgrond zij gezegd, ik fabrikant en geen landbouwer ben, en mocht ik dus feilen men houde het mij ten goede, het doel van schrijven is, deze of gene op een denkbeeld te brengen waar wellicht of in het ge heel niet, of slechts zeer vluchtig over gedacht is. Op mijne vele eommercieële wandelingen, die tusschen twee haakjes dikwijls ontaarden in eommercieële geforceerde- mar- achen, hoor ik in de dorps-herbergen, ja bij de m.-este parti culieren spreken over de bizondere producten van de streek. Zoo was ik dezer dagen in het zoogenaamde Land van Maas en Waal en was verwonderd, hoe men zich daar op de varkens fokkerij toelegde. Elkeen het zij landbouwer of particulier in die streek is varkensfokker, enkelen uit liefhebberij ter ver edeling van het ras, maar verreweg de meesten om het voor deel. Het is volstrekt geene bizonderheid daar hoereu aan te treffen, die 3 a 4 dragende varkens bezitten, ja zelfs had de logementhouder van een dier plaatsen waar ik vertoefde, op dat oogenblik 32 biggen, van 1 tot 8 dageu, en wanneer men nu nagaat dat de tegenwoordige prijs 1.a 1.25 per week is, dan wordt er algemeen erkend, dat het eene voordeelige zaak is. Dubbel voordeelig, omdat die fokkerij betrekkelijk weinig ruimte inneemt, dus elke landbouwer, tot zelfs de kleinste heeft er de gelegenheid voor, en het artikel is zeer gemakkelijk van de hand te doen, dank zij die groote varkens slachterijen, die hier en daar zijn opgericht. Dat er om met voordeel te fokken nog ondervinding toe behoort, spreekt van zelf, maar even waar is het men daar geene moeite ontziet, zoo zag ik dat een varken 't welk 14 jongen had en er maar 12 voeden kon, de boerin de 2 overkompleten met de zuigflesch groot bracht. De boer had de punten der tandjes afgeknepen, alleraardigst was het te zien, hoe die kleine beestjes van 8 dagen, elk aan een gewone kinderzuigflesch lurktenergens anders bracht men eene bigge groot door het te voeren met een pap lepel; volgens mijn leekenverstand is het zuigflesch systeem practischer en gemakkelijker. Wel waren die 2 wat achter bij de anderen, doch de boerin verzekerde mij dat dat alles weer terecht kwam als ze maar aan het eten gingen. Om met succes te fokken, wordt daar vooral op de qnaliteit van het voedsel geletten bewijze hiervan zag ik op vele plaatsen het beste boekweitmeel (dat hier de boer zelf in de pap eet) aan de varkens voeren, terwijl men van al die rommel die ik wel hoor, hier in de streek dikwijls aan de varkens gevoerd wordt, daar niet weten wil. Dat die fokkerij van in vloed is op alles, bewijst men zich in dat Land van Maas en Waal, waar vroeger de tabak het hoofd-product was, door de lagen prijzen die er in de laatste jaren van de tabak gemaakt zijn, zich veel van dat product terug trekt, en men zich op goede varkensfokkerij toelegde. Nog een bewijs voor het voor deelige wat er in ligt is, dat Druten de stapelplaats der tabak van Maas en Waal na de verminderde tabaks-productie, eene varkensmarkt heeft ingesteld, die in zeer korten tijd een on gekende vlucht heeft genomen, dus wat men noemt volkomen geslaagd is, en elkeen weet welk een voordeel eene goede markt voor eene plaats opleverd. Zoo al marcheerende, dacbt ik waarom doen de boeren dat bij ons niet, wel zie ik alle dagen boeren en particulieren met biggen van de Goreumsche boot komen, maar dat is klaarblijkelijk vetwijderij voor eigen ge bruik en is het hier volstrekt geen handels-artikel, en dat kon het toch, dunkt mij, best worden, als men zich meer op fok kerij toelegde. Heusden en omstreken zijn er, dunkt mij, toch zoo goed voor gelegen zoo tusschen 2 groote markten in 's-Bosch en Gorcnm. Misschien dat bij meer uitbreiding geven aan de varkensfokkerij de kleine boer geen suikerpenen be hoefde te zetten, iets dat ik altijd heb hooren uitleggen als de langzame ondergang van den kleinen boer. Waarlijk, M. de Redacteur, ik geloof veel te veel ruimte van uw Blad gevergd te hebben, maar ruim mij dit keer die plaats maar eens in, en neem in aanmerking, mij de gave ontbreekt van veel in weinig woorden te zeggen, ik beloof u, als ik in het vervolg weer eens iets op het hart heb zal ik korter zijn. Heusden. KECKLEBEN. DORDRECHT, 11 April. Tarwe. Jarige, puike Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche ƒ8.10 a 8.70, Overmaassche goede en mindere ƒ7.80 a 8.10; Nieuwe puike Zeeuwsche, VI. en Overm. 6.60 -« 7.10, dito goede ƒ6.a 6.30, dito mindere en blauwe 5.50 a 5.80, dito Zomer f 5.40 a 5.80, dito Canada f 5.20 a 5.50. Kogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche ƒ4.50 a 5.20. Gerst. Winter Zws. en VI. Zak- maat f 4.20 a 4.50, Overmaasch en Flakkeesch Zakmaat f 3.50 a 4.Zomer Zws. en Vlaamsch Zakmaat f 3.90 a 4.10, Overm. en Flakkeesch Zakmaat f 3.50 a 4.Haver. Voeder f 2.60 a 3.40; Dikke ƒ3.a 4.—. Boouen. Witte f 7.a 9.50Bruine f 9.a 12.50. Erwten. Blauwe Kook f 7.50 a 7.80, Voeder ƒ6.20 a 6.60. Koolzaad. Puik 2- en 3-jarig Zeeuwsch en Overmaasch op f 11.50 per hectol. en puik Odessa op f 325 per 2040 kilo gehouden. Lijnzaad. Ordinair Hemel 220. dito Koningsberger f 222 en Peters- burger op f 235 a 240 naar deugd gehouden. Raapkoeken. Harde f 89 a 93 de 1040 stukz. Lijnkoeken. Zachte ƒ115.- a 125 de 1040 sluks. ROTTERDAM, 9 April. Op de veemarkt waren heden aan gevoerd 1631 runderen, 174 vette en graskalveren301 nuchtere kalveren, 4 schapen of lammeren, 2 varkens, 135 biggen, bokken of geiten, paarden, veulens, - ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le qual. 70 cent, 2e qual. 64 cent, 3e qual. 56 cent; kalveren le qual. 110 cent. 2e qual. 80 a 90 cent, 3e qtial. ceit; schapen le qual. 70 cent, 2e qual. 60 cent, alles per kilo; varkens le qual, 28 ii cent, 2e qual. 27 a cent, 3e qual. 25 cent, licht soort 20 ii 21 cent, alles per half kilo. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin ca.H.L., prijs f 0. a (J.— per kilo, Op de botermarkt werden aangevoerd 109/8 en 127/16 ton benevens 1186 stukken rati een half kiloprijs le qual. f 56, 2e qual. f 48, 3e qual. f 40, per half kilo f 0.55 a 0.70. Stieren ƒ110 140, hokkelingen dito fa melk koeien ƒ125 a 250, kalf koeien 115 a 270, vaarzen f 70 a 120, pinken 60 a 95, graskalveren f a paarden 30 a 80. te H. J. van Eggelen. Honcoop. te

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3