-wil u eenige woorden zeggen, die ik hoop dat weerklank zullen vinden in uwe harten en in die van alle Luxemburgers: »Mir willen bleiwen wat mir sin!« (»Wij zullen blijven wat wij zijn!«) Deze toost werd met eene onbeschrijfelijke geest drift begroet. Reeds werden tal van gelukwenschen ontvan gen, o. a. van de Keizers van Duitschland en Oostenrijk. Aan het Journal de Liègec wordt uit Ant werpen gemeld, dat het 'gerucht, hetwelk reeds vroeger geloopen heeft, zich bevestigt omtrent het plan van den Keizer van Duitscbland om te Antwerpen aan boord te gaan van het yacbt Albert and Victoria,hetwelk in de eerste helft der maand Mei den Keizer tot het bezoek aan zijne grootmoeder naar Engeland zal overbrengen. Te dier gelegenheid zou Koning Leopold niet alleen Keizer Wilhelm te Antwerpen begroeten, maar zouden aldaar ook feesten" plaats hebben, zooals o. a. eene militaire revue, waaraan door regimenten uit verschillende garnizoensplaatsen zou worden deelgenomen. In de zitting van Zaterdag heeft de Fransche Senaat de negen leden benoemd, die deel uitma ken van de commissie van onderzoek, in zake de vervolging van hen, die een aanslag op de vei ligheid van den Staat op 't oog hebben. Om 2 uur begon de eerste zitting van den Senaat als hoog gerechtshof. De tribunes waren stampvol, vele afgevaardigden bevonden zich onder de belang stellenden. De linkerzijde was, overeenkomstig het verzoek, in zwarten rok en witten das ver schenen, de rechterzijde daarentegen was als ge- woonljjk, eenvoudig in gekleede jas. De presi dent opende de zitting en las het decreet van den president voor, waarbij de Senaat als hoog gerechtshof wordt geconstitueerd. Vervolgens werden de procureur-generaal met zijn gevolg in roode toga's binnengeleid, die in de bank der ministers plaats namen. De heer Quesnay de Beaurepaire, procureur-generaal, deed voorlezing van het requisitoir, waarbij vervolging wordt gevraagd tegen Boulanger, Dillon en Rochefort, die allen op de vlucht zijn gegaan. Onmiddellijk hierop verwjjderden zich de leden van het parket en werden de tribunes ontruimd, daar de vergadering in een geheime zitting over ging. Hierin werd de kwestie besproken of het hooggerechtshof bevoegd was in deze op te tre den, welke kwestie was opgeworpen door de rechterzijde. Een rumoerige discussie had hier over plaats en in de couloirs hoorde men van tijd tot tijd in de zaal roepen »la cloturedoch tot 6 uur heeft men het in geheime zitting uit- ting uitgehouden. Met zekerheid is van deze ge heime zitting alleen bekend, dat met 210 tegen 55 stemmen besloten is de instructie tegen de drie bovengenoemde heeren voort te zetten. Volgens de Franceheeft de minister van justitie aan de procureurs-generaal in de provincie bevolen goed toe te zien op de handelingen van de provinciale comité's van de patriottenliga. Er zijn berichten in omloop, dat de keizerin van Oostenrijk sedert den zelfmoord van kroon prins Rudolf in een toestand van ziekelijke zwaar moedigheid verkeert en aan zulke zenuwaandoe ningen lijdt, dat er van tijd tot tijd verstands verbijstering onder door loopt. Eenige dagen geleden was zij daardoor in groot levensgevaar geraakt en alleen door snelle hulp van anderen gered. Tijdens die vlagen speelt haar vooral het denkbeeld door het hoofd, dat de keizer maar een tweede huwelijk moet aangaan om een nieu wen troonopvolger te verkrijgen. De voornaam ste geneeskundigen voor zenuwlijden worden ge raadpleegd. De kroonprinses Stephanie van Oostenrijk- Hongarije zal na Paschen van den Paus de gouden roos der deugd bekomen. Ingevolge de nieuwe maatregelen voor het grensverkeer zullen de Russische strijdkrachten aan de Duitsche grenzen weldra met 10,000 man worden versterkt, naar het heet om den smokkelhandel te bestrijden, maar feitelijk ter versterking van de voorhoede van het Russische leger. De gouverneurs der Baltische provinciën heb ben instructies ontvangen om strengere maat regelen tegen de wederspannige bevolking te nemen. Op aanwijzingen der politie heeft de militaire autoriteit in Rusland een nihilistisch complot ontdekt, waarvan de leden propaganda maakten onder de militairen te Miechow Chlusz, Pilika en Kielce. Eene bijzondere commissie van hoofd officieren is belast met het onderzoek, met bevel de schuldigen zwaar te straffen. Naar de Daily News* uit Petersburg en Odessa verneemt, heeft de Russische politie dyna- mietbommen ontdekt. Zij wist dat een groote hoeveelheid bommen te Zürich waren vervaardigd, maar niet waarheen die gezonden waren. De Zuid- Russische agenten vonden sporen van een nieuwe dynainiet-campagnezij verdenken verscheidene pol.-beambten van medeplichtigheid. De »Stand.« verneemt uit Genève, dat de Bondsraad bij ver trouwelijk schrijven de kantonbesturen heeft uit- genoodigd de beweging der Russische uitgeweke nen stiptelijk na te gaan. De Zitrichsche politie sloot een Russisch leesmuseum aldaar, als zijnde een nihilistisch centrum, en er is een beweging ontstaan tegen Russische huurders. De eigenaars, schade vreezende door ontploffingen, weigeren als een man panden of kamers aan Russen te verhuren. Bij Facarragh werden 6 pachters weggejaagd. 60 konstabels moesten er bij te pas komen, want de deurwaarders werden met steenen en kokend water ontvangen11 vrouwen en 1 man werden gearresteerd en de politie moest de sabels trekken. In het Hongaarsche Huis van Afgevaardigden heeft de afgevaardigde Rohonczy, die onlangs in het portaal van het Huis door een pistool schot een student wondde, die een hoogbejaaid afgevaardigde aanrandde, Woensdag verklaard, berouw te hebben over zijne daad, die een vlek wierp op het Hongaarsche parlement. Hij was zeer opvliegend, zeide hjj, en als bewijs vertelde hij, dat hij acht jaar geleden in de kamer van den minister-president Tisza was gedrongen, hem een pistool had voorgehouden en had geroepen Gij moet sterven, want pjj zijt een eerlooze!* Hij had toen het vaste voornemen eerst den minister en daarna zichzelven te dooden. Tisza antwoordde bedaard»Ja, als dat zoo is, hebt gjj gelijk.* Door die bedaardheid verrast, wierp Rohonczy zijn pistool weg. Tisza,zoo besloot hij zijn verhaal, dat met stomme verbazing werd aangehoord, »heeft er nooit iets van verteld, maar ik vertel het u, opdat gij allen hem be wonderen en mij veroordeelen zult.« Het Huis besloot te vergunnen, dat hij gerech telijk werd vervolgd, waarschijnlijk omdat het hem niet dadelijk naar een krankzinnigen-ge sticht kon zenden. De Amerikaansche republieken Salvador, Hon duras, Guatemala, Nicaragua en Costa-Rica hebben een ouderlingen vredebond gesloten om nimmer tegen elkander de wapenen op te vatten ingeval van eenig verschil, maar bij dergelijke gelegenheid een scheidsrechter te benoemen en als zoodanig aangewezen den staat New-York, Argentinië, Chili, Mexico of een der Europeesche groote mogendheden. Ook zal geen der vjjf republieken een bond genootschap aangaan met een andere natie zon der toestemming der vier andere, leder jaar komen de gedegeleerden der vijf republieken bijeen om samensprekingen te honden over de onderlinge belangen der door hen vertegenwoor digde Staten. Op een bal te Meerane, in Saksen, is dezer dagen weder eene dame het slachtoffer gewor den van een nauw corset. Zij viel onder het dansen plotseling onder hevige zenuwtrekkingen op den grond en was eenige oogenblikken la ter overleden. - In een dorp bij Limoges vond men een vrouw badende in haar bloed. Zij had zich met een mes den hals afgesneden, na haar 5 kinderen, waarvan de oudste 12 jaren, het jongste 10 maanden oud was, te hebben geworgd. Zij had dit gedaan uit wanhoop, omdat haar man, die wegens diefstal gevangen had gezeten, thuis zou komen en zij het denk beeld niet kon verdragen dat zij en haar kin deren met een misdadiger zouden moeten leven. - Op Jersey is een vrouw gearresteerd, die 42 jaar manskieeren droeg en als koerier de wereld had rondgereisd. Zij noemt zich Louis Hermann en schijnt, tengevolge van het gebruik van opium, niet wel bij het hoofd te zijn. IPlaa-tselijk: Nieuws. HEUSDEN, 16 April. Door Burgemeester en Wethouders dezer ge meente zijn benoemd tot brandmeesters de h.h. J. Verhagen en R. Malingré. Hebben we de vorige week medegedeeld, dat slagers uit Woudrichem en Gorinchem hier in den omtrek zware beesten hebben aangekocht, bestemd voor het a s. Paaschfeest, ook de Heus- densche slagters willen niet achter blijven. He den zagen wij prachtexemplaren van beesten, door Van Gelderen, Janson en Reatsch aange kocht, die in deugdelijkheid voorzeker met de meeste z. g. paaschossen kunnen wedijveren. DRONGELEN. Eene commissie uit de ge meente Tilburg heeft eene zekere hoeveelheid water uit het Oude Maasje alhier wezen halen, ten einde dit scheikundig te doen onderzoeken. Naar men zegt staat dit in verband met het plan tot het aanleggen eener waterleiding van hier naar genoemde gemeente. AMMERZODEN, 12 April. In de heden ge houden openbare raadsvergadering werd onder meer besloten, om aan het Rijk vergunning te vragen tot het aanleggen eener telephoon naar het station te Hedd. ZALT-BOMMEL. De verpachting der lande rijen van het Groote Zalt-Bommelscbe Gasthuis alhier, heeft plaats gehad. De opbrengst was f12,000, tegen f12,668 in het vorige jaar. DUSSEN, 10 April. De heer A. Bruist, ont vanger der belastingen alhier, is bij kon. besluit als zoodanig benoemd te Weesp. WOUDRICHEM. Op de vergadering der afdeeling Werkendam van het N. O. G., den 13 April 1.1. alhier gehouden, is tot afgevaar digde naar de gew. vereeniging te Breda benoemd de heer N. Ridderhof te De Werken en zijn ge kozen tot afgevaardigden naar de algem. verga dering van het N. O. G. te Assen, die den 31 Juli a. s. een aanvang neemt, de heeren J. v. d. Sluis te Sleeuwijk, J. L. Mussert te Wer kendam en L. W. Varrossieau te Woudrichem. BRAKEL, 14 April. De uitslag der groote jaarlijksche verpachtingen van wei- en hooilan den, hier in de afgeloopen week van Woensdag tot en met Zaterdag achtereenvolgens gehouden, was, dat de weilanden aanmerkelijk lager gin gen, sommigen zelfs een derde minder; de hooi landen, ofschoon enkelen ook lager, bleven ech ter meer stationair, of gingen zelfs nog iets hooger dan het vorige jaar. WERKENDAM. Donderdagavond zijn de drie schippers Van de Wiel aan een groot ge vaar ontsnapt. De Merwede willende oversteken met een roeibootje passeerden zij een schip dat voor anker lag, kwamen met den ketting in aan raking en sloegen met het bootje om. De vader klemde zich weldra aan de omgekeerde boot vast, de eene zoon hield zich al zwemmende boven water en stak daarbij zijn jongsten broeder een roei spaan toe, waarna zij, op hun hulpgeroep, door den schipper Visser uit hun netelige positie wer den gered. DALEM, 14 April. Volgens de vastgestelde lijsten der gemeente Vuren, bedraagt het aantal kiezers voor de Tweede Kamer 82, voor de Pro vinciale Staten en voor den Gemeenteraad 81. Tot tegenschatters der personeele belas ting voor de gemeente Vuren zijn benoemd de h.h. E. J. Bakker en J. Bijl, mrs. timmerlieden aldaar. In de loop der vorige week had de ver pachting van al de wei- en eenige hooilanden in den polder Dalem plaats. Ofschoon het hooiland iets meer opbracht dan het vorige jaar, was de totale opbrengst een weinig minder. GORINCHEM, 11 April. Na de toelatings- en overgangsexamens aan de Rijksnormaalschool alhier, zijn de lessen thans weder begonnen met 20 leerlingen, 7 mannelijke en 13 vrouwelijke, nl. drie in de le, zes in de 2e, vier in de 3e en zeven in de 4e klasse. Zaterdag waren alhier op de palmpaarden- markt aangevoerd ruim 400 paarden. De handel was zeer levendig, vooral Fransche kooplieden kochten veel. Voor de luxepaarden werd van f 500 tot f 800 en voor werkpaarden van f 200 tot f 300 besteed. 13 in n e ri 1 ara cl De Eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dins dag 23 April, des avonds ten 8 uur. De »Standaard« verneemt, dat de minister van binnenlandsche zaken Donderdag een bezoek op Het Loo heeft gebracht en bij H.M. de Koningin ten gehoore is toegelaten. De Oranjevaan meent goede gronden te heb ben voor de verwachting, dat de nieuwe school wet nog op een der eerstvolgende dagen bij de Tweede Kamer zal worden ingediend. Op het oogenblik zijn er in Europa, wat zeker nog nimmer voorkwam, niet minder dan zes Rijken, waar wegens de jeugd van den Vorst, of andere omstandigheden, het gezag in handen van regentschap berust: nl. Nederland, Spanje, Beieren, Servië, Luxemburg en Brunswijk. Commissaiissen van het paleis voor volksvlijt te Amsterdam, hebben besloten, met 1 Mei de exploitatie van het paleis te hervatten. Het paleis blijft dus ongeveer wat het ge weest is. Uit De Bilt wordt aan het »H. D.« gemeld. Vrijdagavond 11. zijn de reizigers met den Cen- traalspoor van Utrecht naar Zwolle aan een groot gevaar ontkomen. Nabij het station De Bilt had eene baldadige hand dwars over de rails van den spoorweg een stuk ijzer gelegd, van ongeveer anderhalve meter lengte. Gelukkig zag de wisselwachter Knoppers, die het licht ging ontsteken, het liggen en kon het nog tijdig verwijderen. Naar men verneemt, is de vermoedelijke dader bekend. Uit Bloemendaal wordt gemeld Bloemendaal is in zijn voorjaarsdos. Het is de bloeitijd der hyacinten, en een bekoorlijke aanblik schenken die uitgestrekte hyacintenvelden, wier geur men van verre inademt, die honderde schakeeringen van blauw en lila en rose en geel en oranje, ineensmeltende met helder wit, die bevallige kelken zich verheffende uit het zachte groen. Nog prijken de zedige krokussen in haar levendig paars en oranje. Weldra zullen de tulpen hare kelken openen en het oog boeien door haar hellen gloed en bonten kleurenrijkdom, die zoo schoon afwisselt met de zachte tinten der hya cinten. Het dichterlijk gemoed vermeidt zich in het zuivere natuurschoon, dat op dit uitverkoren plekje bloeit; het vaderlandsch hart verheugt zich in de vlijt en de zorgvuldige cultuur der kweekers die een schouwspel en eene bron van rijkdom schiepen, welke in Nederland alleen worden gevonden. Komt een bezoek brengen aan Bloemendaal, gij die klaagt dat de Hollandsche natuur pro zaïsch is en dat de vaderlandsche industrie zich niet kan handhaven op de wereldmarkt! Het is bedroevend, terwijl zooveel bollen naar het buitenland worden uitgevoerd, dat in ons land de eigenaars van tuinen en buitenplaatsen nog zoo onverschillig zijn voor ons schoonste sieraad. Reeds bloeien de Paaschbloemen, straks komen de narcissen, de anemonen, de ranonkels. t Op de laatste te Heerle (L.) gehouden markt slelde de politie een streng onderzoek in naar het gewicht der te koop gestelde boter. Niet weinigen sloeg de schrik om het hart, toen het gerucht van dezen maatregel onder de marktbe- zoekers zich verspreidde. Verscheidene bekeurin gen werden ingesteld, en in de meeste gevallen bedroeg het tekort aan gewicht tusschen 40 a 80 gram per half kilo. Sommigen verlieten onge merkt het terrein, om in de naastbijgelegen winkels hunne koopwaar na te wegen. Te Arnhem werden weder twee valsche bank biljetten van f 25 in betaling ontvangen. In een klein sigarenwinkeltje werd voor f 0,50 sigaren gekocht en betaald met een biljet van f 25, waarvan de valschheid door den winkelier te laat werd ontdekt. De vrees voor schade is aldaar zoo groot, dat verscheidene kantoren geen bankbil jetten van f 25 in ontvangst nemen, dan getee- kend door den laatsten uitgever, ten einde bij eventuëele ontdekking van valschheid de herkomst van het ontvangen biljet te weten. Sedert Woensdag 10 tot Vrijdag 12 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 15 zalmen van 15 tot 10 Lalve kilo's, prijs per half kilo f 1,03 tot f 1,31. Aangevoerd 437 elften, prijs per stuk f 0,70 tot f2,10 en 1 steur, ad f73. Naar een plan van den heer F. E. Kuipers, architect te Nieuwer-Amstel, zal voor de ned. geref. (doleerenden) te Rotterdam eene kerk worden gebouwd, die ruimte zal bevatten voor ongeveer 1700 zitplaatsen. Het Heilleger telt thans 3362 korpsen met 8008 officieren, dat is 1018 korpsen en 1933 officieren meer dan in 1888. Er werden in Groot- Brittannië wekelijks 10.450 meetings in de open lucht gehouden. Het werk van het Heilleger wordt in 32 vreemde landen voortgezet, door officieren, die 19 talen spreken. Men meldt uit Eindhoven aan de »Avondpost« van Zaterdag 11.: Hedenmiddag brak onder de werklieden der lucifersfabriek alhier een ernstig oproer uit, wegens de nu toegepaste loonsver- laging. Alles werd vernield. De politie ontruimde de fabriek, die voorloopig gesloten is. De menigte trekt joelende de stad door. Verder wordt aan het Handelsblad van 14 April gemeld Des avonds tegen 9 uren ongeveer kwam eene bende werkstakers uit Gestel, waarbij zich een troep andere werklieden die met de werkstaking niets te maken hadden, had aangesloten. Klaar blijkelijk waren zij opgehitst. Te Gestel hadden zij bij eenige ingezetenen de ruiten verbrijzeld >n kwamen waarschijnlijk met hetzelfde doel naar hier. De politie was echter voor hun voor nemen verwittigd en had de straten, die toegang verschaffen, afgesloten. Toen de bende na her haalde aanmaning om rustig uit een te gaan, toch bleef doordringen, was de politie genood zaakt van de blanke sabel gebruik te maken. Er werd een charge gemaakt, die tengevolge had, dat de hoop uiteen werd gedreven. Ver schillende personen ontvingen letsel of verwon ding een kind, hetwelk waarschijnlijk tusschen het gedrang was geraakt, ontving mede een sabelhouw, waardoor het ernstig gekwetst werd. De werkstakers zijn van plan te blijven vol harden en hebben de meisjes gedreigd, haar van de fabriek te zullen halen, indien zij weer gaan werken voordat het loon weer op den ouden voet is gezet; de vermindering van het loon komt voornamelijk ten nadeele der doosjesvullers. Deze ontvangen voor eene plaat, dat is 200 doosjes, 6 cent, en nu slechts 5 cent voor de 206 doosjes, dit moet eene aanzienlijke vermin dering van het weekloon voor hen zijn. De werkstakers hebben eenigen hunner naar Apeldoorn gezonden (na onderling het reisgeld bij elkaar te hebben gebracht) om te onderzoe ken hoe het daar gesteld is; daar kwamen zij tot de ontdekking, dat de werklieden voor het oude loon mogen doorwerken, terwijl zij hier verplicht zijn voor het verlaagde tarief te wer ken. Hierover waren zij het meest verbitterd en dit moet dan ook de voornaamste reden der werkstaking zijn. In de villa van een der fabrikanten bleef geen enkele ruit heel, en ook bij anderen heb ben zij deerlijk huis gehouden. Uit Sappemeer wordt van 12 April geschreven De werkstaking aan de papierfabriek van den heer Scholten kan als geëindigd beschouwd wor den. Nadat de noodige reparatiën aan de fabriek volbracht waren, is de arbeid hervat. De meeste werkstakers zijn op dezelfde voorwaarden als vroeger aan het werk gegaan. Aan acht arbei ders is de arbeid op de fabriek ontzegd. Omtrent den luchtreiziger Grais welke te Am sterdamper ballon een reisje in het luchtruim maken en zich daarna, voorzien van een valscherm, op een zekere hoogte naar beneden werpen zou wordt aan de »N. R. Ct.« gemeld: Het was kwart over vieren. Hoog zwol de schommelende ballon boven alle menschenhoof- den uit. De zakken zand, die het gevaarte aan de aarde bonden, werden afgehaakt. Een 10-tal

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2