13ni ten land. Betreffende Curasao en de omliggende eilan den ontving »De Tijd* bedroevende tijdingen. Een hooggeplautst geestelijke schreefWij gaan op Curacao een ellendig jaar te gemoet, en nu reeds bezwijken er menschen van den honger! Geeft de Voorzienigheid niet spoedig uitkomst of buitengewone hulp, dan staat het ergste te vreezen. De mannen verlaten reeds het eiland (op de andere eilanden is de toestand dezelfde), en de kinderen blijven weg van de school en uit de kerk. Hongersnood voor de deur, zoo O de goede God geen regen geeft. Een hoogbejaard missionaris die reeds twee keeren op Curasao hongersnood bijwoonde schreefnu is er compleet nietsgeen voedsel en op sommige plaatsen geen drinken, voor menschen noch voor beesten, en geen werk. De runderen loopen als geraamten, de ezels in denzelfden staat, en er zijn velen bezweken. In de omstreken van St.-Rosa vindt men herten of reeën dood liggen op de bergen. Waar moet het met ons heen? Nu is het nog eerst Maart; hoe lang nog eer het October is, wanneer de regentijd gewoonlijk begintEn dan geen zaad om te plantenAls de goede God geen regen geeft, sterven bijna alle runderen, alle ezels en alle schapende geiten alleen kunnen in het leven blijven; doch de weinigen die er zijn werden geslacht, om de menschen voor honger dood te bewaren. Dit echter zal spoedig gedaan zijn, en dan? Ik heb binnen veertien dagen vijf menschen bediend en een van hen, een vrouw met vier kinderen, ligt al op het kerkhof. Zij is gestorven van zwakte, dat is van honger. De ziekte der andere is ook geen andere dan zwakte ten gevolge van honger. Door de groote spoorwegondernemingen in Frankrijk zpn gewpzigde bepalingen voor het vervoer van reizigers in het leven geroepen, in verband met de te wachten drukte der aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs. Naar wp verne men, zullen nl. retourkaarten worden afgegeven tusschen alle stations en Parijs, een zeker aan tal dagen geldig, welke geldigheid, tegen betaling van eene suppletie van ongeveer 10 pCt. der vracht verlengd kan worden. Mocht deze maat regel doeltreffend zpn voor de ontwikkeling van het verkeer in het algemeen, dan bestaat het voornemen ook na de sluiting van de tentoon stelling deze bepaling te laten gelden. Verder hebben de spoorwegdirectiën onderling besloten, abonnementskaarten verkrijgbaar te stellen, tegen veel verminderde prijzen, welke voor reizen over het geheele spoorwegnet geldig zijn. Ter gelegenheid van het bezoek van den Schach van Perzië zullen te Parijs in den loop van Juni groote feesten plaats hebben in het Elyseé, aan Quai d'Orsay en in 't Stadhuis, ter wijl ook te Longchamps een groote revue zal worden gehouden. Het Gouvernement zal een hotel bij 't Bois de Boulogne of de Champs Elysée's voor den hoogen gast in gereedheid doen brengen. De schach zal voorts verscheidene andere hoofdsteden van Europa bezoeken. In een spoorwegcoupé le klasse heeft tusschen Nottingham en Trent een dubbele moord plaats gehad. Men vond de lijken van den 18-jarigen handelsreiziger Robert Ferar, een Belg, en van Nellie Bam ford, een 20-jarige jmffetjuffer op wie hij verliefd was. Hij had haar eerst, daarna zich zelf gedood. De Duitsche scherprechter Krautz is te Spandau in hechtenis genomen en zal wegens moord of manslag terechtstaan. Hij heeft in een vecht partij met zijn knecht Gunnrich dezen zoo hevig geschopt, dat de ongelukkige aan de gevolgen is overleden. In geen geringe verlegenheid bevinden zich de haringvisschers van Sleeswijk-Holstein. Te Apen- rade b. v. is de vangst zoo aanzienlijk, dat de visch als voedsel onverkoopbaar is en bij wagen vachten als mest van de hand gedaan moest worden tegen 3 mark de vracht of nog minder. De visschers uit Hafifkrug zijn er zeer slecht aan toe, daar er sedert menschenheugenis zooveel visch niet gevangen werd, en de prijs dienten gevolge zoo zeer daalde, dat de niet onbelang rijke kosten van het vervoer naar Lubeck niet meer gedekt konden worden. Zoo gebeurde het, dat een visscher op twee derwaarts gebrachte wagenvrachten 15 mark toeleggen moest. Daar door schoot den armen visschers, die vroeger zoozeer over slechte vangst klaagden, niets anders over dan hun visch weder weg te werpen. Meer dan 4000 vrachten haring gingen op deze wijze verloren en de visschers gaan een ongelukkigen tijd tegemoet. De erfgroothertog van Oldenburg en zijne ge malin bevinden zich met graaf en gravin Hahe- nau op eene reis door Britsch-Indië. Volgens de Berlynsche »Post« hebben de reizigers op weg van Bombay naar Calcutta in ernstig le vensgevaar verkeerd. Plotseling werden zij en een aantal medereizigers ziek en deden zich bij hen kenteekenen van vergiftiging voor. Bij on derzoek bleek, dat de spijzen, waarvan zij ge geten hadden, in slecht gereinigde koperen pan nen bereid waren. Zeven van het gezelschap stierven. De vier vorstelijke personen herstelden en zullen weldra terugkeeren, In Oostenrijk is weder eene nieuwe belasting uitgedacht. Van de prijzen, bij wedrenuen be haald, n.l. eene belasting van 20 pCt. worden geheven. Omtrent het rechterlijk onderzoek naar aan leiding der ontploffing eener bom te Zurich wordt nader het volgende gemeldDe in hechtenis ge nomen Russen hadden aldaar eene eigene werk plaats ter vervaardiging van bommen, maar niet de noodige werktuigen om ze te voorzien van de noodzakelijke mechanische sluiting, en daarom was dit gedeelte van het werk reeds sinds lang voor hen verricht door een te Zurich woonach tigen werktuigkundige. Deze persoon is dan ook in verhoor genomen, en toen bleek het, dat hij, ofschoon voor het genoemde werk geschikt, zwak van hersens, eigenlijk te suf was om te kunnen bemerken dat er iets achter schuilde. Eenige dagen geleden is hij zelfs als ongeneeslijk naar een gesticht overgebracht. De Russische dames studenten, die insgelijks waren gearresteerd, zijn weder op vrije voeten gesteld. Uit Petersburg wordt gemeld dat de nihilisten weder meer handelend optreden. Verscheidene vlugschriften, daarop doelende, zijn op geheim zinnige wijze binnen het keizerljjk paleis gekomen. Te Wilna is een politie-agent gedood; op zijn lijk vond men een papier, vermeldende dat hjj door het uitvoerend comité als spion was ter dood veroordeeld. Op verschillende plaatsen zijn weder huiszoekingen gedaan naar eene bewaar plaats van bommen uit Zurich. Vooral in Polen hebben eene menigte arrestatiën plaats. Te Brooklijn zijn Buchanan's wereldbekende jute-magazjjnen en werkplaatsen afgebrand. Drie honderd jonge vrouwen en meisjes waren aan het werk. De paniek was verschrikkelijk. Zjj sloegen alle vensters stuk en .sprongen uit 't brandend gebouw. Velen harer werden gewond, twee bekwamen levensgevaarlijke brandwonden. De schade wordt op een half millioen dollars geschat. Parnell eischt van de Times* eene schade loosstelling van 100,000 pond sterling wegens hare lasterlijke aantijgingen. Londen zal dit jaar feest vieren ter herinne ring aan de verkiezing van den eersten Lord- mayor, nu 700 jaren geleden. Een feestmaal tijd zal worden gehouden, waartoe alle burge meesters der grootste steden van Europa en Amerika zullen worden uitgenoodigd. Op Ruatan Eiland (Honduras) is de Engelsche zendeling Henry Hobson met zijn vrouw en dienst maagd door een kleurling vermoord. Diefstal was het motief voor den driedubbelen moord. Een verschrikkelijke storm heeft in de pro vincie Cadix ernstige verwoestingen aangericht en groote schade berokkend. Achtvoudige moord. Uit Queenstown komt 't vreesdijk bericht, dat een Engelschman, J. R. King, zijn vrouw en zes kinderen, in hun boerenwoning te Titus, provincie Texas, zijn vermoordhet huis werd daarna in brand ge stoken. King's neef en schoonzoon, die zijn oudste dochter getrouwd had, om te voorkomen, dat zijn oom hem, ter zake van door hem gepleegde diefstallen, zou doen vervolgen, is gevangen ge nomen. Hij schijnt toch niet gerust te zijn ge weest en daarom King en zijn vrouw te hebben vermoord. Volgens zijn opgaven had een hand langer, Frank Schulze, de zes kinderen gedood en den brand gesticht. Uit Monte Carlo wordt gemeld, dat een Engelschman aan de speelbank 1,300,000 frs. heeft verloren. Hij heeft zich daarna met een pistool van het leven willen berooven. De kogel heeft echter geen einde gemaakt aan zijn leven hij is in zijn arm teregt gekomen, tengevolge waarvan deze moest afgezet worden. Naar berekend wordt, heeft de speelbank van 1 Dec. 1888 tot 31 Maart 1889, zestig millioen opgestreken van hetgeen de dobbelaars verloren hebben. Te New-York werd den 7 dezer een veiling van paarden gehouden, waarbij voor de hard draver Mascotte f 65,000 betaald werd. Het eeuwfeest van het presidentschap der Vereenigde Staten zal 30 dezer op grootsche wijze worden gevierd. Het programma sluit met een bal, zooals er wel nog nooit in Europa of Amerika een zul zijn gegeven. Het heeft plaats in het Metropolitan Opera gebouw te New-York. President Harrison, de vice president Morton, alle autoriteiten uit Washington, de gouverneurs van alle staten en territoriën der Unie, de élitie van New-York enz. zullen onder de gasten zijn, wier getal 7000 a 10,000 bedragen zal. De zaal, waarin gesoupeerd wordt, is onge veer 400 meters diep en het bal zal ongeveer f 250,000 kosten. Op het dansprogramma komt een quadrille van 32 paren voor; de heeren en dames, die daaraan zullen deelnemen, zijn allen directe afstammelingen der deelnemers aan het groote bal, waarmede 100 jaar geleden de op treding van den eersten president gevierd werd. De Paus is sedert een paar dagen bedlegerig. Plaatselijk Aieuvvs. HEUSDEN, 18 April. Wat was ze koppig, volgens anderentrotsch er op, dat ze niet met alle winden meedraaide en toch, hare standvastigheid heeft haar den dood aangedaan Reeds geruimen tijd wees de vaan van den stadstoren maar steeds noordwest, zich niet be kommerende om oosten- of zuidenwinden. Ze stond en bleef bij alles pal staanmaar de goê gemeente was daarmede niet gebaat. Gisteren zou zij van hare verheven standplaats worden weggnomenmaar zij tartte een ieder en was met de spil zoo vereenzelvigd dat ze niet te verwikken viel. Het vonnis was echter uit gesproken en zou ook worden geveld. De timmerman J. Martens zou dat kunststuk volvoeren en als een echte accrobaat zag men hem tegen den grooten bal klimmen nog eenige sporten en hij zat op de peer; maar nog altijd liet de vaan met zich spotten en was niet te verroeren. Eindelijk zag men de exécutant op de vaan gezeten en nu ging het met een ijzer zaag er op in. Na een uur arbeidens, had hij, van zijn verheven plaats, de vaan in tweeën ge zaagd en keerde hij met zijn last van 75 pond benedenwaarts. Eene groote verlichting gevoelde het beschou wende publiek toen ze M. zagen dalen en Heusden zal voorzeker gebaat zijn wanneer die koppige door eene meer meêgaande zuster zal zpn ver vangen. Naar wij vernemen zal *hier weldra een detachement mineurs, van circa 20 manschappen met een onderofficier enz. arriveeren om met het slopingswerk van de affuitloods aan te van gen en het houtwerk uit het kruitmagazijn te nemen. Wij vernemen niet dat het wrak van een hoofd wacht dan ook zal verdwpnen; zoodat Heusden zich waarschijnlijk nog een tijd zal mogen ver lustigen in het gezicht van dat ten deele afge brande gebouw. 19 April. De leden der Provinciale Staten, die in Mei a.s. aan de beurt van aftreding zijn in het district Heusden, zijn de heeren J. J. van Tienhoven van den Bogaard, dr. L. G. van Hejjst, mr. W. D. Bosch en A. den Dekker. DRUNEN, 18 April. Gisteren voormiddag ten negen ure nam J. v. V. een mes op, zeg gende dat hij het vee ging voederen. Na ook werkelijk eerst een bos stroo te hebben gesneden, sneed hij zich vervolgens in den hals. Het werd middag alvorens de eerste geneeskundige hulp werd aangewend, zoodat hij in dien tijd veel bloed verloor en men voor zijn behoud vreest. Naar men algemeen gelooft, zou de onge lukkige niet wel bij het hoofd zijn. LANGSTRAAT. Hooi zonder handel. Stroo f 12 a 13 per 500 KG. Kalf koeien meer wil lig en door Belgische kooplieden naar qualiteit voor f 175 a 240 gekocht. Weikoeien, zoo guste als kalfdragende, voortdurend zeer gezocht en gelden van f 125 tot 160. Met het inscharen van jong vee is men dagelijks reeds bezig, melk vee en kalf koeien staan nog in de stallen. Yette koeien zeer gezocht en gelden naar qualiteit 60 a 70 ct. per K.G. Biggen f 1.50 a 1.75 per week. WOUDRICHEM, 19 April. In het visch water dezer gemeente zijn van 8 tot en met 14 April gevangen en aan den afslag alhier verkocht 3 zalmen, tegen f 1.00 a f l.*32 per half kilo. Aangevoerd 131 elften, prijs per stuk f 1.50 a f 2.75. GIESSEN, 13 April. De oudste bewoner onzer gemeente W. Heijstek, is overleden in den ouderdom van bijna 91 jaar. SLEEUWIJK. Worden op andere plaatsen de weilanden tegen lagere prijzen verhuurd, hier is heden bij de verhuring der weilanden in den polder het »Landeke« het tegendeel gebleken, daar ze gemiddeld 5 pCt. hooger werden gepacht dan het vorig jaar. GORINCHEM. Op de jongst alhier gehoudene veemarkt is door een koopman uit Mechelen aan gekocht van de heeren gebroeders Struik te Dewerken, een koe voor f 295. Het beest had een hoogte van 1.74 Meter. Door den kooper werd het terstond na een buitenlandsche vee tentoonstelling opgezonden. WAGENINGEN. Zondag j.l. hield het Fanfare-gezelschap alhier eene vergadering, ter bespreking van het te houden Concours onder leden van den Bond in Juli of Augustus a.s. Onder voorwaarde werd besloten het concours te houden in Junushoff, en het concert, zoo mogelijk met Champêtre en vuurwerk, bij het hotel »de Wageningsche Berg.« Zeer waarschijnlijk zal het Concours, vooraf gegaan van een optocht door de stad, besloten worden met een Concert van het beroemde Har monie-gezelschap te Tilburg. Wageningen heeft nog nimmer een Concours op muzikaal gebied binnen haren muren gehad, en zal deze eersteling gelukken, dan zal het Fanfare-gezelschap op krachtigen steun van de ingezetenen moeten kunnen rekenen, om de wed- strpdende vereenigingen op waardige wijze te ontvangen. Binnenland. Men meldt uit Apeldoorn aan de »Zutph. Ct.:« Dr. Vinkhuijzen^arriveerde Dinsdagmiddag. De gunstige wending in 's Konings toestand houdt aan. De slaap blijft natuurlijk, zonder genees middelen. Door den Minister van Oorlog is een prijs van f 500 toegezegd voor den fraaisten hengst, die op de aanstaande landbouwtentoonstelling te Breda zal worden ingezonden. Mr. L. Haffmans, die zich niet vereenigen kon met de houding der Regeering in zake de Provin ciale Staten en van meening is, dat alle leden hu» mandaat ter beschikking moeten stellen, heelt daartoe het voorbeeld gegeven en zijn ontslag ge nomen, schoon hij dit jaar niet aan de beurt van aftreding is. De miliciens-verlofgangers zullen dit jaar onder de wapens moeten komen tot bijwoning der manoeuvres Lichting 1886, het 2de, 3de en 6de reg. in fanterie van 12 Augustus tot 14 September. Lichtingen 1885, 1886, 1887, 1888, Grena diers en Jagers en de 5 overige reg. inf. gedu rende 13 dagen op nader te bepalen tijdstippen in October, November of December. Lichting 1886, 3de reg. Veld-art. van 20 Augustus tot 21 September. Lichting 1887, 3de reg. Vest-art. 1ste en 8ste comp. van 6 Mei tot 8 Juni, 6de en 7de comp. van 3 Juni tot 6 Juli, 2de en 4de comp. van 8 Juli tot 10 Augustus, 9de en 10de comp. van 29 Juli tot 31 Augustus, 3de en 5de comp. van 16 September tot 19 October. Genie-troepen, lichting 1886 van 6 Augustus tot 7 September, 1887 van 1 Juli tot 3 Augustus, Vesting-telegrafisten 1887 van 15 Juli tot 25 Juli. 3de comp hospitaal-soldaten van 12 Augustus tot 14 September. Naar het »N. v. d. D.« verneemt, zal dr. J. M. Smit, voormalig leeraar aan de kon. hoogere bur gerschool te Apeldoorn, naar Argentinië vertrek ken, Hij beeft eene staatsbetrekking bij het hooger onderwps gekregen. Sedert Zaterdag 13 tot Dinsdag 16 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 15 zalmen van 3 tot 39 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,72 tot f 1,66. Aangevoerd 1730 elften, prijs per stuk f 0,25 êt f 1,80. De poppententoonstelling te Utrecht, gehou den ten behoeve van het nieuwe kinderziekenhuis aldaar, heeft ruim f 12,000 opgebracht. Omtrent den brand te Maastricht, die in het magazijn van stroo en wissen der firma P. Regout heeft plaats gehad, wordt het volgende gemeld. De brand begon 's namiddags te 1.30 ure en was te 7.30 uur 's avonds nog niet geheel ge- bluscht, met dien verstande, dat toen slechts rook en geen vlam meer werd gezien. De fabriek heeft hare eigen waterleiding en brandblusch- middelen, die onafgebroken bezig waren met het geven van vijf stralen water. Ook de stedelijke brandweer was spoedig ter plaatse en weerde zich dapper. Gelukkig dat de brand bij dag uit brak, anders zouden de gevolgen niet te over zien zijn geweest, daar het houtmagazijn on middellijk aan het verbrande pand grenst en ook in de onmiddellijke nabijheid een blok arbeiders woningen is gevestigd. De schade, zoowel door het vuur als door het water veroorzaakt, is zeer aanzienlijk, daar duizenden kilo's stroo verbrand, verstikt, of door het water bedorven zijn. Ge lukkig zijn geene persoonlijke ongelukken te betreuren en kunnen de werkzaamheden in de fabriek onafgebroken voortgezet worden. De oor zaak van den brand is onbekendalles was ver zekerd. Door de reederij Fop Smit Ce. zpn in 1888 met hare booten tusschen Rotterdam, Dordrecht en Gorinchem vervoerd 636,930 passagiers, zijnde per vaardag 1884, tegen 2002 in 1887. Dezer dagen zijn in den omtrek van Tietjerk twee albaltrossen gezien. De albatros is een vogel, die zich doorgaans ten zuiden van de linie ophoudt. Het mag derhalve een groote merk waardigheid genoemd worden dat een exemplaar op zoo noordelijke breedte gezien wordt. Het is bekend, dat de albatros dikwijls groote tochten onderneemt, maar dan altijd in meer zuidelijke streken. Uit Huissen vertrokken in het begin der vo rige week nog 300 arbeiders naar Duitschland, hoofdzakelijk om te werken op de steenovens. Uit Gent vertrokken er Dinsdag nog zestig. Het aantal arberders, dat uit Huisen, Doornenburg, Angeren en Gent alleen naar Duitschland vertrok ken is, bedraagt naar men beweert stel lig meer dan 1000. De fruitboomen staan in de Betuwe uitmuntend en zpn rijk met knoppen beladen. Sommige pruimensoorten staan reeds in vollen bloei. Het totaal aantal en tonneninhoud van zeil schepen der wereld bedroeg op 1 September 1888 39663 zeilschepen met 11.636.289 tonnen in houd, tegen 41281 zeilschepen met 12.174.016 tonnen inhoud op 1 Sept. 1887, derhalve ver minderde met 1618 zeilschepen met 537,727 ton. Daarentegen was het aantal stoomschepen der wereld op 1 Sept. 8835 met 11.045.937 bruto en 7.251.747 netto tonnen inhoud en is dus vermeerd sedert 1 Sept. 1887 met 117 stoomschepen, bevattende 413,215 bruto en 297,137 netto tonnen inhoud. De werkstakers te Eindhoven wilden Dinsdag de meisjes verhinderen het werk voort te zetten. Zij trokken daarom in optocht naar de fabriek, hoewel door den burgemeester alle samenscho- -4

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2