Koraal-Yereeniging te Heusden. Yereeniïini ei OrieHuspeliniL Ejj de Gebr. De Brujjn een perceel Weiland KIEZERS Provinciale Staten, Dr. L. G. Van Eeijst. ERFHUIS verkoopen, Meubelen en Inboedel. Daniël Dnijser, mops Gemarineerde Haring A m der Mm k kn, HEUSDEN. E. SCHMEINK, voor nei a.s, saisoen. De N otaris V an Meerten een perceel Weiland ANDEL. Weekers Rondvisch. AGENT. UITVOERING DEKKING 3 Finaal Verkoopen: De Notaris Van Meerten te HEUSDEH. BOTER JANHAGEL. Id. KLEINGOED. paling in gelei. Zalm, Kreeften, Sardines hoek Wijksehe Straat, Overhemden naar maat. Glacé Handschoenen, lingen verboden waren. Door de politie aange maand uiteen te gaan, weigerden zij aan dit verzoek te voldoen; zelfs toonden eenigen bun messen. Daarop werden zij met de blanke sabel uiteengejaagd. De aanvoerder van den troep werd met nog een paar anderen in verzekerde bewa ring genomen. De maréchaussees zijn versterkt met manschappen uit andere brigades. De onbetamelijke uitval van den heer Dotnela Nieuwenhuis in de Kamer teg-n »de Regouts en de Storken« heeft het leven geschonken aan een belangwekkend vlugschrift van den Aluielo- schen correspondent van »De Ainsterdammer«, dat ons uit Almelo (uitgever Hilarius) wordt toe gezonden. Dat de leider der sociaaldemocratie bij voorkeur zijn pijlen richt tegen die industriëelen, die werkelijk hun leven wijden aan de opheffing en lotsverbetering van de arbeidende klasse, is be kend en verklaarbaar genoeg. Men behoeft dan ook geen oogenblik te denken, dat dit vlugschrift eenigen invloed op den heer Nieuwenhuis zal heb ben, of hem zal bewegen zijn lastertaal te herroe pen; maar het is goed, dat zij, die nog niet geheel in 't net der sociaaldemocratische grootspraak en leugentaal verstrikt zijn, vernemen, met welk een onbegrijpelijke driestheid de leiders der schare ver- oordeelen, wat zij niet kennen, en lasteren, wat zij met eerlijke wapenen niet kunnen bestrijden. Uit dit vlugschrift toch blijkt o. a., dat de heer Domela Nieuwenhuis nooit de fabrieken der heeren Stork bezocht heeft en nooit persoonlijk kennis genomen heeft van hetgeen door hen voor de ar beiders is gedaan. En ook blijkt daaruit, dat van de eischen op hoogen toon door hem in de Kamer gesteld, verschillende een groot eind op weg zjjn door de heeren Stork te worden verwezenlijkt. Zoo bijv. zijn de arbeidsuren in de laatste 25 jaren van 14 tot 10 a 11 teruggebracht, terwijl de heer Stork meent, dat zij op den duur nog verdere beperking kunnen lijden. Tegelijk zjjn de meeste loonen be langrijk verhoogd, sommige verdubbeld. De arbeid geschiedt in ruime en frissche lokalen met zooveel voorzorgen voor de veiligheid, dat ongevallen on bekend zijn. Vrouwen worden niet dan bjj hooge uitzondering in de fabrieken toegelaten. Nacht arbeid wordt bijna nooit gevergd en, is hij onver mijdelijk noodzakelijk, dan wordt het werkvolk zoodanig in ploegen verdeeld, dat niemand er zijn rust bij inschiet. Voegt men daar nu bij, dat jongens beneden 16 jaar slechts 9 uren per dag werken en koste loos herhalingsonderwys genietendat onderwijs in teekenen, handwerken, natuurkunde kosteloos wordt gegeven; dat een badinrichting voor het fabrieksvolk kosteloos openstaat; dat voorzorgs kas, ziekenkas, pensioenfonds een weduwen- en weezenfonds zijn opgericht en rijk gedoteerd, dan ziet men met welk recht een man als Nieu wenhuis aan den heer Stork zijn verontwaardiging en minachting kan doen gevoelen Nog een merkwaardige onthulling geeft dit boekske naar aanleiding der rede van Bennink op de bekende »majestueuse« meeting. Het kind, waarmee deze paradeerde, als het slachtoffer, dat een paar jaar lang gewerkt had op de fabriek en dat de kiem van zwakte reeds had overgeërfd van de moeder, die ook haar beste krachten had moe ten afstaan ter bevrediging van den gouddorst der fabrikanten, dat kind komt uit het gezin van een bedelaar, die vroeger pakhuisknecht is ge weest, doch ontslagen werd en zich den bedelzak op den rug hing en wiens vrouw nooit de fabriek heeft bezocht. Vader en moeder zijn bekend in Almelo wegens hun geringe lengte en wegens een soort dorst, die nog algemeener is dan gouddorst. Ziedaar een staaltje hoe de sociaaldemocraten het volk voorlichten. Nabij een goederenloods te Tilburg geraakte een sjouwer met den arm tusschen de buffers van twee waggons beklemd. De arm werd verbrijzeld. - Een 22-jarig ongehuwde vrouw is uit Venendaal, als verdacht van kindermoord, gevankelijk naar Arnhem overgebracht. - Onder Hazerswoude viel een meisje van 6 jaar bij een molen in het snel- stroomende water. Een zusje van 7 jaar greep haar bij de voeten en trok de kleine drenkeling op den kant. - Uit het huis van bewaring te 's-Hertogenbosch werd naar het krankzinnigen gesticht te Medemblik overgebracht zekere C. v. K., oud 41 jaar, sigarenfabrikant, gewoond heb bende te Woensel, die wegens een frauduleus bankroet in verzekerde bewaring werd gehouden. Tijdens zijn gevangenhouding waren zijn geest vermogens zoozeer gekrenkt, dat zijn overbren ging noodzakelijk werd geacht. - Te Zevenhuizen geraakten drie paarden, waarvan er twee voor en één achter een rolkar gespannen was in het dorp op hol. Verscheidene kinderen werden omgewor pen en licht gekwetst. Een jongen kreeg een ge vaarlijke hoofdwond. - Weer is in de kazerne »Haerlem« te Hellevoetsluis uit een goed gesloten kistje eenig geld ontvreemd, ongeveer f 3,50. Het kistje behoorde aan een milicien, gelogeerd in deze kazerne. Opmerkelijk is het, dat dit kistje en een vorig, waaruit ook geld werd gestolen, met een zelfden sleutel kan geopend worden. - Een vrouw te Zuilichem had een wondje aan haar vin ger, waarop zij geen acht sloeg. Bij het verrichten van huiswerk kwam er vuil in, waardoor bloed vergiftiging ontstond, tengevolge waarvan zij is overleden. - Te Haarlem is een bestelwagen van de Holl. spoor in de Bakenessegracht geraakt. Het paard bereikte zwemmende een wed bij de kazerne. Ook de koetsier werd spoedig gered. De goederen leden nog al schade. - De 29-jarige sto ker G. S., van de stoombierbrouwerij de »Sleutele te Dordt, die in den nacht van 26 Maart jl. in die inrichting zoo deerlijke brandwonden bekwam, is jl. Zaterdagavond aldaar aan de gevolgen daar van bezweken. BEKENDMAKING. Bui-gemeester en Wethouders der gemeente Maken bekend: lo. dat de bij het provinciaal reglement op het houden van springstieren bepaalde jaarlij ksche keuring van springstieren, voor deze gemeente zal worden gehouden te Heusden, den 27 April a.s., des voormiddags 11 uren; 2o. dat de eigenaars of houders van spring stieren, bij de keuring moeten overleggen eene verklaring aangaande den ter keuring aange boden stier, welke verklaring ter secretarie ver krijgbaar is 3o. dat er bij de keuring worden uitgeloofd drie premien, de eerste groot f 35, tie tweede groot f20 en de derde groot f 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, 22 j. Hurgerlijhe Stand. Heusden, van 11 tot 18 April. Getrouwd: Gijsbert Schoenmakers, en Wilhelmina Straver, 19 j. Woudrichem, van 1 tot 31 Maart. Ondertrouwd: Jan Johannes Verhoeff (wonende te Giessendam) 26 j., en Lena Hen- drika Struik, 24 j.; Johan Adriaan Kentie, 30 j., en Adriana Wilhelmina Bron, 18 j. Getrouwd: Matthijs Baks, wed. van Jen- neke Hartman, 34 j., en Jannigje Baks, 37 j.; Rokus Ottevanger, 25 j., en Jannigje Willemina ten Hagen, 25 j. Geboren: Geldrina Cornelia, d. v. A. C. Havelaar en A. BaksCornelis, z. v. M. Kentie en A. Viveen; Josina Johanna Adriana, d. v. C. G. Yink en J. G. Ottevangen; Gerrit An- dries z. v. G. L. Krielaart en G. SpoorBertha Hendrika, d. v. H. Hartman en F. A. Groene- veld; Adrianus Gerardus, z. v. M. Verschuur v. en A. van Masbergen; Martina Wilhelmina, d. v. M. van Dorth en A. SchaapDirkje Bas- tiana, d. v. A. Struick en C. van Vugt; Jan, z. v. G. Ruis en J. Yos; Pieter Jacobns, z. v. M. Boelen van Andel en B. C. van Vugt; Le- vinus Gerardus, z. v. L. G. van Straten en H. Havelaar; Maria Pieternella, d. v. M. D. van Wendel de Joode en A. W. de Joode; levenl. geb. kind van het mann. gesl. v. P. C. Kentie en A. Leenen. Overleden: Sophia Cornelia Groeneveld, 18 maanden. Meeuwen c. a. van 1 Maart tot 1 April. Geboren: Hermina Maria, d. v. A. van Koijck en H. van der Beek; Jacoba Antonia d. v. C. Bouman en A. van der Kolk Cornelia, d. v. H. Bonman en C. van EnkhuizenRegina, d. v. H. Pruissen en N. J. Verheul. 330e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 3e Klasse. Trekking van 16 April. Prijs van f2000: no. 4 73; f 1500: nos. 4903, en 16891; f200: no. 3623; f 100 nos 3891, 4469 7090, 12560 en 17240. 3e Klasse. Trekking van 17 April. Prijs van f 1000 no. 15566 f 200 no. 4452 f 100; nos. 3553, 5481, 8076, 11614 en 15756. 3e Klasse. Trekking van 18 April. Prijs van f25.000: no. 6615; f400: no. 11758; f 100: nos. 12257 en«14468. Gemengd ISfieixws en ^VIJeiTei. Als een middel om musschen, spreeuwen en andere vogels uit velden en boomgaarden van bijenkorven, enz., weg te houden, beveelt een Duitsch blad aan, een kurk, ter grootte van een kindervuist, aan weerszijden met spiegelglas bezet en rondom met kleurige veeren bestoken, aan een draad op te hangen. Die steeds in beweging zijnde glinsterende vogelverschrikker moet uitmuntend er aan beantwoorden. Men vindt ook wel in Wurtemburgsche tuinen spiegelglas tusschen de boomen geplaatst, om de roofvogels weg te houden. Ook een opgezette kat, op een gemakkelijk door den wind bewogen plankje, of een paar natuurlijk gekleurde steenen katten moeten zeer goede vogel verschrikkers zijn. Een wijngaardenier te Szill in Hongarije, had ontdekt dat uit den kelder waar de druiven worden uitgeperst en de wijn bewaard wordt, voortdurend van dat edele vocht werd gestolen. Om de dieven op het spoor te komen, verborg hij zich in dien kelder. Weldra kwamen zes ragebonden, die er duchtig op los dronken en toen aanstalten maakten om een geheel vat met wijn mede te nemen. De wijngaardenier, die tot nog toe geen tee- ken van leven had gegeven, kwam uit zijn schuil hoek te voorschijn, toen de roovers er ook over spraken om al den voorhauden wijn te doen wegloopen, en hij smeekte de kerels zich tevre den te stellen met hetgeen zij reeds hadden ge roofd. Een paar slagen met een knuppel waren het eenige antwoord. De boeven namen daarna het vreeselijk besluit het slachtoffer in de wijnpers te leggen en te verpletterendit geschiedde werkelijk, de onge lukkige werd dood geperst, zoodat zijn bloed met stroomen vloeide. Een tabaks-smokkelaar, die den kelker open zag staan en binnenging, werd door de vreeselijkste bedreigingen gedwon gen van dat bloed te drinken. De wilde beesten in menschengedaante bedronken zich vervolgens en vergaten den smokkelaar, die naar buiten sloop, de deuren van het lokaal goed sloot en naar het dorp snelde om het ontzettend misdrijf bekend te maken. De moordenaars werden smoor dronken in den kelder gevonden en geketend naar de gevangenis overgebracht. Om mieren uit tuinen te verdrijven begiete men (volgens het >Ned. Tuinb. Hl.«) de nesten met een oplossing van zwavelzure potasch, ter sterkte van 2 gram per liter water. Men make met een stok enkele gaatjes in het nest om de de oplossing gxed te kunnen doen doordringen. Een kwartier na een flinke begieting met deze oplossing zegt men dat alle mieren dood zullen zijn, zonder dat de planten in de omgeving er door lijden. Men denke er echter aan geen kope ren gieter te gebruiken, want deze zou door de zwavelzure potasch sterk aangetast worden. TVIarktber-icii ten. DUSSEN, 18 April. Aangevoerd 250 kilo boter. Prijs f.102f 1.17. WATERHOOGTE KEULEN. 16 April 3.89 M. boven 0. 17 April 3.74 M. 18 April 3.57 M. WEERBERICHT. (medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut.) Verwachting: Westenwind. Advertentiën. Men vraagt een flink en solied -A. gent voor den verkoop van Limonades en Mineraalwaterop kogelflesschen. Br. lett. D aan B. J. de BOER Gz., Uit gever, Gorinchem. Herv. Kerk te Heusden, of Maandag 22 2flpril a. s., des namiddags te 3 uur. Entrée f 0,25 ten bate der Diaconie, staat ook nog ter beschikbaareen clr*ieja- rige zwarte J3u.it- sclie HENGST. - Dekgelcl: twee Gulden Haver en vier Gulden voor het Veulen. In VEERMAN's Boekhandel verkrijgbaar: houdende bepalingen tot tegengaan van over- matigen en gevaarlijken arbeid van jeugdige personen en vrouwen. J?x*ijs ÏO Cents. te ANDELzal in de herberg van J. Kalis aldaar, ten verzoeke van de erven van wijlen den Heer Z. BLANKERS, op Arx*ijcLag den Siö A^pi'il 1889, des voormiddags 11 ure, in de Duizend Morgen te Andelsectie B, Nummers 310 en 354, te samen groot 3.35.90 Hectaren. in de Peel te Veensectie A, Nummer 460, groot 1.34.30 Hectare. Bij de gunning te aanvaarden. Betaaldag der kooppenningen 1 Juni 1889. Eerste perceel ingezet opf 8000. Tweede - 1450. voor de in het Hoofd kiesdistrict Hensden. De Ondergeteekende, dankbaar voor het ver trouwen heiu sedert 1871 geschonken, verzoekt bij deze, wegens voortdurende ongesteldheid, xxiot w#?clox* in aanmerking te komen als Candidaat bij de aanstaande verkiezing. te Andelis voornemens in het openbaar te tegen contante betaling, op Donder dag den S5 gApi-il 1889, voormid dags negen lire, ten sterfhuize van wjjlen den Heer Cornelis Noorloos: Zes Daar den, waarvan één met Veulen, Vijl É8clxotteix, waarvan één met Kalf, vierVaarzen, vier Din- lcen, drie Oreiten, een Hond, Kippen, Mest, Hooi, Klaverhooi Stroo, twee Boeren- - wagens, twee Kar- x*en, Tilbxxry, Olxais, Dol wa gen, Dorschxnacliine, Ploegen, Sleden, Roonx- en Karntonnen, Melkgereedschappen, Stoomgrutterij. Handel in KolonialeWaren, Granen en Zaden, en Bouwmaterialen. Boekweitmeel en Grut, voor grossiers en win keliers aan zeer concurreerende prijzen. Alle soorten van KRUIDENIERSWAREN. SPECIALITEIT VAN: Eenig Depot van de onovertroffen ANKER BESCHUIT* van QREETER Co., te Am sterdam, in blikken bussen van 25 stuks, groot en klein soort. (Deze Beschuit overtreft alle andere soorten in brosheid en fijnen smaak. Ze wordt gemaakt van tarwemeel, suiker, boter en melk; voor de zuiverheid wordt gegarandeerd.) in glazen flacons. in blikken. Prima Kwaliteit BIJ Vuchterstraat G 31, 'sHERTOGENBOSCH, bericht hiermede de ONTVANGST der Grootste keuze in alle tot het vak behoorende Artikelen. Speciale inrichting voor het vervaardigen van Vestigt bijzonder de aandacht op zijne qnal. (gouts garantées). Voor Dames 4 knoops met derbynaden f 1.25. Voor Heeren met patent sluiting en derbynaden f 1,50 het paar. Bij afname van 3 paar franco toezending O O Heusden Heusden, den 17 April 1889. H. J. van Eggelen. Honcoop. DORDRECHT18 April. Tarwe. Jarige, puike Zeeuwsche Vlaamsche en Ov -rmaassche ƒ8.10 a 8.70, Over/uaassche goede <-n mindere ƒ7.80 a 8.10; Nieuwe puike Zeeuwsche, VI. en Oo-rm. 6.60 a 7.10, dito goede ƒ6.a 6.30, dito mindere m blautc: 5.50 a 5 80, dito Zomer f 5.50 a 5.80, dito Canada ƒ5.a 5.20. Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche f 1 50 a 5.20. Gerst. Winter Zws. en- VI. Zak- rnaat f 4.a 4.30, Overmaasch en Flakkeesch Zakmaat f 3.50 a 4.Zomer Zws. en Vlaamsch Zakmaat ƒ3.90 a 4.Overm. en Flakkeesch Zakmaat f 3.40 a 3.90. Haver. Voeder f 2.60 a 3.40; Dikke ƒ3.a 4.Boonen. Witte ƒ7.a 9.50; Bruine f 8.50 a 11.50. Erwten. Blauwe Kook f 7.50 ii 7.80, Voeder f 6.20 a 6.60. Koolzaad. Puik 2- en 3-jarig Zeeuwsch en Overmaasch op ƒ11.25 per hectol. en puik Odessa op fperkilo gehouden. Lijnzaad. Ordinair Memel f 220, dito Koningsberger f 222 en Peters- burger op f 238 anaar deugd gehouden. Raapkoeken. Harde f 89 a 93 de 1040 stuks. Lijnkoeken. Zachte ƒ115.- a 125 de 1040 sluks. ROTTERDAM16 April. Op de veemarkt -waren heden aan gevoerd 1882 runderen119 vette en graskalveren, 290 nuchtere kalveren, 22 schapen of lammeren, varkens, 177 biggen, 1 bokken of geiten, 13 paarden, veulens, - ezels. De prijzen waren als volgtrunderen le qual. 74 cent, 2e qual. 68 cent, Se qual. 60 cent; kalveren le qual. 115 cent. 2e qual. 105 a 95 cent, Se qual. cent; schapen le qual. 70 cent, 2e qual. 60 cent, alles per kilo; varkens le qual. 26 h cent, 2e qual. 25 it cent, 3e qual. 23 cent, licht soort 20 a 21 cent, alles per half kilo. Op de botermarkt vierden aangevoerd 114/8 en 152/16 ton benevens 1122 stukken van een half kiloprijs le qual. ƒ56, 2e qual. f 48, 3e qual. f 40, per half kilo f 0.55 a 0.70. Stieren f 70 210, hokkelingen dito fa melk koeien ƒ140 a 220, kalf koeien f 170 a 280, vaarzen f 60 a 90, pinken 30 a 70, graskalveren f a paarden f 30 h 70. der IN DE te en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3