het waar is, betreurt Todorovitch dat de Koning ÏMn ïi Nieuws. Binnenland. DRIE ZONEN. •genomen aan de manifestatie der Boulangisten •op 1.1. Zondag. Tengevolge van het herhaaldelijk en speciaal ook aan den secretaris-generaal van het Depar tement van BuitenlandscLe Zaken, die Boulau- ger onlangs namens de Regeering voor de eerste maal was gaan waarschuwen, geuit voorne men om België te verlaten en zich naar En geland te begeven, en daar het Ministerie het oogenblik gekomen achtte, om er bij den generaal op aan te dringen, aan dat voornemen gevolg te geven, begaf zich de secretaris-generaal van het Ministerie van Justitie raar Boulanger, om hem van dit besluit van den Ministerraad kennis te geven. Boulanger was alleen en telephoneerde Roehefort, die onmiddeliik aan het Hotel Mengelle« kwam. Na te hebben geraadpleegd, gaven zij te kennen, dat Boulanger Dinsdag of Woensdag naar Engeland vertrekken zou. Naar men verneemt, zullen de te Brussel gevestigde Boulangisten den generaal naar Londen verge zellen. Boulanger telegrapbeerde aan deEngelsche Maatschappij, die onlangs had aangeboden hem met een extra-boot naar Engeland over te bren gen, om zijn vertrek aan te kondigen. De maat schappij autwoordde, dat zij een stoomschip te zijner beschikking stelt, dat de reis zal doen naar zijn verlangen, van Ostendeof Antwerpen. »Lloyd« ontving een depêche, meldende dat te Tilbury (aan de Theems) een stoomschip is aangekomen, rapporteerendedat het den 4n dezer op 45'18° breedte en 37'50° lengte aan de kust een reddingsboot heeft gezien, met het naambord »Danmark, Kopenhagen*, die half met water gevuld en naar allen schijn een 100-tal personen had bevat, die zeker aan boord van een voorbijvarend schip zijn opgenomen. Een nader bericht luidt: dat bij de Nederl. Amerik. Stoomv.-Maatschappij mededeelingen zijn gedaan dat de opvarenden van het reeds meermalen vermelde stoomschip »Danmark,« van Stettin en Christiania naar New-York bestemd, gered en op de Azorische eilanden geland zijn. De keizer van Duitschland, koning van Prui sen, heeft aan prof. Yan de Sande Bakhuizen te Leiden de Pruisische Kroonorde 2de klasse, aan prof. Schols te Delft de orde van den Rooden Adelaar 3de klasse, en aan den heer Heuvelink, ingenieur te Delft, de orde^van den Rooden Ade laar vierde klasse geschonken. Het Zuricher dynamiet-complot. Wederom is een Russisch student, Kaffianz genaamd, die reeds in 1887 uit Genève werd verwijderd, we gens deelneming aan politieke samenzweringen, ter zake van 't Zuricher nihilisten-complot ge arresteerd. Het kantonnaal bestuur van Zurich heeft aan den Bondsraad voorgesteld, al de ver dachten van deelneming aan de ontdekte samen zwering, uit het land te zetten. De regeering van Rusland schijnt vast be sloten het Duitsche element in de Oostzee-pro- vinciën te vernietigen. De gouverneur van Riga generaal Zinovieff heeft zijne vertrouwden mede gedeeld, dat de ezaar hem gemachtigd had zonder vorm van proces de als Russen genaturaliseerde Duitschers naar andere provinciën te verbannen en de Duifschejrs, die hun eigen nationaliteit behouden hebben, het land uit te wijzen. Daar het Duitsche element financieel zeer sterk is en de industrie leidt, was de gouverneur van plan eenige eclatante verbanningen uit te schrijven, waarna de overige wel voor geleidelijke afwikke ling hunner zaken en overdracht in Russische handen zouden zorg dragen. De Servische staatsman Todorovitch heeft in zijn blad »Mali Norme« een uitdaging aan Koning Milan opgenomen, om binnen een maand te verklaren of het waar is, gelijk beweerd wordt, dat hij in zijn laatste audiëntie, vóór zijn vertrek, tot verscheidene personen zou hebben gezegd, dat na Garaschanin, Todorovitch de laagste en slechtste man in geheel Servië was. Zoo dit niet door hem is gezegd, wordt de ex-Koning verzocht te eischen, dat zij, die zulke valsche mededeelingen verspreiden, als schelmen zullen worden aan de kaak gesteld. Maar zoo een uurwerk, geljjk aan het kloppen van een dood- kevertje. Drie slagen van 't uurwerk klonken duidelijk maar zacht door de stilte; toen hielden ze op en ook het tikken hield op. Waarom houdt ge de klok stil? Ik ben niet zoo ziek als ge meent, 't Heeft drie geslagen en eerst over een uur zal ik weer beginnen te ijlen. Laat hem roepen, zoo lang ik goed bij mijn verstand ben!* 't Was haar stem. 't Antwoord van den dokter verstond ik niet. »Als ge 't niet wilt doen, zal ik hem roepen. Ik roep, tot hij me hoort! Stefanus, Stefanus!* Een klagend; bevend geroep, dat als een sidde rende zucht door de stilte van den nacht klonk. Stefanus! Ik sterf!* 't Gordijn van 't venster wegrukken en naar binnen springen, was 't werk van een oogen blik. Een tochtscherm van biezen gevlochten verhinderde me in de kamer te zien. Hij komt! Ik wist het De arts zei halfluid tot de vrouw: »'t Is eigent- lpk ook 't zelfde; ik zie 't. Houd u bedaard,* fluisterde hij me toe, »'t is uw plicht jegens de kranke.* (Slot volgt.) zulke dingen van hem gezegd heeft en vergat, dat hij zijn leven verschuldigd is aan den man, dien hij belastert. Todorovitch verklaarde zich bereid om, ten aanhoore van de geheele wereld, te bewijzen, wie van beiden aan den andere den meesten dunk verschuldigd is. Dat dit arti kel groote sensatie te Belgrado heeft verwekt, laat zich verklarenal de bladen werden in be slag genomen, doch die confiscatie is spoedig weder opgeheven. Nu heeft de Regeering echter een strafvervolging tegen Todorovitch gelast. J.l. Mauiidug is, ingevolge de proclamatie yan den president der Vereenigde Staten, het reserve-gebied der Okiohuma-Indianen, de laatste wijkplaats der Roodhuiden, voor kolonisten toe gankelijk gesteld. Een groot aantal kolonisten is op de grenzen van dat gebied gelegerd, waarbij reeds veel onderlinge twisten, en zelfs bloed vergieten, zijn voorgekomen. De regeeriug heeft 2000 soldaten naar het district gezonden om de orde te handhaven. Te voet en per as trekken gansche scharen blanken zoowel als negers door westelijk Arkansas. De Atchison Topeka Santa Fé spoorwegmaatschappij heelt Maandag 5000 kolonisten en 500 wagenladingen goederen naar de nieuwe kolonie vervoerd. Vijfduizend perso nen, in 700 wagens, uit Ohio, Moryland en West-Virginia, eene draagbare brug medevoerende om de Cimarron over te steken, zijn uit Wichita in Kansas op marsch gegaan naar de kolonie van kapitein Cooper. Twintig duizend anderen uit Emporia, in Kansas, zijn in afdeelingen op weg in zuidelijke richting.^ Men verwacht dat er botsingen zullen plaats hebben. Er heerscht eene nog grootere opwinding dan tijdens de goudkoorts in Californië in 1849. Uit een brief uit Zanzibar aan de »Kreuz- zeitung* blijkt, dat de Duitsche expeditie »tot bevrijding van Eininpuoha« groote moeielijkheden -ontmoet. De Duitsche consul en admiraal Dein- hardt zijn der onderneming zeer ongunstig ge zind, terwijl de Rijkscommissaris, kapitein Wiss- mann, er zich zoo goed als niet mede inlaat. Dragers zijn niet te krijgen. Een der deelnemers aan den tocht zal naar Latnie gezonden worden, om den weg door Vituland te verkennen. Rechtspleging in Finland. Te Helsingfors is een man, die een zijden zakdoek had gestolen, tot een boete van 48 Marken, viermaal de waarde van den doek, veroordeeld; maar een ander, die 15 Mark aan een ood-soldaat had ontstolen, werd ter dood veroordeeld. De verzwarende omstandig heid lag hierin, dat de laatste diefstal op Zondag was gepleegd. HEUSDEN, 23 April. Het was eene goede gedachte van de Koraal- Vereeniging om op Paascbmaandag, des namid dags, eene uitvoering met orgelbespeling in de Herv. kerk te geven, ten bate der diaconie-armen. De flinke opkomst bewees, dat het publiek deze welwillendheid op prijs stelde. Een keurig programma, waarbij zang en orgel elkander afwisselde, deedt direct eene goede ver wachting koesteren, waaraan de uitvoering ge heel beantwoordde. Het is moeielijk elk nummer afzonderlijk te bespreken, maar wy vertrouwen, dat de aanwe zigen met ons inzonderheid een geopend oor hadden voor no. 5»Ein Blümchen der Ein- samkeit«, Idylle van Em. Bach, dat door viool met accompagnement van orgel werd weerge geven. In no. 7: »Een Hernhutters-avondlied«, merkte we een eigenaardigen overgang op, die de goede indruk nog meer opwekte. In bet slotnummer, eene Fantasie voor orgel, wist de bespeler eenen algemeenen eerbied voor het instrument af te dwingenwijl hij met een buitengewoon talent, daaraan de schoonste toonen wist te ontlokken. Het was als hoorden we achtereenvolgens verschillende stemmen met het meeste gevoel een zelfde lied aanheffen, om daD gezamenlijk bij de slotaccoorden in te vallen. Wij brengen hulde aan de vereeniging met haren verdienstelijken directeur. Moge haar de lust, tot onderlinge oefening, blijven bezielen, dan vertrouwen wij, dat zij ons nog meermalen op een genotvollen middag zal vergasten. Ook de armen der gemeente, al kunnen zij niet voor zich zei ven spreken, zullen niettemin de gaven dankbaar ontvangen, die hun op deze wijze zijn toegedacht. OUDHEUSDEN. De bijkers zijn alhier we der uit het noordelijk gedeelte van België ge arriveerd en hebben hunne korven gesteld om de bijen in het jonge griendhout het voedsel te laten zoeken. Is de tijd daarvoor verstreken, dan worden ze naar boekweitvelden verplaatst. CAPELLE, 19 April. Bij den heer W. Hagoort alhier, heeft eene koe een kalf ter wereld ge bracht met kop gelijkende op dien van een dog. Snuit en tanden komen geheel overeen met die van bedoelden hond, doch het dier is blind. ZU1LICHEM, 19 April. Daar de veldarbeid voor een groot deel afgeloopen is, verheugt menig een er zich over, dat het werk op de steenfa briek een aanvang neemt. Het natte weder heeft hierin eenige vertraging gebracht. DALEM, 21 April. Door het voortdurend koude weder blijft de elftvangst zeer schraal en daardoor de prijs zeer hoog. Om dezen tijd van het jaar «was vroeger de prijs f 50 a 60 ets. het stuk, terwijl thans nog betaald wordt fl,25 tot f 1,50. HEDIKHUIZEN. De voormalige gemeente secretaris alhier, die enkele weken geleden is ontslagen, is thans in verzekerde bewaring ge nomen en naar 's-Bi f-ch getransporteerd. Om welke reden, is niet u et zekerheid bekend. Ook de gemtente-veldwacbter is ontslagen. DRLNEN, 21 Ajnil. De vrouw van den baanwachter aan 't station Drunen wilde hare geit van de spoorbaan verwijderen, juist toen een trein op komst was. Deze wierp haar op den grond en slingerde haar ter zijde van den weg; met eene verwonding aan hoofd bracht zij het er af; ware zij eenige oogenblikken langer op den wrg gebleven, dan had 't baar waarschijn lijk het leven gekost. MEEUWEN. Naar mert verneemt, is door Gedeputeerde Staten aan den eerst aanwezend ingenieur voor de werken tot verlegging van den Maasmond vergunning verleend tot het ai'sluittn van den Meeuwenschen Gantel. Onder de voor waarden is de bepaling opgenomen, dat na de afsluiting vun het Oude Maus;e het gedeelte van O O den Gantel, tusschen. het Noorderkanaal en de Meeuweiische sluis, door afgraving en uitbagge ring tot minstens 1 M. beneden A. P. zal wor den verdiept. Meerdere diepte kun, met het oog op den geriugen afstand der wederzijdscbe be- kadingen, niet verkregen worden. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning deelt men aan de »N. R. Ct.« mede, dat Z. M. bij volle bewustzijn is, en reeds op de hoogte is gesteld van de behandeling der zaken door den Raad van State. Door de regeering is een wetsontwerp inge diend, strekkende om den vijfjarigen diensttijd van de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1884 en den vierjarigen dienst van de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1885 met één jaar te verlengen, ten ware de omstandigheden inmiddels raadzaam mochten doen oordeelen hun het ontslag vroeger te ver- leenen. Het ontwerp is overigens geheel van gelijken inhoud als het voorstel, dat, door de Volksver tegenwoordiging goedgekeurd, als de wet van 7 Aug. 1888 werd aangenomen. De indiening van laatstbedoeld wetsvoorstel was gegrond, evenals het geval was ten opzichte van eene dergelijke wetsvoordracht in het begin van 1887, op den algemeenen politieken toestand in Europa en in verband daarmede op de gesteld heid der levende strijdkrachten van zee- en land macht. Vermits sedert dien noch in den algemeenen politieken toestand van Europa, noch in de ge- steldbeid van de levende strijdkrachten te water en te land eenige verandering is gekomen welke het minder dan in de beide laatst voorgaande jaren noodzakelijk zou doen zijn, de lichting waarvan de gewone diensttijd anders eerlang af loopt tot langeren dienst te verplichten, gelden voor de aanbieding van dit ontwerp dezelfde gronden als voor de indiening van de beide vo renbedoelde wetsvoorstellen van geljjke strekking werden aangevoerd. Men seint uit Amsterdam Generaal Booth heeft, vergezeld door vele vreemde officieren, een godsdienstoefening van het Heilsleger geleid. In deze bijeenkomst werd het gezang door het bespelen van harp en viool opgeluisterd. Aan den heer D. Drost, ingenieur, belast ge weest met den aanleg der gemeentewaterleiding te Kampen, is een dergelijk werk opgedragen voor Mainz. De luchtreiziger Gruis, die onlangs te Am sterdam opsteeg en aan een valscherm hangende neerdaalde, is voornemens eerstdaags ook te Rotterdam zijne kunst te vertoonen, als hij een geschikt terrein kan vinden. Door het O. M. bij de Arrond.-Rechtbank te Breda is in zake Cornelia Verkampt, huisvrouw van J. Koremans, 25 jaar, wonende te Prinsen- hage, gedetineeerd wegens doodslag van haar stiefkind, 12 jaren gevangenisstraf geëischt. Uitspraak 25 April a.s. Te Arnhem is een meisje van 16 jaren, dat van haar grootmoeder geen toestemming kon verkrijgen om tot den Isr«ëlietischen godsdienst over te gaan, uit de tweede verdieping harer woning gesprongen en deerlijk gekwetst naar een der gasthuizen vervoerd. Naar wordt medegedeeld, bestaat bij de be trokken spoorwegdirectiën het voornemen, ook de spoorwegen in Zweden en Noorwegen op te nemen in het internationaal rondreisverkeer. Sedert Woensdag 17 tot Vrijdag 19 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 25 zalmen van 7 tot 38 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,60 tot f 1,49. Aangevoerd 1161 elften, prijs per stuk f 0,25 tot f 1,35. I m edmd: i en. De menschen doen moeite om geesten op te roepen en wenschen daarvan te vernemen wat hen eigenlijk niet aangaat. Inmiddels vergeten zij de levende geesten met vleeseh en bloed, van wie zij wat goeds zouden kunnen leeren voor hun dagelijks leven. Wie een vrouw zoekt moet beide oogen open doen; wie er een gevonden heeft moet één oog sluiten. De herinnering aan de goede hoedanigheden eens afgestorvenen zal niet lonter pijnlijke, maar ookzachteen streclende juindoeningen verwekken. Een goede moeder is meer waard dan hon derd onderwijzers. Waar de eerzucht binnen komt, gaat de rust uit. OnveischilligheidO gun aan dat woord geen plaats in het woordenboek van uw leven. Er is niets dat zoozeer het karakter bederft en alle edele gevoelens verstikt. Geen vreugde is reiner dun die voortkomt uit een goede daad. Het is juist in tegenspoed dat de groote zie len gekend worden. EveDuls de kleurenpracht der bloem zonder zonlicht verdwijnv, zoo gaat het ook met de bloesems der mei;sckeJiike schoonheid. Ondankbaarheid is een soort zwakheid. Ik heb nooit gezien dat degelijke menschen on dankbaar waren. Hoeveel goeds kunnen wij doen door een paar vritndelijke woorden, en de gelegenheid daartoe biedt zich zoo oneindig veelvuldiger aan, dun voor vriendelijke daden. De duivel der 19e eeuw leeft geen horens of staart meer, maar is ren fiju beer, een man van educatie, een man met gesoigneerde vormen, eene zoete, bevallige prater. Van niets doen is verveling, en van verveling kwaad doen de vrucht. Een vrij man behoeft niemand te vreezen, omdat hij niemand toebehoort. Wantrouw alle vleitaal, zij is de taal der ver leiding. Wie in de lente zich verheugt, zal ook in den herfst niet ondankbaar zijn. Een vrij man durft elkeen in het aangezicht zien, omdat hij geen vergiffenis te vragen heeft voor ongepaste woorden of daden. Blijvend is de liefde. Hij, wiens hart voor haar open staat, is niet van God gescheiden noch ook te scheiden. In den salon op de eerste verdieping zaten drie mannen zwijgend bjjeenmijnheer de mar kies, mijnheer de graaf en mynheer de burg graaf. Zij wachtten op het einde van het eoncult. Ieder oogenblik konden zij uit den mond der geneesheeren vernemen, of er nog hoop was op het behoud hunner moeder, Gabrielle Anne Sophie, markiezin-douarière van Guébrianges, de weduwe van hun vader Hercules de Guébrianges. De markies was lang en tenger, met een fijnbe- sneden gezicht. Naar het uiterlijk kon hij dertig jaar zijn. Zijn kapsel was een waar kunstwerk, maar toch daar zijn haren niet overal tegelyk konden zijn zag men wel hier en daar het vel van zijnen schedel. Hij droeg een monocle een eenvoudig, rond glaasje in het linkeroog, zonder montuur of koordje. Eens viel hij van het paard en brak een beenzijn oogglaasje had zich niet bewogen. Dit ongelooflijke verhaal werd tenminste op zijn rekening geplaatst. De graut' had meer kleur in zijn gezicht en droeg met minder tegenzin den last zijner drie en twintig jaren. Zijn rosse knevels, die hem een krijgshaftig voorkomen gaven, wezen op een levendige natuur, die zich gaarne bloot gafhij ging voor den meest verstandige door. De jongste, de burggraaf, nauwelijks twintig jaar oud, scheen de oudste. De rimpels op zijn baardeloos gelaat, zijn diepliggende oogen, zijn vreeselijke magerheid, de drooge hoest, die onder uit zijn borstkas opsteeg, zijn smalle lippen, en de paarsche vlekjes op zijn wangen gaven hem het uitzicht van een tachtiujarigen borst- lijder. De deur giug open en drie heeren kwamen achter elkander binnen, met hooge hoeden in de hand. Zij zetten zich neder. De oudste, de deken, de specialiteit, wien de anderen hooren praten en laten doen, drukte zich ernstig en zalvend uit als een dominéé. Hij verhaalde de geschiedenis der ziekte, van den slokdarm roerde terloops de waarschijnlijke verlamming der ingewanden aan, en vatte alles samen »uit een zuiver geneeskun dig oogpunt.* Zijne collega's knikten met het hoofd, ten teeken van toestemming. Toen hij geëindigd had stond hij op, met een bedrukt gezicht, en slaakte een zucht. Met tranen in zijn oogen, zeide hij, zich tot de jongelui wendend: Mijnheeren, hoe moeilijk het mij valtgij zij t mannen, niet waar?dat is het einde Hij sloeg zijne oogen ten hemel, in een aanval van vroomheidzijn collega's volgden onmiddel lijk zijn voorbeeld. >Tenminste, als niet een wonder De deuren waren weder gesloten. In de vesti bule hoorde men nog hardop spreken »Gaat gij mede?* »Onmogelijk »Nu, dan tot Dinsdag, in het Palais-Royal...* De drie zoons traden in de kamer, met de gesloten blinden en neergelaten gordijnen, die slechts zwak verlicht was door een paar kaarsen zij stonden naast elkander, onbeweeglijk, bij het bed, waarin hunne moeder lag. De oudste, die voor zich en zijne broeders scheen te spreken, vroeg Lijdt gij veel, moeder?* Met haar lange, magere vingers wees zij »neen« en viel weder in haar stilzwijgende houding terug. Zij was geel en mager, met duD, wit haar en een warme, goedige glans straalde uit haar blauwe oogen, die diep wegscholen in hunne holten, als vergeet mij nietjes aan den oever van een breeden stroom. Een leven vol opoffe ring, vol ongeluk en waarin schatten van ge latenheid en onderwerping waren verspild, sprak uit die oogen. Met saamgeklemde tanden, ademde zij zoo weinig mogelijk; zij scheen te willen leven en het weinigje kracht, dat haar overbleef, niet in eens te willen verbruiken. De markies vroeg: Herkent gij ons?* Een onverstaanbaar geluid ontsnapte aan

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2