J T)e Fransche Regeering bad den Shah van Yerzië, tijdens zijn verblijf te Parijs, in de Inva lides willen huisvesten, maar de Shah gaf te kennen dat hij daar niet kon logeeren, omdat zijn geloof hem verbiedt te wonen in een huis waar dooden zijn. Er zullen op de tentoonstellings-terreinen te Parijs 35 restaurants, en cafés zijn, de kleinere >buvettes« niet meegerekend. De Oostenrijksche gezant te Parijs, graaf Hojos zal het feest van 5 Mei niet bijwonen. Hij zal 3 Mei Parijs voor een week verlaten de Oostenrjjksche Regeering gaf hem instructies in dien. zin, aangezien zij geen feest wil erkennen »ter eere van de beulen van Marie Antoinette.* Te Nancy-sur-Cluses lag een kindje van drie jaren in het gras te slapen, toén het plotseling door een arend werd aangevallen. Het dier had eene vlucht van meer dan drie meters, het greep het kindje bij zijn kleeren en hief het 2 tot 3 meters in de hoogte. Gelukkig waren zijne kleeren in slechten toestandzij scheurden en het kind viel weer op den grond. De arend heeft reeds verscheidene schapen en lammeren gestolen en de bevolking van Nancy- sur-Cluses heeft een klopjacht ingericht, om hem te vangen of te dooden. Een eigenaar, van wien de arend reeds veel gestolen had, heeft 200 fr. aangeboden, aan den genen, die de streek van dien gevaarlijken buur zal bevrijden. De Duitsche Regeering heeft 250.000 Mann- lieher-geweren besteld in de fabriek van Steyer. Te Weenen is een werkstaking onder de tram koetsiers uitgebroken, welke tot zeer ernstige ongeregeldheden aanleiding heeft gegeven. De menigte wierp met steenen naar de cava lerie en de infanterie, die met de blanke sabel charges maakten. Vele personen werden gewond, terwijl er ook talrjjke arrestatiën plaats hadden. Te 10 uur was de orde hersteld. De politie in het Iersche graafschap Donegal, gaat nu tegen de woning der weerspannige pachters aan het werk met een grooten storm ram, die op kosten van den staat gemaakt is en heel wat geld gekost heeft. Men is met dat werktuig zeer geheimzinnig. Verzoeken om hem te mogen bezichtigen werden herhaaldelijk ge weigerd, en bij groote uitzondering mochten eenige leden eener deputatie van liberalen uit Manchester hem zien. Photographische afbeel dingen ervan mogen niet gemaakt worden. Het is een 15 voet lange, zeskantige houten paal met een ijzeren punt en ijzeren banden er om heen. Aan een dier banden, in het zwaartepunt, is een ijzeren ring bevestigd, waarmede de paal aan een driehoek van ijzeren staven hangt. Een aantal katrollen, kettingen, euz., voltooien voorts dit nieuwste werktuig der beschaving«. De politiemacht in het district wordt nog voort durend versterkt. Het aantal postkantoren in de Vereenigde Staten is 57.340, in Engeland 17.580, in Duitsch- land 17,340, in Frankrijk 7.290. De Arneri- kaansche post verzond in 1888 3576 millioen brieven en drukwerken, de Engelsche post 2279, de Duitsche 1716, de Fransche 1400 millioen; dat is respectievelijk 71, 61,41 en 37 per inwoner. Men heeft te Rome onregelmatigheden ont dekt in het beheer der gemeente-finantiënmen spreekt van een tekort van P/a millioen. Vijf personen zjjn in hechtenis genomen, die eene zekere positie in de politieke en finantieële krin gen bekleeden. Te New-York is men ongerust over het oor logsschip »Monongahela,« dat 2 maanden gele den naar Samoa vertrok en waarvan sedert niets vernomen is. De oogstberichten luiden uit Amerika gunstig. De staat der wintertarwe kon niet beter zijn, zegt de Chicago Tribune*. De vroege oogst zal zooals vroeger vol teederheid in de mijne te blikkenhaar hand bewoog zich niet meer, om met zachten druk de mijne te ontmoeten. Alles was voorbij nog in dezelfde ure ging haar be vrijde ziel naar 't Vaderhuis. Aan de helling van een berg, niet ver van 't kasteel, dat zich langs de lieflijke stad uitbreidt, ligt een eenzaam kerkhof. Daar, door donkere cypressen overschaduwd, begroeven wij haar in 't witte kleed, de handen over de borst gevou wen. Andrea groef haar graf en droeg haar, met behulp van vriendelijke buren naar haar laatste woonsteê. De vrouw en haar kinderen hadden den tuin van zijn sieraad beroofd om het graf in een grot van rozen te veranderen. Pietro, de oude loods, was onder de kleine schaar, die haar de laatste eer bewees. Den volgenden morgen, in de vroegte, nam ik afscheid van de menschen, die haar en mij in den vreemde zoo gewillig huis en hart had den geopend. Andrea was niet onder hende oude Pietro zei, dat hij reeds voor zonsopgang met een schip naar de Westkust van Italië ge zeild was en misschien in jaar en dag niet te rug zou komen. Den verwelkten ruiker legde ik tusschen de bladen van bet teekenboek en nam het mee naar 't Noorden. in Texas omstreeks 25 Mei beginnen, terwijl de oogst in de wiutertarwe-streek twee of drie weken vroeger kan aanvangen dan gewoonlijk. De voor- jaarstarwe-verbouwers zijn met hunne werkzaam heden 20 dagen vooruit. *i Te New-York heeft jl. Vrijdagnacht een hevige brand plaats gehad. Het vernielde gedeelte strekt zich over een kwart mijl uit. Tal van graan- en oliepakhuizen zijn een prooi der vlammen geworden. Sedert verscheidene jaren had men te New-York een zoo hevigen brand niet gezien. C* O De schade wordt op 3 a 4 millioen dollars geschat. De depêches van de grenzen van het Oklahoma- gebied schilderden hetgeen bij het openstellen van het terrein is voorgevallen, als nooit vertoond in de Amerikaansche geschiedenis. Zoodra het ver bod opgeheven was, overschreden tallooze avontu riers, op snelvoetige, tegen hooge prijzen gekochte, prairie-paarden, de grenzen, om de beschikbare pachthoeven in bezit te nemen. Tegen het vallen van den avond was er dan ook geen enkele meer onbezet. Er hadden verschillende gevechten plaats tusschen deze bereden pioniers, alsook met later aangekomen landverhuizers, die zich teleurgesteld zagen, toen zij alles reeds bezet vonden. Men vreest dat de laatstgenoemden nu zullen trachten op het omliggende Indianen-gebied, dat nog niet open gesteld is, ziqh te vestigen. De nieuwe settlers zijn reeds begonnen met het bouwen van huizen, zoo dat men reeds groote dorpen ziet verschijnen, waar het Zaterdag jl. nog eene woestenij was. De nieuwe stad, Guthrie genaamd, in het pas bezette Indianengebied Oklahoma, heeft reeds eene bank, een postkantoor, een hotel en een dagblad. Zij telt reeds 15,000 inwoners. In de onderlinge gevechten om verwerving van terreinen zijn eenige landverhuizers doodgeschoten. De vroegere President van Mexico, Lerdo de Tejada, is gestorven. Hij was sedert eenige jaren verbannen en woonde te New-York. Het is gebleken dat de bom, die in de ka thedraal te Valencia gedurende de godsdienst oefening bij het hoogaltaar is ontploft, aldaar nedergelegd was door iemand, behoorende tot eene bende zakkerollers, die in de verwarring, welke de ontploffing zou veroorzaken, met goed gevolg hun bedrjjf dachten uit te oefenen. Een der hoofdleiders van de bende is gevat. Prinses Eugenie, zuster van den Koning van Zweden, is overleden. Zij wns in 1830 geboren en om haar milddadigheid zeer geliefd bij het volk. Volgens rapport van Peter Rabsen, derde stuur man aan boord van het stoomschip »Danmark«, te Lissabon aangekomen met het stoomschip »Acor«, van de Azorische eilanden, was den 4 April de machine aan boord van de »Danmark« defect geraakt, waardoor de eerste machinist werd gedood. Den 5n kwam het Engelsche stoomschip >Missouri« in het gezicht, dat de »Danmark« op sleeptouw nam tot des ochtends van den 6n, toen men bemerkte dat de »Danmark« niet boven water te houden was, en den gezagvoerder van de Missouri* verzocht werd om de opvarenden aan boord van zijn stoomschip op te nemen. Dewijl er slechts ruimte was voor twintig pas sagiers, werd eenige lading over boord geworpen om de schipbreukelingen, die ongeveer 800 in getal waren, te kunnen opnemen. Daarna werd er koers gezet naar de Azorische eilanden, waar het grootste deel der schipbreukelingen werd ge land, en 340 van hen, benevens eenigen der equipage van de »Danmark«, aan boord bleven eu mede naar Philadelphia vertrokken. De ge zagvoerder en drie machinisten zijn aan boord van een stoomschip, dat van Demerara kwam, naar Londen vertrokken. De opper- en tweede stuurman zijn nog op de Azores, met de overige passagiers. Twee en veertig man der equipage zijn onder geleide van den derden stuurman met de »Aeor« te Lissabon aangekomen. (De Missouriarriveerde 22 April te Phi ladelphia.) Plaa tHelijlï; Nieuws. HEUSDEN, 26 April. Naar wij vernemen is op de kermis alhier een tot hiertoe in deze stad onbekend uitspan ningsmiddel, n.l. een Montagne Russe, of Ame rikaansche Rutschbaan, aangelegd. Zooals men weet is dit een toestel voor een soort sledevaait. Een karretje of lorrie loopt eerst over een paar in sterk hellende richting aangebrachte rails door hare eigene zwaarte en die der daarop zittende personen, met zooveel kracht naar beneden, dat het, op het laagste gedeelte der rails gekomen zijnde, door zijn vaart tegen weer in opwaartsche richting gestelde rails, over een heuveltje vliegt, weer daalt en dus weer gang krijgt om tegen eene volgende hoogte op te vliegen, waarna het dezelfde baan weer terug aflegt. De geheele baan is lang 80 meter en de grootste hoogte is 5 meter boven den grond. De rails, met de daarop passende raderen van de lorrie zijn zoodanig, dat het karretje niet kan derailleeren. De raderen omvatten namelijk de rails. In het buitenland was sinds eenige jaren dit toestel in gebruik en trok zeer de aandacht, tot dat ook in Nederland verleden jaar o.a. in de onmiddellijke nabijheid van het »Kurhaus« te Scheveningen, aan het Tolhuis over het IJ nabij Amsterdam en te Haarlem in een sport- tuin werden gemaakt, welke zeer veer liefhebbers trokken. Blijkens achterstaande advertentie van de on dernemers van de Rutschbaan alhier, wordt de baan spoedig geopend eu zal bet zeker niet aan een groot aantal deelnemers en belangstellenden o O ontbreken. De »N. Rott. Courant* van 24 April bevat een bericht uit Arnhem, waaruit moet worden afgeleid, dat de kermis op de Paaschweide haar glanspunt vond in de golfbaan. Niemand mocht heeten op de kermis geweest te zijn, die niet eens gerutscht had. DRUNEN, 21 April. De persoon uit den Wolfboek, die in een vlaag van zwaarmoedig heid zich doodelijk wondde zal waarschijnlijk sterven de wonde is namelijk, na toegenaaid te zijn geweest, weder opengesprongen. WOUDRICHEM, 25 April. In het vischwater dezer gemeente zijn van 15 tot en met 22 April gevangen en aan den afslag alhier verkocht 10 zalmen, tegen f 1.30 a f 1.50 per half kilo. Aangevoerd 930 elften, prijs per stuk f 1.00 a f 1.80. VRIJ HOEVEN-C APPEL, 22 April. De op brengst der verpachte landerijen en wegen, aan deze gemeente behoorende, die in de afgeloopen week plaats had, bedroeg merkelijk minder dan in het algeloopen jaar. HEDIKHUIZEN. In het vorig nummer van uw blad komt een bericht voor uit deze ge meente, niet voorzien van een dus niet af komstig van uw' gewonen correspondent, maar blijkbaar uit een ander blad overgenomen. Dat bericht was wel wat haastig, we zouden meenen te haastig gesteld. De kwestie toch is alleen deze, dat de vroegere secretaris een ver hoor heeft ondergaan bij den rechter-commissaris, om daardoor tot de zekerheid te geraken of er destijds door hem al dan niet gelden waren uit geloofd, ter verkrijging zijner genoemde functie. Uit het bericht toch zou men onwillekeurig af leiden, dat de zaak van veel ernstiger aard was. 3 Mn nenland. Volgens verklaring van prof. Rosenstein en de geneesheeren des Konings was de toestand op 25 dezer van Zijne Majesteit naar omstan digheden zeer gunstig. De ernstige stoornissen van het zenuwleven zijn geheel gewekende slaap is rustig en verkwikkendde voeding is voldoende, en de krachten des Konings nemen zichtbaar toe. Naar ons van welingelichte zijde wordt ver zekerd, is Z.M. de Koning niet op de hoogte gesteld van den politieken toestand. Z. M. begiftigde heden zijnen geneesheer dr. Vlaanderen met de ridderorde van den Gouden Leeuw van Nassau. Het besluit van den Raad van State, in naam des Konings, heden in de Staatscourant* opge nomen, luidt: De Raad van State, krachten artikel 45, 2o., der Grondwet, waarnemende het koninklijk gezag Gezien enz. Gelet enz. Heeft goedgevonden en verstaan 1q. te bepalen dat door de Ministers van bin- nenlandsche zaken en van justitie, in eene open bare vereenigde vergadering der Staten-Generaal zal worden aangeboden een ontwerp van wet tot benoeming van eene Regentes van het Koninkrijk, zoolang het in het eerste lid van art. 38 der Grondwet omschreven geval niet heeft opgehou den te bestaan 2o. de leden der beide Kamers uit te noodigen zich op Dinsdag 30 April 1889, te 3 uren, ter behandeling van genoemd wetsontwerp in de ver gaderzaal van de Tweede Kamer der Staten-Ge neraal te vereenigen. De Nederlandsehe Heidemaatschappij is thans bezig in enkele streken van Gelderland aan par ticulieren geldelijke hulp te verleenen tot het bezaaien der heidevelden met dennezaad. Min- gegoeden krijgen geheel kosteloos hun velden bezaaid, terwijl aan meergegoeden alleen het dennezaad (5 kilo per hectare) wordt verstrekt en dezen het dan voor zijn eigen rekening er moeten doen onderwerken Voorwaarden zijn hieraan betrekkelijk weinig verbonden, zoodat de eigenaren later geheel vrij met de bosschen kunnen handelen. Alleen moeten zij er zooveel dennen op laten staan, dat het behoorlijk bosch blijft, om later tot zekere hoogte te kunnen opgroeien. Naar men verneemt, is de oud-Minister van Oorlog, generaal Reuther, lid van de 2e Kamer ernstig ongesteld. De uitvoer van levend vee en gepakt vleesch naar het Vereenigd Koninkrijk is sterk toege nomen. De vorige week werden 14,100 stuks levend vee uitgevoerdhet grootste aantal tot nu toe. De aan te leggen spoorwegen, waarvoor de ingenieurs Snethlage, Groll en Israëls naar Egypte vertrokken zijn, betreffen de lijnena van Chibine El Kom naar Menouf (13 kilometer), b van Da- manhour naar Rabmanieh (20 K.M.), c. van Medinet-Fayoem naar Sénourès (111/2 K.M d van Assiout naar Guerga (145 K.M.). Verder eene spoorwegbrug over den Nijl, tusschen Boulak (Kaïro) en Embabeh (brug voor enkel spoor, met weg voor voetgangers en vee). Het »Utr. Dagblad* meldt: Naar men ons mededeelt, zijn de onderhan delingen tot overname van den Ned. Rijn- en den Ned. Centraalspoorweg door den Staat reeds verre gevorderd, en zou het doel der overname zijn, beide lijnen in exploitatie te geven aan de maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwe gen, die daardoor niet alleen eene nieuwe ver bindingslijn verkrijgt tusschen hare noorder- en zuiderlijnen, maar wat voor hare ontwikke ling hoofdzaak mag worden geacht in recht- streeksche aansluiting komt met de hoofdstad des lauds en de belangrijke werken, die daar in de laatste jaren ten bate van handel en nijver heid en vaP onze'zeevaart zijn tot stand gekomen. Een der hoofdambtenaren van de exploitatie- maatschappij schijnt reeds aangewezen, om even- tuëel als directeur met het beheer der beide nieuwe lijnen te worden belast, terwijl van de hoofdamb tenaren van den Rijn- en den Centraalspoorweg enkele in dienst zouden blijven, andere daaren tegen op wachtgeld zouden worden gesteld. Het zal intusschen wel geen betoog behoeven, dat deze onderhandelingen en voornemens slechts vourloopig zijn, daar zij de goedkeuring behoe ven, zoowel van de beide takken onzer wetge vende macht, als van de aandeelhouders der drie bij de onderhandelingen betrokken spoorwegmaat schappijen, alvorens te kunnen in werking treden. Een 12-tal Amsterdamsehe socialisten trachtte 2e Paaschdag te Halfweg en Haarlemmermeer »Recht voor Allen* te verspreiden. Blijkbaar waren de lui daar niet erg gezien, daar het orgaan op straat gratis uitgereikt, meestal onmiddellijk in stukken werd gescheurd. Een spoedig vertrek bewees dat ook de ver spreiders bemerkten, dat men hier hunne ideën niet deelt. Te Charlois bracht eene kat vier levende jon gen ter wereld, die van achteren aan elkander zijn gegroeid, zoo dat zij een kruis vormen. De veenarbeiders te Stadskanaal hebben weer eene dreigende houding aangenomen. De cava lerie was genoodzaakt charges te doen. Vier rijksveldwachters zijn, op verzoek van den bur gemeester van Onstwedde, naar Stadskanaal vertrokken. Tengevolge van het zachte weder en de wei nige sneeuw van den afgeloopen winter, hebben de Texelsche veehouders, naar matige berekening, ongeveer f 100,000 minder aan veevoeder be hoeven te koopen dan het vorige jaar. Een slimme oplichter slaagde er dezer dagen in, de firma Deumer-Cramer te Utrecht een rij wiel met toebehooren te ontfutselen. Een jonkmensch van beschaafd, fatsoenlijk uiterlijk kwam den win kel binnen en vroeg of men daar rijwielen her stelt. Op het bevestigend antwoord, verhaalde hij te Arnhem bij zjjn oom baron Nagel gelo geerd te zijn geweest, waar door het achteruit- zetten van een rijtuig in den stal zijn rijwiel zeer beschadigd was. Den volgenden dag zou oom dit wiel komen brengen, om het te her stellen en tevens welligt over het aanschaffen van een nieuw wiel te spreken. Intusschen be- zigtigde hij eenige rijwielen en costumes, die in den winkel gereed lagen en koos een kostbaar sportcostuuui uit. Hij slaagde er in, zulk een costuum niet alleen machtig te worden, maar ook een roverter waarde van f200 te leenen. Daar het jongmensch niet terugkwam, werd der politie van het geval kennis gegeven. Deze stel de een onderzoek in waaruit bleek, dat de op lichter niet aan het opgegeven adres woonde, maar in het Hotel Bellevue zijn intrek had ge had en daar zijn costuum aangetrokken en ge geten had. Hij was ingeschreven onder den naam van Eduart Quack en had zijn uitgetrok ken kleederen achtergelaten. Het kwam den heer Deumer Cramer voor, dat hij een Duitsch accent had; welligt is hij dus reeds over de grenzen en zal moeilijk op te sporen zijn. Te Leeuwarden vertrokken Vrijdagmorgen per spoor naar Rotterdam 156 personen uit de pro vincie Friesland, die zich metterwoon vullen gaan vestigen in Noord-Amerika, meerendeels in den Staat Jowa. Bijna allen behooren tot den boeren stand en onder hen waren onderscheidene vrou wen en kleine kinderen. Te Meppel sloot zich bij hen aan de trein uit Groningen, waarin 280 landverhuizers met dezelfde bestemming. Verleden Donderdag en Vrijdag werden te Leeuwarden bij één koopman omstreeks 19.000 kievits-eieren aangevoerd. De prijs was toen 16 ets. per stuk. Sedert Zaterdag 20 tot Dinsdag 23 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 43 zalmen van 9 tot 44 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,35 tot f 1,37. Aangevoerd 3401 elften, prijs per stuk f 0,25 tot f 0,84. Zondag 1.1. herdacht dr. C. E. van Koetsveld in de Groote Kerk zijne 40-jarige evangeliebe diening bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Hage, en boopt het volgend jaar zijne 60-jarige Evan geliedienst te herdenken. Uit Bloemendaal (bij Haarlem) wordt gemeld De Paaschdagen hebben hier minstens 10,000 vreemdelingen gebracht; alleen de trammaat schappij vervoerde ruim 3000 passagiers, die allen, gewapend met eenen ruiker hyacinthen,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2