giete men >s avonds in elk neusgat een theelepel water met een weinig zout. Wanneer 't op deze wijze niet altijd gelukt de ziekte te beperken, dan hebben de ouders ten minste alles gedaan wat ze konden om op een goed verloop te mogen hopen. Want men zij indachtig dat 't niet de smetstof is, die de mate der ziekte bepaalt, doch dat de laatste geheel afhangt van het lichaam, waarin de besmetting werkt. Vindt deze een zwak, slecht gevoed lichaampje, dan woedt ze het sterkst; stuit ze op een flink gevoed kind, gehard door wassehin- gen met koud water, dun zijn de verschijnselen der ziekte in den regel zeer zwak. Het kon zijn nut hebben in elk huishouden een boek aan te leggen, waarin de arts zelf aanteekening houdt van iedere besmettelijke ziekte door de kinderen doorstaan, daar 't later van groot gewicht is, hieromtrent bepaalde zekerheid te hebben. Te Seraing bij Luik woedt sinds 3 maanden een brand in een grooten hoop afval van hoog ovens, asch, slakken en brandbare zelfstandig heden, die over eene lengte van 600 M. en ter hoogte van 100 M. langs de Maas ligt opgestapeld. De brand is veroorzaakt door gloeiend ijzer- schuim, dat aan de eene zijde van den dijk, waar zich een hoogoven bevindt, wordt uitgestort. De vernieling van dezen dijk waarover het jjzererts met spoorwagens uit de schepen naar de boven- opening van den oven gevoerd wordt, zou voor den oven een zware ramp zjjn en men heeft daarom een gang in den berg gegraven waarin 100 man reeds 3 weken aan 't werk zijn om te trachten den brand te stuiten. De paarden van het rijtuig der Koningin van Wurtemburg gingen op hol op den weg van Monaco naar Nizzade teugels braken en een der paarden werd gedoodhet rjjtuig reed tegen de borstwering aan en werd gelukkig tegenge houden door den boom, die gebroken was; de Koningin kwam met den schrik vrij. De Shah van Perzië zal eerst 26 Juli te Parijs komen. Men verwacht in die maand ook den President der Vereenigde Staten. Uit Londen wordt gemeld, dat er niemand vanwege het Departement van Buitenlandsche Zaken bij Boulanger is geweest om hem mee te deelen onder welke voorwaarden hij te Londen kon blijven. De werkstaking van de tramkoetsiers te Weenen is geëindigd en wel in hun voordeel in hoofdzaak toch zijn hun eischen toegestaan door de directie; de werktijd is bepaald op 12 uren, met bjjbetaling voor overwerk. De directie heeft moeten buigen, al sloeg zij in het begin ook nog zulk een hoogen toon aan. De directie is daartoe genoopt geworden, omdat zij niet alleen de openbare meening, maar al de auto riteiten, ook den Minister van Binnenlandsche Zaken en den Gemeenteraad tegen had. De Kei zer zelf bemoeide zich persoonlijk met de zaak. Uit Madagaskar wordt bericht dat de koningin, op voorstel van den Franschen resident-gene raal le My re de Villers, een besluit heeft uitge vaardigd, volgens hetwelk alle slaven op het eiland vrjj verklaard worden. In het district Lublin (Russisch Polen) hebben agrarische onlusten plaats gehad. Soldaten moesten de orde herstellen en 100 boeren werden gewond. Omtrent de nieuwe zamenzwering tegen Czaar Alexander, meldt men uit Petersburg nader, dat het Pruissisch zuur, dat op een valsche doctorsverklaring bij een drogist gehaald was, in zoover met den aanslag in verband stond, dat het dienen moest om de daders zeiven in staat te stellen zich het leven te benemen, als zij na den aanslag in handen der politie vielen. Uit Petersburg wordt gemeldEr is beweging in het jjs men verwacht de opening der scheep vaart binnen veertien dagen. De rivier is bijna vrij van ijs. Bij een nachtelijke inbraak in het postkan toor te Triëst, is een som van 53,000 florijnen gestolen. De gouverneur van Neder-Californië waar schuwt tegen de geruchten omtrent de ontdek king van nieuwe rijke goudvelden daar te lande. De fraaie berichten dienaangaande moeten niets anders dan verzinsels van speculanten zjjn ge weest. De goudzoekers, die vol hoop er heen trokken, keeren bijster teleurgesteld en doodarm naar hunne vroegere woonplaatsen terug. Een sterke schok van aardbeving is Vrijdag te Alhama, in Granada, waargenomen. Van on gelukken is niets vernomen. De Nijl is tusschen Assouan en Wadi Haifa eenigszins gerezen. Te Aitken, in Minnesota, is onlangs zwarte sneeuw gevallen. In den namiddag werd het plotseling zóó donker, dat men licht moest op steken. Er viel eene dichte sneeuw met modder en zand vermengd, die zeer fijn was en op som mige plaatsen een metaalglans toonde. Deze vieze zelfstandigheid bedekte den grond ter hoogte van een hal ven Engelschen duim. Er woei een zachte noordwestenwind, maar hooger in de groenachtig getinte lucht scheen een veel krachtiger wind te waaien. Op enkele plaatsen werden stukken ijs met zand vermengd gevonden. De berichten uit Oklahoma luiden zeer ver schillend. Terwijl het volgens sommige bladen thans rustig is en reeds 3 steden, nl. Guthrie, Oklahoma Gity en Kingfischer, zijn verrezen, elk met een bevolking van 4000 zielen, is, volgens andere bladen, een reactie ingetreden, zoodat de stad Guthrie even snel weder verdwijnt als zij ver rezen is. De immigranten stroomen letterlijk het land uitin de treinen is geen plaats meer voor hen en de ellende wordt vermeerderd, doordat een hevige storm is losgebarsten, die stofwolken met zich voert en af en toe hevige stortregens neerwerpt. Ook heerscht er gebrek aan levens middelen. Minstens de helft der landverhuizers zijn thans op den terugtocht. Natuurlijk zijn de prijzen der gronden in Oklahoma sterk gedaald; vele zijn onverkoopbaar geworden. ï*lan tselijlc IVieuws. HEUSDEN, 30 April. Op Vrijdag a.s., den 3en Mei, hoopt, D. V., Prof. L. Linden boom, President van de vereeni- ging tot Christeljjke Verzorging van Krank zinnigen en Zenuwlijders »Veldwijk,« in het Kerkgebouw van de Christ. Geref. Gemeente alhier, des avonds om 7 uur, eene Volksvoor dracht (geen predikatie) te houden in het be lang dier Stichting. Een ieder, die belang stelt in het heil der ongelukkige menschheid, tot welke gemeente hij ook moge behooren, wordt uitgenoodigd, deze samenkomst bjj te wonen, om dan ook tevens iets te vernemen, van den zoo gezegenden arbeid dezer stichting, in het belang van onze krank zinnige medemenschen. De toegang is voor ieder vrij. Kermis te TTeusden. De wandeling over de kermis, die wij jaarlijks met onze lezers, in gedachte, ondernemen ligt weder voor de hand en wjj willen ons, met het oog op bet prachtige weder, dat haar begunstigt, voorzeker niet nalaten. Het is het zoogenaamd schemeruurtje, waarop we onze wandeling aanvangen, staande op de hoogte van het Stadhuis. Kijk maar niet ongerust de Breestraat in, in de meening dat van uit die richting een don derslag gehoord werd. Overtuig u slechts en ge zult zien dat de Amerikaansche Rutschbaau dat gedruisch veroorzaakt. Aan beide zijden der straat staat het met nieuwsgierigen geflankeerd. Zonder overdrijving vier a vijfhonderd personen, die ge tuigen willen zijn van dien wondervollen tocht. Ziet met welk een vaart hij afrijdt en terugkeert. Eene lengte van 80 Meter wordt 2-maal afgelegd in den tjjd van 15 seconden. De vaart is grooter dan van een spoortrein, want met dezelfde spoed wordt in 8 minutentijds de afstand van een uur afgelegd. (Zie advertentie.) We mogen ons echter hier niet te lang op houden, want Diana, »de Koningin der vrouwen, laat door haren publicist op het begin der markt het publiek uitnoodigen om een blik in de toe komst te slaan. De reuk van oliebollen uit de naburige gebakkraam, maakt dat we hier niet te lang stand houden, maar, langs de zijde Post kantoor de zuurkraam passeeren, waarvoor het nog te vroeg is, om voor de prachtige kraam van JanssensSas een oogenblik te vertoeven. Het doet den Heusdenaar prettig aan, wanneer ze de familie Janssen op de kermis terug ziet. Ze is dan ook zoo'n halve Heusdensche familie geworden, nu ze bij een opvolgend geslacht circa een halve eeuw geregeld hier op de kermis terug keert. Verzuim vooral niet de heerlijke wafelen te bestellen, die de weduwe Sasse zoo eenig weet te fabriceeren. (Zie advertentie.) Eene prijskraam scheidt eene volgende kraam van de firma De Leeuw. Zie dat jonge volke eens met begeerigen blik het oog richten naar de sucadebollen, in welk fabricaat deze firma eene specialiteit mag heeten. We mogen dan ook de heeren Prudeval en Trébouchart wel dank baar zijn, dat zij hem een zoo degelijk recept afstonden. (Zie advertentie.) Alweder een poffertjeskraam en dan de ca rousel, waarvoor zich jong en oud verdringt. Toch is deze dit jaar niet zoo mooi gedecoreerd, als wij dat vorige jaren gewoon waren te zien. Aan de andere zijde der markt staat weder eene groote massa volks voor den nieuw geo- penden winkel van den heer Johan de Mol. Heeft de heer Mol er eer van, dat hij zijn nieuwen winkel zoo net en practisch wist in te richten en daardoor een sieraad aan onze schoone Botermarkt wist te schenken, hij trekt mede attentie door zijne nieuwe Wennemer gas-lamp, die het vermogen heeft van 9 andere gas-lampen en het licht van 100 kaarsen weergeeft. Wij willen hierin met opzet niet uitvoeriger zijn. Een ieder ga slechts zien en oordeele zelf. (Zie ad vertentie). De muziek in Concordia (zie advertentie) doet zich zoo lustig hooren dat we onwillekeurig de Nieuwstraat opwandelen om dan een oogenblik later te staan voor Valeska, de Koningin der Nacht, die al weder een blik in de toekomst geeft. De muziek in het circus Cohen trekt ons tot een degelijk vermaak (zie advertentie). Wij wil len het cirque niet vooruitloopenmaar alleen zeggen, dat de welkome ontvangst, die het nog onlangs in Zutfen en andere plaatsen genoot, genoegzaam aanbeveling is om ook eens der- waards te gaan, waar we onze lezers mede hopen te ontmoeten. Het theatre de nouveautés et de metamorphoses (zie advertentie) heeft echter nu weder de meeste toeloop. 't Is circa half acht uur geworden. De muzi kanten gaven het sein en jong en oud komt toegestroomd. Zoo'n théatre-voorstelling vóór de tent is dan ook altijd aantrekkelijk. De verwachting, hierdoor reeds gespannen, wordt in niet geringe mate verhoogd door de werkelijkheid. Wij zullen niet het programma nagaandaartoe zou ons zeker de ruimte ont breken. Het zal genoeg zijn te vermelden, dat de goocheltoeren vernissend waren, de gymnas tische oefeningen van groote bedrevenheid ge tuigden, het jongleeren op een grooten wereldbol niet minder geoefendheid aan den dag legde. Nog rest ons het werpen van ballen, borden en dolken, balanstoeren op een loshangende telefoon draad, enz., enz., enz. Daarbij is de zaal net ge decoreerd, zijn de costumes frisch, is de verlich- ting goed en de pauzen kort, zoodat wij een goede opkomst gedurende de kermis wel durven voorspellen. Van de pauze maken wij gebruik om even de stoomvélocipède te gaan bezichtigen. (Zie pro gramma.) 't Is een opwekkend tooneeltje, dat we hier aanschouwen. De scherts onder de vélocipè- disten, zoo dames als heeren, werkt bepaalt aan stekelijk. Het geheele inachinisme wordt door stoom bewogen, zelfs het orchestrion. De tent ziet er sierlijk uit. Ook de verschillende veloci pedes zijn smaakvol afgewerkt en worden zin delijk onderhouden. We hebben nu het voornaamste gezien en laten het verder aan een ieder over hoe hij het verder gedeelte van den avond wil passeeren. Deze zal zijn kracht wel beproeven op het hoofd van Jut; gene zou een reisje met de Turksche schop kunnen préféreeren terwijl weder anderen zich meer zullen aangetrokken gevoelen door de gezellige ronzebons en daar een kaart te nemen, met het uitzicht om een prijs met casuëel eene premie, bestaande in een kleine en een reus achtige kermiskoek. Een ieder amuseere zich op de wijze die hem het beste voorkomt. Een gepast genot werkt gunstig en is aan te bevelen en grove baldadig heden zullen zoowel nu als vroeger op de Heus densche kermis geweerd blijven. WAALWIJK, 27 April. Nadat eene minder jarige dochter in deze gemeente een huwelijks aanzoek had ontvangen, dat door hare ouders niet werd ingewilligd, is zij er verleden Zondag met haren beminde van door gegaan. Hare ouders riepen de hulp der politie in, door welker bemoeiingen hare verblijfplaats spoedig was op gespoord. Intusschen vernamen hare ouders, dat zij zou trachten eene plaats als dienstbode te krijgen, waarin zij gereedelijk toestemden. Van hare huwelijksplannen schijnt verloopig niets te komen. In de vergadering van leden de R. K. kiesvereeniging Waalwijk uit de gein. Waalwijk, Baardwijk, Bezooien en Waspik is bij accla matie tot kandidaat voor de provinciale staten voorgesteld Mr. J. A. Loeff, advocaat te 's-Bosch. WOUDRICHEM. Donderdag 16 Mei a.s. des voorm. ten half elf uur, zal alhier de voor jaarsvergadering gehouden worden van het on derwijzersgezelschap in het Arrondissement Heus- den. Onder de huishoudelijke zaken komt voor Herziening van het reglement. Verder de inleiding van de volgende onder- O O werpen a. Woordvervorming, door den heer P. Weeda. b. Ons leerplan, door den heer J. Dammers. c. Het gebruik van het woordje als, door den heer A. Verheij. d. liet schoonschrijven op de lagere school, door den heer H. Bos. e. Wat is humor? door den heer B. Kraaijen- brink. f. Iets over E. A. Borger, door den heer II. v. Helden. ALMKERK, 26 April. De uitslag van de op heden alhier gehouden gewestelijke stieren keuring is als volgt: Bekroond met den eersten prijsde zwartbonte van G. Lankhaar te Hill, met den tweeden prijs de zwartbonte van B. Pellikaan te Woudrichem, met den derden prijs: de blauwbonte van H. van Haaften alhier. Goedgekeurd: de zwartbonte van A. de Man te Woudrichem, de zwartbonte van G. van de Koppel alhier, de vaalbonte van A. Goes alhier. Afgekeurd: de zwartbonte van C. Vos te Hill, de zwartbonte van Izaiik Duister te Giessen, de roodbonte van de vereeniging tot het station- neeren van eenen stier aan den Nieuwendijk (gemeente Almkerk), de zwartbonte van Gebr. de Graaf te Meeuwen. SLEEUWIJK, 27 April. Wie het onderste uit de kan wil hebben, krijgt het deksel op de neus; niet altijd is dit spreekwoord even juist, men zou ook kunnen zeggen: »Wie het onderste uit de kan wil hebben smoort er in« ziehier de verklaring. Een kater uit de naburige gemeente Woudrichem, had de grenzen overschreden en kwam een kijkje op Sleeuwijk's grondgebied nemen, daar bespeurt hij bij C. Kuup een kan melk, direct ontwaakt zijn snoepzucht, hij likt en likt nog eens en ten einde goed bij de melk te kunnen steekt hij den kop door den nek der kan, doch helaas, deze scheen wel ingang maar geen uitgang te verleenen, want welke pogingen het dier ook aanwendde het kou zich zelve uit zijn benarde omstandigheden niet redden en moest eindelijk na lang tobben zijn snoepzucht met den dood boeten, daar niemand het durfde wagen de zwarte kater te bevrijden. WERKENDAM. Bij de alhier gehouden ver pachtingen van 437 H.A. beste grienden, riet en bieslanden en aanwassen, om in cultuur te brengen, onder de gemeenten Made en Drim- melen, Werkendam, Dussen, Dewerken, Sliedrecht en Dubbeldam, voor den tijd van 20, 18, 16 en 14 jaren, waren de prijzen als volgt: griendland per H.A. f 60, rietlanden f 30 a 35, bieslanden f 50, terwijl de slikken opbrachten van f 10 tot f 20. De totale opbrengst was f 5327.50. De bandijk en andere hooilanden langs den linker oever der Nieuwe Merwede, ruim 75 H.A. uit makende, brachten ditmaal op f 2712, tegen f 1762 bij een vorige verpachting, zoodat dit thans, na aftrek van wegen en steengloonugen, f 60 af 80 per H.A. is. BEKENDMAKING. De Burgemeester van H e u s d e n maakt be kend, dat aanvragen om jacht- en vischakten en kostelooze vergunningen voor het dienstjaar 1889/90 ter gemeente-secretarie kunnen worden ingediend tot 10 Mei a.s. dagelijks des voor- middags van 10 tot 12 uur. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Jleusden; Gelet op art. 9 van het Reglement ter be vordering der paardenfokkerij in deze provincie (provinciaal blad no. 3 van 1889); Brengen ter openbare kennis, dat de lijst der goedgekeurde hengsten in deze provincie in de vesiibule van het gemeentehuis is aangeplakt. Heusden, 29 April 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, i—rirtsaaanMaMmi» Ffwjwimu MM— JLi in ii en 1 arr cl Luidden de jongste berichten omtrent Z. M. den Koning bij uitstek gunstig, naar wij uit zeer vertrouwbare bron vernemen gaat Z. M. dage lijks in beterschap vooruit en bestaat er alle hoop op herstel van gezondheid. Blijft deze gun stige wending aanhouden, dan zou door Z. M. in overleg met zijne geneesheeren besloten zijn, dezen zomer in 't buitenland door te brengen tot volkomen herstel van krachten. Zelfs wordt reeds de 3 Mei genoemd als de dag waarop het vertrek van Z. M. is bepaald. Het Vaderland» verneemt met zekerheid, dat, hoewel de beterschap in den toestand des Konings blijft aanhouden, er toch geen sprake van is, dat Z. M. zich in het begin van Mei naar het buitenland zal begeven. De regeering heeft eene wijziging gebracht in het besluit tot bjjeenroeping van de beide Kamers der Staten-Generaal in vereenigde zitting, zoodat aan deze zal worden voorgesteld te verklaren, dat Z. M. de Koning niet meer buiten staat is te re- geeren. De Raad van State, waarnemende het Konink lijk gezag, heeft, uit overweging der noodzake lijkheid om de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1884 en de ingelijfden bij de zeemilitie der lichting van 1885 na het verstrij ken van hun gewonen diensttijd alsnog in dienst te houden, op de voordracht der Ministers van Oorlog, Marine en Binnenlandsche Zaken, het volgende bepaald »De afgifte van het bewijs van ontslag uit den dienst aan de ingelijfden bij de militie te land der lichting van 1884 en van de ingelijf den bij de zeemilitie der lichting 1885 wordt geschorst, totdat zal zijn beslist omtrent de bij de Staten-Generaal ingediende voordracht van wet, strekkende oni hen tot langeren diensttijd te verplichten. Het getal Nederlandsche landverhuizers beliep in 1888 4628 personen, waaronder 2333 mannen, 1105 vrouwen en 1190 kinderen beneden de 10 jaren. 4298 personen begaven zich naar Noord- Amerika en 330 naar Zuiu-Amerika. Het sterkst was de landverhuizing in de prov. Groningen, Zeeland, Noord-Holland, Friesland, Zuid-Holland en Gelderland, waaruit respectievelijk 1120, 837, 773, 689, 501 en 384 personen vertrokken. De voormalige millioenenjuffrouw »Jannetje Struik, heeft in hare woning, ten huize van den herbergier K. v. d. Werff te Apeldoorn, moeielijke oogenblikken beleefd. Omstreeks twee uur in den nacht is volgens verklaring der beide bewoners, de millioenenjuffrouw, en zekere juffrouw een man hare kamer binnengedrongen, gewapend met een zwaar stuk hout, en dreigende met de woorden: »Ik moet geld hebben of ik vermoor je!« Toen hem dit niet verschaft werd, is hij op Jan netje Struik aangevallen en heeft haar verscheidene bloedige wonden toegebracht. Ook juffr. K. wilde hij een slag op het hoofd geven, welken zij echter ontweek, en kreeg nu een slag op den arm, waardoor dit lichaamsdeel zeer gezwollen is. Er volgde nu eene worsteling, waaraan de komst van de nachtpolitie een einde maakte. De ver moedelijke dader en de verdere bewoners worden nauwlettend bewaakt en de officier van justitie te Zutfen is van de zaak in kennis gesteld. Hieromtrent deelt men nader mede, dat de voormalige millioenenjuffrouw Jannetje Struik bij den herbergier Van der Werff inwoont, in gezelschap van de vrouw van Jut, welke zij tijdens haar verblijf in de gevangenis had leeren kennen, en die haar thans als gezelschapsjuffrouw dimt. In den laatsten tijd werden in de Betuwe nog groote partijen tabak van het 88er gewas van de hand gedaan. Onder Eist en omstreken vooral werden duizenden KG. verkochtordinaire soor ten aard- en zandgoed bedongen f 14, bestgoed f 10 per 50 KG. Met het oog op de lage prijzen zal er dit jaar, zoowel in de Betuwe als in Maas en Waal, zeer veel land niet meer met tabak bepoot worden. De persoon, die te Amsterdam aangehouden werd als verdacht de firma Deumer-Cramer te hebben opgelicht voor een rijwiel en een sport- costuum, is de te Deventer gewoond hebbende veilenkapper Mack, die dezer dagen uit de ge vangenis te Arnhem werd ontslagen, waar hij drie maanden had doorgebracht wegens oplich terijen te Arnhem, Nijmegen, Wageningen en Zutphen gepleegd. In eene vergadering van de afd. Vianen en Buitenland. Hf.usdkx, 26 April 1889. H. J. van Eggklen. Honcoof.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2