Te Brussel was op 5 dezer, ter gelegenheid van het eeuwfeest der fransche revolutie, een groot feestmaal aangericht, waaraan 500 gasten deelnamen. Er werden verscheidene redevoerin gen gehouden en er heerschte groote geestdrift. De president der Fransche republiek heeft de tentoonstelling geopend. De heer Carnot werd overal op zijn tocht toegejuicht. Er was eene aanzienlijke menigte op de been. De straten waren met vlaggen getooid. Ten 2 uren had officieël de opening der ten toonstelling plaats. De minister-president Tirard sprak het eerst. Hij zeide dat de aanvankelijk gekoesterde vrees, dat de tentoonstelling niet zou slagen, zich niet heeft verwezenlijkt, dank zij de. medewerking van Frankrijk en het bui tenland. De uitkomsten overtreffen de beste ver wachtingen. De minister betuigde aan het einde zijner rede den vreemden regeeringen dank. Wij zullen, voegde hij er bil, de vreemdelingen met vreugde ontvangen. Wij willen hun bewijzen dat het republikeinsche Frankrijk even gastvrjj als edel moedig is, en dat het er prjjs op stelt den ar beid te eeren. De heer Carnot nam daarna het woord. Weest gegroet, sprak bij, gij arbeiders der geheele wereld. De vreemdelingen zullen hier eene gast vrije stad vinden, die zich gelukkig voelt hen in haar midden te zien. Zjj zullen inzien wat de lasteringen, door blinden hartstocht ingege ven, te beteekenen hebben. De president wees verder op de wonderbare geestkracht, waarmede Frankrijk zich opgebeurd heeft uit bittere be proevingen. Frankrijk boezemt door zijne loyauteit vertrouwen inhet vindt in zijne instellingen de kracht tot opwekking van den arbeid, tot verlevendiging van handel en nijverheid. Het is in die grootsche feesten van den ar beid, dat de natiën nader tot elkander kunnen komen, elkaar kunnen leeren begrijpen, en dat de gevoelens van achting en sympatie moeten ontstaan, die niet in gebreke zullen bljjven van gelukkigen invloed te zijn op het lot der wereld, door het uur te verhaasten, waarop de hulp bronnen der volken en de voortbrengselen van den arbeid slechts dienstbaar zullen worden ge maakt aan de werken des vredes. (Wij stellen ons voor van tijd tot tijd in ge dachten eene wandeling op bet terrein te doen en het schoone wat te zien is, te bewonderen.) De Duitsche luchtreiger Streif is op ongeluk kige wijze om het leven gekomen bij een op stijging te Booneville in Indiana. Toen hij on- gevoer 1500 voet gestegen was, barstte zijn ballon en viel de ongelukkige in duizelingwek kende vaart naar beneden, waar hij weldra den laatsten adem uitblies. Yan de toeschouwers vielen velen in zwijm en de vrouw van Streif werd krankzinnig door den schrik. De Engelsche bladen deelen het volgende ge val van zelfmoord mede: De Engelsche vice-consul te Castellamare, James Ashworth, een sedert anderhalf jaar met een beeldschoon vrouwtje gehuwde welgestelde jonge man, stortte zich den 27n April, bij een uitstapje naar Vico Equense, van een 300 Meter hoogen bergtop in den afgrond. Men vond in zjjn brieventasch een papier, waarop hij had geschreven: »Het weder is zóó heerlijk, de streek is zóó bekoorlijk en ik gevoel mij heden zóó gelukkig, dat ik de gedachte niet verdragen kan, dat ik weer ooit in de bedompte bureau-atmosfeer zou moeten zitten. Daarom sterf ik.« De gewezen koningin Nathalie van Servië heeft verklaard, dat zij, het volste vertrouwen stellende in den regent Ristitch en den minister president Gruitch, en inziende, dat hare komst te Belgrado wellicht tot moeilijkheden aanleiding zou kunnen geven, besloten heeft, voorloopig te Yalta te blijven, ofschoon zij zeer naar haren zoon verlangt. De ex-koning Milan wordt 14 of 15 dezer te Belgrado verwacht. Hij zal drie weken te Bel grado bljjven en dan met zijn zoon naar Parijs gaan. Op bevel der Bulgaarsche politie zullen alle uitgewekenen, die in den laatsten tijd naar Bulgarjje terugkeerden en waarvan er thans 30 te Sofia vertoeven, binnen drie dagen naar hunne vorige woonplaats terug moeten gaan. Ook moe ten alle buitenlandsche onderdanen zich binnen 25 dagen bjj den prefect van politie legitimeeren, op straffe van over de grenzen te worden gezet. Italië en Zwitserland zullen een conferentie dan mjjnheer von Rapportswijl aan Dat is de korte en geloofwaardige geschiedenis, waardoor ik sedert een uur den vrede van een dame verstoor, wier naam ik niet eens kende't Is in elk ge val origineelmaar een weinig onnoozel is 't toch.c »En voor mij is 't vreeselijk!* voegde de we duwe er bjj. »Üw zending kwam al te zeer met mjjn vrees overeen. Ik heb u in mjjn hart laten zien en mjjn geheimen verraden. O, mynheer von Rappurtswjjl, wat hebt ge gedaan?* Na deze woorden zonk zij in een stoel en be dekte heur gelaat met de beide handen. beleggen over het maken van een tunnel door den Simplon. Te Guannjato, in Mexico, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Toen op bevel der regeering vijf Jezuiten, wegens het houden van oproerige redevoeringen, gevangen werden genomen, viel eene talrijke menigte, waarvan velen gewapend waren, de gevangenis aan, om de gevangenen met geweld te bevrijden. De woede des volks richtte zich zelfs tegen den gouverneur en andere hooggeplaatste personen. Dadelijk werden troepen gezonden, die, daar de wanorde niet verminderde, bevel kregen te schie ten, Twee honderd personen zouden daarbjj ge dood zijn. De feesten te New-York werden Woensdag besloten door een nijverheidsoptocht in 27 af- deelingen, waaraan omstreeks 100.000 personen deelnamen. Uit Amerika word* bericht, dat de voortee kenen van den oogst zeer gunstig zjjn. tselljk Nieuws. HEUSDEN, 4 Mei. Voor de op heden morgen ten tien ure, alhier gehouden eerste botermjjn in het beueden-locaal van het stadhuis, bestond eene algemeene belang stelling. Niet alleen zag men koopers en verkoo- pers, maar ook veehouders uit den omtrek en van neringdoenden zoo van hier als van buiten, die zich eerst eens wilden overtuigen, alvorens zelf zaken te gaan doen. Wij hopen die allen dan ook een volgenden keer als werkdadige per sonen terug te zien. Het vorenstaande laat dan ook zien, dat van dezen eersteling niet datgene kon worden ge vergd, wat, naar wjj hopen, het vervolg zal zjjn. De aanvoer bedroeg totaal 1383 kilo. De prjj- zen variëerden van f 1,39 tot f 0,87 per kilo. Er was een 27tal aanvoerders en een zestal opkoopers. Over de eerste kwaliteiten werd zeer geroemd ook de prijzen waren niet te hoog, maar toch zoodanig, dat de koopers tevreden waren. De kooper der grootste hoeveelheid, die als zoodanig eene premie van f 2,50 genoot, was de heer L. van der Mooren. De aanvoerder van het grootste gewicht boter, de heer J. Buijs te Herpt, die ook als zoodanig eene premie ontving. Wjj stellen ons voor wekelijks eene beknopte opgaaf van de mijn te geven. DRUNEN, 2 Mei. De persoon J. v. V. land bouwer op de Scheiding alhier, die den 17 April j.l. tijdens een onbewaakt oogenblik, achter in den stal men een mes zich bijna den hals had afgesneden, is gisteren avond aan de ge volgen overleden. 3 Mei. Heden voormiddag omstreeks 10 uren is alhier in de Heide, aan de oostzijde van Fellenoord, een hei- en bosehbrand ontstaan, waardoor eenige perceelen heide en opgeschoten mast zijn verbranddoor spoedige hulp was de brand om 111/3 uur gebluscht. VLIJMEN, 3 Mei. Heden middag te 2 uren brak alhier een hevige brand uit in het perceel van den tuinman en bloemist J. de Yaan die zich op dat oogenblik aan den Moerdjjk bevond. Het huis is geheel uitgebrand. LANGSTRAAT. Hooi le qual. bijna geheel zonder vraag; enkele partijtjes werden in de laatste dagen voor f 17 a 17,50 per 500 K.G. afgeleverd. Wegens het vruchtbare seizoen en het vele gras dat nu reeds aanwezig is wordt er belangrijke prijsvermindering verwacht. Kalf- koeien minder begeerd en daardoor van f 10 tot 25 minder. Weikoeien prijshoudend en door de weiboeren, bij den gunstigen stand van het gras, zeer gezocht. Vette koeien met zeer weinig voorraad, 60 a 70 ct. per K.G. Vele slagers hebben den prijs van het vleesch met 10 ct. per K.G. verhoogd. HAARSTEEG, 1 Mei. Jl. Zondag, omstreeks 7 uur 's namiddags, ontstond alhier brand in het bovenhuis van den herbergier F. Deenen alhier, terwijl men beneden rustig met de kaart speel den in weinige oogenblikken stond geheel het huis in lichte laaie. Aan de gunstige windge- steldheid en het flink optreden der brandweer, bepaalde de brand zich bij bovengenoemd per ceel; de belendende gebouwen leden eenige schade. De oorzaak van den brand is onbekend, alles was verzekerd. De brandspuit van dat gedeelte van Haarsteeg wat onder de gemeente Vlijmen behoort, was het eerst op de plaats des onheils. W'OUDRICHEM. Aan het postkantoor al hier en de daaronder ressorteerende hulpkan toren werd gedurende de maand April ingelegd f 2066,43|, terugbetaald f 1053.10. Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 528. DALEM, 5 Mei. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat eene 20-jarige koe van den heer Gerrit de Gier, alhier, heden voor de 18e maal gekalfd heeft. De opbrengst van het vergunningsrecht in de gemeenten Vuren en Dalem, door 12 hou ders van herbergen betaald, bedraagt f 393.75. Verloochent Mei dikwijls zoowel naam als aard, thans kan dit niet gezegd worden. Een paar dagen gaf de Bloeimaand reeds, waarop de thermometer boven 70 graden F. aanwees, en mensch en dier verlangend uitzagen naar verkwikking, die heden door een flinke onweêrsbui en een malschen regen ruimschoots werd aangebracht. Door dit alles begunstigd, begint de Natuur zich in al hare schoonheid te vertoonen. Het gras groeit buitengewoon, zoodat de hooibouw waarschijnlijk wel 2 a 3 weken vroeger dan ge woonlijk zal kunnen aanvangen. De aardappel laat zich reeds boyen den zien. De appel- en steenvruchten-boomen zullen eerlang mild bloeien de pereboomen alleen beloven iets minder. In één woord, de landman heeft tot heden alle reden om te zingen: »Wat is 't vooruitzicht schoon - Bij publicatie zijn de ingezeten der ge meenten Vuren en Dalem namens burgemeester en wethouders uitgenoodigd, op Zoudag 12 Mei a.s., door het uitsteken der vlag van hunne in genomenheid met het feest der herdenking van Z. M. 4 O-jarige regeering te doen bljjken. GORINCBEM. Door den directeur der visch- mnatschappij alhier, den heer G. Meulewerf, worden proeven genomen met een geheel nieuw door hem uitgedacht vischtuig, hetwelk bestaat uit eene zeer groote cilinder van ijzer vlecht werk, geplaatst in een vlot, dat voor anker ligt in de rivier. Het eigenaardige van dit vischtuig is, dat het door den stroom in eene voortdurende wentelende beweging wordt gebracht en de visch door den spiraal die zich in den cilinder bevindt gevangen en be waard wordt. Binnenland. Het gerucht loopt, dat Z. M. de Koning, zoo hij naar het buitenland mocht vertrekken, eerst en dat wel in deze maand, een bezoek aan Amsterdam- zal brengen. In de Tweede Kamer kwam Zaterdag een reeks van veel ingrijpende voorstellen in, en wel van de heeren Borgesius, Kerdijk, Schepel, Har- togh en Zaayer; het zijn zes wetsontwerpen, die eene geheele finantieële hervorming omvat ten en strekken: lo. tot invoering eener in komstenbelasting 2o. tot uitbreiding der colleges van zetters; 3o. tot afschaffing van den accijns en wijziging van het invoerrecht op zout; 4o. tot afschaffing van patentrecht, behalve van de naamlooze vennootschappen5o. nadere regeling van registratierecht bij overdracht van onroerend goed6o. bepaling van percentage van heffing voor 1889. De minister van buiten]zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de heer L. van Riet, consul der Nederlanden te Buenos-Ayres, op een nader aan te kondigen tijdstip, opnieuw aan zijn depart, zal zijn te spreken. Geïnteres seerden gelieven zich inmiddels schriftelijk tot genoemden ambtenaar (adres dep. van buitenl. zaken) te wenden, onder aanwijzing waarom trent zij inlichtingen wenschen te ontvangen. Men meldt aan het »N. v. d. D.,« dat de ingenieur le kl. bij 's rijks waterstaat P. J. de Quartel, aan den Raad van State, waarnemende het gezag des Konings, heeft ingezondenalle plannen, teekeningen, begrootingen en memoriën van toelichting, behoorende tot een volledig pro ject, tot indijking en inpoldering van de Zuider zee, de Friessche en Groninger Wadden. De inge nieur de Q. vraagt eene voorloopige concessie om al de voorgestelde werken volgens zijne plannen te doen uitvoeren, terwijl hij verder aan den Raad van State voorstelt, zoodra mogelijk met de inge nieurs van Diesen, Galand en Reuvens, of wel van Hasselt, Wellan en Leemans, een definitief plan op te maken en dit aan het ministerie in te dienen. Er zijn thans zes plannen van aanbelang inge diend, alshet plan Beijeriack, het plan Linze, het plan de Leeuw, het plan Buma, het plan Heemskerk en nu het plan de Quartel. Zondag zal in de R. K. kerken een plechtig Te Deutn gezongen worden ter eere van de 40-jarige regeering van den Koning. Met 1 Sept. a.s. zal te Amsterdam een gymna sium op gereformeerden grondslag worden ge opend. Terwijl men de margarine-fabricatie hier te lande wil gaan belemmeren, neemt die industrie in Duitschland meer en meer toe. Het duidelijkste bewijs daarvan is, dat dezer dagen aan den heer W. Grasso, machinefabrikant te 's Bosch, specialiteit voor dergelijke im-ichtin- gen, wederom de levering voor vier fabrieken, te Altona, Flensburg, Hamburg en Nïirnberg, waarvan zelfs een zich de grootste der reeds bestaande zal kunnen noemen, is opgedragen. Te Breda zal op 14, 15, 16 en 17 Septem ber e. k. eene tentoonstelling worden gehouden voor landbouw, tuinbouw, paarden, hoornvee, wolvee, varkens, land- en tuinbouwgereedschap- pen, bloemen, siergewassen, pluimgedierte en alles wat tot opluistering kan strekken. Volgens voorloopige mededeelingen, zal de regelingscommissie voor de tentoonstelling zeer belangrijke prijzen uitloven, bestaande in gouden, zilveren en bronzen medailles, geldswaarden en eerediploma's. Degenen, die inzendingen wenschen te doen, zullen zich vóór 15 Augustus a. s. moeten aan melden, met opgaaf van hetgeen zij wenschen in te zenden. Aanvankelijk was het doel der commissie een voudig eene tentoonstelling te houden voor land bouw en veeteelt, doch de verblijdende berichten omtrent de gunstige wending in den toestand des Konings deden haar besluiten de tentoonstel ling op uitgebreide schaal te organiseeren. Zij wenscht hiermede te handelen in den geest van Z. M., die reeds zoovele sprekende bewijzen heeft gegeven van zijne belangstelling in alles wat den landbouw betreft, door zooveel mogelijk het hare bij te brengen, tot verbetering van den sinds eenige jaren kwijnenden toestand van den land bouw. De commissie vertrouwt daarom, dat uit alle oorden» van ons land ruime inzendingen zullen komen en dat hare pogingen met een gunstigen uitslag zullen bekroond worden. Jl. Vrijdag namiddag had in het Volkspark te Bergen-op-Zoom de overdracht, onthulling en aanvaarding plaats, van het gedenkteeken van de verlossing van het Fransche juk. Zooals be kend, is het gedenkteeken een geschenk van de leerlingen en leeraars der H. B.-School te Ber- gen-op-Zoom. Het gedenkteeken, dat ontworpen is door den beer Gips, leeraar in het teekenen aan genoemde school, en uitgevoerd door den heer van Dijk Petit te Bergen-op-Zoom, is een obelisk van sa- vonnière (licht gekleurde zandsteen) op gewoon piëdestal en gekroond met vergulden bol met doorns, aan de voorzijde het opschrift dragende >17 November 18131888. Aan Neêrlands onafhankelijkheid gewijd en »der Gemeente Bergen-op-Zoom opgedragen door »de leerlingen en leeraars der R. H. B. S.« De paardenmarkt te Numansdorp zal op t12 Juni e. k. gehouden worden. De mazelen zijn te Rotterdam epidemisch heerschende verklaard. De vorige week zijn er 5 personen aan overleden. In liet adresboek van de Zaanstreek komt de volgende advertentie voor van een ingezetene van Wormerveer: De ondergeteekende, wagen maker en verhuurder van handwagens, sub agent der algemeene verzekerings-maatscbappij bij smettende ziekte »De Philantroop«, geves tigd te Bolsward, beveelt zich beleefd aan tot het geven van dansles en het leveren van alle muziek voor alle aangelegenheden.* Sedert Woensdag 1 tot Vrijdag 3 Mei zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 14 zalmen van 9 tot 37 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,02 tot f 1,23. Aangevoerd 2231 elften, prjjs per stuk f 0,34 tot f 0,87. In de veenderij te Stobbegat (Friesland) heb ben 750 werklieden den arbeid gestaakt. Zater dag zijn de verveners vergaderd geweest; de trekkers hebben appèl gehouden, doch het kwam nog tot geen accoord. De verveners laten op meten en uitbetalen. Hoewel de rust niet ver stoord werd, is de politie in de veenderij. Op verschillende plaatsen in den omtrek van van Arnhem en in de provinciu Noord-Brabant woedde Zondag een hevig onweder, vergezeld gaande van hevige stortregens en hagelhier en daar werd eenige schade aangericht. Te Velp heerscht diepe verslagenheid door een ongeluk, dat aldaar heeft plaats gehad. Een jonge dame oefende zich in het Flaubert-schieten. Daar de schijf omgevallen was, liep zij met het gela den geweer onder den arm er heen, om de schijf op te rapen. Onverwachts ging het geweer af, en een jongentje van zes jaar kreeg het schot in den rug, zoodat het onmiddellijk dood bleef. Toen een bewaker van het krankzinnigenge sticht Veldwijk te Ermeloo met 5 zoogenaamde rustige patiënten* op Veldwijk wandelde, ont snapte een hunner aan den bewaker en begaf zich op de spoorbaan van den Gentr. Spoorweg, juist toen er een trein in aantocht was. Niet tegenstaande de bewaker alle mogelijke pogingen in het werk stelde om den man weg te rukken, eer de trein hem bereikte, mocht hem dit niet gelukken, zoodat de krankzinnige van de loco motief een stoot ontving, die hem een eind weg slingerde en zoedanig aankwam, dat de ongeluk kige een half uur later een lijk was. Twee jongens van zes en van tien jaar te Rotterdam maakten van het schoolgeld, dat hunne ouders hun hadden meegegeven, goede sier. Doch toen het geld op was, begonnen zij het benauwd te krijgen over de gevolgen. Thuis gekomen, slopen zij naar de vliering, waar zij zich onder de dakpannen verstopten en daar gedurende 24 uren zonder eten of drinken ver bleven. Onderwijl zocht de politie de geheele stad af, en verkeerden hunne ouders in de grootste onrust, tot eindelijk de kleine bengels werden gevonden. Uit een perceel aan den Haarlemmerdijk (e Amsterdam vloog eene vrouw met brandende kleeren de straat op. Een petroleumtoestel was omgevallen en de vlam had zich aan hare rok ken medegedeeld. De koetsier van een voorbij komend rijtuig had de tegenwoordigheid van geest van den bok te springen en de vrouw in een paardendeken te wikkelen, waardoor de vlam werd gedoofd. De ongelukkige heeft echter voornamelijk aan het hoofd brandwonden. Haar hoofdhaar is bijna geheel verbrand. De bijen zijn vrij goed door den winter ge komen. Thans zijn de bijenhouders van de V e- luwe weer met hun korven naar de Betuwe ge trokken, weer anderen naar Noord Holland, in de omstreken van Hoorn, om de diertjes daar op het kooTzaad en op het hout honing te doen winnen. Wegens de slechte resultaten der bijen teelt in de laatste jaren, neemt het aantal bijen houders nog steeds af. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2