Den volgenden dag hielden zij hnn eerste vergadering en begon de strijd. De Revolutie deed 5 Mei reuzenschreden. Aller oogen waren op de afgevaardigden gevestigd. Karakteristiek is 't te lezen wat Z. M. op deze dagen in zijn dagboek aanteekende. 5 Mei. Opening der Staten. Bezoeh van Meudon. 6 Niets voorgevallen. 7 Hertenjacht. Een gevangen. 8 Niets voorgevallen. 9 Jacht. Niets gevangen. 10 Yesper en lof. Groot diner. 12 Niets voorgevallen. Komedie. Arme Lodewijk! Als er niet gejaagd werd, viel er in 't oog van den zwakken koning niets voor. En toch waren geen dagen gewichtiger voor land en koning dan juist deze, waarin een heete kamp ontbrandde tusschen de standen, waarin de derde stand uit het niet opgroeide tot iets! Buitenlan cl. Omtrent het proces-Boulanger verneemt men, uit een onderhoud met een van de leden der commissie van het Hoog Gerechtshof, dat de in structie nog niet aan het licht heeft gebracht het feit van een beraamden aanslag op de vei ligheid van den staat. Niettemin wordt van ver trouwbare zijde de bewering tegengesproken, als zou de instructie kunnen eindigen met een ver dict van niet-ontvankelijkheid. Reeds nu is met zekerheid aan te nemen, dat de inbeschuldiging stelling met algemeene stemmen zal worden aan genomen. Waarom Laguerre weigerde Perrin te verde digen: Indien de door u bedreven daad een zware verantwoordelijkheid op u deed rusten, zou ik u mjjn medewerking niet kunnen wei geren, maar met los kruit op een gesloten rjjtuig schieten is nooit een misdrijf geweest; daarom moet ik uw opdracht afwjjzen.c Te Berlijn loopt het gerucht van een nieuw complot tegen den Czaar, hetwelk te Petersburg zou zjjn ontdekt. Een aantal officieren zouden daarbjj betrokken zijn. WERKSTAKINGEN. De werkstakingen in Duitschland nemen een zeer dreigend karakter aan. Het aantal van hen, die het werk er bjj nedergelegd hebben, bedraagt thans reeds 70,000, de helft van het geheele aantal mijnwerkers in het district Dortmund. Op een spoedige hervatting van den arbeid be hoeft men niet te rekenen naar het schijnt, daar werkgevers en arbeiders halsstarrig op hun een maal ingenomen standpunt blijven staan. In het district Dortmund is de geheele gewapende macht op de been, daar men voor groote on geregeldheden vreest tusschen de ijzerwerkers en de mijnwerkers. Den eersten toch is het verre van aangenaam ter wille van de mijnwerkers, die voor geen kolen willen zorgen, niet te kun nen werken, te meer daar er thans in de ijzer industrie zooveel werk is. Het is dus niet te ver wonderen, dat in die kringen een opgewonden stemming tegen de mijnwerkers heerscht. Niet alleen in de ijzerfabrieken, maar in tal van andere takken van industrie doet zich het gebrek aan steenkolen gevoelen. Zelfs de spoor wegmaatschappijen krijgen er behoefte aan en dit is niet te verwonderen wanneer men weet, dat uit het Ruhrgebied gewoonljjk 9500 waggons steenkolen worden verzonden. Komt er dus niet spoedig verandering, dan zal de treinenloop be perkt moeten worden. De werkstakers blijven bjj hun eisch van een loonsverhooging van 15 pCt. volharden en in beurskringen is men reeds van het noodzakelijke dier verhooging overtuigd. De »Berl. Bürs. Cour.c o.a. schrjjtt: ^Natuurlijk zal eerst dan de arbeid worden hervat, wanneer de mijnbesturen de eischen der arbeiders geheel of gedeeltelijk hebben ingewilligd. Door dit te doen, berokkenen zij zich en hunnen aandeelhouders slechts zeer weinig nadeel, daar de stijging der steenkoolprijzen sinds het vorige jaar een grootere loonsuitkeering gemakkelijk toelaat. Bovendien zijn onpartijdige deskundigen van oordeel, dat de steenkoolprijzen nog hooger zullen stijgen en hun winst dus nog grooter zal zjjn.* De handelaars in steenkolen, die nog een goeden voorraad voorhanden hebben, maken goede zaken. Zij maken thans met gemak 110 tot 130 Mark per 10000 K.G., terwijl sommigen zelfs 140 tot 150 Mark vragen. Te Gelsenkirchen is de arbeid gestaakt op het mijnwerk »Dahlbueh.« Te Bochum werd een groote vergadering van arbeiders gehouden, waarvan de uitslag nog niet bekend is. Er waren groot voorzorgsmaatregelen genomen en een aanzienlijke macht soldaten was ontboden. Op eenige lichte wanordelijkheden na bleef alles rustig. Nieuwe werkstakingen kwamen verder op ver schillende plaatsen voor. Te Berlijn bepaalt de werkstaking zich nog tot de metselaars. Het aantal, die de truffel ter zijde hebben gelegd, totdat aan hun eischen zal zyn voldaan, bedraagt thans 1500 man. Nader wordt uit het kolendistrict gemeld: Daar de ophooping van troepen in de kolen- haar de kleinen overgevend. Ze bleef staan en zag hen na, tot ze in de kinderkamer verdwenen; toen ging ze naar de woonkamer, die ze zoo even had verlaten. Ze wist niet wat te besluiten. De kleine hand aan de deurknop, zoo stond ze en wachtte wachtte bewegingloos ze wist zelf niet waarop; en eindelijk was 't haar, alsof daar binnen zich iets bewoog. Ze opende snel en trad binnen. VaderDe aangesprokene sprak om. Zullen wij zonder u onzen avondmaaltijd houden, vader?* Hij schudde het hoofd en stond op. Hij nam de hand, die 't kind hem toestak en ging met haar floor de wijde gang naar de eetkamer. (j (Wordt vervolgd.) districten, waar de werkstaking is uitgebroken, groote ontevredenheid wekt, schijnen de mili tairen zooveel mogelijk teruggetrokken te worden, terwijl daarvoor in de plaats gendarmes uit de overige deelen des lands gedetacheerd worden om den politiedienst teversterken. In het ge heel zijn er 7000 man troepen in de werksta- kende districten geposteerd. Op de bekende verklaring der mjjnbezitters, dat zjj wel het loon verhoogen, maar den arbeids tijd niet inkorten willen, antwoordden de arbei ders, dat juist inkrimping van den arbeidsduur de dringendste eisch is, omdat nergens de arbeid zoo zwaar is als in de Westfaalsche kolenmijnen. De meeste beddingen liggen zóó diep in den grond, dat er eene onverdragelijke hitte, vaak meer dan 20° Réaumur heerscht, terwijl stof, uitdampingen en hitte by een langen arbeids duur de gezondheid spoedig ondermijnen. Som tijds zelf heeft de hoogere overheid van het mijnwezen in vroegeren tijd uit eigen beweging verkorting van den arbeidsduur bij zekeren ther mometerstand voorgeschreven. De mjjnwerkers moeten meestentijds geheel naakt in de lage gangen vaak op de knieën en soms zelfs op den buik liggende arbeiden, en duidelijk is het dat zulk een arbeid geen 8 achtereenvolgende uren is uit te houden. Beslist noodlottig voor de ge zondheid is het zeer dikwjjls hierbij komende overwerk, waartoe men feitelyk gedwongen wordt, daar weigering meestentyds door ontslag ge volgd wordt. Als een antwoord op de afwijzende verklaring der mynbezitters wordt de werkstaking beschouwd, welke in bjjna alle rnjjnen van het district Essen is uitgebroken, zoodat nu negen tiende van alle mynwerkers in Westfalen aan de werkstaking deelnemen. Groote verwachtingen worden er door de mynwerkers gekoesterd van de ontvangst eener deputatie van drie hunner door den Keizer, welke te Berljjn plaats heeft. Kenschetsend is het inderdaad, dat opnieuw bijeenkomsten van werkstakende arbeiders met een hoch! op den Keizer, als den beschermer der armen, geopend en gesloten zyn. In eene dezer samenkomsten werd het voorstel gedaan, om van de algemeene werkstaking uit te zonderen de mjjn »Herkules«, uit dankbaarheid jegens haar bestuur, dat in 1872 na de groote werkstaking zonder eenige tegenkanting alle mynwerkers aannam, die overal elders als leiders der beweging afgewezen of ontslagen werden. Na lange debatten werd het voorstel verworpen, doch alleen omdat by aanneming de organisatie der werkstaking verstoord zou worden. Intusschen zyn de eischen van de arbeiders der myn »Her- kules* reeds ingewilligd, zoodat daar geen werk staking heeft plaats gehad. In het uitgebreide njj verheids-district Halle werden, wegens gebrek aan aanvoer van kolen 24 locaaltreinen per dag ingetrokken, waarvan de droevigste gevolgen in deze njjvere streek te duchten zyn. Ook in de kolenmyn-districten van het koninkrjjk Saksen neemt men zekere gisting waar, zoodat ook daar vrees voor werkstaking gekoesterd wordt. Te Berlijn dreigen de timmer lieden en te München de metaalbewerkers met eene werkstaking. Te Berlyn is een werkstaking der tram weg koetsiers beproefd, welke echter ge heel mislukt is30 hunner weigerden te werken en werden terstond ontslagen. Niettemin wordt er onder deze koetsiers ijverig gewerkt ten gunste van eene algemeene werkstaking, met het doel om den arbeidsdag van 14 tot 10 uren verkort en eene kleine loonsverhooging per uur te verkrijgen. Eene verklaring, door de leiders der werksta kers in het district Dortmund openbaar gemaakt, zegt dat van de zjjde der mynwerkers geen stap tot beëindiging van de werkstaking gedaan kan worden, en zjj het werk niet hervatten zullen, vooraleer de eigenaars en beheerders de bekende eischen der mijnwerkers volledig hebben inge willigd. Bjjna alle mijnwerkers in het Essener district hebben heden den arbeid gestaakt. Het aantal werkstakers bedraagt thans 90,000. De orde en rust in het geheele myndistrict van Dort mund zyn sedert Zaterdag nergens verstoord ge worden. De berichten die het tegendeel melden, zyn valsch. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 13 Mei. Het veertigjarig regeerings-jubileum van Z. M. onzen geliefden Koning is toch ook in onze ge meente niet geheel onopgemerkt voorbij gegaan. Zondag 1.1. was reeds de geheele stad met vlaggen versierd en toonde ook het luiden der klokken, gedurende eenige uren, dat er een on gewoon feit werd herdacht. Het carillon kon, door een defect, dien dag tot algemeene spijt geen dienst doen. In de verschillende kerken werd er bidstond gehouden en daarmede liep het feest Zondag ten einde. Maandag bleven alle huizen nog met vlaggen versierd, als zoovele bewijzen dat men het feest te grootsch achtte, om zoo eenvoudig te laten voorbij gaan. Dit begrepen ook de heeren C. Sens en G. van Laarhoven, die het niet alleen bij woorden lieten, maar zich voorloopig als com missie opwierpen, om gelden te verzamelen, tot het op Dinsdagavond houden van een optocht met fakkellicht om daarna in de nabijheid van de zomertent eenig vuurwerk af te steken. Een algemeene inteekening was het bewijs, dat Heusden met het idee volkomen instemt. Wij hopen hierop later in een volgend nummer terug te komen. Heden avond heeft het feest-concert op Con cordia* plaats. Vóór de zaal is een chassinet aangebracht, met de beeldtenis des konings. Ook bjj de burgemeester Honcoop is een keurig geschilderd borstbeeld van Z. Majesteit aange bracht en daarvoor een gekroonde W met de jaartallen 1849 en 18i:9, die door gas verlicht, een goed effect maken. Het jonge volkje dat, met oranje versierd, onvermoeid de straten doorkruist, onder het aan heffen van nationale liederen, toont dat dezelfde vaderlandsche gevoelens door jong en oud wor den gedeeld. Door den Burgemeester alhier werd, ook namens de ingezetenen, een adres van geluk- wensching aan Z. M. den Koning aangeboden, waarop hij het volgende antwoord mocht ont vangen De Koning draagt mij op u Hoogstdeszelfs dank te betuigen. De Adjudant van dienst, Van de Poll. De heer W. Schreuders geagreëerd klerk op het post- en telegraafkantoor alhier, heeft met gunstig gevolg het z. g. directeurs-examen der posterijen afgelegd. Ook de heer Struick, in dezelfde hoedanigheid te Woudrichem werkzaam, heeft eveneens dat examen gunstig afgelegd. DUSSEN. Onze beroepen predikant Ds. C. J. Six Dijkstra, hoopt, na op den tweeden Pink sterdag van zijne tegenwoordigen gemeente af scheid genomen te hebben, den daarop volgenden Zondag alhier zijn dienstwerk aan te vangen. Een beruchte dief, Teunis Verbaan uit Meeuwen, weder van een nieuwen diefstal ver dacht, werd door de maréchaussee alhier op 10 dezer aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld onder het raadhuis, om den volgenden morgen te worden overgebracht. Toen men hem voor dat doel kwam afhalen, was de vogel ge vlogen, met verbreking van deur en grendel. Hij werd echter denzelfden dag weder te Eethen in een bierhuis gesnapt door de maréch. van Heus den, die nu wel zorgden dat er van geen ont snappen sprake was en hem tot 13 dezer logies verschaften, waarna hij zwaar geboeid naar 's Bosch werd overgebracht, ter beschikking van den heer officier van justitie. By het opslaan van het zonden register van genoemde Verbaan, blijkt dat hjj ook een ont vluchte verpleegde is uit Ommerschans; dat hy 6 jaren straf ontving voor het stelen van een paard uit de weide, 6 maanden voor diefstal van laarzen en 3 jaren voor het zich toeeigenen van eens andermans roeibooten. Tijdens hij een dezer vonnissen onderging, ontsnapte hjj zelfs uit de gevangenis te Leeuwarden, waarvoor hy weder 0 maanden extra kreeg. Een en ander te zamen nemende, zal men het als eene weldaad voor deze streek houden, dat Teunis zich voorloopig niet meer kan verwarren in het mjjn en dijn, van wat hjj op zyn weg ontmoet. NEDERHEMERT, 13 Mei. De burgemeester onzer gemeente, Baron van Hardenbroek, heeft het jonge volkje van Noord- en Zuid-Nederhe- mert een genoeglijken feestdag bezorgd. Circa 150 kinderen, allen met oranje versierd, zag men in optocht, onder het zingen van Vaderlandsche liederen, eene wandeling door het dorp maken, om daarna gastvrjj te worden onthaald. Dat hierbjj niet alleen de kleinen maar ook de ouders genoten, behoeft voorzeker niet nader te worden aangetoond. DRUNEN. Door de politie is dezer dagen een onderzoek ingesteld te Giersbergen, omtrent den voor eenigen tijd plaats gehad hebbende heidebrand. Het is gelukt den dader, zijnde een 16-jarig jongeling, op te sporen, die een bij zondere voorliefde voor dat soort amusement schjjnt aan den dag te leggen. Tot Notaris in deze gemeente is benoemd de heer van der Loeff' Cand.-Notaris te Baardwjjk. ALMKERK, 11 Mei. De afdeeling Almkerk der Noord-Brabantsche Maatscbappjj van Land bouw zal, op eene nader te bepalen dag en plaats, in de maand Augustus dezes jaars een wedstrijd houden van zoogveulens, geschikt voor het ahn- fokken van dekhengsten. Vijf prjjzen, ieder van f 20,zullen daarvoor worden uitgeloofd. WOUDRICHEM. Een alhier gevormde com missie stelt zich ten doel op Woensdag 15 Mei het 40jarig Koningsfeest van Zijne Majesteit fees- teljjk te herdenken. De harmonie van Herpt en Bern zal daarvoor haar muzikaal talent leenen. De instemming is algemeen en arm en rjjk offert met blijmoedigheid aan dit feestbetoon. DALEM, 12 Mei. In Duitschland hebben meer dan 70.000 werklieden den arbeid in de mijnwerken gestaakt. Waarschjjnlijk ook al ten gevolge daarvan zijn de steenkolenpryzen alom stijgende. In de »Tielsche Courant* van heden gaven niet minder dan 14 handelaars in dit artikel kennis, dat de prijs van het steenkolengruis door hen bepaald is op tachtig cents per H.L. GORINCHEM, 10 Mei. De verpachting van ca. 300 H.A hooiland, gelegen in het Munnik- kenland, grenzende aan Loevestein, heeft giste ren publiek plaats gehad. Er werd weinig minder besteed dan verleden jaar. Het hooi, dat in dien polder bjj een ma tig grasgewas verbouwd kan worden, zal op f 12 per 500 K.G. beloopen. Rekent men nu dat de prijs van de qualiteit hooi 13 a f 14 bedraagt, en er vooruitzicht is dat er een overvloedig grasgewas zal zjjn, dan zullen de pachters eerder nadeel dan winst van dezen hooibouw behalen. Onderstaand bericht ontvingen wij ter plaatsing Zeker heeft de Eeestcommissie goede redenen gehad om deu 29sten Mei vast te stellen als de dag waarop Gorinchem 'sKonings 40-jarig regeerings-jubileum zal vieren. Toch was ze er misschien onbekend mee, dat die datum voor onze stad nog eene eigenaardige plaatseljjke be- teekenis heeft. Den 29sten Mei zal het 40 jaar geleden zyn, dat eene deputatie uit onzen gemeenteraad be staande uit wijlen de heerenA. Boxman, bur gemeester, J. C. Boonzajer en J. J. Roin, wet houders en J. van Maaren gemeenteraadslid, naar de hofstad vertrok om Z. M. te complimen teeren met zjjne troonsbestijging. Den dag, daar op volgend, 30 Mei, werden genoemde heeren bjj den nieuwen vorst in audiëntie ontvangen. Zoo heeft dus dit nationaal herinneringsfeest nog eene locaal-historische waarde. Binnenland. Een buitengewoon nounner van de >Neder- landsche Staatscourant* bevat de volgende PROCLAMATIE. Heden zyn veertig jaren voorbygegaan sedert den dag waarop Ik plechtig de Regeering over het Nederlandsche Volk heb aanvaard. Zal Myn Volk van Mij getuigen, dat Ik Mijn Koninklijk woord heb gestand gedaan, Ik weet dat in lief en leed, in blijde en droeve dagen, Mjjn Volk getrouw is gebleven aan Mjj en Myn Huis. Ik heb er steeds naar gestreefd, de welvaart en den bloei van ons Vaderland te bevorderen. Met innigen dank jegens den Almachtige zie Ik op het vervlogen tjjdperk terug. Zjjn zegen heeft het oud verbond van Oranje en Nederland bevestigd. Over de toekomst van Mjjn Huis en Myn Volk roep Ik op dezen plecbtigen dag dien zelfden zegen in. De herinnering aan het ver leden is my een waarborg voor de toekomst: WILLEM. Van het Loo wordt gemeld: Ten einde alle onderhoorigen van het Loo in de gelegenheid te stellen den gedenkdag der veertigjarige regeering van Z. M. den Koning met hunne geziunen feesteljjk te vieren, heeft H. M. de Koningin aan iederen arbeider zes flesschen bier, een grooten koek en een pond tabak doen uitreiken. De werkvrouwen ontvingen ieder een geldstuk, dat haar door H. K. H. prinses Wilhelmina met den koek in persoon werd ter hand gesteld. De verschillende bazen, parkwach ters en jachtopzieners ontvingen elk 5 flesschen wjjn en een kistje sigaren. De kinderen van het personeel werden van 2 tot 5 uren aan de boerderjj in het park ont haald op chocolade, krentenbrood, sinaasappels en goocheltoeren van den ouden heer Bamberg. H. M. de Koningin en prinses Wilhelmina be zochten tegen 3 uren de feestvierende kinderen. De ouders hadden een vrjjen dag en konden dus getuigen zjjn van het genot, dat hunnen kinderen verschaft werd, 's Avonds had door een ingezetene uit Apel doorn, die ongenoemd wenscht te blijven, eene uitdeeling van versch vleesch aan behoeftigen plaats. De heer dr. Vinkhuizen, Zr. Ms. lyfarts, heeft 10 dezer zijne afscheids-visite aan den Koning gebracht. Hieruit mag men afleiden, dat Zr. Ms. toestand bij voortduring gunstig blijft. Belangrijk is het woord van den Minister van Justitie, die naar aanleiding van den in het debat uitgekomen aandrang op invoering van ^leerplicht* bjj de behandeling der Arbeids wet" in de Eerste Kamer, namens de Regeering verklaarde daartegen geen bezwaar te hebben, zoo de schoolquestie ten genoege der verschil lende partyen werd opgelost.* Door den consul-generaal van Fraukrjjk te Rotterdam is aan mej. C. E. Rantwjjk te Sche- veningen kennis gegeven dat bjj besluit van den president der Fransche republiek, dd. 11 Februari, haar is toegekend de groote gouden medaille le klasse, wegens haar zelfopofferende daad en moedig gedrag, aan den dag gelegd op den 31 November j.l., door in zee te gaan teneinde den Franschen matroos Francois Per- sonique, schipbreukeling van de Ango, te redden. Zondagnacht is de Oranjevlag, die van den Haagschen toren uitstak, door personen, blijk baar socialisten, die den toren zjjn weten bin nen te dringen, verwisseld voor eene roode vlag. Vóór 9 uur wapperde echter weder de Oranje vlag van den toren. De politie doet jjverig on derzoek. De eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond zjjn door den warmoezier Glimmerveen te Rotterdam den Koning aangeboden. Heden voormiddag kwam een extra trein met Engelsche steenkolen van Vlissingen het station Venloo binnen, met bestemming voor de fabriek van Krupp te Essen. Tegen den Belg, die in Gelderland een jong meisje schaakte en met haar naar Brussel trok, is door het O. M. bjj de rechtbank te Arnhem 5 jaren gevangenisstraf geëischt. In verband met het denkbeeld, dat het los laten van kunstmatig gekweekte jonge zalmen hier te lande van veel minder gewicht is dan het loslaten dier diertjes op den Boven-Rjjn en zjjrivieren, hebben de aandeelhouders van de zalmzegen visscherij Nieuwe Merwede II* be sloten om voor 1889 f 2000 beschikbaar te stellen om daarvoor in Duitschland zesweeksche jonge zalmen aan te koopen en die, onder be- hoorljjk toezicht, daar in den Rijn los te laten. Tevens besloot men om aan andere zegen- visscherjjen en belanghebbenden het verzoek te richten tot dat doel mede te werken en daarvoor gelden toe te staan. Geliefde Landgenooten en Onderdanen Oranje en Nederland onder Gods zegen één, krachtig en vrij Het Loo, 12 Mei 1889.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2