zich in die vertrekken bewogen, in het volle licht konden stellen. Zelfs voor het kerkraam der slotkapel te Versailles beperkte men zich tot een klein gekleurd wapen in het midden, en een smal streepje van een zachten tint aan den rand verder alleen helder, kleurloos glas. (Slot volgt). Vrijdagnacht werd ket Noorden van Duitsch- land bezocht door zeer hevige wolkbreuken. Op sommige plaatsen werden de spoorwegdijkeu ver woest en staat dientengevolge het spoorwegver keer stil. In de bekende vesting Koeningstein bij Dresden sloeg de bliksem in het buskruit magazijn; dit sprong in de lucht, maar merk waardig genoeg, zonder dat één mensch er het leven bij verloor. Vier uren lang duurden de ontploffingen met een zoo vreeselijk geweld, als had er een groot bombardement plaats. In het district Gelsenkirchen heeft in vele mijnen een groot gedeelte van het werkpersoneel, onder den gunstigen indruk der mededeelingen omtrent de onderhandelingen te Berlijn en de woorden des Keizers, den arbeid hervat. Volgens het bericht heerscht aldaar nu onder de mjjn- werkers eene zeer opgewekte stemming. Tegelijkertijd wordt uit Bochum gemeld: De uitslag der onderhandelingen te Berljjn tusschen werkgevers en werklieden heeft op het comité der alhier arbeidstakende mijnwerkers een onver deeld gunstigen indruk gemaakt, en er valt niet aan te twijfelen dat van wege de afge vaardigden der werklieden, die Zondag alhier hunne algemeene vergadering zullen houden, de werkstaking zal worden geëindigd. De Rheinisch-Westfiilische Zeitung zegt, dat het aantal mijnwerkers, die reeds Donderdag den arbeid hebben hervat, minstens 10,000 be draagt. Te Zwickau, in Saksen, is eene vergadering van mijnwerkers gehouden, waarin besloten werd, aan te dringen op eene loonsverhooging ten bedrage van 20 percent en vermindering van den werktijd (die nu 12 uren bedraagt) tot op 8 uren, met inbegrip van den tjjd van in- en uitgaan bij de mijn. Hiervan is mededeeling gedaan aan de mijneigenaars, wier antwoord tot Maandag avond zal worden ingewacht. De door den Keizer tot de eigenaars der mijnen gehouden toespraak, alsmede zijne geheele hou ding in de aangelegenheid der werkstakingen, maakt eenen grooten en gunstigen indruk. Er heerscht slechts ééne stemming daarover; door zjjn optreden heeft hij zich met één slag eene onbekende mate van populariteit veroverd. In de kringen der sociaal-democratie ziet men het natuurlijk met groot leedwezen, dat eenerzijds de arbeiders in Westfaalsche kolenmijnen niets van de hulp der sociaal-democraten willen weten, en dat anderzijds de Keizer zoo bjjzonder krachtig de arbeiders tegen het samengaan met de sociaal democraten gewaarschuwd heeft. Het bestuur der Rij nsch-Westfaalsche mijn- vereeniging heeft in zijn Zaterdag gehouden zitting besloten, nogmaals te verklaren, dat loonsverhooging zal worden toegestaan bjj her vatting van den arbeiddat het Berlijnsche vergeljjk, betreffende den werktijd van 8 uur per dag, wordt aangenomen, en dat met be trekking tot langeren arbeid de mijn besturen zich uitdrukkelijk verbinden, slechts ingeval van nood daartoe bjj de arbeiders aan te dringen, terwijl in andere gevallen aan eiken werkman wordt vrijgelaten overwerk te doen, en aan hen die dit weigeren, het onmiddellijk verlaten der mjjn zonder voorafgaande melding wordt toegestaan. In de Zondag te Boehum gehouden verga dering van gedelegeerden der werkstakers uit het oppermijndistrict Dortmund is besloten, den arbeid heden Dinsdag te hervatten. Daarentegen hebben slechts enkele redenaars uit het district Gelsenkirchen zich daarvoor verklaard. De werkstaking der arbeiders in het district Wurm houd aan. Er bestaat groot verschil tusschen de eischen der werkstakers en conces- siën der mijnmaatschappij. De regeeringspresi- dent en de landraad stellen alle mogelijke po gingen in het werk, om een vergelijk tot stand te brengen. Bjj de mjjn »Vooccart« is de gendarmerie versterkt, omdat spanning bestaat tusschen de Duitsche en de Hollandsche mijn werkers. Bismarck heeft per telegraaf aan alle land- raad-bureaux in Westfalen den last gezonden, om alle vreemdelingen, die aan de werkstakin gen deelnemen, uit het land te verwijderen. Het blad »Iron« deelt mede, dat de bestra ting met caoutchouc, door den heer Busse te Linden uitgevonden, het eerst in den zomer van 1887 voor de Göthebrug te Hannover werd toe gepast. Deze heeft eene oppervlakte van 1000 M-. Nadat de eerste proef weinig bevredigende resul taten gegeven had, werd in den afgeloopen zomer ongeveer 1500 M2 gewone weg te Han nover op dezelfde wijze bestraat. Evenzoo wer den te Berlijn en Hamburg proeven genomen met caoutchoucbestratiug. Naar verzekerd wordt, vereenigt de nieuwe bestrating de veerkrachtigheid van het caoutchouc met de duurzaamheid van het graniet. Het moet elk geraas beletten en is niet gevoelig voor hitte of koude. Ook is het niet glibberig en duurza mer dan asphalt; bjj bruggen heeft 't het voor deel de trillingen te verminderen. Alleen de kosten zijn nog niet nauwkeurig bekendver moedelijk zjjn deze grooter dan die van elke andere bestrating. De politie te Halle is eene zonderlinge dieven bende op het spoor gekomen, bestaande uit om streeks 15 leerlingen van middelbare scholen en uit den zeer gegoeden stand, die zich vereenigd hadden om, naar het voorbeeld der studenten, ge meenschappelijk te »kneipen«. Onder voorwendsel zich voor een examen te willen bekwamen, huur den zij een lokaal en leefden daar een leventje van vroolijken Frans. Het 'geld verschaften de leden elkaar door diefstallen op groote schaal. Zoo stal een der jongens ruim 9000 mark uit de kas van zjju vader, waarna het geld in den vorm van bier en andere mondbehoeftenzjjn weg vond. Men meldt uit Weenen aan den XlXe Siècle, dat de politie de hand heeft gelegd op eene groote bende paardendieven, bestaande uit 64 personen, waaronder G notarissen, 2 on derwijzers en 15 vrederechters??? Te Marseille, Avignon, Cahors en op andere plaatsen in het Zuiden van Frankrjjk woedde een hevig onweder. In Avignon steeg de Rhone plotseling zoo hoog, dat de dijk voor de espla nade overstroomd werdte Cahors duurde het onweer bjjna drie kwartier en werd aanmerke lijke schade aangericht; ook de omstreken van Bordeaux hebben veel geleden. Volgens het rapport van dr. Dujardin-Beaumetz aan den openbaren gezondheidsraad der Seine uit gebracht, zjjn in 1888 door dolle of verdachte honden gebeten 490 personen. Daarvan stierven er 19. Van deze 490 werden door prof. Pasteur ingeënt 885, waarvan 4 zjjn overleden. Van de ingeënten overleden dus 1.04 pet., van de niet 18.33 pet. De »Presse« bevat een schrijven van Boulan- ger aan de studenten van Parijs, die hem een adres van symphathie hadden aangeboden. De generaal zegt daarin, dat de natie weldra haar wil zal doen kennen en door het aannemen van zijn programma haar verontwaardiging zal doen blijken over de ellendelingen, die thans het ge zag in handen hebben. De studenten kunnen op zjjn energie rekenen om de zaak der nationale partij te doen zegevieren. De koningin-moeder van Beieren is op het kas teel Hohenschwangau overleden. Zjj werd 15 October 1825 geboren. Zij was eene dochter van wjjlen prins Wilhelm van Pruisen en trad in 1842 in het huwelijk met den toen maligen kroonprins van Beieren, die later als Maximiliaan II de regeering aanvaardde en in 1864 overleed. Van hare beide zoons is de eene, Ludwig, voor eenige jaren krankzinnig gestorvende tweede, Otto, die tegenwoordig koning is en in wiens naam het regentschap door prins Luitpold wordt uitgeoefend, is sinds lange jaren krankzinnig. Een rooskleurig leven heeft deze vorstin dus niet gehad. Een Engelsch diamanten-zoeker, die eerst van de Kaap met een kapitaal van 100,000 pd. st. naar zjjn geboorteland terugkeerde, en dit daar in een oogwenk verloor, is thans andermaal rjjk van de Kaap teruggekomen. De tweede maal had hjj er zich als goudzoeker gevestigd. Het kapitaal, door hem in deze nieuwe industrie ver diend, wordt op 250,000 pd. st. geschat. Hij is vast besloten nu beter op zijn vermogen te pas sen en heeft daarom 90,000 pd. st. op de Stan dard Bank vastgezet. Te Kroonstad en te Moskou zjjn weder vele personen in hechtenis genomen. Men weet echter niet, of deze arrestatien in verband staan met eene nieuwe zamenzwering tegen den Czaar of met vroeger ontdekte complotten. Bjj de Russische vesting Modlin verdronken 45 pioniers met hun officieren bjj oefeningen in de Weichsel, Volgens een telegram uit Rome van den 18n is de Paus plotseling ziek geworden. De koetsiers en conducteurs der trams en omnibussen te Rome hebben den arbeid gestaakt. Zjj vragen hooger loon. Een pachter van Santas, bjj Barcelona, had een groote soni geld ontvangen in banknoten. Thuis komend, was hjj onvoorzichtig genoeg die op tafel te laten liggen, in het vertrek waar zijn eenig dochtertje aan het spelen was, terwijl hjj boven naar zijn zieke vrouw ging zien. Ter- wjjl de vader weg was, nam het kind de bank noten en sneed die in kleine stukjes. Toen de vader beneden kwam en zag wat er gebeurd was, werd hjj zoo woedend, daar hjj niet wist dat hjj voor de kleine stukjes, zorgvuldig bij- eengehouden, op de Bank de waarde kon terug- j gemaakt tegen een persoon, die, zonder kiezer te krijgen, dat hij het kind opnam en zoo hevig tegen den muur sloeg, dat het bijna terstond dood was. Ziende wat hjj gedaan had, liep hij naar boven en vertelde onder tranen het gebeurde aan zjjn vrouw. De zieke werd op het vernemen van dit ongeluk zoo wauhopig, dat zjj in een aanval van zinneloosheid uit haar bed en uit het venster op straat sprong. Ook zij was ter stond dood. Nu kende de smart van den vader geen palen meer en, een geweer grijpende, joeg hjj zich een kogel door het hoofd. HEUSDEN, 20 Mei. De werkzaamheden voor den nieuwen Maas mond, gedeelte Bernsche dijk tot Hedikhuizen, zijn reeds zoo ver gevorderd, dat de zuiderdjjk reeds gereed is en nu met deu Noorderdjjk een aanvang wordt gemaakt. ZUILICHEM, 15 Mei. Heden is alhier ter eere van den nationalen gedenkdag (12 Mei) een goed geslaagd feest gevierd. De feestvierenden hielden een optocht door 't dorp en de avond werd met vuurwerk besloten. Dank zij het be leid van onzen geachten burgemeester, is alles in de beste orde afgeloopen. Een telegram van gelukwensching aan Z. M. verzonden, werd uit naam van Z. M. door den adjudant van dienst beantwoord. BAARDWIJK, 16 Mei. Gisterenavond werd door de liedertafel dezer gemeente, de harmo- nien van Waalwijk en die van Drunen, eene serenade gebracht, wat de laatste betreft aan hunnen notaris, en de eerste muziekgezelschappen aan het pas gekozen lid der Prov. Staten, den heer J. A. Loeff, advocaat. Wegens het doodelijk ongesteld worden van den vader der bruid, kon een huwelijk gistermorgen niet doorgaanheden heeft het plaats, nu van de afwezigheid des vaders eene acte is overgelegd bjj den ambtenaar van den burgerlijken stand. RIJSWIJK. Heden morgen omstreeks half drie ontstond er brand ten huize van W. S. De woning stond weldra in lichte laaie en brandde geheel uit; ook een aangrenzend gebouwtje. Het huisraad kon nog verwijderd worden. Het ge bouw was geassureerd. De oorzaak is onbekend. DALEM, 19 Mei. Zekere v. d. S., te Go- rinchem, die jaurlijks belast is met het teeren der deuren aan de inundatie-sluis alhier, in de verloopen week weder daarmee bezig, had het ongeluk, dat het touw van zjjn zitstelling brak, en hjj alzoo te water geraakte. Ware zijn angst geschreeuw niet door een kind opgemerkt, en hulp door middel van een ladder niet spoedig aangebracht, dan zou de man zeker verdron ken zijn. In een der voornaamste Duitsche bladen wordt naar aanleiding van het verslag der Staatscom missie tot voorbereiding der wettelijke regeling van den militairen dienstplicht in Nederland gezegd, dat het ontwerp ongetwijfeld in het Par lement een langen lijdensweg zal hebben af te leggen. Intusschen is Nederland een continen tale staat, in welken niet de vloot, maar uit den aard der zaak het landleger de kern moet uit maken van de verdediging. Nederland verheugt zich bovendien niet, gelijk het naburige België, in het volkenrechtelijke privilegie der onzijdig heid, maar moet zelf opkomen voor alle eischen, die ten behoeve zijner politieke onafhankelijk heid aan de vaderlandsliefde der bevolking wor den gesteld. Uit een door eene commissie uit de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Amsterdam, na persoonljjk onderzoek opgesteld rapport om trent den stand der werken van het Merwede- kanaal, blijkt, dat de kanaalvakken Gorinchem Yianen en Vreeswijk--Utrecht, op eenige wer ken na, gereed zijndat in het vak Utrecht Maarsen nog niets is aangevangen, en dat in het vak MaarsenAmsterdam alle werken in uitvoering zjjn. De commissie heeft alle reden om aan te nemen, dat het kanaal te bestemde tijd, op den 31 December 1891, gereed zal wezen. Op Zaterdag 1 Juni is voor een ieder de gele genheid opengesteld voor eene som van 120 gld. de Parjjsche tentoonstelling te bezoekenonder deze som zjjn begrepen reis- en verblijfkosten, het deelnemen aan verschillende amusementen enz. De reizigers worden door een gids begeleid. Het Kurhans te Scheveningen wordt 1 Juni a.s. geopend. Het badsazoen opent den 15en dier maand. Onder zekere voorwaarden hebben eenige land bouwers in de omstreken van Veen wouden (Frl.) zich verbonden tot den verbouw voor de suiker fabrieken te Breda en Bergen-op-Zoom van beet wortelen, op gronden, die geen versch met stal mest bemeste bouwlanden zijn of geen sedert minder dan vier jaren gescheurde weide of bosch- grond. De levering moet geschieden van 15 Sept. tot 1 Nov. '89. De prijs is bepaald op f 10 per 1000 KG. netto, in goeden staat kosteloos te le veren station Veenwouden. De heer Schaafsma te Harlingen, mede in schrijver op de werken in den Holwerder Zeepol der, heeft zich tot Gedep. Staten gewend om te vragen, waarom dit werk gegund is aan den heer C. de Ruiter te Hardinxveld, voor ruim f 1100 meer dan de laagste inschrijvers, die voorbijge gaan zijn. Door de politie te Leiden is procesverbaal op zijn, aan de stemming op 1.1. Dinsdag heeft deel genomen door zich voor een ander (kiezer) voor te doen. Die handeling is bij artikel 128 der straf wet strafbaar gesteld met gevangenisstraf van een jaar als maximum. De »Standard« wjjdt een artikel aan de feest viering in Nederland. Het Engelsche nlad spreekt met groote waardeering en welwillendheid over het herstel van den Koning en de toekomst van ons land. Demachinist Lammerts, die met de stoom tram van Heereveen naar Drachten een kind heeft overreden, is door de rechtbank te Heere veen tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. I Bij een zwaar onweder, dat Donderdagavond boven Overijsel woedde, sloeg de bliksem in de woning van den arbeider II. te Enschedé. Vader, moeder en drie kinderen waren in de kamer ge zeten en werden allen op den grond geworpen. Een dochter van 24 en een jongen van 18 jaar hebben wat letsel aan den arm gekregen, zoodat ze nog niet in staat zijn dezen te gebruiken. In het huis werd ten raamkozijn, een spiegel en een klok vernield, terwijl een schilderij geheel zwart gekleurd werd. Uit de Marinehaven te Hellevoetsluis is opge- vischt het lijk van den marinier le kl. D., dienst doend portier in de Maritieme Zieken-inrichting aldaar. Sedert de feestviering op 13 Mei 1.1. ver mist, werd vruchteloos naar hem gedrecht, tot dat het de politie gelukte het lijk op te halen. - Te Groningen is een loodgieter van een kerk gevallen en op de plaats dood gebleven. - Onder Assen is in een sloot het lijk gevonden van een man, die aan duizelingen leed. Hij was in de modder gestikt. - Aan de Nassaukade te Rotter dam viel de 19-jarige broeder van den schippers vrouw van het schip in het water. Hij werd dood opgehaald. - Bij het station Hengeloo is een machinist door een rangeerenden locomotief overreden en gedood. - Onder Diepenheim is het erve »Den Ham« door den bliksem getroffen en afgebrand. Een kalf en twee paarden kwamen in de vlammen om. - In de Lange Houtstraat te Amsterdam is een vrouw, bezig zijnde met het binnenhalen eener vlag, uit het raam ge vallen en zwaar gekwetst naar het gasthuis ver voerd. - Op de Hooge Kadijlc aldaar heeft een man een 10-jarig meisje haar gouden oorbelletjes met geweld ontnomen. Hij had het kind een zakdoek in den mond gestopt om haar het om hulp roepen te beletten. - Te Kralingen heeft men getracht twee paarden uit een weide te stelen. Gelukkig echter zijn de dieven niet ge slaagd, daar de vlonder, die door hen over een sloot was gelegd, toen de paarden daarover ver voerd werden, wellicht door de zwaarte brak. De paarden werden in de sloot terug gevonden. - Een in de Warmoesstraat te Amsterdam wonend meisje van 5 jaar geraakte, toen zij in de buurt een boodschap deed, onder een zwaar beladen wagen en overleed aan de gevolgen. - Tijdens de oefeningen der recruten te Breda kreeg een luilitair een revolverschot in het hoofd. In zorg lijken toestand is hij naar het militair hospitaal vervoerd. - Een ingezetene van Meppel verzond dezer dagen per post van daar een brief met een bankbiljet van f 25. Deze brief is niet terecht gekomen. Aan den 's Gravendeelsehen dijk is door iemand, die daar rietjes sneed, het lijkje van een pasgebo ren jongen gevonden. Het kind had nog niet lang in het water gelegen. - In de Bloedstraat te Amsterdam is een kind, bij afwezigheid der moeder, tegen een brandend petroleumtoestel aan- geloopen, waardöor het omviel en de kleine in brand geraakte. Het bekwam zulke ernstige brandwonden, dat het ter verpleging in het Gast huis is opgenomen. - Onder Ochten is opgevischt het lijk van den veerman N. te Druten, die daar onlangs door aanvaring met een raderboot om het leven kwam. - Te Boschkapelle (Zeeland) is ten gevolge van misbruik van drank de veld wachter in een sloot geraakt en daarin ver dronken. - In de Paardenstraat te Amsterdam is een 4-jarige knaap door een bierkar overre- reden en op de plaats doodgebleven. - Uit de Maas bij Rotterdam is opgevischt het lijk van een onbekende, gekleed in oliejejiker, oliebroek én waterlaarzen. - Te Kalkwijk is een 7-jarig knaapje, bezig zijnde met »viscbjesvangen«, in het water geraakt en verdronken. Buitenland. PIm:i iselijk IN'ieuvvw. Binnenland. „Het is wel mogelijk", zegt de „Standard" o.a., dat het merk waardige herstel des Konings van een ziekte, welke het ergste deed vreezen, volstrekt niet slechts van oogenblikkelijken aard zal wezen en dat Z. M. nog menig jaar de regeering zal mogen voeren. Hij is eerst 72 jaar oud en dus geenszins wat, men in onze dagen van veelvuldigen hoogen leeftijd, een zeer oud man kan noemen. De prille jeugd van zijn dochter, die haar negende jaar nog niet heeft bereikt, maakt het zeer gewenscht dat het leven des Konings lange dure. Intusschen is er geen enkele ernstige grond te vinden zelf voor de geringste vrees omtrent de staatkundige toekomst van Nederland. Wel zien sommige volkeren met wantrouwen elkander aan, maar geen enkele Re geering denkt er aan inbreuk te maken op de onafhankelijk heid of het grondgebied van Nederland, of heeft ooit zulk een onverantwoordelijke gedragslijn ernstig in overweging genomen. De eerbied voor het volkenrecht in ^uropa is stijgende onder de vorsten en staatslieden, die machtig zijn en tevens het besef hebben van hun verantwoordelijkheid. Gevaar is in dit opzicht niet te duchten van de heerschzucht der Vorsten of de gewe tenloosheid van Ministers, maar alleen van de harstochten der volkeren zeiven in aan elkander grenzende landen. „Het Nederlandsche volk mag zich gelukkig achten, dat er nog een andere macht over hen waakt behalve de kracht der traktaten Er zijn landen van overwegenden invloed en onwrik bare wilskracht, die in een aanval op de vrijheid van Holland een zware beleediging en een rechtstreeksebe uitdaging voor hen zelven zullen zien. Wat Engeland in dit opzicht gevoelt en in zijn belang acht, behoeft niet te worden gezegd en er bestaat niet de minste twijfel of Rusland gaat in dit opzicht met Engeland hand aan hand. „Intusschen als wij hierop wijzen, denken wij er geen oogen- blik aan, dat er ergens ter wereld iemand zou wezen die er op loert Nederland te behandelen als Naboth's wijngaard. Trots de ontzaglijke uitbreiding der bewapening waarvan de groote Mogendheden op het vasteland het schouwspel geven, heerscht thans ten opzichte van internationale rechten en verplichtin gen een rechtsgevoel dat zelfs de machtigste niet kan gering schatten. Elke verantwoordelijke Regeering streeft er onver poosd naar den naam te verdienen van rechtvaardig te zijn en eerlijke bedoelingen te hebben. Daarom loopt Nederland geenerlei gevaar en kan het Nederlandsche volk met volkomen gerustheid en zonder de minste beduchtheid den veertigsten verjaardag vieren van 's Konings inhuldiging en tevens van zijn schier wonder dadig herstel."

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2