van hof gehuurd en voor de nat. vergadering gesloten, waarna men in de kerk van den H. Lodewyk bijeenkwam. Den 23sten Juni had de koninklijke zitting plaats. In al zijn glorie vertoonde zich Lodewyk aan de nat. vergadering. Tegen de gewoonte werd hij met somber stilzwijgen ontvangen. Zijn woorden deden de ontevredenheid toenemen. Hij verklaarde alle genomen besluiten ongeldig, ge bood het verschil in standen in 't oog te hon den en dreigde van zijn macht gebruik te zullen maken, indien hij van hunne zijde weder tegenkan ting ondervond. Hij beval terstond uit elkaar te gaan om den volgenden dag, iedere stand afzonder lijk, met het werk aan te vangen. Daarna vertrok Z. M;. adel en geestelijkheid volgden, doch de overigen behielden zwygend hun plaats. Mirabeau herinnerde daarop aan den afgelegden eed en toen de koninklijke ceremonie meester het bevel des konings in herinnering bracht, werd hem de boodschap gegeven>zeg aan uwen meester, dat wy op bevel des volks hier zijn en alleen voor geweld zullen wijken.* Wanneer Lodewyk een man geweest was, had hij na zijn uitdrukkelijk bevel en dit onomwon den antwoord, geweld moeten gebruiken. Hij deed echter niets en bleef alzoo geheel in zijn karakterlooze rol. Buitenland. Perrin, die onlangs een pistoolschot op Presi dent Car not loste, is door het correctioneele hof te Parys tot vier maanden gevangenisstraf ver oordeeld. Le XlXe Siècle bevestigt in een depêche uit Berlyn dat eene nieuwe militaire overeenkomst, tusschen den Keizer van Duitschland en den Koning van Italië, gesloten is; zy doelt op zekere eventualiteiten, die in Frankrjjk zouden kunnen plaats grypen. De beide legers, het Duitsche en het Italiaansche, zouden onder het opperbevel van den Keizer van Duitschland ge plaatst worden. Het gerucht loopt, dat de tentoonstelling te Parijs zoolang mogelyk geopend zal bljjven en in het volgend jaar weer zal worden geopend. De lifts van den Eiffeltoren schijnen niet te voldoen. Een aantal personen, waaronder des kundigen, hebben steeds beweerd, dat het met het oog op de beweeglijkheid van den toren onmogelyk was, volkomen veilige hijschtoestellen aan te brengen, en de uitkomst der proeven, die met vrjj gevaarlijke Amerikaansche lifts ge nomen zyn, bewyst dit. Zoo zyn, naar de Ind. Beige verneemt, by de jongste proefnemingen ongelukken gebeurd, waarbij een persoon ge dood en een aantal anderen gewond werden. Te Rouaan is het verhoor begonnen van den apothekersleerling Pastré Baussier uit Havre, die beschuldigd wordt 14 personen te hebben ver giftigd. Het doel dezer misdaad schijnt te zyn geweest, de zaak van zjjn patroon te doen ver- loopen, om ze daarna zelf te kunnen overnemen. De klanten van den heer Decamp, Baussier's patroon, werden ziek, zonder dat men eenige oorzaak kon aanwijzen en vertoonden allen dezelfde ziekte verschijnselen, als waren ze door eene epidemie aangetast. Zoodra zy de stad ver lieten, werden zy steeds weder betrekkelijk ge zond maar verergerden, zoodra zy terugkeerden. Het eerste slachtoffer was mevr. Decamp, die in 5 dagen onder hevige pijnen bezweek. Toen werden twee leerlingen, Decamp's moeder en G zijner klanten aangetast en eindelyk stierven de heer Decamp zelf, zjjne dienstbode en een zekere mevr. Morisse. Toen na eenige tyd, gedurende welken geen enkel dergeljjk geval voorkwam, de zaak door den heer de Lafontaine gekocht werd en deze •veneens overleed, werd een onderzoek ingesteld naar den toestand van het huis, en werden de ljjken van eenigen der overleden personen opge graven. By de lijkschouwing bleek, dat zy arse nicum bevatten. Den leerling Baussier die steeds gezond gebleven was, nam men in hechtenis. By het verhoor zeide Baussier, op 15-jarigen Houden ze niet van me?« In haar oogen schoten tranen, terwjjl ze haar moeders hand greep. Haar straks zoo vrooljjk gelaat zag er bedroefd uit, en Cola, in wier ziel niets grilligs was, en die elke traan voor een uitdrukking van leed hield, trad medeljjdend naar de bedroefde Thesi en gaf haar de hand. >Todo is slechts verlegen,* verklaarde ze, >hy meent het zoo niet!* Thesi nam de haar toegestoken hand en hield ze vast. Haar blik klaarde dadel yk op en de blauwe oogen, die zoo even nog in tranen zwommen, staarden vol belangstelling in 't ernstige, stille gelaat over haar. >Zjjt gjj Cola?* vroeg ze half beschaamd lachend, en deze knikte. >Dan blyf ik nu altyd by je en zal je vriendin zjjn,* verklaarde ze met warmte, haar arm vrij moedig om Cola slaande, en mynheer Wendlin, die van plan was met mevrouw Burger in de woonkamer te gaan, keerde zich om en lachte tevreden tegen het kleine groepje. >Haar frisch gemoed zal op de anderen in werken,* zei hy by 't latere gesprek tot zyn vriendin, »en zy zal aller harten wel weten te winnen.* - (Wordt vervolgd.) ouderdom by een apotheker in dienst te zyn ge komen. Kort na zijne komst werd hij ziek en vertoonde toen verschijnselen, die overeenkwamen met die welke by bewoners van hetzelfde huis werden waargenomen. Niet lang daarna werd hij wegens diefstal ontslagen. Na eenigen tyd omzwervens door Frankrijk, vond hij eene be trekking te Asnières bij Parys, waar hij vernam, welke geruchten omtrent hem in omloop waren. In de zitting van j.l. Zondag trachtte de pro cureur-generaal aan te toonen, dat de beklaagde schuldig was en hij vertrouwde dan ook dat de jury zijn plicht zou doen. Nadat het pleidooi was gevoerd, dat zeer toe gejuicht werd, werd vrijspraak gevraagd, daar de conclusiën van den procureur-generaal geens zins de schuld van den bekl. hadden aange toond. De jury ging daarna in ruadkamer; na ver loop van drie kwartier verscheen zij weder ter terechtzitting en sprak Pastré Baussier vrij. Te Odessa is een bom van 90 pd. gewicht opgegraven in een kelder in de Puschkinstraat die volgens een gerucht, dat 10 jaar geleden de ronde deed, ondermijnd is. De politie had tot nog toe echter niets van gangen of mijnen kunnen vinden. De bom lag er bljjkbaar reeds jaren en is er waarsehjjnljjk tydens de vorige regeering neêrgelegd. Puschkinstraat is de weg waarlangs de keizerlijke familie zich steeds be geeft op haar tocht van het station naar het paleis van den gouverneur-generaal. Uit Petersburg wordt aan de Daily News* geseind: Het gerucht loopt, dat Rusland druk bezig is met militaire toebereidselen. De militaire party schijnt overtuigd te zyn, dat het tijdperk van den vrede ondanks de triplealliantie, dit jaar zal eindigen. De correnspondent voegt er by, dat deze geruchten hun oorsprong hebben in het plan van Koning Humberts reis naar Staatsburg. De Czaar heeft gelast de vervolgingen wegens het spoorwegongeluk te Borki te staken, daal de enquête tot geen rechtstreeksche beschuldiging aanleiding gaf. Phuitselijk JNieuws. HEUSDEN, 31 Mei. Door den heer W. van Eeten, te Uitwjjk, is ontslag genomen als lid der Staten in deze pro vincie en zulks op grond van den uitslag der laatste verkiezingen, waarbij de heeren Van Tienhoven van den Bogaerd en de mr. Bosch in de minderheid kwamen omdat zy niet tot de anti-revolutionaire party behoorden. De heer Van Eeten, die evenmin tot die party behoort, vermeent alsnu verplicht te zijn zyn mandaat neder te leggen. Op grond daarvan is door den commissaris des Konings eene nieuwe verkiezing bevolen op Dinsdag 11 Juni e.k. De kazerne alhier, die eertijds 2 com- pagniën militairen herbergde, diende tot hedëïi nog tot logies van twee gezinnen van maguzijn- knechten en een fortwachter. Ook deze beide eersten zyn thans verplaatst naar Brakel en Nieuwsteeg en de fortwachter verlaat het ge bouw op 1 November. Alsdan staat dat sterke en groote gebouw geheel doelloos. 29 Mei. Door de heeren J. J. A. Kujjs, grondeigenaar te 's-Gravenhage, en A. Hartog Azn., ingenieur te Rotterdam, is concessie aange vraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg van hier over Vlijmen naar 's-Her- togenbosch. - Mejuffrouw A. Zurcher alhier heeft met gunstig gevolg examen afgelegd als onderwijzeres aan bewaarscholen. By de herstemming voor een Lid van de Provinciale Staten in dit district werden uit gebracht 1806 stemmen. Hiervan waren van onwaarde 26 biljetten. De heer G. Branderhorst Jz. te Genderen ver kreeg 932 stemmen en werd aldus gekozen. De heer Mr. W. D. Bosch, die inmiddels bedankt had, verkreeg 848 stemmen. Voorts bleek dat het navolgend getal stera men in de verschillende gemeenten was uitge bracht Sprang 88, Hedikhuizen 47, Andel 34, Oud- Heusden 66, Drunen 175, Veen 34, Wijk 118, Vlijmen 29, Woudrichem 50, Eetken 94, Nieuw- kuik 75, Giessen 39, Waalwijk 95, De Wer ken 57, Baardwijk 85, Engelen 20, Drongelen 22, Dussen 61, Meeuwen 57, Capelle 94, Be- soijen 33, Werkendam 68, Waspik 83, Alm- kerk 100, Empel 11, Alem 16, Heusden 155. ZUILICHEM, 28 Mei. Heden morgen kwam hier een knaap aan, A. Visser genaamd, die met nog een anderen knaap uit de weesinrich ting te Neerbosch was ontsnapt. Te zamen waren zy naar Rotterdam gegaan, waar de laatste knaap gebleven is, en de eerste van diens zuster 90 cent kreeg, om de reis van deze stad naar ons dorp per boot te kunnen doen. Deze knaap, die nu ongeveer vijf jaren geleden ook uit de inrichting ontsnapte, en toen den weg van Neer bosch naar hier te voet aflegde, zal voorloopig by zijn stiefvader blijven. BRAKEL, 27 Mei. Heden werd onze ge meente vereerd met een bezoek van den Hoog- edelgestrengen heer commissaris des Konings onzer provincie. In den namiddag werd door ZEd. ook een bezoek gebracht aan de openbare lagere scholen. CAPELLE, 27 Mei. De Canadasche boomen hier en in de omstreken zijn nu reeds geheel bladerloos gemaakt, door tallooze rupsen. De wegen liggen hier en daar vol met deze blad- VRIJHOEVEN-KAPPEL, 27 Mei. Door den hevigen stortregen, die Zaterdag j.l. by een ontzettend onweder nederviel is het koren op vele plaatsen tegen den grond geslagen. Gelukkig dat het gisteren droog weder bleef, waardoor het zich eenigzins kon herstellen intusschen zijn de zoo spoedig en welig opgegroeide halmen nog slap, dat men voor geheele herstelling vreest. GEERTRUIDENBERG. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen alhier, C. A. Penning Jr., ontvanger derzelfde middelen te Hengelo c. a. (Overijsel). WERKENDAM, 28 Mei. Heden vertoonden zich voor het eerst in onze gemeente twee solda ten van het leger des heils, met het doel eenige exemplaren van bet blad »de Heilsoldaat* aan den man te brengen. DALEM, 29 Mei. Vooral in de appelboo- men vertoonen zich hier vele rupsen, die met het aanhoudende droge weder zeer voorttelen, en veel schade zullen veroorzaken. Reeds nu is men hier druk bezig, om wallen en dijken af te maaien. De hoeveelheid laat niets te wenschen over. Dinsdag j.l. had de verpachting van nog eenige overgebleven gras- en hooilanden in den polder Dalem plaats. De opbrengst was aanmer kelijk, dooreengenomen circa 20 pCt., lager dan het vorige jaar. Bij herstemming is de heer Mr. M. Viruly van Vuren en Dalem benoemd tot lid der Prov. Stuten in het district Geldermalsen. GOR1NCHEM. Op waardige wijze werd Woensdag de 40-jarige regeering van Z. M. alhier herdacht. Alles en ieder was in feestdosch overal vlaggen en groen. De optocht en het vuurwerk trokken de meeste belangstelling en alle burgers en duizenden belangstellenden uit andere gemeenten vulden de straten. De costumes by de optocht waren prachtig, vele personen wa ren goed weergegeven, terwijlhet huishouden van Jan Steen* de lachlust opwekte. De orde was by alles uitstekend en het weder hield zich goed. Alleen het vuurwerk had door wind en regen iets te lijden. Een schier onvergetelijke indruk maakte 's avonds de illuminatie op of liever boven den Langendijk, alwaar ontelbare lampions de straat als 't ware overdekten. Muziek, draaimolens, enz. brachten tot de vroolijkheid veel by't drukst bezocht werd zeker wel de Doelen, alwaar de feest viering tot den ochtend duurde. Gorcum en hare inwoners hebben alle eer van dit feest! BEKENDMAKING. De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat het 4e kwartaals-kohier d»r personeele belasting, dienst 1888/89, door den heer Provincialen Inspecteur der directe belastin gen enz. is executoir verklaard en aan den ont vanger ter inning is toegezonden. Heusdkn 28 Mei 1889. De Burgemeester voornoemd, HQNCOOP. Jtlin Ti e 11 and De bevolking des Rijks bedroeg op 1 Jan. 1888 2.204.259 M. 2.246.611 V. 4.450.870 T. en is toegenomen in den loop van 1888 met; 27.925 M. 27.138 V. 55.062 T. Het voortbestaan der Arnhemsche kweek school kan men, dank zij de vrijwillige bijdragen van hare vrienden, voor verzekerd houden. Zelfs meenen wij, dat men het wel eens geopperd denkbeeld om eene hoogere subsidie van de ge meente Arnhem te vragen, heeft laten varen en dat dit denkbeeld bij het bestuur der inrich ting eigenlijk nooit veel instemming heeft ge vonden. Volgens Veritas* zyn in April verongelukt 77 zeilschepen (drie Nederlandsche) en 9 stoom schepen. Men schrijft uit Tolen aan de »N. R. Ct.«: Er is hier een effectenkantoor gesprongen,* dat bij voorkeur gezocht werd door kleine kapi talisten. Neringdoenden, landbouwers, rente niertjes brachten er hun zuurverdiende penningen, aangelokt door een hooge rente en door de »joviale« behandeling van den chef der firma.- Het kantoor bestaat nog maar nauwelijks enkele jaren. Er wordt geraamd, dat er voor een waarde van 2 a 3 ton onder beheerd werd. Voor een effecten-handelaar op ons eiland en in verband met den aard der cliënteele, beteekent dit nog al wat. Er zijn menschen die, van welgestelde, thans behoeftige lieden zijn geworden. Hun ge heel kapitaaltje is in den gefailleerden boedel. Hoe ongeloofeljjk het klinkt, die menschen brachten er hun geld zonder waarborg, zelfs zyn er zonder eenig bewijs. Het juiste cijfer van het passief is nog niet bekend en zal vooreerst nog niet bekend worden, daar er een schromelijke slordigheid in het be heer moet gevonden zijn. De Hooge Raad heeft niet-ont vankei ijk ver klaard het cassatie-beroep, door den proc-gen. bij het hof te Leeuwarden ingesteld tegen den timmerman en aannemer, die door dat hof was vrijgesproken ter zake van het by het uitvoeren van werken aan het Nanniga-verlaat plegen van bedriegeljjke handelingen, ten gevolge waar van de veiligheid in gevaar kon worden gebracht. Het Amsterdamsche Volksblad de >Echo« doet een vreemd verhaal van een avontuur, dat een jonge vrouw te Amsterdam gehad moet hebben. Zy, Jeanette van den Boogaards, werd Zaterdag avond door een heer aangesproken, geraakte buiten kennis, werd in een rijtuig gezet en naar een haar onbekend gebleven huis gevoerd, waar zij door een oude vrouw bewaakt werd. Voor vijf gulden kocht zij deze om, haar te laten ontsnappen. Zy werd geblindoekt en na geruimen tyd geloopen te hebben, bevond zij zich alleen bij het Rijksmuseum. Daar viel ze opnieuw flauw en werd door de politie gevonden. Men doet onderzoek. De zijden doek, waarmede zij ge blindoekt werd, is in handen der politie. Een zware hoos heeft een gedeelte van Ter schelling geweldig geteisterd. Zij werd gevolgd door een hagelbui, die bijna al het te veld staande gewas tegen den grond sloeg, waurdoor vooral de wintergranen veel geleden hebben. Als bewijs van de groote beteekenis der var kensfokkerij in Drente dient, dat het vorige jaar uit die provincie voor f 500,000 varkens werd uitgevoerd. Onder Zuidbroek is een 15-jarige jongen bjj het baden verdronken. - Het hoofdgebouw der stoomhoutzagerjj van de firma Varsevelt en Co, te Leerdam is uitgebrand. - Te Oudleusen is een boerenwoning afgebrand. Een koe, vier kalveren en een varken met zeven biggen kwamen in de vlammen om. - Bij het uitbrengen van scheepstrossen geraakte een vletterman met zijn vlet tusschen het stoomschip »01ga« en de spoorwegbrug te Zaandam. De vlet werd geheel vernield en de man verdronk. - Op het Weesper- plein te Arasterdam is door het omvallen van een petroleumtoestel de kiosk in brand geraakt en geheel uitgebrand. - Te Wageningen is D. v. R., verdacht van valsch geld te hebben uitgegeven, in hechtenis genomen en naar Arnhem overgebracht. - Aan de loskade van den spoorweg te Ter Neuzen kreeg een werk man, die zich in het ruim van een book, bevond een vallend groot stuk steenkool op het hoofd. Bewusteloos werd hij naar zjjn woning gevoerd en overleed kort daarop. - Op den Amstel had een jammerlyk voorval plaats. Drie knapen in een roeibootje kregen twist en begonnen te wor stelen, met het gevolg, dat de jongste, de eenige zoon van een weduwe, overboord sloeg en ver dronk. De oudste knaap is in hechtenis geno men die welke zijn makker den noodlottigen stoot gaf, heeft zich uit de voeten gemaakt en houdt zich schuil. - Onder Steenbergen is zekere V., oud 28 jaren, die niet wel by het hoofd was, gaan zwemmen en daarby verdronken - Aan het station Hengeloo is een loodgieter door de kap gevallen en in bedenkeljjken toestand opgenomen en naar het ziekenhuis vervoerd. IJurüerlijUe !Stutid. Heusden, van 23 tot 29 Mei. Overleden: Johanna Verkuijl, echtgen. v. Franciscus van Speijk, 65 j. ~33^TAATSLOÏERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 28 Mei. Prijs van f 15,000: No. 20279; f 1000: nos. 210, 2334 en 16892; f400: nos. 1689, 4672, 7445, 10541, 10599, 15524 en 19327; f200: nos. 5083, 10154, 16032 en 16828; f 100: nos. 610, 857, 945, 2169, 4014, 5062, 5915, 9160, 18549, 14405 en 19358. 5e Klasse. Trekking van 29 Mei. Prijs van f 1500: no. 4066; f 1000: nos. 348,'9152 en 16167; f400: nos. 1800, 1888, 6145, 20247, 20754 en 20958; f200: nos. 3392, 5125, 7320 en 20745; f 1 00 nos. 2409, 3529, 7658, 12013, 12836, 15163, 16272, 17502 en 17898. Aanbestedingen. Aan het ministerie van Waterstaat, Handel en Nijverheid zal worden aanbesteed 12 Juni. De uitvoering van baggerwerk met bijbehoorende werken in de rivier de Boven Mer- wede; raming f 60000, aanw. 5 Juni. 26 Juni. Het onderhoud van de rijks-rivier- werken en hun toebehooren in de Noord, de Oude Maas, het Mallegat, de Dordtsche Kil en het Spui, met daartoe noodige leveringen, herstellingen en vernieuwingen, behoorende tot de werken der Dordtsche Waterwegen, van 1 Juli 1889 tot en met 30 Juni 1890. Raming f 18,640. 26 Juni. Het onderhoud van de rijks-rivier- werken en hun toebehooren op de Boven-, Beneden- en Nieuwe Merwede, met daartoe noodige leveringen, herstellingen en vernieuwin gen, van 1 Juli 1889 tot en met 30 Juni 1890, in vier perceelen. Raming le perceel f 18,970, 2e perceel f 18,072, 3e perceel f21,568, 4e perceel f 14,430. 3 Juli. De onderbouw eener doorlaatbrug in de spoorbaan aansluitende aan den spoorweg Boxtel's-Hertogenbosch, ten behoeve van den spoorweg Z.valuwe's-Hertogenbosch. Raming f 43,400. Aan het Gouvern. te 's-Hage 17 Juni. Het bestor ten van den oever langs het 's-Gravendeelsche veer aan de Dordtsche Kil; raming f1000, aanw. 8 Juni. 17 Juni. Het bestorten van den kop van dam A gelegen boven de Goereesche haven, benevens de voorziening van de koppen der dammen 6, 7 en 8 van het Flauwe werk op de noordkust van Goedereede; raming f 5000, aanw. 8 Juni. Aan het Dept. van Wat. te 's-Hage: 13 Juni. De uitvoering van eenige werken aan de noordelijke boordvoorziening van het be neden toeleidingskanaal naar de nieuw te bouwen schutsluis; raming f29500, aanw. 6 Juni. 19 Juni. Het verrichten van baggerwerk in den Amer en de Donge, het onderhoud van de werken op den Amer en op het benedendeel van het Oude Maasje en van de Donge, benevens het onderhouden der voltooide werken tot ver legging van den Maasmond; rainiüg f 1500, aanw. 12 Juni. 19 Juni. Het onderhoud van de Rijks-rivier- werken op den Boven Rijn en Waal van i Juli '89 tot en met 30 Juni '90 in 4 perceelen;

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2