tïWMBft getrouw bescheid, niet de kosten er bij. En nu nog lees ik gaarne tusschen de regels hoe door het aanleggen van dit kostelijk boek ons huishouden van den beginne af in het goede spoor geleid is en hoe we door 't geregeld bij houden der posten zeer spoedig en voor altijd geleerd hebben de tering naar de nering te zetten. Veel kan ook ik mijn kinderen niet nalaten, maar onder 't geen ze in 't huwelijk meekregen, was bij elk een net ingerichte foliant, met het opschrift smijn grootboek. Ik heb de les van mijn oom ter harte ge nomen, ben van stonde aan begonnen geregeld boek te houden en bevind me daar tot heden zoo wel bij, dat ik iedereen durf aanraden den zelfden weg te bewandelen. Buitenland. De te Brussel in aanmaak zijnde nieuwe reis- waggon voor den Duitschen Keizer zal 80,000 Mark kosten en een gewicht van 800 centenaars hebben. Er zal een eet-, werk- en slaapvertrek in zijn en de constructie is van dien aard, dat men in den wagon ongeveer niets van de schom melingen kan bemerken. Men meldt hevige schokken van aardbeving, die Woensdagavond 9 uur aan de Fransche kust van het Kanaal zjjn gevoeld, zij hebben alleen materiëele schade aangericht. Op Hemelvaartsdag werd de tentoonstelling te Parijs bezocht door 250,908 betalende per sonen. Op gewone dagen is het cjjfer tot dusver dikwjjls meer 50,000. De timmermansknechts te Berlijn hebben eene vergadering gehouden, om te beraadslagen over de vraag, of hunne algemeene werkstaking zou kunnen worden geëindigd. De bijeenkomst was niet druk bezocht er werd besloten, de werk staking voort te zetten. In eene vergadering der leidekkersknechts is dezelfde vraag behandeld, met het gevolg dat er besloten werd, den arbeid te hervatten bjj die patroons, welke aan de wenschen der werklieden waren te gemoet gekomen, maar nog niet bp de anderen; men verwachtte evenwel, dat ook deze spoedig eene tegemoetkomende houding zou den aannemen. Inmiddels hebben de ondernemers van bouw werken in eene bijeenkomst besloten, niet verder toe te geven, en dit openljjk te doen blijken. Zjj hadden aangebodeneen werkdag van negen uren, met een loon van 33 ct. per uur. Daar dit aanbod is afgewezen, zeggen zij nutien uren daags, voor 33 ct. per uur. Hierop ver langen zjj antwoord. Luidt dit weder afwjjzend, dan zal de werktijd nogmaals worden bepaald op tien uren maar het loon op slechts 30 ct. zoodat de ondernemers, naar mate de werksta king langer duurt, zooveel te minder aan de eischen tegemoetkomen. De bond van aannemers, metselaars en tim merlieden heeft met andere bjj het bouwvak belanghebbenden eene vergadering gehouden, waarin ruim 600 personen aanwezig waren en met algemeene stemmen insgelijks werd besloten, in de inwilliging der gestelde eischen niet verder te gaan dan tot een werkdag van tien uren voor 33 ct. per uur. Te Westfalen is de werkstaking volkomen ge ëindigd. Overal is het werk weder hervat. Na de op 24 Mei te Bochum gehouden bjjeenkomst van gedelegeerden, hebben Schroeder en anderen een beroep op de mijnwerkers gedaan om den 31 sten Mei het werk weder te hervatten, in de hoop, dat de mjjndirecties haar woord zullen houden. Aan dit beroep is gevolg gegeven, zoo dat het werk overal in vollen gang is. Ook in Opper-Silezië beschouwt men de werk staking als tot het verledene te behooren. De militairen zyn meerendeels naar hunne garnizoe nen teruggekeerd, slechts op enkele plaatsen blijven zjj nog tot de volgende week. De bestel lingen op steenkolen komen uit Duitschland en Oostenrjjk bp getallen in, welke niet spoedig uitgevoerd zullen kunnen worden, ook wegens het gebrek aan wagens. De reis van Koning Humbert naar Berlijn heeft hem 500,000 francs gekost, waaronder de geschenken voor de Keizerljjke familie begre pen zjjn. Bjj Koninkljjk besluit is in Pruisen eene com missie ingesteld voor den aanleg van een kanaal van Dortmund naar de Eems. Van Staatswege is hiertoe een bedrag van f 35.040,000 toegestaan. Het Lagerhuis van Engeland heeft in derde lezing het wetsontwerp tot versterking der vloot aangenomen. De groote Britsche vloot-revue zal in Augustus te Spithead gehouden worden. Men verwacht, dat minstens drie regeerende souvereinen daar- bjj tegenwoordig zullen zpn. Sedert de Spaan- sche Armada zal geen vloot van zulk een ton neninhoud, snelheid en weerbaarheid gezien zpn. dierbaren vader, zoodra mjjnheer Wendlin de kamer intrad. En ze spraken dikwjjls lang en zacht met elkaar, beraadslaagden misschien over de toekomst der kinderen, die spoedig weezen zouden zpn. (Wordt vervolgd.) 100 schepen zullen er deel aan nemen, in 4 rijen geschaardde twee binnenste rijen van pantser- en oorlogsschepen en kruisers, de beide buitenste van snelvarende kruisers en torpedo booten. Aan een Italiaansch geheim politiedienaar, die naar Berlijn was gezonden tijdens het verblijf van Koning Humbert, werd een gouden horloge met ketting ontfutseld. De familie Murat doet den Italiaanschen staat een proces aan wegens de verbeurdverklaring der goederen van Joachim Murat, kouing van Napels, na den val van Napoleon I. Die goe deren zouden destjjds eene waarde gehad hebben van vijf millioen ducaten. Met de oploopende rente zou de staat, als hij het proces verloor, meer dan vjjftig millioen aan de erven uit te keeren hebben. Deze echter moeten wel geneigd zpn eene schikking aan te gaan. De schah van Perzië wordt den 9den Juni te Berljjn verwacht en neemt zijnen intrek in het slot Bellevne. Zjjn vertrek naar Weenen is, zoo als gemeld wordt, uitgesteld, dewijl Keizer Frans Jozef hem heeft doen weten dat hij de noodige toebereidselen nog niet heeft kunnen maken om zjjn hoogen gast waardig te ontvangen. De Weener correspondent der Times* ver neemt uit Petersburg, dat de Russische politie een aantal geheime vereenigen heeft ontdekt, waarvan er een ten doel zou hebben aanslagen op het leven van den Czaar en zjjn familie uit te lokken. De overheid is er niet in geslaagd het hoofd dezer vereeniging, die in voortdurende verbinding staat met de Russische uitgewekenen te Zürich, te vatten en evenmin de bommen en helsche machines op te sporen, die uit Zwitser land worden ingevoerd. Geheime agenten zijn naar verschillende landen gezonden om de zaak te onderzoeken. Lit Odessa wordt gemeld, dat de versterking der Russische oorlogsvloot in de Zwarte Zee steeds voortduurt. De nieuwe minister van ma rine heeft bevolen onmiddellijk een aanvang te maken met den bouw van drie buitengewoon snelvarende pantserschepen, ieder van 11,000 ton, van 12,000 paardenkrachten en gewapend met zes zware stukken geschut. Deze geduchte vaartuigen moeten binnen vier jaren gereed zijn. Bovendien moeten zes torpedo-booten van de laatste constructie gebouwd en met petroleum gestookt worden. Vier daarvan zijn bestemd voor de Oostzee en de twee andere voor de Zwarte Zee. Eene firma uit Zuidelijk Rusland ontving eene bestelling tot het vervaardigen van 75 pontons en die ten spoedigste af te leveren, hetgeen de aandacht getrokken heeft. In Santa Clara, eene provincie van Californië, wordt een reuzen-telescoop geplaatst. Reeds de geschiedenis van den oorsprong en het van liever lede ontstaan van dit werktuig is merkwaardig. Vier namen vereenigen zich in deze geschiedenis. James Lick, een Duitscher van oorsprong, schonk aan de genoemde provincie een som van drie mil lioen mark voor den bouw van een sterrentoren. Feil te Parijs leverde, na vjjftien vruchtelooze proeven sedert 1881 genomen, de glasschijven, waaruit het objectief-glas voor den reuzenkijker moest geslepen worden. Het waren schijven van bijna een meter in doorsnede en zes centenaars gewicht. Alvan Clark te Cambridge-park in Noord- Amerika sleep deze reuzenglazen, en het zware werk gelukte. Warner en Swansey te Cleveland in Ohio vervaardigden den kijker en de montee ring. De kijker is uit staalplaten vervaardigd en is 56 voet lang. Hij wordt gedragen door een zuil van gegoten ijzer, die beneden tien voet dik en voorts dertig voet hoog is en 360 centenaars weegt. Het voorste glas van den opgestelden kijker bevindt zich, wanneer de kijker loodrecht geplaatst wordt, 65 voet boven den grond, waarop de zuil staat, die hem draagt. De voorwerpen worden door dezen reuzen-telescoop vier duizend maal vergroot. Men meldt uit New-York dd. 1 Juni: De rivier Northfork is te Johnstown bij Pittsburg schrik kelijk gewassen. Twee derden der stad staan onder water. Een reservoir bij de stad is ge barsten. Een paniek greep de inwoners aan, die naar de bergen vluchtten. Meer dan 200 per sonen verdronken in de huizen. De lijken dryven in de rivier. Het spoorweg- en telegraafverkeer is afgebroken. Nadere tijdingen bevestigen de berichten over den vreeselijken. toestand in de overstroomde districten. Men verzekert, dat minstens 1500 menschen zjjn verongelukt. Johnston en geheele districten van westelijk Pennsylvanië zijn over stroomd. Verschillende dorpen zijn geheel ver dwenen. De overstroomingen breiden zich uit naar het Zuiden door Maryland en Virginia. Alle berichten melden was van de rivieren en staking van het spoorwegverkeer. 2 Juni. Bij de overstrooming te Johnstown zjjn 5000 huizen vernield. Vijf plaatsen in den omtrek, met 7000 inwoners, zjjn geheel verdwenen. Acht a tienduizend personen hebben bjj de over stroomingen in Pennsylvania het leven verloren. De schade wordt geschat op 25 millioen dollars. ï^lnntselijk INior» w--. HEÜSDEN, 4 Juni. Bij de handboogschutterij »Burgerlust« albier behaalden met het Koningschieten, de leden W. van Dnppen en J. Wassen elk 107 punten in 36 schoten. Bij den daarop volgenden kampstrijd behaalde W. van Duppen de overwinning en werd tot koning van het gezelschap uitgeroepen. De leden F. van Helvoirt en A. Sens behaalden het hoogste getal rozen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Mei ingelegd f 3047,00, terugbetaald f 1644,20. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 731. BAARDWIJK, 30 Mei. De gemeentelijke grasverpachting, die verleden jaar f 608 op bracht, bedroeg nu f 442. DRUNEN, 1 Juni. Gisteren heeft de heer Jos. Loeff, na den voorgeschreven eed te hebben afgelegd, het ambt als notaris alhier aanvaard! Bjj zijne aankomst in de gemeente werd hjj opgewacht door de harmonie »de Eendracht«, die hem bjj zijn tocht door de gemeente bege leidde met de gemeente-autoriteiten. Daarna bracht zij den nieuwen titularis eene luisterrjjke serenade. ANDEL. Als gemeente-ontvanger is be noemd geworden de heer S. van Andel alhier. De vruchtboomen inzonderheid hebben dit jaar veel te lijden van de rupsen. Men ziet hier en daar de boomen staan als in den winter. Het is te begrijpen wac de opbrengst zal wezende boomen vooral de pereboomen be loofden toch al niet veel te zullen opleveren. Ook in populieren en andere ontdekt men dit schadelijk insect. DALEM. Nauwelijks had de telegraaf hier Woensdag j.l. de heugeljjke tijding gebracht, dat mr. M. Viruly van Vuren en Dalem als lid der Prov. Staten van Gelderland was herkozen, of alom toonde de nationale vlag met welk eene ingenomenheid dit bericht ontvangen werd. In zeer beperkten tjjd werd op initiatief van het Edelachtb. Hoofd dezer gemeente een optocht georganiseerd, bestaande uit: lo. Circa 80 ruiters; 2o. Een aantal rijtuigen, waarin verschillende notabelen dezer gemeente hadden plaats genomen 3o. De werklieden der glasfabriek met hun direc teur; 4o. de leerlingen van de beide openbare scholen met hunne onderwjjzers, welke stoet, circa 1000 meters lengte uitmakende, reeds Vrjjdagnamiddag den hooggeachten ambachts heer eene ovatie bracht. Bjj monde van den heer burgemeester, boven genoemd, werd de heer Viruly van Vuren en Dalem, ook namens deze gemeente, hartelijk ge luk gewenseht met de eer, hem te beurt gevallen, welke toespaaak door den jubilaris, die blijkbaar zeer aangedaan was, op waardige wjjze beant woord werd. Nadat ook de schoolkinderen, met oranje ver sierd, een paar vaderlandsche liederen gezongen hadden, en de muziek zich bjj beurten lustig had doen hooren, bracht de stoet nog een be zoek aan het dorp Dalem, alwaar honderden toeschouwers van hun geestdrift deden blijken. Hierna werd de optocht ontbonden en ging men uiteen. Tot laat in den avond bleef men echter nog onder elkander feest vieren en klonk het »lang zal hij levenen sieve de ambachts heervroolijk en welgemeend uit veler mond. WAGENINGEN, 1 Juni. Hedennamiddag werd ook weer in deze gemeente een 17-jarig jongeling het offer van zijne roekaloosheid - door zich (zonder de noodige voorzorg) te willen verlustigen, in het wel is waar thans zoo versterkend en heilzaam, maar tevens altijd zoo gevaarljjk element. Nauwelijks klonk de mare door de stad: »een jongmensch is in het haven kanaal verdronken en nog niet gevondenof van alle zijden stroomde eene belangstellende menigte toe. Na meer dan 2 uur zoekens ge- lukle bet eindelijk aan een duikelaar het lijk te vinden, dat toen met een optocht der srnarte veel grooter nog dan die der vreugde enkele weken geleden stadwaarts gevoerd werd. De rouw, het lijden der ouders laat zich niet be schrijven. Indien het mogelijk waren dat elke gemeente eene beschikte bad- en zwem plaats kon aanwijzen of daarstellen tevens met strenge controle op het gebruik zou den er zeker minder menschenlevens op deze wjjze verloren gaan. BREDA. Dinsdag 11 Juni a.s. des voor middags 12 uur zal in het »Hof van Holland alhier de vergadering der Gew. Vereeniging »Noord-Brabant« van het N. O. G. gehouden worden. Punten van beschrijving zijn 1. Opening der vergadering. 2. Lezing der notulen van de vorige verga dering. 3. Mededeelingen van het bestuur. 4. Rekening en verantwoording van den pen ningmeester. 5. Rapport van de commissie daaromtrent. 6. Verslag van het bestuur van het ondersteu ningsfonds. 7. Benoeming van de afgevaardigden naar de Algem. Verg. 8. Behandeling van den beschrijvingsbrief der Algem. Verg. 9. Wjjziging van het reglement der gew. ver eeniging. 10. Bepaling van de plaats, waar de eerst volgende verg. zal gehouden worden. 11. Rondvraag en sluiting. Hiniietilixncl. Binnenkort kan de indiening bjj de Tweede Kamer worden verwacht van een wetsontwerp tot aanwijzing van de hooge en gewichtige openbare betrekkingen, die aanspraak geven op eene benoe ming tot lid van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, en zulks ter vervanging van de thans geldende voorloopige regeling bjj koninklijk be sluit. De ljjst van bedoelde betrekkingen zal, naar men verneemt, in dat wetsontwerp veel uitgebrei der zjjn dan de thans geldende. Naar het »Dagblad« verneemt, heeft de re geering thans officieel mededeeling ontvangen dat de Shah van Perzië, op zijne reis naar de wereldtentoonstelling te Parijs, in den loop van Juni ons land zal bezoeken. R'jeds zouden maatregelen zijn getroffen om den Vorst, namens Zijne Majesteit den Koning, op waardige wijze te ontvangen. Den 31en Mei 1889 heeft te Brussel de on- derteekening plaats gehad eener overeenkomst tusschen Nederland en België tot regeling der uitlevering van misdadigers. Twee Utrechtsche dames doen een eigenaar dig beroep op de weldadigheid in den vorm van eene reisbelasting. Zij wenschten, dat ieder be middelde die dit jaar eene reis maakt, één gul den of meer zal offeren, onder dien naam, om voor de opbrengst minvermogende zwakken een kort verblijf onder boomen of aan de zee te verschaffen, tot herstel hunner gezondheid. Naar wij vernemen bestaat te 'sGravenhage het plan om, naar aanleiding van de onlangs ver schenen brochure van dr. VV. Francken, Badarts- Inspecteur van het Noordzeebad Scheveningen, (»over Volks- en Schoolbaden«) zoo mogelijk een warmwater-badinrichting voor de volksklasse te stichten. Het doel zou zijn de baden voor ten hoogste vijf cents open te stellen. De treinen van 10 u. 43 m. vm. en 6.43 nm. Holl. Spoor bevatten heden weder een waggon van de Compagnie internationale des waggonslits, welke haren dienst op de lijn Pa- rjjsAmsterdam eenigen tjjd had gestaakt. Naar men van welingelichte zjjde verneemt, zal op Donderdag 27 Juni te Dordrecht van wege de «Vrije Universiteit* te Amsterdam, een algemeene vergadering worden gehouden. O. M. zullen als sprekers optreden de heeren dr. A. Kuyper, Jhr. Mr. W. H. De Savornin Lohman en Mr. L. W. C. Keuchenius. De vergadering vangt des morgens te 8 uur aan, terwjjl des namiddags voor een ieder debat zal worden toegestaan. Men verwacht circa 6 a 700 personen. Door den Raad der gemeente 's-Hertogenbosch is besloten tot de geheele ophooging der gron den tusschen de stad en het stationsterrein, waartoe eene hoeveelheid van 685,000 M3 zand benoodigd is en hetgeen eene uitgaaf zal vor deren van f240,000. Bedoelde gronden zullen later als bouwterrein enz. worden beschikbaar gesteld. Dezer dagen is door de Zuiderzee-vereeniging een begin gemaakt met het onderzoek van den bodem van het noordelijk gedeelte der Zuider zee onder leiding van den ingenieur O. Leljj, chef van het technisch onderzoek dier vereeniging, aan wien daartoe de civiel-ingenieur C. C. Coo- mans is toegevoegd. Elsje van Hondjjk, die als marketenster den slag van Waterloo medemaakte, vierde Zondag te Wageningen haar 93sten verjaardag. Sedert Woensdag 29 tot Vrijdag 31 Mei zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 5 zalmen van 9 tot 30 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,27 tot f 1,40. Aangevoerd 65 elftenen vinten, prijs per stuk f 0,06 tot f 1,14. De verpachtingen van kersenboomgaarden zjjn in de Tielerwaard reeds in vollen gang. Te Ophe- mert werden een 10-tal groote boomgaarden tegen vrij hoogen prijs verpacht. Een enkele bracht ongeveer f 1000 op. Meikersen zijn er nog al, of schoon sommige boomgaarden zeer lijden aan trekmaden. Late kersen zullen er in overvloed zjjn, indien de weersgesteldheid althans niet te genvalt. Te Poortvliet brak Zondagnacht een hevig onweer los, gevolgd door eene vreeseljjke hagelbui. De steenen die er vielen, waren zoo groot als duiveneieren. Er is groote schade aan de veld gewassen geleden. Vooral rogge, tarwe, paarden- boonen en het vlas zijn geheel of gedeelteljjk vernield. De nieuwe Kamers (van honderd en vijftig) en de industrie. In het verslag van de Kamer van Koophandel te 'sHage omtrent den toestand van handel en nijverheid in het jaar 1888 leest men: »In het vak van gouden en zilveren borduur sels heerschte in den aanvang van het jaar veel bedrijvigheid, gedeeltelijk door de uitbreiding van het ledental der Staten-Generaalc. Te Gorinchem is een kanonnier in hechtenis genomen wegens het uitgeven van een sigaren- bon voor een bankbiljet van f40. Men deelt mede, dat de sociaal-democraat P. v. d. Stadt, na bij den moordaanslag op vrouw Visscher te Haarlem tegenwoordig te zjjn geweest, het land heeft verlaten, met achterlating van vrouw en kinderen. Hij moet zich te Gent op houden. Ter gelegenheid van den Hemelvaartsdag O O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2