dan tijd wordt om hieraan paal en perk te stellen, en daarom roepen we het u nogmaals vermanend toeSpaar de vogelsGenade voor de vogels! öuit eiilani i- Govt n Brussel en een groot deel van België heeft zich een hevig onweder ontlast. Wolk breuken, hagelslag en bliksem hebben velden, tuinen en boomen verwoest, vernield en neer geslagen. Yeel vee is omgekomen. Eecloo Leuven, Berchem, Frainéres en andere plaatsen hebben het meest te lijden gehad. Te Antwerpen ston den vele kelders onder water en is de bliksem 20 maal ingeslagen. Op verschillende plaatsen zijn personen door den bliksem gedood of krank zinnig geworden. Vrijdagavond heeft er boven Charleroi en om streken een orkaan gewoed, die onbeschrijfelijke schade veroorzaakt en ook menschenlevens ge kost heeft. Hagel en regen vielen in zulke hoe veelheden en met zulke kracht neder, dat op sommige plaatsen steenen muren uit elkaar ge slagen werden. Al wat te veld stond is vernield en met het water weggespoeldzelfs zijn er twee mannen en, naar men vreest, ook drie kinderen, door de kracht van het water medegesleept. Het spoorwegverkeer werd naar alle zijden verbroken, doch is Zaterdag weder hersteld kunnen worden, met uitzondering van de lijn Couillet-Jamioulx tengevolge van een groot gat, hetwelk door het van de hoogten stroomende water in de spoor baan geslagen was. Glazen daken en lantaarns zijn alle stuk geslagenop het buitengóed van den heer Bodson, dat in de streek bekend is om zijne uitgestrekte broeikassen, is van deze laat ste niet slechts geen glasruit heel gebleven, maar Zaterdagochtend was er van alle kassen en serres nauwelijks een spoor meer te ontdekken. Over geheel België heeft Vrijdag de orkaan gewoed, maar nergens met zulk een geweld als boven Charleroi, waar de aangerichte schade tien duizenden beloopt. De Fransche dagbladen spreken van belang rijke ontdekkingen tegen Boulanger, als gevolg van nieuwe huiszoekingen. De volledige corres pondentie van »le Parti nationalzou ontdekt zijn. Te Madrid heeft zulk een zware hagelstorm gewoed, dat vele huizen en verscheidene open bare gebouwen, onder anderen het koloniaal museum, beschadigd zijn, en ook de boomen en planten in parken en tuinen veel hebben gele den. De rivier Manzanares is buiten hare oevers getreden en heeft insgelijks schade aangericht, terwijl van verscheidene huizen de kelders zijn ondergeloopen. De Amerikaansche luchtreiziger Young, die eenige weken geleden ook te Amsterdam en te Rotterdam met te ballon-paracbute opsteeg en nederdaalde, is Maandag, bij eene nederdaling te Londen in den tuin van het Alexander-paleis, door 't onklaar worden van zijn valscherm ge vallen, met het gevolg, dat hij beide armen brak. Het lenigen van den nood door de overstroo mingen in Pennsylvanië teweeg gebracht, is thans eene nationale zaak geworden. In iedere stad is een ondersteuningsfonds bijeengebracht en overal worden groote hoeveelheden voedsel en kleederen verzonden. Te Johnstown zijn duizenden arbei ders aan het werk om de verwoesting te her stellen. De boven de brug opgestapelde afbraak van allerlei aard wordt met dynamiet opgeruimd. Meer dan drie duizend lijken zijn reeds begraven, en te Niniveh, een eind rivier-afwaarts, ruim acht honderd. Zooveel mogelijk worden maat regelen genomen om ziekten ten gevolge der in ontbinding verkeerende organische stoffen te voorkomen. Er heerscht epidemische long-ont steking. Generaal Hastings bericht dat het ge- heele reddingswerk ordelijk geschiedt, maar dat er eenige weken mede gemoeid zullen gaan. Ook naar Williamsport, Milton, Lewiston, Newport en andere plaatsen wordt hulp gezon den. Te Lockhaven echter, eene stad waar het water tien voet hoog gestaan heeft en de straten vol puin en afbraak liggen, hebben de ingeze tenen alle aanbiedingen van hulp hooghartig af gewezen. Zij lieten weten dat er wel veel in hunne stad geleden werd, doch dat het zoo niet was of zij konden het zelve beredderen. Jf*1:»Mtnelijlt Nieuws. HEUSDEN, 11 Juni. De arrondissements-rechtbank te 's-Hertogen- bosch heeft tot deskundigen in de onteigenings- proceduren voor den Maasmond benoemd de heeren A. Straver Jz. te Babiloniënbroek, H. C. vinden. We gingen dus allen tamelijk zwijgend naar huis. Menheer Wendlin sprak zoo weinig, dat ik heimelijk geloofde, dat hij schreide, maar dat was niet zoo. Hij trok en kneep en beet al maar aan zijn snor, net zoo als hij den dag na de begrafenis deed, toen je ziek waart. Och arme, je weet niet eens, hoe ziek je waartIk heb erg om je geschreid, mijn lieve Cola, toen je zoo'n heete koorts hadt en ieder zoo zacht liep, en de ven sters aan straat gesloten bleven, weken lang. (Wordt vervolgd.) Godschalk te Berlicum, D. A. de Bruijn te Capelle, F. van Bual te Waalwijk, J. Oerleans te Drongelen, A Sruids te Rijswijk, J. van Doveren te wijk, P. A. Luijben te Hedikhuizen, J. H. Stael te Dussen, C. Th. de Bont te Was pik, M. Hijmans te Capelle, G. van Beek te Rosmalen en M. de Wildt te Herpt. DRONGELEN. Als deskundigen in zake de gerechtelijke onteigening van het Drongelensche veer zijn door de rechtbank te 's Bosch aan gewezen de heeren A. Straver Jz., F. van Baal en D. A. de Bruijn; en voor de brug te Gan sopen de heeren A. Straver Jz., F. van Baal en J. Oelemans. BAARDWIJK, 8 Juni. Bij 't hevige on weder, dat gisterenavond boven deze gemeente woedde werd een man door den bliksem getroffen en gedood. ZEVENBERGEN, 7 Juni. Ten gevolge van de lage tarweprijzen, hebben de bakkers alhier het brood met één cent per K.G. in prijs af geslagen. WAALWIJK, 5 Juni. De gisteren op Musis gehouden onderwjjzersvergadering was druk be zocht. Ingeleid werden de volgende punten1 Invloed van opvoeding en onderwijs op de voort brengende kracht van den arbeid. 2. De tijden der werkwoorden. 3. Vergelijking tusschen Pot gieter en Jan van den Brink. Bij stemming werd uitgemaakt, dat de feestvergadering dit jaar alhier zal gehouden worden. Tot leden van de feestcommissie werden gekozen de h.h, Breuer, Van Santen en Van Oudenhoven. BRAKEL, 7 Juni. Toen heden de landbouwer A. Pelle met een kar, beladen met grind, alhier door den achterdpk reed, trok zijn paard (moge lijk te zwaar beladen) de borst dicht, zoodat het begon te steigeren en door het achteruitloopen in een diepen vliet terechtkwam en van paard noch kar iets meer te zien was, doch door spoedig toegesnelde hulp is paard en kar weer uit de diepte opgehaald en Pelle er verder met de schrik en een nat pak afgekomen. Bedankt voor het beroep naar Durger- dam, door Ds. W. van Esveld alhier. DUSSEN, 6 Juni. De heeren Bekker èn Van Seters, die thans bezig zijn het werk van den Nieuwen Maasmond uit te voeren, waren weer de laagste inschrijvers voor het riviervak van de Dussensche G an tel tot het Oude Maasje te Hagoort. Het was wel te verwachten, dat dezelfde heeren weer het laagst zouden inschrjjven. Zij hebben dan ook op anderen heel wat voor want hunne machines, spoorstaven en andere benoo- digdheden zpn bp het terrein aanwezig en kun nen tot weinig kosten verplaatst worden. Het gedeelte dat thans in bewerking is, moet 1 Mei van het volgende jaar geheel klaar zijn, en den 1 Augustus a.s. kan met het nieuwe vak begonnen worden. KLUNDERT, 5 Juni. Bij de verpachting van het grasgewas (om te hooien), heden alhier ge houden door den tijdelijken rentmeester der domeinen, was de opbrengst 47°/0 minder dan het vorige jaar. GORINCHEM. De Uitgever der Gorinchem- sche Courant ontving gister het volgend schrij ven, namens Z. M. 's-Gravenhage, den 6 Juni 1889. Secretarie des Ivonings. Zijne Majesteit de Koning draagt mij op, den heer T. Horneer, Uitgever der »Nieuwe Gorin- chemsche CourantHoogstdeszelfs dank te be tuigen voor het nummer der feestcourant en het Programma der op 29 Mei 1.1. alhier gehouden feesten, Zijne Majesteit aangeboden en door Zijne Majesteit met belangstelling ontvangen. De Adjudant, Particulier Secretaris des Konings, S. M. S. De Ranits. I5i ui ionlïi lid. Naar het ^Vaderland* verneemt zou het voor nemen bestaan om Shah van Perzië bij zijn verblijf hier te lande, het gebruik van het paleis op den Dam te Amsterdam aan te bieden. Van wege Z. M. de Koning zou de Vorst bij zijn komst worden ontvangen door den adjudant-ge neraal jhr. Verspjjck, die hem gedurende zijn verblijf ook zou worden toegevoegd. Het is nog onzeker of Z. M. de Koning den Shah op het Loo zal ontvangen. Daarentegen is reeds nu bepaald, dat de Mi nister van Buitenlandsche Zaken, jhr. Hartsen, den hoogen gast bij zijn komst in de Residentie, te Scheveningen een schitterend dejeuner-dina- toire zal aanbieden. Wjj verheugen ons in de voornemens, om den Shah van Perzië hier te lande een zijner waar dige ontvangst te bereiden, wat voor onze rela- tiën met Perzie van groote beteekenis kan zijn. Toch veroorloven we ons de opmerking dat 't wellicht lettende op sommige eigenaardighe den van de Perzische reizigers verstandiger ware geweest een der beste hotels voor den Shah af te huren en daarvoor desgevorderd een cre- diet uit 's Rijks middelen aan te vragen. Elders toch heeft men ondervonden, dat de wijze waarop de Shah en zijn (ditmaal zeer talrijk) gevolg de gastvrijheid opvatten, voor de duurzaamheid van een paleis-ameublement en stoffeering, een al te ware proefneming is. Men leest in de »Locomotief« Terecht juicht ieder thans in den verbeterden gezondheidstoestand te Atjeh. Redacteurs en correspondenten, particulieren, ambtenaren, bur gers en officieren, allen verheugen zij zich bij de gedachte: de beri-beri is van Atjeh bijna verdwenen. Wp willen niet beweren, dat deze gelukkige wending duurzaam zal zijn, dat Atjeh geen enkel offer van ons zoo zwaar geteisterd leger o o meer zal eischen. Maar voor het oogenblik is de verbetering or dan toch. En met het oog daarop vragen wij, of het billijk is, thans pro fessor Pekelharing, wiens arbeid nieu vrij min achtend besprak, toen na zijn vertrek de ziekte met onverminderde hevigheid bleef woeden, er geheel buiten te laten. Wij zien den man, die zonder buitengewone voordeelen een eervollen werkkring en vrouw en kinderen verliet, om een jaar in het warme Indië te onderzoeken en te werken, thans nergens genoemd. Toch was een jaar geleden schier geen bespot ting te groot voor zijn stelsel van ontsmetting met sublimaat enz., dat thans, krachtig doorgezet, uit stekende uitwerking blijkt te hebben. Moest dan alleen het voortwoeden der ziekte voor rekening van prof. Pekelharing en dr. Winckler komen, terwijl voor haar tijdelijke nederlaag weder oor zaken buiten die heeren moeten worden gezocht? Dat zou de partijdigheid te ver zijn gedre?en. Men geve eere wien eere toekomt. Wij stellen dus, wegens den tijdelijk gunstigen toestand te Atjeh, een welgemeend »Hoch!« voor op prof. Pekelharing en dr. Winckler. Voor het groote internationale biljart-concours, dat van 15 Juni tot 15 Aug. te Rotterdam gehouden zal worden, is als eerste prijs uitge loofd f 250 met een gouden medaille. Bij den Donderdag in de Maliebaan te Utrecht door »De Sneeuwpost« uitgeschreven wedstrijd van paarden van zessen klaar, van alle rassen, gespannen voor 2-wielige rijtuigen, waren in geschreven 16 paarden. De prijs werd gewonnen door »Wilhelmina«, van den heer G. Barendrecht, en de premie door »Viorno«, van den heer J. de Boer, te Wateringen. Beide paarden werden bestuurd door denzelfden pikeur, den heer J. G. de Boer, die dus later èn den prijs van f 250, èn de premie van f 100 mocht in ontvangst nemen. Sedert Woensdag 5 tot Vrijdag 7 Juni zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 9 zalmen van 10 tot 26 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,26 tot f 1,57. Aangevoerd 23 elften, prijs per stuk f 0,31 tot f 1,10. Vrijdagmiddag had tusschen Heeren veen en Akkrum een spoorwegongeluk plaats. Een oog getuige deelt daaromtrent het volgende mede Op ongeveer een uur afstands van Heeren veen is men bezig met het herstellen van den spoorweg, zonder dat de dienst daaronder lijdt, want het vereischt een geringe moeite, om de rails weer in hun positie te brengen. Als dat gebeurd is, geeft de wachter het veilige sein. De markttrein, die te ongeveer drie uur uit Leeuwar den vertrekt, was, door twee locomotieven ge trokken, in aantocht. De werklieden staken hun spaden op ten teeken, dat de lijn niet veilig was. Dat werd gezien door de machinisten der eerste locomotief, die den sprong van de machine waag den. Hun collega's van de tweede locomotief, dit ziende, remden nu uit alle macht en aan hun tegenwoordigheid van geest is het behoud van vele menschenlevens te danken. Tengevolge van het hevige remmen bepaalde het ongeluk zich nu tot het déraillement der locomotieven, eon goederenwagen en een personenwagen, die alle meer of min vernield werden. Enkele reizi gers werden meer of minder ernstig gekneusd of gewond. Donderdag avond heeft de ruim 70-jarige grijs aard Van S. te Slikkerveer zich door ophanging van het leven beroofd. Moedeloosheid moet daar van de reden zijn. Bij het houlrooien te Neerbosch kreeg een jongen, die een wortel vasthield, terwijl een ander aan het hakken was, bij ongeluk een slag op het hoofd. Hij werd zwaar verwond. - In de Kroeselaan te Utrecht is een man te water gevallen en verdronken. - Te Middelburg vielen twee jongens in het natte dok. Een hunner werd geredde ander, 9 jaar oud, kwam in het water om. - De jonge man, die bij een twist te Bladel verwond werd, is in het Gast huis te Eindhoven aan de gevolgen bezweken. J5ui-<_ieiTijUe JStancl. Meeuwen, c. a. van 1 Mei tot 1 Juni. Ondertrouwd: Adriaan Branderhorst met Pieternella Blankers. Geboren: Willem Johannes, z. v. T. J. Heijmans en J. van Zon. 330e STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 7 Juni. Prijs van f50000: No. 18383; fl000:nos. 10540, 11147, 14495, 14957, 16932, 17709 en 19976; f400: nos. 594, 2098, 5229, 5216, 6860, 7080, 8694, 13983 en 19400; f 200: nos. 8315, 9807, 11789, 14074 en 14430; f 100nos. 2384, 3654, 4333, 5689, 5913, 6951, 11814, 12086, 13583, 13811, 14514, 15640, 20213 en 20543. 5e Klasse. Trekking van 8 Juni. Prijs van f 10.Q00: no. 9273; f 1000: no. 8067 f 1000, premie f30.000 en premie f3000 no. 16885; f400: no. 15015; f'200: nos. 2235, 13696 en 17100; f 100: nos. 8802 en 12130. A floop van A anbestedingen. Aan het lokaal van het prov. bestuur te Leeuwarden is Vrijdag aanbesteed lo. Het maken van een besteend aauleghoofd met houten steiger op het Wad ten zuiden van Nes op Ameland. Laagste van de 11 inschrijvers F. J. Schaafsma te Harlingen, voor f 14,180. De raming was f 12,500 2o. Het onderhouden van de rijks-ha ven werken te Lemmer en Tacozijl tot 31 Dec. 1889. Laagste van de 9 inschrijvers G. Hellendoorn te Lemmer, voor f 1495. De raming was f 1720. Oï edatdi t en- De zaak der godsdienstige verlichting heeft twee groote vijanden. Bijgeloof, bekrompenheid, letterdienst, zoo heet de '^en. Roekeloosheid, woeste drift, overmoed, zoo heet de andere. Ware moed ziet gevaren. Gelijk het zinnelijk leven verhoogd wordt door het inademen der frissche berglucht, zoo wordt het geestelijk leven gesterkt en gevoed door het verkeeren in de atmospheer der wereld van heiligheid en liefde. Onze valsche vrienden zijn onze gevaarlijkste vijanden. De geest van Jezus wekt ons op, niet alleen tot het bedenken van al wat waarachtig is en eerlijk en rechtvaardig; maar ook tot al wat liefelpk is en welluidend. Laat ieder onzer iemand trachten te wezen, iemanddie weet wat hij wil, die meent wat hjj zegd, die God en het goede durft liefhebben boven alles, die zjjn geweten volgt zonder om te zien. Afgunst is de verborgen kwaal der samenleving. Is u een blijmoedige geest eigen, doe het uwe om het leven te verhelderen van hen, die alles van de donkere zijde plegen te bezien. Geen geest, die hooger vlucht neemt in de ideale wereld, dan de christelijke geest. Zij, die arbeiden aan den zege van het recht, arbeiden aan den vrede en zijn medearbeiders van God. Waar godsdienstvormen voor godsdienst wor den aangezien, is het met den honger en dorst naar het Godsrijk en zijn gerechtigheid gedaan. In den godsdienst is streven en genieten, is loon en werken één. Laat ons toch niet barmhartiger voor het lichaam, dan voor de ziel wezen. Niet de omstandigheden maken ons gelukkig of ongelukkig, maar de wijze, waarop wjj ze bezien, aanvatten en gebruiken. Ernst is de eerste karaktertrek van den christen. God ziet de parel ook onder de ruwste schelp. Wat gij den een doet, kunt gij van den ander verwachten. Die op een afwezigen vriend smaalt, en hem niet verdedigt, als een ander beschuldigingen tegen hem inbrengt,.... dat is een zwart karakter, voor dien moet gij u in acht nemen. Het is billijk, dat hij, die vergiffenis voor zijne tekortkomingen vraagt, deze ook op zijn beurt ook aan anderen schenkt. Eenvoud is in onze dagen zeer zeldzaam. Wat gij wilt, dat een ander zwijgen zal, zwijg dat eerst zelf. Beminnen en zijn verstand bewaren staat nauwelijks in de macht van een god. De liefde is zeer overvloedig, zoowel in honig als in gal. Vorsch niemands geheimen uit en bewaar, wat u toevertrouwd wordt, zelfs in dronkenschap en drift. Die zich zelf overwint bjj het overwinnen, overwint dubbel. liet Legrer- des Heils. Vóór eenige dagen werd, tengevolge der demon straties van de zijde der herbergiers en hunne aanhangers, de aandacht meer algemeen geves tigd op den heilsoldaat te Kampen. Ik heb dus gemeend den lezers geen ondienst te doen met hun een blik te doen slaan op den »driedaag- schen veldtocht« zooals die tijdens het Pinkster feest te Kampen is gehouden. 't Is Zondagnamiddageenige nieuwsgierigen loopen voor het lokaal van godsdienstoefening op en nederterwijl een agent van politie zorgt dat de orde niet verstoord wordt. Het engelsch volkslied wordt reeds op afstand gehoordmaar we bemerken alras, dat het slechts de wijs is, waarop gelegenheidsliederen worden aangeheven. We treden binnen in een vrij ruim lokaal, vroeger voor school bestemd, thans in eene kerk herschapen. De majoor French (een Engelschman) treedt op eene verhevenheid, naast hem staat den stafkaptein Schoch (een gewezen kapitein der artillerie). De heer French is in uniformeen rood wollen blouse, waarover een soort marine jacquet. De heer Schoch is in 't zwart gekleed en heelt eene uitmonstering aan den kraag. De eerste spreekt in het Engelsch, de tweede ver taald volzin bij volzin direct. Beiden gesticulee- ren bij hunne gezegden. Het Pinksterfeest wordt verklaard. Een gespannen aandacht valt onder de toehoorders op te merken. De vergadering wordt uitgenoodigd om aan te heffen het tweede couplet uit »Jezus mijn toevlucht«. De organist treedt voor een serafine-orgel. Een quartet hoorn blazers staat gereed voor het accompagnement. Ik zie rond of ik geen tekstboekje kan bekomen. Een heilsoldaat bemerkt mijne verlegenheid, 't Is eene Oldenbroeksche achttienjarige brunette, die mij fluisterend een nummer van den heilsoldaat voor 3 cent en een tekstboekje voor 5 cent ver koopt. Ze wijst mij vervolgens het couplet en weldra zing ik dapper mede. Bij het slot zegt de 1 11 1 I II I I >-■■■! II— I I I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2