Openbare ¥erkooping verpachten Het Hooigras Ooitastascien, Doeveimta en Dronplei- scta Zeedijk. Korenmolensteenen, REGENJASSEN ipuÉs i tonsil» E. SCHMEINK, Gravures, Schilderstukken en Oliografiën verpachten Slijp- en Pelsteenen. Iclem voor Koetsier s. De Notaris DE GIER, Oliemolensteenen, Het Leven en de Kegeering van Willem III, met levensgroot Portret van uitstekende gelijkenis. te HEUSDEN ONROEREND GOED: De eerste snede Grasgewas Notai Tssuii BOLL, i/de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden", A. P. SCHOTEL Gzn., Parapluies en Wandelstokken, s-B O SCH, Yuchterstraat 21. STEENHOUWERIJ worden keurig* liet en uiterst billijk in prijs in gereedheid gebracht in den Boekhandel van L. Veerman te Heusden. majoor French, dat er beter gezongen moet worden en nog eens wordt uit volle borst hetzelfde lied aangeheven. Allen zingen mede. Nu n:»odigt de majoor uit, ieder, die iets op het hart het ft, dit ook thans uit te spreken. Achtereen volgens tredeu dan heeren, dan boeien, nu weder een boerin netje, vervolgens een juffertje op, 0111 nagenoeg in dezelfde woorden te betuigen, dut z.j einde lijk de lang gezochte g-nude zijii deelachtig ge worden, in het heil door Jezus Chris'ns aange bracht. Dat zou een'.ooiiig wordenmaar ziet daar treedt een soort heer op met een brilletje. Hij zegt dat hij vóór eenige weken de wereld en de satan diendedat hij de ziel van het ge zelschap in alle herbergen was, dat (hij heet de Jager) als men slechts wist dut het Jagertje er was, de kastelein zeker was van een groot pu bliek; dat hij intusschen raedehielp om de her bergiers het vleesch te bezorgen en dat er voor hem en zijn gezin slechts beenen overschoten. Hij heeft thans den Heere gevonden. Hij voelt nu eerst rust en vrede. Hij wil nu voortaan de visch voor zich en de zijnen hebben en gunt volgaarne de herbergiers de graat. Hallelujah zegt de majoor French en een loflied volgt op deze overwinning. Ik zoek naar mijn heilsoldaatje en de vriendelijke brunette is dadelijk gereed om mjj het couplet aan te wijzen, dat gezongen wordt, ik vermeen op de wijze van »VVij gaan naar Brazilië.Nu worden allen uitgenoodigd, die eene betuiging willen doen, om op te staan. Het zijn er nog zes of zeven, waaronder ook ik, want ik had geen zitplaats genomen. Mijn heil soldaatje heeft naast my post gevast en ziet ver- moedelyk in mij een nieuwen bekeerling. Hén uii het zevental komt aan de beurt, 't Is een stoere boer van circa 50 jaar. Mijne brunette zegt dat ook hij uit Oldenbroek komt. Hij zegt, dat hij beter de gavel kan hanteeren, dan in publiek spreken. Dat hij sints 28 jaren zijn heil in de kerken gezocht en niet gevonden heeft. Een geschuifel en gesis en een onderdrukt zwijg zwijgbewijst dat de aanwezigen kerksehen, daarmede niet ingenomen zijn. Eenige heilsol daten manen aan tot stilte, waaraan gevolg ge geven wordt. Hij gaat voort en zegt, dat hy niet alleen voor zich zelf thans gelukkig is, maar dat hij ook allen zou willen toeroepen om hem na te volgen. Hij heeft voor dat doel van mor gen zijn groote wagen met 2 paarden bespannen, en allen die slechts wilden, als haringen opeen ge pakt en heeft ze herwaarts gebracht. Er volgt weder een hallelujahMyn soldaat stoot mij aan, blikt mij vriendelyk toe, als wilde ze zeggen Zoudt gij ook nog geene betuiging geven? Ik zie op mjjn horloge, bemerk dat het vier uur cn myn tyd is om te vertrekken, knikte het vriendelyke deerntje eens vriendelyk toe en ben weldra buiten in de drukte. En wat was nu de indruk? Op mij was die gunstig. Ik kreeg de over tuiging, dat allen die spraken, uit overtuiging spraken. Het geheel wekt op en moet vooral gunstig werken op hen, die tot heden geheel buiten de godsdienst leefden. Het leger des heils vindt dan ook in Kampen zoowel aanhangers als personen die het verde digen. Het carillon van den stadhuistoren speelt geregeld airtjes uit »den IIeilsoldaat«. Zelfs ver nam ik, dat de muziek van het instructiebataljon dezer dagen de wijsjes vóór de troepen speelde. Honderden volgden de muziek en honderde mon den hoorden men zingen, zonder spotternij»Mijn geloofsroem, mijn geloofsroem, kent geen vrees noch nederlaag Gemengd JNiemvs eti ^Allerlei. Een zeer geschikt persoon. In zekere ge meente was de betrekking van voorzanger in de kerk vacant. Onder de sollicitanten was ook een eenvoudig boertje, die door zijn vrouw daartoe aangezet, zich naar de woning van den predikant begaf. Het volgende gesprek ving nu aan Jan (de sollicitant) Goeien aevond, meneer! Predikant. Goeden avond, Jan. Jan. Meneer, 'k heb gehoord dat 't posje van voorzienger vancant is, in noe kwam ik daer 's naer stollesteere. Predikant. Ja, Jan, er is behoefte aan een ge- schikten voorzanger, die tevens den dienst van koster zal moeten waarnemenmaar natuurlijk wordt daartoe iemand vereischt, die de noodige bekwaamheid en geschiktheid bezit. Jan. Jae, dominie, dat spreekt van zeivers, je ken daer aok niet alleman vo gebruuke, te minste geen lomperiken, mar a zei 'k 't zelve leze ken ik goed in ziengen aok, ik glaove wel dat dat gaen zal. Predikant. Gij zult ook wel wat met de Bijbel- sche Geschiedenis bekend zijn en dus ook weten, dat Noach drie zonen hadSein, Cham en Japhet. Jan. Jae, meneer, da's waer, dat staet in de bibelsche historie aok, daer ik uut angenome bin. Predikant. Dat zal wel zoo wezen, en onge twijfeld zult gij mij nu ook wel kunnen zeggen, wie de vader van Cham geweest is? Jan. Mar dat 's 'r> duvelsche vraeg, dominie. Predikant. Neen, Jan, een duivelsche vraag is dat niet. Jan. Mar dan toch 'n strikvraeg, dominie. Predikant. Neen, Jan, een strikvraag is het ook niet. Jan (na eens achter de ooren gekrabd te heb ben) Om je dan de waerheid te zegge, dominie, dat kan ik noe zoo 'n eens nie zegge. Predikant. Nu, ik heb daar ook geen haast mee, gjj kunt daar wel eens op uw gemak over nadenken en er met uw vrouw over spreken. Jan. Ja, dominie, da's goed; as 'k 't dan weet, kom ik het joe daolijk zegge. Dag, dominie. Predikant. Dag, Jan. Jan liep haastig naar huis, waar zijn vrouw hem stond af te wachten. De vrouw. Wel, hoe is 't ofgelaopen? Jan. Goed oor, ik glaof wel, da 'k 't kriege zal, mar joon, wat is die vent geleerd, hi dee ine allerlei duvelsche strikvraege, in hi ad me direkt pal. Begriept 's, hi zei tegen mienNoach heit drie zeunen gehad in die hebbe gehiete Sein, Cham in Jaophet, nou da wist 'k aok nog, mar noe vroeg hi, wie of de vaoder van Cham geweest was, in dat wist 'k nie, dat spreekt van zelf. De vrouw. Wis joe dat niet? Wel joe bint toch aok 'n lompe vent, komaan ik zal dat joe 's uutleggen: onze meulenaer van 't dnrp heit aok drie zeuns, Jan, Pier in Ivlaos, mar wie i3 noe de vaoder van Pier? Jan. Wel, de meulenaer, dat spreekt van zelf. De vrouw. Noe, da's ominers net eender? Jan. Noe beg riep 'k 't. Je zou zegge, boe ken 't toch weze, dut 'k daer nie an gedocht, heb. Jan haast zich naar den predikant, die nog wel thuis zou zijn. Hij trof den eerwaarde op diens studeerkamer aau. Jau. Dominie, noe weet 'k 't oor. Predikant. Zoo* Jan, wat weet je dan? Jun. Wel wie de vaoder van van wel wie de vader was van van Predikant. Van Cham, bedoel je? Jan. Juusteinent, dominie, wie de vaoder van van Cham was. Predikant. Nu, laat eens hooren. Jan. Wel, de meulenaer van ons durp, dominie! Een likkebroer, wiens neus zeer groot Eu opgezwollen was en rood, Stak eens den draak, en zeer t' onpas, Met iemand die behoeftig was Maar deze, om hem een les te geven, SprakHad ik wat die mooie neus U kost, mijn waarde heer! 'k ging heusch, Geloof mij, van mijn renten leven. Waarom ben je er zoo tegen dat mijn Willem je dochter trouwt? Omdat je 't nu zoo beslist vraagt, zal 'k het je rondweg zeggen: Je zoon is letterlijk altijd dronken. Dat ontken ik niet, maar anders valt er ook niets op hem te zeggen. ZijArthurNu is het eeu geschikte dag om bij papa om mijn hand te vragen. Hij: »Zoo, lieve! Waarom? Is hij zoo goed ge luimd Zij»Integendeel, hij raast en tiert, en is woe dend over mijn rekening van de modiste en heeft zich reeds laten ontvallen, dat hij bly zal zijn, als hij me kwijt raakt. Liever een nat pak, dan een bekeuring! Eenige dagen geleden zat aan den Leidschen weg te Utrecht, tegen het vallen van den avond, een heer te visschen, toen plotseling een klepper (de Utrechtsche volksnaam voor politieagent) kwam opdagen, beenen makend om den hengelaar te be keuren. De visscher had den verdienstelijken hardlooper spoedig in de gaten en nam zonder aarzelen een kort besluit; bij sprong met achterlating van hengel en visohtuig, midden ia de vaart, zwom heel bedaard naar de overzij en ging aldaar het weiland in. Daar stond de klepper nu, buiten adem en boosaardig met zijn boekje in de hand geheel weerloos, terwijl hij bovendien nog werd uitge lachen door eenige nieuwsgierigen. Dit werd nog erger, toen de vluchtende druipnat begon te zingen »Zou ik voor den klepper vreezen, O, die goede, brave man, Hij maakt dat 'k gerust kan wezen, En heel best ontsnappen kan. Lieve klepper houdt de wacht,enz. enz. Een hevig gejuich volgde en de klepper moest afdruipen. Amerikaansch. Bij de begrafenis van dr. Cronin werd op het kerkhof een toegangsprijs van een halven dollar geheven, bestemd voor een fonds ten bate van het opsporen der moor denaars; bet bracht ongeveer 1500 dollars op. Men herrinnert zich dat de moordenaars zijn gevonden. Een hunner, Woodruff, bekende dat hij voor het huis, waarin de moord werd gepleegd, een wagen had gebracht. Dr. Cronin was 20 minuten te voren gekomen. Na een uur te hebben ge wacht, kwam een man uit het huis en gaf Woodruff een teeken. Een kist met het lijk er in werd op den wagen geladen en Woodruff kreeg last de kist in het meer te werpen, maar het verschijnen der politie noodzaakte tot ver andering van plan en men besloot het lijk in een riool te doen verdwijnen. De kist werd stuk getrapt en het lijk in een riool gesmeten. -Toen Shakespeare eens een voorstelling van Richard de Derdeby woonde, zag h% een tooneelspeler in druk gesprek met een knap pe vrouw. Hij naderde het paar onopgemerkt en hoorde haar zeggen: »klop om tien uur drie maal aan de deur en op mijn vraag: wie is daar? moet gij antwoorden: Richard de derde.* Shakespeare, die veel van de vrouwen hield, kwam een kwartier vroeger, gaf het afgesproken teeken, werd binnen gelaten en wist de bedro gen schoone spoedig voor zich te winnen. Toen om tien uiir de ware vrijer kwam, opende Sha kespeare zelf het raam en vroeg zacht: »Wie is daar?* »Richwpd de Derde* >Zeer goed, maar Richard komt te laatWillem de verover aar hee|t de vesting reeds ingenomen.* Om van te schrikken 't Is de twaalfde, niet waar? vroeg een baker, die haar hulp zon verleenen. Gunst, neen, juffrouw sprak de vader, 't is pas onze tweede. Ja, maar ik bedoelde den datum, mynheer, lachte de baker. In Spanje verschijnen 1161 dagbladen en tijd schriften, met een gezamentlijke oplaag van 1.249.131 exemplaren of gemiddeld elk met 1075 ex. De bevolking van Spanje is in een rond cijfer 18 millioen zielen; er zijn 496 politieke bladen en tydschriften met 783.652 ex.; dat is dus 1 blad op elke 23 inwoners370 bladen zijn monarchaal, 104 republikeinschde eerste hebben een debiet van 513.769, de laatste van 269.883 ex. Te Madrid alleen verschijnen er 327. Alarktbericliten. HEUSDEN, 8 Juni. Op de botermijn wa ren heden aangevoerd 100,5 kilo. De prijs varieerde van f 1.11 tot f 1.26. Aanvoerder der grootste hoeveelheid Greven- broek, te Herpt. Kooper der grootste hoeveel heid vrouw Van Diessen, te Hensden. Advert en tien. De Beschrijving beslaat een flink boekwerk, 't welk niet de Plunt slechts 414 Cent kost. Verkrijgbaar in VEERMAN'» Boekhandel. te lleusd'-n, is voornemens, ten verzoeke van de Erven van wijlen Mevrouw de weduwe PAPE— Fknton, in het openbaar to VEKKOOPEN: Provisioneel op J )onderdag 13 .Jnni 1889, in het koffiehuis »Concordiu« te Heusden, en Definitief op Donderdag S7 -Tnni d. a. v. in het logement »het Wapen van Am sterdam aldaar, beide dagen des namiddags ten 6 ure, het navolgend Eerste koop. Een HEEREN HUIS met T'nin en Eergrplaats aan de Smids- of Breêstraat te Heus- den, kadastraal bekend in sectie A. no. 940 ged., groot ongeveer 4 aren 15 centiaren, bevattende beneden: drie ka mers, waarvan twee en suïte, ruime vestibule, gang, kelder en keukenbovenzes kamers, provisiekamer en grooten zolder en voorzien van gasleiding, wel- en regenpompen. Tweede koop. EenAV O O NHUISJE te Heusden, grenzende aan de Zuidwestzijde aan den tuin van het vorige perceel, aan de Noordoostzijde aan het gangetje van Mej. de wed. Hanewinkel, aan de Noord westzij de aan het perceel van Marinus Boeren en aan de Zuidoostzijde aan het Kerkstraatje, kadastraal bekend in sectie A no. 490 ged., groot ongeveer 22 centiaren. Eerde koop. De massa der beide vorige perceelen. Vierde koop. Een perceeltje IiOUWLAND te Oudheusden, op de Westakkers, kadastraal bekend in sectie A nos. 771 en 772, groot 16 aren, verhuurd aan Jan van Herwaarden, voor den duur van zijn leven, voor f 17.50 per jaar en waarop door den huurder een huis is ge bouwd, dat niet onder den verkoop begrepen is. Vijfde koop. Een perceel BOUWLAND te Oud heusden, op de\Westakkers, kadastraal bekend in sectie A, no. 770, groot 38 aren 40 centiaren, verhuurd aan B. Baaijens te Heusden tot 1890, voor f 46 per jaar. Zesde koop. De massa der beide vorige perceelen. Zevende koop. Een perceel GRIENDLAND onder Giessen, in Giessenbroek, kadastraal bekend in sectie B, no. 113, groot 2.43.60 hectaren, ver huurd tot 1 April 1894, aan Martinus Machiel van Baasbanlc te Emmikhoven, voor f 95 per jaar. De perceelen bedoeld in de koopen een en twee zijn te bezichtigen des Dinsdags en des Donderdags van elke week vóór de toewijzing des namiddags tusschen 2 en 4 uren. Aanvaarding als volgt: Van koopen een en twee op 1 October 1889. Yan koopen vier, vijf en zeven na het einde van de huurtyden. De huurpenningen zijn van aanvang over loo pend hunrjaar af ten bate des koopers. Betaling der kooppenningen vóór of op den 8 Augustus 1889. Lasten van 1 Januari j.l. af voor rekening der koopers. N. 15. De inzet- en lioogferelderi zullen worden uitbetaald, ook dan, wanneer de koop niet mocht worden toegewezen. Notarissen BOLE te Gnrinchem en VAN MOOCK te Woudrichein, zullen op AYoensdag IS .Taai 1889, des namiddags om 4 uur, te Andelin de Zwaan, bij Joost Kalis, in het openbaar of de eerste saede Grasgewas van de Gantelwaard onder Pouderoyen, aan de Maas; in perceelen als vorige jaren. voorts van een perceel Hooiland onder Rijswijk, be- hoorende aan de Erven Mevr. Diemont van Langerakalles breeder bij biljet omschreven. Inlichtingen geven JAN BRIENEN te Poude royen en genoemde Notarissen. te Gorincliem en Dintherzullen op Woens dag IS .Taai des voormiddags om 10 uur, te \een, bij J. Vos, in het open baar of de eerste saede Cjirasefevvas van de Rijswaard onder Veen; in perceelen als van ouds. Inlichtingen geven JAN BRIENEN te Poude royen en genoemde Notarissen. WATERSCHAP DE DIJKGRAAF VAN OPGEMELD WATER SCHAP, MAAKT BEKEND: dat door hem eene vergadering is belegd van Stemgerechtigdelngelanden, te houden op Donderdag den Sasten Jani 1889, aan te vangen des voormiddags ten 10 ure, ter gewone vergaderzaal nabij de Waterpoort te Hensden, tot welker bijwoning genoemde Inge landen worden opgeroepen. Dealsdantebehandelenonder- werpen zijn lo. Ingekomen stukken. 2o. De rekening van ontvangsten en uitgaven van het Waterschap, over het jaar 1888. 3o. De begrooting van inkomsten en uitgaven van het Waterschap, over het jaar 1889. 4o. Het uitvoeren van werken in eigen beheer. 5o. Verkiezing van personen, die geplaatst zul len worden op de voordracht tot benoeming van in het Bestuur van het Waterschap. JHCaudel ia ANDERNACHSCHE en Engelsche DORDRECHT, HOUTTUINEN 1. Ondoordringbare in diverse modellen. Ondoordringbare voor* 3JC.II. Wielrijders. Groote keuze in Magazijn van Heeren-Artikelen, te 's HERTOGENBOSCH, Schoorsteenmantels in alle soorten ruim voor radig. Ruime keuze van Plafond-Ornamentenver sierde Lijsten, Consols, Raam- en Deurversierin gen van gips en cement. Beste Engelsche aarden Buizen in alle af metingen buitengewoon goedkoop. PrivaattrechtersPortland-Cement eerste kwaliteit. Uitgebreide sorteering van deugdzame en zeer goedkoope cement-tegels voor vloeren. Hardgebakken Tegels in alle kleuren, voor winkels, gangen, keukens, stoepen, enz. Engel sche en Fransche Parketvloer es. Dakleien in alle soorten. Alles aan zeer lage prijzen. o o o van Het Hooigras vereenloi) met den a. Een Dijkgraaf b. Twee Heemraden Heusdenden 1 Juni 1889. De Dijkgraaf HQNCOOP. van Dobbe van Pelt Orthenstraatbij de Visclistraat. Leverancier van Hardsteenen Raam- en Deur dorpels, Neuten, Gootsteenen, Stoepplaten en Banden, Vloertegels, Grafmonumenten en Zer ken en alles wat tot het vak behoort.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3