Yieêmaten deden op de wilsbe velen Elks Iks, 's lijfs eige' en heere', en konden velen Wat er onweerbaars in de wereld waarde: En toch één is er allen wat ge voelt Pijn en genot voor al die teed're leden, Smart en geluk voor eiken wetende' Ik Maar veel scheelt wat elk weet, veel dus 't gewik En 't daad'lijk willen tot bevel der leden ln 't pijn en smart vliën, waarop elkeen doelt. Aan dit proefje zullen onze lezers voor maan den genoeg hebben. Zoo ze nog meer willen, 't adres kennen ze. Op dankbetuigingen, dat we ben op dit schoons gewezen hebben, maken we geen aanspraak. Uil i ten 1 tm cl - Bij de te Brussel gehouden herstemming voor een lid der 2e Kamer is de heer Janson, can- didaat der vereenigde liberalen, gekozen met eene meerderheid van 1900 stemmen boven den clericalen candidaat De Becker. Op de hoeve Cantemerle, onder Montesquieu, is Zondagnacht, gedurende een hevigen orkaan, een driedubbele moord gepleegd. Zekere Henri Bouquet, vroeger in dienst van den pachter en afgewezen minnaar van diens dochter, drong ongemerkt het huis van zijn vroe- geren meester binnen, toen alles in diepe rust was, ging naar de kamer waar de pachtersvrouw en haar dochter sliepen, en stak in het donker met een mes naar het jonge meisje in bed. De aangevallene, door een zijner messteken gewond, verloor haar tegenwoordigheid van geest niet, en stak licht aan. Nu stond ook de moeder op. De moordenaar viel ook haar aan. De oude knecht, die de vrouwen te hulp kwam, werd doodgestoken en nu ontstond er een hevige worsteling, eerst tusschen den moordenaar en de beide vrouwen, later ook met den pachter, die door het gedruiseh en de angstkreten gewekt, kwam toeschieten. Het jonge meisje wist uit het vertrek te ont vluchten en snelde heen, om hulp te vragen naar een op 300 meter afstands gelegen hoeve, en de daar wonende pachter ging de politie halen. Toen de politie kwam, waren de pachter en zijn vrouw nog in leven, maar buiten staat eenige inlichtingen te geven, en zij stierven weldra. Het meisje, dat in zeer bedenkelijken toestand verkeert, verklaarde, dat Rouquet het alleen op haar voorzien moest hebben en dat wraakzucht zijn eenige beweegreden was. Men heeft tot dusverre nog geen spoor van den moordenaar gevonden. De Shah van Perzië wordt den 25 Juni te Antwerpen verwacht, waar hij zal logeeren in het paleis, dat toch geheel voor Prins Boude- wijn moet worden in orde gebracht. Te Brussel wil men den Vorst niet in het paleis logeeren, omdat hij daar bjj een vorig bezoek zooveel schade aanrichtte. De Shah van Perzië komt 20 Juli te Parijs. De tentoonstelling te Parijs is Pinkster-Maan dag bezocht geworden door 253,776 betalende personen. Naar uit Parijs wordt bericht, heeft de presi dent der republiek een bezoek gebracht aan de Nederlandsche afdeeling van Landbouw en voe dingsmiddelen, waar hij ontvangen werd door de h.h. Obreen en Thijssen, leden van het uit voerend bestuur. Uit Berlijn wordt dd. 12 Juni gemeld: In verscheidene kringen wordt de toestand in het Oosten ernstiger beschouwd dan in den laatsten tijd het geval was. Men wil uit onmis kenbare verschijnselen afleiden, dat Rusland de Oostersche quaestie weder op het tapijt wil bren gen. Het blijkt dat Rusland zijne oorlogstoe rustingen met verdubbelden ijver voortzet. Verder wordt gemeld, dat door den Russischen minister van oorlog in den loop van twee maanden bevel is gegeven tot levering van vier millioen paar laarzen, terwijl buitengewoon groote inkoopert van haver en hooi gedaan worden en op alle westelijke spoorwegen reusachtige keukens met tafels en banken voor vele duizenden sol- daten gereed gemaakt worden. Het Amtsgericht te Wiesbaden heeft beslist, dat het beslag, hetwelk op dr. Mezgers ver mogen is gelegd, moet worden opgeheven en ver oordeelde de maatschappij in de kosten. Het vonnis werd echter niet openlijk uitgesproken, daar beide partpen verklaarden eene dading te hebben getroffen, waarbij alle geschillen uit den weg zijn geruimd. Volgens de dading blijven de voorheen gesloten overeenkomsten van kracht, en neemt dr. Mezger weer voorgoed het opper bestuur van de badinrichting op zich. Of er nu een termijn bij is bepaald, dan wel of hij zich vrijheid van opzegging uitdrukkelijk heeft voorbehouden, wordt niet gemeld. In Worms a/R. wordt thans een waterwerk uitgevoerd, waartoe 1800 meter buizenleiding van 600 niM. doorsnede wordt gebezigd en zulks zonder gebruik van damwanden, duikers of water- keering. Deze wijze van uitvoering zou ook voor onzen bodem zeer geschikt zijn, daar de koppe ling der buizen onder water door middel van feen toestel geschiedt. Voor onze bouwkundigen zou eene uitvoering zeer zijn aan te bevelen, te meer daar op het oogenblik een der grootste Belgische firma's zich onledig houdt met dit te bestudeeren, ten einde het zoo mogelijk ook in Nederland toe te passen. De uitvinder van bovenbedoeld toestel, de heer Fischer, directeur der stedelijke water en gas- werken te Worms legt thans in 6 arbeidsdagen 76 meter buizen, eene tot hiertoe onovertroffen hoeveelheid. Behalve tijd wordt door dit toestel ook geld bespaard, daar de uitvoering niet de helft kost van hetgeen zij wel met damwanden enz. zou kosten. Voor Duitschland is reeds het patent van uit vinding verleend, terwijl de aanvraag daartoe voor andere landen nog in overweging is. De Shah van Perzië is Donderdag van Berlijn vertrokken, begeleid door den Keizer, Prins Friedrich Leopold en Graaf Bismarck. De Shah zette met zjjn gevolg de reis voort naar Cassel. De »Times« maakt het volgende telegram uit Konstantinopel openbaarVolgens alhier uit Montenegro ontvangen berichten, heeft prins Nikita het bevel uitgevaardigd, dat de strijd krachten des lands onmiddellijk gereorganiseerd moeten worden. Rochefort is veroordeeld tot 8 dagen ge vangenisstraf, 200 frs. boete en 500 frs. schade vergoeding wegens laster tegen den procureur- generaal Quesnay de Beaurepaire in de sJntran- sigeant« Ook de redacteuren van de »Gaulois« de »Autorité« en de »Triboulet« werden om dezelfde reden tot gevangenisstraf en boeten veroordeeld. Twee pleiziertreinen, gevuld met twaalfhonderd Zondagsschoolkinderen van de methodisten kerk in Engeland, met onderwijzers, onderwijzeressen en secondanten, verlieten 12 Juni de Noord- Iersche stad Armagh, om een uitstapje te doen naar de naburige zeebadplaats Warrenspoint. Twee volgeladen treinen volgden elkander toen op den hoogen dameenige wagens van den eersten trein raakten los en botsten tegen den tweeden trein. Verscheidene wagens werden daar door dadelijk verbryzeld en alle zich daarin be vindende kinderen gedood. Het aantal dooden wordt verschillend opgegeven, maar vermoedelijk is het niet minder dan tachtig. Vele kinderlij ken, alsook gewonden, wier getal meer is dan honderd, worden nog voortdurend onder de over blijfselen gevonden. Twintig heelmeesters uit Belfast vertrokken naar de plaats des onheils met een extratrein. Onder de volwassen dooden en gewonden zijn ook ettelijke onderwijzers, onderwijzeressen en ouders van kinderen. De Keizer aller Russen geeft aan de Monte- negrijnsche Prinses Militza, verloofd met Groot vorst Peter Nikolajewitsch, een bruidschat van een millioen roebel. De eenige »ware vriendwordt op die wijze wel wat duurEn hij heeft nog meer dochters Het administratief raderwerk in Rusland staat stil. De Senaat weigert zijne goedkeuring te hechten aan het hervormingsplan van wijlen minister Tolstoï, dat de Czaar wilde doordrijven, en de minister van finantiën weigert de noodige gelden daarvoor te verstrekken. Bij leger en vloot heerscht, wegens de slechte bezoldiging, groote ontevredenheid. Te Johnstown is een storm van verontwaar diging losgebarsten tegen de eigenaars van het waterreservoir, de South Ford Fishing Club,* daar uit het onderzoek der ingenieurs is geble ken, dat de dam zeer slecht was gemaakt. Het volk vernielde eenige huizen van leden der Club en dezen verkeerden in levensgevaar. De inge nieurs berekenen, dat 3 millioen ds. noodig zullen zijn om al het puin van Johnstown en omstreken te verwijderen. In den kelder van een der hotels zijn nog 47 lijken gevonden. Volgens te Zanzibar ontvangen brieven Is Stanley den 2den December met eenige inva- lieden te Ururi, Zuidoostelijk van den oever dier Victoria-Nyanza aangekomen. Emin-pacha bevond zich te Unyara, aan den Noordooste lijken oever der rivier, waar Stanley zich weder bij hem had aangesloten. Op den terugtocht verloor Stanley vele manschappen aan ziekte en honger. Bij het station te Ossipowka, op de spoor- weglijn BrestMoskou, is een goederentrein ontspoord. De locomotief en twintig goederen wagens zijn totaal vernield. Twee spoorwegbe ambten zijn gedood, al het overige spoorweg personeel is gewond. De schade wordt» op een half millioen roebel geraamd. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 11 Juni. Bij de heden gehouden stemming voor een lid van de Provinciale Staten in dit district werden uitgebracht 2431 stemmen. Hiervan waren van onwaarde 33 biljetten. De heer M. L. Mommersteeg te Vlijmen ver kreeg 1658 stemmen, de heer W. Vermeulen te 'sGrevelduin Capelle verkreeg 674. Voorts bleek dat het navolgende getal stemmen in de verschil lende gemeente was uitgebracht: Heusden 181, Vlijmen 248, Wijk 71, Nieuw- kuik 127, Oudheusden 70, Drongelen c. a 11, Veen 35, Giessen en Rijswijk 23, Drunen 236, Hedikhuizen 62, Baardwijk 129, Besoijen 73, Sprang 78, Woudrichem 24, Eetheu 65, Engelen en Bokhoven 31, Sleeuwijk 64, Almkerk 59, Waalwijk 263, Capelle 130, Alem 24, Empel 26, Werkendam 65, Andel 22, Dussen 118, Meeu wen 37, Waspik 159. 11 Juni. De zangvereeniging »De Broeder schap* te Sprang gaf gisteren in de herv. kerk alhier, onder directie van den heer F. de Cortie, van Waalwijk, eene openbare uitvoering. De zangstukken werden afgewisseld door het schoone orgelspel van den heer Broers, zoodat het voor velen een genotvolle middag was. Jammer, dat er niet zoo voel hoorders waren als m :n verwacht had; doch eene pleizierreis naar Rotterdam per boot en andere omstandigheden werkten tot die minder talrijke opkomst mede. 14 Juni. Naar wij vernemen zal de stoomboot »Stad Heusden« eerstdaags in veiling worden gebracht. Wij hopen dat zich eene coa litie zal vormen om dit gemakkelijk vervoer middel in te koopen en weder te bestemmen voor de vaart HeusdenRotterdam. De stoom boot »Sta l Heusdenwerd steeds met eere onder hare zusteren op de Maas genoemd. Wij hopen dat haar goeden naam zal blijven voortleven. 14 Juni Met genoegen kunnen wij melden, dat de heer H. J. Scholten, te Amsterdam met gun stig gevolg zijn litterarisch mathemathisch examen heeft afgelegd. RIJSWIJK, 11 Juni. Heden nacht omstreeks 12 uur ontstond brand ten huize van Smulders alhier, welke reeds zulk een omvang had eer men het bespeurde, dat aan blusschen geen denken was en men zelfs weinig of niets kon redden, zoodat weldra woning en huisraad eene prooi der vlammen werden, ook eenige konijnen, kippen en ander gevogelte. De oorzaak is niet bekend; naar men verneemt was de woning geassureerd. ANDEL, 12 Juni. Maandag 1.1. hebben twee personen uit deze gemeente elkander geducht toe getakeld met hunne messen, zoodat de heelmeester er aan te pas moest komen. De eene had eene snede over de wang van het oor tot aan den mond en wel zoo dat het gebit en de tong zichtbaar wa ren, de andere eene in den hals. CAPELLE, 11 Juni. Zaterdagmiddag is het kind van W. K., oud 19 maanden, in een onbe waakt oogenblik in eene sloot gevallen en ver dronken. GENDEREN, 11 Juni. Gisteren nam de WelEerw. heer C. J. Six Dijkstra afscheid van zijne gemeente naar aanleidig van Jes. 53 la. De opkomst van hier als elders was groot. Na de afscheidsrede werd hem Psalm 121': 4 toe gezongen. De WelEerw. heer H. J. Pijnacker Hor dijk candidaat te Rijswijk (Zuid-Holland) heeft voor de beroeping naar Doeveren en deze ge meente bedankt. DALEM, 12 Juni. Vergadering van de ar- rondissements-vereeniging Geldermalsen te Gel- dermalsen op Zaterdag, 22 Juni e.k. Punten van bespreking: lo. De studie voor de hoofdacte. 2o. Is ons onderwijs practisch genoeg? 3o. Welke middelen kunnen aangewend wor den, om kinderen te leeren spreken? DUSSEN. De lieeren Bekker en van Seters, die thans bezig zijn het werk van den Nieuwen- Maasmond uit te voeren, waren weer de laagste inschrijvers voor het riviervlak van de Dussen- sche Gantel tot het oude Maasje te Hagoort. Het was wel te verwachten, dat dezelfde heeren het laagst zoude inschrijven. Zij hebben dan ook op anderen heel wat voor want hunne ma chines, spoorstaven en andere benoodigd heden zijn bij het terrein aanwezig en kunnen tot weinig kosten verplaatst worden. Het gedeelte, dat thans in bewerking is, moet 1 Mei van het volgende jaar geheel klaar zijn, en den 1 Augustus a.s. kan met het nieuwe vak begonnen worden. Binnenland. Z. M. de Koning heeft de laatste dagen weer meer pijn. Prof. Rosenstein en dr. Vinkhuyzen zijn op het Loo geweest. Op uitnoodiging van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben de burgemeesters van Schaik, Nistelrode en Heesch, met eerstbedoel- den als voorzitter, zich tot eene commissie ge vormd, wier taak is, om voor evengenoemde en aangrenzende gemeenten, waar op 25 Mei jl. een hagelslag de veldgewassen vernielde en de hoop op eeu anders gunstigen oogst voor velen verloren deed gaan, tot zooveel mogelijk leni gen van die ramp, in de provincie eene inzame ling te houden. Uit de Betuwe schrijft men aan het »N.v. d. D.« Verscheidene der voornaamste handelaars in fruit hebben ter kennis van de pachters gebracht, dat zij besloten hebben geen ander fruit meer te ontvangen, dan goed, netjes gesorteerd en ^uet zorg behandeld. Zij zijn tot dit besluit gekomen door den slechten naam, dien het Hollandsch fruit hoe langer zoo meer krijgt op de Engelsche en Schotsche markten, door slecht sorteeren, slordige bewerking, minder goede verpakking enz., zoo zelfs, dat eerste Engelsche firma's dezer dagen verzekerden, dat, indien er niet meer zorg voor het Hollandsch fruit gedragen wordt, men zeer zeker hetzelfde kan verwachten als het op de Engelsche markten, met de eertijds zoo beroemde Westlandsche aardappelen gegaan is, namelijk, dat men het voor geen prijs meer zal willen koopen. Bij het leveren van kersen zal op het boven bedoelde reeds worden gelet. Naar men verneemt zijn in de infanterie-ka- zerne te Leiden eenige gevallen van typhus voor gekomen. De rechtbank verooordeelde heden 6 der 7 jonge lieden die deel hebben genomen aan de jongste ongeregeldheden te Leiden, ieder tot 2 maanden gevangenisstraf. De andere werd vrij gesproken. Naar men meldt, heeft wijlen douairière baronnesse Van Wassenaer van Catwyck, te 's-Gravenhage overleden, aan de Weesinrichting te Neerbosch gelegateerd f 10.000, vrij van suc cessierechten. De Shah van Perzië is voornemens, tijdens zijn verblijf in de residentie, eenige water- en polder- werken in de prov. Z.-Holland te bezoeken. Te Garijp (Fr.) was in de vorige week eene treurige gebeurtenis het onderwerp van vele ge sprekken. De vrouw van den huisschilder W. B. lijdt somwijlen aan vlagen van zinsverbijstering. Een paar dagen geleden was zij met de twee kin deren, waarvan het jongste kind ruim één jaar oud is, alleen te huis. Toen de man terugkwam, vond hij het jongste kind met een koord om den hals, terwijl het gezichtje reeds blauw was. De vrouw wilde, blijkbaar in eene vlaag van ijl hoofdigheid, haar kindje dooden, maar werd daarin gelukkig door de tijdige terugkomst van haar echtgenoot verhinderd. Zij is naar het ge sticht voor krankzinnigen te Franeker overge bracht. Te Meppel zijn valsche dubbeltjes in omloop. Bij een der ingezetenen zijn er drie ontvangen, welke bij nadere beschouwing halve centen bleken te zijn, met kwik geprepareerd. Een buitengewoon harteloos jongmensch, in de Ylaamsche gemeente Etterbeek, heeft de bruids japon van zijn aanstaande gestolen en in een voddenhuis verkocht. Hij had daartoe het oogen blik afgewacht, waarop zij naar de kerk was gegaan. Men heeft weldra de hand kunnen leggen op dien fraaien bruidegom. Gisteren is te Scheveningen een ton (800 st.) nieuwe haring aangekomen, verzonden uit Ler wick van de bomschuit Minerve,reeder N. A. de Niet. Tegen 4 uren werd vanwege genoemden ree der op de gebruikelijke wijze met een voer tuig, waarop de driekleur wapperde het eerste zeebanket voor het Koninklijk gezin ten paleize bezorgd. Voorts werden proeven verzonden aan Prins Albrecht van Pruisen, den Groothertog van Sak sen, den Prins von Wied, de ministers en den burgemeester der residentie. Nu de bijenmarkten aanstaande zijn, kan van de Veluwe worden gemelddat het den ijmkers in geen jaar zoo voordeelig is ge gaan als de laatste weken. Op teelt zoowel als gewin kan niet anders dan zeer worden geroemd. Hadden velen reeds alle hoop op een goed honing jaar opgegeven, thans denkt men weer aan betere jaren. Roelof van der Laan, de bekende Drentsche sociaal-democraat, kleermaker te Weerdinger- marke, is door de rechtbank te Assen bij ver stek tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens beleediging des Konings. Zaterdagavond is te Nijmegen een fraaie vuur bol waargenomen, zich bewegende van het Zuiden naar het Noorden. In de Oude Plautage te Rotterdam is een lijk van het mannelijk geslacht gevonden, armoedig gekleed. Blijkbaar is de man reeds eenige dagen geleden van gebrek omgekomen. Sedert Zaterdag 8 tot Dinsdag 11 Juni zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen 4 zalmen van 12 tot 19 halve kilo's, prijs per half kilo f 1,54 tot f 1,68. Aangevoerd 2 elften, prijs per stuk f 0,42 tot f 0,86. Even buiten Schoonhoven bij de wed. P. van Vliet is een kalf geboren, met een varkenskop en een varkensstaart. Op het Nicolaaskerkhof te Utrecht heeft den 8sten Juni een ernstig ongeval plaats gehad. Een detachement werkers van de vesting-artil lerie aldaar, onder toezicht van een sergeant en een korporaal, kwam van de Nicolaasstraat met een munitiewagen, en draaide met snelle vaart den hoek van het Nicolaaskerkhof op. Vermoe delijk doordien de draai te kort genomen werd, ging de wagen de stoep op van het hoekhuis waar zekere Van B. woont, en overreed daar drie kinderen van 12, 2 en 1 jaar; van de oudste werd een der armen verbrijzeld, terwijl van het tweede de arm gebroken werd en de schouder gekneusdhet jongste werd slechts weinig bezeerd. Een geneesheer verklaarde, dat het oudste kind den arm zal moeten missen. De kriekenverpachtingen te Ouf-Beierland zijn in vollen gang. Er worden buitensporige prijzen besteed; 16 a 18 cent per kilo aan den boom n o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2