iPlaatselijk Nieuws. Binnenland. •én een bruidsmeisje. De bruid bad van de crème niet gebruik en werd ook niet ziek. Bij nader onderzoek is gebleken dat het gerecht vergiftigd was. De bekende Hoyos, die eenige moorden op zijn geweten heeft, is ter dood veroor deeld. Hoyos was een sluw, te slechter faam bekend Belg, die eenigen tijd geleden zijn leven voor 200,000 frs. verzekerde. Eens maakte hij de opmerking, dat hij een voorgevoel had, vermoord te zullen wor den en op 3 Nov. 11. vond men dan ook op den spoorweg nabij Chantilly het lijk van een man, wiens gezicht zóó verminkt was dat men de trekken bijna niet kon herken nen, doch wiens kleederen »Hoyos« gemerkt waren. Er werd een onderzoek ingesteld en een portret van Hoyos met het lijk vergeleken. De rechter kon echter volstrekt geen over eenkomst ontdekken en het bleek dat de werkelijke Hoyos rustig te Valenciennes woonde, zonder twijfel met het plan, ha afloop van het rechterlijk onderzoek, de be taling der verzekerde som te doen aanvra gen door eene vrouw, Alphonsine Figue, die met hem leefde. Ondanks de zware bewijzen tegen hem, verklaarde Hoyos, dat hij onschuldig was. Hij is gehuwd geweest, doch heeft naar men vermoedt, zijne vrouw vermoord. Hij sloot eene verzekering op het leven van zijn vader zonder diens voorkennis en deed toen eene poging, hem te dooden. Zijn schoon vader stelde hij voor, een bloedverwant, van wien hij hoopte te erven, te vermoor den. De vermoorde, wiens lijk men op de rails vond, heette Baron en was met Hoyos uit België naar het zuiden gereisd en daar vermoord, waarschijnlijk met eene kleine bijl, die Hoyos, volgens getuigenis van een timmerman te Rambouillet, op 30 Oct. door dezen liet slijpen. In tijd van watersnood zouden de Pa- rpzenaars zich tevreden moeten stellen met Seinewater. Dat dit voor de arme dorstige Parijzenaars geen aanlokkeljjk vooruitzicht is, blijkt uit de volgende statistiek, opge maakt van de voorwerpen, welke in één jaar in de Seine zijn gevonden. Lijken van menschen buiten rekening gelaten, heeft men te voorschijn gehaald 2021 honden, 977 katten, 2257 ratten, 507 kippen en eenden, 306G kilo afval van vleesch, 210 konijnen, 10 schapen, 2 veu lens, 66 biggetjes, 5 varkens, 27 ganzen, 27 kalkoenen, 609 andere vogels, 3 vossen, 2 kalveren, 3 apen, 8 geiten, 1 slang, 2 eek- hoorentjes, 3 stekelvarkens, 1 papegaai, 130 duiven, 3 ezels, 2 pauwen, 1 zeehond. De afgevaardigde Lejeune is de derde sedert 1876, op wien de straf van tijdelijke verbanning uit de Fransche Kamer wordt toegepast. De verbanning duurt 14 dagen en bovendien verliest Lejeune de helft van de jaarwedde van afgevaardigde voor twee maanden en zullen op zijn kosten in zijn departement 200 exemplaren van het proces verbaal der zitting worden aangeplakt. Men vreest dat het Engelsche oorlogschip »Dart« aan de kust van Nieuw-Zeeland is vergaan. Het schip vertrok 5 Juni van Mel bourne naar Sydney en men heeft er sedert dien tjjd niets meer van gehoord. Een leege boot van de »Dart« is gevonden. In Italië hebben zich voor 60 onderge schikte ambtenaars-plaatsen bij de posterijen 11,000 sollicitanten aangemeld, waaronder 200 gepromoveerden, die het baantje van besteller begeeren. Omtrent de ongelukkige keizerin Charlotte, de krankzinnige weduwe van keizer Maxi- miliaan van Mexico, meldt men, dat er geen hoop meer is op herstel, al was die hoop tot voor eenigen tijd nog geenszins uitge sloten. Zij is zeer verouderd; nog geen 49 jaren oud, heeft zij de gelaatstrekken van een 60-jarige. Al zijn de hallucinatiën en angsten verminderd, haar geest wordt immer zwakker. Zij zoekt steeds allerlei dingen op den grond, leest overmatig veel militaire en juridische geschriften en componeert de zonderlingste muziekstukken, die zij koningin Maria Henriette, die haar tweemalen 's weeks op het slot »Bonchot« bezoekt, voorspeelt. De oogst in Zuid-Rusland, verkeert, vol gens een bericht uit Odessa, ten gevolge van de verbazende hitte in een zeer slech ten toestand en zal waarschijnlijk buiten gewoon slecht uitvallen. zij niet kende, en wiens naam haar zoo vreemd was als de vrouw, die dezen naam thans droeg en eens haar moeder was geweest. (Wordt vervolgd.) HEUSDEN, 27 Juni. De op heden gehouden collecte, ten be hoeve van de op 7 en 25 Mei jl. door ha gelslag geteisterde inwoners van Leende en aangrenzende gemeenten, heeft alhier opge bracht f 25.98. 28 Juni. Bij de op heden gehouden algemeene vergadering van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, werd de rekening 1888 en de begrooting 1889 met algemeene stemmen goedgekeurd. Voorts werden voor de periodieke aftre ding van een dijkgraaf uitgebracht 143 stemmen. Tot len candidaat werd met algemeene stemmen gesteld de heer P. L. Honcoop, aftredend dijkgraaf; 2e de heer R. Pullen te Wijk, en 3e de heer J. P. Pulles te Elshout. Voor de periodieke aftreding van twee heemraden, werden met algemeene stemmen gesteld tot le candidaten de beide aftre dende ledenJoh. Millenaar te Drongelen en C. Kleijn te Elshout. HERPT, 26 Juni. Onze gemeente had heden een vroolijk aanzien. Van alle hui zen wapperde de driekleur reeds vroeg in den morgen want tegen den middag werd Zijne Excellentie, de Commissaris des Ko- nings in deze provincie, alhier verwacht. Ten circa één ure aangekomen, werd Z.E. door den Burgemeester met de ge meenteraad in het raadhuis ontvangen, al waar vervolgens een onderzoek op admi nistratief werd ingesteld, dat door een be tuiging van bizondere tevredenheid werd gevolgd. Ook enkele gemeente-gebouwen werden bezocht, alsmede de gemeente-school, waarin de heer Kerkhofs, hoofd der school, met zijne scholieren werkzaam was. Nadat vervolgens eene korte audiëntie voor de gemeentenaren was opengesteld, bracht de harmonie »de Eendracht* aan den hoogen gast eene aubade. Was bljjkbaar Z.E. voldaan over Herpt en de Herptenaren, niet minder was onze gemeente ten hoogste ingenomen met het hoofd der provincie, dat zich tegenover allen even welwillend en minzaam bewoog. AALBURG. Bij de jongst gehouden vergadering van stemgerechtigde ingelan den in het waterschap »de polder van Aal burg* is de omslag over 1889 vastgesteld op f 7.50 per Heet. OP- EN NEDER-ANDEL, 24 Juni. Door den kerkeraad der Herv. Gem. alhier is tot predikant beroepen ds. E. A. Lazon- der te Oosterwolde. EETHEN. De h.h. Boll alhier verkoch ten enkele dagen geleden 8 stuks kalfdra- gende koeien aan Italiaansche kooplieden a f 275 per stuk. Wel een bewijs, dat ook in deze streek puike waar van vee aanwezig is; doch van den anderen kant ook weer jammer, dat meest al het beste naar het buitenland gaat en er tot meerdere verede ling van ons rund reeras zoo weinig goede exemplaren over blijven. BAARDWIJK, 24 Juni. Langs de pa rallelwegen der spoorbaan zal in het najaar aan de landzijde eene rij boomen geplant worden, waardoor aan weerszijden der lijn eene laan van boomen komt. De beide aftredende leden van het bestuur van den Binnen- en Buitenpolder zijn herkozen. DRUNEN, 25 Juni. Voor de geldleening groot f IR.000,rentende 31/3 pereent, ten laste der gemeente Drunen, is ingeschreven voor f 41000,en zijn toegewezen 2500, a 100a/ioo> 2500,a pari, 1000,a 9913/100 en 4000,aan den koers van 993/100. KAATSHEUVEL, 25 Juni. De dag van gisteren was voor ons dorp een ware on geluksdag. In den voormiddag ontstond in de woning der wed. S. een begin van brand, welk onheil spoedig was afgewend. Een rappe metselaar klauterde jjlings op het rieten dak en bluschte met behulp van eenige emmers water het vuur. Treuriger in zijne gevolgen was 't onge val, dat in den namiddag in de nabijheid der koin voorviel. De tram, die om 3 uur 45 min. uit Waalwijk vertrekt en hier aan komt op een uur, waarop de straten wemelen van schoolkinderen, greep bij eene kleine bocht van den weg een kind, dat den weg wilde oversteken en over de rails struikelde. Het ongelukkige, een zesjarig meisje van den schoenmaker F. alhier, werd door de locomotief een eind weegs meegesleept en zoodanig gekwetst en verminkt, dat het nauwelijks meer herkenbaar was. Op 't oogenblik, dat de trein stilstond, waren de levensgeesten reeds verdwenen. Ofschoon wij gaarne willen aannemen, dat de machinist niet in het minst schuldig is aan 't voorgevallene, was toch de opge wondenheid van enkele mannen, die getui gen waren van dit betreurenswaardig voor val, groot. Ja, enkelen namen zelfs eene dreigende houding tegenover hem aan. Ge lukkig bleef 't daarbij. De politie uit Waalwijk stelde gisteren avond een voorloopig onderzoek in loco in. LANGSTRAAT. In jarig leverantiehooi werd sedert de vorige noteering alhier eenige handel gedreven. Voor dadelijke behoefte werden enkele partijtjes van de beste qualiteit voor f 10,25 per 500 kg. verkocht. In het nieuwe gewas, qualiteit onverbeterlijk, be staat nog geen handel. Opbrengst gemiddeld ruim 4000 kg. per H.A. Kalf- en melkkoeien voortdurend zeer ge zocht, voornamelijk vette koeien voor da delijke behoefte. Kalfvetten worden tegen 65 ct. per kg. verkocht. Voor nieuwe aardappelen uit de Boven- Langstraat en uit het Land van Heusden, qualiteit over 't algemeen zeer goed, wordt van 25 tot 30 ct. per 5 liter besteed. WOUDRICHEM. Van 17 tot 22 Juni werden op den afslag aangevoerd7 zotner- zalrn, die voor fl,00 a 1.20 per half kilo werd verkocht, nog werden aangevoerd 3 steuren van 75 tot 100 halve K.G. welke 26 cent per half K.G. opbracht. Het Kon. besluit van 27 Mei jl. voert een verlaging van port in voor brieven enz., die rechtstreeks uit ons land naar de kolo niën of omgekeerd, met een der mailbooten worden verzonden. Het briefport van 12y3 cent wordt ver minderd tot 10 cent voor elk 15 gram gewicht, en het port voor papieren en be scheiden (documenten), gedrukte stukken en monsters wordt verlaagd van 2y2 tot 2 cent voor elk 50 gratu gewicht. Voor elke zending van papieren en bescheiden onder afzonderlijk adres is echter ten minste 10 cent (tot dusver 12J/S cent), en van morjsters 5 ct. (evenals thans) verschuldigd. De briefkaarten blijven 5 cent per stuk. ..Voor de verzending langs anderen weg, dus ten deele over land, wordt tevens een verlaging ingevoerd voor papieren, monsters enz en wel 3 cent per 50 gram (nu 5 ct.), met een minimum van 15 cent (als thans) voor papieren en van 5 cent (nu 7% ct.) voor elke verzending onder afzonderlijk adres. Gehandhaafd blijft de bepaling, dat voor brieven gericht aan militairen beneden den rang van officier bij de land- of zeemacht in de koloniën, bij verzending per zeepost slechts vijf cents behoeft te worden betaald (gefrankeerd), mits zjj niet meer dan 15 gram wegen en geen voor anderen bestemde brieven bevatten. Deze bepalingen treden in werking op den dag, door den minister van waterstaat enz. nader te bepalen. Op verzoek van den minister van marine heeft zijn ambtgenoot van binnenl. zaken, door tusschenkomst van de commissarissen des konings, de gemeentebesturen uitgenoo- digd, de aanwerving van jeugdig scheeps volk bij 's lands vloot zooveel mogelijk te bevorderen, en aan de voorwaarden van in dienst treden meer algemeene bekendheid te geven. Daartoe zijn aan die besturen circu laires gezonden, ten einde die mede ter ken nis te brengen van de hoofden der voor naamste scholen voor o. 1. onderwijs. Jongens van den leeftijd van 1416 jaar, zonder lichaamsgebreken, die lust in het zeemansleven hebben, kunnen, mits zij goed oppassen, eene eervolle en voordeelige be trekking bekomen door eene verbintenis aan te gaan bij 's rijks zeemacht. Voor zien van de noodige stukken kunnen zij zich op alle werkdagen aanmelden aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden. Aan een particulier schrijven uit Edi dd. 21 Mei, ontleenen wij het volgende: Edi is een benting in de Ooster-linie. Toen ik hier kwam was het nogal rustig, maar twee dagen daarna werden twee sol daten van ons zwaar gewond door kris- stekenbeiden zijn er echter weer bovenop gekomen. Daarna kwam de tijding, dat de vijand de benting zou aanvallen, dus moes ten wij op onze hoede zijn. Onverwacht in den nacht werden wij begroet door drie salvo's uit het vijandelijk kamp. Terstond werden maatregelen getroffen, maar tamelijk laat, want bijna de geheele benting was reeds door den vijand ingesloten. Zij schoten op 400 pas van ons. Toen zij ons van uit het schietterrein bestookten, kwamen zij leelijk terecht, want nu zaten zij in het kanon- en geweervuur van ons, terwijl een peleton infanterie hen tegemoet trok en alles neerschoot wat daar nog achter bleef. Van alle zijden werd de benting beschoten. Den volgenden dag trok weer een troep van 40 man den vijand tegemoet, maar dat was wel wat brutaal van ons, de vijand zat in ga ten en kuilen en was minstens 400 man sterk. Bij het zien van die groote overmacht werd onmiddellijk de afmarsch geblazen en keerden wij terug met 6 gewonden 1 doode. De gesneuvelde was zekere De Bak uit Rotterdam. Van nu aan zaten wij eigenlijk opgeslo ten. De commandant seinde om versterking. Na 4 dagen in dien benarden toestand te hebben doorgebracht, bracht een oorlogschip ons een heel bataljon infanterie, sterk 500 man, waaronder nog een sectie artillerie en mineurs. Nu gingen wij met meer moed den vijand in zijn eigen nest bestoken. De vijand werd dan ook teruggedreven, met achter lating van 200 dooden. De onzen kregen slechts 5 gewonden. Twee dagen later gin gen 700 man van de onzen op den vijand los. Hoe bloedig nu de strijd was, is met geen pen te beschrijven. De menschenslach- ting was verschrikkelijk om te zien. Ver woed streed ook de vijand, wiens krijgsch- geschreeuw weergalmde van vooruit, ólanda, wij willen allen dood.« Met de klewang in de hand vielen zij de onzen aan en de arme jon gens, die zij troffen, werden letterlijk tot gruis geslagen. Een van hen brachten wij mee. Het was een ridder van Duitsche afkomst, wiens borst de Militaire Willemsorde ver sierde. De ongelukkige had niet minder dan 29 klewanghouwen gekregen. Ouze troepen leden geen groote verliezen. Van den vijand bleven er minstens 400-op het slagveld achter; wij hadden 4 dooden en 20 gewonden. Onder de gesneuvelden was luitenant Gade. Op dit oogenblik verzamelt de vijand zich weer, maar houdt zich op zulk een afstand, dat wij hen van uit de benting met het kanon niet bereiken kunnen. (Dordr. Nieuwsbl.) Uit de Purmer wordt geschreven De geweldige droogte der laatste veertien O dagen is oorzaak, dat de gemaaide en daarna gehooide grasvelden, thans een zeer treuri- gen aanblik opleveren. Groote plekken gronds verbranden door de felle zon, waardoor de groeikracht wordt vernietigd. Dientenge volge zijn reeds eenige boeren alhier ge noodzaakt, hun koeien met het pas gewon nen hooi te voederen. Indien er niet spoedig regen komt, zullen weder verscheidene bees ten moeten verkocht worden. Te Purmerend komen herhaaldelijk ge vallen van besmettelijke varkensziekte voor. De dieren worden, volgens de voorschriften der wet, onmiddellijk afgemaakt en verbrand, gevolgd door de ontsmetting der stallen, enz. De arr. rechtbank te Zutfen heeft H. v. d. W. en S. v, W., echtelieden te Apel doorn wegens de bekende mishandeling en poging tot afpersing van de bij hen inwo nende Jaantje Struik (voormalige millioenen- juffrouw) en Catharina Kouwijzer, veroor deeld, de man tot 4 jaar en de vrouw tot 2 jaar gevangenisstraf. Men schrijft uit'Rozendaal aan de »Prov. N.br. Courant* Bij vertrek van den Shah van Perzië, had Z. M. den restaurateur der stationsbuffetten alhier van uit Rotterdam last gegeven te zurgen voor een tiental fijne doozen brood suiker. De heer Y. zorgde goed voor de be stelling en liet het bestelde door een be diende op een schoon presenteerblad bij aan komst in den salonwagen van den Shah bezorgen. Doch wie schetst de verbazing van den restaurateur, toen hij in plaats van geld, zijn presenteerblad en servet zelfs niet te rug zag. De Shah had de doozen, het pre senteerblad en het servet medegenomen, maar vergeten te betalen. De politie te Ylissingen heeft 3 zakken rollers ingerekend, die hun beroep op de toen juist aangekomen nachtboot der maat schappij Zeeland*, de Prinses Marie* in praktijk hadden gebracht. Reeds te Queensbro miste een reiziger zijn portefeuille, die een aanzienlijke waarde in hield, en gedurende de reis miste een reiziger zijn gouden doekspeld, doch meende opge merkt te hebben, wie die had ontvreemd. Hij hield dit echter voor zich, en wachte tot de boot was vastgemeerd. In de gang naai de wachtkamers van het havenstation werd de verdachte persoon gegrependeze had even te voren een zakboekje aan een ander overgereikt, dat aan een reiziger was ont rold, doch waarin zich geen waarde bevond. Beide schavuiten werden in een wachtka mer opgesloten, terwijl de politie intusschen werd te hulp geroepen, die hen weldra in arrest nam, terwijl spoedig bij den eerstge noemde een aanzienlijk bedrag, men sprak van ruim f 20,000, werd gevonden, en bij den tweede de vermiste doekspeld. Een aan tal reizigers, zijnde de gewoonlijk Dinsdag van Londen overkomende Israëlietische koop lieden in diamanten uit Amsterdam, hiel pen de arrestatie tot stand brengen. In een retirade werd de portefeuille geledigd gevonden. De Duitsche trein stond reeds tot vertrek gereed, toen het bekend werd, dat zich in den trein een persoon bevond, die met de beide bovengenoemde kerels in betrekking stond. Deze werd uitgenoodigd uit te stap pen en met het tweetal in een paar rijtui gen, die intusschen uit Ylissingen ontbo den waren, onder behoorlijke geleide der politie, zwaar geboeid naar het nolitie-bureau overgebracht. De beide eerstgerfoemden reis den als passagiers le klasse, de laatste in de tweede klasse. Den volgenden dag werden 2 van de 3 geboeid en onder sterk geleide naar het station en verder per spoor naar de gevan genis te Middelburg overgebracht. Beiden waren bevonden in 't bezit der vermiste goederen. Een hunner droeg de cheques van aanzienlijke waarde op het bloote lijf en kon geen rekenschap geven hoe die daar gekomen waren, evenmin als de andere wist hoe de diamanten doekspeld tusscben zijn kleederen was geraakt. Hij meende, dat dit in 't gedrang kon gebeurd zijn. Volgens hun opgaven waren zeEngelschen. De 3e werd ontslagen, omdat niets bij hem gevonden werd en de 2 eerstgenoemden verklaarden hem niet te kennen. De wissels, ten bedrage van eenige hon derden ponden sterling, werden met verlof van den officier van justitie te Middelburg aan den eigenaar, een Duitscher, die langen tijd te Londen had gewoond, teruggegeven, nadat kopiën van alle waren opgemaakt. De beschuldigden zullen voor de recht bank te Middelburg moeten terecht staan. Men meldt uit Groningen: Het gerucht dat hier de ronde deed, als zoude in den laten avond van Zaterdag jl. iemaud in het café »Eendraeht« gruwelijk verwond zijn, wordt bevestigd. Dit café is eene der verzamelplaatsen van sociaal-democraten, die dan ook op den be- wusten avond aldaar in groot getal aanwezig waren. Onder hen was een zekere N., die afvallig van de leer werd en door de anderen daarover hard werd gevallen. Ten slotte werd N. met groot lawaai van de trap ge drongen, van welk oogenblik de socialist M. M. gebruik maakte om hem met een mes eene vreeselijke wonde over het aangezicht toe te brengen. N. zal voor zijn geheele leven verminkt zijn. Men schrijft aan de »N. Rott. Ct.c Te W in Friesland, is eene doops gezinde vrouw, lid der gemeente, »aan het doleeren geslagen*. De goede ziel was het »synodale juk« moede, zij kon het niet lan ger torsen, en had het dan ook maar afge schud. Belachelijker doleerdcrij kan men zich toch bezwaarlijk denken, en het is een bewijs te meer, hoe voor velen, ook voor gerefor meerde doleerenden, de zaak zelve niet dui delijk is, slechts een napraten van zekere leidslieden. Maar het hier vermelde geval gaat alle dwaasheid te boven. Waar nog nooit een juk geweest is, geene synode be stond, waar zelfs niets bestaat of ooit be staan heeft wat naar iets synode achtigs zweemde, waar een synodaal juk zelfs bij name niet bekend is, daar het niet be staande toch af te schudden, is zeker wel het grootste kunststuk, op kerkelijk gebied ooit volbracht. Uit Maarsen wordt van 25 Juni gemeld Een schromelijk ongeluk greep dezen middag plaats bij de werkzaamheden aan het Merwede-kanaal onder deze gemeente. Het blok eener heistelling opgehaald zijnde, wilde niet weder vallen. Een werkman, zijn hoofd boven den in te heien paal brengen de, zag naar boven om te weten waaraan het haperde, toen plotseling het blok losliet; onnoodig te zeggen, dat de ongelukkige op de plaats dood bleef. Als een bewijs, dat het voor sommige individuen in de gevangenissen zoo slecht nog niet is als menigeen denkt, kan strek ken dat zekere A. v. d. B. bij den burge meester te Vucht eene ruit heeft ingeworpen, en op de markt te 's-Bosch zich een kool toeëigende en eene groote spiegelruit in den winkel van den heer Robijns vernielde. Bij zijne aanhouding bekende hij zulks gedaan te hebben om in de gevangenis te komen. Hij is passementwerker van beroep, doch vindt het gemakkelijker niets te doen. Als een merkwaardig staaltje van hetgeen de daling in den marktprijs van een han delsartikel beteekent, verdient zeker vermel ding dat de waarde van den wereldvoorraad van koffie thans circa 56 millioen gulden minder was dan veertien dagen geleden. O O Een politie-agent heeft te Utrecht een 16-jarige dienstbode aangehouden, als ver dacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van bankpapier, ten nadeele van hare meesteresse, de weduwe M., in de Ilaver- straat. Een gedeelte van het ontvreemde is in beslag genomen. De jeugdige diefegge heeft bekend het feit te hebben gepleegd. De Shah blijft van 1 Juli tot 26 Juli in Engeland. Hij wordt 28 Juli te Parijs, half Augustus in Zwitserland, 1 September te München, 14 Sept. te Pesth, 18 Sept. te Konstantinopel, 30 Sept. te Weenen ver wacht. Van daar gaat de Vorst via Lemberg naar Rusland. Sedert Zaterdag 22 tot Dinsdag 25 Juni zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 18 zalmen, van 8 tot 32 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,87 tot f 1,16, en 3 elften, prijs per stuk f 0,81 a f 1,26.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2