fi gasse, waar hij zichzelf een kogel door1 het Hoofd joeg. De vrouw, die naar het gasthuis werd gebracht, zal hare verwon ding wel niet overleven. Te Brünn is weder eene werkstaking Tan wevers uitgebroken. Aanleiding was de weigering der fabrikanten om eene loons- verhooging van 20 pCt. toe te staan. Om streeks 6000 man zijn op het oogenblik werkeloos en kampeeren builen de stad in de open lucht. Ook de bakkers hebben den arbeid gestaakt. In eenige naburige plaatsen hebben de ijzerwerkers den arbeid gestaakt en in Segen- gottesgruben zijn ongeregeldheden uitge broken. Twee bataillons zijn er heen ge zonden. Door eenige Hamburgsche stoomboot- reederijen zijn Chineezen en negers aange monsterd als stokers en kolen-arbeiders voor de trans-Atlantische vaart. De »Uebersee- Post« een soort van officieel orgaan voor zeezaken, deelt mede, dat de wet van vraag en aanbod de reederijen hiertoe genoodzaakt heeft. De loonen der stokers waren reeds van 5ft tot 85 mark gestegenverschillende verlangens der werklieden waren ingewil ligd, doch tengevolge van opstokerij door sociaal-democraten, volgde de eene eisch op de andere, door werkstakingen afgewis seld en gepaard aan weigering om met kleurlingen samen te werken. Op grond hiervan hebben de directiën besloten, op de Afrikaansche en Oostaziatische stoomvaart lijnen de voorkeur aan Chineezen en negers te geven, die niet alleen met geringer loon tevreden, maar ook beter bestand zijn tegen de hitte voor de vuren onder de keerkrings- temperatuur. De Shah van Perzië is met veel geest drift te Londen ontvangen. De Prins van Wales, vergezeld van zijn twee oudste zonen, had hem te Gravesend verwelkomd. In Buckingham Palace werd hij ontvangen door de Prinses van Wales en haar drie dochters. Het hoofd der Zondagsschool, wiens leer lingen het noodlottige uitstapje van Armagh naar Warrenpoint maakten, dat door de bekende spoorwegramp zoo allerdroevigst gestoord werd, ontving dezer dagen van de spoorwegmaatschappij eene rekening van ongeveer 40 pd. st. voor 940 kaartjes, die hij voor zijn leerlingen genomen had. Hij heeft de betaling geweigerd, daar de maat schappij, in plaats van zijn leerlingen naar Warrenpoint te brengen, hen maar een paar mijlen ver had gebracht en toen door schan delijke onbezonnenheid een ongeluk had ver oorzaakt, dat aan 76, mensehen het leven kostte en aan 400 wonden en kneuzingen berokkende. Te Londen zijn weder twee moorden en een moordaanslag gepleegd, de laatste op een vrouw. De kerel, die de ongelukkige aangreep en haar met een mes een wonde toebracht, werd door de menigte gegrepen en aan de politie overgeleverd. Hij bleek James Crickman te heeten en acht-en-twin- tig jaar oud te zijn. Naar het gerucht wil, zou men in hem Jack the Ripper gevat hebben. Uit Zanibar wordt gemeld, dat de En- gelschsche admiraal Freemantle de stoom boot Neara, welke de Duitsche expeditie tot ondersteuning van Emin pacha heeft overgebracht, in beslag genomen en hare stoomwerktuigen onbruikbaar gemaakt heeft, op grond dat de blokkade der Oostafrikaan - sche kust allen aanvoer van krijgsbehoeften, niet bestemd voor den sultan of voor de besturen der Europeesche koloniën, verbiedt. Formeel is tegen deze toepassing der blokkade niets in te brengen, want de Duitsche expeditie is eene zaak van parti culieren. Maar het maakt toch een zonder lingen indruk dat een Engelsche vlootvoogd aldus te werk gaat tegenover eene onder neming, waar de hoogst geplaatste perso nen in Duitschland toe medewerken, en welke tot bestrijding van den slavenhandel strekt. Bij de kroning van Koning Alexander van Servië te Zitsche bood de Russische gezant Persiani den Koning een eigenhandig schrij ven van den Czaar aan met het grootkruis van de St. Anna. De uitvoer van goud over Natal beliep in het afgeloopen halfjaar 300,000 pd., of 108,000 pd. meer dan in het vorige halfjaar. De uitvoer van goud in Juni over de haven steden van de Kaap beliep 97.728 pd. en die over Natal 46.609. Weer doen de berichten van een mogelijk vertrek van den paus uit Rome de ronde. Leo XIII moet in het voor een paar dagen gehouden geheim consistorie hiervan gespro ken hebben, en wel naar aanleiding van het verrijzen van een standbeeld vanXdior- dano Bruno in de Eeuwige Stad, waarover hij tot in de ziel getroffen is. Het heet dat hij het oog geslagen heeft op Spanje en dat hij de Spaansche regeering te dier zake reeds heeft laten polsen. De minister-president Sagasta nu, na zijne ambtgenooten geraadpleegd te hebben, zou aan de koningin-regentes te kennen hebben gegever-, dat het Kabinet het raadzaam achtte den paus geen afwijzend antwoord te doen toekomen. Zondagmorgen is te Rome gedurende een militaire marsch een Italiaansch soldaat waan zinnig geworden, cn heeft zijn geweer losge brand op zijn kameraden. De kogels troffen een kapitein, een soldaat en twee burgers. Hoewel oogenblikkeljjk omsingeld wist de soldaat opnieuw gebruik te maken van zijn wapen en doodde de majoor Banina, die hem het geweer uit de handen trachtte te slaan. Bovendien werd nog een kapitein en een soldaat gekwetst. Door den kapi tein Prestino, eveneens gewond, werd de woestaard dood geschoten. In 't geheel had hij 42 kogels verschoten. Zoowel de Russische als de Oostenrijk- sche Regeering hebben voorloopig geweigerd machtiging te verleenen tot het aannemen der groote schenkingen van den bekenden baron Hirsch, die vijftig millioen frs. voor de oprichting van joodsche scholen in Rus land en twaalf millioen voor hetzelfde doel in Galicië beschikbaar wilde stellen. De wei gering is gegrond op de bijzondere voor waarden, door Hirsch aan zjjn schenking verbonden. Een Russisch student in de medicjjnen heeft een nieuw instrument uitgevonden voor dooven en hardhoorigen. De »audiphon«, zooals de nieuwe uitvin ding gedoopt is, bestaat uit een gordel waarin twee electrische elementen zijn aan gebracht. Uit den gordel gaan geleidingen, verbonden met miniatuur mikrophonen naar de ooren. Volgens berichten, moeten de proeven verrassende uitkomsten hebben op geleverd. Op de begraafplaats Vèdenskj te Mos kou zal in den loop dezer maand een ge- denkteeken plechtig worden onthuld, het welk geplaatst is op het gemeenschappelijk graf der soldaten van het Fransche leger, die aldaar in de gevechten van 1812 ge vallen zijn. De Deensche politie wendt een origineel middel aan tot bestrijding der dronkenschap. Ingevolge bepaalde verordening moeten de agenten dronken menschen, die zij op straat of op openbare plaatsen aantreffen, op een wagen naar huis rijden. Ingeval deze zoo beschonken zijn dat zij hun adres niet kunnen opgeven, worden zij per as naar het politie-bureau gebracht en zoodra zij daar hun adres kunnen noemen, per as naar huis. De kosten van dit vervoer moeten ge dragen worden door den kastelein, die den beschonkene het laatste glas sterken drank schonk vóór de dronkenschap intrad. De kosten bedragen somtijds vrij belangrijke sommen en schrikken af. Uit Pretoria wordt bericht dat de Volks raad het verbond van verdediging met den Oranje-Vrijstaat bekrachtigd heeft. JPIïi :i tselijlt Nieuws. Koning Humbert heeft het nieuwe Itali- aansche strafwetboek geteekend, zoodat het is afgekondigd, en dus de afschaffing der doodstraf in Italië een voldongen feit is ge worden. HEUSDEN, 5 Juli. Aan het postkantoor alhier en de daar onder ressorteerende hulpkantoren, werd ge durende de maand Juni ingelegd f 1493,03, terugbetaald f 1416,16. Het, laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 737. LANGSTRAAT. Jarig hooi van de beste qual. met eenigen handel, f 10.a 10.50 per 500 K.G., id. nieuw gewonnen, zonder handel, hier en daar wordt wel f 10.ge boden, doch zaken worden er niet gedaan. Kalf- en melkkoeien ruim prijshoudend, van f150 tot 250. Vette koeien van 60 tot 65 cent per K.G. Aardappelen met ruimen aanvoer uit het Land van Heusden, van 20 tot 25 cent per 5 liter. DUSSEN. In een perceel weiland van den heer H., te 's GrevelduinKapelle, gelegen onder deze gemeente, is het nfiltvuur onder het vee uitgebroken. Twee koeien zijn reeds bezweken en werden onschadelijk gemaakt. De weide is thans besmet verklaard. ZUILICIIEM. Uit verschillende plaatsen leest men berichten van onweders, slagregens en hagelslag. Onze streken blijven hiervan verschoond, maar beginnen veel door de droogte te lijden. Sedert Pinksteren is er geen druppel regen gevallen. Alles ziet er dor uit en het stof, dat de voortrollende wagens in ruime mate doen opstijgen, heeft aan planten en boomen langs den weg eene aschgrauwe kleur gegeven. Het gras in de weide begint te ontbre ken en het nagras vertoont zich nog niet. De bieten staan even boven den groiid en worden niet grooter, alleen de aardappelen honden zich goed en hoewel ook deze vrucht naar regen verlangt laten qualiteit en quan- titeit niet te wen»chen over. De prijs is in de laatste dagen aanmerkelijk verminderd en bedraagt f 2,85 per H.L. Tarwe en ha ver staan goed, doch een verfrisschende regen zou ook aan deze gewassen veel goed doen. GIESEN, 3 Juli. Op de markt van heden werden ruim 175 paarden aangevoerd, waaronder ook eenige luxe-paarden, waar naar hooge prijzen geboden werden De han del in aftandsche was tamelijk levendig. Door een buitenlandsch koopman werden eenige jonge paarden opgekocht voor pl.m. f 300. De markt was verpacht voor f 15. De pluk der zwarte bessen is dit jaar veel geringer dan het vorige. Door de lang durige droogte bereikten ze ook niet de vol- komene grootte. Ze worden thans voor het buitenland op gekocht tegen 0ys et. de halve KG. ANDEL. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente alhier, door ds. E. A. Lasonder, pred. te Oosterwolde, BAARDWIJK, 2 Juli. De collecte voor de door hagelslag geleden hebbende dorpen heeft hier opgebracht f 56,55. EETHEN, 1 Juli. De heer A. C. Bos, tot April j.l. leerling der Rijksnormaallessen te Heusden, is benoemd tot onderwijzer te Sprang. WOUDRICHEM, 1 Juli. Van dag tot dag vermeerderd het getal schapen dat hier door onze ijverige veehouders wordt geweid; maar nog grooter zijn de klachten over de honden die deze fokkerij zeer benadeelen. Zondagnamiddag, toen de landbouwende stand als naar gewoonte hun Zondags plichten waarnamen, werden zij gestoord door de kreet vschapen dood« en inderdaad het was afschuweljjk om deze diertjes bij verschillende boeren in hunne weiden te zien liggen. Nog steeds loopen de honden rond, nog steeds loopen veehouders gevaar. Neemt men de laatste florissante? jaren in aan merking, dan mag men niet twyfelen of de politie zal bovenstaande onheilen wel ver hoeden. DALEM, 3 Juli. De vroege aardappelen zoogenaamde kralen, laten, zoowel wat kwa liteit, als kwantiteit betreft, niets te wen- schen over. Zij worden verkocht tegen 25 a 27ys ct. per 5 L. Van bederf blijkt in deze streken tot heden gelukkig nog niets. ZEVENHUIZEN, 2 Juli. Een maand geleden stierven binnen een tijdsverloop vau een paar weken alle leden van een gezin, be staande uit man, vrouw en zuster en allen werden op 't kerkhof alhier begraven. Dezer dagen verschenen reeds verscheidene nachten de schimmen, waar hun stoffelijk omhulsel aan de aarde toevertrouwd was, lezende in de schriften en als 't ware uit wraak over de minder heusche behandeling van een hunner medemenschen. Uit reverentie voor het pu bliek schenen zij hun verschijningsuur een paar uur vervroegd te hebben, want om tien, elf uur kon men hen reeds in 't wit gekleed, heen en weer zien wandelen. Menigeen ver haastte zijn schreden bij het zien van die spoken, anderen liepen zelfs op een draf het kerkhof voorbij. Reeds had dit verschijnen enkele nachten geduurd, totdat Zondagavond zich een geheele schaar personen Verzameld had, om getuigen te zijn van de omwande ling en het lezen der spoken. Maar deze lieten zich niet zien. Het schijnt, dat ze dit wantrouwen van het publiek niet op de rechte waarde schatten, want hoe geduldig het ook wachtte, er kwam niets. Een paar ingezetenen trokken hunne stoute schoenen aan en met. knuppels gewapend gingen zij op een naast gelegen weiland zien of de spoken nog niet kwamen en ja, daar ontdekten zij aan den kant der sloot twee witte geduanten, bewe gingloos. Op hun geroep gaven ze nog geen antwoord, maar ze schenen toch ontzag ge kregen te hebben voor hunne stokken, want zij stonden op en twee levende menschen hadden voor spook gespeeld. De landman mag zich wel verheugen in het vooruitzicht op een goeden oogst. Alles staat zoo keurig te velde als ooit te voren. Tarwe, rogge karwei en koolzaad be loven veel. De aardappelen zijn van uitste kende qualiteit en zullen niet hoog in prijs zijn. De hooioogst is een maand vroeger be gonnen en zes weken eer afgeloopen dan 't vorige jaar. Dat het hooi uitstekend gewonnen is, behoeft geen betoog. Nog een buitje regen en het etgroen zal welig opschieten. Nu staat het dor op het land, dat zijn groene kleur verwisseld met het geel van de grasstoppels. Gebrek is er evenwel nog niet. Aan de beurt van aftreding voor lid van den gemeenteraad zijn de heerenJ. Dogterom, wethouder en A. Broeder. Binnenland. Ter voorziening in den kwijnenden toe stand van sommige takken van landbouw heeft de heer Bahlmann, lid der Tweede Kamer, een voorstel van wet bij die Kamer ingdiend Aan dit voorstel ontleenen wij de beide volgende artikelen Art. 1 strekt om bij invoer de volgende rechten te heffen: van tarwe f 1.20, rogge f 0.60, gerst f 0.60, boekweit f 0.30, haver f 0.30, mais f 0.30spelt, gepeld f 0.60, idem ongepeld f 0.30, gepelde of gebroken graan, grutten enz., niet afzonderlijk belast, f 0.60, brood, beschuit en meel van graan f 2.40, boonen en wikken f 0.30, erwten f 0.60, stijfsel van alle soorten f 4; gist f 20 en mout f 1.07 alles per 100 KG. Art. 2 kent op den uitvoer van buiten landsch graan vervaardigde fabrikaten ver goedingen voor inkomend recht toe, te weten voor binnenlandsch gedistilleerd uit graan per 100 liter gedistilleerd van 50 pet. f 1.50. voor meel, brood en beschuit, gerekend dat 75 KG. vertegenwoordigd worden door 100 KG. tarwe of rogge; o o voor stijfsel, gerekend dat 50 KG. ver tegenwoordigd worden door 100 KG. tarwe of mais. Gunstig hebben Gedeputeerde Staten ge adviseerd op het verzoek van het Neder- landsch Landbouw-comité, dat de provincie Zuid-Holland tot een bedrag van f 3000 waarborge eene inzending van Nederlandsch O O rundvee en paarden op de tentoonstelling, in April 1890 te Buenos-Ayres te houden. Uit de jongste verslagen, door den consul aldt^r uitgebracht, blijkt hoe in de laatste jaren de invoer van Nederlandsch vee naar de Argentijnsche Republiek toegenomen is. Voorts is gebleken dat de prijzen, die het Nederlandsch vee in 1887 in Argentinië opbracht, de hooge transport kosten kunnen goedmaken. Inderdaad kan dus meerdere bekendheid met het Nederlandsche vee, die de inzen ding op de tentoonstelling verzekeren zal, er toe medewerken, in een land als Argen tinië, dat blijkbaar een groote toekomst te gemoet gaat, afnemers voor ons rundvee te vinden. De wakkere poging van het Nederlandsche Landbouw-comifé, die landbouw en scheep vaart ten goede kan komen, verdient daarom, naar het oordeel van Gedep. Staten, allen steun. Zij geven de Prov. Staten, mitsdien in overweging, om den gevraagden waarborg van f 3000 te stellen, evenwel met de daar aan verbonden voorwaarde, dat ten behoeve dezer onderneming een crediet verleend worde van f 25,000, en de waarborgstelling geza menlijk het bedrag van f 50,000 bereike. Zonder dat toch ware, naar de meening van het Landbouw-comité zelf, de zaak niet op solide wijze uitvoerbaar. De regeering handhaaft haar ontwerp tot verlenging van den militiedienst van de lichting 1884 met ééu jaar als tijdelij- ken maatregel. Aan een ontwerp tot regeling van den veplichten krijgsdienst wordt gearbeid doch het zal in dit zittingjaar niet inkomen. Bij de verkiezing van drie leden van Ged. Staten van Gelderland zijn door de Prov. Sfaten, in plaats van de liberale aftreden den, gekozen twee Katholieken en een anti revolutionair. In de andere provinciën werden de af tredende leden van Ged. Staten herkozen, met uitzondering van Utrecht, waar in plaats van jbr. De Bauefort werd gekozen prof. De Geer. Herkozen tot leden van Gedep. Staten van Noord-Brabant, de heeren dr. A. van der Steen, jhr. Jos. de la Cour, mr. L. A. N. Gerrits en T. A. Wolters; tot buitengewoon lid de heer J. Bluyssen. De heeren jhr. mr. De la Bassecour Caan, mr. Goekoop, mr. D. Van Weel, mr. P. L. F. Blussé en mr. C. J. E. graaf Van Byland, zijn door de Provinciale Staten van Zuid- Holland, als leden der Gedeputeerde Staten herkozen. De heer W. C. M. Bregram werd tot buitengewoon lid van dit college her benoemd. Te Nijmegen is in den hoogen leeftijd van 92 jaar overleden de ^ïeer H. F. Fijnje van Salverda, oud-hoofdinspecteur van den Waterstaat, ridder van den Nederl. Leeuw. Door de remonte-commissie werd in Fe bruari een paard, van den heer H. Botjes te Stadspolder, afgekeurd. Het ongeschikt verklaarde paard werd later verkocht aan den paardenhandelaar P. Veerhuis te Utrecht voor f 600. Hetzelfde dier is nu als zeer geschikt voor de remonte bevonden en reeds door een kolonel aangekocht De uitkomsten der zalmvisscherijen qp da Waal waren in de laatste acht dagen on bevredigend. Ten gevolge van den hoogen waterstand konden vele visschers hun be drijf niet uitoefenen. Boven Tiel werden dan ook slechts zeer enkelen gevangen, en bene den Tiel was de opbrengst even gering. Onder Woudrichem beliep de totale vangst 7 zalmen en 3 steuren, te Gorinchem 39 zalmen, te Ilardinxveld 125 zalmen en 14 steuren. Een zeer aanmerkelijk verschil levert de zalm vangst van het afgeloopen half jaar op in vergelijking met het eerste half jaar van 1888; in de eerste zes maanden dezes jaars werden aan het Kraliugsche Veer slechts 25000 zalmen aangevoerd, terwijl er in de zes eerste maanden van 1888 ruim 40000 werden aangevoerd. Als eene bijzonderheid mag niet onver meld blijven. <!ut er dit jaar onder het per soneel van den heer W. G. Boele Senior, sigarenfabrikant te Kampen, vijfentwintig werklieden gevonden worden, die 25 jaren en meer onafgebroken in dienst van ge noemden heer Boele werkzaam zijn. Men vindt er een met 41, een met 34, twee met 33, een met 31, een met 30, twee met 29, twee met 28, een met 27, drie met 26 en elf met 25 achtereenvolgende dienstjaren; dus wel een bewijs dat de ver standhouding tusschen patroon en werklie den aldaar zeer gunstig afsteekt bij menig ander. De heer W. G. Boele Senior begon in 1847 met zijnen vader onder de firma C. J. Boele Zoon te fabriceeren en heeft thans in de voornaamste steden van Neder land en Nederlandsch-Indië filialen en depóts. Evenals vorige jaren, is door den Direc teur-generaal der Maatschappij tot Expl. van Staatsspoorwegen een belangrijke som ter beschikking gesteld, om te worden ver deeld onder die ambtenaren, die zich door ijver en plichtsbetrachting hebben onder scheiden. Als een bewijs, dat het personenvervoer op de stoomtramlijn van den Holl. IJzeren spoorweg, tusschen den Haag en Sehevenin- gen belangrijk toeneemt, kan dienen, dat van 1 Januari tot 30 Juni 1888 op die lijn werden vervoerd pl.tu. 29,000 reizigers, en in datzelfde tijdvak van 1889 pl.m. 80,000 personen. Dr. J. Brill, rector van het Grey-College te Bloemfontein, en zoon van prof. dr, W. G. Brill, te Utrecht, is de betrekking van super intendant van onderwijs in de Transvaal aangeboden. De Vrijstaatsche >Expres« zegt; »Wij hopen, dat dr. Brill de betrekking niet zal aannemen, want hij is een onder wijzer en een leidsman onzer jeugd, zooals wij er nimmer een terug zullen vinden. Wij kunnen er aan toevoegen, dat de heer Brill voor de benoeming heeft bedankt. Als een merkwaardig teeken des tijds wordt gemeld dat in Friesland, waar ver leden jaar eenige anti-revolutionaire bladen opgericht werden, zooals »De Kleine Stan daarde; en »Het Nieuwe Volksblad« enz., deze wegens den geringen steun der Friesche anti-revolutionairen en de gewijzigde volks opinie moeten ophouden te verschijnen. Daartegenover staat, dat de liberale nieuws bladen, vooral de kleine, daar zeer in kracht winnen. De toestand in Friesland wordt er schrijft men bepaald belangrijk beter op. Met liegen en bedriegen, schelden en razen, aankweeken van haat en nijd brengt men het ook thans niet ver in de wereld, evenmin als vroeger. Te Bochum werd onlangs eene bruiloft ge vierd waarbij het jonge paar acht soorten van kinderen mede naar de kerk nam. De vrouw trouwde nl. voor den vierden keer driemaal had zij een weduwnaar gehuwd, waarvan elk zelf' kinderen medebracht en uit elk dezer huwelijken waren weder kinderen gesproten. De bruidegom braeht twee soorten van kinderen mede, die hij deels van zijne eerste vrouw, die weduwe was, had over genomen^ Uit Hulst schrijft men: Zeker De Meij, gewezen clown uit een paardenspel, dat dezer dagen de kermis alhier had bezocht en die van daar was achter gebleven, had, na reeds bij onderscheidene koffiehuishouders te hebben geprobeerd eene voorstelling te geven, tegen Zaterdagavond 8 uur geannonceerd te zullen optreden in het café »De OoievaarOp het bepaalde uur waren een aantal nieuwsgierigen in de zaal aanwezig, doch wie er kwam, niet onze grappenmaker. Deze liet op zich wach ten, en was, naar later bleek, met den trein van half zeven naar België vertrokken, met zich nemende de entrée-gelden ten bedrage van ongeveer f 30. Men schrijft uit Dmtelerooftl van 1 Juli aan de N. R. Ct. Gisteren ontlastte zich alhier een onweder, vergezeld van eene allerhevigste hagelbui. De stukken ijs, want hagelsteenen waren het niet, vielen ter grootte van een kippenei in massa op de velden neer. Aan het vlas, tarwe, boekweit en beetwortelen is zeer veel schade berokkend; ja, er zijn zelfs vlas boeren, die totaal geruïneerd zjjn, en groote eigenaars zijn duizenden guldens schade toegebracht. Op sommige plaatsen lagen de brokken ijs twee voet hoog.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2