VLAS tii TARWE. «II van oei Mineraa.Iwa.ter 1. J. ROOI JAKKERS, T'munpkx. publiek verkoopen: VERK00PING Tic ml vruchten. DE STOOMBOOT Gezelle SMurg's Christelijke Vólks-Scheurkalender voor 1890. HEUSDEN. natuurlijk h eusd e n. WELL ii dei Bommelerwaarfl. publiek verkoopen: Openbare Verkooping. verkocht: „Stad Heusden". NATIONALE gevestigd te ROTTERDAM. STA ATS-LOTERIJ. op Zondag aanstaande, hoek Wijksehe Straat, Op heele en halve flesschen, Tabak, Sigaren, Notaris VAN MEERTEN Lil Ook onder de gemeenten Zundert en Prins- land heeft de hagel aan de veldgewassen aanzienlijke schade toegebracht. Een jongen te Leiden, die zich wat al te veel baadde, souis drie malen per dag, is tengevolge daarvan aan koliek uverleden. Tegen Hendrik Yisser, beschuldigd van een moordaanslag op zijn vrouw, den 20n Mei in de Wijngaardstraat te Haarlem, is door het O. M. bij de rechtbank aldaar, wegens poging tot doodslag, huisvredebreuk en het dragen van een revolver, 1 jaar ge vangenisstraf en 5 gulden boete geëischt. De toegevoegde verdediger, mr. Macdonald, verzocht vrijspraak. Het vonnis zal 11 Juli gewezen worden. De toestand der veldgewassen in de Alblasserwaard is, de langdurige droogte in aanmerking genomen, vrij goed. De vroege aardappelen zijn zeer goed van qualiteit en de opbrengst is voldoende. Ook de latere soorten staan algemeen prachting te veld, evenals de beetwortelen. De vruchtboomen, die in de lente veel beloofden, zullen echter weinig opleveren. l)e nolenboomen maken hierop echter eene uitzondering, daar zij volgeladen zijn. De hooioogst, die overvloedig is, is bijna afgeloopen. Ouden van dagen heugt het niet, dat de hooioogst zoo vroeg was afge loopen en zoo overvloedig was. Algemeen verlangt men echter naar regen, zoowel voor de veld- als voor de boom vruchten, terwijl ook voor de pas gemaaide hooilanden regen hoogst wenschelijk is, willen zij eene goede na weide opleveren. Uit de Tielerwaard schrijft men: Nu het nieuwe hooi zoo prachtig en overvloedig binnen komt, ziet men dat met het gewas van 1888, waarvan de qualiteit slecht is, niet te speeuleeren is. Daarom hebben dan ook bijna alle landbouwers in deze streek het oude hooi voor den veel verminderden prijs van ca. f 10 per 500 kg. van de hand gedaan. Het nieuwe hooi is gemiddeld 3500 kg. per hectare. Ook van het nieuwe gewas zijn reeds enkele partijen voor f 12 verkocht. Te Leiden werd in den nacht van Za terdag op Zondag een ernstige mishandeling gepleegd door een vader op zijn 10-jarige dochter. De kerel in beschonken toestand te huis komende, herinnerde zich dat zijn kind den dag te voren een kwartje ont vreemd had, nam het uit bed en smeet het tegen den grond, daarbij als een razende schoppende en slaande. De moeder, door het geschreeuw wakker geworden en ziende wat de vader deed, vloog in nachtgewaad de straat op en riep om hulp. Al spoedig verschenen er buren en een politieagent, terwjjl ondertusschen het meisje, ernstig aan het hoofd verwond, ook de straat op snelde. Zij werd naar het ziekenhuis ge bracht, terwijl de vader door de politie in verzekerde bewaring werd genomen. De rechtbank te Tiel heeft Vrijdag j.l. een vonnis gewezen, dat ook om de daarin behandelde rechtsquaestie van belang is. Als eischer was opgetreden dr. Mezger, die van den heer E. te Zalt-Bommel beta ling zijner declaratie vroeg voor de behan deling van diens echtgenoote. Deze behan deling was door gedaagde eigenmachtig afgebroken en op raad van andere doctoren was de dame geopereerd en kort daarop overleden. Ofschoon dr. M., zooals zijn ad vocaat bij pleidooi heeft medegedeeld, reeds vooraf was opgekomen zoowel tegen de operatie als tegen de mogelijkheid, dat een eventueel minder gunstige afloop daarvan hem zoude worden geweten, weigerde ge daagde toch op dien laatsten grond de be taling der vordering. De verdediging berustte op de stelling, dat een geneesheer slechts dan betaling voor bewezen geneeskundige diensten kon eischen, wanneer deze de ziekte althans niet verer gerden. -Nu werd efchter beweerd, dat de patiënte aan een ziek»? zou hebben geleden, welke, altijd volgens gedaagde, door mas sage slechts slimmer kon worden, en dat dr. M. toch deze methode van genezing had beproefd. Namens dr. M. werd daarentegen aangevoerd, dut aan den geneeshèer de keuze en de wijze van behandelen is overgelaten en dat, zelfs al zoude hij in de diagnose of de behandeling zich vergist hebben, daarin geen aanleiding bestond, hem zijn loon te weigeren. Dr. M. betwistte overigens zoowel het bestaan der genoemde kwaal gedurende den tijd dat de patiënte onder zijn behandeling geweest is, als de juistheid der stelling dat amputatie in zoodanig geval boven massage te verkiezen ware. Naar aanleiding der ont- kentenis had gedaagde aangeboden met ge tuigen te bewijzen h«t bestaan der beweerde kwaal, ook gedurende dr. M.'s behandeling. De rechtbank vereenigde zich met de! zienswijze van dr. M.'s advocaat, zoowel wat de hoofdzaak betreft, als ten opzichte der vraag of het In staan eener bepaalde ziekte door getuigen kan worden bewezen.. Met afwijking van liet gedaan bewijsaaubod, werd dus gedaagde tot betaling veroordeeld. oor dr. Mezger was als procureur opge treden mr. P. Link te Tiel, als advocaat mr. B. J. Polenaur van Amsterdam, en voor den heer E. als procureur mr. A.'Pynacker Hor dijk te Tiel, als advocaat mr. Th. Reepmaker van Rotterdam. Zekere C. A. H. v. d. S. te 's-Bosch viel in zijue woning van de trappen, tengevolge waarvan hij eene schedelbreuk bekwam, waaraan hij is overledeu. Misbruik van sterken drank moet de oorzaak van dit on geluk zijn. - Onder Zomeren moet een Indisch militair vermoord zijn. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. - Een kind van 11 mamden is te Amsterdam uit een raam der 2e verdieping van een perceel in de Voethoogstraat gevallen en daardoor ernstig gewond. De kleine is naar het Bin nengasthuis vervoerd, alwaar hij bij aan komst reeds overleden bleek te zijn. Een particulier telegram van den »Java- Bode« uit Soerabaja, dd. 28 Mei, meldt bet volgende Bij het marine-etablissement zijn groote onregelmatigheden in geldzaken ontdekt. De officier van justitie is nog met het onder zoek bezig, doch reeds moet een tekort van f 5000 vaststaan en werd een klerk ontsla gen. Men vermoedt dat vele personen bij deze zaak zijn betrokken.* Aan een particulieren brief ontleent het »Dagbl.« het volgende omtrent den moord, op den controleur 2e kl. A. F. P. Graaf land te Idragiri (Ned. Oost-Indië) gepleegd »Zoo even kwamen er berichten uit Riouw omtrent de treurige gebeurtenis. Den 15den Mei, des namiddags, ging de heer Graaf land met echtgenoote en kinderen eene wandeling doen. Bij den luit.-Ohinees ge bruikten zij een kop thee, toen een oppasser berichtte dat er een prauw was aangeko men, waarvan de opvarenden ongezind waren om te doen onderzoeken wat er in was. De heer Graafland begaf zich naar het vaartuig, waarin drie personen waren gezeten, en beval hun dat zij de kagangs zouden ontladen. Dit weigerden zij. waarop de controleur hen dreigde door een geweer van den op passer te nemen, hetwelk hij begon te laden. Een der opvarenden verliet nu de schuit en wilde den heer Graafland met een kris te lijf. Die kris werd hem door den oppasser ontrukt en de controleur had zijn geweer bij den voet, toen onverwacht de aanvaller hem het geweer ontnam en met de bajonet eene diepe dij wond toebracht. De heer Graafland trok de bajonet uit de woud en eene worsteling volgde waarbij het geweer viermaal van eigenaar veranderde, toen plotseling uit het Chineesche kamp een on verlaat kwam aanloopen, die den contro leur een krissteek in den hals toebracht, zoo diep, dat hij weldra nederviel. De dader vermoordde nog een korporaal oppasser en wilde zich toen door zwemmen redden, doch werd door scheepsvolk afge maakt. Terwijl de controleur met zijn vijand worstelde, waren de beide andere opvarenden uit de prauw gekomen, doch de oppassers schoten op hen toe en maakten hen af. De controleur werd naar huis gedragen en stierf o O dienzelfden nacht. Voor den heer G. was, door zijn groote ijver en kennis, een goede toekomst weg gelegd. TDAA84 ZI.TX. De lapper Jau, met sterke knuisten, Sloeg vaak zijn wederhelft met vuisten, En deze haalde, kloek en Gog, Bij zoo'n conflict heur haar t<rug: Eu was er zoo eens afgerekend. Dan werd weer tijdelijk de vreê geteehend. Eens werd weer aan zoo bard een' strijd Het middaguurtje toegewijd Voor haren echtvriend, liet een tang Heel moedig om zijne ooren zwieren Op eens, daar wordt gerucht gehoord Een jongen komt er nangeloopen, Die 't lieve leventje verstoort; Hij licht de klink, de deur gaat open; De knaap draagt schoenen onder d'arm, Die hij op slag wil laten flikken, En vraagt aan Jan, die 't woest tjescberm Thans staakt voor weinige oogenblikken: Ben jij de baas hier?« - 'kWeet nog niet,« Is 't antwoordblijf maar even kijken: Het zal zoo dadelijk wel blijken, Wie baas is, ik of daar mijn Griet!* En, om voor goed het uit te maken, Wiedeeer van 'tsbaasschap* hier zal smaken, Is daad'lijk weer met stok en tang 't Spektakel lustig aan den gang. D. V. d. B. SSle E I) E R E ,V X I) S C II E -o De eerste trekking van de EERSTE KLASSE der 331ste STAATS-LO- TERIJ vangt aan op 22 JULI e.k Adven entiën. De orulergeteekenden betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van belang stelling bij het overlijden hunner geliefde Moeder, Mevrouw M. J. HORST, weduwe den Heer J. E. G. Landré, ontvangen. W. J. N. LANDRÉ. M. C. LANDRÉ-Krah. Wed. E. G. GORILandré. HARMONIE „DE EENDRACHT," van Hei'pt. Dui-gerlijke Stand. Heusden, van 26 Juni tot 4 Juli. Ondertrouwd: Cornelis Nieukoop, 22 j., met Maria de Volder, 23 j. Geboren: Maria Elisabeth Johannes, d. v. Jan Rethans en Maria Elisabeth Boom maarts; Gerrit, z. v. Godefridus Bruijstens en Cornelia van Vlijmen; Adriana, d. v. Jo hannes van de Leur en Wilhelmina van Diem. Overleden: Clasina Dollekens, 12 d. Aan het ministerie vau waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed: lo. Het maken van den onderbouw eener doorlaatbrug in de spoorbaan, aansluitende aan den spoorweg Bokstel's-Hertogen- bosch, ten behoeve van den spoorweg Zwa- luwe's-Bosch. Minste inschrijvers waren de heeren J. F. Kloosterman te Hemelum, en H. Brouwer te Stiens, voor f 40,800. 2o. Het maken van vijf en het verlen gen van drie dwarskribben aan den rechter oever van de Lek onder de gemeente j Schalkwijk (prov. Utrecht), en het uitvoe ren van bagger werk in de Lek onder de gemeenten Schalkwijk (prov. Utrecht) en Kuilenburg (prov. Gelderland) tusschen de kilometer raaien 78 en 80. Minste inschrij ver was de heer J. P. de Groot te Giessen- dam, voor f 20,868. O N rr VANGE N: uit de Nederlandsche Mineraalwaterbron »De snelle sprongte Tegelen. Grossierderij in Gebeele en gedeelten van Loten ak] Woensdag ÏO .Juli 1889, zuil steeds voorradig bij Gedelegeerde der Staats-Loterij. 4l/„ Hectaren VTI^AfS in het Eenden- !7"I7DU IlifcEHir veld te Giessen- V li 91 IllMF I ILlI* Eene Hectare BISTARWE, van te Andel, in de Duizend Morgen, achter de Pastorie. Eene Heet. WINTERTAR WE, te Andel, in de Duizend Morgen, aan den Zoutendijk. Dg Notaris HOEFLAKE te Ammerzoden, zal op i*i jGngeri 1^ «'ii .Juli lJ-88<9, bij inzet en toeslag, telkens des morgens ten 11 ure, in het na te melden Veerhuis Een II TJ I 8» en E R T, staande buitendijks te Well gemeente Ammer zoden, groot 1 are 50 centiaren, Sectie E no. 622; zijnde het Veerhuis waarin Vergunning benevens het recht vuri Overvaart over de rivier de Maas, kadaster Sectie F no. 51 en G no. 26. Genoemd Veerhuis staat tevens geschikt tot uitoefening van een handelsbedrijf. Nadere inlichtingen te bekomen ten kan tore van voornoemden Notaris. DE ONTVANGER DER REGISTRATIE EN DOMEINEN te Werkendam, zal ver pachten, op Dinsdag den 9 .Juli 1889, des voormiddags fen 10 ure, ter her- berge van Wink te Werkendam: De domaniale Tiendvrucli- ten, oogst IHHi), onder de Gemeenten Werkendam en De Werken en op Woensdag den ÏO .1 uli 1889, des voormiddags ten 10 ure, ter her- berge van Mourik te Heusden; De domaniale Tiendvruch- ten, oogst 1881), onder de Gemeenten Aalburg, Gansoijen, Hees been en Andel. Nadere inlichtingen geeft voornoemde Ontvanger. Cognac f 1.20, fl.50en f 1.80 per flescb. Brandewijn f 0.70, f 1.en f 1 25 p. fl. UI Ten overstaan van Notaris DE GIER, te Heusden, zullen provisioneel op Woensdag ÏO Juli 1889, en finaal op Woensdag 17 .Juli d. a. v., beide dagen 's namiddags ten 2 uur precies, in het koffiehuis van de Erven Swaans te Heusden, publiek worden IJ. De vergunning tot liet Heb ben van cle aanlegplaats met loods te Ileusden (af zonderlijk en in massa te veilen). C. Een verplaatsbai-e houten loods. Voorts op Woensdag W .Tali e.k., des namiddags ten 3 ure, aan de aan legplaats der Stoomboot te Heusden, om kontant geld Een Diligence, een Diligence- omnibus, een bijna nieuwe Camion, een IVIeijerijsche Kar, een Slede, vier- Paar den, Tuigen, Stalgereed- schap, enz. Alles te zien op den dag van den verkoop. N.B. De verkoop gaat in allen gevalle door. Van ophouden is geen sprake. Onbe kende koopers moeten voorzien zijn van bekende en degelijke borgen, of van een bewijs van gegoedheid, afgegeven door den Burgemeester of den Notaris hunner woon plaats. Kapitaal: EEN MILLIOEN GULDEN. Reserve: IMTINI VIER NIIKLIOEIN GULDEN. JOOST VAN VOLLENHOVE, oud Lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud-Burgemeester van Rotterdam. J. J. M. BLANKflNHElJM, lid der firma Blankenheijm Nolet te Rotterdam. P. HAVELAAR Jz., Lid van den Gemeenteraad en van de firma Jan Havelaar Zn. te Rotterdam. A. DE MONCHIJ, Directeur der Bijbank van de Nederlandsche Bank en Lid van den Gemeenteraad te Rotterdam. J. J. L. MEES, Notaris te Rotterdam. Mr. T. M. C. ASSER, Hoogleeraar en Advocaat te Amsterdam. Jhr. Mr. C. VAN EIJSINGA, Lid van de Provinciale Staten en van den Gemeen teraad te Leeuwarden. A. GILDEMEESTER, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal te Scheveningen. A. S. VAN REESEMA, Directeur. A. VAN DER HEIJDEN, Administrateur. Iulichtingen omtrent gewone en gemengde levensverzekeringen, tijdelijke- en studie kosten verzekeringen, verzekeringen met opklimmende en afdalende premiën, lijfrenten en kapitalen op twee hoofden, begrafenis-, pensioen- en spaarverzekeringen, te ver- krijgen bij w A MILLENAAR, Agent voor* Heusden en Omstreken. Is verzonden de Iuteekenlijst met het J?i*oeischild van onder bewerking van de WelEerw. Heeren Predikanten D.D. Js. van der Linden, G. A. en A. H. GezeHe Meerburg en vele anderen. Trijs mooi geglansd en op stevig karton geplaktVeertig Cent. De menigvuldige deelneming, die steeds ieder jaar toeneemt, beeft mij in staat ge steld om voor dezen Jaargang een uitermate schoon schild te doen vervaardigen. Een ieder wordt daarom met vrijmoedigheid aangeraden, vóór en aleer hij op een anderen Scheurkalender inteekent, dezen te bezichtigen, als vast overtuigd, dat men hem boven eiken anderen zeer verre verkiest. Bij het eerste gezicht zal men verbaasd staan hoe het mogelijk is, dat men zoo iets fraais, (met zulk een degelijk christelijken inhoud der blaadjes aan voor en achterzijde geheel bedrukt) voor zoo'n luttelen prijs kin ver vaardigen. Het eenige antwoord hierop te geven isalleen door algemeene deelneming en hem ook te bezigen voor het zoo nuttige doel der Evangelisatie, waarvoor ik een partij bij getallen genomen, tegen verminderden prijs beschikbaar stel. Voorts beveel ik weder bij vernieuwing deze uitgave in ieders Christelijke belang stelling ten zeerste aan. De Uitgever, A. GEZELLE MEERBURG., ce Heusden. c3 C o o Hij knelde een' stok in zijn klavieren En zij, niet bang 31 arUi borich t cri. a a 4.- a 9.- DORDRECHT, 4 Juli. Tarwe. Jarige, puike Zeeuw- sche Vlaamsche en Overmaassche f 7.50 il 8.50, Over- maassehe goede en mindere f a -.Nieuwe puike Zeeuwsche, VI. en Overm. f 0.30 a 6.80, dito goede 5.60 a 6.dito mindere en blauwe f 5.a 5.80, dito Zomer f a dito Canada f 5.a 5.30. Rogge. Zeeuwsche, Vlaamsche en Overmaassche f 4.50 a 5.20. Gerst. Winter Zws. en VI. Zakmaat f 3.a 3.50, Overmaasch en Flakkeesch Zakmaat f a -.Zomer Zws. en Vlaamsch Zakmaat f 3.a 8.50, Overm. en Flakkeesch Zakmaat f Haver. Voeder ƒ2.60 a 3.40; Dikke f 3.50 Boonen. Witte ƒ6.a 7.50; Bruine ƒ7. Erwten. Blauwe Kook f 7.a 7.50, Voeder f 6.a 6.50. Koolzaad. Nieuw f 11.75 a en jarig a per hectoliter en puik Odessa op fper 240 kilo gehouden. Lijnzaad. Ordinair Memel fdito Koningsberger fen Peters burger op filnaar deugd gehouden. Raap koeken. Harde ƒ75 a 85 de 1040 stuks. Lijnkoeken. Zachte f.- a de 1040 sluks. Raapolie. Qontant 32 a nominaal, 6 weken f 33. Sept.Dec. fMei f 31.25 te koop. Lijnolie. Contant f 24,25 a zomer- f najaar f0 weken f 25.25 le koop. ROTTERDAM, 2 Juli. Op de veemarkt waren he den aangevoerd 1306 runderen, 149 vette en gras- kalveren, 56 nuchtere kalveren, 2 schapen of lamme ren, varkens, 114 biggen, - bokken of geiten, 7 paarden, veulens, - ezel. De prijzen waren als volgt: ■runderen \e qual. 72 cent, 2e qual. 68 cent, Ze qual. 62 cent; kalveren \e qual. 95 cent2e qual. 80 a 85 cent, Ze qual. ceitschapen le qual. 75 cent, 2e qual. 65 centalles per kilo; varkens \e qual24 a cent, 2e qual. 28 a centSe qual. 22 cent, licht soort 20 a 21 cent, alles per half kilo. Stieren 70 120, holckelingen dito f a melkkoeien ƒ12011230, kalf koeien f 160 a 280, vaar- zeu 90 a 140, pinken f 40 a 80, graskalveren f a paarden f 60 a 100. Op de botermarkt werden aangevoerd 127/8 en 82/16 ton, benevens 1106 stukken van een half kiloprijs \e qual. f 56, 2e qual. f 50, Ze qual. f 44, per half kilo f 0.70 a 0.60. Aanvoer van Zeeuwsche ajuin ca.H.L., prijs f a per kilo. Vlijmen, 4 Juli 1889. DOOR DE Repetitie BIJ DEN HEER J. B U IJ S TE H E R P T, des namiddags ten half zes ure. At'ioop -Aanbestecliiigen. up 2424 j U-Lil 6.K, ZH| <]e herberg van B. Boeman ~r Tt j s avonds 6 ure, 1st Veerhuis te van D Levensverzekering-Dank, COMMISSARISSEN: BESTUUR

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 3