Uit Parijs wordt dd. 21 Juli gemeld: De ochtendbladen bevatten een nieuw manifest tot de kiezers, waarin Boulanger de acte van beschuldiging beantwoordt. In dit stuk wordt gezegdWij hebben het beneden ons geacht te antwoorden op den laster tegen ons aangevoerd. Ten volle wordt deze onthouding gerechtvaardigd, daar de feiten zelf ons verdedigen. Het Hooggerechtshof en de Regeering hebben eerst getracht aan geachte officieren van ons leger, leugenachtige onthullingen tegen hun voormaligen aanvoerder te ont lokken, daarna heeft men zelfs niet geaar zeld, zich tot vroegere veroordeelden te wenden, en tot in de cellen Tan Mazas de benoodigde valsche getuigenissen te halen, getuigenissen, die met het geld der belas tingschuldigen zijn betaald. En diezelfde trouwelooze Regeeringsper- sonen zijn het, die een oud-Minister van Oorlog beschuldigen de gelden van den Staat verspild te hebben De algemcene afkeer van het publiek heeft deze handelingen, die weldra door de justitie ondei zocht zullen worden, veroor deeld, en reeds nu blijkt daaruit duidelijk, dat men niets tegen ons kan aanvoeren, want zoo men slechts de geringste bewijzen gehad had, zou men zich niet aan een ken nismaking met het Hof van Assises ge waagd hebben, door in de gevangenissen met falsarissen te onderhandelen. U, waarde landgenooten, beschouwen wij daarom als rechters tusschen ons en die dieven; uw vonnis, dat spoedig geveld zal worden, wachten wij met vertrouwen af. Leve het wedergeboren Frankrijk! Leve de Republiek! Het stuk is onderteekendBoulanger, Dillon en Rochefort. De berichten over de werkstaking in de kolenmijnen bij Gratz luiden gunstiger. In vier mijnen is onder toezicht van soldaten de arbeid hervat; de leiders der beweging zijn in hechtenis genomen. Te Seegraben, bij Leoben, werden 26 werklieden gearres teerd, omdat zij anderen wilden beletten het werk te hervatten. In de mijn Dal- busch, bij Gelsenkirchen, waar de mijn werkers den arbeid staakten wegens het wegzenden van een hunner, hebben 80 werklieden den arbeid hervat. Jl. Vrijdagavond omstreeks tien uur werd "White-Chapel, in Londen, weder in opschud ding gebracht door het gerucht van een vrouwenmoord in East-Aldgate. Dicht bij de plaats waar het vorige slachtoffer viel, riep eene vrouw, van dezelfde soort als de anderen, luidkeels om hulp. Zij worstelde in een duisteren hoek met een kerel, die haar bij de haren hield en een groot mes in de hand had. Van alle kanten snelden honderden men- schen toe, die zich van den moordenaar meester maakten. Met moeite belette de po litie dat hij op de plaats door de menigte werd omgebracht. Hij beweerde dat de vrouw hem bestelen wilde en hij tot zelfver dediging zijn mes getrokken hadhij gaf voor een Schot te zijn en eene week geleden Waldorf schudde met een eigenzinnig ge baar 't zwarte hoofd. »Ik zie ze, zooals ze zijn, en ik zie in me zelf een erbarmelijk mensch, die trots de harde levensschool nog niet geleerd heeft, het hoofd te laten heerschen over 't hart. Er zijn menschen, die geboren zijn om onheil te stichten, zoodra ze hun hart volgen. Ik ben zulk een mensch. Bijna kon ik mijzel- ven vrijspreken en de natuur aanklagen, als ik minder rechtvaardig was. »Ik versta u, Waldorf! Daar ge 't onij vergunt te spreken, wil ik u bekennen, dat ik dit ongeluk zag aankomen. Twee men schen als gij en Charlotte Harland 't was tegen de wetten der natuur als ze elkaar niet aantrokken! »Maar ik ben een ellendeling, dewijl ik, de gebondene »Ge zijt een mensch met menschlijke zwakheden, die in 't eene uur gebonden on derligt, en in 't andere weer heer over zich zelf is. Hoor mijn raad! Ge reist dadelijk weg uit Engeland.* »Dat is 't juist, Aldridge. Ik kan niet, ik kan nietSinds acht dagen worstel ik met mezelf. Ik kan haar bleek gezichtje geen oogenblik vergeten. Ik heb me gedwongen haar niet weer te zien en dan komen er brieven uit Duitschland onder lijden en smart geschreven Aldridge, gij weet alles, wat mijn leven betreft, ik heb u niets ver heeld. Ik weet zoo goed als elk ander, dat ik daar hoor te zijn, bij de vrouw, die mijn naam draagt, die me eens 't zwaarste offer bracht, die vreeslijk lijdt uit jaloerschheid om mijik weet dat alles en plotseling, als ik besloten ben mijn plicht te volgen, zie ik dat bleeke meisjesgezichtje voor mij, dat roerende, jonge gelaat met die treurige oogen, welke meer spreken dan de kleine mond, en dan, dan gaat mijn beetje moed naar den duivel en ik kan niet weg!* »Kom tot u zelf, Waldorf.* »Ziet ge, Aldridge, ik ben geen man, die uit South Shields te Londen zijn gekomen. Intusschen was de vrouw, met wie hij aan het vechten was, spoorloos verdwenen. Er was dus geene aanklaagster en geene ge tuige tegen den gevangene, en op dien grond werd hij, niettegenstaande het onvol doende zijner verklaringen, overeenkomstig de Engelsche rechtspleging, des. nachts te twee uur in vrijheid gesteld, nadat van zijne opgaven nauwkeurig aanteekening gehou den was. Uit Londen wordt omtrent den moord van Whitechapel gemeld, dat op 19 dezer een Engelschman van hooge gestalte, blond van uitzicht en met het voorkomen van een militair, is gevat. Hij bekende schuldig te zijn aan den moord op Alice-Mackenzie, die hij met een gewoon mes ter dood had gebracht. Deze persoon beweert geen on derkomen te hebben, er eerst kortelings uit het buitenland te zijn teruggekomen. Geen enkel wapen werd bij hem gevonden. Zijn zonderlinge gedragingen doen onderstellen, dat hij niet in het volle bezit zijner ver standelijke vermogens is. Door de politie wordt dit bericht tegen gesproken. Van andere zijden wordt het echter bevestigd, terwijl men zelfs meldt, dat de gearresteerde uitvoerig bekend heeft, ook de vorige moorden te hebben gepleegd. Bij nader onderzoek blijkt de man wel degelijk krankzinnig te zijn, alsook dat hij deze moorden niet uitgevoerd kan hebben, daar hij elders woonde. De »Germania« meldt, dat de Berlijnsche politie aan Rusland heeft uitgeleverd den uit Zurich na de bommengeschiedenis te Berlijn gekomen Russischen student der technische hoogeschool, genaamd Wildermann,en voorts verscheiden nihilistische studenten het land uitzette, die bij huiszoekingen gecompro mitteerd waren. Gelijktijdig zijn uit Weenen achttien Russische studenten verwijderd, die uit Zurich kwamen. De Koning van Griekenland komt Maan dag te Parijshij blijft daar 8 dagen in cognito. De kamers, die de Keizer van Brazilië in het Grand Hotel bewoonde, zijn voor hem afgehuurd. Te Gleiwitz, in Silezië, is een horlogema ker Arntles ter dood veroordeeld, die zijn vrouw op ongehoord wreede wijze had ver moord. Hij had verscheidene kinderen bij de ongelukkige vrouw, die hij herhaaldelijk ver liet. Telkens knoopte hij liefdesbetrekkingen met jonge meisjes aan, waarmede hij bijna altijd in 't huwelijk wilde treden, maar die natuurlijk weigerden met hem te trouwen als zij hoorden dat hij reeds eene vrouw had. Toch slaagde hij er eindelijk en ten laatste in om met een jong meisje te trouwen. De vrees dat de jonge vrouw zou hooren dat hij dubbel huwelijk had gesloten, bracht er Antles toe om de moeder en zijne kin deren, waarmede hij in 1871 in den echt getreden was, te dooden. Het monster hield de ongelukkige vrouw zoo lang met het hoofd onder water totdat zij had opgehou den te leven. Uit Pesth wordt gemeld, dat j.l. Zater dag in de gemeente Paks een hevige brand niet minder dan 400 gebouwen, waaronder de kazerne en de evangelische school, heeft verwoest. Verscheidene kinderen worden vermistde nood is groot. Voor de eerste maal is in Pensylvanië eene vrouw opgehangen, Sarah Jane Whi- teling van Philadelphia, die in minder dan drie maanden tijds haren man en twee kinderen vergiftigd had, om het geld mach tig te worden, waarvoor zij hun leven had verzekerd. Een regen van padden is Zondagmiddag gevallen tusschen Braine-l'Alleud en Alsen- berg, Brabant. Op sommige plaatsen zag 't licht neemt met de eer, waarachtig niet. Was mijn gezicht anders zoo doorploegd met de rimpels van 't berouw, dat op den eersten zwaren tred van mijn jeugd volgde? Ik meende de vrouw te moeten bezitten, die mijn zinnen gevangen nam, en ze volgde me gewillig, gewilliger zelfs dan ik 't verantwoorden kon. Arme HeleneZij heeft geleden als ik. Zij had berouw als ik en we zwegen beiden, en dat zwijgen bracht ons niet nader bijeen, maar verder en verder van elkaar, 't Offer was te groot. Ze had haar heiligst gevoel prijs gegeven, haar moederrecht, en ik, ik had gezon digd legen de braafheid, tegen de eer van een goed huis. Hoe dikwijls heb ik mezelf in deze laatste dagen gezegd, dat er een Nemesis is, dat hier en thans de straf ge komen is. Spreek thans, Aldridge, ik weet toch, wat uw zwijgen beduidt. Ik ben een lafhartige!* Aldridge was voor den vriend blijven staan. In zijn deftig gelaat lag rust en groote goedheid. (Wordt vervolgd.) men den grond niet, zoo dik was de laag dezer diertjes de padden waren bijzon der klein. TJlnn tsolijls Nieuws. HEUSDEN, 23 Juli. Het is niet van algemeene bekendheid wie den Heer van Hensden is. Menigeen wist wel dat een adelijk heer in Engeland dien titel voerde, maar verder ging het ge woonlijk niet. De vorige week is in Engeland den naam van graaf Clancarly, markies van Heusden, in tal van bladen genoemd, toen zijn oud sten zoon en erfgenaam, lord Dunlo, op Dinsdag 1.1. te Londen in het huwelijk trad met eene schoone uit een der café-chantants, genaamd Belle Bil ton. Men verhaalt daarbij, dat het een tijd lang scheen of er een proces zou gevoerd worden wegens verbreking van trouwbelof ten, hetgeen ten slotte door een huwelijk is vermeden. Geen benijdenswaardigen toestand voor den Heer onzer gemeente! DUSSEN. Tot ontvanger der directe be lastingen is benoemd de heer Motké thans te Goor. MAASBOMMEL, 19 Juli. De gewone jaarljjksche verkoopiDg van 't tiendgewas van hard koren bier, behoort weer tot 't verledene. 't Geheel bracht f 550 op de tarwe gerekend tegen 6 en de rogge tegen 5 gld. de heet. op struik 't stroo rekent men voor de moeite. Een groot onderscheid met vroegere jaren, toen genoemd koren 2maal hooger op struik werd verpacht, tegen den heet. n.l. en de pachter maar 't halve stroo voor zijn moeite rekende. En zoo 't dit jaar met de tienden ging, zoo is 't gegaan met de hooilanden alles de helft minder, en op 't laatst kon men 't nauwelijks aan den man brengen. ALMKERK, 18 Juli. Van wege de afd. Almkerk der Noord-Brabantsche Maat schappij van Landbouw zal op Vrijdag 9 Aug. a.s. te Dussen worden gehouden een wedstrijd van zoogveulens, geschikt voor het aanfokken van dekhengsten, met uit- loving van prijzen. DALEM, 21 Juli. De leden der Holl. Maatschappij van Landbouw, afd. Vijfhee- renlanden en Alblasserwaard met Arkel be neden de Zouwe, zullen op Vrijdag a.s. te Noordeloos eene vergadering houden, waarin o. a. door den heer A. F. Marlet te Delft, eene voordracht zal houden over Vee voeding.* GORINCHEM, 20 Juli. Hedenmiddag te twee ure arriveerde alhier de nieuwe Veerboot »Gorinchem II,en deed onder toezicht van heeren Burgemeester en Wet houders een proeftocht naar Woudrichem. Door hen die de boot gezien hebben, wordt de inrichting zooals zij voor den dienst bestemd is, ten zeerste geroemd. Waar schijnlijk wordt zij de volgende week voor goed in de vaart gebracht. Naar men verneemt moeten de orgeldraaiers, alvorens vergunning tot spelen te kunnen bekomen, hunne instrumenten in het vervolg eerst door den daartoe aan gewezen stadsmuziekonderwijzer doen keuren. Van den goedkoopen trein, die Zon dag uit Rotterdam naar Arnhem en Nijme gen terugging, zijn bij aankomst alhier eenige rijtuigen ontspoord. De trein ondervond een vrij belangrijk oponthoud, terwijl enkele reizigers zeer lichte kwetsuren bekwamen, die hen evenwel niet verhinderden de reis voort te zetten. Naar wij vernemen heeft de heer Ds. Briët alhier, het beroep naar Delfsha- ven aangenomen. Naar men verneemt, is bet Regeerings- antwoord op het verslag omtrent de onder wijswet bij de Tweede Kamer ingekomen. Naar de »Dordt. Crt.« verneemt, bestaat bij den heer De Geer van Jutfaas, wegens hoogen leeftijd, het voornemen zijn ontslag te nemen als lid van de Tweede Kamer. Aan een reeds meermalen uitgesproken wensch, om voor den landbouw crediet- instellingen in het aanzijn te roepen, zal, naar het »Utr. Dgbl.< verneemt, binnen kort worden tegemoet gekomen. Men meldt namelijk, dat de oprichting eener Ned. Land bouw bank in wording is, die haar hoofdzetel te Utrecht zou hebben en in alle provinciën zou werkzaam zijn. Hooggeplaatste perso nen uit verschillende deelen des lands zouden daarbij betrokken zijn. Gedurende de maand Juni 1889 zijn te Buenos-Ayres (Argentijnsche Republiek) 22,091 landverhuizers aangekomen. Hier mede bereikt de landverhuizing aldaar over het eerste half jaar van 1889 het getal 150,000 tegen 72,304 over hetzelfde tijd perk van 1888. De Victoria Regia, in de Diergaarde te Rotterdam, staat weder in vollen bloei; de bloem is ditmaal een roode variateit. Eene afdeeling Zeeland* van de vereeni- ging »Het Nederlandsch Paarden-stamboek* is tot stand gekomen; 250 leden zijn toe getreden. In tegenwoordigheid van den hoofdinge nieur en tal van ingenieurs van 's Rijks Waterstaat en der Hollandsche Spoorweg- Maatschappij, heeft de beproeving plaats ge had van de spoorwegbrug over het Merwede- kanaal, in het omgelegde gedeelte van de spoorwegbaan Amsterdam Weesp, in den gemeenschapspolper onder Diemen. Tien lo comotieven met tenders en eenige geladen zandwagens (380.000 K.G.) werden als last gebezigd. Langzaam en met een groote snel heid gingen zij er gelijk over heen zonder noemenswaardige doorbuiging te veroorza ken. Spoedig zal de brug in gebruik worden gesteld. Te beginnen met het jaar 1890 zullen de rechten wegens verkoop van sterken drank in 't klein in een aantal gemeenten een be langrijke verhooging ondergaan. Volgens het derde lid van art. 6 der drankwet en de gemeentelijke verordeningen op de heffing mag de belasting van 1 Mei 1890 tot 30 O O April 1895 niet minder bedragen dan f20 voor elke localiteit, waarin ook van Zater dagavond zes uren tot Maandagochtend zes uren sterke drank wordt verkocht, terwijl thans, sedert 1885, met een minimum van f 15 kon worden volstaan. De verhooging zal het meest drukken op degenen, die het minste debiet hebben. Wan neer al de localiteiten blijven bestaan, zullen vele gemeentekassen verbetering ondervin den. De mogelijkheid bestaat echter dat eenige kleinen te niet gaan. In de volgende maand hebben de gemeentebesturen te be slissen welke raming in de begrooting den raad behoort te worden aangeboden. Het onderzoek naar de »petroleumbron« bij Tubbergen, schijnt weinig resultaat te geven de tijd zal moeten leeren, zoo schrijft de »N. R. Ct.« of wij met eene bron van petroleum of van teleurstelling te doen hebben. In een gehouden vergadering van het »possibilistisch« werkliedencongres te Parijs is de Nederlandsehe socialist Fortuyn tot buitenlandsch voorzitter gekozen. De telephonische verbinding tusschen Sche- veningen en Amsterdam en Rotterdam is thans tot stand gebracht. Men kan spoedig het openstellen van deze gemeenschap tege moet zien, daar het het rijk reeds de maat regelen vaststelt tot uitoefening van controle te 's-Gravenhage. (Men weet dat het rijk een aandeel heeft in de ontvaugsten). Te Sche- veningen bestaat deze controle reeds uit den aard der zaak, wijl de cel, waaruit gesproken zal worden, in het telegraafkantoor is op gesteld. De oud-hoofdonder wijzer K. van Wijnen te Rhenooij (gemeente Beesd) is in den ouder dom van bijna 79 jaren overleden. Hij was versierd met het Metalen Kruis, een der weinig overgebleven jagers van het vrij willige jagercorps van E. W. Van Dam van Isselt. Hij sprak nog gaarne van den tien- daagschen veldtocht van het jaar 1831 en van den strijd bij de IJzeren Brug bij Leu ven. Sedert 1 Januari 1835 was hij openbaar onderwijzer te Rhenooij en heeft gedurende 50 j'iren met eere dien post bekleed. Te Den Ham (Overijssel) heeft men dit jaar in de rogge zooveel moederkoren, be kend door zijne vergiftige eigenschappen, dat de burgemeester aldaar bij publicatie tegen het gebruik daarvan heeft gewaar schuwd. Met het honiggewas staat het op de Veluwe bijzonder gunstig. Tot omstreeks 10 Augustus blijven de bijen nog aan de thans in bloei staande boekweit staan 1889 belooft een honigjaarbij uitnemend heid te zijn. Het gewas der bloembollen te Haarlem en omstreken laat te wenschen over, het geen hoofdzakelijk wordt toegeschreven aan de droogte in de maand Mei. De kweekers maken echter^goede zaken, daar zij thans de bloemisten ten behoeve der verzending moeten bijspringen en hooge prijzen maken. Te Tilburg is eene tweede editie der Siameesche tweelingen te zien. Het zijn twee jongentjes van 12 jaren, die, behalve het bovenlijf, zamen slechts één lichaam vormen. Maandag had er te Amsterdam eene zon derlinge begrafenis-plechtigheid plaats. Een socialistisch werkman werd ter aarde besteld, de ongelukkige had de hand aan zich zelf geslagen, en nu werd hij door honderden partijgenooten naar de laatste rustplaats geleid, gedragen door arbeiders in hun werkmanspak. Deze begrafenis moest eene manifestatie zijn en aan het graf werden dan ook toe spraken ten beste gegeven, die zoo grof waren, dat een inspecteur van politie tus- schenbeide moest komen, om de heftigheid der taal wat te matigen. »R. v. A.* deelt daarvan het volgende staaltje mede Burger van Emmènee, vertegenwoordiger van de »Gravers- en Baggerlieden-Vereeni- ging,* sprak, namens zijn vereeniging, eenige woorden. »Zweren wij,* zeide hij, >dat wij niet den eersten, maar den laatsten kogel uit den revolver voor ons bestemmen, indien wij tot zulk een daad mochten over gaan, en dat wij dus eerst vijf ellendelingen naar de andere wereld zenden,* waarop uit de menigte verschillende verbitterde stemmen weerklonken: »Dat zweer ik!« Tenslotte werd, op verzoek van de weduwe, het Vrij heidslied gezongen en gingen allen, geheel onder den indruk van deze plechtigheid, zwijgend huns weegs. Omtrent deD zwaren brand op 't Damrak te Amsterdam meldt het »D. v. N.« dat het bovenhuis bewoond werd door zes gezinnen, die toegang hadden tot hun kamers langs een nauwe wenteltrap, die in de Kapelsteeg uitkwam. De meest uabijzijnde brandpost is die van den N. Z. Kolk, die dan ook spoedig op het terrein aanwezig was. De bewoners van de eerste verdieping, waaronder een huisgezin met vijf kinderen, hadden zich grootendeels langs de wenteltrap weten te redden. Daar de brand echter in het achterhuis was ontstaan werden het echtpaar Visser en een ander man door de vlammen afgesneden en namen deze de vlucht naar de vertrekken die op het Damrak uitzien. De brandweer had daar het reddingtoestel gereed gemaakt en de man sprong naar beneden zonder eenig letsel te bekomen. Vrouw Visser volgde daarop, kwam op een spion neer en stierf twee uur later in het gasthuis. Haar man, naar men zegt zeer doof, scheen het geroep om te springen niet te hooren, mis schien ook durfde hij den sprong niet te wa gen, ten minste men zag hem achterover in de hem omringende vlammen vallen. Het verkoolde lijk is later teruggevonden. Ook vond men in een bedstede het lijk van een twaalfjarig meisje, kleindochter van bovengenoemd echtpaar, dat kennelijk ge stikt was, ten minste het lichaam vertoonde geen brandwonden. Na een uur was de brand gebluscht. De beide bovenverdiepin gen zijn echter geheel uitgebrand. De belen dende perceelen hebben slechts waterschade gekregen. Een Duitscher uit Muhlheim te Sche- veningen gelogeerd, bracht een paar duiven mede, die hij drie weken achtereen opsloot. Na die gevangenschap werden de diertjes vrijgelaten, maar keerden niet weer in hun hok. De Duitscher achtte zijn duiven ver loren, toen hij gistere a van een zijner vrien den bericht kreeg, dat beide duiven, wel uitgehongerd en vermagerd, maar toch be houden te Muhlheim waren aangekomen. Een houtvlot, gevoerd door Adam Christ, en ongeveer 185 meter lang en 59 meter breed, wilde in den nacht van Donderdag op Vrijdag Rotterdam passeeren, ofschoon dit door den rijkshavenmeester wegens de buitengewone breedte van het vlot verbo den was. Des nachts te 3y2 uur bericht ontvangende dat de vlotvoerder zich aan de waarschuwing van den havenbediende, die zich op het havenstoombootje bevond, niet wilde storen, begaf de rijks-haven- meester zich naar de rivier. Hij vond het vlot, gesleept door twee bootjes, even boven de oude haven, en gaf den vlotvoerder last, vóór de brug ten anker te blijven liggen en later, als het tij af was, terug te gaan. De vlotvoerder stoorde zich echter aan dien last niet, en ging kalm door, zoodat de rijkshavenmeester genoodzaakt was maatre gelen te nemen, 0111 te beletten dat het vlot verder ging. Later was hij, tengevolge van de dreigende houding der bemanning van het vlot, verplicht de hulp van de po litie in te roepen, waarop een 20-tal agenten te zijner beschikking werd gesteld. De tusschenkomst van den Duitschen eonsul was noodig om den vlotvoerder van het plegen van verzet terug te houden. Evenwel was hij niet te bewegen om met het vlot terug te gaan naar de Oude Plan tage, en daar het ten anker te leggen zoo als door den rijkshaven meester bevolen werd. Daar ook na het vertrek van den vlotvoer der, die zich naar het kantoor van den Duitschen consul begaf, de bemanning van het vlot weigerde eene hand uit te steken, was de rijks-havenmeester genoodzaakt, een 36 manschappen in dienst te nemen, die met behulp van 4 sleepbootjes het hout vlot naar de Oude Plantage brachten en daar ten anker legden. Later gaf de rijks havenmeester toestemming, om het vlot in vier deelen verder te vervoeren. Aan den eigenaar is kennis gegeven, dat hij na betaling van de gemaakte kosten I Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2