ficheidene door Boulanger aan hem geschre vene brieven van eenige jaren her toege voegd, die wel is waar niet belangrijk zijn, maar die ten bewijze kunnen strekkefi, dat er tusschen de beide personen nan we be trekkingen bestonden. In verband hiermede zij vermeld, dat te Lausanne, waar prins Jéröme thans ver wijlt, verzekerd wordt dat het hof van justitie de hand gelegd heeft op brieven die tus schen Jéróme en Boulanger gewisseld zijn. l'Intransigeant bevat een artikel vpn Henri Rochefort, waarin hij verklaart, dat de ambtenaren, die wegens hunne bekee ring tot het boulangisme ontslagen zijn, door de zorgen van het »nationale comité* hunne bezoldiging zullen blijven genieten tot op den dag der algemeene verkiezingen »dat wil zeggen«, voegt Rochefort er by, »tot op het oogenblik van de zegepraal der eerlijke republiek. Onze plicht is, hen te beschermen tegen de schurken, die hen berooven. Wjj waken over hen. Wij zullen verder gaande voornaamste hunner, wier bekwaamheden buiten kijf zijn, zullen wy, zoo noodig, tot afgevaardigden doen ver kiezen, zoodat zij, die door de Ministers aan den dijk zijn gezet, op'hunne beurt de Mi nisters zullen wegjagen.* Zoover als bekend is, is de uitslag der departementale verkiezingen in Frankrjjk, gekozen: 1421 republikeinen, 752 conser vatieven, Boulanger 12-maal, 160 herstem mingen. De republikeinen verloren 26 zetels; Bou langer heeft een groote nederlaag geleden, daar hij zich in 't geheel in 98 cantons, sommige bladen geven een veel hooger cjjfer aan, candidaat gesteld heeft. Een apotheker te Parijs is tot drie maan den gevangenisstraf veroordeeld en tot het betalen van 40,000 fr. schadevergoeding, omdat hij, zich vergissende bij het klaar maken van een recept, den dood veroorzaakt heeft van den patiënt, waarvoor het recept bestemd was. De rechtbank heeft, wat de gevangenzetting betreft, geen streng vonnis geveld, want drie maanden is het minimum der straf; maar ten opzichte der schade vergoeding is zij streng geweest. In den laatsten tijd heeft zich te Parys dikwyls het geval voorgedaan, dat een apotheker, bij het klaarmaken van een recept, zich vergist heeft, en waarschijnlijk heeft dit by de rechtbank gewogen en haar doen be sluiten eene hooge som ter schadevergoeding vast te stellen. Aangaande den hydraulischen spoorweg, waarvan wij dezer dagen melding maakten, deelt »Figaro« thans het volgende mede: De trein bestaat thans uit vijf of zes rijtui gen, die een spoor van driehonderd meters afloopendeze afstand wordt in één minuut afgelegd. De wielen zijn afgeschaft; de nieuwe rijtuigen rusten eenvoudig op een soort van schaatsen, omtrent 40 centimeters lang, die op platte sporen rusten. Deze schaatsen zyn hol en van onderen open. Door middel van buizen, die van het eerste rijtuig komen, ontvangen zij samengeperst water, waarmee zij worden opgevuld, zoodra een kraan wordt opengezet; alsdan worden de schaatsen, en daarmede de rijtuigen, door de drukking van het water een halve millimeter opgelicht hierna ontsnapt een dunne waterlaag tus schen het rijtuig en het spoor, overstroomt de rail en de trein glijdt op het water, tusschen de rail en de schaatsen weggeperst. Zooals te verwachten was, gaan er in België luide protesten op tegen den door den Minister van Oorlog, generaal Pontus, aangekondigden maatregel, om ingeval van mobilisatie ook de gehuwden der 9e en der 10e lichting onder de wapenen te roepen. Evenals te Brussel, Luik en Antwerpen reeds geschied is, hebben de miliciens der lichtingen van 1879 en '80 te Gent eene protestmeeting gehouden, waarin met alge meene stemmen besloten werd, een adres van afkeuring te richten aan de Kamer en den Senaat. De invoering van bedoelden maatregel zou in strijd zijn met art. 4 der militiewet van 1870, hetwelk uitdrukkelijk van de oproeping uitsluit de miliciens, die 8 jaren militairen dienst hebben vervuld en die gehuwd of weduwenaars van kinderen zijn, of wier huwelijksafkondiging heeft plaats gehad op den dag der uitvaardiging van het besluit tot oproeping. Een Duitscher, te Antwerpen woonach tig, heeft zijn vrouw geworgd, en het lijk vervolgens opgehangen, ten einde aan zelf moord te uoen gelooven. De politie van een en ander op de hoogte gebracht, begaf zich naar de woning van den moordenaar, maar bij de komst der agenten, joeg hy zich twee kogels door het hart, zoodat de dood on middellijk volgde. In 1870 waren er in België 100,768 drank slijterijen. Dit getal was in 1877 tot 128,807 geklommen en bedraagt nu omtrent 150,000. Ondanks de aanzienlijke verhooging der al cohol-rechten, klom het verbruik, dat in het driejarig tijdperk 1867—69, veertig millioen 8 honderd duizend liters bedroeg, in 188587 tot drie-en-veertig en een halve millioen, wat de evenredige vermeerdering der bevolking in aanmerking genomen, een jaarlijks ver bruik aanwijst vsn 30 liters per mannelijken inwoner. Te Trifail (Styrië) is een ernstige werk staking uitgebroken, waarbij tal van bal dadigheden werden bedreven, die het ont bieden van troepen noodzakelijk maakten. - Ook te St. Etienne staakten een 100-tal mijnwerkers den arbeid. - Te Grenoble ver wierpen de werklieden de hun gestelde voor waarden. Bij een inval in een geheim speelhuis te Londen werden 67 personen gearresteerd. Koningin Victoria moet op raad der doc toren een lange zeereis maken, Engeland zal weldra een nieuw soort briefkaarten invoeren, nl. briefkaarten van 3 stuivers, welke bestemd zijn voor het verkeer tusschen Engeland en Australië. Zij zullen gestempeld worden met een nieuwen stempel, voorstellende koningin Victoria ten voeten uit, in de kleeding, welke zij by het jubilé droeg, en vervaardigd naar het portret, dat de schilder Angeli van de ko ningin maakte. Reeds spoedig zullen deze briefkaarten in den handel worden gebracht. De Servische minister van financiën zal in de eerstvolgende zitting van de Skoupschtina voorstellen indienen tot wijziging der staats schulden. Van de geraamde ontvangsten is slechts 2 pCt. ingekomen en de ontbre kende som moet ongeveer tien millioenen bedragen. De kamer van koophandel te New-York heeft zich voor het houden eener interna tionale tentoonstelling in 1892 te New-York verklaard, en eene commissie benoemd tot het maken der voorbereidende plannen. De laatste statitieken beramen het aantal slachtoffers, die bij de overstrooming in Johnstown zijn omgekomen, op 6000. JPlaatselijk: Nieuws. DUSSEN. Met ingang van 4 Augus tus a.s. zal de postkar op Zon- en feest dagen des namiddags ten 1,20, in plaats van 5,15 vertrekken. RAAMSDONKSVEER, 27 Juli. In den nacht van Woensdag op Donderdag zyn op het land van B., (op het Sandoel) on geveer 4 mud aardappelen gestolen. ZUILICHEM. De zoo zeer gevreesde aardappelziekte begint zich hier op verschil lende plaatsen te vertoonem, voornamelijk in de kralenook de »blauwe« schijnen er niet geheel vrij meer van te zijn. AN DEL. Er is sprake, dat de afge brande watermolen niet als zoodanig in her bouw zal komen, maar vervangen zou wor den door eene kleine watermachine. De molen was niet geassureerd. WOUDRICHEM, 24 Juli. Op de heden gehouden vrije jaarmarkt werden ongeveer 75 paarden aangevoerd, meest aftandscbe. De handel was levendig men besteedde f70 tot f260. Buitenlandsche kooplieden waren niet aan wezig. Toen G. Vink van Almkerk heden onze paardenmarkt zou verlaten, liep zijn paard waarop hij gezeten was, achteruit, met het gevolg dat hij op een hoop steenen terecht kwam en het paard achter over op hem. Gelukkig had hij zich niet bezeerd en kon na een kort oponthoud zyn reis ver volgen. SLEEUWIJK. De jongeheer C. G. van Nonhuys leerling van het Instituut Robij- noord alhier, is met een der eerste nom- mers van het examen geplaatst aan de Machinistenschool te Amsterdam. Algemeene Vergadering van de leden der Onder wijzers-Vereeniging, Arrondisse ment »Gorinchem« op 27 Juli j.l. ïrïiniienlancl. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van hen, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxami neerd en beëedigd landmeter wenschen af te leggen, dat zij zich daartoe vóór 15 Aug. e. k. schriftelijk bij het dep. van binnenl. zaken moeten aanmelden. Ged. Staten van Zaid-Holland hebben besloten dat de opening der jacht op klein wild, vermeld in de 2e zinsnede van art. 17 der wet van 13 Juni 1857, voor dit jaar in de prov. Zuid-Holland is vastgesteld Op Zaterdag den 31 Augustus a.s. met zons opgang; met uitzondering van de jagt op faisanten, waarvan de opening is vastgesteld op Dinsdag den 1 October a.s. Van die opening is voorts uitgezonderd de uitoefening van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, lett. e der aangehaalde wet; de korte jacht mag dagelijks en de lange jacht slechts driemalen 's weeks, eü wel des Woensdags, Vrijdags en Zaterdags worden uitgeoefend. De Minister van Marine, de heer Dyserinck, bevindt zich tot herstel van gezondheid te Bad-Soden. Aan de departementen van marine en oorlog wordt, naar men meldt, een wets ontwerp voor de toekenning van pensioen aan werklieden en bedienden, werkzaam op 's rijks inrichtingen voor landen zee macht, voorbereid. Bij een onlangs te Parijs gehouden ten toonstelling en keuring van vee, behaalde het Hollandsche vee den len prijs. In de Haarlemsche paardenverloting trok ken de volgende nummers naar volgorde de hoogste prijzen: 13793, 1285, 8967, 13909, 10857, 17980, 19279, 13561, 15924, 7415, 20496, 2393, 2911, 19838, 13486, 5076, 19703, 17744, 11720, 12551, 20846, 22029, 20688, 13495,16741, 21697 en 3064. De vlekziekte onder de varkens breidt zich in Noord-Holland meer en meer uit. In verscheidene gemeenten i? zij heerschende, o.a. te Hoogwoud, te Heer Hugowaard, te Nieuw Niedorp, te Moerbeek, te Opmeer, Wognum, te Wadwaai, te Midwoud. enz.; enkele dorpen worden zeer zwaar door de ziekte geteisterd. Is de »Nym. Ct.« wèl ingelicht dan be staat bij de Regeering het voornemen de Kweekschool voor onderwijzers te 's-Bosch naar Nijmegen over te brengen. Eerstdaags zal een pleiziertochtje met een der stoomschepen van de stoomvaart maatschappij »Zeeland« naar Spithead ge daan worden. Ruim 50 deelnemers hebben zich aangemeld. Het plan is Dinsdag 30 Juli, omstreeks 3 uur nam., vau Vlissingen te vertrekken naar Havre, van daar uit Trouville te bezoeken, langs de Norman- dische kust naar Jersey, Guernsey en Alderney te stevenen en vervolgens het Kanaal dwars door te steken naar de reede van Spithead, ter bijwoning van de groote revue op Za terdag 3 Augustus. Zondag keert men in den loop van den dag te Vlissingen terug. Voor den tocht is aangewezen het stoom schip Willem Prins van Oranje. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat in de rivier de Boven-Merwede, tusschen Woudrichem en het Sleeuwijksche Veer, bezinkingen uit den linkeroever zijn aangelegd, reikende tot ongeveer 170 M. in het rivierbedeu dat, zoowel tot instand houding dezer werken als in het belang van de veiligheid der vaart, het ankeren aldaar is verboden. Tot aanduiding van het boven en het benedeneind van het riviervak, waarin deze werken liggen, zijn waarschuwingsborden geplaatst. Voor uien is alleen te Ammerzoden thans reeds circa f 8000 uitbetaald. Volgens Zaterdagmiddag te Scheveningen ontvangen telegrafisch bericht uit IJmuiden, is daar een kotter van schipper G. Groen te Scheveningen met nog drie schokkers door een uitgaande stoomboot aangevaren en zijn al de vaartuigen verloren. Menschenlevens zijn niet te betreuren. De naam enz. van de stoomboot is bekend. Bedoelde kotter was in 't begin dezes jaars te Lowenstoft gekocht en had nog slechts drie maanden de visscherij uitge oefend. Het Tehuis voor Vrouwen* te Utrecht zal met 1 Aug. a.s. ophouden te bestaan. Sedert Woensdag 24 tot Vrijdag 26 Juli zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 56 zalmen, van 3 tot 23 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,65 tot f 0,84, 1 elft a f 0,77 en 1 steur van f 37. In September zal vanwege de afdeeling »Neder-Veluwe« der Geldersch-Overyselsche Maatschappij te Wageningen een tentoon stelling van paarden, vee, zaaigranen, bloe men, vruchten, enz. gehouden worden, in vereeniging met de afdeeling Wageningen en omstreken der Maatschappij van Tuin bouw en Plantkunde. Er worden tal van prijzen en getuigschriften uitgeloofd. Voor bloemen, planten en vruchten 9 zilveren en 17 bronzen medaljes, benevens 17 getuig schriften. E?n 7rouw, die in een op 10'Juli jl. bij de Handelskade te Amsterdam opgehaald lijk haar uian meende te herkennen, heeft i thans aan de politie verklaard zich vergist te hebben, daar zij haar man op straat had gesproken Te Deventer is Donderdagmorgen een beerput ingestort, waarboven zich eene bed stede bevond. De man en vrouw, die er in sliepen, waren juist opgestaun en zagen hun bed in de diepte wegzinken. Waren zij een oogenblik langer in bed gebleven, dan zouden ook zij in de diepte zij a ver dwenen. Zij wisten niet dat zij boven een beerput sliepen. - Bij het lossen van ijzer erts uit het stoomschip »S. W. Kelly,* liggende aan de Oostmaaslaan aan het ter rein der Ned. Rijnspoorwegen. te Rotterdam is een werkman tusschen twee bakken be klemd geraakt, tengevolge waarvan zijne beide beenen ernstig gekneusd raakten. - Een verver viel te Rotterdam van den achterkant van den kap aan het Centraal station, waardoor hij inwendig zwaar ge kneusd werd. - Te Assen is een schippers vrouw in het schip van een geringe hoogte gevallen en tengevolge van den val over leden. - Twee timmerlieden, die te Tessel eenig herstellingswerk uitvoerden aan den kerktoren te den Hoorn zijn gevallen. Beiden werden zwaar verwond. - P. K. te Duurs- woude passeerde met den hooiwagen te Beetsterzwaag, toen de stoomtram van Hee renveen om den hoek kwam. Hij en zijn 17-jarige zoon stegen van den wagen. De zoon viel dood neer. Volgens het oordeel van den geneesheer had de schrik hem ge dood. - Te Vlissingen had in het atelier van den staatsspoorweg bij het lokaal station een treurig ongeval plaats. Gedurende de reparatie aan een Oostenrijksch spoorrijtuig, ontplofte zonder bekende oorzaak met hevi- gen slag het gasreservoir. De twee daaraan werkzame bankwerkers bekwamen in het gezicht en aan de handen hevige brand wonden. - Te Haarlem is een tilbury met 2 kinderen in het water gereden. Het paard schrok, de jongen die op den bok zat kon het dier niet bedwingen en sprong van den bok. Het paard ging daarop met zijn vracht te water. Een werkman sprong in de gracht en redde de kinderen. - Te Groningen is een oude vrouw van 76 jaren bij ongeluk in de Oosterhaven geraakt en verdronken. Haar lijk is opgevischt. - Het lijk van den zoon van den heer M. N., te Bergentheim bij Atnbt-Hardenberg, die sedert 12 Juli werd vermist, is in de Overijselsche Vecht gevonden, niet ver van de ouderlijke wo ning. - In het bosch bij Langedijke (Fr.) is gevonden het lijk van zekeren Geertsma uit Appelscha die sedert 7 Juli vbrmist werd. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Heusden, brengen ter openbare kennis, dat de aan den Gemeenteraad aangeboden rekening der gemeente over 1888, van heden af gedu rende 14 dagen ter Secretarie voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling van f 0,50 in afschrift verkrijgbaar is. HeusdRN, den 27 Juli 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter openbare kennis van belang hebbenden, dat de patentbladen der primi tieve beschrijving dienst 1889/90, kunnen worden afgehaald op Donderdag 1 Augus tus a. s., des vóórmiddags van 9 tot 12 uur, in het lokaal der botermijn, zullende de niet afgehaalde patentbladen, door den deur waarder van 's Rijks directe belastingen, wor den uitgereikt tegen betaling van 10 cents. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen, IIoncoop. Kantongerecht te Heusden. Zitting van Vrijdag 19 Juli. Uitspraken in zake het O. M. tegen: A. d. B. te Hardinxveld, overtreding vis- scherij, f 3 boete subs. 2 dagen hechtenis. P. M. R. te Roozendaal, overtreding voer- wezen en openbare orde, 2 geldboeten eene van f 1 en eene van f 3 subs. 1 dag hech- tenis voor de eerste en 2 dagen voor de 2e boete. J. G. H. te 's Bosch, overtreding voerwe- zen, 2 maal f 1 boete subs. 2 maal 1 dag hechtenis. W. V. te Drunen, strooperij, f 3 boete 3 dagen hechtenis. H. V. te Meeuwen, overtreding veld politie f 1 boete subs. 1 dag hechtenis. J. d. V. te Meeuwen en P. v. M. te Baby- loniënbroek, overtreding veldpolitie, den len tot 2 geldboeten elk van f 1, den 2en tot f 1 boete subs. 1 dag hecht, voor elke boete. Zitting van Vrijdag 26 Juli. F. H. te Heusden, beklaagd van overtre ding vogel wet, veroordeeld tot f 0,50 boete subs. 1 dag hechtenis. De voorzitter mr. M. F. Boonzajer, opent de vergade ring met een toespraak, waarin hij den leden en hun, die als geïntroduceerden de vergadering bijwonen, het welkom toeroept; waarin ZEd. den toestand van het onderwijs in het arrondissement, voor zoover ZEd. na zijn nog korte ervaring oordeelen kan, gunstig noemt en welke mutatiën in den loop van het jaar zich hebben voorgedaan, waarna hij besluit met den wensch, dat de politiek zoo weinig mogelijk, kan het zijn in het geheel niet, in de discussies zal worden gemengd. De secretaris, de heer J. M. Eishout, lepst nu de notulen der vorige vergadering voor; zij worden onver anderd goedgekeurd en de voorzitter brengt den secretaris den dank der vergadering. Tot het nazien der rekening van den penningmeester, den heer J. A. Busé, benoemt de voorzitter nu een com missie, welke verzocht wordt in de pauze het onderzoek in te stellen om na de pauze verslag te kunnen uitbrengen. De voorzitter geeft nu het woord aan den heer P. Boezaardt te Asperen, die «het leesonderwijs in de hoogste klasse der lagere school" inleiden zal. De heer Boezaardt heeft zijn onderwerp aldus verdeeld 1. Het werktuiglijk lezen; Het verstandelijk lezen; 3. Het verband tusschen lezen en taal; 4. De leesstof, en 5. De wijze van behandeling eener leesles. Over het geheel wordt door ons volk slecht gelezen, zegt spreker. Een paar staaltjes, aan de ervaring ontleend, voert hij als bewijs aan. In de school moet daarom zoo veel mogelijk worden gezorgd, dat de toon goed is en het stotteren ophoudt. Het voorlezen van een gedeelte der les acht de inleider een uitstekend middel om tot dat doel te geraken, alsmede het wijzen op de beteekenis der leesteekens. Voorts worde gezorgd, dat de leerlingen goed oplettenmenigmaal is het inleider gebleken, dat eeu kind een fout verbeterde, nadat het met eenige straf bedreigd was. Met het verstandelijk lezen is het over het algemeen nog treuriger gesteld. Ook dit bewees spreker door feiten aan de ervaring ontleend en als ons volk beter las, zou het zich niet zoo gemakkelijk laten leiden door velen, die misbruik van deze tekortkoming maken. Bij het bespreken van het verband tusschen lezen en taal waarschuwde inleider er voor, dat de leesles toch geen taalles worde. Alleen die verklaringen mogen ge geven worden, welke dienen om het gelezene beter te doen verstaan. De leesstof mag niet al te gemakkelijk wezen stukken uit onze beste schrijvers gekozen, natuurlijk die, welke voor kinderen geschikt zijn, behooren den hoofdschotel te vormen. Leer-leesboeken acht spreker nuttig, als de lessen dienen om het geleerde bij de behandeling van eenig onderwerp te bevestigen. Zeer onderhoudend was de inleider, waar hij over vreemde woorden en uitdrukkingen sprak, "t Is noodig, dat de kinderen de meest voorkomende leeren kennen, lo omdat zij eenmaal algemeen gebruikt worden en 2o wijl zij bij onvoldoende bekendheid aanleiding geven tot belachelijke fouten in spreken en schrijven. Bij «de wijze van behandeling eener leesles" waar schuwde inleider vooral tegen uitweidingen, die met de les niet in verband staan en wees hij op een paar vaak voorkomende gewoonten, die, als nadeelig, behooren te worden afgelegd. Spreker stelt de volgende conclusie: het werktuigelijk lezen «ij ondergeschikt aan het verstandelijk lezen. Be houdens enkele punten van aanraking blijve lees- van taalonderwijs gescheiden. De leesstof biede veel afwisse ling aan en besta uit proza en poëzie, zooveel mogelijk aan goede Nederlandsche schrijvers ontleend. De eigen lijke leesles ga niet op in verklaring en uitlegging. De voorzitter brengt den heer Boezaardt dén dank der vergadering voor zijn keurige inleiding en stelt de gele genheid tot debat open. De heer Ramaer vindt het voor de klasse vervelend, als na het voorlezen en de bespreking ieder kind een gedeelte lezen moet. Hij is er voor hoofdelijk te laten lezen en de andere inmiddels schriftelijk werk te geven. De heer Eishout komt op tegen de uitvoerige bespre king van taalkundige zaken bij het lezen, vooral tegen het ontledenveel lezen acht spreker tot recht verstaan noodig; de ervaring heeft hem geleerd, dat dit de eenige weg is. Niet uit het oog mag verloren worden de ze nuwachtigheid der kinderen, vooral, wanneer vreemden bij de les tegenwoordig zijn. Om de kinderen te genezen van deze kwaal, acht hij het lezen vóór de klasse een uitstekend middel. Vooral is spreker tegen inleiders be schouwing van de betrekking tusschen werktuiglijk en verstandelijk lezen. De heer Eishout meent, dat het werktuiglijk lezen aan het verstandelijk moet voorafgaan. Ten slotte merkt hij op, dat men niet over de minder gunstige resultaten van het leesonderwijs klagen mag zoo lang de kinderen niet tot hun 14e jaar de school bezoeken. Leerplicht behoort ingevoerd te worden en voortdurend dringe men daarop aan, hoe weinig de partij, die thans in de meerderheid is, er voor gezind schijnt te zijn. De heer G. Blokhuis heeft met genoegen den heer Boezaardt gehoord en wenscht van deze gelegenheid ge bruik te maken om het boekje «De Klemtoon" van den heer Den Hertog te Streefkerk aan te bevelen. De heer Van der Schuyt van Sliedrecht verzoekt den voorzitter, na zijn dank betuigd te hebben voor de wel willendheid, waarmede hij als gast is toegelaten, een paar opmerkingen in het midden te mogen brengen. De voorzitter verleent hem het woord. De heer V. d. Schuyt is tegen voorlezen. Hij leest wel eens na. De leerlingen moeten elkaar verbeteren en als tegen het einde der les hem blijkt, dat de nog ge maakt wordende fouten niet van ernstigen aard zijn, leest hij niet. Volgens hem. dus: Nooit voorlezen en nalezen bij uitzondering. Op de beteekenis der teekens maakt hij de leerlingen zelden opmerkzaam; in alge- meenen zin mogen het bakens zijn, vaste regels voor den toon zijn eenmaal niet te geven. Spreker toont dit aan door een zin, welke de heer Boezaardt gebruikt had, aan te halen. Om de opmerkzaamheid der leerlingen aan den gang te houden noemt spreker als eerste middel de onafgebroken opmerkzaamheid van den onderwijzer. Het verschil tusschen werktuiglijk en verstandelijk lezen is hem nooit duidelijk geweest; slecht lezen en goed ver staan acht hij mogelijk, doch het omgekeerde niet. Wil men met werktuiglijk lezen uitdrukken het zuiver uit spreken der woorden en niets meer, dan is de zaak hem duidelijk. Wat de leerstof betreft, deze zij vooral niet te moeilijk. De heer V, d. Schuyt noemt het van buiten leeren van de les, of een gedeelte daarvan een uitstekend middel om te leeren lezenhet steunt tegelijk het taal onderwijs. De heer Boezaardt repliceerende, antwoordt den heer Ramaer, dat hij zich met diens wijze van behandeling niet vereenigen kan. De heer Eishout heeft ten onrechte gemeend, dat spreker in zijne inleiding een ruime plaats aan taalonderwijs heeft gegeven. Overigens is hij het met den heer E. eens. Den heer V. d. Schuyt antwoordt hij, dat zijn inleiding uitvoeriger zou kunnen geweest zijn; dit achtte spreker niet wenschelijk. Het van buiten leeren acht hij intusschen van hooge waarde en het zwijgen daarover erkent hij gaarne als een leemte, reden, waar om hij voor deze opmerking vooral zijn dank betuigt. Hierop volgt het 2e punt van de agenda, de voor dracht van het gedicht «Beethoven door J. A. de Buil," door den heer J. A. Busé, van Hardiniveld. Na de pauze brengt de iinanciëele commissie haar verslag uit. Alles is in orde bevonden. De voorzitter deelt mede, dat het totaal der inkomsten bedraagt fdat der uitgaven fzoodat er een goed slot is van De voorzitter dechargeert daarna onder dankbetuiging den penningmeester en de commissie. Aan de orde is nu het voorstel van den penningmeester f 20 af te staan ten behoeve van het ondersteunings fonds. Bij acclamatie wordt het voorstel aangenomen. Hierna geeft de voorzitter het woord aan den heer A. G. J. Tempelmans Plat te Gorinchem, die inleiden zal: «De photographi», opgehelderd door proeven.» Reeds bij het zien van de toebereidselen op het tooneel, waardeert ieder zeker hoog de moeite, welke de heer Tempelmans Plat zich getroost heeft om zijn voordracht zoo goed mogelijk te doen slagen. Spreker begint met de opmerking, dat geen vak van kunst in zulk een korten tijd zulk een hooge vlucht heeft genomen als de photographie. De eerste proeven werden genomen in 1802 en sedert dien tijd is men onafgebroken bezig geweest verbeteringen aan te brengen of nieuwe ontdekkingen te doen. Bij de hoofdmomenten der geschiedenis van de photographie stond spreker telkens uitvoerig stil en de proeven, die over het geheel uit stekend slaagden, waren verrassend. Ieder der aanwezigen die dit gedeelte der natuurkunde bestudeerd heeft, ge voelt zich zeker tegenover den heer T. P. ten zeerste verplicht. Nadat de voorzitter ook voor deze inleiding den dank der vergadering betuigd heeft, sluit Lij de bijeenkomst. o o Heusden, den 29 Juli 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, o o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2