GORINCnEM. Door vele vrienden is aan den heer Briët predikant alhier, ten ge schenke aangeboden een prachtig Ameri- kaansch orgel, als bewijs van dankbaarheid voor zijn besluit om voor het beroep naar Delftshaven te bedanken. Het orgel is ver vaardigd in de fabriek van de firma Yan der Tak te Rotterdam. ra Het »Handelsbl. van Antwerpen* maakt gewag van een echten wilden Belg, die men dwalend in het Sonienbosch heeft ge vonden. Hij kan 14 of 15 jaar oud zijn, spreekt niet, maar hoort goed. Zijn wezen ziet er tamelijk verstandig uit, maar toch laat hij nooit anders dan hetzelfde huilend geluid hooren. Zijn lichaamsbouw is regel matig en hij is aan geene enkele der zwak heden onderhevig, die gewoonlijk de onnoo- zelen kenmerken. Men heeft hem in het gesticht van S. Lambrechts-Woluwe opgenomen, waar hij verzorgd wordt en wellicht tot onderwerp zal dienen van belangwekkende geneeskun dige studiën. V De jury to Birmingham heeft dezer da gen een bewijs van overlijden afgegeven, waarop als reden van den dood vermeld stond: >Drukking om het ruilden*. Een dienstmeisje, dat gewoon was zich zeer stijf in to rijgen, stierf bij een plotselingen schrik. De geneesheer verklaarde, dat zij te stjjf was ingeregen om de gevolgen eener plot selinge hevige ontroering tekunnen verdragen. Het beklimmen van den Broeken (Harz- gebergte) heeft dezer dagen aan twee toe risten het leven gekost. De een kreeg, ten gevolge van oververmoeienis, eene beroerte, De ander gleed uit, terwijl hij haastig liep om eene schuilplaats te zoeken voor een opkomend on weder, en viel zich het hoofd te pletter op een steen. Aangezien de wapenfabriek te Steyr we gens groote bestellingen van Mannlicher- geweren voor het Oostenrijksche leger, niet in staat is, de voor het Bulgaarsche leger bestelde geweren vóór Augustus 1890 af te leveren, heeft de Bulgaarsche regeering besloten in Rusland 30,000 Berdan-geweren te koopen. De Russische regeering heeft daartegen niet alleen geen bezwaar geopperd, maar zal den aankoop en de verzending dezer wapenen op elke wijze trachten te vergemakkelijken en te bevorderen. Een verschrikkelijke geschiedenis viel on langs te San Francisco voor. Een jonge dame, Eva Atkins, was verloofd met een rijken Engelschman Raymund Pierce, doch een dag vóór het huweljjk met hent liet zij zich in stilte trouwen met een vriend van haar aanstaande, Neil Hobbs. Bjj hare moe der teruggekeerd, ontmoette zjj er Pierce, die buiten zichzelve was. Hij grijpt haar aan, dreigt haar te vermoorden en lost in derdaad eenige schoten op haar. Dan komt Hobbs binnen. Er ontstaat een vreeselijk gevecht, waarbij Hobbs en Eva tal van womden ontvangen. Als Pierce meent dat zijne slachtoffers dood zijn, gaat hjj, hoewel ook gewond, naar zijn eigen kamer, legt zich een handdoek met chloroform op het gezicht en sterft kort daarna. Dienzelfden avond stierf ook Hobbs aan de bekomen verwondingen. De trouwelooze Eva zal waarschijnlijk herstellen. Het te San Francisco aangekomen stoom schip »Belgic« heeft bijzonderheden aange bracht omtrent een brand die de stad Su- Tschou, in China, teisterde. De vlammen verbreidden zich met zoo razende snelheid, dat twaalf honderd menschen verbrandden en vier honderd onder de puinhoopen werden bedolven. Niet minder dan 87000 huizen werden verwoest en 170000 menschen van alles beroofd. De grootste nood heerschte onder hen. Toen de »Belgic« vertrok stierven iederen dag honderd mensehen tengevolge van ziekten en gebrek aan voedingsmiddelen. Op Creta schijnt de toestand veel te wen- schen over te laten, maar 't rechte hoort men er niet van, daar de Porte ouder gewoonte alles geheim houdt. Verschillende mogend heden, Engeland, Frankrijk, Italië, hebben 't intusschen raadzaam geacht er oorlogs schepen heen te zenden om voor de belangen hunner landgenooten te waken. Het trekt zeer de aandacht, hoe bijzonder gunstig de Engelscbe minister Salisbury zich voor het overige over de Oostersche quaestie heeft uitgelaten 'bij de interpellatie in het Hooger- huis over de Bulgaarsche zaken. Bulgarije kreeg speciaal een goede nota, alle Mogend heden een pluimpje, ja ook de Porte een eervolle vermelding. Volgens Salisbury gaat de Oostersche quaestie een snelle, gezonde en vreedzame oplossing tegemoet. Dat zou zeker verblijdend nieuws zijn. Maar op incidentjes, als het Cretensische, moet men toch, dunkt ons, steeds voorbereid zijn. Uit Erzeroem wordt gemeld, dat de Rus sen hunne oorlogstoebereidselen in den Kau- kasus voortzetten. Zij hebben o. a. eene af- deeling ongeregelde ruiterij opgerigt, terwijl er veel geschut te Kars wordt aangevoerd. Aan boord van het instructie-vaartuig »la Couronnec, dat zieh bij de Hyerische eilanden bevindt, barstte een revolverkanon op het oogenblik dat de bemanning het schoonmaakte en er niet op lette dat een der kamers nog geladen was. Tien perso nen werden er door gek wei st. Ook Japan wordt thans door groote natuurrampen geteisterdte Kunamotte op het eiland Kiussiu heeft een aardbeving groote schade aangericht en velen gedood. De stad werd half verwoest. IrUïïts^lijli Nieuws. HEUSDEN, 2 Aug. De heer J. Frederik Klein, carillonneur van de Abdij toren te Middelburg, is uitge- noodigd om op Dinsdag a. s. de werkzaam heden van den heer Addicks, die het klok kenspel alhier van nieuws in orde bracht, te komen onderzoeken en het carillon gelijker tijd te bespelen. De werkzaamheden aan den Maas mond, nabij deze gemeente, worden ook des nachts voortgezet, waarbij eene nieuwe wijze van verlichting wordt toegepast. In den nacht tussehen Dinsdag en Woens dag had een wisselwachter den wissel ver keerd geplaatst met het gevolg dat eenige zandwagens derailleerden en zeer beschadigd werden. Persoonlijke ongelukken hadden echter niet plaats en met een oponthoud van circa een dag konden de werkzaamheden'op dat gedeelte weder wórden voortgezet. EETHEN. Z. M. heeft benoemd tot heemraad in het bestuur van het waterschap den Eethenschen en Meeuwenschen zeedijk de heer J. Branderhorst alhier. AALST (Bommelerwaard). Gekozen de heer H. van Os Gz. (aftredend lid) met 31 van de 38 uitgebrachte stemmen. VLIJMEN, 30 Juli. De Vereeniging ter bevordering van tuin-, landbouw en veeteelt alhier, wenscht vooral eenen goeden proef tuin in te richten onder beheer van een bekwaam directeur, en had zich tot den ge meenteraad gewend met verzoek om sub sidie. Het gemeentebestuur, overtuigd, dat alleen door degelijke voorlichting en nog meer door goed en geregeld onderwijs van het jongere geslacht een betere toestand kan worden bevorderd, heeft, na overleg met het bestuur der genoemde Vereeniging, een plan ontworpen, dat door den gemeen teraad is aangenomen, en hierop neerkomt, dat de gemeenteraad zal dragen de kosten der huur voor een tuin van ongeveer 20 aren, en voor hare rekening neemt de kosten van aanleg, omrastering en inrichting, en het salaris van een bekwaam tuinbouw kundige, als onderwijzer en directeur. Opnieuw heeft de gemeenteraad van Vlij men getoond te begrijpen dat de fondsen der gemeente niet beter kunnen worden aangewend dan om door goed onderwijs de ingezetenen in staat te stellen geheel op de hoogte van de eischen en behoeften van den tijd te komen, en indien de genoemde vereeniging nu ook nog eenige ondersteu ning van rijkswege mocht verkrijgen dan zou te Vlijmen eene instelling kunnen wor den tot stand gebracht, die een zegen kan worden niet alleen voor de gebieente maar voor geheel de omgeving. KAATSHEUVEL, 30 Juli. Zondagavond omstreeks tien uur ontstond in de kom onzer gemeente een felle uitslaande brand. Het huis van L. S., bewoond door dezen en nog een ander gezin stond in enkele minuten tijds in volle vlam. De vrouw van S. en hare acht kleine kinderen lagen reeds te bed, terwijl S. bezig was zich te ont- kleeden. Eenklaps ontdekte hij, dat de vlam men zijne woning hadden aangetast en schier op hetzelfde oogenblik weerklonken de straten van de brandsignalen en 't ge roep van brandIn allerijl schoten voorbij gangers en buren te hulp en slaagden er gelukkig in de slapende kinderen te redden. Ook werd een deel van den inboedel in veiligheid gebracht. De brand is ontstaan in de woning van A. L., die met vrouw en kind 't achterste deel van 't huis bewoonde. Huis en inboedel zijn naar wij verne men, verzekerd. ANDEL, 31 Juli. Bij de gehouden her stemming voor een lid van den gemeenteraad tussehen de heeren A. v. Herwijnen en Joh. de Fijter is de eerste herkozen met eene meerderheid van 7 stemmen. In eene vergadering van stemgerech tigde ingelanden van den Andelschen polder is thans op één na met algemeene stemmen besloten den afgebranden watermolen te doen vervangen door eene watermachine. NEDERHEMERT, 1 Aug. De com pagnie der varende trein-pontonniers, die enkele dagen geleden deze gemeente pas seerde, om hun oefeningen zoo dicht moge lijk nabij Venlo te doen plaats hebben, kwam vervolgens de Maas afzakken en liet het anker vallen nabij deze gemeente. Herinnert men zich, over het algemeen, nog met genoegen de vroolijke bedrijvig heid die dezelfde pontonniers hier vóór twee jaar wisten te weeg te brengen, dan zal het niemand verwonderen dat hunne nadering hier met genoegen werd gezien. Heden morgen was reeds tijdig alles in de weer en in een zeer korten tijd was het Noord- en Zuidelijk gedeelte dezer gemeente door een brug verbonden. Morgen, den verjaardag van H. M. de Koningin, maakt het ook voor de kampee- rende militairen tot een feestdag, zoodat er alsdan, naar wij vernemen, geen werk zaamheden zullen plaats hebben. Het op breken zal dus niet vóór Zaterdag plaats hebben; wanneer Gelderland en Noord-Bra bant vermoedelijk weder tijdelijk onder eene andere gemeente zal worden verbonden. LANGSTRAAT. De schoenmakers in de Langstraat (N. Br.) hebben dit jaar volop werk en vele bazen hebben den wintervoorraad op geruimd niet alleen, maar komen zelfs schoen werk tekort om hunne clientièle te bedienen. Dientengevolge is de ledervoorraad ook aan merkelijk verminderd en gaan de looierijen mitsdien een betere toekomst tegemoet. (N. G. Ct.) WOUDRICHEM. Van 15 tot 22 Juli werden op den afslag aangevoerd21 zomer- zalmen, die voor f 0,85 a 1.08 per half kilo en 8 St. Jacobzalmen. voor f 0,80 a 0.00 de h. KG. werden verkocht. Tot garnizoens-commandant van Loevestein en Woudrichem is benoemd de le luitenant Reijnders van het 3e regiment vesting-artillerie. Aan het postkantoor alhier en de daaronder resorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juli ingelegd f2216,095. terugbetaald f 955.85. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het num mer 541. SLEEUWIJK, 31 Juli. Bij de heden ge houden herstemming voor een lid van den Raad zijn uitgebracht 92 stemmen, van onwaarde 1. A. van 't Sant verkreeg 46 en H. van Arkel Hz. 45 stemmen, zoodat. eerstgenoemde (anti-revolutionair) gekozen is. B i n n e r» 1 a ri d Aan den hoogleeraar mr. C. W. Opzoo- mer is tot herstel van zijne gezondheid, een verlof verleend van een half jaarhij is voornemens een geruimen tijd buitens lands te vertoeven. Wanneer het den 7den Augustus e.k. helder weer is, dan kan men aan den ster renhemel eene aardige en slechts zelden voorkomende waarneming doen. Dan wordt de planeet Jupiter des avonds tussehen 7 en 8l/s uur door de maan bedekt. De maan is dan reeds drie dagen over het eerste kwartier; Jupiter staat eerst links onder de maan, gaat dan achter den donkeren rand heen, en komt aan de rechterzijde, ruim een uur later, weder te voorschijn. De sociaal-democraat van der Stadt, meermalen in het »Politieblad« gesignaleerd, is, volgens het Haagsche Dagblad,* door de politie gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. De hoofdprijs van het Witte Kruis is gevallen op serie 2117, nommer 5; de eigenaar is in het buitenland. Omtrent de bekeuring wegens het tappen van sterken drank aan eene kiosk te Sche- veningen meldt de »N. R. Ct.« het vol gende Het aantal weerzinwekkende verleidingen tot overtreding van de drankwet schijnt toe te nemen. In de »Haagsche Courant« leest men thans het volgende: Toe, meisje, geef me eventjes gauw een glaasje cognac Neen, mijnheer, hier is geen vergunning. Och kom, doe het maar, ik ben zoo koud. Neen, mijnheer, ik mag hier geen cognac schenken. Geef me dan maar een beetje achter de kioskdan heeft niemand het in de gaten. Het medelijdende meisje liet zich bepra ten, en van een beetje cognac, dat haar ter bewaring was gegeven, schonk zij een weinig in. De heer dronk er de helft van en zeide toen Ziezoo, dank je wel, meisje! Maar nu bekeur ik je voor je sterken drank in 't klein schenken zonder vergunning. En er werd eên agent gehaald en proces verbaal opgemaakt. De heeren Sluis Groot te Enkhuizen hebben een meloen geoogst, *die 9y3 kilo woog. Evenals op Flakkee schijnt ook te Rand wijk (Betuwe) onder de kippen een zeer vreemde ziekte uitgebroken te zijn. De dieren weigeren plotseling alle voedsel, beginnen te treuren en sterven binnen een of twee dagen. Bij één landbouwer zijn er reeds 60 gestorven, terwijl bij een ander allen zijn dood gegaan. In de Bommelerwaard zijn de afleverin gen van vroege aardappelen in vollen gang. Te Zalt-Bommel alleen werden Dinsdag- ochtend 2000 H. L. scheep gebracht, tegen den gemiddelden prijs van f2 per H. L. Daar de productie overvloedig is dit jaar, zijn de boeren met dezen prijs zeer tevreden. Het >Utr. Dbl.« bevat over Juli het vol gende weerbericht: De maand Juli vormt een groote tegen stelling met hare voorgangster Junizij is meer dan 3.5 gr. gemiddeld kouder geweest en bleef 1,5 gr. beneden haar normale tem peratuur. De eerste decade was nog 0,6 gr. te warm, doch de overige dagpn der maand waren allen te koud. De 15, 16 en 22 Juli leverden elk een tekort van meer dan 11 gr., op, de 17 zelfs een van 18 gr. 5. De barometerstand was meestal beneden de normale, gemiddeld 1,65 rnM., en schom melde tussehen 748 mM. den 26 en 768,5 mM. den 2 Juli. De 5 eerste dagen, den 11 en 12 en de 4 laatste dagen der maand stond hij boven den normaal, de oveiige dagen daaronder. De vochtigheid in deze maand was zeer groot, en de gevallen regen komt juist over een met die van de maand Juli van het vorige jaar, nl. 126.7 mM., dat is 51,4 mM. meer dan de gemiddelde hoeveelheid in die maand bedraagt, doch nog 56.8 mM. minder dan in 1864. Zestien dagen kwamen voor, waarop het meer dan 0.5 mM. regende dat is 7 dagen minder dan het vorig jaar. Het meeste regen, 32,6 mM., werd afgetapt den 26. Uit eene regenbui viel 31,5 mM., welke hoeveelheid slechts in 1851 en in 1875 met 1,1 mM. en 3,7 mM. werd overtroffen. De geringste hoeveelheid regen, in Juli gevallen, is 5,2 mM. in het jaar 1885. De wind had steeds een W in haar naam en was het krachtigst den 22 en 25, toen eene windkracht werd waargenomen van 15 en 16 K.G.; op de overige dagen was de kracht zeer gering. Geen enkelen dag in Utrecht is de lucht helder geweest, maar steeds bedekt en zwaar bewolkt. Onweders kwamen veelvuldig voor. Het totaal der ingezonden berichten bedraagt 786, dat is 306 meer dan in het vorig jaar. Op een dag, den 13n, werden ontvangen 152, den lOn 126 en den 16n 130 be richten. Over geheel Europa was bet eveneens te kond en hield het weer met Nederland ge lijken tred. Acht verschillende, eenigszins voortdu rende minima trokken achtereenvolgens over Europa heen. Hun banen bleven beperkt tussehen den 50 en den 62 breedtegraad. Ze gingen allen, de een meer, de ander minder kronkelend, van west naar oost. Over het algemeen veroorzaakten ze niet veel wind, alleen die welke van 24 tot 27 over Engeland, de Noordzee en Denemar ken heen trok, veroorzaakte bij ons storm. Zuidelijk Frankrijk, de Golf van Biscaye verkeerden bijna voortdurend in een gebied van hoogen barometerstand. Volgens den regenmeter der rijksland bouwschool te Wageningen, bedraagt de gevallen regen over de afgeloopen maand Juli 86 mM., tegen 160 mM. in dezelfde maand van het vorige jaar. Men schrijft uit Sluis: Jl. Zondagavond omstreeks 8 uur, steeg te Blankenberghe (badplaats) de heer Chale uit Brussel per luchtballon op. Drijvende zuidoostwaarts is de luchtreiziger 10 minu ten van Lapscheure (een Belgische gemeente, een uur van Sluis gelegen) op eene weide doodgevallen, en om tien uur werd het lijk in het gemeentehuis gebracht. Ongeveer anderhalf uur schijnt hij in de bovenste luchtlagen vertoefd te hebben. De dokter van Moerkerke schouwde Maandagmiddag het lijk en bevond schedelbreuk de oorzaak van den dood. Behalve enkele papieren, eene portemonnaie met een weinig geld, vond men een klein kompas bij hem. Zijn lichaam schijnt ge hangen te hebben aan een houten cirkel (breedte 6 e.M., dikte 1 a/„ c.M.) Geen mand, geen schuitje, geen anker waren aanwezig. De photograaf Zonnevijlle uit Sluis heeft een afdruk van het lijk enz. genomen. Maandag jl. heeft men te Wijlré op de rails van den spoorweg AkenMaastricht een dwarslegger gevonden, die daar was nedergelegd met het kennelijk doel, den trein te doen ontsporen. Door de justitie is terstond een onderzoek ingesteld. Uit de handelingen van den Geneeskun digen Raad voor Gelderland blijkt dat de meisjes, werkzaam in de lucifersfabriek te Apeldoorn, des nachts een onderkomen vin den in een schuur, waar haar een leger stede wordt verstrekt tegen 10 eents per week. Die som is niet hoog, maar de leger steden zijn er mede in verhouding. De schuu is 5 meter lang en 4.60 meter breed. Daari zijn twee bedsteden en negen houten krib ben. Thans slapen daarin 28 en in den afgeloopen winter 36 meisjes. In het laatste geval bevatten acht kribben 3 en drie krib ben 4 meisjes. Thans liggen er in zes kribben 3 en in vijf kribben 2 meisjes. Is het niet of de meisjes worden beschouwd als licifers, waarvan ook de doosjes gevuld worden tot er geen meer bij kan? Sedert Zaterdag 27 tot Dinsdag 30 Juli ra o zijn aan de vischinarkt te Gorincheui afge slagen 109 zalmen, van 2 tot 31 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,55 tot f 0,89. Te Polsbroek bevindt zich een 19-jarige bruid, die al over het jaar treurt over het verlies van een man en een kind. Omtrent den door den beambte Arts uit de Bank van leening te Nijmegen gepleegden diefstal van beleende gouden en zilveren voorwerpen, wordt nog gemeld, dat bij het door de commissie voor de Bank van leening gehouden onderzoek naar de vermiste pan den is gebleken dat niet minder dan 132 panden uit de Bank waren verdwenen, waarvan de waarde op f 1553.40 was ge schat en waarop door de Bank f 1294.50 was geleend. De directeur der Bank, de heer Van Lith, is aan het gemeentebestuur verantwoordelijk voor de schade. Een landbouwer onder de gemeente Nieuw- Beierland, wien in vorige jaren herhaalde lijk de jonge ooievaars van zijn schuur werden gestolen, laat ze thans, zoolang zij niet vliegen kunnen, des avonds uit het nest halen, om ze des morgens er weder in te brengen. In de omstreken van Olde- en Nijeber- koop zijn de vossen zoo sterk vermenig vuldigd, dat de wildbaan daar zoo goed als geheel is vernietigd. »Reintje« wordt zoo brutaal dat hij gedurig kippen steelt, lam meren aanvalt en doodt, ja zelfs een schaap wist te bemachtigen. Er moeten weder goed georganiseerde klopjachten gehouden worden, zal de omtrek voor de jagers eens weer worden wat die voor jaren was. In het nabij Sneek gelegen dorp Hammerts is de alleen wonende weduwe Kramers aan een groot gevaar ontsnapt. Dinsdag nacht kwamen bij haar inbreken een paar be ruchte gauw dieven, Luse Bos en Dirk Bos, die haar terstond een prop in den mond duwden en op het punt stonden de oude vrouw te worgen, toen een voorbijganger uit Sneek tot ontzet kwam opdagen. De zoon zette het toen op een loopen, doch met behulp van inmiddels toegeschoten bu ren en den rijksveldwachter mocht men er in slagen den vader te knevelen. Een hond dien men er op afzond, spoorde spoedig den zoon in eene sloot op, waarna men beide onder goed geleide naar Sneek bracht. Dat men paarden in een vischfuik kan vangen, zal toch tot de groote zeldzaam heden behooren, en toch is dit te Ooster hout gebeurd. Toen de polderwerker P. van der Sluis Zondag zijne fuiken wilde gaan lichten, be merkte hij dat een viervoeter in zijn fuik was verward geraakt. Met veel moeite werd het paard uit zijne netelige positie verlost. Vermoedelijk is het al grazende van de steile kade in het water geraakt, en toen door den vloed opgedreven. De wed. v. d. B., tuinierster, oud 58 jaren, wonende te 's Gravezande, heeft zich in de Heen- en Geestvaart, grenzende aan haar tuin, verdronken. Men vermoedt, dat treurige familieomstandigheden de oorzaak waren van deze wanhopige daad. - Uit de Noordhaven te Rotterdam is opgehaald het lijk van een 4-jarig jongetje, dat sedert een paar dagen door de daar wonende ouders werd ver mist. - Een der van Rotterdam komende sneltreinen werd een aanzienlijk eind tot aan bet station Delft voorafgegaan door een schuitenjagerspaard. Het dier, door een jon gen uit het land gehaald, ontsnapte aan zijn geleider en rende, voor den trein uit, den weg op. De machinist remde, doch was genoodzaakt door zijn stoomfluit het paard in gang te houden. Dit duurde tot aan het station Delft, waar het beest de Buiten- watersloot oprende en daar uitgeput werd gegrepen. - Te Vlaardingen is een man, behoorende tot de equipage van een logger, over boord gevallen en verdronken. Zijn pet werd drijvende gevonden. - Nabij Hille- sluis is een arbeider door een goederenwa gen overreden en gedood. - Te Rotterdam is een machinist van de »Niederrhein 4« in het water gevallen en verdronken. - Bij een ontmoeting met een strooper heeft de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2