'tienen, die Engelaud beletten zicb bij bet drievoudig verbond aan te sluitendocb niets belet bet, te toonen dat bet sympa thiseert met de mogendheden die het behoud van den vrede wenschen. Na het bijwonen der Zondagsche gods dienstoefening in de kapel van Osborne House, bezocht de Keizer met den Prins van Wales en de prinsen Albert Victor en Christiaan een tiental Britscbe oorlogssche pen, die de verschillende typen der vloot vertegenwoordigen. Indien het weder het toelaat, zal de Prins van Wales heden het Duitsche smaldeel bezoeken. De Koningin zal den Keizer vergezellen bij de vloot- schouwing. Keizer Wilhelm zal niet, gelijk vermoed werd, op zijn terugreis uit Engeland, den Koning van België bezoeken. Den 8n dezer keert Z. M. uit een der Engelsche havens rechtstreeks naar Wilhelmshafen terug om den lln dezer te Berlijn te zjjn, waar hij den volgenden dag Keizer Frans Joseph zal ontvangen. Officieel is te Metz bekend gemaakt dat Keizer Wilhelm 28 dezer die stad bezoeken zal. De uitslag der herstemmingen in Frank- rjjk is in 154 kantons bekend. Er zgn ge kozen 103 republikeinen en 41 conserva tieven. De republikeinen hebben 15 zetels gewonnen en 28 verloren. De Boulangisten hebben zich Zondag bij de herstemmingen niet meer bloot gegeven de generaal heeft besloten zgn candidatuur in te trekken, wat echter niet uitsluit dat gverig wordt gewerkt voor de algemeene verkiezingen. De regeering blijft de Boulan gisten tegenwerken en de generaal heeft een dankbetuiging gepubliceerd aan zgn kiezers, men weet echter niet of men mede lijden moet hebben met zulk een schrome lijke gewetenloosheid of zich verontwaardigd moet toonen over zooveel onbeschaamdheid. Wat de generaal nu zegt, is in lgnrechte tegenspraak met hetgeen hij acht dagen ge leden zeide, toen was de verkiezing van Zondag een zaak van gewicht en nu is zij zonder beteekenis. Het manifest eindigt met een opgeschroefde verwijzing naar de alge meene verkiezingen, »de daartoe vastgestelde datum zal de dag des oordeels zijn voor de tegenwoordige politiek, dan zullen de open bare rechtschapenheid en de nationale eer uitspraak doen over verraderljjke handelin gen, Frankrijk zal dan sterk zijn, een nieuwe gezuiverde republiek zal ontstaan en dat alles door Boulanger! Wij twijfelen zeer öf aan de verwachting beantwoord zal worden. »Le XIX Siècle* zegt dat in eene bjj Boulanger te houden vergadering zijne vrien den hem een soort van ultimatum zullen stellen, waarbij hij gesommeerd wordt te verschijnen voor het hof van justitiezoo hg daaraan niet voldoet, zal hg niet meer te rekenen hebben op den steun van hen, die tot nu toe zgn aanhangers waren. Alamacher, de letterzetter te Versailles, die beweerde 25 millioen francs geërfd te hebben van een Amerikaan, dien hij als jongeling het leven redde, een paar dagen goede sier maakte en toen verdween, is thans als landlooper te Marseille opgepakt, waarschijnlijk om als oplichter getraft te worden. Te Beaumont, in Normandië, was dezer dagen een bruidsstoet op het punt naar Stadhuis en kerk te vertrekkenalles was gereed, alleen een getuige ontbrak nog. Men bracht een mandje met versch geplukte perziken in de kamer: de bruidegom biedt er eene van aan zijne bruid, zij bijt in de sappige vrucht en slaakt een hevigen schreeuw. Een kleine wesp had haar in het gehemelte gestoken, geheel de mond zwol op schrik kelijke wijze op en een uur later stierf de bruid onder de hevigste pijnen. De directie der Hongaarsche staatsspoor wegen is met de hierbij betrokken buiten- landsche spoorwegdirectiën in onderhande ling over tariefverlaging tot verlevendiging van den uitvoer van eieren naar België en Nederland. Er schijnt kans op slagen te bestaan. De beruchte Bulgaarsche aartsbisschop Clement, die voor den rechter is gedaagd wegens het op den kansel uiten van voor vorst Ferdinand beleedigende woorden, wei gert aan die dagvaarding gevolg te geven, omdat zijns inziens geene enkele rechtbank in het land bevoegd is, over hem te oor- deelen. laat me niet met mijn gedachten alleen. Ze drijven me tot vertwijfeling. Je diep ongelukkige, eenzame Helene. (Wordt vervolgd.) Door de mijnwerkers in Durham is be-' sloten de 10 pCt. loonsverhooging, door de mijndirecties aungeboden, aan te nemen en alzoo af te zien van een algemeene werk staking. Van verschillende zijden worden de on lusten op Creta toegeschreven aan de werk zaamheid der Russische agenten. De >Külni- j sche Zeituiig* geeft ook de verklaring van dien herleefden ijver. Zij herinnert, dat kei zer Wilhelm uit Athene, waarheen hij zich in den herfst zal begeven ter gelegenheid j van het huwelijk zijner zuster met den Griekschen kroonprins, waarschijnlijk een bezoek bij den sultan zou brengen. Zulk een bezoek zou door eene zekere partij in Rusland met het grootste leedwezen wor den gezien, en om de reis naar Konstan- tinopol te verhinderen, beproeft men nu van dien kant ook de reis naar Athene onmogelijk te maken. Daartoe moeten de gebeurtenissen op Creta dienen. De Rus sische consul-generaal op Creta heeft het sprookje verzonnen en verspreid, dat keizer Wilhelm bgzonder veel belang stelt in het lot van Creta en daarom de annexatie van dit eiland bij Griekenland wenscht; hij zou nu den sultan hebben verzocht, hem Creta af te staan, en hem daardoor in staat te stellen, dit aan zijne zuster, bij haar huwe- ljjk met den Griekschen troonsopvolger, als een soort van bruidschat mede te geven. Sedert dien tgd wordt op Creta de naam van den Duitschen keizer steeds genoemd, als men spreekt over de bevrijding van het Turksch gezag. Te St. Petersburg rekent men er op, dat de heer Yon Bismarck aan die geruchten en die verwachtingen geen voedsel zal willen geven, en dat hg daarom zgn best zal doen, om den keizer van een bezoek aan Griekenland terug te houden. Ging de keizer echter toch en wilde hg den sultan begroeten, dat zou deze hem met groot wantrouwen ontvangen. Dank zg de feitelijke tegenwerking en de geheime kuipergen der Engelschen is de Duitsche Emin-pacha-expeditie, onder lei ding van dr. Peters, thans als geheel mis lukt te beschouwen. Peters manschappen hebben hem, op 60 na, verlaten, en 200 dragers, die door een vriend van Peters in Zanzibar waren aangeworven, mogen, krach tens verbod van den Sultan, de hoofdstad niet verlaten. Yan een naar het binnenland trekken kan dus vooreerst geen sprake zijn. HEUSDEN, 2 Aug. Op het werk voor den nieuwen Maas mond, nabg deze gemeente, vond men heden namiddag een kind drijvende in een put achter de machineloods. Door zgn zusje werd het het eerst opgemerkt en op het drooge gebracht, toen bleek dat dit het driejarig kind van zekere d. B. was, dat aan het moederlijk toezicht was ontsnapt en weldra de laatste levensgeesten uitblies. 3 Aug. Een ventje van 7 a 8 jaar, het zoontje van J. de Kort, viel heden avond bij het spelen in de Haven. De brievenbe steller G. Kuypers alhier, die den treurigen toestand van het kereltje opmerkte sprong er bg en had de voldoening hem behouden aan wal te brengen. Bg de heden gehouden keuring van zoog-hengstveulens werden 6 stuks getoond, waarvoor prijzen werden toegekend aan(in alphabetische volgorde gesteld) den zwarten met kol van P. Bax te Heesbeenden don kerbruinen van B. Branderhorst te Meeuwen; den bruinen van J. Straver Wz. te Babylo- niënbroek, en den bruinen met kol van P. Verhoeven te Herpt. Volgens voorwaarde moeten deze veulens weder op de Septembermarkt te Heusden als hengst worden getoond, om de prijs te kunnen ontvangen. Aan het postkantoor alhier en de daaronder resorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Juli ingelegd f 3978.90, terugbetaald f 1577.37. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het num mer 760. AALBURG, 5 Aug. Aan de gezament- lijke inboorlingen van het dorp Aalburg behoort den uiterwaard »de Eb« genaamd. 1 Aug. 1.1. had alhier de uitdeeling plaats van den opbrengst dier goederen over het jaar 1888, z.g. van de Ebsgelden. Aan elk gezin, waarvan man of vrouw of beiden alhier geboren zijn, werd f 7.75 uitbetaald. Met algemeene stemmen werden daarbij tot waardsmannen herbenoemd de heeren Adrs. van Wgk en Marcelis van Drunen. GENDEREN. Door stemgerechtigde leden der Ned. Herv. kerk van Doeveren en Genderen is tot predikant beroepen de WelEerw. heer Vis, predikant te Herwijnen, prov. Gelderland. HERPT, 4 Aug. Dezer dagen had de werkman Smit alhier bij het werk op het land het ongeluk met zijn hoofd op een hard voorwerp te vallen, met het noodlottig toeval dat bg waarschijnlijk het licht van beide oogen zal moeten missen. Hij is ter verpleging naar Utrecht vertrokken. ZUILICHEM, 4 Aug. De onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, mej. H. Burghout, is als zoodanig benoemd aan een welgemeend af- eene bijzondere school te 's Hertogenbosch. Mej. Burghout was sedert 1884 aan de school alhier werkzaam. WOUDRICHEM. Van 23 tot 29 Juli werden op den afslag aangevoerd60 zomer- zalmen, die voor f0,75 a 1.25 per half kilo en 19 St. Jacobzuluien, voor f0,60 a 0.00 de h. KG. werden verkocht. 5 Aug. Zondag j.l. kwam de ver-j eeniging van architecten per extra bootj alhier aan, ten einde een bezoek aan het j fort Loevestein te brengen. In optocht, voorafgegaan door muziek, maakten zij een wandeling door de gemeente. Schier iedereen stemde mee in bij het spelen van de vader- landsche liederen, doch helaas werd er een einde aan gemaakt door den heer burge meester. In stemmige houding vervolgden zij hun wandeling, alleen bij het vertrek der boot zongen zij scheidslied. J.l. Zaterdagavond had de wielrijder S., uit Geertruidenberg, bij het afstijgen van zijn rijwiel het ongeluk zijn evenwicht te verliezen, waardoor hij viel en zijn arm ontwrichtte. Met behulp van een arm reed hij naar Sleeuwijk, alwaar hem ten huize van den heer Sprenger door dr. Geijtenbeek en dr. van Bremen geneeskundige hulp werd verleend. De reis huiswaarts moest hij per vigilante maken. Vrijdagnacht is de visscher S., die met zijn zoon op de Waal bij de Groen- lander boven Nijmegen visschende was, bij ongeluk te water geraakt en verdronken. Zgn ljjk werd kort daarna door zijn zoon opgehaald en is naar hier overgebracht. 's-HERTOGENBOSCH. Zooals uit achter staande advertentie blijkt, heeft de reglings- commissie der alhier op 20, 21 en 22 Aug. te houden nationale tentoonstelling van paar den, vee, land- en tuinbouw enz., besloten, in plaats van een groote gouden medaille en f 40 aan hengsten van inlandsch of ge kruist ras geboren in 1886 en vroeger, als eersten prijs uit te lovende prachtige gou den medaille van Zijne Majesteit en prijkende met de bustes van HI1. MM. den Koning en de Koningin. De medaille is vervaardigd aan de Rijks munt te Utrecht, zij is van zeer grooten omvang, keurig bewerkt, in een woord prachtig en getuigt van de groote belang stelling van den Vorstelijken Gever in den landbouw, de' voornaamste bron van ons volksbestaan. Dit Koninklijk geschenk zal de belang stelling in de Bossche tentoonstelling niet weinig verhoogen en eigenaars vooral van hengsten in wijden kring zullen zich voelen aangetrokken, naar die medaille mede te dingen, die den primitief uitgeloofden prijs van pl. min. f 100 in waarde verre overtreft. Binnenland. De Koningin heeft van haar gemaal op haar verjaarfeest een met twee prachtige Hongaarsche goudvossen bespannen rijtuig ten geschenke ontvangen. Bij het departement van oorlog is in overweging genomen een plan tot het maken van een verdedigingswerk aan het Vis- scherfje in de nabjjheid van de spoorbrug aan den Moerdijk. Aan de Eerste Kamer is een adres ver zonden door dr. A. Luyten, waarin hij dringend verzoekt een onderzoek in te stellen of te doen instellen naar zijne willekeurige opsluiting in een krankzinnigen-gesticht, opdat recht moge geschieden ten opzichte der gruwzame en vreeselijke omstandigheden, die met hem hebben plaats gehad. In de »St.-Ct.« zijn opgenomen de sta tuten der vereeniging tot stichting en in- te standhouding van scholen met den Bijbel Werkendam en de Werken, te Werkendam. De »Royal Agricultural Society« te Lon den heeft weer een vergadering gehouden, waar een voorstel werd behandeld, om der Regeering te verzoeken het verbod van in voer van levend vee uit Nederland te.hand- haven, totdat er geen mond- en klauwzeer meer in Duitschland zou voorkomen. Men besloot echter dit voorstel niet te steunen, daar het niet noodig werd geacht verder bij de Regeering op handhaving van dit verbod aan te dringen. Uit Nederland zijn sedert het vorige besluit der maatschappij geen nieuwe gevallen van de ziekte gemeld en daarom meende de vergadering deze zaak gerust aan de Regeering te kunnen overlaten. Een amendement, om bij dit antwoord te voegen dat de invoer van levend vee uit Ne derland werd afgekeurd, zoolang het klauw en mondzeer in Duitschland heerschte, werd met 12 tegen 7 stemmen verworpen. H. K. H. Prinses Sophie van Saksen- Weirnar heeft aan de commissie voor de noodlijdenden op Cura9ao f 500 geschonken en Prins Albert van Pruisen f 1000. Naar men verneemt, wordt binnen kort het rollend materieel in de personentreinen bij de Maatschappij tot exploitatie van staats spoorwegen met gecomprimeerd draagbaar gas verlicht. Reeds zijn eenige rijtuigen daartoe in gereedheid gebracht. De aanstaande te Breda te houden Land bouwtentoonstelling zal plaats hebben van 14 tot 17 September in de zanl en op de terreinen der Vereeniging Concordia.* Paarden en vee zullen op Dinsdag 17 September worden tentoongesteld op het exercitie-terrein der veldartillerie bij de Gasthuisvelden. Voor de bekrooningen zijn beschikbaar gesteld: 5 gouden, 26 verguld zilveren, 71 zilveren, 59 bronzen medaiiles, benevens een bedrag van f 330 aan premiën, alsmede een groot aantal eere-diploma's. Uit geheel Nederland worden inzendingen aangenomen. Opgave behoort te worden ge daan vóór 20 Augustus a.s. aan den len secretaris der regelings-commissie, den heer E. J. M. de Bruijn te Breda, bij wien koste loos programma's en inschrijvingsbiljetten zijn te verkrijgen. De verzending van oude scbapen is op Tessel in vollen gang. Gedurende deze week werden 924 stuks naar elders afgeleverd. De schapen gelden thans van f 16 tot f23 per stuk. Sedert Woensdag 31 Juli tot Vrgdag 2 Augustus zijn aan de vischmarkt te Go- rinchem afgeslagen 98 zalmen, van 2 tot 19 Lalve kilo's, prijs per half kilo f 0,60 tot f 0,79. J Aan het gemeentehuis te Borger zgn twee groote, zeer gave urnen aangebracht, die gevonden zjjn in het heideveld te Buinen, bij het delven van keisteenen, door W. Eil derts, te Drouwenermond. Deze urnen om derscheiden zich door eene buitengewone grootte. De eerste, lichtgrauw van kleur, is hoog 3 centimeter, heeft aan het bovenvlak of de opening eene doorsnede van 2 deci meter, in den grootsten omtrek of zooge- naamden buik 21/g decimeter en aan het voetvlak 9 centimeter in doorsnede. De ander, iets meer donkergrauw, is hoog 2 decimeter, is aan de opening in doorsnede of middenlijn 1.6 decimeter, bij den groot sten omtrek of buik 2 decimeter en aan voet 8.5 centimeter. Om de grootste bevin den zich twee kringen tot versiering die zeer eenvoudig zijn en bestaan uit schuine evenwijdig loopende streepjes, die op het maaksel dezer urn uitgedrukt zjjn. Beide urnen zijn heel gaaf en er bevinden zich daarin zooveel verkoolde beenderen, dat deze, na van den grond te zijn ontdaan, de urnen nog half vullen, waarbij beendertjes ter lengte van nagenoeg een vinger. Dat dit dus eene zeer belangrijke vonds is, is buiten twijfel. De urnen zullen, ten bate van den vinder, worden van de hand gedaan. Een werkjongen van den broodbakker M. te Dordrecht, de 14-jarige van S., was Woensdag met een kar brood uitgereden, om dat bij de klanten te bezorgen. Onder weg schijnt bij den knaap de lust tot reizen te zijn opgekomen, althans hij zette de bijna ledige kar nabij het Papendrechtsche veer neder, huurde eene roeiboot, onder voor geven dat hij brood aan boord van schepen moest brengen, en roeide met vier brooden en een beursje met omstreeks f 7, welke hij bij de klanten had ontvangen, de rivier op. Ongerust over zijn lang uitblijven, zond zijn patroon een knecht uit om hem te zoeken, doch deze vond slechts de onbeheerd staande kar. Later werd de boot in de Noord drijvende gevonden, met slechts het ledige geldbeursje er in. Van den jongen en het door hem medegenomen gei l is tot dusver geen spoor gevonden. Tegen acht uur Zondagavond is brand uitgebroken in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat te Leiden. De vreeselijke brand moet naar alle waarschijnlijkheid ontstaan zijn op het slaapkamertje van een der kinde ren van den heer Duyser, pachter der Stads- zaal, die zelf met zgn echtgenoote bloedver wanten, die van elders overgekomen waren om een huiselijk feest te vieren, naar den trein was gaan brengen, na vooraf de kin deren naar bed gebracht te hebben, elk kind in een afzonderljjk vertrek. Een juffrouw (de huishoudster) en de dienstbode waren met hen mede thuis gebleven. Plotseling ontdek ten dezen een brandlucht en kort daarna za gen ze dat de vlam reeds sloeg uit een der aan de zijde der Aalmarkt liggende kamer tjes, zoodat met de grootste moeite door hen nog kon gered worden het zich daar bevin dende vijfjarig knaapje. In het andere kamertje moeten de vlam men intusschen zóó geweldig gewoed heb ben, dat het niet meer te bereiken was. Men meende uit het kamertje, dat één en al vuur was, jammerkreten te hooren komen Helaas is gebleken dat een der knapen, hg, die zich bevond op het kamertje, dat het eerst schijnt gebrand te hebben, in de vlam men is omgekomen. Het verkoolde lijkje, of beter de verkoolde, grootendeels verteerde overblijfselen van het 7-jarig jongske, zgn Maandagmorgen gevonden. Men gist dat 'de jongen misschien met lucifers gespeel heeft. Van het gebouw, dat door de vlamnie werd aangetast, is het grootste gedeelte gt heel vernield. Het gedeelte, waar de bran ontstond, de concierge-woning, is totaal i een puinhoop herschapen, maar ook het ove rige heeft on'zaglijk geleden. De groote con cert-zaal, waaraan in den laatsten tijd zoo veel zorg werd besteed, is niet te herkennen is in een puinhoop, is in een ruïne herschapen Sommige brokstukken der galerij zijn be> honden gebleven, andere gedeelten werdei losgerukt en naar beneden geworpen dooi neerstortende stukken en balken van d< weldra nedervallende kap. Ongeveer tien uren kon men zeggen da men de vlammen meester was, doch voort' durend, tot ver na middernacht, moest nog op de ruïne worden gespoten, want telkens kwamen de vlammen daaruit weer opstijgen Blijkens een bij het Departement van Koloniën ontvangen telegram van den Gouv.- Gen. van Ned. Indië, heeft de Gouverneu van Atjeh het volgende geseind: «Nacht 25 Juli Kotta Pohama ernstig beschoten met kanonvuur. 26 Juli uitge rukt tot vernieling van het vijandelijk ge schut. Een kanon werd vernield; de overige vuurmonden werden door den vijand weg gevoerd. Versterking in Tjade Kedjoeroean, waar de vijand hardnekkig stand hield, ge nomen. Wg vonden ongeveer 30 lijken. Onzerzijds sneuvelden de kapitein van den generalen staf W. T. N. Von Geusau, de le luitenant der infanterie F. J. F. Veer man, de le luitenant der genie N. Hage- man en 18 mindere militairen en werden gewond 4 officieren en 87 minderen. Ge drag der troepen schitterend.* Het bovenstaand bericht, dat Zaterdag avond in de j>Staats-Ct.« verscheen, werd reeds daags te voren bij het Depart, van Koloniën ontvangen. Om de feestvreugde ter gelegenheid van den verjaardag der Koningin niet te verstoren, maar tevens om vooraf de hier te lande woonachtig betrekkingen van de in het telegram als gesneuveld opgegeven officieren van het treurig feit in kennis te stellen, schortte de Minister van Koloniën de publiekma- king op. Kotto Pohama ligt aan de uiterste Noor delijke grens van Atjeh Tjade Kedjoeroean, ligt er schuin tegenover, door een breed moeras daarvan gescheiden, en is door kreupelhout gedekt. Daardoor alleen laat het zich verklaren dat men te Kotta Po hama van de toebereidselen tot den vijande lijken aanval niets heeft bemerkt. Overigens vernemen wij, dat naar 't ge voelen der Regeering de algemeene toestand van Atjeh, ofschoon onverwacht door dezen uitval verstoord, steeds bevredigender wordt, zoodat de Minister van Koloniën zich vleit eerlang aan den Staten-Generaal de noodige voorstellen te kunnen doen, om tot een volledige pacificatie te geraken. (Vad.) Aan den »Java-Bode« wordt een geval medegedeeld van hersenvlies-onsteking bij een klein kind, ontstaan door de gewoonte van de min, om het over den schedel te wrijven, ten einde het in slaap te krijgen. Het kind is gestorven. Bm-prer-lijlte S5»tancJ. Meeuwen c. a, van 1 tot 31 Juli. Geboren: Ilendrika, d. v. A. de Rooij en Maria Kant; Antonia, d. v. P. J. van de Koppel en P. LankhaarJohanna, d. v. C. Straver en M. Burghout; Peter, z. v. A. Muskens en P. H. Hustings. Overleden: H. van Tilburg, 51 j., echtg. v. G. de NoijH. Kuckuck, 6 m., z. v. M. Kuckuck en H. Lankhaar. Dussen. Ondertrouwd: Cornelis Nieuwen- huizen, jm. 25 j., en Petronella de Wit, jd. 24 j.; Antonie v. d. Bosch, jm. 22 j., en Johanna Jacoba Leggangers, jd. 24 j.; Adri- aan Arrijgen, jm. 42 j., en Adriana van Dusseldorp, jd. 43 j. Gehuwd: C. Nieuwenhuizen met P. de Wit. Geboren: Jan, z. v. H. van Daalen en C. Holleman; Wilhelmina en Martinus, d. en z. van A. van Olst en C. van Biesen Maria Johanna, M. v. C. Nouwes en A. van den Broek; Maria Wilhelmina, d. v. H. de Bodt en M. A van Dijk; Een onecht kind mannelijk geslacht); Antonie Johannes, z. v. A. van der Pluijm en Th. Lensvelt; Adriana Wilhelmina, d. v. J. Rijkers en A. C. M. v. Pluijm; Govert, z. v. H. de Rooij en J. AI. Donkersloot; Jozef Christiaan, z. v. W. A. Hoffman en J. G. Janssen; Theodora Maria, d. v. G. v. d. Pluijm en C. van Dinteren. Overleden: Theodorus Rijke, jm. 38 j. 331e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 2e Klasse. Trekking van 5 Aug. Prijs van f5000: no. 4282; f1500: no. tselijk Nieuws. IVeêrTnnclscli Indië.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2