Buitenland. Boulanger heeft eèn proclamatie tot het volk gericht, dat hij zijn eenigen rechter noemt. De proclamatie volgt het dossier op den voet, en noemt de daarin uitgesproken beschuldigingen schandelijken laster. Volgens de »XIXe Siècle* hebben 200 Fransche officieren, leden van de militaire club te Parijs, besloten hun ontslag te ne men, als de heer Alibert, officier bij het territoriale leger, die als getuige een ver klaring voor het Hooggerechtshof heeft af gelegd in de zaak van Boulanger, zijn demissie niet aanvraagt. »Havas« meldt onder reserve het gerucht, dat een vroeger ordonnance-officier van Boulanger, thans nog in dienst, in 't ge heim is gearresteerd wegens landverraad. Na de terechtstelling van Boulanger zou de zaak eerst aan 't licht komen. Boulanger heeft aan het socialistisch-re- visionistisch comité van het 18e arrondis sement van Parijs bericht dat hjj de can- didatuur voor het tweede district aanvaardt. Door de Berlijnsche bakkersgezellen is besloten eerlang, op een onverwacht oogen- blik, andermaal het werk te staken; doch zóo, dat de patroons geen gelegenheid heb ben terstond andere knechts te ontbieden, wat de vorige grève deed mislukken. In de eerste zes maanden van dit jaar zijn 50,996 landverhuizers uit Duitschland vertrokken. Op bevel der Pruisische regeering zjjn aan de Russische grenzen maatregelen ge nomen om de overbrenging der veepest, die in Russisch Polen officieel is geconstateerd, te voorkomen. Te Mulhausen is een 20-jarig meisje den 23 Juli in slaap geraakt en sedert niet ont waakt, ofschoon zij alle teekenen van leven bljjft geven. De wapenschouwing over de Engelsche vloot is schitterend geweest.. Het weder was prachtig. Te half vier in den namiddag scheepte de Duitsche Keizer, vergezeld van Prins Hendrik van Pruisen, van den Prins en Prinses van Wales en den Hertog van Cambridge, zich in aan boord van het Ko ninklijke jacht »Victoria and Albert«. Toen werd de optocht gevormd met het jacht >Galatea« aan de spits en vervolgens de »Victoria and Albert«, de s>Hohenzollern«, »Osborne«, de »Euchantress« en de »Mag- dalena«, welke laatste den lord-mayor en de schepenen van Londen aan boord had. Dit jachten-eskader voer langs de liniën der oorlogschepen, welker bemanningen op de raas en in het want paradeerden en hoera riepen. De wapenschouwing duurde tot half zes, waarna de admiraals en kapi teins der Britsche vloot door den Duitschen Keizer ontvangen werden. Na de revue begaf zich Koningin Vic toria aan boord van de »Alberta« welk schip om de scheepsmacht heen stoomde. Te 7 uur keerde de Koningin op Osborne- House terug. Zij droeg op de schouder een strik in de kleuren van het Duitsche dra gonder-regiment, dat eershalve onder haar bevelen is gesteld. Keizer Wilhelm dineerde bij de Koningin. Daarbij waren aanwezig Prins Heinrich van Pruisen, Prins Christiaan van Sleeswijk- Holstein, graaf Herbert Bismarck, graaf Hatzfeldt, Lord Salisbury, Lord Duflerin en anderen. Te Whitwood werd een gezin van zeven personen vergiftigddoch na vier uren slaag den de geneesheeren er in bij alle patiënten weer de schijnbaar uitgedoofde levensgeesten op te wekken. Het bleek, dat de vrouw het beddengoed met insectenpoeder had bestrooid. Het bezoek van den Shah van Perzië heeft der Engelsche regeering f 92,000 ge kost, ongeacht de receptie-kosten, die uit de fondsen der koningin bestreden worden de minister van financiën zal voor het uit eengaan van het Lagerhuis het voorstel indienen den post onvoorziene uitgaven met dit bedrag te verhoogen. Naar aanleiding van ontvangen rappor ten, heeft de Spaansche Regeering een streng onderzoek bevolen naar de beweerde fraudes en omkooperijen van ambtenaren zoowel te Madrid als in de provinciën. Reeds zijn ver scheidene comptabele ambtenaren ontslagen »De woorden waren 't niet, 't was de manier, waarop hij me aanzag. Ik had groo- ten lust hem om den hals te vallen.* Krankzinnigzei Mevrouw Harland, een verachtelijken blik op Janie werpend, en verliet, zonder een woord te zeggen, de kamer. Janie wachtte, tot de deur achter haar dicht was, en zei toen niets meer dan >God zy dank!* (Wordt vervolgd.) en voor den rechter gedaagd om zich te verantwoorden over onregelmatigheden in de adminstratie, die, naar men beweert, alle grenzen te buiten gaan. Een nader bericht meldt: De geheele gemeenteraad van Madrid is afgezet. Een onderzoek, geleid door de heer Aguilera, heeft aangetoond, dat de adminis tratie twintig jaren lang verschrikkelijk in de war is geweest. Eenige maanden gele den poogde de stad Madrid eene leening van ongeveer honderd millioen pesetas te sluiten. Yan alle zijden werd daartegen ge protesteerd, en de operatie bleek inderdaad zoo weinig in het belang van de stad te zijn, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken haar verbood. Het rapport van den heer Aguilera somt talrijke misbruiken en onge regeldheden op, die onder het bereik der strafwet vallen. Hij vermeldt gevallen van schromelijke bevoordeeling van enkele per sonen bij onteigeningen, bij den aankoop van slechte of waardelooze terreinen voor rekening van de stad van sommige, die aan vrienden en cliënten werden uitbetaald, voor dat zij nog verschuldigd waren. Ook bij het sluiten van contracten en bij aanbestedingen hadden grove misbruiken plaats. Bij het innen der belastingen en der accjjnzen ging men zeer onregelmatig te werk, natuurlijk steeds ten gunste van de vrienden. Zoo bleek het, dat in één maand 20.000 blikken kisten met petroleum waren aangevoerd, waarvoor geene rechten waren betaald. Deheer Aguilera noemt den financiëelen toestand van Madrid zeer moeilijk en zorgwekkend. Terwijl voor de belangrijkste takken van dienst geen geld was te vinden, werden millioenen uitbetaald aan personen, wier aanspraken, op zijn zachtst uitgedrukt, zeer betwistbaar waren. De oude schuldeischers werden niet betaald de uitloting voor de amortisatiën was een wassen neus. Elke maand werd de uitbeta ling van coupons aangekondigd, maar slechts de eerste personen, die zich aanmeldden, ontvingen werkeljjk geld. Aan de anderen werd medegedeeld, dat zij te laat kwamen, en dat er geen geld meer in kas was. De rechtbank zal van een aantal der door den heer Aguilera aan het licht gebrachte feiten kennis moeten nemen. Voor het beheer der loopende zaken is door de regeering een tijdelijk hoofd der gemeente benoemd, bene vens eene commissie, die hem ter zijde zal staan. Volgens een bericht uit Rome, zou Crispi, om volledig op de hoogte te bljjven van hetgeen er in het Yaticaan met opzicht tot het beweerde vertrek van den Paus omgaat, overal schildwachten hebben geplaatst bij alle deuren van het Vaticaan, terwijl dag en nacht patrouilles langs de tuinen zich bewegen. In de laatste 14 dagen zijn niet minder dan 80 personen te Charkoff gearresteerd, waarvan meer dan een derde Joden zijn. Ook te Odessa zijn de arrestatiën aan de orde van den dag. Men zegt, dat de politie in het bezit is gekomen van een volledige lijst der leden van een revolutionnaire partij in de zuidelijke districten, die zich snel schijnt uit te breiden. De Russische regeering heeft de wet af- gekondigt, waarbij bepaald wordt, dat het gymnasium met onderricht in de Duitsche taal te Birkenruheen te Fellin (gouvernement Lijfland) binnen drie jaren moeten gesloten worden. Het staatssubsidie aan het gymna sium van Birkenruheis reeds met 1/13 Juli jl. opgeheven. De Turksche regeering doet wat zij kan, om het uitbreken van een burgeroorlog op Creta te voorkomen. Riza-pacha, de tijde lijke gouverneur, die reeds te Ganea is aan gekomen, begon met een bevel uit te vaar digen, dat alle Turksche troepen zich in de forten moeten terugtrekken, ten einde botsingen met de weerspannige inwoners te verhoeden. De laatsten, die zich op 8 uur afstand van Canea in de bergen verzameld hebben, zijn ongeveer 600 man sterk, allen goed voorzien van achterlaadgeweren, re volvers en krijgsvoorrrad, ofschoon de in voer dezer artikelen reeds sedert jaren is verboden. Luidens bericht uit Konstantinopel heeft de Porte besloten het eiland Creta in staat van beleg te verklaren. De Grieksche bevolking verlaat in grooten getale het eiland. Er zijn weder een duizend tal vluchtelingen met twee Grieksche stoom schepen naar Griekenland vertrokken. De toestand op Kandia moet ernstiger wezen, dan de officiëele tijdingen aangeven. Te Athene komen zoovele vluchtelingen aan, dat het moeite kost hen allen onder dak te brengen. Eene commissie, met den patriarch der Russische kerk aan het hoofd, hield eene inzameling en verschafte onder komen bij particulierende Italiaansche ge zant stelde de lokalen der Italiaansche school ter beschikking der commissie. Op de Wabash-Western line* is bij Kansas-City een trein aangevallen door roovers, die met revolvers gewapend de rei zigers dwongen alles, wat zij aan geld bij zich hadden, af te geven. Bij eene inspectie van het 13e regiment huzaren te Pesth hadden de manschappen twee uren achtereen verschillende oefeningen uitgevoerd, toen de commandant-kolonel von Bles het bevel gaf om in galop te rij den. De paarden waren echter zoo vermoeid, dat zij dit niet meer konden doen. De eerste rjjen vielen en de volgende vielen over hen heen, zoodat het terrein in een oog wenk als bezaaid was met gevallen ruiters en paarden. Een huzaar werd terstond ge dood, drie werden zoo zwaar gekwetst, dat aan hun beterschap wordt getwijfeld, der tien braken beenen of armen en tien werden licht gekwetst. Bovendien bekwamen 87 paarden zulke ernstige wonden, dat zij voor den dienst onbruikbaar werden. Zaterdag zal te Nisch een bijeenkomst plaats hebben van den jongen Koning van Servië met zijn vader, Risticks, den regent Beli-Markovitch en den Minister-President, om definitief de verhouding van Koning Alexander tot Koningin Nathalie te regelen. Omtrent den brand te Spokane-falls, in den staat Washington, in het N. W. der Vereenigde Staten, worden enkele nadere bijzonderheden gemeld. Daar de telegrafische gemeenschap is verstoord, weet men er nog weinig van. Het blijkt intusschen, dat de nog nieuwe, doch reeds sterk bevolkte (20000 inwoners tellende) stad, welke groo- tendeels uit houten huizen bestond, bijna geheel is vernield. De schade bedraagt 15 millioen dollars. Spokane-falls is in grootte de derde stad van Staat Washington; ze volgt op Seattle, dat niet lang geleden mede geheel afbrandde. De brand ontstond 's avonds te 6 uur in een restauratie; in een oogwenk stonden 21 huizenrijen in vlam, waaronder het spoorwegstation, de opera, eenige hotels en publieke gebouwen. Yan persoonlijke ongevallen spreken de nog onvolledige be richten, die tot 's nachts 2 uur reiken, toen de vlammen nog voortwoekerden, niet. Volgens ontvangen berichten uit Yoko hama, is Japan in de eerste dagen van Juli door vreeslijke overstroomingen geteisterd. Honderden huizen zijn weggespoeld en tal van menschen omgekomen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 9 Aug. Z. M. heeft aan mr. E. van Heioma, op zjjn verzoek, met ingang van 1 Oct. a. s., eervol ontslag verleend als griffier van het Gerechtshof te 's Hertogenbosch, onder dank betuiging voor zijne in rechterlijke betrek kingen bewezen diensten. De »Staatsct.« bevat de volgende sta tuten der volgende vereenigingenKaats- heuvelsche muziekvereeniging Apollo,* te Kaatsheuvelen tot stichting en instand houding van scholen met den bijbel te Werkendam en de Werken, te Werkendam. In de »N. Bred. Cour.* lezen wij het volgende bericht uit Breda, waarvan ons echter niets bekend is: Een meisje van ongeveer 17 jaar, dochter van de weduwe V. en dienende als kinder meid bij een zeer geachte familie alhier, werd Zondagmiddag, nadat zij eerst haar driemaandelijksch loon aan hare moeder had afgedragen, vermist. Het is te begrijpen, dat hare familieleden en vooral hare moeder den ganschen vol genden dag en nacht in de grootste onge rustheid doorbrachten. Maandagmiddag ontving men echter de geruststellende tijding, dat zij goed en wel bij eene te Heusden wonende tante gearri veerd was, waarheen zij zich te voet bege ven had. Tegenzin in het dienen schijnt de oorzaak te zijn geweest tot dezen ojpberaden stap. WIJK, 9 Aug. In het vorig nummer van uw blad las ik het bestaan van »de Eb* als een toegift aan de inboorlingen van Aalburg. Ons dorp, dat met Aalburg eene zelfde gemeente uitmaakt, is daarin niet mede deelgerechtigdmaar heeft voor zijne in boorlingen »de Wijksehe Waard«, in oude schifturen »Wijkerzand« genoemd. Trekt in Aalburg elk ge2in, waarvan man of vrouw inboorling is, een gelijk deel uit de jaarlijksche opbrengst; hier is de verdeeling van den opbrengst daaraan niet gelijk- De Wijksehe Waard is schaarschgewijze verdeeld, d. i. in het recht tot weiden van één rund. Ieder nu die het recht heeft op één schaar, kan daarop één stuk vee laten weiden; ter wijl zij, die slechts gedeelten van scharen bezitten, het gezamenlijk weiden of verhuren. Het verschil in eene gedeeltelijke of eene of meer scharen, berust op, wat de militairen zeggen, anciënniteit. Eiken poorter toch, die gehuwd is of een eigen haard bezit, is als zoodanig mede deelgerechtigd op genoemde weide. Naar mate men langer eene huishouding bezit, klimmen de aatideelenzoodat de minste beziiter slechts y« schaar bezit eu er hoogbejaarden zijn die het recht hebben op 2 scharen, hetgeen ook, naar ik geloof, het maximum is. Dat dit voor on vermogenden eene groote uitkomst is, behoeft niet nader te worden aangetoond. Dit jaar wus de opbrengst voor een ge heel jaar gering en bedroeg gemiddeld slechts f 17; trouwens de pachtsommeu waren al gemeen niet hoog. HAARSTEEG.^ Eene niet alledaagsche verrassing viel een onzer landbouwers dezer dagen te beurt. Eene koe, die op eene afgelegen weide liep, werd onverwacht opgemerkt met een kalf in zijne nabijheid, dat reeds 2 a 3 dagen oud bleek te zijn en zich zeer te goed deed aan de koemelk. Een dag, nadat beiden naar stal gebracht waren, merkt de buurman eveneens een kalf van pl. m. vier dagen in zijne weide op, hetgeen blijkbaar van elders was over- geloopen en ten slotte een tweelingzuster van het eerstgenoemde bleek te zijn. Te verwonderen is het, dat zulk een beestje van een of twee dagen, twee sloten heeft kunnen passeeren om in een ander wei land te belanden; daarna 1 of 2 dagen zon der voedsel heeft rondgeloopen om nu met hare zuster als een gezond en zeer geljjkend tweelingpaar in denzelfden stal met de moe der te vertoeven. Maandag 1.1. sloeg de bliksem alhier in een boom, als ook in een van het na burige Luttelherpt. Te Vlijmen sloeg hij in den gemeentetoren van de Hervormde kerk. KAATSHEUVEL, 6 Aug. Maandag in den vroegen morgen ontlastte zich eene hevige onweersbui boven onze gemeente. De regen viel in stroomen van den hemel en felle bliksemstralen, gevolgd door rate lende donderslagen, doorkliefden onophou delijk de lucht. De bliksem sloeg in de woning van den timmerman P. D., verbrijzelde eene glasruit, versplinterde het houten beschot eener bedstede, waarin de zoon van D. rustte, en baande zich eenen uitweg over den zolder door 't dak na nog een balk vernield en eenige pannen afgerukt te hebben. Ofschoon enkele oogenblikken door den schrik als verlamd, was de zoon van D. ongedeerd gebleven. Het hemelvuur veroorzaakte gelukkig geen brand, zoodat dit ongeval betrekkeljjk goed is afgeloopen, ANDEL. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gem. van Op- en Neêr-Andel door ds. Baart de la Faille, predikant te Am- stelvePD HERPT. Dinsdag 1.1. had alhier op het werk tot verlegging van den Maasmond een treurig ongeluk plaats. Een der machinisten werd door een jon gen van 17 jaar geplaagd, tot eerstge noemde, na te vergeefs enkele malen te hebben gewaarschuwd, in toorn ontstak, en den jongen een duw gaf waardoor hij tegen den grond tuimelde, met gevolg dat hij op een hoop ijzer terecht kwam en zijn arm brak. Nog denzelfden nacht werd de dader door de Maréchaussée alhier in verzekerde be waring gestelddoch kon na afloop van het onderzoek weder tot zijne werkzaam heden terug keeren. De jongen is naar het gasthuis te 's Bosch vervoerd. WOUDRICHEM. Tot secretaris-penning meester van het waterschap Nieuwen Ban, is met algemeene stemmen herbenoemd de heer B. A. van der Colff alhier. DE WERKEN, 6 Aug. Door den ijveri- gen gemeente-veldwachter Van Santé werd gisteren de 16-jarige jongen van Schaar alhier, verbaliseerd wegens het beschadigen van knotwilligen. Moge dit een voorbeeld voor andere geven, en daardoor een einde komen aan de gegronde klachten van tal van landbouwers in deze streek. GORINCHEM. Bij de op 7 en 8 Aug. te Amsterdam gehouden akte-examen voor hoofdonderwijzer, is o. a. geslaagd de heer H. L. A. van Bommel, alhier. Binnenland. Blijkens de in de »Staats-Courant« opge nomen statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Mei 1889, bedroeg het aantal overledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's Hertogenbosch 36,10; Arnhem 17,06; Dordrecht 18,18; 's Gravenhage 19,57 Rotterdam 26,86Am sterdam 25,11; Middelburg 13,36; Utrecht 25,02; Leeuwarden 26,15; Zwolle 19,08; Groningen 21,67 Assen 32,05; Maastricht 1801. Het sterftecijfer over het geheele rijk bedroeg 21,41. Uit eene mededeeling in de »N. R. Ct.« moet men opmaken, dat bij de koffieveiling te Rotterdam, van Regeeringswege la§t is gegeven geen koffie te gunnen dan tot 2s/4 ct. boven de raming, of met andere woorden, tot den basis van 51 ct. voor goed ord. Java. De >N. R. Ct.« verdiept zich in gissingen omtrent de redenen, die tot dezen onge- wonen maatregel kunuen geleid worden, en spreekt den wensch uit, dat ook in het be lang van den handel deze redenen spoedig worden bekend gemaakt. Onze groentenuitvoer naar Engeland en Duitschland is sedert 1860 ongelooflijk toe genomen. In dat jaar bedroeg de waarde der versche en gedroogde groenten, die ons lund exporteerde, min of meer 2 ton gouds. Iu 1884 was dat bedrag gestegen tot 161 millioen en daarenboven nog 6 ton aan in gemaakte groenten. L.l. Zaterdag is het personeel van de Lucifersfabriek te Apeldoorn medegedeeld, dat de Apeldoomsche fabriek aan het einde van dezen maand wordt gesloten. Eenige der meest geschikte employés en arbeiders kunnen te Eindhoven op de daar weder in werking te stellen fabriek worden geplaatst. Zoo gaat 't, wanneer men buitenlandsche industrie boven binnenlandsche stelt. De luitenant Yeerman, die met 20 anderen te Atjeh sneuvelde, is een Bredanaar en ont ving zijne opleiding tot officier aan de mili taire school te Meester Cornelis. Den 26en Juli '81 tot officier benoemd, werd hij den 23n Febr. '87 le luitenant. Door zijne uitstekende eigenschappen als mensch en kameraad, stond hjj hoog aangeschreven bij de makkers. Steeds vroolijk en opgeruimd, maar als het te pas kwam, zooals iu dienst, hoog ernstig, was Frans de aangewezen persoon om vroo- lijkheid te brengen, daar, waar ze noodig was. Jaren lang, te lang eigenlijk, bracht Veerman op het oorlogsterrein door, en al is hij nu heengegaan, zijn naam zal steeds blijven leven, en op de lippen zijn der kameraden, die hem als officier hebben ge kend en met hem voor dien rang hebben gewerkt. Ruste hun asch in vrede, doch moge die assche worden gewroken op een wijze zoo als dat tegenover helden gepast, is want al zijn de bijzonderheden nog niet bekend, de namen en de personen der gesneuvelden staan er borg voor, dat zij als helden zijn gevallen, merkt de >N. R. Ct.« op. Naar »De Tijd« verneemt, is de Amster- damsche commissie voor de uitzending van werklieden naar Parijs, aanvankelijk met goeden uitslag werkzaam tot het inzamelen van bijdragen. Van de mate waarin deze bijdragen nog toevloeien, zal het afhangen, hoeveel werk lieden de reis zullen kunnen ondernemen. Intusschen staat nu reeds vast, dat een zeker aantal spoedig zal aangewezen worden. Bovendien kunnen wij mededeelen, dat de patroons, die hun werklieden voor eigen rekening naar Parijs wenschen te zenden, bij het comité onder zekere voorwaarden en tegen betaling van den vermoedelijken kost prijs, deze werklieden kunnen doen profi- teeren van het geleide en de voordeelen waarover de commissie beschikt. De uitkomsten der zalmvisscherijen op de Waal waren in de laatste 8 dagen vrij bevredigend. Boven Tiel werden een 25-tal zalmen gevangen, en onder Brakel 31 stuks. Te Woudrichem bedroeg de geheele vangst 79 z.; te Gorinchem 97 z. en 3 st.; onder Hardinxveld 99 z. én 16 st. Zalm gold tot f 1.15 en steur tot 32 ct. per 1/2 K.G. Ook in de gemeenten Kampen en Kam perveen heerscht de besmettelijke vlekziekte onder de varkens in vrij hevige mate. Van één landbouwer te Kamperveen o.a. zijn reeds 12 stuks gestorven en verbrand ge worden. Ds. F. Haverschmidt te Schiedam her dacht Zondag zijn 25-jarigen dienst als predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar. Een student aan de Amsterdamsche Uni versiteit is op een uitstapje in Zwitserland in een afgrond gevallen, waarbij hij ter stond het leven verloor. Sedert Zaterdag 3 tot Dinsdag 6 Aug. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 122 zalmen, van 3 tot 29 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,62 tot f 0,95, 1 Een inwoonster van Heerenveen is Zater dag jl. in slaap gevallen en nog niet weder ontwaakt. In de 17e zitting der algemeene Synode der Ned. Herv. kerk werd de agenda o. a. ingevuld met een merkwaardig stuk, ingezon den door de synodale commissie der Christel. Geref. Kerk in Nederland. Het is het eerste dat de Synode van wege die kerk sinds hare vestiging heeft ontvangen, en behelsde een antwoord op de uitnoodiging, ook aan haar dezerzijds toegezonden, tot medewerking aan het den Waldenzen aan te bieden blijk van sympathie. De synodale commissie der Christ. Ger. Kerk bericht, dat zij, ondanks hare warme sympathie voor de Waldenzen, de bevoegdheid mist tot het nemen van maat regelen tot bedoeld einde. Zij deed dit met de bede, dat het feest moge strekken tot eer van 's Heeren naam en tot zegen voor velen. In dezelfde zitting werd beraadslaagd over het rapport, ingediend door den heer War- molts, namens commissie B voor de nieuwe wetsvoorstellen, over een wetsvoorstel van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2