hebben ondervonden van zijn bezoek en eindigde met het uitdrukken van zijn leven- digen wensch dat de Koningin hem een te genbezoek te Berlijn mocht komen brengen. Aan de toasten, te Cowes en te Aldershot uitgebracht, wordt hier groote politieke be- teekenis gehecht. Het Berliner Tageblatt verneemt, dat het bezoek van den Keizer ook den persoonlijken band, die den Keizer aan het Engelsche hof bindt, zal bevestigen. De Weener »Xeue Freie Presse* verneemt, dat dit bezoek van veel beteekenis zal blij ken, bepaaldelijk wat het zuidoosten van Europa aangaat. Zonder dat eene alliantie wordt aangegaan, zou men het toch er over eens geworden zijn, dat de Engelsche politiek zich in dezelfde richting zal bewegen als die van het drievoudig verbond. Gladstone heeft het plan de Parijsche tentoonstelling nog te gaan bezoeken. De Shah is, naar men verzekert, ten zeerste gebelgd uit Engeland vertrokken. Hij moet het niet hebben kunnen verkrop pen, dat Koningin Victoria verzuimde hem uit te noodigen tot de feesten bjj gelegen heid van het huwelijk harer kleindochter. Algemeen wordt verwacht, dat de Kamer verkiezingen in Frankrjjk op 6 Oct. e. k, zullen worden gehouden. Aan de »Soir« wordt uit Marseille gete legrafeerd, dat bijna een conflict had plaats gehad tusschen Fransche alpenjagers en Italiaansche bersaglieri (soldaten). Een on derzoek is ingesteld. In de zitting van het Hooggerechtshof van 9 Aug., waarin de procureur-generaal zijn requisitoir voortzette, wordt Boulanger beschuldigd van te hebben onderhandeld met von Bismarck. De achttienjarige Paula Römer en haar negentienjarige zuster Eugenie, sprongen Vrijdagavond in de rivier de Spree, te Ber lijn, met het doel zich van het leven te be- rooven. Een zestienjarige schippersknaap, Ernst Kohl heet de wakkere jonge man, redde beiden, met gevaar voor zijn eigen leven en bracht ze, niet zonder moeite, op het droge. De meisjes hielden elkander krampachtig om klemd en verzetten zich tegen haar redding. Men denkt, dat zij tot deze wanhopige daad uit vrees voor een stiefmoeder besloten. Twee zestienjarige gymnasiasten te Mann heim, die bij het laatste overgangs-examen waren gedropen, hebben zich in een nabij gelegen bosch doodgeschoten. Er is een plan in bewerking voor een scheepvaartkanaal van Bordeaux naar Cetta, ter verbinding van Rhone, Saone en Seine. Flinke schepen zouden daardoor binnens lands van 't Kanaal naar de Middellandsche Zee kunnen stoomen. Te Eschenburg, bij Winterthur, in Zwit serland, is een Eiffeltoren van 100 voet hoogte opgericht. Daar Eschenberg 595 meter boven den waterspiegel ligt, is deze toren nog 50 nieter hooger van de aarde verwijderd dan de Parijsche. De Zwitsersche Bondsraad heeft besloten het houden van het internationaal congres, dat Bebel en Liebknecht te Bazel in Sept. wilden doen plaats hebben, te verbieden. De Keizer van Oostenrijk en de aarts hertog Frans Ferdinand zijn heden met een talrijk gevolg te Berlijn aangekomen. Keizer Wilhelm en de gezamenlijke prin sen, alsmede Bismarck, von Moltke, Blu- menthal, een aantal generaals en Herbert von Bismarck waren aan het station. De begroeting der beide keizers was allerharte lijkst en de beide vorsten waren zichtbaar aangedaan. Eene eerewacht deed dienst en de muziek speelde het Oostenrijksche volks lied. Nadat de eerewacht vertrokken was en Bismarck den keizer van Oostenrijk ge naderd was om hem te begroeten, reden de beide keizers weg in een met vier paarden bespannen open rijtuig, aan beide zijden om geven door troepen van de gardeduizenden en duizenden personen juichten de vorsten in geestdrift toe. Alle gezantschappen ook het Russische en Fransche, hebben heden gevlacht. Dit is opmerkelijk, want bij het bezoek van den Koning van Italië hebben zij dit niet gedaan. Men zegt dat de rijkskanselier dit jaar de gewone keur te Kissingen niet gaat nemen. En hieruit leidt men af, dat het bezoek van aangezien en haar zoo lang en hartelijk uit gelachen, dat ze eindelijk moest meelachen. 't Was toch beschamend geweest! Nu echter wilde ze eindigen en naar Todo gaan; zoo even was mama van hem ge komen en die berichtte, dat het kind op heden niet erger was en geen spoor van koorts had. (Wordt vervolgd.) den Keizer van Rusland te Berlijn wellicht nog eenige waarschijnlijkheid heeft. Uit Pesth wordt gemeld, dat 3000 werk lieden in de Funfkirchener steenkolenmijnen hebben gedreigd het werk te staken, wan neer de werktijd niet ingekort en het loon niet verhoogd wordt. De overheid aldaar had reeds tijdens de arbeidstaking der mijn werkers in Duitschland bericht ontvangen van de Duitsche autoriteiten, dat er Duitsche mijnwerkers naar Funfkirchen op reis wa ren gegaan, om er de werklieden op te hitsen. Daar er nu echter ook met dynamiet wordt gedreigd, zijn er strenge militaire maatregelen genon en. Te Toulouse is een sedert zes maanden in volle werking zijnde fabriek van valsche bankbilletten ontdekt. De fabrikanten* zijn gearresteerd en al de werktuigen in beslag genomen. Koning Alexander en Koningin Natalie zullen elkander te Kischenieff, en niet in Rumenië ontmoeten. Er heerscht onder de bevolking van Li verpool groote opgewondenheid wegens de veroordeeling van mevr. Maybrick, wegens vergiftiging van haar man. Men zegt, dat eene pititie van duizenden personen tot de Regeering zal worden gericht, om het dood vonnis te schorsen en een nieuw en volle diger onderzoek te bevelen, daar men mevr. Maybrick onschuldig blijft achten, geljjk zij-zelf volhoudt te zijn. Het prospectus is verschenen van eene uitzending van Amerikaansche werklieden naar de Parijsche tentoonstelling, op groot- sche schaal ontworpen. Het gezelschap zal bestaan uit 40 van de meest bekwame werklieden in even zooveel vakken. Het aantal leiders bestaat uit 9 personen van erkende bekwaamheid. De reis gaat over Engeland naar Parijs en vervolgens over Brussel en Antwerpen naar Essen, en daarna terug. Deze uitzending wordt uit particu liere middelen bekostigd. BIjjkens een telegram uit Mexico zjjn de gevangenen, die in het fort San Juan de Ulloa in Vera-Cruz werden bewaakt, in opstand gekomen. De soldaten, die te hulp werden geroepen, moesten van hun vuur wapens gebruik maken en schoten 20 ge vangenen neer. Eerst na deze executie kon het oproer bedwongen worden. Uit Zanzibar wordt dd. 8 Aug. aan de »New-York Herald« gemeld, dat Stanley langs de Oostkust met Emin Pacha oprukt, met 9000 man en een enorme hoeveelheid ivoor, doch dat de dag van zijn aankomst nog onzeker is. De Sioux-Indianen (in Dakota) hebben 11 millioen acres land ter beschikking van de Yereenigde Staten gesteld, om die door landverhuizers te doen bebouwen. Jflsm tselijlx JNieuws. HEUSDEN, 13 Aug. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag, 2 en 3 dezer, werd uit eene weide onder Delft eene koe ontvreemd ten nadeele van W. A. te Overschie. In den nacht van Zondag d.a.v. ontving de politie alhier bericht, dat bedoelde koe vermoedelijk des Zaterdags met de Bossche boot zou zijn vervoerd tot Wijk en van daar, door een min of meer als heer gekleed persoon, zou zijn geleid, die op den weg naar Heusden het beest trachtte te ver- koopen. Meer was voor onzen ijverigen comman dant der maréchaussee niet noodig om nu ook weldra te weten, dat bedoeld beest door Heusden was gevoerd en te Herpt was verkocht aan den landbonwer J. V., maar de vermoedelijke dief was gevlogen. Toch gelukte het hem zijn spoor te vinden en de verdachte te Helmond te doen aan houden en naar 's Bosch op te zenden. Op 9 dezer geconfronteerd met den kooper was liegen niet meer mogelijk en volgde dan ook weldra een volledige bekentenis, waarbij bleek dat de dief zekere E. H. J. M. v. d. L. was. Had onzen commandant dus alle vol doening voor zijne gegeven moeite, zij werd verdubbeld, toen hij uit zijn signalement opmaakte, dat hij dezelfde persoon moest zijn, die in Juni 1.1. een koe uit eene weide te Loosduinen stal, ten nadeele van J. d. R. Ook dit werd hem zoo duidelijk gemaakt, dat ontkennen niet meer kon baten. Een en ander had dan ook zijne over brenging naar het huis van arrest te 's-Bosch ten gevolge, alwaar hij ter beschikking van den heer officier van justitie werd gesteld. Door Ged. Staten van Noordbrabant is in hunne vergadering van Dinsdag be sloten de jacht op klein wild te openen op 31 Augustus a.s., met zonsopgang. 12 Aug. Van alle zijden komen, zoo uit Heusden als uit de omstreken, nieuwe Leden voor de N.-Brab. Maatsch. v. Landbouw opdagen, aan welk lidmaat schap dan ook in deze dagen bizondere voor- deelen zijn verbonden (zie achterstaande advertentie). We vernemen dat het aantal inzendingen, van uit deze streek, naar 's-Bosch zeer be langrijk zal zijn en wij kunnen er bijvoegen dat verschillende inzenders nog vooraf zich voor een lidmaatschap hebben aangemeld; om niet bet voordeel er van te willen ge nieten zonder de maatschappij ook naar hun vermogen te steunen. 12 Aug. De stoomboot »Geertruida Catharina* bracht beden middag een tachtig- tal postduiven aan, die ten 2 ure losgelaten werden. Nog geruimen tijd zag men ze hier boven de stad rondvliegen» De sterke zuid westen wind scheen het hen moeieljjk te maken om de koers terug te vinden. De werkzaamheden aan den Nieuwen Maasmond, nabij deze gemeente, vorderen goed. Het personeel is dan ook zeer versterkt en bedraagt thans circa 400 personen. CAPELLE, 8 Aug. Woensdagavond om streeks 10 uur werd het 8jarig zoontje van G. M. alhier uit de Oudestraatsloot opgevischt. Sedert 7 uur werd 't vermist. Zijn vader, een schipper, was niet thuis. Men kan zich den treurigeu toestand voor stellen, waarin dit huisgezin verkeert. RAAMSDONK, 7 Aug. Gisteren avond ontstond brand in de woning van C. v. D. alhier, tijdens de bewoners zich elders aan het werk bevonden en het 9jarig dochtertje in de nabijheid speelde; huis en schuurtje zijn totaal afgebrand, niettegenstaande de twee brandspuiten zeer spoedig ter plaatse waren en water gavende oorzaak is weder als gewoonlijk onbekendhuis en schuur zijn verzekerd, doch ongelukkig de inboedel niet; het mocht den buren slechts gelukken een zeer klein gedeelte der tilbare have, waaronder een varken, te redden. De vrouw des huizes trok zich de zaak zoodanig aan, dat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Voortdnrend bljjft de handel in leveran ti ehooi lusteloos. Het laatst afgeleverde deed f 10 per 500 kg. af. De tijd voor het inza melen der tweede snede (toemaat) begint te naderen. Uit de hand wordt de hooitoemaat op vele plaatsen voor f 15 tot 25 per hectare verpacht. In stroo gaat hier en daar nogal wat om, voor dadeljjke behoefte wordt f 9 a 10 per 500 kg. besteed; op leveriug blijft het voor f 9 aangeboden. BRAKEL. Door den Raad dezer ge meente is f 25 beschikbaar gesteld, om den kinderen op 31 Aug. a. s. een feestje te bereiden, ter viering van den verjaardag van ons geliefd Prinsesje. Den weleerw. heer W. van Esveld, predikant der Ned. Herv. kerk alhier, heeft toez. van beroep ontvangen naar Rumpt. SLEEUW IJK, 7 Aug. Naar men van vertrouwbare zijde verneemt, bedroeg op den 1 dezer maand het aantal voltrokken huwe lijken alhier, juist 100% meer dan het vorige jaar op dien datum. ALMKERK, 9 Aug. De uitslag der te Dussen van wege de atd. Almkerk der Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw gehouden keuring is als volgt Bekroond met den len prijs de heer M. Schaap, te Woudrichem; met den 2en prijs de heer B. Snoek alhiermet den 3en prijs de heer P. Verschoor, te Dussen; met den 4en prijs de heeren Gebrs. Hagoort, te Dus sen met den 5en prijs de heer Leonardus van der Pluijm, te Dussen, voor hengst veulens. De uitgeloofde premie bedraagt voor iedere veulen f 20. Voorts zijn bekroond met den len prijs de heeren Van Kooten, te Dussenvoor een merrieveulende heer B. Snoek, alhier, voor eene 11/2 jarige merriemet den 2en prijs de heer Hendrik van Vuren te Dussen voor een merrieveulen. Deze prijzen bestaan uit een diploma. DEWÈRKEN ex SLEEUWIJK. In de j.l. Zaterdag gehouden openbare vergade ring van den raad dezer gemeente werden onderzocht de geloofsbrieven van de heeren W. F. van Langen, herkozen raadslid, en A. van 't Sant, bij herstemming gekozen in de plaats van W. van Arkel. Na onder zoek besloot de raad tot toelating van den heer W. F. van Langen en tot niet toelating van den heer A. van 't Sant. GORINCHEM. Door mejuffrouw Bar bara de Jong, alhier overleden den 23 Juli laatstleden, is bij uiterste wilsbeschikking gelegateerd, vrij van successierecht, Aan de Diakonie Armen der Hervormde gemeente in Gorinchem, duizend gulden. Aan het Kerkgenootschap der Hervormde gemeente in Gorinchem, duizend gulden. Uit Parijs is bericht, dat de »Matin« mededeeling deed, dat in den gezondheids toestand van Z. M. den Koning weder on gunstige verandering zou zijn gekomen. Ook in de Duitsche bladen wordt zulk een tijding vermeld. Bovendien wordt daarin medege deeld, dat professor Rosenstein, die thans te Friedrichroda vertoeft, naar 's-Graven- hage zou ontboden zijn. Op een verzoek om inlichtingen ontving het »Hbl.« evenwel van een zijner Haagsche berichtgevers ten antwoord, dat van een opontbod van prof. Rosenstein in de resi dentie niets bekend is. De »Amst.« meldt ook dat het bericht van de Matingeheel onjuist is. Aan het »Utr. Dagblad« wordt zelfs be richt dat de toestand van Z. M. den koning tegenwoordig zóó gunstig' is als men met mogelijkheid mag verwachten. Z. M. toch verricht met opgewektheid Hds. bezigheden. Hij staat 's morgens vroeg op en gaat des avonds niet naar bed, alvorens de brieven en dienststukken, die met de laatste post, d. i. te ruim 9 uren, zijn aangekomen, te hebben nagezien. Wel bezoekt dr. Vlaanderen telken mor gen te acht uur Z. M., maar dat kau meer als een geneeskundig toezicht beschouwd worden, want geneesmiddelen worden er niet meer gebruikt. De eenige klacht die Z. M. uit, is over een onaangenaam gevoel, dat opgewekt, wordt door staan, loopen en rijden. Bestond dat niet, dan zou men Z. M. voor volko men gezond kunnen verklaren. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 20 Augustus, ten 2 ure. De Regeering zal voorstellen om het wa pen der maréchaussee uit te breiden. Het plan is eene geheel nieuwe derde divisie in het leven te roepen ter bezetting van de provincie Gelderland ten oosten van den IJsel, verder de provincie Overijsel, met uit zondering van het gedeelte gelegen op den linkeroever van den IJsel en de gemeenten (Stad en Ambt) Vollenhove, Blokzijl en Kuinre; voorts geheel Drente, benevens het zuidoostelijk deel der provincie Groningen en de provincie Friesland. De divisie zal uit 36 bereden brigades zijn samengesteld en behalve 5 officieren 198 onderofficieren en minderen sterk zijn. De divisie-commandant zal te Zwolle, de vier districts-commandanten respectieveljjk te Zwolle, Assen, Almeloo en Ruurloo ge vestigd zijn. De heer A. G. Hoogeveen (antirevolu tionair), sedert 1880 lid der Provinciale Staten voor Alphen, is te Bennekom over leden. De overledene was een der stichters van de Vrije Universiteit te Amsterdam. Met ingang van 15 dezer, des nachts ten twaalf ure, worden de zalmzegenvisscherijen weder gesloten tot 15 October a.s.; alleen met zalmsteken en drijfnetten mag gedu rende dien tijd naar zalm worden gevischt. Op 16 dezer zal het 25 jaar geleden zijn, dat het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam op plechtige wijze, in tegenwoordigheid van Prins Frederik, werd geopend. De varkensziekte is in bijna al de 57 gemeenten der provincie Groningen uitge broken. Het spek, enz., is dan ook zeer in prijs rijzende en kost bijna zooveel als puik rundvleesch. Varkens, die geen eetlust toonen, het begin der vlekziekte, worden terstond afgemaakt en voor 12 cents en nog minder per half kilogram van de hand gezet. In eene Woensdag te Rotterdam gehou den vergadering van het bestuur der maat schappij ter bevordering van vlas-industrie in Nederland is, in overleg met eene daartoe door de leden benoemde commissie, be sloten, dat die commissie zich binnenkort naar Riga zal begeven, teu einde voor de leden der maatschappij te trachten Riga lijnzaad aan te koopen in de beste streken des lands, van vlas, dat door haar daar te veld gezien en beoordeeld kan worden, om zoodoende vertrouwd zaad voor den uitzaai te bekomen. Er zijn reed pl. m. 800 ton nen besteld. De te Brussel opgerichte Vereeniging tot bescherming van den Nederlandschen werk man, heeft voorloopig een locaal gevestigd in de rue Treurenberg aldaar. Zij heeft in ons land den steun verwor ven van invloedrijke mannen van verschil lende richting. De burgemeester van Amsterdam, de heer Van Tienhoven de heeren De Bruijn en Wertheim, leden van de Eerste Kamer; Brouwers, lid van den Raad van State; dr. Schaepman en baron Michiels van Ver- duijnen, leden van de Tweede Kamer, heb ben evenals de bisschop van Utrecht en andere invloedrijke personen, zich bereid verklaard deel uit te maken van het bestuur tot bescherming van het werk. Alles wijst op een welslagen van deze instelling, ten grieve van de vele Neder- landsche werklieden, die zich onder de Brus- selsche bevolking bevinden. De inrichting zal 15 Aug. e.k. geopend worden; de plech tige inwijding zal op een nader te bepalen dag plaats hebben. De heeren Kuyper, Van Dam Smeer te Rotterdam en De Vries Co. te Amsterdam, agenten der Union Steamship Company (Limited) hebben uitgegeven een Beknopt handboek voor reizigers naar Zuid-Afrika.* Op beknopte maar duidelijke wijze deelt de schrijver van dit, niet in den handel zijnd, werkje een aantal bijzonderheden mede om trent de Kaapkolonie, den Oranje Vrijstaat, Natal en Transvaal. Hij plaatst zich daarbij zooveel mogelijk op het standpunt van den modernen reiziger en landverhuizer, lieden die minder naar de geschiedenis des lands vragen of uitvoerige statistieke gegevens verlangen, maar een antwoord wenschen op de vraagWaar kan ik iets nieuws, iets wetenswaardigs zien?* of Waar kan ik geld verdienen en een nieuw bestaan vin den?* Eenige goed uitgevoerde illustratiën benevens eene duidelijke kaart des lands luisteren den tekst op. Allen, die er aan denken naar een ander werelddeel te ver huizen, kan de lezing van dit werkje wor den aanbevolen. Uit Ridderkerk wordt als een bewijs van de groote waarde der landerijen aldaar en van de hooge prijzen, die er voor besteed worden, gemeld, dat by eene dezer dagen gehouden openbare verkooping van ruim 10 heet. bouw - en weiland, gelegen te Slikker veer, ouder de gemeente Ridderkerk, eene som besteed werd van f 20,226.33 of bijna f 2000 per hectare, behalve de kosten. Edison, de 42-jarige Thomas Al va Edison, de beroemde uitvinder van zoo menig hulp middel voor de ontwikkeling van de mensch- heid, is voor het eerst van zijn leven op weg naar Europa. Hij is vergezeld van zijn vrouw, kinderen en compagnon. Men zal hem ongetwijfeld een schitterende ontvangst bereiden in Europa, dat, niet minder dan Amerika, zooveel aan zijn genie verschul digd is. Naar men verneemt, zal te Gasselternij- veen een proeftuin worden aangelegd door het hoofdbestuur van den landbouw in Drente. Een buitengewoon congres van den socia- listischen jongelingsbond zal Zondag 1 Sept. te 's-Gravenhage gehouden worden. De suikerbieten, die velen, in den omtrek van Amerongen in de plaats van tabak, zijn gaan telen, beloven veel. De opbrengst kan volgens deskundigen f 400 a f 500 per HA. zjjn, en de planten kunnen goed op tegen die in de Betuwe verbouwd. De zuivere op brengst kan f 300 a f 400 per HA. bedra gen, terwijl men met de tabak in 1888 ge middeld slechts f 140 per HA. maakte. Dat een volgend jaar zoowel daar als in den omtrek van Eist grootere uitgestrekthe den grond met bieten zullen worden bebouwd, is zeker, te meer ook daar dat gewas den grond minder uitput dan wortelen en erw ten. Aan het proefstation zal thans een on derzoek worden ingesteld over het suikerge halte der daar verbouwde beetwortelen. Een boot van de »Atjeh«, waarin zich 4 Nederlandsche matrozen bevonden, is bij Christiana omgeslagen. Van de »Atjeh« werd oogenblikkelijk een boot uitgezet, ter wijl reddingboeien over boord werden ge worpen. Aldus gelukte het drie der matrozen te redden, maar de vierde verdronk. Na eenige uren dreggens werd het lijk opgehaald. De ongelukkige was matroos 1. kl. aan boord van de »Afjeh«, en heette Larmeyer. Op een weiland nabij Rijp is dezer dagen een gele mol gevangen. Ongeveer honderd arbeiders hebben zich te Wolvega bij den burgemeester vervoegd met het verzoek om werk. Van Alkmaar zijn vervoerd 18 personen, die allen werden opgezonden naar de rijks werkinrichting te Veenhuizen. Onder hen bevond zich een persoon, die een kapitaal van f 100,000 heeft doorgebracht en thans wegens bedelarij was opgepakt. In een buitengewoon »Politieblad« be richt de commissaris van politie in de le sectie te Amsterdam, dat op Zaterdag 3 Aug. jl. Heinrich Leonard André Hon Hon, 35 jaar, eertijds onderofficier bij het Ned. leger, laatstelijk boekhouder bij de firma A. D. Duitz en Zoon, handelende in diaman ten, zich op eene valsche quitantie aan de Amsterd. Bank heeft doen afgeven 25 bank biljetten, elk van f 1000. Eerst op Woens dag 7 Aug. is zulks ontdekt. Vermoedelijk heeft Hon Hon sedert het buitenland be reikt, wellicht reisde hij af naar Parijs. Te Bergen-op-Zoom is door de politie proces-verbaal opgemaakt tegen eene vrouw, houdster van een bierhuis zonder vergun ning, wegens het dronken maken van een 12-jarigen knaap. Zij heeft nl. den jongen 10 glazen bier toegediend en 8 glazen jenever. Het geld had de jongen van zijne blinde moeder gestolen, met welke omstan- digheid, naar men zegt, de kasteleines bovendien bekend was. Te Houtrijk en Polanen is gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht de voormalige armmeester van het algemeen armbestuur. Hij wordt beschuldigd van het zich opzettelijk toeëigenen der hem ter uit- keering toevertrouwde gelden, welke bedra gen alsdan door hem als bedeelingen werden verantwoord. Een minderjarig meisje, dat heimelijk de O Binnenland. O OO

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2