\onel Henry, en onder zijn toezicht ver vaardigd. Yoor het vervoer der brug waren 25 spoorwagens noodig. Toen zij op het bepaalde punt was aan gekomen, werd, onder leiding van genoemden kolonel, met den arbeid onmiddelijk een aanvang gemaakt door eene afdeeling spoor wegtroepen uit Versailles en eene compagnie pontonniers uit Avignon. Om de brug te slaan, moest er eerst een aarden wal worden gelegd ter lengte van 100 nieter, vervolgens eene pontonbrug van 200 meter, en einde lijk de stalen brug van 380 meter. In 24 uren was het geheele werk gereed, en kon de draagkracht dezer spoorbrug worden be proefd. Het groot aantal aanwezige officieren van hoogen rang bewees ten volle welk groot gewicht in het Fransche leger aan deze proefneming werd gehecht. De uitslag was zeer gelukkig en verdiende in hooge mate aller tevredenheid. Het Hoog Gerechtshof heeft graaf Dillon en Henri Rochefort schuldig verklaard aan medeplichtigheid aan samenzwering tegen den Staat. Het onderzoek betreffende de beschuldi gingen van verduistering en knevelery is thans aangevangen. Boulanger, Dillon en Rochefort zjjn ver oordeeld tot deportatie naar een vesting. Op het eiland Berber, eigendom van Graaf Dillon, is, op last van het Hooggerechtshof, provisoir beslag gelegd. By gewezen arresten heeft de Raad van State de verkiezingen van Boulanger tot lid van de Algemeene Raden vernietigd. De vrouw van Boulanger leeft met haar oudste dochter Helene zeer stil te Versailles. Zij leest geen enkele courant en bezoekers mogen den naam van den generaal in haar tegenwoordigheid niet noemen. Dezer dagen echter, toen het proces toch even ter sprake kwam, verklaarde mevrouw BoulaDger, dat zij niet in echtscheiding had toegestemd, om den generaal op zijn ouden dag tot steun te zjjn. »Ik denk daarover ook nu nog zoo. Het staat niet aan my hem te veroordeelen.* Te Limoges stond eergisteren terecht vrouw Souhin, beschuldigd van moord op haar 5 kinderen. Gehuwd met een werkman, die wegens gebrek aan werk tot diefstal was vervallen en gevangen was gezet en in de grootste armoede verkeerende, besloot de ongelukkige eerst haar kinderen en daarna zichzelf van kant te maken. Zij verkocht haar eenige bezitting, een geitje, aan een buurvrouw, onthaalde de kinderen op een lekker maal, bracht hen toen te bed en worgde hen in hun slaap. De oudste der kinderen was een meisje van 10 jaren, de jongste nog een zuigeling. Door kolendamp trachtte vrouw Souhin zich daarna van het leven te beroovenmen rond haar den anderen morgen echter bewusteloos, maar nog in leven. Vrouw Souhin is tot levenslangen dwang arbeid veroordeeld. Zy hoorde het vonnis uitspreken, zonder dat zy een vin verroerde. Toen zy naar de gevangenis werd overge- gebracht moest het volk, dat haar te lyf wilde, door de soldaten in bedwang worden gehouden. Edison, de vermaarde Amerikaan op het gebied der electriciteit, is te Parys aange komen. De tentoonstelling heeft hem der waarts gelokt. Te Calais zullen eerstdaags omstreeks 300 brandspuitgasten uit Londen met paar den, stoomspuiten, ladders en ander red- dingtuig worden ontscheept, om aan den internationalen wedstryd te Parys te gaan deelnemen. Bij het gezelschap bevinden zich 20 vrouwen, die evenals de mannen een helm dragen en op dezelfde wyze als zy de spuiten bedienen. Een koopman uit Erdmannrode wilde onlangs te Hersfeld 17 veulens, welke hy uit het buitenland besteld had, in ontvangst nemen; maar toen de spoorwegwaggon, waarmede zij vervoerd waren, geopend werd, waren al de veulens dood. Zij zijn blijkbaar door onvoldoende luchtverversching in den gesloten wagen gestikt. Toen j.l. Vrijdag een 10-tal leden van de wielrijders-vereeniging te Aken, van het bergachtige Montjoie terugkeerden, had een der leden, zekere Louis Kahr uit Aken, de onvoorzichtigheid om tijdens het afrijden van een berg de beide beenen op de stuur stang van zijn bicycle te leggen. Eensklaps ziet hy op zijn weg een hond liggen, hy tracht het beest door roepen en bellen op te schrikken, doch te vergeefs. Op het oogen- blik dat het voorwiel van zijne machine den hond raakt springt deze op. De tweewieler krijgt eene wending en stoot op een groo- tèn steen, met het ongelukkig gevolg dat Kahr tegen den grond wordt geslingerd en met gebroken ledematen door zijne inmiddels toegesnelde medeleden wordt opgenomen en weggedragen. De onmiddellijk ingeroepen geneeskundige kon niet verhoeden dat L. K. den volgenden dag aan de bekomen kneuzingen overleed. Bij de ter eere van den Keizer van Oosten rijk te Spandau gehouden manoeuvres is voor het eerst op groote schaal het nieuwe niet rookende buskruit toegepast. De uit komsten waren zeer verrassend. Op drie honderd meter afstands ziet men niet de minste rook, en slechts vlak in de nabijheid ziet men dunne wolkjes, die zeer snel ver vliegen. Ook is de knal zwakker en korter van duur. Toen de troepen naar huis gingen, wer den zij door een hevig onweder overvallen. De bliksem sloeg te midden van een piket uhlanen en doodde een man en een paard, terwyl vier soldaten en vele paarden letter lijk verlamd werden. Uit Madrid wordt gemeld, dat het ge meentebestuur 28 gemeenteraadsleden ge schorst heeft, die moeten terechtstaan wegens medeplichtigheid aan het ontdekte bedrog met de stedelyke financiën. Uit Jassy wordt bericht; Voor drie weken ongeveer manoeuvreerde het Ural'sche ko zakken-regiment in de nabyheid van Kiew. Om den hoofd-luitenant van den generalen staf, Zarabin, te toonen, waartoe zyn mannen in staat waren, kwam de overste van het regiment, Michailow, op de gedachte paarden en ruiters den Dnieper te laten oversteken. Het bevel daartoe werd gegeven op een plek, waar de rivier bijna 720 meter breed is, terwyl de stroomsnelheid er drie voet in de seconde bedraagt. Om ongelukken te voor komen, gaf de overste te kennen, dat de soldaten, die niet zwemmen konden, het waagstuk niet behoefden mede te maken. Maar niemand wilde achterblijven. Het ge heele regiment, de overste en de officieren aan het hoofd, zette zich in beweging, be gaf zich te water en bereikte zwemmend den anderen oever, waar het zich weder in rij en gelid opstelde, zonder een man of een paard verloren te hebben. Aan de New-York Heraldwordt uit Zanzibar gemeld, dat de Sultan zegt zijne vermoording of onttroning te duchten. Hij verdenkt de Duitschers en de Engelschen, dat zy tegen hem intrigeeren met zyn broe der Seydali, wien de Engelschen den troon van Zanzibar zouden toegezegd hebben te genover zekere concessiën, als totale ophef fing der slaverny. De volkshaat tegen Duit schers en Engelschen te Zanzibar groeit dagelyks aanmen vreest een algemeenen moord van Europeanen, die zelfs aangekon digd is tegen Zondag, den Mahomedaan- schen nieuwjaarsdag. De ongunstige berichten omtrent den gezondheidstoestand van den Paus worden tegengesproken. - Er wonen ongeveer 36.000 Zwitsers te Parys. - De Keizerin van Rus land wordt den 28 Augustus te Kopenha gen verwacht. - Na de voorstelling in het Fürsten-theater op het Prater te Weenen schoot de actrice Karoline Arthur-Schultz zich dood, zooals men zegt wegens onge lukkige liefde. - Het aantal personen, dat verleden week uit Engeland het Kanaal overtrok met bestemming naar Parys, be droeg vyftien a zestien duizend. Dergelyke cyfers werden vroeger nooit bereikt. - Te Parys is besloten tot de oprichting van een internationalen studeirtenbond. - Er is weer sprake van nieuwe reizen van den Duitschen Keizer, en wel in Sept. e.k. naar Madrid en Lissabon. IMjiiitselijli Nieuws. HEUSDEN, 16 Aug. Met betrekking tot de gestolen koe, (zie ons vorig nummer,) vernemen wij nog, dat de verdachte persoon de koe verkocht heeft voor f 105 en dat hy by zijne aanhouding nog f70 in zyn bezit was. Tot onze verbazing zagen wy uit Tilburg gemeld, dat genoemde persoon door de Maréchaussee aldaar is gearresteerd. Wij blijven volhouden, dat de aanhouding te Helmond is geschied en wel op last van den brigade-commandant alhier. 14 Aug. Bij de heden gehouden algemeene vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Hoogen Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, zijn voor de ontstane vacature van Heemraad gesteld als: le Candidaat de heer G. v. Everdingen te Heusden, als 2e de heer J. Straver Wz. te Babyloniënbroek, als 3e de heer P. J. van Bokhoven te Heusden, Bij de werkzaamheden a/d Nieuwen Maasmond Dabij deze gemeente werd heden materieel voor zandwagens aangevoerd. Een ijzeren rad schoot van een plank af en kwam op het been van een polderwerker i teiecht, waardoor het been brak en gedeel telijk verbrijzelde. Na eerst door dr. Van Gorkom te zijn behandeld is de patiënt naar het gasthuis te 's-Bosch vervoerd. OUDHEUSDEN. In deze gemeente heeft I zich een geval van besmettelijke vlekziekte onder de varkens voorgedaan. Door.den; plaatsverv. districts-veearts zijn, in overleg j met het gemeentebestuur, maatregelen ge nomen om de voortplanting der ziekte zoo mogelijk te beteugelen. NEDERHEMERT. Onze vroegere pre dikant Ds. Ph. S. Nierueijer, thans predi kant te Ochten, heeft het beroep naar Giessen-Oudekerk (bij Gorinchem) aange nomen. ZUILICHEM. De heer A. N. Schouten, onderwijzer te Brakel heeft deze week met gunstig gevolg examen afgelegd voor de acte fransche taal. DRUNEN, 13 Aug. Heden heeft de opneming plaats gehad van de gesubsidi eerde wegen »de Lage Papesteegc en de »Oudheusdensche Baau< door Burgemees ter en Wethouders, in tegenwoordigheid van den Heer Ingenieur, en den opzichter van den Waterstaat; waardoor de aanne mers van het eenjarig onderhoud van ge noemde wegen zjjn ontheven. WAALWIJK. Eenige leden der sociëteit sde Postduif* alhier, hebben hunne duiven naar Harwich gezonden. Deze vrjje vlucht is uitstekend geslaagd. Van de 7 aldaar per stoomschip Adelaide* aangebrachte duiven zyn 6 teruggekomen. Ten 7.20 voorm. opgelaten, kwamen de drie eerste aan om 10.25 en zoo vervolgens, zoo dat de laatste ten 12.30 t'huis was. SLEEUWIJK, 15 Aug. De verpachting der noten aan de djjkage van 't Oudland van Altena, heeft dit juar ruim 130% meer opgebracht dan by de jongste verpachting. De prijs aan den boom wordt geschat op f 4 per H.L. Tot directeur van het stoombooten- veer alhier, is in de heden gehouden ver gadering van aandeelhouders gekozen de heer J. Schoehuizen van Hardinxveld, in de plaats van den heer H. E. Wullings, die door zijn vertrek naar Loosdrecht als zoo danig had bedankt. WERKENDAM. Op de voordracht voor een onderwijzer le kl. aan de met 1 Sep tember e. k. te openen openbare school voor onvermogenden aan de Rijswijksche straat te 's Gravenhage, komt o. a. voor de heer H. F. N. Kern, onderwyzer aan de open bare school alhier. 14 Aug. Naar wij vernemen zal de nieuwe directie der Heusdensche boot (de hh. A. Wijnen Co.) een stoombootenveer- hoofd ter hoogte der nieuwe haven doen leggen. Veerman op dit veer zal worden de schipper G. van der Wiel. Alsdan zal er een brug van den dijk gelegd worden naar dit veerhoofd. De aanvrage daartoe is dezer dagen geschied. DALEM, 14 Aug. De door den Raad vastgestelde rekening der gemeente Vuren, dienst 1888, bedraagt in ontvangst f7929,02, in uitgaaf f5698,465, sluitende alzoo met een batig saldo van f2230,555. Het tractement van den brievengaar der alhier, is by Min. besluit van 26 Juli 1889, no. 192, verhoogd met f50, inge gaan 1 Juli j.l. ZEVENHUIZEN, 13 Aug. Eén dag droog weer, en de hoop van den landman begint te verlevendigen. En dat de hoop op een goed jaar verflauwd was, geen wonder Het koren met zijne zware aren vol dikke korrels begint door het aanhoudende natte weder te schieten en de aardappels zijn ziek. De vroege zyn geheel rot en het loof van de late is aangestoken. Het koolzaad is bijna geheel binnen. Gelukkig is dit beter bestand tegen den regen, zoodat het niet heeft gele den. Nog een paar dagen mooi weer en het is binnen. De pry zen van het koolzaad zyn tamelijk hoog. Reeds heeft een landman een 80 HL. verkocht a f 11.70. Den heer M. W. van der Hoeven, derde onderwyzer aan de le openbare school alhier, werd door den gemeenteraad een verhooging van salaris van f 50 toegekend. Binnenland. Z. M. heeft op zyn verzoek eervol ont slag verleend aan Mr. J. R. H. Van Schaik, als schoolopz. in het arr. Zaltbommel. De rekening van Nederlandsch-Indië over 1882 thans ook in druk aan de Ka mers rondgedeeld, bedraagt in ontvangsten f 130,315,166,13, in uitgaaf - 149,582,897,17 V2 zoodat het nadeelig slot f 19,267,731,04y3 bedraagt, welke som gevonden kan worden uit de leening van 1883, waarvan alsdan nog f7,398,533 beschikbaar blijft. Aan het departement van binnenlandsche zaken is men, volgens den Haagschen kro niekschrijver der >N. Gr. Ct.,« gereed met een voordracht tot splitsing der meervoudige in enkele kiesdistricten. Dit onderwerp gaat nu dezer dagen naar den Raad van State en zal onder de eerste voorstellen behoo- ren, die in de zitting 1889/90 zullen wor den ingediend. De Landbouwclub te Standdaarbuiten heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer ten gunste van het voorstel-Bahlmann tot heffing van invoerrechten op graan, enz. Daar hier te lande ouder de varkens de vlekziekte nogal voorkomt, denkt men er in Dnitsehland aan, om den invoer van onze varkens aldaar te gaan verbieden. Reeds heeft dc Regeering laten onderzoe ken, of er tegen dat verbod, vau Duitsche zijde natuurlijk, groote bezwaren zouden bestaan. In Juli kwamen o.a. in 27 van de 43 Friesche gemeenten bij 428 veehouders 1402 gevallen van besmettelijke varkensziekte voor. Op Prinsesjes verjaardag zal te 's Hage ook een vliegerwedstrijd gehouden worden. Uit Stockholm wordt geseind, dat de Koning van Zweden, ter gelegenheid van het aldaar vergaderende Oriëntalisten-con gres, professor J. de Goeje te Leiden, als zijnen gast genoodigd heeft. In de 24e zitting van de Alg. Synode der Nederl. Herv. kerk werd medegedeeld, dat de, door de Protestantsche kerkgenoot schappen in Nederland, met uitzondering van het hersteld-Luthersche en deChristelijk- Geref. kerk, die zich in deze onbetuigd lieten (de doleerenden vormen nog geen erkend kerkgenootschap) bijeengebrachte feestgave, den Waldenzen by gelegenheid van hun jubilé aan te bieden, ougeveer 20,000 lires (francs) bedraagt. urbeiderswoning, waarvan de bewoner en eigenaar een Duitscher was, die zich om streeks 8 maanden geleden te Hengeloo vestigde, 's Mans papieren waren niet in orde, en er was hem een termijn gesteld waarbinnen hij dit verzuim moest herstel len, terwijl hem anders een verder verblijf hier te lande zou worden ontzegd. Die termijn was verstreken, en toen wilde de burgemeester hem over de grenzen zetten. Eenige ingezetenen van Hengeloo kwamen echter den bedreigde te hulp, en door hun optreden werden de goederen van de reeds opgeladen wagens weer in huis gebracht. De burgemeester verscheen toen zelf op het tooneel, liet de wagens weder opladen en beval den voerlieden den weg naar Olden- zaal in te slaan. Halverw«>ge Oldenzaal, buiten de grens vau Hengeloo, werd echter de stoet ingehaald door eenen advocaat, die inmiddels te hulp was gehaald. De burgemeester was toen verdwenen, en on gestoord werd het ontvoerde aan den eigenaar teruggebracht. Deze heeft een aanklacht tegen het hoofd der gemeente Hengeloo ingediend, die, naar de »Zw. Ct'« verneemt, zijnerzijds proces-verbaal heeft doen opma ken tegen den advocaat, wegens het be letten van een transport. Van de verschillende proeven van enting tegen varkensziekte op de wyze van Pasteur, hebben wel die te Dwingeloo het beste succes opgeleverd. In het officiëel verslag omtrent den gezondheidstoestand van het vee over 1888 wordt daarin gezegd, dat deze proe ven volkomen geslaagd zijn, omdat geble ken is dat ile dieren, waarop de proef werd genomen, volkomen gezond bleven, en het plaatsen in besmette hokken niet den min sten invloed of stoornis uitoefende. In het verslag wordt dan ook op de voortzetting dier proeven aangedrongen. Ter gelegenheid van de Landbouwten toonstelling zal er op Vrijdag 13 Sept. te Haarlem eene harddraverij worden gehou den met paarden van zessen klaar. De prijs is f300, en de twee premiën respectieve lijk f150 en f50. De inschrijving wordt gesloten op 12 Sept., 's avonds te 10 uren. Het reglement der Nederlandsche Harddra verij- en Ren vereeniging zal worden ge volgd. Uit Tilburg meldt men aan de »N.Rt.Ct.« In den trein, die te 6.43 van Venloo alhier aankwam, bevond zich een Duitsch salonrjjtuig, waarin zich dr. Metzger met zijne familie bevond, naar men zegt op reis naar Domburg. De commissie, die zich te Amsterdam heeft gevormd voor de uitzending van werk lieden naar de wereldtentoonstelling te Parys, heeft eene niet onaanzienlijke som bjjeen gebracht, zoodat zij weldra 70 a 80 perso nen, in groepen verdeeld, de reis zal kun nen doen aanvaarden. By een dier groepen worden de werklieden uit Utrecht en wel licht uit andere plaatsen, aangesloten, ter wyl onderscheidene personen zich hebben aangemeld om de reis voor eigen rekening mede te maken. Op last van de justitie te Roermond is te Heel in beslag genomen de stembus met de stembriefjes der laatste Gemeenteraads verkiezing. Dit gescheidde naar aanleiding der klacht van eenige kiezers. Uit de Boven-Langstraat schryft men In geen jaren is de pluk van snyboonen zoo groot geweest als dit jaar. De markt prijs is dan ook zoo gedaald, dat ze van 6 tot 9 cents per 100 stuks reeds afgele verd worden. Met de koolsoorten is het daarentegen minder gunstig gesteld, daarvan wordt de opbrengst gering geschat. Vroege appelen worden van 20 tot 30 cent per 5 liter af geleverd, peren van 38 tot 43 cents naar kwaliteit. Sedert Zaterdag 10 tot Dinsdag 13 Aug. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem af geslagen 48 zalmen, van 3 tot 20 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,87 tot f 1,27, en 1 steur a f 24. In de >Zw. Ct.< geeft de heer Cd. F. Stork ingenieur een verhaal van eene ont voering, die op last van den burgemeester van Hengeloo plaats had den 10 Aug j.l. Eenige gemeente-veldwachters ontruimden dien dag, op 's burgemeesters bevel, eene De heer A. K. Hoekstra, bekend schaatsen- fabrikant te Warga, ontving gisteren het be richt, dat zyne schaatsen op de internationale sport-tentoonstelling, dezen zomer te Keulen gehouden wordende, met de gouden medaille zyn bekroond. In den afgeloopen nacht heeft te Sche- veningen een droevig ongeluk plaats gehad. Een 20-jarig jongeling, die voor zyne ouders een bokkingrookerij dreef, werd in den bokkinghang door het vuur aangetast en heeft zulke deerlijke brandwonden be komen, dat hy dezen ochtend, na een smar telijk lijden, in het ziekenhuis te 's Graven hage aan de gevolgen is bezweken. Men schryft uit Brielle: Woensdagmid dag is er by de oefeningen van een afdee ling van het korps Torpodisten ter reede van Hellevoetsluis een droevig ongeluk ge beurd. De sergeant v. L. is door het uit schieten van een ketting, waaraan 450 kilogram gewicht hing, zoodanig tusschen dien ketting en een torpedo beklemd ge raakt, dat hij op hetzelfde oogenblik dood bleef. Het lijk werd er naar het Ziekenhuis vervoerd en geschouwd, daar uitwendig geen spoor van beleediging is te ontdekken, be halve een schram van zeer weinig beteeke- nis; een zware inwendige kneuzing moet den dood tengevolge hebben gehad. De overledene zou binnenkort gepensioneerd worden. Hij was ongehuwd, en door zijn zeldzaam goed humeur niet alleen by zijn korps, maar ook by de burgerij zeer gezien. By het schyfschieten in het fort Vosse- gat te Utrecht, vloog een kogel over de borstwering heen en trof zekeren R. in een weiland werkzaam, in het been. De toestand van den gekwetste is zeer voldoende. - Te Harderwijk heeft een poging tot brandstich ting plaats gehad in de woning van zeke ren G. Als verdacht is aangehouden diens vrouw E. F. Ch., welke, na een woorden wisseling met haren man gehad te hebben, in opgewonden toestand, dat feit zou ge pleegd hebben. Zij heeft een volledige be kentenis afgelegd en zal naar Zwolle wor den overgebracht. Een dronken timmerman viel te Deven ter in den IJsel. Een schipper sprong in een bootje en redde hem. - Een opperman is te Rotterdam van het dak van een in aanbouw zijnd huis gevallen en zwaar ge kwetst naar het Ziekenhuis overgebracht. - Onder Velp is een 17-jarig jongeling by het zwemmen in den IJsel verdronken. - Uit de Kolkkade te Rotterdam is het lijk van een onbekend, omstreeks 40 jarig man, opgehaald. 13 mei*lijli e Stand. Heusden, van 8 tot 14 Aug. Ondertrouwd: Hendrik Willem Ja cobs, 28 j., en Cornelia Blom, 29 j.; Adri- aan Valk, 35 j., en Frederika v. Zeist, 26 j. Getrouwd: Cornelis van Spijk, 31 j., met Antonia Greeven Curvur. Geboren: Johannes Franciscus, z. v. Adriaan Tieleman en Anna Maria Willems; Antonie Christiaan, z. v. Geertrui v. Geffen. Almkerk, van 8 tot 14 Aug. Getrouwd: Adriaan Lagrouw, 31 j., met Johanna Adriana van de Koppel, 25 j. Geboren: Hendrik z. v. Nic. v. Andel en Dingena v. d. Stelt; Maria, d. v. G. v. Andel en E. Sintmaartensdijk. Overleden: Dirkje Verschoor, 77 j., wed. van Corn. Ritmeester; Pieter de La ter, 3 w.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2