V«pf uitgelachen. Neef en nicht schaterden 't uit over dien dobbelen trog en dat boe nen van den vlo^r. Daar zou men hen nooit toe krijgen. Veertien dagen later ontvangt de eerste een brief van neefboer, waarin deze den dood der varkens meldt. Aan vlekziekte wa ren ze overleden. »Ik heb er nog eens over gedacht, neef,« schreef hij, »en ik zal toch tegen den winter mijn hok volgens jou raad laten veranderen. De veearts zei dat 't toch zoo gek niet was, als 't wel leek.c Buitenland. Het bericht, dat de erfprins van Nassau, de vermoedelijke erfgroothertog van Luxem burg, verloofd is met Prinses Margaretha, de jongste zuster van den Duitschen keizer, werd te Luxemburg slechts door de Duitsch- gezinden met vreugde vernomen. In eenige cafe's ontlastten zich de gemoederen in de kreten »Leve Frankrijk Weg met Duitsch- land.« Algempen wordt gevreesd dat dit huwelijk de samensmelting van Luxemburg met het Duitsche rijk tengevolge zal hebben, terwijl de Luxemburgsche sympatieën naar Frankrijk overhellen. Ondanks den aanhoudenden regen hebben Dinsdag omstreeks 8000 der Fransche maires zich, ter begroeting van den president der republiek, naar het Elysée begeven. Er was, niet het minst,ook omdat ieder zoo spoedig mogelijk voor den regen schuilen wilde, een groot gedrang aan den hoofdingang van het paleis, waar met groote gestrengheid aan het voorschrift de hand gehouden werd, dat niemand dan de met hunne sjerp ge tooide maires toegelaten mocht worden. Onder de vaderlandslievende betoogingen waartoe het samenzjjn der duizenden maires uit geheel Frankrijk aanleiding gegeven heeft, mag bovenal vermeld worden het volgend adres, dat Zondag na afloop van het banket aan den president der republiek ter hand gesteld werd: »De maires van het departement der Haute-Loire, op den maaltijd aanwezig, stellen voor, als ware het ter bezegeling van de bijeenkomst der maires van Frankrijk, dat de thans te Parijs aanwezige maires, bezield van dezelfde gevoelens als indertijd den eed in de Kaatsbaan hebben ingegeven, plechtig zweren de republiek te dienen, lief te hebben en te verdedigen. De Boulangisten te Parijs zullen den 27n een protestmeeting houden, waarop Laguerre het woord zal voeren. Volgens gerucht zou generaal Boulanger nu werkelijk gezwicht zijn voor de redenen van de heeren Laguerre en Déroulède. Na lange overpeinzingen zou hij besloten heb ben naar Frankrijk terug te keeren en zich ter beschikking van de justitie te stellen, echter ëerst 4 of 5 dagen voor de algemeene verkiezingen. Zoo zou generaal Boulanger, naar opgemerkt wordt, verkiesbaar worden op den dag, waarop hij verzet aanteekent tegen het bij verstek gewezen arrest, waar door het proces voor het hooggerechtshof geheel vervallen en het arrest rechtskracht verliezen zou. Zijne vrienden zouden hem te Londen komen halen en met hem een jndrukwekkenden intocht in Frankrijk hou den. De stoet zou reeds geregeld en de boot voor den overtocht van Dover naar Calais reeds gehuurd zijn. De heeren Itochefort en Dillon zouden echter te Londen blijven. Een Franschman, de heer Cherdonnet, heeft den zijdewormen hun geheim afgeke ken. Hij heeft de levende fabrieken, waar moerbeibladen ingaan en zijde uitkomt, nauw keurig bestudeerd, en is tot de slotsom ge komen, dat de zijde ook langs chemischen en mechanischen weg uit cellulose te be reiden moest zijn. Op welke wijze hij te werk gaat is nog niet bekendmaar het toestel, waarin de cellulose tot zijde wordt verwerkt, is op de Parijsche tentoonstelling te zien, evenals de zijden stoffen, die uit de dunne draden zijn geweven. Maandagavond is de Eiffeltoren door den bliksem getroffen, zonder dat er persoon lijke ongelukken gebeurd zijn of eenige schade is toegebracht. Alle personen, die op dat oogenblik, 's avonds kwart voor tienen, op den toren waren, verklaren dui delijk een hevigen schok gevoeld te hebben, terwijl het inslaan een ontzettend geraas veroorzaakte. De heer Foussat, chef van den electrischen dienst, heeft droppels gesmolten metaal zien omlaag vallen, wat men ver moedt dat gesmolten koper is geweest van de spits van den bliksemafleider, die ge troffen is. De wachter van het licht, die geheel boven bij den vlaggestok zich bevond, heeft verklaard onmiddellijk na den slag omgeven geweest te zijn door eene dikke witte wolk, welke hij niet beter dan bij een sneeuwklomp zon weten te vergelijken. Blondin heeft om 50.000 frs. gewed, dat hij op een koord van het le plat van den Eiffel-toren naar den centralen koepel der tentoonstelling zal loopen, maar het is nog niet zeker of de autoriteiten hem zullen ver gunnen den toer te doen. Men zegt dat de Parijsche tentoonstelling niet 31 Oct., maar eerst half November zal worden gesloten. In het begin van Mei maakten twee in brekers gebruik van de afwezigheid der echtgenooten Duleton, Rue Saint-Denis, Parijs, om hunne woning binnen te drin gen en aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. Zoo kwamen zij ook in de kamer, waar het negenjarig zoontje Charles sliep. De kleine riep luide om hulp, toen een der dieven hem een groot slachters mes voor de oogen liet flikkeren met de woorden »Als ge schreeuwt, gaat ge dood.« Het kind verborg zich onder de dekens en beloofde niets te zullen zeggen. De beide inbrekers onderzochten alle meu bel, alle laden, en werden alleen in hunne bezigheden gestoord door een hond, die op het rumoer afkwam en niet onwillig scheen zich op de vreemdelingen te werpen. Vóór hij daartoe echter kon overgaan, had een der mannen het dier reeds bij de keel gegrepen en hem het mes in het lichaam gestoken. De dieven verzamelden daarna alle kleino diën bijeen, al het zilverwerk, eene som gelds, en verdwenen. Er werd door de bestolenen eene klacht ingediend, de politie deed een nauwkeurig onderzoek, doch vond niet het geringste spoor. Dinsdagmorgen herkende echter de kleine Charles onder de wandelaars een der dieven. Hij wees hem eenigen agenten aan, die den verdachte aanhielden en hem naar het politie bureau brachten. Hij stond daar bekend onder den naam Pierre, bijgenaamd de matroos. Hij erkende de feiten bedreven te hebben, doch wat zijn medeplichtige betrof, daarvan wist hij alleen, dat hij Eugène heette en ergens in de gevangenis te Parijs moest zitten. De Figarogeeft een lijstje van ver oordeelingen van de verschillende Hooge Ge rechtshoven, welke in en buiten Frankrijk in de laatste jaren van zich hebben doen spreken. Ranc werd in 1873 ter dood veroordeeld en is later afgevaardigde geworden van Pa rijs, Felix Pyat, ter dood veroordeeld, later afgevaardigde voor Bouches-du-RhöneAl- phonse Humbert, veroordeeld tot deportatie naar een vesting, is lid geworden van den gemeenteraad van Parijs, evenals de heeren Yaillant en Charles Longuet, die tot dezelfde straf zjjn veroordeeld en die uit naam van de stad Parijs 13,000 burgemeesters hebben ontvangen; Heni Rochefort, in 1871 veroor deeld tot deportatie, is afgevaardigde gewor den van Parijs en thans opnieuw veroor deeld graaf Andrassy, door de Oostenrijksch- Hongaarsche rechtbank ter dood veroordeeld, later eerste minister in hetzelfde keizerrijk generaal Prim, tweemaal ter dood veroor deeld, werd president der Spaansche republiek; prins Louis Napoleon, veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf, zag zich tot president gekozen en werd later keizer. Het merk waardigste echter is, dat sedert Lodewijk XVIII allen, die Frankrijk hebben bestuurd, ballingen zjjn geweest, uitgezonderd Mac Mahon. Volgens dépêches uit Berlijn schijnt het bezoek van den Czaar aan Duitschland nu toch ophanden te zijn. Volgens berichten uit Kopenhagen zou de Russische keizerin met de jongste kinderen aldaar vóór haren gemaal verwacht worden, terwijl volgens berichten uit St. Petersburg het volkomen juist is, dat de Czaar met zijne gemalin en kinderen heden (Vrijdag) over zee de reis aanvaardt. In verband daarmede zou dan de komst van den Czaar met den troon opvolger den 28sten Augustus verwacht moeten worden. De ^National Zeitung« weet zelfs mede te deelen, dat het bezoek te Potsdam, maar zonder eenig militair ver toon, gebracht zal worden. Op verschillende plaatsen in Engeland heeft een hevige storm gewoed. Bij South- port sloeg een boot om2 man verdron ken. Verscheidene booten worden vermist. Aan de kust van Noord-Wales is een jacht omgeslagen, 3 mannen kwamen om. De werkstaking in de dokken te Londen is de grootste sedert 1872. De strikers houden optochten van 2 mijlen lengte in het O. einde der stad en men schat hun aantal op 20.000. Zij vragen 0 stuivers per uur in plaats van 5 stuivers, 8 stuivers per uur voor extra-werk en verlangen ver andering in het stelsel, waarbij zij, dfe op werk wachten, slechts voor een uur of twee worden gehuurd. De maatschappijen wil len, wat dit laatste aangaat, het minimum op 4 uren stellen, maar blijven zich tegen de twee eerste eischen verzetten. Het Engelsche Regeeringsblad meldt, dat de Minister van Binneulaudsche Zaken heeft besloten Koningin Victoria voor te stellen, het doodvonnis van mevrouw Maybrick te Liverpool in levenslangen dwangarbeid te veranderen. Te Coosar (Ierland) woont een 100-jarige dame, Margaret Muldehill, die dezer dagen haar tweelingzuster verloordeze overleed, zonder voorafgegane ziekte, aan een beroerte. Tusschen den ex-koning Milan van Servië, als voogd van zijn zoon, en de regenten is een schriftelijke overeenkomst tot stand ge komen, waarbij wordt bepaald, dat Koningin Nathalie niet meer dan twee keeren per jaar te Belgrado mag komen, telkens niet lan ger dan drie weken. Zoodra het bezoek is geëindigd, begeeft de Koningin zich weer buiten Servië, terwijl zij zich tevens ver bindt, geen invloed te oefenen op de op voeding haars zoons. Het wordt echter be twijfeld, of Nathalie deze voorwaarden zal aannemen, want indien zij toch naar Servië wil terugkeeren, weet zij zeker, dat de regenten haar niet zullen weren. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat de inwoners van 15 dorpen op Creta, waar de orde verstoord was, besloten hebben zich geheel naar de overheid te zullen schikken, mits hun vrijheid, leven en eigen dom gewaarborgd werden. Chakir-pacha heeft daarop volkomen amnistie verleend, waarna de bewoners naar hunne haardste den zijn teruggekeerd. De Shah van Pezië zal den 30sten over de Russische grens gaan, op den terugweg naar zijn land. De Spaansche Regeering heeft aan de provinciale gouverneurs een zeer scherpe circulaire gezonden over de beweging, die op touw gezet wordt om den Paus te be wegen zich in Spanje te vestigen. De Regee ring gelast hen niet deel te nemen aan der gelijke demonstraties, integendeel alles te doen in hun vermogen, om het plan tegen te werken. Op het Colonna-plein te Rome dicht bij het Oostenrijksch gezantschapshotel, sprong op den verjaardag van Keizer Franz Jozef een bom. Zes personen werden licht, 1 gen darme en een kind van 13 jaren ernstig Uit Kairo wordt bericht, dat de Nijl snel wast en dat dientengevolge de sterfte ver mindert. Uit Barbados wordt van 19 dezer ge seind, dat de steden les Cayes, Jeremie en Jacmel op Haïti de zijde der Noordelijken hebben gekozen en voor hen de wapenen hebben opgevat, zoodat de regeering van generaal Legitime daardoor alle kans op slagen heeft verloren. In Montenegro is de oogst geheel mislukt bovendien heerschen er besmettelijke ziekten, zoodat den bewoners groote ellende voor de deur staat. Uit Athene wordt gemeld, dat de Turken hunne posten aan de Grieksche grens en de bezettingen in Macedonië versterken. Volgens een telegram uit Pretoria zou daar het bericht zijn ontvangen, dat een karavaan van 200 blanken, die meer dan honderd wagens bij zich hadden, door de Matabeles werd aangevallen en geplunderd. Men beweert, dat op drie na, al de blanken zijn vermoord. Door den Volksraad der Z. A. R. is naar Chafiking geseind om vol ledig bericht. De oudste bewoner van de Vereenigde Staten van Noord-Amerika moet, voor zoo ver bekend, James Mc. Millin, te Bardwell zijn, die in 1776 in Virginia werd geboren en dus 113 jaren oud is. Zijn vader werd 97, zijn moeder 106 jaren. Hij was twee maal gehuwd en is thans weduwnaar; hij had 23 kinderen, waarvan er nog slechts 2 in leven zijn. Op de wereldtentoonstelling te New-York, die in 1892 zal plaats hebben, zal een toren nog hooger dan die van Eiffel worden ge bouwd. Het plan is dien toren cylindrisch en 500 meter hoog te maken en daaromheen 48 gebouwen voor de verseb- lensecties der tentoonstelling. In de Zevende Avenue te New-^i ork brandde Maandag een huis af waarbij 9 personen den dood vonden en nog onder scheidene anderen ernstig gewond werden. Plaatselgk Nieuws. HEUSDEN, 23 Aug. Onze vroegere stadgenoot de heer Hu'ber, arts te Westerbork, is tot gemeente-genees heer op het eiland Marken benoemd. Wij maken onze abonné's opmerkzaam op het bericht aan het hoofd van ons blad vermeld en op de bon in ons blad van 21 Aug. voorkomende. 22 Aug. Het Land van Heusden en Altena, dat tegenwoordig zijn ouden goe den naam herkiijgt als kweekplaats van schoone paarden, mocht ook dit bij de gis teren gehouden Landbouwtentoonstelling te 's Bosch weder ondervinden. De groote gouden medaille, door Z. M. den Koning geschonken, werd voor eenen te Doeveren gefokten hengst uitgereikt. Als hengst van buitenlandsch ras, werd den 2en prijs uitgereikt aan de eigenaren gebr. Hagoort te Dussen. Voor merriën van 4 tot 7 jaren, geschikt voor landbouw- en koetspaard: le prijs, A. van Bokhoven Tz., te Herpt. 2e B. Snoek, te Almkerk. Bestuursprjjs, L. van Oudheusden, te 11e- dikhuizen. Voor merriën, geboren in 1886: 2e prijs, A. Straver Jz., te Babylouiënbroek. Bestuursprijs, L. de Wilt, te Herpt. Voor merriën, geb. in 1887, met veulen: le prijs, J. van Bokhoven Adr.z., te Herpt. Bestuursprijs, B. Snoek, te Almkerk. Ook voor rundvee bekwam onze streek verschillende prjjzen, als: Stieren met 2 en meer tanden: 3e prjjs, J. van Veldhoven, te Hedik- huizen. Kalfkoeien le prijs, J. Branderhorst Gz., te Gen- deren. 2e prijs, G. van der Beek, te Genderen. Vette vaarzen: le prijs, H. W. Loeff, te Doeveren. 2e G. Pijnenburg, te Drunen. 23 Aug. Heden werd ons een bui tengewoon grooten beetwortel getoond, door den tuinier Kuijpers alhier gekweekt, die het respectabele gewicht van 17 pond woog. WIJK. Onze kerkeraad heeft een be roep uitgebracht op den heer J. G. Deur, predikant te Leerbroek en Middelkoop. ANDEL. In onze gemeente is de heer ds. J. G. Klomp te 'sGraveland, tot herder en leeraar beroepen. BAARDWIJK, 19 Aug. Bij 't gisteren gehouden bondsconcours werden de volgende prijzen behaald: le prijs met 139 punten, door »Victoria« van Elshout; 2e prijs met 138 punten, door ^Claudius Civilus« van Haarsteeg; Rozen- prijs door »Constantia« van Drunen, met 5 rozen; alles in 10 schoten. Het eereteeken werd behaald door den schutter A. van Mill, van 't gezelschap Claudius Civilus« van Haarsteeg, met 60 punten in 18 schoten. Dinsdag 27 a. s. zal eene verkiezing plaats hebben voor een lid van den gemeente raad, ter vervanging van het overleden lid Johs. van Helvoirt. UITWIJK, 22 Aug. De geweldige en aanhoudende slagregens der laatste dagen, vergezeld van hevigen wind, beginnen schade te veroorzaken aan de nog te veld staan de gewassen, voornamelijk aan datgene wat gereed stond binnen gehaald te worden. Hier en daar in deze streek staat nog tarwe, welke de nadeelige gevolgen van het natte weer reeds ondervindt. Inzonderheid begint ook het gespreide vlas te lijden, dat in kleur en qualiteit reeds zeer is achteruit gegaan. Geen arbeid kan in 't veld ver richt worden, waardoor ook de arbeiders stand allesbehalve gebaat wordt. RIJSWIJK, 21 Aug. Eene koopvrouw uit Gorcum, beladen met eene mars, heden middag den dijk uitgaande, werd door eene duizeling overvallen, zij viel en de mars op haarin dezen benauwden toestand, welke licht ongelukkige gevolgen voor haar had kunnen hebben, werd haar door N. Schouten uit Veen en J. Kalker uit Woerkum, die daar passeerden, de noodige hulp verleend, totdat zij haar weg weder kon vervolgen. VEEN, 19 Aug. Bij de Hervormde ge meente alhier is beroepen ds. W. R. Kals- hoven te Eede. WOUDRICHEM. Van 12 tot 18 Aug. werden op den afslag aangevoerd: 13 zomer- zalmen, die voor f 0,80 a 1.09 per half kilo en 7 St. Jacobzalmen, voor f0,75 a 1.01 de h. KG. werden verkocht. J.l. Vrijdag wilde H. van Stigt al hier een paard en veulen naar de weide brengen, toen hem een tweetal wielrijders voorbijgingen. Het veulen sprong van schrik voor de velocipede heen en weer en de ge leider kreeg zulk een slag, waardoor hij direct onder geneeskundige hulp moest ge nomen worden. Zijn toestand is thans zeer bevredigend. Tot ontvanger-griflier van den polder Nieuwen Ban,« onder deze gemeente, is benoemd de heer B. A. van. der Colff, alhier. DEWERKEN en SLEEUWIJK, 20 Aug. God. Staten hebben het besluit van onzen meenteiaad tot niet toelating van A. van 't San Wz. tot lid van den Raad, vernietigd. WERKENDAM. De beetwortelsuikerfa briek alhier keert over het afgeloopen boek jaar 10 pCt. dividend uit. Door de uitbreiding der zandplaat in de rivier de Merwede, vóór deze gemeente, wordt het vaarwater steeds nauwer, waar van de scheepvaart, zoowel voor zeil- als stoomschepen, grooten hinder ondervindt. Voor de zooveelste maal zal dientenge- volge het stoombootenhoofd moeten verlegd worden. GORINCHEM. Als eene bijzonderheid kan gemeld worden, dat een jutteperen- boom van den heer S., alhier, de kapitale som van f 75.aan ooft opgebracht heeft. ïiirnienlarid. Evenals vorige jaren heeft de eerste ha- ringreis, thans door bijna de geheele Sche- veningsche vloot volbracht, ook dit jaar geen groote voordeelen opgeleverd. Wel waren de vangsten bijna zonder uit zondering zeer bevredigend, maar de prijzen zoowel voor pekel- als steurharing, waren dooreen genomen zeer laag; op enkele tijd stippen waren die prijzen zeer gedrukt. Evenals vorige jaren kunnen de volgende reizen veel goedmaken, daar voor de najaars haring gewoonlijk betere prijzen bedongen worden. Donderdagmorgen is eene commissie van drie leden naar Rusland vertrokken, om een onderzoek in te stellen naar alles, wat op de vlas-industrie aldaar betrekking heeft. Het plan is, van Riga uit te gaan en een deel van Lijfland en Koerland door te trekken, wat de voornaamste streken zijn, die het Riga-tonnen-zaad opleveren. Tot leeraar aan de Zuid-Holl. leerhoeve voor zuivelbereiding is benoemd dr. W. Stortenbeker, leeraar aan de H. B. S. te Goes. Door paus Leo XIII is benoemd tot ge heimkamerheer, de heer A. J. F. Mutsaers, voorzitter van het Groot-Seminarie te Haaren en proost van het Kathedraal-Kapittel van St.-Jan te 's-Hertogenbosch. Een groot aantal vereerders van J. A. Alberdingk Thijm heeft het plan opgevat een gedenksteen te doen plaatsen in het huis waarin deze geleerde letterkundige leefde, werkte en overleden is, en tevens een gedenkpenning te laten slaan, ter her innering aan dit feit. De commissie voor de staal waterbron te Haarlemmermeer heeft reeds tweemaal zoo veel geld ontvangen als benoodigd is voor het maken van een voorloopig plan. Het plan bestaat een stoomtram aan te leggen van Leiden over Alphen naar Woer den. De noodige stukken en teekeningen zijn reeds gereed. Als een bewijs hoe duur tegenwoordig het vee verkocht wordt, meldt men aan 't Nieuws uit de Omstreken van Gouda, dat reeds nu, in het midden van Augustus, zoowel binnen- als buitenlandsche kooplie den bij de boeren rondgaan tot het opkoo- pen van graskalveren, waarvoor zij prijzen besteden van f40 tot f 60. Een landbouwer b. v. verkocht 6 kalveren voor f 48 per stuk een ander twee voor f 50 per stuk, een derde drie voor f56 per stuk enz. Het vette rundvee is eveneens zeer duur. Voor magere varkens, zoowel als vette biggen, worden ook goede prijzen gemaakt. Vette varkens zijn bijna niet meer te krij gen. Door de alom heerschende vlekziekte is bijna al wat gezond was verkocht, en zijn er zeer vele gestorven. Over de zuivelprijzen kan men tevreden zijn. Voor goede kaas wordt van f25 tot f 27 de 50 kilo besteed, naar gelang van het gewicht. De twee middernaehtszendelingen die den laatsten tijd in Utrecht werkzaam waren, zullen nu eerstdaags als voorposten naar den Haag vertrekken. Onder hun leiding hebben zich thans een 25tal werkende leden in Utrecht vereenigd, om daar den arbeid voort te zetten. Het O. M. bij de rechtbank te Heeren veen heeft tegen den ploegbaas, aan wiens verzuim het onlangs bij Slobbegat plaats gehad hebbende spoorwegongeluk wordt ge weten, eene maand hechtenis geëischt. De opvarenden van het bij den laatsten storm bij het Nieuwe Diep gestrande stoom schip >Johannes«, bestaande uit 13 perso nen, waaronder de reeder, de heer Stem mis,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2