hit. Leoben een bedrag aan geldswaarden naar haime familie hadden gezonden. Op de geraamten zijn nog een horloge, een ring en ruim 10 florijnen aan geld gevonden. Keizer Wilhelm ontving te Metz den Luxemburgschen minister van staat, den heer Eyschen, daar aangekomen om den Ko ning der Nederlanden te vertegenwoordigen als Groothertog van Luxemburg, en den ge neraal Yandersmissen, door de Belgische re geering afgevaardigd,beiden ter verwelkoming van den Keizer. Ook de burgemeester van Metz werd bij den Keizer ten gehoore toegelaten. Allen werden daarop aan bet diner bij Z. M. genoodigd. De heer Eyschen is benoemd tot groot kruis, generaal Yandersmissen tot ridder der orde van den Rooden Adelaar, le klasse. Keizer Wilhelm heeft de uitnoodiging van keizer Frans Jozef, om hem dit najaar weder op de gemzenjacht te vergezellen aangenomen. Yolgens gerucht zou een groot aantal inwpners van Metz tijdelijk die stad ver laten hebben, omdat zij geen getuigen wil den zgn van het bezoek van den Keizer. Ook wordt beweerd, dat door de politie daar vele huiszoekingen hebben plaats gehad naar aanleiding van een gerucht omtrent eene tegen den Keizer te houden demonstratie en dat door haar vele belangrijke docu menten in beslag zijn genomen. Succi is te Parijs, waar hg om 20,000 frs, heeft gewed dat hg 40 dagen achtereen zal vasten. Een feestmaal van 800 couverts is aan Edison te Parjjs aangeboden. Een groot aantal toosten volgden; namens Edison werden die beantwoord door den Amerikaan- sehen gezant Whitelaw-Read, die Edisons excuses maakte, dat hij geen fransch ver stond. »Maar de man«, zeide hg, »die de menschen in staat heeft gesteld op duizen den mijlen met elkander te spreken, be hoeft niet welsprekend te zija zgn werken spreken voor hem«. Edison zat feiteljjk te midden van die ovaties zwijgend hjj is stokdoof zooals de lezer weet. Op 1, 2 en 3 September e.k. zal te Parijs het 5e internationaal wetenschappelijk con gres van de »Ligue Universelle des Anti- Vaccinateurs« gehouden worden. Door ge neeskundigen van verschillende landen zal het congres bijgewoond worden. Uit Neder land zullen zich daarheen begeven, dr. H. Monnick te Vorden, dr. A. Oidtman, dr. Abraham Kuyper en de minister Keuchenius. Het congres stelt zich ten doel de gevaren der inentingswijze beter te doen kennen en gevolgelijk aan de regeeringen het invoeren of het behoud van vaecinedwang te ontraden. De bijeenkomst tusschen een deputatie der Londensche werkstakers met de bestuurders der dokken heeft tot geen resultaat geleid. Daglooners uit alle streken van het land komen aan de dokbesturen hun diensten aanbieden, maar de bedreigingen der werk stakers jagen velen schrik aan ondanks de bescherming van de buitengewoon versterkte politie. De dokbesturen laten binnen de ge bouwen bedden opslaan voor de arbeiders uit de provinciën. De werkstaking veroor zaakt veel last en oponthoud in de handels wereld, doordien de aflevering der waren deels traag, deels in het geheel niet geschie den kan. De makelaars in Mincing Lane beginnen reeds over verminderde voorraden te klagen; de vraag rijst, wie de schade, uit de vertraging voortvloeiende, moet dra gen. Een aantal mailbooten en andere stoom schepen kunnen niet vertrekken, omdat de inladers ontbreken. Vele schepen verlaten de dokken met halve lading, enkele zonder lading; sommige stoombootmaatschappijen willen daarom het laden te Southampton doen plaats hebben. Er waren Zaterdag 6000 werkstakers meer dan Vrijdag. De werkstakers omvatten thans allerlei bedrijven, welke niets uitstaan heb ben met den arbeid in de dokken, zooals de karrevoerders, de beschuitmakers van Spratts fabriek, de arbeiders van Pinks jamfabriek, en eenige honderden voerlieden in dienst van de groote spooowegmaatschappgen. Deze laatsten dreigen met een algemeene werksta king en agiteeren onder de spoorwegbe ambten, ten einde door hun directiën pressie te doen oefenen op de besturen der dokken. Het aantal werkstakers wordt thans op 80,000 geraamd, omvattende allerlei bedrij ven behalve dokwerkers. Inderdaad bestempe len de dokbesturen de beweging thans als eene antikapitalistische arbeidersbeweging, ofschoon zij aanvankelijk enkel tegen de dokcompagniën was gericht. De werkstakers hielden Zondag verscheidene ordelijke mon stermeetings. De grootste vond plaats in het Hyde Park, waar 150,000 menschen tegen woordig waren, na het houden van eenen optocht met muziek en banieren. Op deze meeting verwierpen alle invloedrijke woord voerders het denkbeeld, eene werkstaking te organiseeren onder de werklieden der gas fabrieken en daardoor te Londen eene alge meene duisternis teweeg te brengen. Geene enkele op Holland varende stoomboot kan de Thames verlaten. In Ierland beeft een storm groote schade aangericht. De dalen der rivieren in het graafschap Clare zijn onder water gezet, terwijl de te veld staande oogst en bet hooi veel geletien hebben. Op verscheidene plaatsen zijn de wegen onbegaanbaar. Door den regen is een deel van Belfast overstroomd. De ri vier Callan is buiten haar oevers getreden en nabij Armaya staat veel land onder water. Te Barcelona is, naar de Spaansche bla den melden, door een stervende een dubbele moord gepleegd onder de volgende zonder linge omstandigheden. Zekere Jose Verga lag op zgn sterfbed, had reeds het sacra ment van het laatste oliesel ontvangen en gaf toen plotseling aan zijne beide neven, zijn eventueele erfgenamen, te kennen, dat hij zich wilde aankleeden en eene cigarette rooken. Zoo geschiedde het. Gekleed ging hg weder te bed liggen en vroeg een mes om iets aan zijne cigarette terecht te ma ken. Nauwelijks had lig dat in handen, of hg bracht aan zijne beide neven, die voor zgn bed zaten, doodelijke stooten met het mes toe. Daarna legde hg zich bedaard weer neer en overleed kort daarna, zonder het geheim van zijne beweegredenen voor deze misdaad aan iemand geopenbaard te hebben. Bij gelegenheid van het 4e eeuwfeest van de ontdekking van Amerika, is door de Spaansche Regeering een internationale let terkundige wedstrijd geopend. Aan de twee beste historische studiën, die de groote ge beurtenis beschrgven (benevens de reizen vóór Columbus), zullen prgzen van 30,000 en 15,000 frs. worden toegekend. De ver handelingen moeten in het Spaansch, Por- tugeesch, Engelsch, Duitsch, Fransch of Italiaausch zijn geschreven en vóór 1 Jan. 1892 worden gezonden aan den secretaris van de Akademie van Geschiedenis te Madrid, In een schrijven uit Monastir wordt ver haald dat acht Grieksche politieke misdadi gers, tot ballingschap veroordeeld, onlangs door een Turksch schip vervoerd, doch door eenige Grieksche zeelieden bevrjjd werden. De gevangenen hadden drie jaar geleden ge tracht in Epirus een opstand te verwekken, en na een lang verblijf in Turksche gevange nissen werden zij stevig geboeid van Kon- stantinopel naar Miletus, in Klein-Azië, ver voerd, toen hun schip in den nacht werd aangesproken door eene Grieksche bark, waarop de gevangenen in het water sprongen en door hunne landgenooten gered werden. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat, ofschoon de toestand op Kreta verbeterd heet, de Porte bijna de geheele gendarmerie van Salonica en Brussa derwaarts gezonden heeft. Tegelijkertijd moet de Porte besloten hebben de uit Christenen samengestelde gendarmerie op Kreta af te schaffen. Uit Odessa bercht men dat Rusland voort gaat met zijne krijgstoerustingen in den Kaukasus, alwaar het leger, thans 80,000 a honderdduizend man sterk, met nog 40,000 man wordt uitgebreid. 15 Russische onderdanen zijn uit Genève verbannen en men verwacht nog meer ver banningen. Te Belgrado is eene sterk bewapende boot aangekomen, welk feit, gepaard aan de berichten van krijgstoerustingen in Servië en de anti-Bulgaarsche artikelen, die onlangs in de Servische officieuse pers verschenen, te Sofia eenige ongerustheid wekt. Men zegt dat Koningin Natalie ten ge volge van een brief van haar zoon heeft af gezien van de reis naar Belgrado. Den 20 dezer is een gedeelte van Moravië geteisterd door een hagelstorm, die wel niet langer dan 17 minuten duurde, maar in dien korten tijd eene schade aanrichtte, op meer dan één millioen gulden geschat en aan drie mannen, twee vrouwen en drie kin deren het leven kostte. Men vond hen na den storm dood op het veld. Er wordt ver zekerd, dat de kleinste hagelsteenen zoo groot waren als een hoenderei en de grootste bjjna lYa KG. wogen. Uit Soedan bericht men dat aldaar een rreeseljjke hongersnood heerscht. Men voedt zich met lijken. Een industrieel te Chicago, de heer Thomas, vervaardigt thans ook flesschen uit papier. Zij worden inwendig met een vloeistof ge drenkt, die aan de wanden een dunne korst aanzet, welke noch door zuren noch door alcohol kan woruen aangegrepen. Deze flesschen hebben niet alleen het voordeel, dat zij zeer goedkoop zijn, maar zij kunnen ook niet breken, en vereischen dus niet eene zoo zorgvuldige verpakking als glazen fles schen, terwijl bovendien het gewicht zeer gering is. Het financieel comité voor de wereldten toonstelling te New-York in 1892, bestaat uit 26 leden. Er zal een kapitaal van 15 millioen dollars worden gevormdmen zal inschrijvingen aannemen van 10 dollars af en de stad zal jaarlijks 2 pCt dividend waarborgen. Een gevaarlijke zeereis heeft Kaptein Alsen uit Denemarken, achter den rug; hg is er in geslaagd in een sloep de Noordzee over te steken, en is nu te Millwall, Londen, aange komen. De sloep, »Skaw« genaamd, is 15 Eng. voeten lang en 4 Eng. voeten breed. Zij is gedeeltelijk overdekt om de stortzeeën buiten te sluiten, en draagt een klein zeil. Alsen begon 15 dagen geleden zijn avon tuurlijke zeereis van Kopenhagen nfet het plan om naar Hull over te steken. Door tegenwind eenigszins uit zgn koers gedre ven, besloot hij te trachten de reis naar Londen uit te strekken, ofschoon zulk een reis hoogstgevaarljjk is, vooral daar hij zonder eenige hulp was. Alles ging echter naar wensch, totdat hg weer voor een paar dagen door ongunstig weer zeer uit zijn koers werd gedreven. Daarenboven begon zijne provisie uitgeput te raken, en leed hij veel door gebrek aan rust, daar hg 's nachts steeds op den uitkijk moest zgn en alleen overdag een oog toe kon doen. Hij praaide het stoomschip »Surmiera«, voor Rotterdam bestemd, waarvan hij de noodige provisie kreeg en ook de raadgeving liever aan boord te komen en zijn voornemen op te geven. Hij vervolgde echter zgn reis en kwam te Londen in welstand aan. De werktuigkundige Enjalbert, zal eerst daags een toestel te zien geven, bestemd om alle photografische handelingen te ver richten, die noodig zijn om het portret te maken van den persoon, die op een daartoe bestemden leuningstoel heeft plaats geno men, na vooraf een zeker geldstuk in de bus te hebben geworpen. Ter rechterzijde vindt men de aandui ding van het geldstuk, dat ter bestemde plaats in de bus moet vallen om den toe stel in werking te brengen; ter linkerzijde is een punt aangewezen waarop de per soon het oog gevestigd moet houden. Yan boven is eene reeks aangebracht van wij zerplaten, welke in sectoren zijn verdeeld, en waarover wijzers loopen, die ieder oogen- blik de behandeling aanduiden welk binnen in den toestel plaats vinden. Eenige oogenblikken voor dat de pose begint, springt de wijzer van de tweede plaat op de woordenPréparez vous en vervolgens op attentionen zoodra zij ge naderd is tot den zwarten sector met het woord pose, begint de handeling, terwijl de wekker, die zich boven de wijzerplaten be vindt, zoo lang schelt als het werk duurt, namelijk in den regel slechts - 3 tot 6 sec. Na verloop van eenige minuten komt het portret aan eene zijde van den töestel te voorschijn. JPlixa twtïlijk: Nieuws. HEUSDEN, 26 Aug. Z. M. heeft benoemd tot Dijkgraaf in het waterschap »de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden c. a.« den heer P. L. Honcoop alhier en tot Heemraden de heeren J. Millenaar Nz. te Drongelen en C. H. Klijn te Elshout. Wij maken onze abonné's opmerkzaam op het bericht aan het hoofd van ons blad vermeld en op de bon in ons blad van 21 Aug. voorkomende. Ze waren Zaterdag zoo lief samen uitgeweest, hadden beiden van de vergun ning genooten en zich vervolgens naar hun beider logement (de slaapstee van A. Stra- ver) begeren. Nauwelijks was de galant, zekere H. H. V., een rondreizend persoon, een weinig ontnuchterd of hij miste zijne porte-monnaie met geld. Direct werd ter plaatse een on derzoek ingesteld door de maréchaussée en het vermiste voorwerp teruggevonden op de logeerkamer van F. M., die als bjjzit genoemde V. op zijne rondreis vergezelde. Als verdachte in bewaring gesteld trachtte zij tegenover den Brigade-Kommand, onder vloeken en verwenschingen haar onschuld te bewijzen; maar toen ook dat niet hielp kwam zij tot bekentenis en werd heden morgen gevankelijk naar 's-Bosch overge bracht en ter beschikking gesteld van den heer officier van justitie. SPRANG, 22 Aug. De kerkeraad der Nederlandsche Hervormde gemeente alhier, heeft besloten de sedert 1878 gebruikelijke collecte in de kerk voor de »Unie, eene school met den bijbel,voortaan niet meer te houden, maar in plaats daarvan liefde gaven te vragen ter besVijding der nood zakelijkste uitgaven voor do Zondagschool, welke onder leiding van twee ouderlingen gehouden wordt en uitstekend aan haar doel beantwoordt. Yerleden Zondag is de eerste collecte voor de Zondagschool gehouden. Zij bedroeg het dubbele der collecte voor de Unie in 1888. GEXDEREN, 26 Aug. Den weleerw. heer H. Visch, predikant te Herwijnen, heeft roor de beroeping naar Doeveren en Gen- deren bedankt. ELSHOUT, 24 Aug. Heden morgen viel v. d. L. van het dak van het huis van K. alhier, waarop hij als rietdekker werk zaam was. Hij brak daarbij zijnen arm en bezeerde zich aan het hoofd. DUSSEN. De graanoogst was niet zoo voorspoedig als men dat gewenscht had. Wel is het grootste gedeelte van de tarwe binnen doch de droogte van vele partgen liet nog al wat te wenschen over. De haver heeft door de aanhoudende regens nog al geleden, terwijl de bewerking van het vlas door het natte weder zeer vertraagd wordt. De tweede snede klaver is meestal be dorven, met het maaien der tweede snede hooigras is men nog niet begonnen. Tot hiertoe blijven de late aardaardappelen ver schoond van de ziekte. Het fokvee is bui tengewoon duur, het kalfvee was de laatste dagen minder in prijs. DALEM, 25 Aug. Kenmerkte deze zomer zich vóór de maand Juli door prachtig, warm en zonnig weder, na den lOen dier maand hebben we, weinige dagen uitge zonderd, steeds regen of wind, dikwerf beide te gelijk. Wakkert de laatste, gelijk Dinsdag en Donderdag der vorige week tot storm aan, dan veroorzaakt hij vooral in dezen tijd des jaars ontzaggelijke schade, inzonderheid aan de ooftboeren, van wier zoo duur gekochte vruchten Woensdag- en Donderdagmorgen minstens 15 pCt. onder de boomen lag. Ook de boongewassen en in het alge meen de onbeschut staande boomen, bloemen en gewassen hebben leelijk tiend moeten geven. In de laatste weken is de rijs in deze streken opgekocht tegen f 2.20 a f 2.40 de honderd bossen. GORINCHEM, 24 Aug. De aanvoer der op heden voor het tweede jaar gehouden paardenmarkt was gering. De handel be paalde zich bijna uitsluitend in werkpaarden. Buitenlandsche kooplieden waren niet aan wezig. Binnenland. Aan het »U. D.« wordt gemeld, dat, waar schijnlijk tengevolge van de ongunstige weersgesteldheid, Z. M. de koning in de laatste dagen weer hinder heeft van zijn chronisch lijden (nieraandoening). Z. M. de Koning zal den Duitschen Keizer bij de aanstaande manoeuvres te Munster in Westfalen doen begroeten door zijn ad judant-generaal, den heer jhr. Yerspijck, aan wien wordt toegevoegd de le luit. der inf., graaf R. J. Schimmelpenninck, ordon nans-officier van Z. M. De heer Henry Tindal heeft zich gewend tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal, met het eerbiedig verzoek, dat zij bij den Minister van Oorlog aandringe, dat hij on middellijk overga tot het nemen van maat regelen, om Nederland tegen verrassende aanvallen te vrijwaren. Mocht de Minister van Oorlog om de een of andere reden niet genegen bevonden wor den onmiddellijk over te gaan om de noodige maatregelen hiertoe te nemen, dan verzoekt adressant eerbiedig, maar zeer dringend, dat de Tweede Kamer der Staten-Generaal dui delijk te kennen geve, dat zij in dit geval geen vertrouwen heeft in het beleid van dien Minister, wiens aanblijven aan het hoofd van het departement van Oorlog als dan een gevaar is voor Nederland. Naar men in de Amst. Ct.« leest, is in de Haagsche afdeeling van den Sociaal-De- mocratischen Bond eene motie aangenomen, om de regeering dringend uit te noodigen een einde te maken aan den Atjeh-oorlog, door terugroeping onzer troepen. Voldoet de regeering niet aan dien wensch, dan zou men met alle ten dienste staande middelen de werving van troepen voor Indië tegen werken, en aan de Atjehers de vriendschap pelijke gevoelens van de Nederlandsche werk lieden te hunnen opzichte doen kennen. De »Amst. Ct.« voegt hieraan de volgende parodie toe: >Het voornemen moet bestaan om, indien de regeering niet aan de uitnoodiging der socialisten voldoet, met de geheele partij naar Atjeh te verhuizen. »Croll zou dan als sultan van Groot-Atjeh worden uitgeroepen en zoodoende schadeloos gesteld worden voor het verlies zijner be trekking aan het ministerie. De heer Du Toit, de Transvaalsche Mi nister van Onderwijs, is uit België naar Amsterdam vertrokken. De Hollandsche veekoopers te Londen zullen den len September, den dag, waarop de markten van Kugeland voor ons vee zullen geopend worden, des morgens te 3 uren in optocht, met muziek voorop, naar de Metropolitan Cattle-market,c te Isling ton, marcheeren en aldus de bevrijding van de belemmeringen van onzen veehandel op Engeland feestelijk herdenken. In de te Brussel gehouden bijeenkomst zgn de gedelegeerden van Staats-, Rhijn- en Hollandsche spoorwegen met vertegen woordigers van de Belgische staatsspoor wegen en den Franschen Noorderspoorweg tot overeenstemming gekomen nopens de voorgenomen organisatie van extratreinen naar Parijs. De treinen zullen des Donder dags van Utrecht te ongeveer 8 uren des avonds vertrekken, om den volgenden ochtend te 6.55 in Parijs aan te komen. De terug keer van Parijs vindt den daaropvolgenden Woensdag te 9.40 's avonds plaats met aan komst te Utrecht te ongeveer 8 uren 's mor gens. De prijs der speciale biljetten (retour) die tot een beperkt aantal verkrijgbaar zullen zijn en waarvan de verkoop twéé dagen vóór het vertrek zal gesloten worden, zal ongeveer gelijk zijn aan hetgeen anders een biljet voor enkele reis kost. De uren van vertrek en aankomst te Parijs zgn als definitief te beschouwen, terwijl het uur van vertrek van en de terugkomst te Utrecht, evenals de juiste prijzen der biljetten, heden (Maandag) vastgesteld zijn. 't Yalt nog zeer te betwijfelen of de ope ning van het nieuwe Centraal station te Amsterdam wel op 15 Sept. a.s. plaats zal hebben, daar van wege het Rijk nog vele werkzaamheden in dit gebouw moeten ge schieden. Men meldt aan het »Wbl. v. H.« van vertrouwbare zijde, dat dezer dagen met de stoomboot »Veendam« ruim duizend kisten bloembollen naar Amerika zgn verzonden. Schat men dat elke kist een waarde van f 100 vertegenwoordigt, dan bedraagt de waarde meer dan f 100,000. Zeker een kapitale som In den loop der vorige week mocht het den heer A. D. te De Cocqsdorp, op Tessel, gelukken een zwarte ooievaar te schieten eene der zeldzaamste verschijningen in onze Nederlandsche vogelenwereld. Hij heeft den vogel ten geschenke gegeven aan »Artis« te Amsterdam. Op het aardappelveld van A. de Ridder, onder Sas van Gent, is zoo meldt men de volwassen rups van den gevreesden colo radokever ontdekt. Een paar maanden geleden werd melding gemaakt, dat te Utrecht aan de Lange Nieuw- straat een broederhuis van de Barmhartige broeders van St. Joan de Deo zou gevestigd worden. Die vestiging heeft in Julij plaats gehad en de voorloopige werkzaamheden, aan de vestiging verbonden of daaruit voort vloeiende, zijn nu ten einde, zoodat de broe ders zich thans geheel aan hun eigenlijke roeping kunnen wijden. De broeders ver plegen op aanvrage alle mannelijke zieken van eiken stand en godsdienst, en welke de aard hunner ziekte ook zijn moge. Min vermogenden worden kosteloos verpleegd. De veelvuldige gevallen van typhus, welke zich onder de manschappen van het korps genietroepen te Utrecht voordoen, hebben den militairen geneeskundigen dienst er toe geleid, een onderzoek in te stellen naar het drinkwater, in gebruik in de kazerne »Dam- lust.« De uitslag daarvan is, dat alle bij genoemd korps aanwezige pompen voor het gebruik zijn afgekeurd, wegens het zich daar in bevinden van hoogst schadelijke bacteriën. Bij de Regeering is aangedrongen op het spoedig aanleggen van een drinkwaterleiding. Gelijk men zich misschien zal herinneren werd in April des vorigen jaars medegedeeld het vermissen van eenig bankpapier uit een te Breda ontvangen aangeteekenden brief van de directie der Algemeene Friesche Levensverzekeringmaatschappijverzonden aan haren agent E. Sonnenberg aldaar. Er werd bij de politie aangifte van gedaan, doch het onderzoek had geen gevolg. Ge noemde directie is thans op ongedachte wijze weder in het bezit van het bankpapier ge komen. Het is namelijk een dezer dagen door de sorteerders in de papierfabriek van de heeren W. C. Huiskamp en Co. te Eer beek gevonden in een verfrommeld couvert van genoemde maatschappij en, daar de nommers bleken overeen te komen met die van het vermiste bankpapier, aan de directie teruggezonden. Het bankpapier moet dus abusievelijk niet in den brief gesloten, maar met het couvert in de papiermand op het kantoor terechtgekomen en daarna door onderscheidene handen in de papierfabriek

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2