waarin de dokmaatscbappijen verkeeren, Mordt gemeld, dat o. a. eene firma 170 ge laden ligters in de Indische dokken naast hare schepen heeft liggen, zonder in staat te zijn de lading aan boord te krijgen. Van de »New Zealand Cornp.* liggen 9 zeilsche pen van omstreeks 2000 ton, werkeloos in het dok. Ook de mails en de reizigers onder vinden groot oponthoud. De voornaamste reeders van stoomvaartmaatschappijen heb ben het voornemen hunne zaken naar Ply mouth te verleggen. De stoomvaartmaat schappij Peninsular and Oriëntale doet reeds hare stoomschepen te Southampton aan komen. De steenkolenprijzen zijn door de werk staking der steenkolenwerkers enorm geste gen. Ook de vleeschprijzen zyn stygende. Groote hoeveelheden bevroren vleesch liggen ongelost op de rivieren zullen spoedig moeten bederven, tenzij zij terstond uitgeladen wor den, wat de werkstakers beletten. Zoo liggen er duizenden kisten met vruchten te rotten in dokken en schepen. En vruchten vormen slechts een klein deel der aan bederf onder hevige waren, welke thans opeengestapeld blijven bij en op de Theems, omdat de han den ontbreken, die ze zouden moeten ver plaatsen in den rusteloozen handelsoniloop onzer wereldmarkt. Dat het aan zonderlinge voorvallen in dezen strijd tusschen kapitaal en arbeid niet ontbreekt, bewyst o. a. het volgendeEen reusachtig theeschip van de >Glen «-stoomvaartmaatschappij was in de West-India-dokken aangekomen met eene kostbare lading thee. Gelyk veelal geschiedt, hadden de eigenaars die lading weder ver kocht, lang eer zy in de Theems verschenen was. Nu kwam het echter er op aan, het verkochte te leveren. De gewone sjouwers wilden natuurlijk geen voet of vin roeren, maar men vond vrywilligers onder de kler ken, op het kantoor der »Glen«-maatschappy en in de buurt werkzaam. Het was een vreemd schouwspel die heeren in het zwart, met hooge hoeden op, te zien morrelen met kis ten en pakken thee. Maar ook erger tooneelen blyven niet uit. Zoo hebben de werkstakers eenige geladen vleeschwagens omvergeworpen, en den in houd vernield. Zelfs de arbeiders in de gas fabrieken beginnen thans ook aan de werk staking deel te nemen, terwjjl de werklieden in olie- en loodwitfabrieken eveneens neiging tot het staken van den arbeid vertoonen. De geheele handel wordt meer en meer ver lamd en de toestand wordt steeds onhoud baarder. Een der directeuren eener dokmaatschappij in East-End, de heer Sydney Holland, ver zekerde aan een vertegenwoordiger van de >Pall Mall Gazette®: Hoelang wy het nog kunnen uithouden? Wel, duizend jaar, waar om niet? Maar tenzy de werklieden tot betere gedachten komen, vrees ik, dat we vóór dien tijd ernstige dingen zullen beleven.* Aan den leider der werkliedenbeweging, den heer John Burns, deed de journalist dezelfde vraag en kreeg een zelfde antwoord. Wij zullen het uithouden,* zeide Burns, >tot wy den geheelen havenhandel van Londen verlamd hebben. Maar weldra zal de maatschappij voor den drang moeten zwichten, niet zoo zeer van ons dan wel van de spoorwegen, de reeders en de kooplieden.* Ziedaar dus twee antwoorden, waaruit een even vast besluit blijkt om den stryd vol te houden. De publieke opinie en de pers zijn den werkstakers gunstig gezind en moedigen hen aan in hunne eischen te volharden. Particu lieren hebben voor groote sommen ingeschre ven, om de werklieden, die het werk gestaakt hebben, te ondersteunen, terwijl het Leger des Heils den werkstakers tegen een zeer lagen prijs van eten voorziet. In de werkstaking was Donderdag nog weinig verbetering gekomen. De eigenaars der Theemswerven wenschten met de dok- compagniën een bondgenootschap te sluiten op de volgende voorwaarden: eerstens alle dokgelden, werfgelden en pakhuisgelden worden gemeenschappelijk vastgesteld en gelyk gemaakt, behalve waar daarmede in stryd zynde contracten bestaanalsdan moet het exceptionneel tarief ten spoedigste ver hoogd worden. Tweedens alle daglooners, werkzaam aan de dokken, werven en pak- per omgaande mondelinge berichten, als Ge niet wilt, dat ik morgen zelf kom.* Dezen brief dadelijk aan Mynheer Wend- lin. Rauchstrasze 14. Op antwoord wachten.* »Toen 't meisje de kamer had verlaten, stond Helene Waldorf op en volgde haar tot de deur. Ze opende die en luisterde in de gang. Was haar nian nog op zijn kamer? Ja; zijn onrustige stappen drongen tot haar door. Helene's gelaat werd rustiger, zoo lang hy in huis was, kon die gehate hem niet hebben! (Wordt vervolgd.) huizen, zullen hetzelfde loon ontvangen, namelyk vier shillings voor een werkdag van 9 uur, anders G pence per uur. Derdens om deze loonen te kunnen betalen, zullen de bestaande dokgelden, werfgelden en pak huisgelden met 10 pet. worden verhoogd. De vertegenwoordigers der werkstakers verklaarden het bovenstaande aan te nemen, maar de bestuurders der dokken hebben, na lange beraadslagingen, de voorstellen ver worpen, ondanks de ook heden herhaalde bedreiging, dat de eigenaars der werven en pakhuizen alsdan de dokken zullen boycotten en alle vaartuigen buiten de dokken laden en lossen zullen. Door de dokbestuurders is later een mani fest aan de werkstakers opgesteld, waarbij voordeelige voorwaarden gesteld werden. Burns en andere aanvoerders der werk stakers verklaarden echter deze voorwaarden volkomen onaannemelijk, zoodat de crisis voortduurt. De eigenaars der barges en lichterschepen op de Theems hebben ook vergaderd en een besluit genomen, waar zij de eischen hunner underhoorigen, die behalve andere voordeelen 50 pet. loonsverhooging verlangen, volstrekt onaannemelijk verklaren. Het resultaat van de gisteren gehouden onderhandelingen is ten slotte, dat de dok- besturen alle eischen der werkstakers willen inwilligen, behalve de loonsverhooging, waar aan de werkstakers blyven vasthoudenvele manschappen van lichterschepen en andere arbeiders aan «le Theems hebben den arbeid hervat, dikwyls ondanks bedreigingen. Eergisteren avond had de aangekondigde groote, zoogenaamde protest-vergadering ten behoeve van Boulanger plaats. Groot was het aantal aanwezigen, door sommigen op 3000, door anderen op 5000 geschat, byna allen oprechte of gehuurde Boulangisten. Reeds een paar uren vóórdat de vergade ring zou beginnen, stond eene opeenge pakte menigte voor de deuren, en toen deze geopend werden, was de zaal spoedig ge vuld. Niemand werd binnengelaten, die niet van eene toegangskaart was voorzien. Het ontbrak intusschen niet aan rumoer, maar eenige tegenstanders werden de zaal uitge zet, Afkeurende kreten deden zich toen van de straat door de geopende vensters hooren. De overheid had groote voorzorgen genomen. Behalve eene sterke politiemacht waren er troepen in de nabyheid op de been. Laguerre, hield eene uitvoerige rede, doorspekt met woedende aanvallen tegen de regeering, den Senaat en den procureur- generaal Quesnay de Beaurepaire. Hij zeide dat deze vergadering het ware gerechtshof was, dat over Boulanger had te oordeelen. Alle tegen hem en zijne beide mede-ver oordeelden ingebrachte punten van aanklacht verklaarde hij nietswaardig, en een ander richte vervolgens tot de aanwezigen punt voor punt de vraag, of zij hem daaraan schuldig oordeelden. Natuurlyk was telkens het antwoordNeen. Laguerre dankte voor deze waardeering. Daarna werd met eenparige stemmen eene resolutie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat de procureur-generaal en de sena toren zich willens en wetens schuldig ge maakt hebben, de eerste aan het valschelijk beschuldigen, de laatsten aan het veroor- deelen van onschuldigen en deswege verdie nen gebrandmerkt te worden. Ten slotte werd een brief van Boulanger in den bekenden trant voorgelezen. Ten 9 uur werd de politie op straat aan gevallen met steenen, zoodat de beredene Garde républicaine te hulp moest komen. Een uur later ging het er weer bond toe, en de garde zag zich genoopt de sabel te trekken. Omstreeks tachtig personen wer den in verzekerde bewaring genomen. Boulanger heeft zich weder eens laten intervieuwen en verklaard dat de krijgsraad de eenige rechtbank was, die hij erkende en waarvoor hy zou verschijnen. Na de verkie zingen keerde hij naar Frankrijk terug. Hij was zeker dat zijne partij zou zegevieren en lachte om zijne veroordeeling. De raad van de orde van het Legioen van Eer heeft verklaard, dat, naar artikel 2 der wet van 24 November 1852, generaal Boulanger en graaf Dillon het recht ver loren hadden het eerekruis te dragen en dus van hunne graden vervallen verklaard en geschrapt zouden worden uit de registers. In een onder voorzitterschap van Carnot gehouden ministerraad, werd de datum der algemeene verkiezingen bepaald op 22 Sep tember. Het bezoek der Parijsche tentoonstelling is bij lange nog niet aan het afnemen. Zondag werd zij door 238,260 betalende personen bezocht. Een correspondent van de »Haarl, Ct.« te Parijs schrijft omtrent deze tentoonstelling: Reeds meer dan de helft van den duur der tentoonstelling ligt achter ons. Den Gen Mei geopend, moet zij zoo is ten minste het plan den 31 en October worden ge sloten. Gedurende de negen-en-tnehtig eerste dagen telt men 10,341,255 betalende entrees, overeenkomende met ruim twaalf millioen entree-biljetten. Van de omstandigheid uit gaande, dat de cijfers op de eerste helft vallen, en hen eenvoudig verdubbelende om tot het totaal te geraken, zou men komen op 22,000,000 bezoekers in het geheel met een verbruik van ongeveer 25,000,000 entree biljetten. Nu dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de maanden Augustus en September zeker de allerdrukste zullen zyn, zoodat men veilig het gezamenlijk aan tal bezoekers der Parijsche tentoonstelling van '1889 op pl.m. 25,000,000 en het ge heele verbruik van entrée-biljeften op on geveer 30,000,000 mag schatten.* De internationale paardcntentoonstelling, die in September te Parjjs wordt gehouden, belooft veel, daar tot nu toe reeds meer dan 1700 paarden zijn ingeschreven. Te Hatibor, in Pruisisch-Silezië, zal bin nenkort een waar monster-proces worden behandeld. De beschuldigden zjjn 66 zich noemende agenten van landverhuizing en hunne handlangers, waarvan er zeer velen reeds lang' in preventieve hechtenis zitten. De akte van beschuldiging is een boekdeel in groot formaat van ruim 200 bladzijden druks. De inhoud komt in hoofdzaak hierop neder, dat de beschuldigden op de schande lijkste wyze, deels onder valsche voorspie geling, deels door list en geweld, een aantal personen hebben aangedreven tot landver huizing. Welke kunstgrepen hiertoe gebezigd werden, is onder anderen gebleken uit de inbeslagneming van 189 brieven en 146 telegrammen. Behave deze en eenige andere stukken moeten er ten processe nog 439 verklaringen van buitenlandsche getuigen worden voorgelezen en 377 getuigen wor den gehoord, zoodat de behandeling der zaak wel lang zal duren. De Daily News* meldt uit Tunis, dat er in Armenië eene bijkans volslagen re- geeringloosheid heet te heerschen, zoodat zelfs de Mohammedanen sommige streken verlaten wegens de groote onveiligheid. In den omtrek der steden vinden vele moorden plaats, terwijl de Turksche soldaten, wier soldij niet uitbetaald werd, dientengevolge zoo onbetrouwbaar zijn, dat zy herhaalde lijk moeten overgeplaatst worden. Algemeen heerscht de overtuiging, dat eene Russische inmenging en bezetting van Armenie op handen is, terwijl de omkooping van Turksche soldaten met Russisch geld algemeen heet. Dépêches uit Weenen melden, dat de Russische overheid 500 vreemdelingen uit Warschau verdreven heeft. De Portugeesche gezant te Petersburg, baron de Santan, is spoorloos verdwenen. Hij was, na eene korte afwezigheid, naar de Russische hoofdstad teruggekeerd om het huwelijk van grootvorst Peter bij te wonen, maar hij is bij geen der feesten tegenwoor dig geweest en niemand heeft iets van hem gezien of gehoord. Volgens te Londen ontvangen berichten dreigt de beweging op Kreta over te slaan naar de andere Grieksche eilanden. Een gewapende opstand is op Rhodus ophan den, evenzoo op Lemmos en Sauios. Dezelfde Grieksche opruiers heeten daar werkzaam te zijn. v De provinciën Vemen in Arabië, Toak- Arabi in Aziatisch Turkije, Ascerbeidschan en Gillan in Perzië, benevens de haven plaatsen aan den Perzischen zeeboezem zijn als door de pest aangetast verklaard. De ziekte maakt veel slachtoffers. Een der nieuwste liefhebberyen van de Yankees is, om een weddenschap zich tus schen de rails van een spoorweg neer te leggen en een trein over zich heen te laten stoomendan op te staan en te gaan de- jeuneeren voor rekening van den verliezer. De machinisten der spoorwegen zijn aan dit spelletje reeds zoo gewoon, dat ze niet meer remmen, als ze een man op den spoorweg zien liggen Volgens een telegram uit Yalta is Koningin Natalie werkelijk ongesteld en zelfs vrij ernstig, zoodat van reizen geen sprake is. g—gï—M JPlaatselijl£ Nieuws. HEUSDEN, 30 Aug. De heer F. G. A. Huber, gepens. officier van gezondheid le kl., arts te Westerbork schrijft aan het »N. v. d. D., dat de me- dedeeling van zijne benoeming tot gemeente geneesheer op het eiland Marken op een misverstand moet berusten, daar hij op geenerlei wijze met het gemeentebestuur Idaar daarvoor gecorrespondeerd heeft en hij ook volstrekt niet voornemens is zijne tegenwoordige woonplaats te verlaten. Als rectificatie van ons vorig bericht, dat wij waarschijnlijk uit bet »N. v. d. D.« overnamen, dient, het bovenstaande. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der belastingen c. a. te Heusden, de heer G. J. van Soest te Kesteren. 28 Aug. Bij de besturen van de daarbij betrokken gemeenten is thans in gekomen de aanvraag om concessie tot aanleg van eene stoomstram van Heusden naar 's Bosch niet een zijtak naar Waal wijk, door de h.h. Kuis te 's Gravenhage c. s. Algemeen wordt de wensch gekoesterd, dat deze onderneming zal mogen slagen, ter wijl tevens de rentabiliteit der zaak als zeer gunstig wordt beschouwd. Een vroe gere concessie aan den heer Van der Ven te 's Bosch verleend heeft tot geen resul taat geleid tengevolge van twee oorzaken: lo. was destijds de publieke opinie zeer on gunstig gestemd jegens tr>imwegonderne ming en 2o. waren de kosten van aanleg te hoog geraamd. Vreemd evenwel is het dat de tegenwoordige concessionarissen zich niet met de vorige in verbinding hebben gesteld, die althans zeer goed op de hoogte waren, en vermoedelijk niet ongeneigd zouden zijn om ook de nieuwe plannen te steunen. De kansen op het welslagen der onder neming vermeerderen steeds, daar van de belanghebbende gemeenten sommige zeer vooruitgaan, als b. v. Waalwijk en Baard wijk, waar handel en industrie in bloei toenemen. In weerwil van den spoorweg zal eene tram veel te doen hebben, daar deze oneindig beter dan »'t spoor* in de behoeften kan voorzien. Als er eene tram loopt zal voor het locaal verkeer niemand gebruik maken van den spoorweg die dan geheel voor het groote verkeer kan worden geexploiteerd. (N. R. Ct.) Een afwisseling op het alledaagsche gaven heden 2 escadrons hussaren, die van uit 's Bosch een wandelrit hierheen maak ten. De 160 ruiters bezetten de markt van af het stadhuis tot aan de gasthuisstraat. Dat zich de nieuwsgierigen daarbij verdron gen onder welke de dienstmeisjes een be langrijk contingent leverden, laat zich ge makkelijk begrijpen. De laatsten kwamen niet zoozeer naar de hussaartjes kijken; maar bedachten zich allen op dat tijdstip, dat er nog deze of gene boodschap op de markt te doen was. UITWIJK, 28 Aug. Dezer dagen werd hier door den heer A. Vos en Zonen, uur werkmaker te Nunen, een uurwerk geleverd en in den toren geplaatst, zynde het 65e in aflevering. Het is ingericht met een' loopen den, verstelbaren compensatieslinger, slaat heel en half uur, wijst den tijd per minuut aan en behoeft slechts om de vier dagen te worden opgewonden. Het geheel munt uit door net- en zuiver heid in bewerking. BRAKEL. Ds. W. van Esveld alhier heeft voor het beroep naar Sluipwjjk bedankt. WOUDRICHEM. Van 19 tot 25 Aug. werden op den afslag aangevoerd: 15 zomer- zalmen, die voor f 1,a 1.35 per half kilo. J.l. Zaterdag werd alhier een lijk ter aarde besteld en als naar gewoonte volgden vele belangstellenden den stoet. Bij het verlaten der rustplaats stapte een der volgelingen B. B. op een nog versch graf en zakte tot groote schrik der overigen tot de dij den grond in, doch was spoedig weer uit zijn toestand bevrijd. Doodsbleek vervolgde hij zijn weg huis waarts, waar hij ontsteld meedeelde dat hij met één been in het graf had gestaan. WERKENDAM, 26 Aug. Op Maandag 2 September a.s. zal de feestelijke inwijding der nieuw gebouwde bijzondere school voor Christelijk onderwijs plaats hebben. GORINCHEM. De postduivenvereniging »De Phoenix«, alhier, heeft Zondag jl. eene wedvlucht met jonge duiven gehouden, van Maastricht, om eene bronzen medaille met brevet, uitgeloofd door den minister van oor log. De duiven werden door de goede zorgen van den stationschef te negen uren losge laten. De prijs werd behaald door eene duif van den heer A. Geermans; te 12 uur 271/a minuut kwam zij aan. Den len Sept. houdt genoemde vereni ging hare kasvlucht, met jonge duiven van V erviers. De toestand van Z. M. den Koning is sedert ons laatste bericht gelukkig weder verbeterd, zoodat men zich vleien mag met de hoop, dat Z. M. zich weldra weder in denzelfden gunstigen toestand zal bevinden als een dag of tien geleden. Dr. Vlaanderen, die sedert 21 Augustus den Koning ook des avonds bezocht, heeft die bezoeken weder kunnen staken en komt weder alleen des morgens om 8 uur zijn dagelijksch bezoek aan Z. M. brengen. Blijk baar zijn de verschijnselen, die zich in den laatsten tijd voordeden,niet van ernstigen aard geweest, want de overeenkomst van dr. Vink- huizen of van prof. Rosenstein, hoewel die door den met de dagelijksche waarneming van den patient belasten geneesheer wel ge regeld op de hoogte zullen worden gehou den van Zr. Ms. toestand, schijnt niet noodig te zijn geacht. Te 's Gravenhage zyn de examens voor hoofdacte afgeloopen. De geheele uitslag isdht werden opgeroepen 254 luann. en 22 vrouwel. candidaten. Opgekomen 251 uiunu. en 22 vrouwel. Teruggetrokken 44 mann. Geslaagd 71 tnaiui. en 11 vrouwel. Afgewezen 136 mann. en 11 vrouwel. can didaten. Men schrijft aan het »D. v. N.«: Van de 22924 H. A. bouw- wei- en bo3chland en heideveld in de gemeente Op- sterland behoort 13921 H. A. aan uitwo nende eigenaren, die daarvan geen cent in den drukkenden hoofdelijken omslag beta len. In de gemeente Rauwerderhem is de verhouding nog treuriger. De eerste goedkoope trein naar Parijs zal op 12 September loopen. Het vertrek van Utrecht Rijnspoor is bepaald op 8.1 O's avonds; vertrek Rozendaal 10.56; aankomst Parijs 6.55 's morgens. De terugreis vau Parijs 's-Woensdags 18 September vangt aan te 9.40 's avonds, aankomst te Rozendaal 5.47 's morgens en te Utrecht te 9.20 's morgens. Biljetten voor den trein worden uitgege ven, behalve aan de voornaamste stations, waarlangs de trein gaat, o.a. ook te Am sterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Leeuwarden, Groningen enz. De reis van die plaatsen, in aansluiting aan den extra- trein, vindt per gewonen trein plaats. Zoo vertrekt men op de heenreis van Amster dam bjjv. te 5.55 's middags per Rijnspoor weg, om te Utrecht den trein te treffen, en te 5.33 per Hollandschen Spoorweg, om te Rozendaal aan te sluiten. De prijs van Utrecht bedraagt voor de reis heen en terug f20 per 2e en f 14 per 3e klasse; voor Amsterdam f21 voor de 2e klasse en f 14,55 voor de 2e klasse en van Rotterdam f 18,15 voor de 2e en f 12,70 voor de 3e klasse. Uit Vianen wordt aan het »Utr. Dbl.« gemeld De denkbeeldige oorlog in onze omstre ken eischte reeds zijn offers. Een militair toch, van een der forten, kreeg een schot los kruit in de oogen, terwijl een der ordon nansen, belast met het overbrengen van depêches uit het hoofdkwartier naar het fort Everdingen, het ongeluk had met zijn paard te vallen, waardoor hem het been werd ge broken. Na voorloopig door een der officie ren van gezondheid te zijn verbonden, werd hij onder geleide van een hospitaalsoldaat naar het hospitaal te Utrecht vervoerd. Dinsdag avond, dicht bij middernacht, voor een nachtelijke oefening de spoorbrug van Kuilenburg overgaande, waartoe door de M. t. E. v. S. aan het hoofdkwartier van den leider der oefeningen was vergun ning verleend, stortte de majoor van den generalen staf Froger, geheel onverwacht aan een open vak komende, in de uiter waarden naar beneden. De majoor is naar Utrecht geëvacueerd. Gelukkig is zijn toe stand niet gevaarlijk. De brug was in herstelling en niet ver licht. Van verschillende zijden komen klachten van landverhuizers indat 't velen in den vreemde niet meevalt bewijst het groote getal terugkeerenden, terwijl deze doorgaans nog armer terugkomen dan zij gegaan zijn. Zonder twijfel is dit veelal eigen schuld in de meeste gevallen wordt ondoordacht en terwijl zij zich niet voldoende op de hoogte stellen een plan tot landverhuizing gemaakt of men laat zich door oneer lijke agenten en tusschenpersonen allerlei leugens op den mouw speldenen velen zien te laat in dat zij beter gedaan hadden thuis te blijven. Zeer is 't dus aan te raden vooraf bij bevoegde personen of maatschappijen de noodige inlichtingen in te winnen. Het Seminarie voor de opleiding van zendelingen voor de zending van kardinaal De Lavigerie den onvermoeiden bestrijder van den slavenhandel in Afrika zal in ons land worden gevestigd en wel in het bisdom 's-Hertogenbosch, nabij Haren. Het feit, dat hier de plaatsvervanging bij het leger nog in eere is en dat voor geeste lijken altijd wel vrijstellingen van den dienst zullen worden verleend, moet voor de plaat sing in ons land van deze stichting den doorslag hebben gegeven. Zondag middag waren te Haastrecht twee zusters aan het stoeien om eene peer te bekomen. De oudste wondde zich zoodanig met het mes, dat de jongste in handen had, dat er eene vreeselijke bloeding ontstond. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen en de wond gehecht. Onderwijl liep de jongste, een meisje van ruim 16 jaar, den dijk op, en sprong uit vrees of uit wanhoop in den IJsel, waaruit zij ruim een uur later leven loos werd opgehaald. Zondag jl. vond men in het zakje, waar- Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2