•ven beperkt getal huisvesting voor den nacht, met avondeten en ontbijt worden verstrekt. De vorige week werd op een dag aan 5000 menschen het ontbijt gegeven, tegen ver toon van kaartjes, door het werkstakings- •coruité uitgedeeldniet tneer den 400 men schen werden tegelijk binnengelaten. De vereeniging der theehandelaars heeft besloten, zoo de werkstaking niet tot een einde kwam, zelf werklieden te huren om de ladingen thee te lossen, en wel op de voor waarden, die de werkstakers hebben gesteld. De prijs van de haver is door de werk staking met 35 pCt. gestegen, die van de suiker met 11/s gd. per 100 pd.; de invoer per spoor naar Londen uit de groote fabriek steden is met 50 pCt. veiminderd. 3 a 4000 kleermakersknechts hebben den arbeid gestaakt. Men dacht het Zaterdag gewonnen te hebben. In de conferentie van de hoofden der werkstaking met de vertegenwoordigers der dokbesturen was men tot een compromis gekomen. Maar de hoop is ijdel gebleken; de bestuurders der dokken waren later bjj- een en verwierpen het gedane voorstel weer. De toestand b1 *jft dus steeds even ge spannen en dreigt met allerlei gevaren. 't Was eergisteren zeldzaam druk in Lon den, waar men dat 's Zondags niet gewoon is. Onafzienbare groepen van werklieden togen de stad door. Aan de kerken stonden duizenden werkstakers, velen met bussen, waarin ruim werd geofferd. In Hydepark had een meeting van 50.000 werklieden plaats. Op vier plaatsen werd gesproken, o.a. door John Burns. De grève- makers hebben besloten tot 't uiterste te strijden en niet toe te geven, voordat hun eischen ten volle door de dokbesturen zjjn ingewilligd. Bij de West-India Docks had ook een groote manifestatie plaats. Ofschoon er nog altpd heel v\at bedra gen van alle zijden voor de werkstakers worden ontvangen, zijn de fondsen schier uitgeput. Nadat ruim 80.000 kaarten voor levensmiddelen, elk voor een bedrag van een shilling, zjjn uitgegeven, kon men Za terdag niet verder komen. Door gebrek aan behoorlijke organisatie is dan ook de werkstaking reeds ten deele mislukt en zal ze ook verder geheel moeten falen, wanneer de nog altjjd voortgezette pogingen, om de dokbesturen tot toegeven te dwingen, bljjven mislukken. Dit blijft waarschijnlijk, maar dan zal de werkstaking toch niet de gevreesde ontzaglijke uitbreiding erlangen. Want het werkstakerscomité heeft eergisteren avond besloten om het manifest, waarbij aan alle werklieden wordt aanbe volen zich by de werkstaking aan te sluiten, in te trekken, wijl deze stap het publiek verbitterd en de sympathie voor de beweging veel verminderd had. Deze maatregel zal op de grève zeker van invloed zijn. Eu al zijn enkele inrichtingen weer zoo wat aan den gang gekomen, doordien de besturen hebben toegegeven; en al heeft men van elders een handvol werklieden weten te ver krijgen o.a. 200 dokwerkers uit Liver pool kwamen Zaterdag aan en iu 't geheel waren 800 man in de dokken aan het werk de overgroote meerderheid der arbeiders wil alles trotseeren om te zegevieren. Tal van andere werklieden staakten mede den arbeid. Uit Australië is hulp voor de werksta kers gekomen; het Leger des Heils werkt krachtig meehet heeft in vier dagen 17.620 porties eten van een stuiver en 14.550 van een halve stuiver voor half geld aan de werkstakers uitgereikt. Eén fabrikant, die op de hand der werklieden is (de heer Henry Lafone), gaf aan elk werk staker twee shillings om Zondag geen ge brek in huis te hebben. Terwijl echter de steenkolen weder met 1 shilling per ton zijn opgeslagen en de voorraad kolen voor de gasfabrieken in enkele dagen is uitgeput; terwijl schier alle bedrijven door gebrek aan materialen en grondstoffen stilstaan en er ten deele ook gebrek aan levensmiddelen dreigt te ont staan, moet er spoedig een groote veran dering komen. De Times* en andere bladen mogen be weren, dat de beweging zeer wordt afge keurd, omdat ze zoo onverwacht en in 't geheim voorbereid was, voor de werk stakers was dit het eenig middel om te slagenhadden ze hun plan vooraf meege deeld, dan hadden de werkgevers, gelijk de »Pall Mall« terecht opmerkt, hen eerst wat aan de praat gehouden en inmiddels voor reserves gezorgd. Nu dit niet is geschied, kan de strike* niet meer dan een kwestie van enkele dagen zijn. En de eenige vraag iswie houdt 't uit de handel en in dustrie, die met elk uur kapitalen zien ver loren gaan, die in jaren niet kunnen wor den herwonnen of de werkstakers, wien de honger begint aan te grijnzen en wier kin deren te vergeefs brood vragen. Er worden nn pogingen gedaan, om althans aan die kinderen voedsel te verschaffen. Er komen ook enkele feiten van afpersing en bedreiging voor. Drie personen werden deswege Zaterdag voor de politie-hoven ge bracht en naar de terechtzitting verwezen. Gisteren (Maandag) hebben 800 werk stakers de bewakers der mgangen van het Albertdok overvallen. Na biunen te zijn gedrongen, dwongen zij de aldaar werk zame daglooners het werk te staken, doch richtten overigens geen schade aaD. Wegens dit voorval, alsook wegens de dreigende taal die Burns tegen de dok bestuurders zoude gebezigd "hebben, hebben de laatst genoemden specialen bijstand van de politie ingeroepen, en tevens den minister van binnenlandsche zaken gewaarschuwd. Burns echter loochent dat hij dreigende taal zou hebben gebezigd. Zjjne persoonlijke aan vallen op Norwood, den president des dok- bestuurs worden niettemin heviger. Burns brandmerkte Norwood als een leugenaar en lafaard. De dokbesturen besloten met Burns en Tillett zich niet verder in te laten. De longziekte blijft in België voortdurend onder het vee heerschen. In de maand Juli bedroeg het aantal gevallen wederom 63. Vooral is de provincie Brabant aangetast, alwaar in die maand meer gevallen voor kwamen dan in alle andere provinciën te zamen. In den kelder van een huis, rue des Ecoles te Parjjs, vond men twee kinderlijkjes. Een onderzoek der politie leidde tot de arrestatie van een dienstbode, Alice Anty. Zij was door een handelsreiziger verleid en had tot twee malen toe kindermoord gepleegd, de lijkjes eerst in een ouden koffer en later in den kelder bewaard. De mevrouw, bij wie zij diende, had niets gemerkt en Alice had ook niet één dag haar werk gestaakt. De Prins en Prinses van Wales zullen dezer dagen zich te Vlissingen aan boord van de Osborneinschepen en daarmede naar Athene gaan, waar zij bij het huwe lijk van den Griekschen Kroonprins met Prinses Sophie van Pruisen tegenwoordig zullen zjjn. De jongste zitting van den gemeente raad te Murcia (Spanje) leverde een stich telijk schouwspel op. De leden geraakten aan het vechten, klappen en schoppen wer- dem uitgedeeld en toen de zitting opgehe ven werd was de meerderheid zwaar gewond, terwijl er twee met gaten in het hoofd huiswaarts keerden. Te Metjio bij Messina heeft een 60-jarige vrouw Tiburzio een andere vrouw, die zij in haar tuin had gevonden, vermoord en letterlijk in stukken gehakt, die zij haar hond toewierp. Toen dit geschied was, riep de dochter der moordenares uit: Ik ben ge wroken:* De vermoorde was moeder van 7 kinderen. Moeder en dochter zijn in arrest. Een telegram uit Montreal luidt, dat de matrozen van den schoener Fanny Lewis* voorbij Monhegan iets wits zagen drijven op het water. Naderbij komend bleek het te zijn een groote massa ambergrijs, wegende ongeveer 250 pond. Ambergrijs wordt ge bruikt voor de kostbaarste reuken en de vondst wordt op 25,000 dollars geschat. Door eene rotsverschuiving op den Rülbis- berg is het Zwitsersche dorpje Tscherlach, in het kanton St, Gallen, geheel verwoest. De inwoners hadden het dorp bijtijds ver laten. Te Tobolsk is het huwelijk gesloten tus- schen een vroeger Russisch officier, veroor deeld tot 10 jaren dwangarbeid in de mijnen en levenslange verbanning en een mooi, jong en rijk meisje, dat haar geliefde was gevolgd. De bruigom verscheen voor het altaar in het grijze pak van den veroor deelde en met boeien. Na de plechtigheid namen man en vrouw afscheid tot over 10 jaren. Volgens een telegram uit Rome aan het Journal des Débats* wordt 's pausen ver trek thans als zeer waarschijnlijk beschouwd. Eene commissie van kardinalen houdt, met het oog hierop, zich bezig met het treffen van de vereisehte schikkingen. Zoo zou be paald zijn dat de congregatiën, na 's pausen verwijdering, zooveel mogelijk hare gewone werkzaamheden op het Vaticaal zullen voort zetten, en met dat doel van eene volledige volmacht voorzien worden, gelijk het geval was, toen Leo XIII het vorige jaar tijdens het jubileum van zijn vijftigjarig priester schap, dageljjks de groote receptiën hield. Ook zou aan kardinaal Parocchie, in zijne hoedanigheid als vicaris van den paus te Rome, een buitengewone volmacht verleend worden. Wat de wijze van 's pausen vertrek aan gaat, er zou hem voorgesteld ziju, zooveel mogelijk het »iucognito« tot aan Civita Necchia, waarheen hij zich in een rijtuig zou kunnen begeven, in acht te nemen. Aldaar zou hij dan, vergezeld van zijn staatssecretaris en een klein aantal kardi nalen en andere prelaten, zich inschepen naar Spanje. Bij Lissabon is het stoomschip Odessa*, 1750 ton metende, van Hamburg in lading naar Braila, met het stoomschip Homer* in botsing gekomen en gezonken. De be manning werd gered; schip en lading zijn verloren. - Twee Spanjaarden hebben de reis van Madrid naar Parijs gemaakt in een rijtuig met zes paarden. Zij deden er 20 dagen over. - Te Leuven zijn het krank zinnigengesticht en het aangrenzend kloos ter afgebrand. De 200 bewoners werden met moeite gered slechts 1 geestelijke wordt vermist. De schade is zeer aanzienlijk, want het klooster bevatte oude schilderijen, waar van vele verloren gingen. De oorzaak van den brand is onbekend. - Door de over stroomingen te Waka-Yama bij Osaka, zijn 10,006 menschen omgekomen20,000 zjjn zonder dak. Er heerscht groote ellende onder de bevolking. - Hevige sneeuwstor men hebben op de Alpen gewoed. Te Davos en omstreken moet de sneeuw een voet hoog liggen. - liet pyrotechnisch instituut te Moceturano is door een ontploffing ver woest; 7 van de 9 werklieden werden ge dood - Een dorp, in Klein-Azië gelegen op een berg, werd door bet verzakken daar van geheel bedolven. 129 menschen kwamen om - Wegens het mislukken van den oogst, heerscht, volgens berichten uit Budapestli, volslagen hongersnood in het district Mares Torda. JPlfjM.tselljli Nieuws. HEUSDEN, 31 Aug. Heden morgen, bij aankomst van de diligence van Kaatsheuvel, was J. Br., stoo- ker op de stoomboot »Stad Heusden,* mede werkzaam met het ontladen. Een mand viel op zijn arm, waardoor hij viel. De paarden zetten zich daarop in beweging en de dili gence ging met het rad over het been van R., die daardoor ernstig gekneusd werd. 2 Sept. De 82-jarige wed. Kuipers, die eenigen tijd sukkelende was, doch nog hare gewone werkzaamheden verrichtte, werd heden namiddag op het onverwachts dood op haar stoel gevonden. HERPT, 2 Sept. Gisteren avond te circa half tien ure keerden eenige Heusde- naren van hier huiswaarts, toen ze op een hoop grint aan den weg de hun goed be kende J. d. R. vonden liggen, met een ledige mand naast hem, waarmede hij negotie had gedreven. Hoe zij hem betasten of rolden, het ge lukte hun niet eenige beweging of teeken van leven te krijgen, hoewel men toch de hoop koesterde, dat de levensgeesten niet geheel geweken waren. Ten einde raad be sloot men hem op te nemen en naar zijne woning te Heusden te vervoeren. Aan de Herptsche poort gekomen, kwam er eenigs- zins leven in den patiënt, die men een oogen- blik voorzichtig neder legde, van welk oogenblik hij gebruik maakte om op te springen en zijne dragers te bedanken voor de gegeven moeite en hun eene hartsterking in het »Zwaantje" aan te bieden. Het was dus een grappenmaker, die zijn rol op zeld zame wijze had afgespeeld, aanvankelijk tot ergernis zijner dragers, die aan zulk een werkje niet gewoon waren, maar die ten slotte met de lachers instemden, om zelf niet uitgelachen te worden. ANDEL. De hoeveelheid appelen, peren en pruimen enz. is dit jaar zeer gering, zoodat er zeer hooge prjjzen besteed worden. De pruimen zijn voor het grootste gedeelte onrijp afgeplukt, ter verzending naar En geland. Men besteedde f 4 per H.L. aan den boom. De vrucht liet ook veel in qua- liteit te wenschen over. VEEN (bij Heusden), 2 Sept. Gisteren avond, tusschen half tien en tien ure, werd hier een bloedig drama afgespeeld. Zekere Corn, van Rijswijk, arbeider en venter, oud 42 jaar, kwam door de Kron- kelsteeg en werd op het onverwachts door twee personen aangevallen, gelijk de voet sporen in den grond aanduiden, die hem een slag toebrachten met het dikke gedeelte van een riethaak, zijnde een krom mes in den vorm van een klewang, waardoor de hersenpan verbrijzeld werd en de hersenen over den weg vlogen. Na geneeskundig on derzocht te zijn, bleek de wond eene lengte te hebben van 12 a 13 centim. en eene breedte van 7 centim. Als vermoedelijke daders zijn aangehou den zijne twee gebroeders J. en W. v. R., beiden arbeiders en vischventers, ruim 30 jaar en ongehuwdvan wien het bekend was, dat zij sints geruimen tijd een wrok koester den tegen hunnen uitwonenden broeder. Bij den verslagene werd behalve den ge noemden riethaak ook een rijsbaak gevon den. Een dezer was met bloed "bevlekt. Beiden zijn in beslag genomen. De toestand van den verslagene die geen enkele aanwijzing meer heeft kunnen doen is hopeloos en zal vermoedelijk nog heden door den dood gevolgd worden. De verdachten ontkennen halstarrig, dat zij den slug hebben toegebracht••••aurfcia echter niemand geloof hecht. Door de ai3- réchausseé van Heusden, bijgestaan door de rijks- en gemeente-veldwacht, werden zij hedenmiddag te circa 2 uur gevankelijk te Heusden binnengebracht; van waar zij naar 's-Bosch zullen worden getransporteerd en ter beschikking gesteld van den heer officier van justitie bij de arrond. rechtb. aldaar. Door ds. W. R. Kalshoven, te Eede (prov. Gelderland) is voor het beroep naar de Herv. gem. alhier bedankt. BRAKEL, 31 Aug. Gisteren-namiddag omstreeks 4 ure is hier door een onbekende oorzaak brand ontstaan in een hooimijt bij de woning van E. Klop Ez., nabij het boven eind van den Veerdam, die zich, wegens de volkrijke buurt en omgeven door winkels zeer bedenkelijk liet aanzien. Gelukkig echter werd het gevaar dadelijk ontdekt en is men er in mogen slagen om het onheil door het inwerpen van emmers water en de werking der brandspuit te weren. Ds. W. van Es veld alhier heeft zoowel voor het beroep naar Sluipwijk als voor dat naar Rumpt bedankt. De Priusessedag wordt hier door het uitsteken der vlug algemeen gevierd, de schoolkinderen worden onthaald op cho colade en krentekoekjes en houden, met oranjelinten en vlaggen getooid onder het zingen van toepasselijke liederen een op tocht door het dorp. AALST a/d Maas, 1 Sept. Vrijdagavond is hier uit een rietgorsch bij de sluis <|pge- haald het lijk van G. Iv., een ongehuwd, maar zeer welgesteld ingezetene van dit dorp. Hij was reeds op jaren gekomen, had niets bij de hand en woonde voor zijn geld als commensaal bij andere lieden in. Wat de oorzaak van 's mans dood is geweest? Of men hier met een noodlottig, dan wel met iets anders en ergers te maken heb be daaromtrent bestaan lijnrecht tegen elkander inloopende gevoelens en geruchten, waar omtrent het moeielijk valt met zekerheid te beslissen. LANGSTRAAT. Hooi van de beste qua- liteit werd dezer dagen voor f 9.50 per 500 kg. als los hooi scheep gedaan. Nog enkele andere partijtjes zijn tot dien prijs en voor f 10 verkocht. Voor de persen worden geen zaken gedaan. Stalvee wordt reeds druk ge kocht, omdat er overvloed van voeder is. De verkoop van aardappelen gaat niet vlug, terwijl de prijzen laag blijven en variëeren tusschen f 2 en f 2.50 per HL. Uit de klei streek worden ze voor f 2.50 aangeboden. Appelen en peeren vinden grooter aftrek, zij worden naar kwaliteit tot f 3 a f 5 per HL. betaald. AALST. Tot brievengaarder alhier is met ingang van 1 Sept.. benoemd de postbode P. Schaap, welke deze betrekking gelijk tijdig bij zijne tegenwoordige betrekking zal bekleeden. Aan den heer H. van Os was op zijn verzoek eervol ontslag verleend. SLEEUWIJK, 30 Aug. De raad dezer gemeente heeft in zijne openbare zitting van heden besloten, zich tot den Koning te wenden om vernietiging te verzoeken van het besluit van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, waarbij werd bevolen, den heer A. van 't Sant als raadslid toe te laten en handhaving van zijn besluit tot niet toelating. WERKENDAM, 31 Aug. Heden werd bij bekkenslag door de gemeente bekend gemaakt, dat op a.s. Zaterdag 7 September werkrolk voor de beetwortelsuikerfabriek zal aangenomen worden. De campagne vangt dit jaar veertien dagen vroeger aan dan verleden jaar. GORINCHEM. De door burgemeester en wethouders dezer gemeente aan den raad aangeboden begrooting over 1890, sluit in ontvangst en in uitgaaf tot een bedrag van f 321416,72 Vs. Kinnen land. Z. M. de Koning beeft den heer F. Gedi king, onderwijzer van Prinses Wilhelmina, benoemd tot ridder van den Gouden Leeuw van Nassau. De verjaardag van het Prinsesje is Zater dag in vele plaatsen groot en klein met opgewektheid gevierd. Het waren na tuurlijk de kinderen, die in de eerste plaats, feest vierden. Vooral te Amsterdam, te Utrecht en te Apeldoorn had men veel werk gemaakt. Te Apeldoorn verheugde men zich in de aanwezigheid der jarige, die met haar moe der door het versierde dorp toerde, en het feestterrein bezocht. De Koning was voor een raam van het Paleis getuige van de opstijging van den ballon. De heer Mr. W. A. A. J. baron Schim- melpenninck van der Oye, voorzitter van de Eerste Kamer, is Vrijdag plotseling over leden. Omtrent zijn o verlijden wordt nader gemeld Reeds tijdens zijn jongste verblijf te 's-Hage, toen hij de korte zitting der Eerste Kamer presideerde, gevoelde de overledene zich on gesteld, zoodat hij zich per rijtuig van en naar de vergaderzaal liet brengen, wat zijne gewoonte niet was. Terstond na afloop der zitting vertrok hij naar zijn verblijf op den huize De Poll te Voorst, tusschen Deventer en Zutfen, waar hij is bezweken. De lieer Schimmelpenninck vervulde eene belangrijke ambtelijke loopbaan aan het departement van biiitenlandsche zaken, waar hij Uo betrekking van referendaris verschei dene jaren bekleedde en eervol ontslag ver kreeg met den titel van minister-resident. Cal van jaren vertegenwoordigde hij de provincie Gelderland in de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waar hij zich deed kennen als gematigd anti-revolutionair, bij voorkeur bij financiëele aangelegenheden het woord voerde en om zijn karakter en ver diensten door zijne medeleden hoog werd gewaardeerd. Na het optreden van het Kabinet der rechterzijde werd hij benoemd tot president van de Eerste Kamer, in welke hoedanig-1 heid hij zich door een onpartijdige leidingl onderscheidde. Herhaalde malen rustte opjl hem de plicht om de Vereenigde vergade-a ring der Staten-Generaal voor te zitten, o.a. bij de vaststelling van de Voogdijwet enl bij de opdracht van de tijdelijke waarneming! van het koninklijk gezag aan den Raadfl van State, zoowel als bij de weder-aanvaar-1 ding van het koninklijk gezag door Z. M. Hoeveel prijs Z. M. de Koning op den| overledene stelde, blijkt o.a. uit het feit, dat Z. M. hem de vereerende taak opdroeg als een van de vier leden van den Raad van Voogdij, wier benoeming door Z. M. ge- ij schiedt, bij besluit van 30 October jl. zitting te nemen in dat college voor het geval dat dit zou behooren op te treden. De heer Schimmelpenninck was kamer heer des Konings, ridder der orde van den Ned. Leeuw, ridder 3e kl. van de Pruisische Kroonorde, officier der orde van Mauritius en Lazarus van Italië, ridder der orde van de Poolster van Zweden, commandeur der orde van Jezus Christus van Portugal en ridder 3e kl. van de IJzeren Kroon van Oostenrijk. Woensdag a. s. zal het stoffelijk overschot in het familiegraf, te Voorst, worden bij gezet. Zoolang Z. M. de Koning geen voorzitter van de eerste kamer heeft benoemd, treedt de voorganger van den overledene, de heer jhr. mr. F. J. J. van Eysinga, op ter waar neming dier betrekking. Door negen liberale leden der Tweede k^mer is het voorstel ingediend tot invoe ring van leerplicht. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 2 Sept., zijn be noemd in de commissiën, in het najaar van 1889 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder a, van de wet van 17 Aug. 1878 (Staatsblad no. 127), o. a. in Noord-Brabant: a. tot lid en voorzitter, de schoolopziener in het district 's-Hertogen- boschb. de leden, de schoolopzieners in het district Tilburg en in de arrondissementen Bergen-op-Zoom, Oorschot en Veghel; c. tot leden-plaatsvervangers, de schoolopzieners in de arrondissementen Boksmeer, Osch en Tilburg. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht, dat in verband met herstellings werken aan de groote sluis te Terneuzen, de scheepvaart door die sluis op het kanaal van Gent naar Terneuzen, te beginnen met 1 April 1890, gedurende twee en veertig dagen zal zijn gestremd. De heer S. J. du Toit, super-intendent (minister) van onderwijs in de Zuid-Afri- kaansche republiek, (Transvaal), thans in Europa verblijf houdende, is voornemens in de tweede helft van September ons land te bezoeken, als wanneer hij gaarne voor belanghebbenden zal te spreken zijn. Op dit oogenblik is weer een ingenieur bezig met het doen van boringen tusschen Holwerd en Ameland. Naar luid van de be richten, vallen deze niet ongunstig uit. Zij 1 brengen aan het licht, dat op onderscheiden plaatsen van den zeebodem van 1016 voe 1 klei wordt gevonden. Waar men vroege 1 meende niets dan zandgrond te vinden, be staat deze slechts uit een dunne laag, on t middellijk gevolgd door een meter klei. f Volgens een nieuw ontwerp zal, in geva van uitvoering, van de Oost- en Westzijd» van Ameland een afsluitingsdpk naar der j vasten wal worden getrokken en met d< drooglegging van het daartusschen liggende 14 a 15,000 hectare aan bouwland wordei Zaterdag morgen vertrok de tweede groei werklieden, uitgezonden door de Amsteij damsche commissie, met den eersten treij naar Parijs, tot het brengen van een acht daagsch bezoek aan de wereldtentoonstel ling. Deze groep bestaat uit 24 beoefenare:: van verschillende vakken. Door de verschillende stoomvaartmaal schappijen is de vracht voor het verzende van vee naar Engeland belangrijk verhoogt

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2