komt liet tweemaal daags uit; de oplage nam daardoor belangrijk toe. Het Nieuws van den Dag*, begon in 1870 met een oplaag van 2500 exemplaren. Vooral door de hoofdartikelen van den onvergete- lijken Simon Gorter, groeide dit binnen het jaar aan tot 9000. Met elk jaar vermeer derde het; in 1884 had het de voor ons land verbazende hoogte van 38,500 bereikt. Stelt men het aantal lezers gemiddeld op 5, clan komt deze courant dagelijks onder de .ogen van 180,0 00 personen. En dan de advertéuHnnIn 1875 had het 26,994, in 1881 70,646, in '83 reeds 100,000 adver- te'ntiën. In 1883 ontving het aan exempla ren en advertentiën 576,687 gulden. De uitbreiding der correspondenties maakte, dat »de Kleine courant* thans tot 12 a 20 bladzijden is uitgedijd. Nadat van de winst -^Witschappeljjk kapitaal is Trblijvende verdeeld pet. n van Jnr, 10 commis- van 1871 6, 30, 35, -ervolgd.) tand. Parys bezit gedurende ruim een jaar op de hoogte van Belleville een groote inrich ting voor het opwekkeu .au kracht door luchtdruk. Een hoofdbuis van 4V2 Engel- sche mijlen lengte voert de verdichte lucht naar de stad langs de groote boulevards tot aan de Madeleinekerk. Van de hoofd buis gaan talrijke vertakkingen naar de verschil lende districten, die evenals de gas- en water leiding, naar de huizen leiden. De meest ver schillende toepassingen kunnen van deze samengeperste lucht worden gemaakt. Alle bestaande machines in de werkplaatsen, in de drukkerijen, voor de electrische verlich ting, enz. blijven staan, het eenige onder scheid met vroeger is, dat de beweegkracht nu door lucht in plaats van door stoom verschaft wordt. Daardoor vervallen de tal- looze stoomketels en schoorsteenen. Men heeft eenvoudig een kraan te openen om de machine in werking te bengen. Een groot aantal schouwburgen, koffiehuizen enz. aldaar wenden reeds den luchtdruk aan voor hunne electrische verlichtingen. Dat in eene menigte van kleine inrichtingen gebruik wordt gemaakt van deze nieuwe drjjfkracht spreekt van zelf. Eenige bijzondere toepas singen daarvan willen wij nog mededeelen. Op het oogenblik worden meer dan 8000 uurwerken door samengeperste lucht aan den gang gehouden. De hydraulische eleva tor (opstijgbak) is vervangen door de pneu matische, dat wil zeggen, hij wordt thans in werking gebracht door luchtdruk in plaats van door waterdruk. De Fransche bank evenals de Crédit Lyonais hebben door aan sluiting aan het buizennet een postverbin ding gekregen. Een geneesheer heeft zelfs zijn kamers in huis ingericht tot het nemen van luchtbaden. Een nieuw groot veld biedt de luchtdruk aan tot het verschaffen van koude lucht om de levensmiddelen voor be derf te behoeden. Toen professor Riedler in het begin van dit jaar te Parijs ver toefde, was men in de handelsbeurs bezig met den bouw van koude luchtkamers, om de levensmiddelen die niet dadelijk ten ver koop worden aangeboden langer te kunnen bewaren. Ja, de Parijsche bladen bespraken reeds het gewicht van de vervaardiging van koude lucht ingeval van oorlog en eene mo gelijke belegering van Parijs. De bestaande inrichtingen met de drie ontworpene moeten voldoende zijn, om voor. 2l/2 millioen men sehen gedurende een half jaar de levensmid delen in verschen staat te houden. De tentoonstelling te Parijs werd 'tot 31 Augustus bezocht door 14.551.741 bezoe kers, dat is ruim het dubbel van het bezoek, dat aan de vorige tentoonstelling ten deel viel. De Londensche correspondent van »le XIX Siècle« wil met zekerheid weten, dat Bou- langer, om het tegen hem bij verstek ge wezen arrest te niet te doen en te ant woorden op de beschuldigingen van den procureur-generaal, naar Frankrijk zal ko men. Het zal zijn in de week, voorafgaande aan de algemeene verkiezingen. Alle maat regelen zijn of zullen worden genomen om de politie het spoor bijster te doen worden en te voorkomen dat Boulanger gevangen genomen wordt vóórdat hij Parjjs zal be reikt hebben. Hij wil alleen te Parijs ge arresteerd worden. >Le XIX Sièclebrengt deze mededeeling in verband met het bericht, dat Boulanger voornemens is eene driemaandelijksche reis te ondernemen in de Middellandsche Zee. Het blad meent dat dit bericht, van Bou- langistische zijde afkomstig, in de wereld geschopt is om de politie op een dwaal spoor te brengen, als de generaal het ruime sop kiest. De proeven met bet levens-elixer van Brown Séquard genomen, hebben geen vroo- lijke resultaten opgeleverd. Verschillende personen, op wie een proef was genomen, zijn door bloedvergiftiging aangetast som migen bezweken er aan, anderen liggen gevaarlijk. Voorloopig zit er voor de menschheid dus niets anders op, dan oud worden en sterven, of sterven en niet oud worden. In eene der werkstakers-vergaderingen, D.nsdag jl. te Londen gehouden, welke be reden en andere politie +hans bijwonen, deed Burns me ing van de ontvangst van ló00 pst. uit Australië voor het werksta kingsfonds. Er heerscht groote ontevreden heid onder de werkstakers wegens de ver deeling der briefjes die recht geven op por ties voedsel enz. De ontevredenen beweren dat alleen de vriendjes van het comité de r.nijsbrieljes krijgen, hetgeen het comité ech ter betwist. Deputaties uit de reeders en eheepeigenaars, onder Donald Currie's aan voering, confer erden heden weer met de dokberi rders, wier president Norwood verklaarde dat de dok besturen niet oogen- blikkelijk den wensch der reeders kunnen inwilligen, om de schepen door hun eigen personeel te laten lossenmaar de dokbe stuurders zullen gaarne de zaak overwegen, zoodra de werkstaking geëindigd zal zijn, met eene deskundige commissie, door ree ders en scheepseigenaars aan te stellen. Donald Currie drukte zijn leedwezen uit over dit besluit der dokbestuurders, waarbij eene later gehouden vergadering van reeders en scheepseigenaars zich per motie aansloot. Onder de nieuwste werkstakers zijn de hopplukkers in Kent, alsook de werkers op de Londensche bleekerijen en wasscheryen. Eene belangrijke werkstaking begon heden onder de graansjouwers te Liverpool, die de graan- en meelzakken verdragen tusschen de schepen en de kaden. Dientengevolge moesten graan- en meelschepen aldaar hun lossen staken. De werkstakers, die loonsver- hooging eischen van vijf tot zes shilling daags, verhinderden gewelddadig het lossen van twee stoomers in de Zuiderdokken. De werkstaking omvat mede de houtschepen. De Liverpoolsche dokwerkers steunen de eischen der sjouwers. Men verwacht eene algemeene werkstaking ook in de dokken van Liverpool. Woensdag hebben de werklieden in de dokken te Liverpool het werk hervat, door dien de eigenaars aan hunne eischen hebben toegegeven. De dokbestuurders te Londen rapporteer den Woensdagmiddag, dat de toestand on veranderd was, maar dat het cijfer der teruggekeerde dokwerkers sterk vermeerdert. Zekere eigenaars van werven en pakhuizen aan de Theems hebben weder eene overeen komst gesloten met de aanvoerders der werkstakers, op voorwaarden nagenoeg ge lijk aan die in het vorige contract, dat door de dokbestuurders verworpen en door de meerderheid der eigenaars van de werven verloochend werd. Niettemin verklaarden heden de onderhandelaars dat zij, die tot de overeenkomst toegetreden zjjn, morgen het werk te Londen hervatten zullen. In de kringen die belang hebben bij de scheepvaart, gelooft men niet aan de juist heid der aankondiging van de General Steam Navigation Company« betreffende de hervatting van haren dienst. De firma Philips en Graves zegt, dat de Nederlandsche stoom bootondernemingen nog altoos in denzelfden ontredderden toestand zijn en slechts vracht goederen aannemen, die de verzenders zei ven aan boord laten bezorgen. Donderdag hebben naar raming pl. m. 10000 werkstakers hun werk bij verschil lende werfeigenaars hervat. Uit Australië werd weder f 48,000 ont vangen de dokbesturen weigeren nog steeds in iets toe te geven, ook werd door hen, na langdurige beraadslaging besloten aan de eigenaren van schepen, geen vergunning te verleenen, met eigen volk de schepen te lossen. een afstand van 200 voet. Tien districten staan onder water. Het aantal personen, die hierbij zijn omgekomen, is ontelbaar. Door een vonk uit een voorbijrijdende locomotief ontstond Zondag brand in het Noorderstation te Madrid. Eene goederen loods werd geheel in de asch gelegd en eene aanzienlijke hoeveelheid alcohol, petroleum en zij de, benevens 9 spoorwagens, werden vernield, terwijl twee beambten gewond wer den. De schade wordt op f750,000 begroot. Uit China komen berichten van een groote overstrooming van de Gele rivier, door het doorbreken van een dijk. De breuk omvat Te Dusseldorf reed een sneltrein een stootblok omver, en kwam eerst op het trottoir aan de overzijde der straat tot staan. Gelukkig waren er geen persoonlijke onge lukken bij te betreuren. - De exprestr-in van Londen naar Schotland is te Crewe p verkeerd spoor geloopen, waardoor 7 r izi- gers ernstig gekwetst werden. - Bp Nyvel (België) zijn Zondagnacht 4 menschen in de vlammen omgekomen, de oudste kinde ren van een spoorwegwerker. De vader zag den zolder boven de slaapplaats der kleinen instorten, juist toen hij de deur opende, om hen te redden. - Te Munster is de ketel van een stoomkorenmolen ontploft. De eigen» ar. die met zijn gezin juist aan tafel zat, werd doodelijk gekwetst, de oppermolenaar or er- de puinhoopen bedolven; nog twee andere personen werden zwaar gekwetst, terwijl het aantal licht gewonden nog grooter is. - Een belangrijke verbetering wordt in de Duit- sche spoor waggons aangebracht. Tn de 3e kl. werden de zitplaatsen met leer bekleed, terwijl in de 4e kl. zitplaatsen zullen wor den aangebracht. - De kade langs de Theiss, na de overstrooming te Szegedin gebouwd, een werk dat twee millioen kostte, is in gestort. Reeds tijdens den bouw was het ongeluk voorzien, waarom de stad gewei gerd had het werk van den Staat over te nemen. - In Hongarije hebben weder groote overstroomingen plaats; de Prut, de Cze- rewosz en Suczawa, zijn buiten hun oevers getreden, waardoor groote schade aan de bezittingen der bevolking is aangericht. om tot bekentenis te in de z.g. wintertuin, ingericht a la Kras- napolsky, van daor in de eetzaaldeze mnnt offerd, brengen. /.pn onze inlichtingen juist, dan zon de hoven alles uit, wat de meubeleering betreft. verslagene en zijn broeder Jacob, die voort durend met hem en de zijnen in onmin leefden, elkander hebben uitgedaagdwaarop ze in de Kronkelsteeg tot eene ontmoeting kwamen en door Jacob, volgens latere be kentenis, met een puthaak den noodlottigen slag zou zijn toegebracht, waardoor den I!>ruwelijken broedermoord werd bedreven.' De andere broeder, Wouter, die aan kwam j loopen, vermoedelijk eveneens met minder 1 >T j i i l j. bedoelingen en wel om Jacob te bel- lliardaS der Nederlandsche prinses, omtrent Buffet, tafels, stoelen enz., alles is antiek vervaardigd door den heer Hendriks (meu belmaker). Om van alles een goed denk beeld te vormen diene men er een bezoek te brengen, hetwelk dan ook zeer aan te bevelen is. Binnenland. Naar aanleiding van den jongsten ver- I *1:1 :i tHelijli Nieuws. HEUSDEN, 6 Sept. Aan het postkantoor alhier en de daaronder resorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Augustus ingelegd f 8395.423, terugbetaald f208.87. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 773. De werkzaamhedeu a/d Nieuwen Maasmond, nabij deze gemeente, bieden bjj avond van de wal alhier gezien een aardig effect. Op twee punten schitteren als het ware lichtende sterren en iets verder op zou men meenen dat er brand was, doch de ten hemel stijgende vuurkolom blijft steeds ter zelfder hoogte. De beide eerste lichtpunten worden ge vormd door aangebracht Well's licht, de vuurkolom is de Excavateur die maar on vermoeid voortwerkt. Zoodra den avond valt, worden de lich ten ontstoken en de werkzaamheden blijven op dezelfde wijze voortgaan tot op midder nacht. Yan af 12 tot 4 ure is ook einde lijk daar de rust aangebroken; maar na dien tijd hoort men weder de locomotieven fluiten, als wilden ze zeggen, dat op het terrein den dag weder is aangebroken. Het genoemde Well's licht, dat waar schijnlijk niet algemeen bekend is, willen wij eenigszins toelichten. Op een stellage bevindt zich een bassin inhoudende 4 emmers teeroliedaaruit loopt in loodrechte richting eene buis, waaraan een monometer bevestigd is. Door zuiging en persing wordt de olie naar boven gebracht en door een aangebrachte pit verhit. Door de verhitting vormt zich gas, die aangestoken nu zelf de verhitting voortzet en de vlam in wer king houdt. Het licht, dat gevormd wordt, is zoo sterk, dat men op 30 meter afstand geregeld in een boek kan lezen. Op 150 meter afstand konden wij nog zeer goed de cijfers op het horloge onderscheiden en de maan wierp op 200 a 250 meter nog geen schaduw. Dat bij het korten der dagen deze ver lichting en voor aannemers en voor het werkvolk een groote uitkomst is, laat zich zeer goed begrijpen. Donderdag 12 Sept. a.s. zal des mor gens in »Het Wapen van Amsterdam* alhier de najaarsvergadering gehouden worden van het onderwijzersgezelschap in het arrondisse ment Heusden. Op het programma komen, behalve de huishoudelijke zaken, de volgende punten ter behandeling voor c. Overlading bij het onderwijs, door den heer J. van der Sluijs. Vervolgens voordrachten van de heeren D. Scholten Gz. en U. F. A. Kern, benevens mededeelingen omtrent het Ned. Onderw.- Genootschap. VEEN, 5 Sept. Dinsdagavond overleed C. van Rijswijk alhier aan de bekomen ver wonding, zoodat men thans van eenen be- ganen moord kan sprekenwaardoor in onze gemeente eene algemeene ontsteltenis is teweeg gebracht. Gisterenavond had de begrafenis plaats, waarbij geen enkel fa milielid tegenwoordig was. Gisterenmiddag arriveerden alhier de heer officier van justitie vergezeld van den heer rechtercom missaris en den griffier. Naar wij vernemen was het vooraf ge lukt aan den brigade-commandant der ma réchaussees te Heusden, na veel moeite en met het onderzoek in de hand, wi arvoor hij dag en nacht zijn rust moet hebben op ge goede bedoelingen en wei om jacoo m pen, zou bj| zij^p aankomst door Jacob zyu toegevoegd »blyf maar, Kees zr.f ons nou geen kwaad meer doen.* De puthaak is gisteren op aanwijzing j van den verdachte, docr dé politie gevon den, nabjj de plaats waftt de verwonding heeft plaats gehad. Heden morgen zijn de beide aangehou denen van Heusden miar 's-Bosch overge bracht. De Brigadier-Kom mandant der Maré- chausseé te Heusden heeft in onze gemeente ten goeden indruk gemaakt en achterge laten, door zijn bedaard en beleidvol op treden. Vermoedelijk is het ook daaraan te wijten, dat in deze treurige zaak zoo spoe dig eene bekentenis is ontlokt. Nog deelen wij mede, dat zoowel de ver slagene als zijne broeders alhier als minder gunstig bekend stonden. Naar aanleiding van on9 eerste bericht en bovenstaand, dat geheel daarmede aan sluit, zal het den lezers duidelijk zijn dat bijna alle berichten, die in de bladen de ronde doen, niet geheel met de waarheid overeenstemmen. Volgens de een toch stierf de verslagene reeds op Maandag, volgens de andere courant, waren de verdachten reeds Dinsdag te 's Bosch aangekomen, enz. Wij verwonderen ons, dat die bladen, die gewoonlijk al onze andere berichten overnemen, in zulke ernstige aangelegen heden maar het eerste het beste verhaal opnemen en daardoor medewerken tot het verspreiden van allerlei onjuiste mededee lingen. Wij durven zeggen, dat wij ons niet alleen op de hoogte stellen van den persoon, alvorens wij een correspondent aanstellen, maar dat wij de zaak ook mede onderzoeken alvorens wij serieuse berichten afdrukken. Dl? F\ VH 1 PTTT? DUSSEN, 3 Sept. Herbenoemd tot wethouder en ambtenaar van den burger lijken stand dezer gemeente de heer J. H. Stael. WAALWIJK, 2 Sept. Heden avond werd tot hoofd der openbare school benoemd de heer G. Spijkerman, hoofd der school te Oeffelt. 4 Sept. De onderwijzersvergadering van gister was niet druk bezocht. Door den heer Van der Heijden werd ingeleid: »Eene vergelijking tusschen de Vaderlandsche en de Algemeene geschiedenis.* In deze ver gadering werd met algemeene stemmen her kozen tot secretaris de heer H. Both, van Vrijhoeven-Kapel. ALMKERK. Tot wethouder is herbe noemd de heer B. Snoek. Aan mej. T. M. Slabbekoorn, onder wijzeres aan de openb. school te Nieuwen- dijk, is, op haar daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend. De raad heeft tevens besloten de jaar wedden van de onderwijzers en onderwij zeressen, behoudens goedkeuring van Ged. Staten, van f 500 op f 450 te brengen. Uit de rekening dezer gemeente over het jaar 1888 blijkt, dat de ontvangsten hebben bedragen f 15109.871/3, de uitgaven f 14475.19Y2, voordeelig slot f 634.68. Onder de ontvangsten komen onder an deren voor: opcenten op 's rijks directe be lastingen en Ys gedeelten der personeele belasting f 6847.121/3; hoofdelijken omslag f 4492.37 Ys schoolgelden f 279.50bestel- loon voor telegrammen f 40.20; verpachting bouwland f 227. Onder de uitgaven komen o.a. voor: renten en aflossingen van geldleeningen f2051.75; onderwijs f 5793.70Y2 i armwezen f 1891.39. -— Ds. Beekman, predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier is beroepen te Leidschen dam. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Aug. ingelegd f 3151,89, terugbetaald f 1328.89. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 552. Tot commandant van Woudrichem en Loevestein is benoemd de 2e luitenant Schutte van het 3e reg. vesting-artillerie. Maandagmorgen viel een 3-jarig jon getje, dat een oogenblik aan het oog zijner moeder was ontsnapt, van de loopplank der 's-Bossche schroefstoomboot in de rivier, doch weru terstond door een der knechts van genoemde boot gered. 4 Sept. In de gisteravond gehouden gemeenteraadsvergadering werd, na beëedi- ging der herbenoemde leden, tot wethouder herkozen de heer Aart Struick. DALEM. De aardappelhandel, althans wat de blauwke8 betreft, is bpna afgeloopen. Voor he rgenwoordige is meer vraag naar daarin ,het Tuigende rr waardeer hunne dynastie als een aandeüken aan hun historisch ver leden, en tevens als eenen waarborg voor het voortbestaan hunner nationale zelfstan digheid. Zij hebben die nationale zelfstan- iigl eid lief. en hoewm zij op het oogenblik weinig te duchten hebben van vreemd ge weld, beseffen zij volkomen, in welke richting de loop der gebeurtenissen hen zou kunnen leiden. Zij zijn niet minder bedacht voor zichzelven, dan voor hunne naburen. Zij begrijpen, hoe moeielpk het onder zekere omstandigheden voor hen wezen zou, weer stand te bieden aan de aantrekkingskracht van eene zware massa buitenaf, en in hunne gehechtheid aan den tegenwoordigen staat van zaken willen zij zich niet blootstellen aan verleiding of aan gevaar. Zoolang zij hunne dynastie hebben, biedt deze hun eene zekerheid, dat het nationale zwaartepunt op de oude plaats zal blijven. Daarom klam pen zij zich er aan vast. Al wat het nationaal bestaan van een land als Nederland bevestigt, is voor Europa van belang. Het verloren gaan van het Hollandsche nationale type, als een afzon derlijk element in het politieke leven van Europa, zou te betreuren zijn. Europa be hoeft ter afwisseling al de verschillende nationale typen, welke het bezit, mits zij inderdaad verschillend zijn en (gelijk het Hollandsche) het voortbrengsel van eene werkelijke noodzakelijkheid. Voor die allen kan het plaats vinden, en werk. Holland nu bezit de onmisbare gegevens tot het samenstellen van eene onafhanke lijke nationaliteit, en het heeft daarvan ge bruik gemaakt op eene wijze, welke zijn recht daarop slechts staaft. Wèl dus mag het zich verheugen in het rijpen van een jong en krachtig leven, dat zelfs de bloote gedachtenwisseling over nieuwe schikkingen, te treffen wanneer een oud en afgesleten leven zal geëindigd zijn, onnoodig maakt. Prinses Wilhelmina doet hoopvolle oogen heenzien in eene richting, waar zonder haar het uitzicht min of meer troebel en onzeker zou wezeu. Zij heeft slechts te blijven staan waar zij thans staat, om de afgod te worden van een volk, zoo braaf, met al zijne ge breken, als er ooit een iu de christenheid bestond. »N. R. Ct.« Tengevolge van de ongesteldheid van den heer A. Moens, zijn de functiën van inspecteur voor het lager onderwijs iu de 2e inspectie, door den minister van binnenl. zaken tijde lijk opgedragen aan den schoolopziener in het district Amsterdam, den heer Gerdenier. Het kamerlid, de heer Domela Nieuwen- huis, is uit het buitenland in de residentie teruggekeerd. De Londensche correspondent van de »N. R. Ct.« schreef Dinsdag aan dit blad. Na twaalfjarige afwezigheid, door om standigheden, die niet van hunnen wil af hankelijk waren, hebben onze Hollandsche runderen en schapen gisteren weder hunnen intocht gehouden in de Metropolitan meat market te Islington, in 1855 daar aange legd door de Poorterij van Londen voor eene som, welke 500,000 pd. st. nabijkomt. Bij deze gelegenheid ben ik onze markt weder in oogenschouw gaan nemen. Zij beslaat eene oppervlakte van dertig acres, met stallen, kantoren, enz. De kantoren vormen een rond gebouw met klokketoren, en dit gebouw staat in het midden der reusachtige vleeschmarkt. De aankomst dei Hollandsche beesten n:. en gru gebeurtenis, maar werd met uiteenloopende gevoelens begroet. Al te velen zjjn er, wier hart en belang aan Deptfort hangen, en die dus de her opening van Islington met leede oogen aanzien. Maar een gevoel van nieuwsgie- jammen, die f 2.50 a f2.60 per H.L. gelden. righeid zal bij de meesten wel een tpdelpk Heden waren wjj in de gelegenheid het pas geopende café »Zum Lohengrin* (zie advertentie) te bezichtigen. Van buiten ge zien, maakt het al dadelijk een gunstigen indruk met zijn net beschilderde glazen. Doch binnenkomende overtreft het verre de verwachtingalles is even elegant in gericht en doet de ondernemer alle eer aan. Uit de groote zaal komende komt men overwicht hebben gehad. Ossen en koeien zijn er nog niet veel aangevoerd 2500 kalveren deelden het ge zelschap van een drieduizendtal schapen. V ei sten dezer 'stelingen uit onze stallen kwamen al vroeg opdagen, na de ambtelijke keuring mot triomf te hebben doorstaan. a. Het het schoonschrijven op de lagere school, door den heer H. Bos. b. Eene beschouwing over het Bovenmeer, door den heer F. A. Moojj. de viering waarvan de »'l is* een bericht ontving wijdde het -ti hoofdartikel and zijn V' en huis, en zeide

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2