Meer dan 300,000 fr. is thans ten voor- Plaatselijk Nieuws. deele van de slachtoffers der ramp bijeen gebracht. De deelneming is algemeen. Volgens het officieel verslag van de com missie van deskundigen, betreffende de ramp te Antwerpen, verloren 125 personen daarbij het leven. De commissie verklaait, dat de ontploffing het eerst plaats had in de fabriek van Corvilain en dat tengevolge daarvan de petroleumreservoirs van de firma Rieth in brand raakten. Verder bleek, dat in de patronenwerkplaats geen enkele voorzorgs maatregel genomen was en dat in het geheim en zonder inachtneming van de noodige voorzorgen een stoomketel en een smidse in werking waren en dat aan de bij de wet bepaalde voorschriften in geen enkel opzicht voldaan was. Dat in de eerste telegrammen nit Ant werpen van dynamiet in plaats van kruit sprake was, vond niet zijn oorzaak in haast of verwarring, maar wel degelijk in enkele omstandigheden, die de aanwezigheid van dynamiet schenen te verraden. Technici hielden dan ook vol, dat dynamiet of schiet katoen de ramp veroorzaakt hadzij vonden een krachtigen steun in den diepen kuil, geslagen ter plaatse waar de werkplaats stond, waarvoor een grondverplaatsing noo- dig was, die op wel 1500 M3 geschat werd een verschijnsel, dat zich bij een buskruit- ontploffing öf in het geheel niet, öf op zeer kleine schaal zou hebben voorgedaan. Men vermoedde daarom eerst, dat zich in de patronen een kleine hoeveelheid fulminante had bevonden. Het onderzoek der ongeopende patronen bewees echter, dat dit vermoeden onjuist was. Nog raadselachtiger wordt nu de geheele zaak, waar Corvilain er in geslaagd schijnt te bewijzen, dat het losse kruit inderdaad afgevoerd was, zoodat de aanwezige voor raad bij kilo's te tellen was, en een ont ploffing van dien voorraad wel de houten loods had kunnen vernielen, maar verder geen schade had kunnen veroorzaken. Met de grootste spanning wordt in Frank rijk niet alleen, maar door geheel Europa den uitslag van den grooten verkiezings strijd op Zondag 22 dezer tegemoet gezien. Men kan er verzekerd van zijn dat die strijd allerhevigst zal wezen. De drie vereenigde partijen, Bonapartisten, Orleanisten en Bou- langisten, hebben de handen ineengeslagen om de republiek doodelijk te treffen. Eene onhandigheid van den Minister van justitie, den heer Thevenet, komt hun uitstekend te pas. In eene circulaire aan alle geestelijken der katholieke kerk heeft deze Minister hen namelijk aanbevolen zich te onthouden van inmenging in de verkiezingen, zoo zij niet kennis willen maken met de straffen, die daarop staan. Uit een zuiver juridiek oogpunt heeft de Minister zeker gelijk, want Frankrijk is een eigenaardig land met eigenaardige ver houdingen. Het concordaat tusschen Frank rijk en den Pauselijken stoel is nog altijd van kracht. En evenwel heeft de Minister zeer onverstandig gedaan door op dit oogen- blik de geestelijkheid tegen zich in het har nas te jagen, want haar invloed op platte- landsche kiezers is nog zeer groot. En de geestelijkheid is toch niet al te best te spre ken over de Fransche republiek, omdat deze de openbare school met kracht heeft be vorderd. De president der republiek, heeft in de vergadering van den Ministerraad van Woensdag zijne ontevredenheid over de cir culaire van den Minister van justitie uit gesproken. Hoe de uitslag der verkiezingen wel zal wezen, is met geen mogelijkheid te voor zien. Zeer goede kenners van de Fransche toestanden verzekeren dat er geen kwestie van is of de republikeinen zullen eene meer derheid bekomen, omdat in het algemeen welvaart heerscht en het Fransche volk zich gevleid voelt door het ongehoorde succes dat de tentoonstelling vindt. Zeker is het opmerkelijk dat Boulanger geheel op den achtergrond is geraakt. Dat hij zich te Parijs candidaat wil stellen is te begrijpen, maar dat hij herkozen zal worden is niet te denken. Te Weenen is het zeer koudbij Pres burg, in Silezië en in Moravië is reeds veel sneeuw gevallen. Op de kusten van Algiers is een Spaansch Barkschip door de Mooren aangevallen en geplunderd. Men gelooft echter niet dat de Sultan van Marokko openlijk in vijandelijk heden met Spanje wil treden. De minister van oorlog is van meening dat men 20,000 man soldaten naar Marokko kan zenden, en eene versterking van even zooveel man schappen kan voorbereiden. De misterraad heeft besloten, aan den Sultan de volgende eischen te stellen; Ma rokko levere de gevangenen uit, die nog steeds in handen der Mooren bevindenhet betale eene schadeloosstelling voor alle on recht en vooroordeelen, waaronder de Span jaarden te lijden hebbenhet geve voldoe ning aan de Spaansche vlagde Marokkanen die het Spaansche schip genomen hebben, worden ernstig gestraft. Wil Marokko aan deze eischen niet on verwijld gehoor geven, dan zal Spanje krachtige maatregelen nemen. Vier oorlog schepen zullen Zaterdag voor Tanger aan komen, om aan de eischen kracht bij te zetten. Sommige Spaansche bladen weten ook te vertellen, dat te Tanger en audere groote steden buitengewone troepenbe wegingen wor den waargenomenforten en garnizoenen worden versterkt en de Sultan maakte zelf een reis door zijn staten om zijn macht over de wilde Arabische volksstammen te bevestigen. De »Imparcial« ziet deze onge- woue krijgstoerustingen met ongerustheid, de »Epoca« spoort de Spaansche Regeering aan niet te dulden, dat een andere macht dan Spanje in Marokko vasten voet krijgt. In Italië leeft men nog onder den indruk van den aanslag, op den premier Crispi gepleegd, welke agitatie nog wel eenigen tijd zal voortduren, in aanmerking geno men de politieke beteekenis, welke de re- geeringsgezinde bladen er aan hechten. On danks de tegenspraak van de radicale pers, kan toch niet geloochend worden dat Ca- porali heeft gehandeld onder den indruk van de ophitsing der radicale bladen tegen Crispi, die dag aan dag wordt afgeschilderd als een plaag der menschheid, als de oorzaak van alle ellende enz. enz. De aanvaller houdt vol een republikein te zijn, wien het niet te doen is om Crispi als particulier, maar om Crispi, den gehaten staatsman. De geneesheeren noemen het een wonder, dat Crispi er zoo goed is af gekomen. De aanslag op Crispi was vreemd in zijn soort. De steen werd niet gegooid, neen, Caporali had een steen geslepen, sprong op het rijtuig en sloeg met den steenvan daar het diepe van de wond. De dochter van Crispi, die mede in het rijtuig zat, gaf een gil en wierp zich tusschen den moordenaar en haar vader, die half bewusteloos was geworden door den slag. Caporali werd het eerst aangegrepen door een priester, met name Saverio Massani, die riepMij ont komt gij niet, sluipmoordenaar*. Daarop schoten nog andere personen toe om den dader aan de politie over te leveren. De berichten over den toestand van den ge wonde blijven gunstig luiden. Uit Belgrado wordt gemeldDe Engel- sche consul en zijn vrouw werden gedurende een jachtpartij in de nabijheid van Nisch door boeren gevangen genomen en naar de gevangenis gebracht, waar zij slagen kre gen. De prefect wist den consul te bevrijden en arresteerde 15 boeren. De regent Pro- titch bood den consul zijn excuses over het gebeurde aan. Men zegt, dat de consul schadevergoeding zal eischen. Blijkens nadere berichten, had de Engel- sche consul een paar dagen geleden bij on geluk een Servische vrouw gewond de boeren kenden hem niet en hij heeft zich tevreden gesteld met de verontschuldigingen, zoodat het incident is afgeloopen. De Bulgaarsche minist. Stambouloff heeft in een gesprek met den Turkschen commis saris te Sofia verklaard dat, wanneer Servië bleef voortgaan met zich te wapenen, Bul garije zijne troepen zou mobiliseeren. Daarop heeft de Porte door haren commissaris doen verklaren, dat zij zoodanige mobilisatie zou moeten beschouwen als eene aanvallende beweging tegenover Turkije. In antwoord hierop heeft Stambouloff gevraagd, of Bul garije, bij een aanval van buiten, zou kun nen rekenen op bescherming door Turksche wapenen. Hierop heeft de Porte een beves tigend antwoord gegeven. Met het oog op de onrustbarende be richten harer agenten in Bulgarije en Servië aangaande de toenemende oorlogstoerustin gen dier beide staten, heeft de Porte den commandant harer Macedonische strijd macht, die thans de Grieksche grens be waakt, gelast dadelijk terug te keeren en maatregelen te beramen om de Servische en Bulgaarsche grenzen te bewaken. Te San Francisco is aangekomen de »Savo,« wier gezagvoerder en eerste stuurman, be nevens een der passagiers door de wilden van Malayta, in de Stille-Zuidzee, vermoord zijn. Toen het schip den 26n Juli daar aankwam roeiden drie booten elk met tien man er heen, Zoodra de inboorlingen op het dek geklommen waren zag de kapitein dat hij met roovers te doen had, die zijn vaartuig wilden plunderen, en er ontstond een gevecht, waarbij de aanvallers afdeinsden, nadat een twaalftal hunner gesneuveld wa ren. In den strijd waren de passagier en de stuurman omgekomende kapiteiu be zweek eenige uren later aan zijn wonden. Vier anderen van de bemanning werden zwaar gekwetst. Ter bevordering der scheepvaart over de ongeveer 17 Engelsche mijlen breede land tong, welke de bocht van Fundy scheidt van de golf van St. Laurens, wordt nu een zoogenaamde scheepsspoorweg, naar het systeem-Eads, aangelegd, zoodat de schepen niet meer den ongeveer 700 Engelsche mijlen langen weg om de gevaarlijke kust van Nova Scotia behoeven af te leggen. De schepen worden door hydraulische kracht op groote waggons geheschen en dan door slerke locomotieven dwars over de landtong gebracht. De kosten van dit reuzenwerk bedragen f 1,320,000. Te Louisville woedde een brand die aan zes spuitgasten bet leven kostte en een schade van 1 millioen ds. veroorzaakte - Te Saint-Joseph, in de Missouri, werd door brand voor een kwart millioen ds. ver nield. - In het depot van Corvilains zoon te Parijs, rue Popincourt, had een ontplof fing plaats. Een stoomkelel met 1000 K.G. lood sprong. Gelukkig had men geen per soonlijke ongelukken te betreuren, maar de schade was vrij aanzienlijk. - Te Luik heeft een vader 's nachts bij vergissing zijn zoon doodgeslagenhij meende dat er een dief in huis was en vóór dat de zoon geluid kon geven, had hij hem in de duisternis neerge legd. De wanhoop van den armen vader is onbeschrijfelijk. - Te Budapesth is nu binnen drie weken voor de vierde maal tevergeefs getracht de Opera in brand te steken. - Uit Kieff wordt bericht, dat 80 studenten, meest Ruthenen en Polen, zijn gearresteerd als leden van geheime genootschappen. EETHEN c. a. De door den gemeente raad goedgekeurde rekening, dienst 1888, bedraagt: aan ontvangsten f 10385,955, aan uitgaven f 5597,755, dus een batig saldo van f 4788,20. De begrooting voor 1890 werd vastgesteld aan inkomsten en uitgaven ieder tot een bedrag van f 10493,18. DRONGELEN c. a. De gemeentereke ning, dienstjaar 1888, werd door den raad goedgekeurd alsaan ontvangsten tot een bedrag van f 4514,43, aan uitgaven van f 3750,69 mitsdien met een goed slot van f 763,74, terwijl de begrooting voor 't volgend jaar werd vastgesteld aan inkomsten en uit gaven beiden tot een bedrag van f 4776,32. BAARDWIJK, 17 Sept. De matinee, door de Liedertafel gisteren gegeven, is uit muntend geslaagd. Onder de verschillende nummers van 't programma was vooral schoon de Hymne van De Vlieg. De heeren Schrijner alhier en Vissers, organist te Rot terdam, accompagneerden. Volgens ontvangen telegrammen is de vrouw, die een perzikpit in de keel had, te Utrecht met goeden uitslag geopereerd. Haar toestand is op dit oogenblik zeer be vredigend. WAALWIJK, 18 Sept. Zaterdag brak in de Stationstraat alhier brand uit, die door de hulp der buren spoedig gebluscht was. Men denkt aan kwaadwilligheid en de de politie schijnt de schuldige ontdekt te hebben. ZALT-BOMMEL, 14 Sept. Heden mor gen ten 11 ure werd van de werf van den den heer J. Meijer het ijzeren Rijnschip »Dis- ponible« te water gelaten. Hierna werd de kiel gelegd voor de Bur gemeester Spillenaar« voor rekening van den Ed.Achtb. heer B. den Ouden te Op-IJnen, en van de »Gerhd. Engels Co. I,« voor rekening van de firma Gerh. Engels Co. te Wickrath. ALMKERK c.s. Aan Ds. J. H. Beekman alhier, is toezegging van beroep gedaan door de Herv. Gem. te Hoogeloon en Eersel. WOUDRICHEM. Van 9 tot 15 Sept. werden op den afslag aangevoerd: 2 zomer- zalmen, die voor f 1,20 a 1.50 per half kilo werden verkocht. 3 St. Jacobszalmen, die voor fl.20 a 1.30 per half kilo werden verkocht. DEWERKEN, 17 Sept. Nog altijd is in zake de toelating van den heer Adrs. van 't Sant door den Hoogen R> ad geene beslissing genomen. Van invloed op deze beslissing kan wellicht het op nieuw ge nomen besluit van Gedeputeerde Staten van Gslderland zijn. Deze hebben thans liet be sluit tot toelating van jhr. dr. L. de Beer als gemeenteraadslid te Reden vernietigd. Zooals bekend is, waren bij diens verkie zing 8 verkeerde stembriefjes ingeleverd, ter wijl in deze gemeente er slechts één aan wezig was, doch juist de nietigverklaring van dit ééne briefje zou een andere keuze van raadslid tengevolge gehad hebben. WERKENDAM. 16 Sept. By de gem. der doleerenden alhier, is her; Ds A. Middelkoop Jr. te Nijkerk. 17 Sept. De heer P. J. Baggerman, oud-hoofd der school te Oud-Beierhuid, bij velen onzer lezers bekend, is voor de ver kiezing van een gemeenteraadslid op 25 Sept. a.s. door de liberalen aldaar candidaat gesteld. DALEM. De rivierstand is in de laatste dagen buitengewoon laag, vooral op de Waal. Tengevolge daarvan raakte o. a. de boot, die van Keulen naar Londen vaart, in het begin dezer week te Vuren aan deii grond, en zag men zich genoodzaakt de goederen in een lichter over te brengen. GORINCHEM, 20 Sept. Gisteren bezocht de Minister van Justitie met gevolg onze stad, met het doel de gevangenis te iuspec- teeren. Binnenlanci. Dinsdagmiddag 1 uur opende de Minister van Binnenl. Zaken, de heer Mackay, de gewone zitting der Staten-Generaal, met de volgende rede Mijne Heeren! «De KoniDg, ook thnns verhinderd in Uw midden te verschijnen, heeft ons opgedragen deze zitting der Staten- Generaal te openen. ,De geestdrift, waarmede het heuglijk feit van Zijner Majesteits veertigjarige regeering door het Nederlandsche volk alom in den lande is herdacht, heeft opnieuw het bewijs geleverd, dat een hechte, on verbreekbare band het Hh:s van Oranje en Nederland vereenigd houdt. «Het is ons aangenaam te mogen mededeelen, dat 's Konings betrekkingen met de buitenlandsche mogend heden steeds van den meest vriendschappelijken aard zijn. «Onderhandelingen zijn aangeknoopt en middelen be proefd om aan de bestaande onzekerheid omtrent de grenzen van het Nederlandsch gebied, zoo in Suriname als op Borneo, een goed einde te maken. «De oogst heeft in dit jaar over het algemeen beantwoord aan de goede verwachtingen, die daarvan gekoesterd werden de toestand van den veestapel is zeer bevredigend, de heropening van de Engelsche markt voor den ombelemmer den invoer van levend hoorn- en wolvee uit Nederland, die op 1 September j.l. plaats had, zal ongetwijfeld een gunstigen invloed op den veehandel uitoefenen. Ook voor den goede renhandel, de scheepvaart en de nijverheid is de toe stand verbeterd. «De toestand van 's Rijks geldmiddelen blijft bij voort during bevredigend, mede tengevolge van het ruimer vloeien van verschillende bronnen van inkomst. «Behalve de reeds aanhangige wetsontwerpen zullen aan Uwe overweging worden onderworpen voorstellen, tot herziening der wetten op de consulaatrechten en tot voorziening tegen besmettelijke ziekten, wijders ont werpen betreffende het faillissement en de surcéance van betaling, het wetboek van militair strafrecht en de vast stelling van een reglement op de krijgstucht. «In verband met de weldra te wachten voltooiing der herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen, zal U een wetsontwerp worden aangeboden tot vaststelling van het bedrag der belasting op de onge bouwde eigendommen voor het Rijk te heffen. Met het daar voor aan te nemen bedrag zal rekening kunnen gehouden worden bij een mede aan U aan te bieden ontwerp van wet tot wijziging van sommige bepalingen van den zesden titel der wet, regelende de zamenstelling, inrichting en be voegdheid der gemeentebesturen, ter voorziening in de min gunstige finantieële omstandigheden van sommige gemeenten. «Een wetsvoorstel tot verbetering der heffing van in voerrechten naar de waarde zal U bereiken, nadat bij de wet zal zijn bekrachtigd de nadere overeenkomst tot wijziging van het handels- en scheepvaart-tractaat met Groot-Brittannië er Ierland. «Ontwerpen tot regeling van den verplichten krijgs dienst en tot vaststelling van de bepalingen omtrent den staat van oorlog en beleg zullen U zoo spoedig mogelijk worden voorgelegd. «Een voorstel tot verandering der bestaande voorschrif ten op het vervoer van brieven en drukwerken zal U eerlang bereikende herziening der wetten op de pak- ketpost en op de Rijkspostspaarbank wordt voorbereid, gelijk mede een wetsontwerp tot toekenning van tege moetkoming aan werklieden, w;egens verminking in dienst van het Rijk of van aannemers van Rijkswerken. «Overeenkomsten tot het verkrijgen eener betere rege ling van het spoorwegwezen zullen vermoedelijk spoedig aan Uwe goekeuring worden onderworpen. «De toestand der overzeesche bezittingen van het Rijk geeft over het algemeen stof tot tevredenheid en hoop op vooruitgang. «Zee- en landmacht kweten zich ook daar van haren plicht en handhaafden, waar zij geroepen werden aan vijan delijke aanvallen weerstand te bieden, haren ouden roem. «Het nog altijd voortdurend verzet van enkele hoof den en hunne aanhangers onder de bevolking van Atjeh maakte tot tweemalen de wederopvatting der wapenen noodzakelijk, waarbij ook door onze troepen groote ver liezen geleden werden. Niettemin openbaart zich steeds meer neiging tot toenadering en onderwerping. «Op Java zijn de woelingen onder de bevolking, door het krachtig optreden van het bestuur en de bestraffing der schuldigen, geheel bedwongen en is de rust overal hersteld. «Hoewel nog enkele takken van landbouwnijverheid lijden onder ziekten in het gewas of geringe prijzen op de wereldmarkt, breidt de nijverheid zelve zich uit en vermeerdert ook onder eene gematigde heffing van be lastingen, de welvaart der bevolking. «Middelen worden beraamd om de kolonie Suriname uit haren staat van verval op te beuren. «De kolonie Cura9ao werd geteisterd door eene lang durige droogte. Aan de noodlijdende bevolking werd van bestuurswege en door de algemeene liefdadigheid zooveel mogelijk hulp verschaft. «Gods onmisbare zegen ruste op Uwen arbeid tot be vordering van 's Lands belangen. «In naam des Konings verklaren wij deze zitting der Staten-Generaal geopend. De heeren Ministers worden na het uit spreken dezer rede, door de commissie uitge leide gedaan. De Voorzitter sluit, nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, de ver eenigde vergadering. Bij de door den minister van financiën gehouden »millioenen-rede« behooren 8 bij lager, welke belangstellenden o. a. kunnen vinden in (nommer 221) van de »Staats- Courant.Van die stukken bevat bijlage C een overzicht van de ontvangsten, en bijlage D een overzicht van de uitgaven der Indische administratie, zoo in Indië als in Nederland, over de jaren 1867 tot en met 1888. Daaruit blijkt dat, volgens de voorloo- pige uitkomsten, de uitgaven in 1888 in het geheel hebben bedragen f 129,018,360, waar van f 106,400,577 in Indië en f22,617,783 in Nederland. De ontvangsten hebben daar entegen beloopenin Indië f 95,951,573 en in Nederland f23,817,089, dus te zamen f119,768,662. Het jaar 1888 heeft derhalve een tekort opgeleverd van f 9.2 millioen. Uit het batig slot der rekening over 1885 is echter bij de ontvangsten een bedrag van f 2 millioen gevoegd, waardoor het nadeelig saldo verminderd is tot f 7.2 millioen. Het jaar 1886 heeft een overschot van f2 millioen opgeleverd, en het jaar 1887 een van f25 millioen. Hei tekort over 188$ zal dus nog ten volle kunnen worden ge dekt-, zonder buitengewone maatregelen. Wij luten hier een vergelijkend overzicht over de 3 laatste jaren volgen U itgaven. jaar In Indië In Neder]. 1886 f 106,629,856 f 22,552,077 1887 - 96,979,274 - 21,298,450 1888 - 106,400,577 - 22,617,783 Ontvangsten. 1886 f 96,705,930 f 34,405,287 1887 - 99,480,291 - 43,897,252 1888 - 95,251,573 - 23,817,089 Hieruit blijkt- dat de uitgaven in 1888 ongeveer gelijk zijn geweest aan die in 1886, doch dat de ontvangsten, hoofdzake lijk tengevolge van kleiuere opbrengst der hier te lande verkochte producten, niet alleen f23.6 millioen beneden die van 1887 gebleven zijn. maar ook nog f 11.3 millioen minder hebben bedragen dan in 1886. Staatstoegfrootiner voor 1890. BEDRAG DER RAMING. Huis des Konings f 650,000. HoogeColleg. v. Staat enz. - 640,794.- Buitenlandsche Zaken - 735,368.67 Justitie- 5,189,538. Binnenlandsche Zaken - 10,359,070.50 Marine- 14,210,237.20 Nationale Schuld - 33,448,352.78 Financiën- 23,396,593,585 Oorlog- 20,673,200. Wat., Handel en Nijv. - 24,383,190.21 Koloniën- 1,338,642.50 Deze raming verschilt van het voor het loopende jaar toegestane bedrag, waarom trent het volgende tot toelichting strekt Begrooting Hooge College v. Staat enz. bedraagt f 6388.25 minder, waarvan, na aftrek van f 1279 in méér, het overige ge deelte vrijvalt voor uitgaven voor de Staten- Generaal en de kanselarij der beide orden. De begrooting van Buitenl. Zaken is f 23,156.67 hooger, waarvan f22,416.67 wegens meerdere kosten voor buitenlandsche zendingen en consulaten. Op de begrooting van Justitie wordt f 66,196 méér aangevraagd, waaronder f 33,940 voor de kosten van rijkswerkin richtingen en ruim f 10,000 voor de rech terlijke macht. Daarentegen zijn andere pos ten gezamenlijk f 56,049 lager geraamd, waaronder f 29,581 voor kosten van ge vangenissen en f 20,944 voor gebouwen. Het eindcijfer van Binnenl. Zaken be draagt f 298,441.50 méér dan voor 1889 is aangevraagd, terwijl daartegenover staat een vermindering van f 3948, waaronder f 3600 voor medische politie. Onder de hoogere uitgaven komen voor de postenvoor het bestuur der provinciën met f 220,545; voor onderwijs met f 19,494.50; voor kunsten en wetenschappen met f 22,550. Het eindcijfer van de begrooting voor Marine wijst een hooger bedrag aan van f 681. Tegenover de hoogere uitgaven o. a. voor het personeel der zeemacht ad f102,465, staat eene lagere raming van f 34,495 voor het materieel der zeemacht en 's Rijks wer ven en van f 83,792 voor loodswezen, be tonnen enz. Nationale Schuld is f 2358.50 lager ge raamd. Minder wordt uitgetrokken voor interesten enz. f 84,258.50, tegenover eene hoogere raming voor amortisatie en aflossing van f 81,900. Op Financiën is minder uitgetrokken voorkosten voor de herziening der onge bouwde eigendommen f 204,200 eeredien sten f 1475; pensioenen en wachtgelden f 71,368; méér wordt o. a. uitgetrokken: voor de grootboeken f 10,000; voor de ad ministratie der directe belastingen enz. f 56.823voor de administratie van het zegel, de registratie enz. f 855,610; het eindcijfer is ten slotte f 124,137 lager. Ook de begrooting van Oorlog is f99,747 lager geraamd. Tegenover eene hoogere ra ming van f 230,116, o. a. voor den ge neeskundigen dienst ad f 43,406, voor de artillerie-inrichtingen enz. f39,200, materieel der genie enz. f 25,660, de verbetering van het vestingstelsel f 49,000staat eene vermindering van f 329,863, waaronder voorsoldijen en verdere kosten der staven enz. f 133,066; wapenen der maréchaussée f 9037; buitengewone uitgaven f 187,460. Een hooger eindcijfer van f 1.198.967.80 wijst de begrooting Waterstaat enz. aan. Slechts de afdeeling Handel en Nijverheid is lager geraamd tot een bedrag van f28.985. Daarentegen is méér aangevraagd voor ver legging van den Maasmond f 231.527; ka naal van Amsterdam naar de Merwede f45.500; spoorwegen f 80,000; de andere uitgaven f 698.924; posterijen f161.510. Het hoofdst. Koloniën is op een hooger bedrag uitgetrokken van f 107.602.81; voor de kolonie Suriname o.a. wordt f 111.569.81 méér aangevraagd, terwijl daarentegen o. a. ten behoeve van Curasao f 8165 minder wordt uitgetrokken. Het eindcijfer der begrooting van uitga ven bedraagt f 135.074.987.44y2, zijnde f 842.210.26 méér dan voor 1889 is toe gestaan of aangevraagd. MIDDELEN. De ram. voor 1889 bedraagtf 122.209.900, zijnde f 1.356.935 hooger dan voor 1889. Aan 't slot zijner redevoering wenscht de Minister, evenals in vorige jaren ge schiedde, nog aan te teekenen, dat de uit gaven de ontvangsten hebben overschreden of zullen overschrijden in 't j. 1885 met f 6.119,545.62y2 1886 - 849,764.56% 1887 - 3.504,728.60 1888 (ger. op) - 3.496,018.91 y„ 1889 - 3.232,779.21 y2 1890 - 5.000,000.— te zamen met f22.202,836.92

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2