Om te sterven, werd hij eindelijk opgemerkt door een schoener en behouden aan wal gebracht. Frankrijk (voor de verkiezing). De lioogere ambtenaren zien naar de gunstige berichten uit de provincie, de ver kiezingen met vertrouwen tegemoet; verwacht wordt eene republikeinsche meerderheid van ruim veertig stemmen. Het aantal herstem mingen zal, naar men vermoedt, belangrijk zijn, door het groot aantal der gestelde can didates Te Parijs zullen, naar verwacht wordt, slechts vier candidaten bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid behalen. Men verzekert, dat de regeering last ge geven heeft de namen van Boulanger en Rochefort niet te noemen, wanneer zij uit de stembus komen. Men verwacht dat de boulangisten hiertegen zullen protesteeren, maar maatregelen zijn genomen. Uit Parijs meldt men d.d. 23 Sept. Volgens de officiëele cijfers van den uitslag der verkiezingen, te 2 uur bekend gemaakt door het ministerie van binnenlandsche zaken, zijn er van de 576 stemmingen 560 bekend. Verkozen zijn 226 republikeinen, waaronder 167 gematigden en 57 radicalen, en 159 anti-republikeinen, waarvan 86 ko- ningsgezinden, 51 bonapartisten en 22 bou langisten. Er moeten 177 herstemmingen plaats hebben, waarvan er 135 voor de republikeinen als gunstig, 42 als ongunstig beschouwd werden. Telt men bij de door de republikeinen reeds verkregen zetels nog 10 voor de koloniën, die alle republikeinsch zijn en waar de uitslag verzekerd schijnt, dan krijgt men voor de nieuwe kamer 369 republikeinen en 201 oppositieleden, te za- men 570. In 6 districten is de uitslag nog onbekend. Ook op Boulanger en zijn volgers, als Henri Rochefort, Laisant, Laguèrre en Naquet zijn vele stemmen uitgebracht; eerstgenoemde werd in een der arrondisse menten zelfs gekozen, terwijl de anderen in herstemming komen. Ofschoon de dag van de verkiezing over 't algemeen tamelijk rustig voorbij ging, werd toch hier en daar de rust verstoord. Zoo werd o. a. een persoon zwaar verwond terwijl verscheidene personen in arrest wer den genomen. Sedert de opening der Parijsche tentoon stelling zijn in het geheel 155 zakkenrollers door de bijzonder daarmede belaste afdee- ling politie-afdeeling gevat. In de vijf Fransche oorlogshavens zal 5 Otober een proeve worden genomen met de mobilisatie van de marine-troepen. De heeren Corvilain en IJelaunay, die van de beslissing der raadkamer van de Antwerpsche rechtbank, welke hunne aan houding bevestigd heeft, in hooger beroep zijn gekomen bij het Hof te Brussel, zijn Zaterdag daarheen overgebracht en in de gevangenis van Saint-Gilles opgesloten. Men berekent dat de Belgische spoorwe gen reeds 300.000 frs. verdienden met den ramp te Antwerpen. Yan Brussel moesten tothiertoe 43 extratreinen loopen, om de nieuwsgierigen naar de plek te vervoeren. Uit Engeland komen weder ongunstige berichten omtrent de katoenindustrie. Alleen in het graafschap Lancashire heb ben 18,000 wevers het werk gestaakt. Tusschen Engeland en Italië is een ver drag gesloten tot het tegengaan van den slavenhandel, dat strenger is dan een der andere te dier zake gesloten verdragen. Slavenhandel wordt met zeeroof gelijk ge steld, en schepen die slaven vervoeren wor den genomen, zonder aan de vlag welke zij voeren, bescherming te ontleenen. Yolgens »Le XlXe Siècleheeft de Brit- sche regeering na het overlijden van den regeerenden vorst van Monaco eene onder handeling geopend over het sluiten van de speelbank te Monaco, en wordt hierover met andere regeeringen, voornamelijk met de Fransche, van gedachten gewisseld. De opvolger van den overleden prins moet zich bereid verklaard hebben in de opheffing toe te stemmen, tegen het genot van een jaar geld van twee millioen frank en onzijdig- verklaring van zijn vorstendom, gewaarborgd door alle mogendheden. Vijf der Servische boeren, die eenige dagen geleden den Engelschen consul te Nisch aanvielen, zijn tot 10 dagen gevan genisstraf veroordeeld. De Porte maakt een circulaire tot de Mogendheden gereed, waarin de verleden en de tegenwoordige toestand van Bulgarije worden geschetst en gewezen wordt op de neiging die de Bulgaren aan den dag leggen, om door eigen macht uit hun tegenwoordige positie te geraken, hetgeen de Porte tot represailles zou kunnen noodzaken. Om ver wikkelingen en misschien bloedvergieten te voorkomen, noodigtde Porte de Mogendheden uit een besluit te nemen, hetzij om den Prins van Coburg als Yorst te erkennen, hetzij om een anderen Yorst te kiezen. Het ont werp dezer circulaire is aan den Sultan voorgelegd. In een telegram uit Belgrado wordt mel ding gemaakt van aldaar met hardnekkig heid rondloopende geruchten, volgens welke de gewezen koning Milan een staatsgreep beoogt, om zich meester te maken van het regentschap tijdens de minderjarigheid van den tegenwoordigen koning. De daarvoor van Oostenrijk ingeroepen gewapende hulp zou geweigerd zijn. Volgens gerucht zou prinses Stefanie, weduwe van den Oostenrijkschen kroonprins Rudolf, in het begin van het volgend jaar een morganatisch huwelijk aangaan met een zeer rijk Hongaarsch edelman van een oud geslacht. De dokters van Rome hebben Caponali, die den aanslag op Crispi pleegde, voor krankzinnig verklaard. Te Losowitch, een dorp in het Servische district Semendria, blokkeerden en bestorm den de bewoners het huis, waarin een aantal roovers zich hadden opgesloten. De roovers werden aangevoerd door een vrouw, Staka Lekitch, die wonderen van dapperheid ver richtte en ten slotte met twee der bende in de vlammen omkwam. Verscheidene roovers werden gevangen genomen, maar andere ontvluchtten. Van de aanvallers werd 1 ge dood, terwijl 2 gewond werden. Over het ongeluk bij Quebec wordt nog gemeld, dat de rotsblokken van een hoogte van eenige honderden voeten neervielen en 7 huizen verpletterden, onder welker puin- hoopen 14 lijken en 27 gekwetsten werden gevonden. Sommigen dezer laatsten liggen hopeloos. De opgaven over het aantal slacht offers loopen zeer uiteen, 't Is echter nog onmogelijk de geheele ramp te overzien, waardoor het aantal slachtoffers verschillend gesteld wordtde opgaven wisselen af tus schen 50 en 175; 600 soldaten en burgers hebben zich met het reddingswerk belast. De oorzaak van het onheil wordt in de vele regens gezocht. Den 19den Augustus j.l. werden op de onderneming »Soengei Kiiau« van de Arendsburgmaatschappij, te Deli, een aantal koelies door den bliksem getroffen, 's Avonds te negen uur zaten zij in de woning van een opzichter het loon uit te rekenen, toen een houten paal in het midden van de groep door den bliksem geraakt en tot op een afstand van 1 meter van den grond ver splinterd werd. Zes personen waren on middellijk dood. Een zevende stierf spoedig daarna. De adsistent der afdeeling en daarna de dokter der Arendsburgmaatschappij zorgden voor de verpleging der nog levenden, ten getale van elf. Deze waren als versuft, voelden hier en daar zware pijnen, vooral in den buik. Te Belgrado is Woensdagavond beproefd den laatsten trein, waarin zich o.a. de me- tropolitaan Michael en de deelnemers aan een schuttersfeest bevonden, te doen veron gelukken. Een rail was los gemaakt, zoo dat de locomotief derailleerde en in den grond drong. De reizigers kwamen met den schrik vrij. - In een Hongaarsch dorp drongen roovers met geweld een huis binnen en vermoordden een Israëliet met zijn vrouw, zijn zoon en 3 jongere kinderen; daarna gingen zij op den loop met 20,000 fl. De vermoorde was een geldschieter en in het district zeer gehaat, daar hij den onder gang van menig gezin op zijn geweten had. - De consul van Mexico te Antwerpen, Pasalagua, heeft zich doodgeschotenmen vond hem met 3 kogels in het hoofd. Fi- nancieële moeilijkheden schijnen hem tot zelfmoord te hebben gedreven. - Te Quebec iu Canada is een groot rotsblok losgeraakt en op huizen neergekomen, die 200 voet lager waren gelegen. De huizen zijn vernield, vijftien menschen gedood, twintig gewond, terwijl een vijftigtal nog onder het puin be dolven zijn. - De Sultan van Zanzibar heeft alle slaven, die na 1 Nov. in zijn gebied zullen worden ingevoerd, vrij verklaard. De Duitsche en Engelsche oorlogsschepen erlan gen het recht alle onder Arabische vlag varende vaartuigen in de wateren van Zan zibar aan te honden, om ze te oxiderzoeken, en eventueel op te brengen. - Bij het eiland Pemba werd door een boot van het oor logsschip »Reindererc een slavenhaler met 131 slaven prijs gemaakt. - De bekende romanschrijver Wilkie Collins is overle den. - De Koning van Portugal gaat voor uit. - De Paus is licht ongesteld. HEUSDEN, 20 Sept, Op de alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 111 paarden, de getrok ken premiën van f 2.50 werden behaald door P. L. Honcoop Hensden, Sim. van Rijs wijk Genderen, Mooren Heesbeen. B. de Waal Aalburg, W. van der Mooren Hees been, E. Colijn Heesbeen, J. Timmermans Hedikhuizen, G. van Oudheusden Hedik- huizen (2 ad. f 2.50), Mart. de Wilt Herpt. Premiën van f5: Brouwers Heesbeen, W. van der Moeren Heesbeen, Honcoop Haarsteeg, B. de Waal Aalburg. Premiën f10: Buys Herpt, P. v. Gre- venbosch Herpt. De kooper der meeste 1 Yg jarige paarden was Ch. Vijgen, die mede als zoodanig den toegekenden prijs ontving. De handel was zeer willig en goede prijzen werden besteed. Bij Kon. besluit zijn benoemd bij het 8e bat. der rustende schutterij in Noord- Brabant tot kapitein P. van Doveren, thans le luitenant; tot le luitenant H. J. van Eggelen, thans schutter; tot 2e luitenant L. de Jongh en D. Sterkenburg, beiden thans schutter. Een schildersknechtje, P. V. alhier, die sints enkele maanden bij een schipper in de leer was gegaan, viel Vrijdag namid dag te water van een in de haven in lossing liggend tjalkschip. Hoewel spoedige hulp aanwezig was, mocht het niet baten en werd hij levenloos aan wal gebracht. WAALWIJK. Bij de heden gehouden keuring van runderen en paarden zijn de volgende prijzen behaald: Voor paarden van 4 tot 6 jaar: le prijs L. Rijken te Sprang, 2e prijs B. van der Hoeven te Capelle. Kalfdragende koeien: le prijs D. van Bavel te Bezooien, 2e prijs J. v. Schijndel te Baardwijk. Kalfdragende vaarzen: le prijs. A. van Huiten te Waalwijk, 2e prijs W. Vos te Eethen. Vette koeienle prijs C. de Roon te Capelle, 2e prijs P. de Roon te Capelle. IT/a jarige paarden: le prijs J. van der Hoeven Bz. te Capelle, 2e prijs Gebrs. De Bruijn te Capelle. WIJ K, 20 Sept. De raad dezer gemeente begaf zich heden avond naar de woning van onzen geneesheer,den heer Prillevitz, ten einde ZEd. namens de gemeente Wijk c. a. een prachtig geschenk aan te bieden als een blijvende herinnering aan den dag, waarop het 50 jaar geleden was, dat de heer Pril levitz zich hier vestigde. De heer van Dove ren, burgemeester, bracht in welgekozen be woordingen hulde aan de wijze, waarop de heer P. in dit tijdsverloop zijne taak had opgevat, waardoor hij zich dan ook de ach ting en dankbaarheid der ingezetenen iu ruime mate verworven had. De heer P. ant woordde, dat hij zeer gevoelig was voor dit bewys van waardeering, terwijl hij zich bij voortduring in de genegenheid der ingezete nen, waarvan de gemeenteraad op zoo tref fende wijze de tolk was, aanbeval. Het geschenk bestaat in een zilveren inktstel op marmeren blad. In het midden draagt dit het zilveren beeld van Esculaap, den god der geneeskunde, met attributen op een dito voetstuk, waarop de inscriptieDe gemeente Wijk c. a. aan haren geneesheer en vriend J. H. Prillevitz, bij gelegenheid der herdenking van zijne vijftig-jarige ves tiging in die gemeente, 18391889. Het geschenk is vervaardigd in de fabriek der heeren Van Kempen te Voorschoten en doet ontwerpers zoowel als bewerkers alle eer aan. Bij het on weder, dat hier dezen avond woedde, trof de bliksem onzen toren. Gelukkig werden slechts enkele leien van de spits geslagen en had het ongeval geen ver dere gevolgen. In enkele jaren is dit nu reeds de vierde of vijfde maal, dat het hemelvuur zijn kracht op onzen toren uitoefent. Bliksemafleiders schijnt men hier niet te kennen. OP- en NEDER-ANDEL. Alhier is be roepen Ds. E. J. V. Jiipchen te Kockengen. BAARDWIJK, 23 Sept. Volgens heden ontvangen bericht uit Utrecht, waar vrouw Van Mierlo behandeld wordt, is haar toe stand zoodanig verergerd, dat alle hoop op haar behoud is opgegeven. Bij het onweder van Vrijdagavond volgde op den bliksemstraal van half acht zulk een zware slag, dat op verschillende plaatsen vier personen in deze gemeente van schrik op den grond vielen. ZUILICHEM. Benoemd tot onderwij zeres alhier aan de o. 1. school, mejuffrouw A. H. IJsebrands te Sleeuwijk. Met de be noemde stonden op de voordracht mejuffr. L. M. C. Torman te 's-Bosch en mejuffr. G. van Dieden te Hedel. BRAKEL. In onze gemeente is eene collecte gehouden voor de slachtoffers van den ramp te Antwerpen, die de som van f 34 heeft opgebracht. AALST. De hengst (Bataaf) van den heer A. Maas. afkomstig uit het Land van Heus- den, die vroeger reeds meermalen bekroond werd, heeft dit jaar wederom de volgende prijzen behaald Tentoonstelling 's-Hertogenbosch, le prijs. Id. Kampen, le id. Id. Haarlem, le id. Id. Breda, 2e id. Tevens werd dezelfde eigenaar op de ten toonstelling te Haarlem met een merrie, geboren in 1887, met den eersten prijs be kroond. ZALT-BOMMEL, 21 Sept. Op de paar denmarkt alhier, heden gehouden, waren aangevoerd 758 paarden. Er was niet veel handel, doch er werden goede prijzen be steed, van f550 tot f850. 1 Yg-jarige ruins golden van f 220 tot f 275. In U/o-jarige merries was geen handel van beteekenis. WERKENDAM, 21 Sept, Door Burg. en Weth. is gisteren avond in eene ge meenteraadszitting de begroooting der plaat selijke inkomsten en uitgaven over het jaar 1890 ingediend. De inkomsten der gemeente zijn geraamd op f 15376,76, de uitgaven op f 15354, zoodat het vermoedelijk batig saldo over 1890 zal bedragen f22,76. Schipper P. Mendema, voerende een Groninger tjalk, had bij het binnensleepeu in de haven alhier, het ongeluk, op een ander meegesleept wordend schip te loopen. Dit laatste bekwam daardoor in den kop een lek, zoodanig, dat het schip onmiddellijk zonk en de zeven aan boord zijnde personen, onder welke vrouwen en één kind, zich met moeite konden redden. Het schip was geladen met suikerpeen voor de fabriek alhier en kwam uit Haarlemmermeer. DALEM, 22 Sept. Afwisselender dan het weer in de laatste dagen is, kan het haast niet; regen, hitte, onweder en vorst volgen elkander snel op. In het begin der week heeft het een paar dagen sterk gevro ren, zóó zelfs, dat 's ochtends het gras in de weiden stijf en witgevroren was, en de bees ten betrekkeljjk lang moesten loopen eer ze aan het grazen konden. De week eindigde daarentegen met hagel en onweersbuien, zooals in den afgeloopen zomer nauwlijks voorkwamen. Verscheidene branden werden daardoor in deze omstreken veroorzaakt. De onderwijzers-vereeniging in het district Tiel zal hare jaarlijksche vergade ring houden op Zaterdag den 28 Sept. a.s., des morgens ten tien uur, in de kleine Sociëteit te Tiel, en devolgende punten bespreken: 1. Het vertellen van sprookjes in de lagere school. Inleider: de heer G. van Woerkom. 2. Kindergedichten voor onze lagere scho len. Inleider: de heer C. de Haas. 3. Vindt gij de algemeen gevolgde rege len der schooluren over de verschillende leervakken van onderwijs in de lagere school goed? Binnenland. Ingevolge de bevelen des Konings, zal het Hof voor den tijd van zeven dagen, den lichten rouw aannemen, ingaande Maandag den 23 September, wegens het overlijden van Z. H. Karei III, vorst van Monaco. Bij den veehandel is het bericht ontvan gen, dat in een vergadering der verschil lende stoombootmaatschappijen is besloten, de vrachtprijzen voor vee naar Londen niet te verlagen tot de bedragen van het vorige tarief. Dientengevolge kan het in de vaart brengen der nieuwe booten van wege den veehandel binnenkort verwacht worden. Naar de »N. R. Ct.« verneemt, is bij het departement van waterstaat een wetsont werp in bewerking, strekkende om kleine rivieren in beteren toestand te brengen. Deze zullen óf van rijkswege verbeterd wor den, óf door de betrokken besturen met rijkssubsidie. De verbeteringen zullen zich echter bepa len tot het hoog noodige voor scheepvaart en afwatering. Met iDgang van October a. s. zal by wijze van proef in iederen trein 3e klasse van de Staatsspoorwegen een coupé voor niet-rookers bestemd worden, doch slechts voor zoover er voldoende plaatrnimte in de andere com partimenten beschikbaar is. Aan de betref fende coupés zullen daartoe bordjes met het opschrift »niet rooken« worden aangebracht. Op alle stations, gelegen aan de lijnen der Hol). Spoorwegmaatschappij, is Zater dag het 50-jarig feest gevierd geworden. Te Purmerend, te Hilversum en te Hoog- karspel waren zelfs sierlijke eerebogen op de perrons opgericht. Wat de Maatschappij zelf betreft, kan nog medegedeeld worden, dat zjj in 1839 begon met de exploitatie van een lijnte van 16 kilometers nu heeft haar net eene uitgebreidheid van 781,596 kilometers. Zij begon met een kapitaal van ruim'l mil lioen thans bedraagt het kapitaal in de onderneming gestoken f 56,000.000. Bij den aanvang kon de dienst worden gedaan met 4 locomotieven en 36 rijtuigen thans zijn daarvoor noodig 235 locomotieven en 2500 rijtuigen en wagens. De snelheid van het vervoer bedroeg in 1839 38 KM. per uur thans 75 a 90 KM. De getalsterkte van het personeel klom van 100 tot 4400 man. De trein van den Holi. spoorweg, die te 9.14 vertrok in de richting Iluurloo, is bij de halte Usseloo ontspoord. Alles is onderst boven geslageneen persoon heeft een arm gebroken, anderen bekwamen lichte kneu zingen. De verzameling wilde dieren in de Rot- terdamsche Diergaarde is weder met een paar (manneije en wijfje) volwassen konings tijgers van Sumatra vermeerderd. Beide tijgers werden gevangen op de bezit tingen van de Tabak-maatschappij Arends burg in Deli. Er zullen in 1890 vier jongelingen kun nen worden opgeleid voor den dienst van het boschwezen in Nederl.-Indië. Ook van uit ons land en wel van Amster dam, zijn 2 personen, n.l. P. Landzaat, oud 22 jaar van beroep scheepskok en W. Hen driks, kleermaker en 26 jaar oud, op een eigenaardige wijze naar Parijs gereisd n.l. te voet; d.d. 17 dezer maand waren zij te Antwerpen gearriveerd. De klerk M. van den rijksbetaalmeester te Arnhem, is plotseling vertrokken met zich nemende eene som van omstreeks f 11,000. De dader, die zijn misdrijf ge pleegd heeft door het hooger uittrekken van enkele geldsommen boven de werke lijke ontvangsten, heeft zich spoedig na de ontdekking uit de voeten weten te maken, zonder dat tot dusver eenig spoor van hem is ontdekt. Als een bijzonderheid deelt men mede, dat door een matroos van een logger, met een door hem vervaardigd werpnet van bijzon deren vorm, zeevisch is gevangen. Tot dus ver wist men, althans onder de Hollandsche visschers, niet beter of dergelijk net was alleen voor het visschen op rivieren en andere binnenwateren te gebruiken. Tot groote ver bazing werden met het net, op een diepte van ongeveer 45 vademen in zee, kabeljauwen opgehaald. Door den slechten toestand van het water in de vaarten van Delfland, tengevolge van het niet voldoende zuiveren door spuiïng met Maaswater, stierven in de laatste dagen duizenden visschen, wier lijken in de Vaart dreven en door de sluizen heen in de haven kwamen. Men kan nagaan hoe velen deze week hier goedkoop een maaltijd visch aten. Snoeken van vier pond en meer lieten zich met de hand grijpen en hoopen voorn, baars en zeelt werden met vrachten geschept. Bij een landbouwer onder Nieuwdorp stierf deze week eene koe aan de gevolgen O O van verstopping, veroorzaakt door het eten van vochtige klavers te velde. Dit ongeval strekke ter waarschuwing van anderen om voorzichtig te zijn met het laten grazen van rundvee op klaverlanden bij dauw of regen. Tijdens den herfst moet het gevaar nog groo- ter zijn dan in de zomermaanden. De volgende weken zij men derhalve in meerdere mate op zijn hoede. Een der nummers van het feestprogramma op 3 October te Leiden is: wedrennen van hondenwagens bespannen met een var ken en bestuurd door een koetsier. Op de botermarkt te Tilburg is in be slag genomen een kluit boter, die verdacht voorkwam. Bij onderzoek aan het proef station te Wageningen bleek, dat de boter O O 1 vermengd was met 20.8 percent water. Hoe de fabrikante het water daarin kreeg, is een geheim van het vak. Het is voor velen zeer verrassend te vernemen, dat, als zij voor een gulden boter koopen er voor 20 cent water bij is. De industriëele is op de markt algemeen bekend onder den naam van het »water- boerinneke.« Sedeit Woensdag 18 tot Vrijdag 20 Sept. zyn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 3 zalmen van 3 tot 12 halve kilo's prijs per half kilo f 1,25 tot 1,42. Het onweder 't welk in de vorige week boven ons land woedde, veroorzaakte op vele plaatsen ongelukken, waarvan wij hier in 't kort enkele laten volgen Te Dordrecht sloeg de bliksem in den houtzaagmolen »De Zwaan« van den heer Gips aldaar. De molen en de belendende houtloodsen brandden geheel uit. De schade is zeer aanzienlyk. - Ook bij Monnikendam sloeg hij in een watermolen (Bellemermeer) waardoor deze geheel afbrandde. De hond, die onder een tafel lag te slapen, werd ge dood en de molenaar, die acht jaar geleden Plantselijlt Nieuws.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2