isfl'n oookenvorzameling te Pergamon, die him jaloerschheid had gaande gemaakt, uit te breiden. Om zich voor het papyrus een plaatsvervanger te verschaffen, kwam men te Pergamon spoedig op den inval, dunne glad gewrevene stukjes dierhuid te gebrui ken, die men door eene bewerking met krijt, tot beschrijven geschikt maakte. In deugdelijkheid stond die nieuwe uitvinding weldra ver boven het papyrus. «Charta pergamena« zooals zij genoemd werd, over trof het papyrus in sterkte en doelmatig heid zeer hoog; men kon het stuk, om iets te noemen, aan beide kanten beschrijven en voor een bewerking in verschillende kleuren was het perkament bijzonder bruikbaar. Tot aan het einde der middeleeuwen en nog langer, schreef men bij voorkeur op perkament. (Slot volgt.) JBnitenlnncl. Volgens een redacteur van de «Gentral News« is Boulanger volstrekt niet ontmoe digd. Wij hebben voor het oogenblik ver loren*, erkende hij, «maar het sucpes is slechts verdaagdde Regeering zal in het volgend jaar voor een kolossaal deficit staan en dan zullen Frankrijk en Parijs meer Boulangistisch zijn dan ooit*. Naquet en Laguerre zullen naar Londen gaan, om met Boulanger te beraadslagen met het oog op de herstemmingen. De generaal zal een nieuw manifest uitvaardigen, zegt men. Uit Berlijn wordt gemeld, dat Bismarck, die voor 14 dagen onwel was, weder ge heel hersteld en geschikt voor den arbeid is. Het gerechtelijk onderzoek, hetwelk is in gesteld tegen Caporali, den man, die den aanslag pleegde tegen den Italiaanschen minister Crispi, is nu zoo ver gevorderd, dat hij voor een jury zal terecht staan, we gens poging tot moord met voorbedach ten rade. Dat Caporali de daad na rijp overleg pleegde, wordt door den officier van justitie als bewezen beschouwd, want niet alleen had de man reeds sedert eenige dagen in de nabijheid van Crispi's woning rondge zworven, maar ook bekende hij den steen opzettelijk zoo scherp aangeslepen te hebben, dat deze een doodelijk wapen zou worden. Uit een ten huize van zjjn moeder ge vonden brief bleek niet alleen, dat hij het plan tot den aanleg vooraf had bedacht, maar ook, dat hij zich van een «natuurlijk* wapen wilde bedienen. Dépêches uit Madrid melden, dat de ge vangen scheepskapitein der «Miguel Theresa overleden is ten gevolge van de ondervonden mishandeling. Verscheiden Spaansche bladen moeten thans erkennen, dat de »Miguel Theresastelselmatig sluikhandel dreef in wapenen en ammunitie; dat de bark opge bracht is door een Kabylenstam, omdat zij eene lading ammunitie en wapenen inhad voor een anderen Kabylenstam, waarmee de eerstgenoemde in vijandschap verkeert, terwijl de bark tevens eenigen van die vijan den aan boord had. Toen de Arabieren de «Miguel Theresa* omsingelden, trachtte de kapitein te vergeefs vrij te komen met het geschenk van eenige geweren. De Arabie ren boodschapten het gebeurde aan den Sultan, wat tot de inmenging van den gou verneur van Alhucenas aanleiding gaf. Het nieuwe conflict vindt afkeuring, omdat de daarbij betrokken Arabieren Spanje niet vijandig zijn; het blijkt dat de gouverneur zonder instructiën handelde, hetgeen de Spaansche regent te Tanger in last heeft den Sultan mede te deelen. De toestand van den Servischen spoor weg verergert zoodanig, dat er dagelijks ongelukken plaats hebben en de ingenieurs het berijden der lijn afraden. Bovendien nemen de opzettelijk veroorzaakte spoorweg rampen weder toe. De Oriënt-sneltrein is nog aan een groot gevaar ontsnapt, daar eene brug, blijkbaar met kwaadwilligen toe leg verzwakt, instortte op het oogenblik dat de trein er juist overheen was. Dientenge volge is het rechtstreeksch spoorwegverkeer met Konstantinopel afgebroken. Van Kreta komen steeds ongunstige be richten. De christenen worden allerwegen vervolgd, mishandeld en gekerkerd, terwijl hunne eigendommen aan plundering bloot staan. De krijgsraden leggen den gevangen christenen allerwreedste straffen op. De ver ontwaardiging van het Grieksche volk over dit alles is zeer groot. De puinhoopen te Quebec zijn nu geheel opgeruimd. Men heeft in het geheel 40 lijken gevonden, maar nog worden een 20-tal van de inwoners der verpletterde hui zen vermist. 15 gekwetsten worden in het zieken verpleegd. Volgens bericht uit Petersburg is een spoorwegwelker aan het station te Peterhof gedood door eene dynamietontploffing. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek heeft tot de ontdekking geleid, dat het dynamiet was verborgen in eene koffer, welke in het station was achtergelaten en vermoedelijk had moe ten ontploffen bij het vertrek van den Czaar naar Denemarken. De Standard* heeft een bericht uit Shanghai, inhoudende dut de keizer van China met zijn keizerlijken raad een rapport in overweging heeft genomen, waarin wordt voorgesteld, uit wraak wegens de anti- Chineesche wetsbepalingen in X.-Amerika, alle in Chineeschen staatsdienst zijnde Ame rikanen, alsook alle Amerikaansche koop lieden en zendelingen te verdrijven. De «Standard* meldt uit Athene dat het nieuws van Kreta afschuwelijk luidt; alle kerkers zijn opgevuld met weerlooze chris tenen, die blootstaan aan alle vervolgingen en mishandelingen van de Turksche solda ten, die zelfs tuchthuisboeven op de chris tenen loslaten. De oppositiepers in Grieken land valt het ministerie hevig aan, en verwijt het, dat het zich liet beetnemen door de trouwlooze Porte; zij vraagt hoe het Grieksche volk zal kunnen deelnemen aan de koninklijke huwelijksfeesten als de broe ders op Kreta zoo ellendig mishandeld wor den. Van wanhoop ontvluchten de hoofd leden van het opstandingscomité Kreta en zijn te Milos aangekomen, vanwaar een Grieksch vaartuig hen gaat afhalen. Ook de «Daily News* ontvangt via Athene ernstige berichten van Kreta; tallooze on schuldige christenen worden gekerkerd en daarna gegeeseld en gefolterd, om hun be kentenissen af te persen. Over de veiligheid in Johannesburg en Pretoria bevat deTransvaalsche Volksstem* een artikel, waarin allereerst geklaagd wordt over hetgeen te Johannesburg geschiedt. Moord, doodslag, straatroof en inbraak wa ren waren er aan de orde van den dag, of liever van den nacht, en personen die zich 's avonds laat op straat durfden wagen zon der geleide, waren zoo goed als zeker van door den een of anderen vagebond te wor den lastig gevallen en uitgeplunderd, zonder dat men in de meeste gevallen in staat was den dader of daders te ontdekken. Een stoute bankdiefstal heeft te Kriigers- dorp, in Zuid-Afrika, plaats gehad. Twee mannen, Mc Ewan en Turpin, gingen de Standard Bank binnen, haalden hun revol vers voor den dag en eischten de sleutels van den directeur Stewart. Zjj knevelden daarop hem en den onderdirecteur, gingen met 4000 pd. st. aan goud en bankbiljetten er van door, maar werden door de politie te paard achtervolgd en na een uur inge haald. Van weerskanten werden schoten gelostMc Ewan werd gewond en daarop gaf Turpin zich over. Al het geld werd teruggevonden. Omtrent de vreeselijke ramp in de Japan- sche provincie Kil, waardoor eene over strooming en eene bergstorting 10,000 men- schen om het leven kwamen en verscheidene plaatsen verwoest werden, bericht men nog de volgende bijzonderheden Te Hongumura zijn 180 huizen door de overstrooming weggeslagen. Daar verdron ken 30 menschen. Te Murogori werden duizenden huizen vernield en kwam een groot aantal menschen om. Te Hedakugor werden 480 paarden door den stroom mee gesleept en 70 huizen meer of minder be schadigd. 120 menschen vonden daar den dood en 50 anderen werden ernstig ge wond. Duizenden menschen konden daar, alsook te Osaha, slechts met groote moeite aan den dood ontkomen. Te Shusan stort ten 78 huizen in. Door de grondverschui ving bij de bron te Hikaguaga zijn duizen den boomen ontworteld. Ook elders werden honderden huizen door den stroom wegge slagen en te Nismuragori is het aantal ver nielde huizen niet minder dan 1595 en dat der beschadigde 440. Daar kwamen 863 menschen om het leven. Het aantal slachtoffers van de ramp zal misschien later nog grooter blijken. De schade wordt op ruim 75 millioen geschat. De vel den zijn overdekt met lijken, puin en ver nielde voorwerpen van allerlei aard, en de overlevenden zullen verscheidene maanden moeten wachten voor zij hun werk kunnen hervatten. Er is hulp gezonden naar het tooneel der verwoesting, maar, door de moeielijkheden, verbonden aan het inzamelen en uitdeelen van levensmidden, wordt de ellende steeds grooter. Men vreest, dat in de afgelegen districten zeer vele menschen van honger zullen omkomen. Voor de betaling van de loonen der mijn werkers werd 44,000 dollars gezonden naar de bank te Hurley in Wisconsin. Het geld werd in een der kelders bewaard, maar den volgenden morgen zocht men er te vergeefs naar. Het was gestolen. - In het vilaye K08OW0 (Turkije) heeft een groote wolk breuk zware overstroomingen veroorzaakt; 300 woonhuizen, 41 winkels en magazijnen, 2 moskeeën, 2 scholen en 1 synagoge wer den vernield. Het verlies aan menschenle- vens is betrekkelijk zeer gering; slechts twee personen kwamen om het leven terwijl1 evenveel gekwetst werdenhoofdzakelijk is deze afloop aan de flinke houding der mili tairen en der politie te danken. - Te Duin kerken is een loodsboot omgeslagenvan de opvarenden zijn vier verdronken. - In den nacht van 20 op 21 dezer is het dorp Aiguilles, bij Brian^on afgebrand. Zestig huizen werden vernield en vijftig gezinnen waren zonder dak. Het dorp was pas in in 1886 door een hevigen brand geteisterd en herbouwd. - In een steengroeve te Mar seille heeft een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan 4 werklieden en 2 kin deren, die in de nabijheid speelden, het leven verloren. Plautselijk IVieuws. HEUSDEN, 24 Sept. Bij de heden gehouden collecte voor de noodlijdenden te Antwerpen, is verkregen een bedrag van f 43.87®. Maandagmorgen vertrok van hier, op geheimzinnige wijze, de huisvrouw van den pachter A. S., die haar man met haar ver trek niet vooraf in kennis stelde, en tot heden niet wederkeerde. Op denzelfden morgen toog ook van hier T. v. O., bierbrouwersknecht, achterlatende zijne vrouw met vijf kinderen, die evenmin tot op heden terugkeerde. Men vermoedt algemeen dat beider ver trek met elkander in verband staat; zelfs doet het verhaal de ronde, dat beiden naar Amerika zouden afgereisd zyn, hoewel dit laatste niets anders dan eene veronderstel ling is. De heer P. D. Beunders alhier, die onlangs met gunstig gevolg examen aflegde als rijks-veearts, is voor bet tijdvak 1 Octo ber i889 tot en met 30 September 1890, bij kon. besluit benoemd tot asistent aan de rijks-veeartsenijschool te Utrecht. DRUNEN, 26 Sept. Dezer dagen reed de landbouwer v. d. M. met zijne dienstmeid P. v. M. naar Engelen om aldaar een kar toemaat te halen. In het terugkomen liet hjj de dienstmeid op de kar zitten, welke het ongeluk had op Kuiksche Heide van de kar te vallen, en zoodoende op den steenweg terecht kwam. Zij is daags daarop tenge volge van dien val overleden. De wed. V. was met hare dochter, een kind van ongeveer 13 jaar, bezig de kachel van den zolder te halen. Het meisje had het steuntje van de kachel in de hand en wilde daarmede naar beneden komen, had het ongeluk boven van de trappen te storten, zoodoende, dat de punt van het steuntje door haar hoofd viel. Het kind be vindt zich in een bedenkelijken toestand het geeft veel bloed op, doch verklaart geen pijn te hebben. DUSSEN, 26 Sept. Eergisteren ontstond weder brand in eene der arbeiderskeeten aan het werk van den Maasmond nabij deze gemeente, waardoor twee dubbele keeten, bevattende vier werkmansploegen, met al hun bagage een prooi der vlammen werden. De gezinnen der keetbazen, benevens om trent 50 werklieden verloren daarbij al hun have en goed terwijl nog wordt verhaald dat een daarin gehuisvest oppassend jonge ling, die 's zomers spaart om 's winters met zijne familie te kunnen leven, in zijn koffer eene verzameling nette kleeren, een goud horloge en f180.aan geld had, hetgeen alles is verloren. De rijkspostspaarbank ware voor dezen jongeling eene veiliger bewaar plaats geweest. BAARDWIJK, 24 Sept. Gisteren is het lijk van vrouw Van Mierlo, die tenge volge van het doorslikken eener perzikpit te Utrecht overleden is, naar hier gevoerd. ALM KERK, 23 Sept. Door ds. J. H. Beekman is bedankt voor het beroep naar Leidschendam en eveneens voor de toezeg ging van beroep naar Hoogeloon en Eer- sel (N.-Br.) WOUDRICHEM. Van 16 tot 23 Sept. werden op den afslag aangevoerd: 3 zomer- zalmen, die voor f 1,25 a 1.75 per half kilo werden verkocht. L St. Jacobszalm, die voor f 1.20 per half kilo werd verkocht. DE WERKEN, 23 Sept. De campagne der suikerfabrieken zijn aangevangen. Af gevaardigde uit het werkvolk brachten die verblijdende tijding mede en heden, 't is niet onaaidig om te zien, trekken de arbeiders van huis, de meesten voorzien van hun «bultzak* (bed) op hun rug dragende, ande ren hebben hun goed eenparig op een kar gedaan en zoo trekt de karavaan weg na eerst in een bedehuisje (herberg) afscheid te hebben genomen, 't welk hen in een vrolijke stemming brengt. Met het steken en leveren van bieten is heden ook alhier een aanvang gemaakt voor de fabriek te Oudenbosch; de uitkomst is zeer bevredigend. DALEM, 25 Sept. In het begin dezer week werd het werkvolk aangenomen voor de campagne der beetwortel-fabriek van de heeren Ravenswaaij Jaeger te Gorinchem. Maandag a.s. zullen de werkzaamheden een aanvang nemen. -Door iemand alhier werd op het aardappelveld een nest met witte muizen opgemerkt. De arbeider wist één exemplaar machtig te worden. BOUMELERWAARD. Zondag j.l., des avonds omstreeks 8 uur geraakte bet aak schip, genaamd «de Vriendschap,* groot 90 ton. schipper A. Wijnen, gedoiniliceerd te Gorinchem, beladen met 35000 K.G. hooi en bestemd naar Rotterdam, aan het Bra- kelsche veer in brand. Terwijl de schipper zich even voor zaken aan land had bege ven, is de brand ontstaan door het omvallen van een petroleumlamp, die onmiddellijk iu zoo hevige mate toenam, dat de vrouw van den schipper, die zich alleen u et twee nog zeer jeugdige kinderen, van 3 en een van U/g jaar oud, in het achteronder bevond, alwaar het onheil gebeurde, maar juist den tijd had zich uit het brandende vertrek te verwijderen en zich aan land te begeven. Zij kon niets meenemen als een trommeltje waarin zich o. a. f 20 aan contanten be vonden, terwijl nog f 240 aan bankpapier in de vlammen verloren ging. Direct werd al het mogelijke gedaan om den brand te blussende brandspuit en de heer burge meester van Brakel waren spoedig op de plaats des onheils tegenwoordig, maar hoe zeer ieder zich ook inspande, kon men de vlammen niet meester worden en werd schip en lading totaal door het vuur verteerd. Een ander schip met hooi geladen, kon nog juist in tijds verwijderd worden, zoo dat dit geen schade kreeg. Zondagmorgen om 3 uur toen het vaartuig tot op de water lijn totaal verbrand was, dreef de brandende massa hooi in twee stukken de rivier de Waal af, alwaar het zich op een zandplaat vastzette en daar bleef smeulen tot Zondag namiddag. De vrouw van den schipper vond met hare kinderen vriendelijke opname in het gezin van den veerman J. Eeuwijk; zij'is zeer geschokt en bevindt zich in gezegende omstandigheden. Zondag heeft zij zich naar hare ouders te Rijswijk begeven. De romp van het verbrande vaartuig is bij het Brakelsche veer gezonken en zit daar zeer hinderlijk voor de stoombooten die daar dagelijks moeten laden en lossen. Schip en inboedel waren te zamen geas sureerd voor f 2600 bij de Assurantie Maat schappij de IJssel, gevestigd te Rotterdam de lading hooi, toebehoorende aan den heer G. J. B. van Yuuren te Rotterdam, is ver zekerd bij de Binnenlandsche Vaart Resico Sociëteit te Amsterdam. Een woord van lof mag den veerman J. Eeuwijk en andere inwoners van Brakel niet worden onthouden, voor de hulp en inspanning die zij verleend hebben om den brand te blusschen en verdere onheilen te voorkomen. Binnenland. Het wetsontwerp tot wijziging der Onder wijswet is heden door de Tweede Kamer aangenomen met 71 tegen 27 stemmen. De Provinciale Staten van Gelderland hebben in de plaats van wijlen baron Scbim- melpenniuck v. d. Oye gekozen tot lid van de Eerste Kamer jhr. F. X. J. Van Nispen tot Pannerden, (R. C.) te Zutphen, met 32 stemmen tegen 26 stemmen uitgebracht op den heer Tydeman (L.). De edelmoedige sympathie in Nederland betuigd jegens de familiën der slachtoffers van de ramp te Antwerpen, heeft de leven digste dankbaarheid opgewekt bij den Koning der Belgen, bij zijne regeering en in het ge- heele land. De Belgischen gezant, baron d'Anethan is belast geworden aan het Nederlandsche gouvernement de gevoelens van oprechte dankbaarheid van België over te brengen. Door Spanjaarden en Italianen zjjn dezer dagen belangrijke inkoopen van paarden in den omtrek van Zwolle gedaan. Zij kochten o. a. van een Zwollenaar voor f 1600 een span zwarte merriën. J. Schellekens te Oirschot, die 27 Au gustus 101 jaar was geworden, is Zondag daar overleden. Men meldt ons: Op de hygiënische tentoonstelling voor voedingsmiddelen te Gent gehouden, heeft de Jury op Woensdag 19 September, met eenparige stemmen het Mineraalwater van de Bron «De Snelle Sprong« te Tegelen, als het zuiverste en gezondste Mineraalwater, met de groote zilveren medaille bekroond. Als men bedenkt dat België zelf vele uit stekende Mineraal waterbronnen bezit, dan is de onderscheiding aan de eenige Neder landsche Mineraal waterbron ten deel gevallen, zeker een verblijdend verschijnsel voor de Nederlandsche Nijverheid. Vermoedelijk zijn, behalve een jongmensch uit Scheveningen, nog twee Nederlanders bij de ramp van Antwerpen omgekomen. Den 12n heeft men nog drie lijken ge vonden zonder hoofd. Een daarvan werd herkend aan de stukken kleérstof, die het aan had. Onder de lijken bevindt zich dat van een jong meisje, naar schatting 20 jaar oud, deftig gekleed, hebbende een zijden jacquette aan, eeu hemd met kantjes en een keurslijf met gele zijde gegarneerd. Daar niemand dit lijk herkende en ook niemand het kwam opeisehen, dacht men niet anders dan dat het van eene vreemdelinge was. Naar aanleiding hiervan schrijft het «Hbl. van Antw.«, dat op den dag van de ramp een koetsier uitgereden was met een heer en eene dame, Hollanders, en beiden nog zeer jong. Zij bezochten de haven-in richtingen maar nabij de plaats, waar de ramp een oogenblik later plaats had, geko men, stapten zij uit, lieten den koetsier wachten en gingen te voet verder. De koetsier werd van zijn bok tegen den grond geslagen, bedwelmd opgenomen en naar het gasthuis gebracht, dat hij echter spoedig verliet. Van de Hollanders hoorde de koetsier niets meer. Is de jonge welgekleede doode van het gasthuis, door niemand herkend, wellicht niet de Hollandsche dame? De kleêren van het bovenlijf liggen ter bezichtiging voor de familie op het politie bureau. Door het bestuur van de Vereeniging tot steun van verwaarloosde en gevallen meisjes is besloten het asyl van Breukelen naar Apeldoorn over te plaatsen, omdat de tegen woordige inrichting door het toenemend getal verpleegden te klein werd. Men schrijft aan «Ons Noorden* uit B.: Als een bewijs, dat de wetten soms tegen strijdigheden opleveren, kan het volgende dienen: Voor eenige dagen, toen de jacht op wild in deze provincie nog niet geopend was, werd aan iemand alhier een haas gezonden per postpakket uit eene der zuidelijke pro vinciën, waar het wild den oorlog reeds verklaard was. Dit haasje reisde tot het naast bijzijnd station per spoor en werd nu per bode naar de plaats zijner bestemming gedragen. Het toeval wilde, dat men juist een rijksveldwachter ontmoette, die den post bode, als aanvoerder van wild in besloten tijd, verbaliseerde en ons haasje hoewel onder bescherming der rijkswet op den post- pakketdienst in beslag nam. De bode kwam nu met de pakketkaart bij den ge adresseerde, doch deze kon moeilijk de ver klaring onderteekenen, dat hg «het pakket in ongeschonden staat ontvangen* had, nu juist het pakket ontbrak, maar verlangt be grijpelijkerwijze zijn haas of nu liever de waarde van het Rijk terug. De vraag is, wie der drie betrokken rijks ambtenaren in deze verkeerd handelde, hij, die den haas ter verzending aannam, hij, die hem wilde bezorgen, of hij, die hem «annexeerde.* Men schrijft uit Rotterdam d.d. 26 Sept. De werkstaking van de sjouwerlieden der stoombooten is thans een voldongen feit. Tot zelfs de graan- en ertswerkers hebben den arbeid gestaakt. Vrijwillig is dit evenwel van den kant van een groot aantal sjouwerlieden het ge val niet geweest. In den vroegen morgen was aan onderscheidene booten het werk op gewone wijze hervat; aan de eene boot omdat het volk volkomen tevreden was met het gewone loon, aan de andere omdat de eisch om loonsverhooging van 20 op 25 ct. per uur, reeds eenige dagen geleden was toegestaan. Dat alles werkte echter de plan nen van de werkstakers tegen. Zij kwamen daarom bijeen, en trokken gezamenlijk naar de aanlegplaatsen der stoombooten, waar zich op dut oogenblik geen voldoende po litiemacht bevond. Het volk, dat rustig aan den arbeid was, liet zich schrik aanjagen door de bedreigingen van de werkstakers, en staakte op zijne beurt het werk, niet tegenstaande het, gelijk gezegd, of reeds de verhooging van loon had bekomen of die niet eens verlangde omdat het gewone loon hoog genoeg was. Weldra heerschte dientengevolge op de rivier en langs de kaden Zondagsrust. Alleen de Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij had nog volk aan het werk, terwijl de Harwichboot, thans beschermd door eene voldoende politiemacht, met hare eigen équipage aan den arbeid was om althans de aan bederf onderhevige goederen, zooals geslacht vee, enz., aan boord te nemen en daarna de reis te aanvaarden. Later, des namiddags, werd het ook op het terrem van de Amerikaansche stoom bootmaatschappij woelig, met bet gevolg dat de directie het werkvolk huiswaarts moest zenden. Langs de kaden van de Boompjes tot aan de Westerkade begon van lieverlede mede veel drukte te heerschen, waartoe niet slechts de werkstakers maar ook een aantal nieuwsgierigen het hunne bijdroegen. Bijna al de booten aan de kade der Boompjes waren nu aan het laden en lossen, doch slechts met eigen equipage en eenige werk lieden die bij haar vast in dienst zijn. Tegen dit laatste trachtten de werkstakers iu ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2