stantinopel, Adrianopel en Smyrna worden opgericht. In een bijkantoor der »Banqae de Paris et des Pays-Bas* te Parijs bood dezer dagen een net gekleed heer, die zich voor baron nitgaf, een kasbrielje voor 200,000 frs. aan, dat door een Amsterdamsch handels huis scheen afgegeven. Daar de kassier aan de echtheid twjjfelde, deed hij nader onder zoek en bevond dat het stuk valsch was. Een politie-agent werd geroepen en het bleek toen, dat de baron* een Amerikaanscbe dief was, die Henry Smith heet en een aan tal vakche kasbrieven op Brusselsche en Parjjscbe bankinstellingen ten bedrage van 100,000 frs. bij zich had. Men heeft hem daarom in verzekerde bewaring genomen. De Parijsche tentoonstelling zal op den bepaalden dag, 1 Nov., worden gesloten. De Ministerraad moet na een beslissing ne men aangaande de bestemming der gebou wen die niet worden afgebroken. De meesten willen, dat die zullen dienen voor een soort van internationale markt, die elk jaar een paar maanden zou worden geopend, in den geest van die te Leipzig en te Nischni- Novgorod. Er bestaat kans op verbetering in de handelsbetrekkingen tusschen Frankrijk en Italiëlaatstgenoemde Mogendheid zou ge neigd zijn van de differentieele rechten van Fransche goederen af te zien. Onder de 240 Russische studenten, die op dit oogenblik te Parijs studeeren, be vinden zich 200 Joden en Jodinnen. Som migen ontvangen ondersteuning van de ^Alliance Israelite,* maar de meerderheid onderhoudt 2ich zelf door handenarbeid. Een jong Israëlietisch meisje, dat in de medi cijnen studeerde, heeft onlangs den graad van doctor behaaldzij had gedurende haar studietijd den kost verdiend door dagelijks zes uur een waschvrouw in het wasschen en strjjken behulpzaam te zijn. De werkstaking der schoolkinderen te Londen breidt zich uit, nadat eerst eenige dagen een bedenkelijke spanning werd waar genomen. De eisch van minder schooluren vindt bjj de ouders maar matig instemming de meesten zijn de bengels liever een paar uur langer kwijt. In het eerst werd door velen de zaak als een grap beschouwd, maar het blijkt ernst met de eischen te zijn. De policie moest zich op sommige punten met de zaak bemoeien. De stokers der gasfabriek te Bristol heb ben het werk gestaakt en de andere aan die fabriek werkzame personen zijn voor nemens onmiddellijk dit voorbeeld te volgen. De stad wordt met duisternis bedreigd. De rapporten over den katoenoogst in de Zuidelijke Staten melden, dat de koude nog niet streng genoeg is geweest, om schade te berokkenen aan den oogst, die bgna tot rgpheid is gekomen. Het weder is helder en de pluk is gunstig. In de werkplaatsen van Edison te Har rison (New-Jersey) is een -werkstaking uit gebroken. Het loon was met 20 pCt. ver laagd en 200 werklieden weigerden deze voorwaarden aan te nemen. In Engeland heeft een geweldige storm veel schade aangericht. De driemaster »Ly- mington* verging bij Lowestofft. De red dingboot haalde de equipage af, die reeds in het touwwerk gevlucht was. - Bij Lis- towel verging de schoener Irene, bij Scar borough de stoomtrawler Alpha*van beide schepen werd het volk gered. Te land werd aan gebouwen, veldvruchten en ge wassen veel schade aangericht. - Ook in Italië heeft de storm ontzettende schade veroorzaakt. In sommige plaatsen zijn wel 200 huizen ingestort, onder welker puin- hoopen talrijke lijken gevonden worden. Plaatselijk Nieuws. WIJK. De heer W. A. Bouman, kwee- keling alhier en leerling aan de rijksnormaal lessen te Heusden, slaagde deze week voor het examen als onderwijzer. 's-HERTOGENBOSCH, 8 Oct. Voor de arr.-rechtbank alhier stonden heden terecht Jacob en Wouter Van liuit Veen, beschuldigd van mishandeling met voorbe dachten rade, die den dood tengevolge heeft gehad, gepleegd op hun broeder Cornelis. Door het O. M. waren 17 getuigen ge dagvaard, onder welke als deskundigen de het terrein. Het geweervuur heeft opgehou den; de klok der parochiekerk luidt nu ook; de vrijzinnigen bevinden zich be paald midden in de stad. Weer een getrappel van paarden; dat is Llave zelf, door den majoor van zijn staf gevolgd. Bij de in brand staande hut houdt hg stil. Soldaten loopen van alle kanten toe. Men roept: »Leve de godsdienst! Leve de vrijheid! Leve het verheven goevernement!* VWni-rlf doctoren Richelle en Yan Gorkom, baden uit Heusden. Uit het onderzoek en de verklaringen der getuigen bleek, dat de eerste beschuldigde de hoofddader, zoo niet de eenige dader was. Zelf heeft hij dan ook bekend, zijn broeder, die hem had uitgedaagd en hem met een mes in de vuist opwachtte, een slag te hebben toegebracht. Het O. M. eisehte bij monde van Mr. Baron Spegart van Woerden, substituut- officier van justitie, schuldigverklaring van Jacob Yan R. aan mishandeling met voor bedachten rade, die den duod tengevolge had, en veroordeeling tot 7 jaar gevange nisstraf en voor Wouter Van R., vrijspraak met onmiddellijke invrijheidstelling. Mr. J. J. De Wit en Jhr. Mr. F. X. Verheijen, beiden advocaat-procureur alhier, waren de verdedigers der beschuldigden. Eerstgenoemde, zich plaatsende op het standpunt van de bekentenis van beklaagde, diehij in hoofdzaak zeer waarschijnlijk achtte, betwiste, dat de verwonding zou zijn toe gebracht met voorbedachten rade. Mocht echter de rechtbank wel de voorbedachte rade aannemen, dan vestigde pleiter de aan dacht op de sterke provocatie waaraan be klaagde van de zijde van zgn broeder heeft blootgestaan. Jhr. Mr. Verheijen bepaalde zich er toe, nader eenige punten in het licht te stellen om allen twgfel aan de schuld van den 2n beklaagde weg te nemen, drukte de hoop uit, dat de rechtbank in haar vonnis zoo duidelgk mogelijk zou doen uitkomen, dat Wouter v. R. schuld nog deel aan dit ver schrikkelijk geval had en vroeg onmiddel lijke invrijheidstelling. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 15 dezer. BRAKEL, 7 Oct. Heden morgen on geveer te 10 uur had de plechtige teraarde bestelling plaats van het stoffelijk overschot van het oud-hoofd der openb. lag. school, den heer J. Kroonstuiver. Door al de nota belen der gemeente werd de begrafenis bijgewoond. Door den heer D. A. Kuijntjes, een oud-leerling van den overledene, en de weleerw. heer W. van Esveld, predikant onzer gemeente, werd een korte, doch ge voelvolle toespraak bij het graf van den ontslapene gehouden, waarin de diensten herdacht werden, die hij als hoofd der school en in zijn functie van koster en voorzanger in onze kerk ruim 26 jaren aan onze ge meente bewezen heeft. LANGSTRAAT. In den veehandel was de omzet sedert de vorige noteering in de Langstraat enorm groot, wel waren kalf- koeien en dito vaarzen iets minder in prijs, doch de le qualiteit deed altijd nog van f240 tot 275 af. Van Rotterdam was de aanvoer van guste koeien weder zeer groot en de prijzen waren er niet minder op ge worden, le qual. f 180 a 200, 2e qual. f 120 a 160. Vette koeien 1 qual. 70 a 72 ct., 2e qual. 58 a 62 ct. per KG. Vette varkens minder geanimeerd, 61 a 68 ct. per KG. schoon. De aflevering van roode en witte kool geschiedt thans in de Boven-Langstraat op breeder schaal. Voor de verbouwers vallen de prgzen meerendeels tegen, omdat er overal meer uitgesneden wordt, dan men aanvan kelijk gedacht had. De prjjs is gemiddeld van 4 tot 6 ct. per stuk. Daar de aardap pelen uit de kleistreek dit jaar puik zijn en als winterprovisie naar qualiteit en grootte voor f 1.89 a 2.50 per HL. geleverd wor den, is de vraag naar winteraardappelen uit deze streek niet groot en kan men slechts van f 1,75 a 2,25 per HL. bedingen. WOUDRICHEM. Van 30 Sept. tot 6 Oct. werden op den afslag aangevoerd1 zomerzalm, die voor fl.per half kilo werd verkocht. Van de vischvangst kan met recht ge zegd worden dat ze in de laatste dagen zeer slecht was. Reeds werd er houting gevangen, doch nog in geringe mate; deze werd niet op de markt gebracht. WERKENDAM, 7 Oct. Binnenkort zal voor de arr. rechtbank te 's Bosch het vol gende dienenMej. A. Loep, vroedvrouw alhier, gaf op 5 Aug. 1.1. voor, dat zij te Gouda hare meubelen enz. wilde gaan halen en verzocht te dieneinde behalve haar reeds verdiende loon, nog f50, hetgeen haar bereidwillig gegeven werd. Daarop is zij 12 Aug. 1.1. vertrokken, zonder iets meer van zich te laten hooren. De politie, die dat te weten kwam, heeft te Gouda een onderzoek ingesteld waaruit gebleken is, dat zij aldaar hare beroepsbezigheden uit oefende en er geen schijn meer bestond, dat zij hier weder terug zou komen. Thans wordt zij verdacht van oplichterij en zal zich daarvoor te verantwoorden hebben bij genoemde rechtbank. De 17e lijst van de 11e jaar-collecte voor de scholen met den bijbel geeft als totaal van 425 loc. comité's f71,648,73, waar onder Werkendam met De Werken (kerken) met f 112,30. VUREN, 8 Oct. Zondag jl. is tegenover de kerk alhier, in de rivier de Waal, tus schen twee kribben, dus geheel buiten de vaargeul, het aakschip genaamd »Drie Ge broeders,* gevoerd door schipper D. Hovland, beladen met 80 last ijzer, gezonken. Genoemd schip kwam van Rotterdam en was bestemd naar Ruhrort; de oorzaak is zware lekkage gedurende de reis ontstaan. Het schip is geassureerd bij Hartkamp v. d. Vegt te Amsterdam en de lading bij de Rheinischer Westphiilischer Lloyd te München Gladbach. DALEM. Door wijlen mej. S. v. d. Giessen te Oudshoorn, is aan de diaconie \T TJ, )1 maakt, groot f 500 Ned. Werk. Schuld a 21/s vrij van successierecht. De koninklijke goedkeuring ter aanvaarding van dit legaat, is bereids verleend. GORINCHEM. Wij maken belangheb benden attent op een paar fouten welke in den almanak van den Landbouw voor komen, en Wil betrekkelijk de marktdagen, wtlke in dezen almanak 8 dagen vroeger zgn aangegeven. Wij vermelden daarom het volgende 1. dat de St. Huberts Beesten- of Toon- markt aldaar gehouden wordt op Vrijdag den 1 November a.s.; 2. dat de St. Maartensche Paardenmarkt invalt op Maandag den 18 November a.s.; 3. dat de St. Maartensche Beestenmarkt wordt gehouden op Dinsdag den 19 Novem ber a.8.; 4. dat de St. Maartensche Marktweek begint op Maandag den 18 November en eindigt op Maandag den 25 November a.s., van welken terrngn geen verlenging wordt toegestaan 5. dat de Paardenmarkt eindigt des Maan dagsmiddags en op dien dag geen rundvee aan de marktlijnen gebonden of op eenige andere wijze op de markt geplaatst mag worden vóór des namiddags ten 4 uur, zul lende het rundvee, dat vroeger de gemeente wordt ingevoerd, moeten worden geplaatst in de Arkelstraat, aanvangende bij de Hoog straat, en in de stegen, in de Arkelstraat uitkomende, behalve op de Walsteeg en de Varken8markt. liinnenland. De Tweede Kamer is gisteren, na afdoe ning van een paar kleine ontwerpen en con- clusiën, tot nadere bijeenroeping gescheiden. Naar men verneemt, bestaat het plan het recès ongeveer 4 weken te doen duren en de Kamer tegen den 12n Nov. e.k. weer bijeen te roepen, ter hervatting harer werk zaamheden. De vaccine-kwestie komt! Met eenige zekerheid kan de »Zaanbode< melden, dat in het plan der Regeering tot herziening der wet op de besmettelijke ziekten een voorstel tot opheffing van de verplichte in enting voor onderwijzers en schoolgaande kinderen is opgenomen en dat het daartoe strekkend wetsontwerp weldra zal worden ingediend. Uit verschillende oorden des lands wor den adressen aan de Eerste Kamer gericht, met verzoek, het ontwerp tot herzienining der onderwijswet te verwerpen. De inhoud van al die adressen komt zoowat op het zelfde neer, en wel dat gebleken is, dat velen, ter wille van beëindiging van den schoolstrijd, over het subsidiestelsel wilden heenstappen, mits 1°. het peil van het openbaar lager on derwijs niet zou dalen 2°. voldoende waarborgen zouden ver kregen worden voor goed onderwijs op de gesubsidiëerde school 3°. het beginsel van leerplicht zou wor den aangenomen. Aangezien deze drie voorwaarden niet zijn verwezenlijkt, worden alle termen aanwezig geacht om de Eerste Kamer te verzoeken de wet te verwerpen. Volgens de overeenkomst tusschen den Staat en de Exploitatie-maatschappij zal door de Maatschappij voor rekening van den Staat ook worden uitgevoerd de uit breiding van het station Rotterdam (Beurs). De opening van het centraal-station te Amsterdam zal nu bepaald op 15 dezer plaats hebben. Men schrijft aan het »Vaderland«: »Op deu 2In Oct. 1639 zeilde Tromp de »reede van Duins op, terwijl De With het »Engelsehe eskader bewaakte, en vernielde »in weinige uren de laatste groote zeemacht, »die Spanje bijeen had gebracht. Ternauwer nood toch ontsnapte de Spaansche admi raal d'Oquendo met een twaalftal schepen »en na dien slag is het Spanje nooit gelukt »zich weder tot een groote zeemogendheid >te verheffen.* [Geschiedenis van Neder land, leesboek voor de volksschool door C. H. M. Vierhout, 9e dr.] Mag de 250e jaardag van dezen slag, die als den sluitsteen van het door de vaderen opgetrokken bouwwerk onzer onafhankelijk-, heid beschouwd kan worden, zonder een woord van herinnering en waardeering voorbijgaan Woensdag werd, onder het houden eener parade aan het bataljon mariniers door den bataljons-commandant, luitenant-kolonel De Gelder, de mededeeling gedaan, dat het Z. M. den Koning behaagd had, zijne hooge goedkeuring en tevredenheid te kennen te geven aan allen, die hadden medegewerkt tot handhaving van het gezag en de orde bij gelegenheid Tan de jongste ongeregeld heden te Rotterdam. De commandant sprak de overtuiging uit, dat eene dergelijke onderscheiding door allen op den hoogsten prijs zou worden ge- ■Éèi^MÉinÉHÉÉÉiÉlH^iBH dig zou zijn om hef gezag hoog te honden, met volle vertrouwen op zijn one hebbend bataljon durfde rekenen. Met een dikwerf »Leve de Koning!* werd deze toespraak besloten. Ook de commandant der schutterij mocht namens Z. M. aan zijn regiment dank be tuigen voor het gedrag der officieren en manschappen tijdens deze gelegenheid. Omtrent de jongste werkstaking te Rot terdam schrijft de Saturday Review* he volgende »De loop van dit geschil levert een tame lijk groot contrast op met dien te Londen een contrast, hetwelk, naar wij vreezen, een voudig hieraan toe te schrijven is, dat de Nederlandsche politie haren plicht deed, ter wijl de Londensche politie haren plicht niet deed. De dreigende benden, welke men te Londen vrij liet den ge willigen werklieden het arbeiden te beletten, werden terstond op een afstand gehoudenoptochten en samenscholingen werden met kalmte, maar flinkheid verhinderd, en de gebeele zaak werd op verstandige wijze behandeld. Niets is juister dan de stelling, dat men eene werkstaking waar een redeiijke grond voor bestaat, niet door de politie kan doen tegen houden, doch wat men wèl door eene ver standige tusschenkomst van de politie kan tegenhouden, dat is, ook bij eene overigens wel te rechtvaardigen werkstaking, de er gerlijke intimidatie, welke de jongste strike in de Londensche dokken kenmerkte. De billijke theorie omtrent werkstaking is zoo eenvoudig mogelijk, en kan in geen land, waar de openbare meening in gezonden toestand verkeert, aan twgfel onderhevig zgn. Zij is deze: »Elk man, of elk aantal van mannen, is volkomen vrij om werk te weigeren; doch geen man, of geen aantal mannen, is vrij om aan anderen, die werk willen aannemen, het werken te beletten. Het »Rotterdamsch Zondagsblad* bevat, onder het opschrift, Dynamiet in Rotterdam een artikel, waarin wordt melding gemaakt van het feit, dat zich op den linker Maas oever, achter de petroleumbergplaatsen, land waarts in, vlak bij den molen aan den Vliet en dus op pl. m. 1000 M. afstand van de petroleum-etablissementen, de rivier en het gehucht De Hey een bergplaats van dyna miet bevindt, toebehoorende aan de firma Van Rietschoten en Hou wens te Rotterdam. Op het oogenblik moet daar 200 kilo ge borgen zijn, terwijl voor het bergen van 500 kilo vergunning zou gegeven zgn. Het blad wijst met ernst op het groote gevaar dat hierin gelegen is. Te Dordrecht is eene opleidingsschool geopend, waar jongelieden opgeleid zullen worden voor evangelisten en godsdienst onderwijzers. De kweekelingen zullen een grondig onderricht ontvangen in bijbelsche geschiedenis en andere vakken die zij noodig hebben, om wel ontwikkeld hun werk te kunnen aanvaarden. De oprichters van de opleidingsschool hebben gezorgd, dat het verblijf in het gebouw huiselijk en gezellig is, door een geschikten man en vrouw aan het hoofd te plaatsen om voor de huiselijke aangelegenheid te zorgen. Een kweekeling heeft zich reeds aangemeld. Onder Buinen (Dr.) zijn twee steenen grafkelders gevonden, naast elkander gele gen. Er waren nog mcnschenbeenderen in. In vele gemeenten van Groningen heerscht de varkensziekte nog steeds epidemisch. Alle levende have is buitengewoon duur. Koop lieden uit Duitschland en uit de steden be zoeken reeds druk de stallen om koeien of paarden tegen zeer hooge prgzen op te koopen. De weilanden brengen zoowel bij verkoop als verhurig hooger sommen op. Een brigadier en drie Rijksveldwachters zijn uit Enkhuizen naar Urk gezonden, om den gemeente-ontvanger K. te halen en naar Alkmaar over te brengen. Het tekort in de kas moet f 4000 bedragen. Van Texel wordt gemeld, dat het vuren met zwaar geschut van het koepelfort »de Harssens* groote schade heeft veroorzaakt aan de eigenaars van eendenkooien. Het waterwild is door het zware schieten groo- tendeels verjaagd. Een der kooien werd zelfs geheel ontvolkt. Ook de kooi- of lokeenden zijn gevlucht, en zullen, naar de eigenaar vreest-, niet terugkeeren. De kooiker zal zich dan ook tot den Minister van Oorlog wen den, met verzoek om schadevergoeding. Te Brielle zijn de mazelen epidemiseh heerschende verklaard. - Een 13-jarige knaap uit Charlois, op een fabriek te Feyenoord arbeidende, is daar verleden week geval len, naar het schijnt zonder dat iemand het bespeurd had. Na een nacht zoekens, vond kr,;n erd buiten kennis thuis gebracht i is reeds overleden. - In een stal in de Wijde Waterstraat te Utrecht is het lijk ran een ouden schoenpoetser gevonden, die in dien s al steeds nachtverblijf zocht en overdag op een hoekje bij het stationsplein zich met zijn schoenbak posteerde. Hij had door een val het leven verloren. - De heer Greupiuk, hoofd der school te Happel, is door het schichtig worden van een paard van een wagen gevallen, tengevolge waar van hem twee ribben zijn gebroken. - Te Zuideropgaande, gem. Hoogeveen is een 5-jarig meisje, dat pas nit het water gered was, in aanraking met het vuur gekomen, en wel zoo ernstig, dat het kort daarna aan de bekomen brandwonden bezweken is. - Te Maasland schoot zich onlangs een jongeling in den voet. Zonder raadpleging van een geneesheer smeerde hij op de wond een hem als probaat aanbevolen zalfde ongelukkige is na een verschrikkelijk lijden aan bloedvergiftiging overleden. - De keu- terboerderij vau H. Junte te Weesp, met den geheelen oogst, behalve het hooi, en de levende have, 2 koeien, 1 kalf, 2 var- kens en l geit, zijn door brand vernietigd. Huis en inboedel waren laag verzekerd. - Een locomotief op de lijn Enschede01- denzaal zette zich Zondag in beweging toen juist de putbaas (vader van 6 kinderen) er wilde opstappen. De locomotief reed over zijn been en verbrijzelde dit. Nog dienzelf den avond werd tot de amputatie overge gaan. - Te Arnhem is een beambte van de firma Van Gend Loos, die zich aan het station bevond, bij het binnenkomen van een trein aaugereden; zijn beide beenen werden zwaar verminkt. - Het 2-jarig eenig kindje van G. K. te Lieshout (N. Br.) is, een oogenblik onbewaakt in een kuil ge raakt en verdronken. De besteller van Van Gend Loos, wien Zondagavond aan het station te Arnhem de beide beenen werden afgereden, is in het Diaconessenhuis aldaar overleden. - Te Schiedam is bij het baggeren in de Lange Haven gevonden het lijk van C. De J., een 29-jarig werkman, die sedert Vrijdagavond aldaar werd vermist. De ongelukkige leed in den laatsten tijd aan slaperigheid. Hij was eerst sedert 5 weken gehuwd. - Maan dagmiddag is te Leimuiden de vrouw van den watermolenaar v. H. bij den molenboezem te water geraakt en, door de zuiging mee gevoerd, in den vijzel terechtgekomen. De molenaar vond haar lijk. - De Nijmeegsche stoomtram beeft Maandag op den Heeschen weg de kar van den landbouwer P. Wil- lemsen omvergereden. Het voertuig werd verbrijzeld, het paard zwaar verwond, maar als door een wonder bleef de landbouwer volkomen ongedeerd. - In de Groensteeg te Zutfen is bij een in aanbouw zijnd huis een steigerhout uitgeschoten, tengevolge waarvan twee metselaars uit Gorsel naar beneden zijn gestort. Een hunner heeft een ernstige verwonding bekomen. - Door den hevigen Westzuidwesten storm is in het Keeten (bij Bruinisse) een vaartuig, beladen met pulp, van zijn anker gestormd, tegen een zandplaat in de Mosselkreek gedreven, en door de opvarenden verlaten. Er kon bijna niets gered worden. - De visschers- vloot van Terschelling is door storm over vallen en heeft groote schade bekomen. Ge lukkig zijn er geen menschenlevens te be treuren. - Een ruim 60-jarig veehouder, te Ameide, is van zijn kar gevallen en weinige oogenblikken later overleden. - In de Waal bij het fort Loevestein is het schip »De Drie Gebroeders*, door een bekomen lek, gezonken. - In de Zuidpoort te Sluis, een door twee behoeftige gezinnen bewoonde oude stadspoort, is Dinsdag brand ontstaan een kind van ongeveer lJ/g jaar kwam in de vlammen om. Van den inboedel is niets gered. - Ook de woning van den arbeider W. M., in de buurtschap Lenthe, onder Dalfsen, is afgebrand. Alleen eenig huisraad en twee geiten zijn gered en een schuurtje, staande achter het huis, dat verzekerd was voor f 700, de inboedel voor f 500. 331e STAATSLOTERIJ. Prijzen vau f 10.0 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 8 Oct. Prijs van f 1000: nos. 10087 en 12608; f400: nos. 1414, 10746, 12447, 12902 en 16642; f200: nos. 5346, 12276 en 18489; f 100: nos. 905, 3091, 6584, 10029, 10717, 13264, 14290, 16254 en 18972. 5e Klasse. Trekking van 9 Oct. Prijs van f15000: no. 19746; f1500: no. 13813; f 1000: nos. 873, 1025, 4407, 4820, 13465 en 19479; f400: nos. 3342, 18722, 19025 en 20311f200nos. 2142, 4649, 9332, 10033, 14655 en 16387; f 100: nos. 3661, 3729, 7489 9802, 10692, 11606,12582, 13784, 15200, 19288,19369, 20320 en 20853. 5e Klasse. Trekking van 10 Oct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2