1 overrompelen, hebben gevuurd en enkele personen gedood, hetgeen tengevolge zon hebben gehad, dat de betrekkingen tusschen de maatschappijen en de grevisten veel meer gespannen zijn. De minister van justitie heeft aan den procureur-generaal te Douai instructiën ge zonden, waarin hij hem aanbeveelt kloek te handelen wat betreft de handhaving der openbare orde en den eerbied voor de vrij heid van arbeid, doch overigens verzoenend te werk te gaan wat betreft de tegenover elkander staande belangen. De jongste berichten uit het Noorden van Frankrijk gewagen van een onverwachten en gunstigen keer in den toestand, dubbel gelukkig, omdat juist de laatste tijdingen minder gunstig waren. Onder den invloed toch van zendelingen uit Parijs, die de op- gewondenste redevoeringen hielden, en me dedeelden, dat geheel Frankrijk gereed stond een maand na den afloop van de tentoon stelling het werk te staken, had de kalmte, die tot dusver de beweging kenmerkte, voor een noodlottige opwinding plaats gemaakt. Op verschillende punten hadden kleine groepjes werkstakers beproefd, zich van de mijnputten meester te maken, waaruit bot singen met de militairen macht waren ont staan, waarbij reeds enkele dooden en ge kwetsten gevallen waren. Ook breidde de beweging zich voortdu rend uit, zoodat Vrijdagavond reeds 15000 man leeg liepen, Dienzelfden middag had echter te Douai een vergadering van het comité der mynontginners te Lens plaats gehad, en daar werd het voorstel gedaan de gevraagde loonsverhooging van 50 cen times per dag (10 pOt. van het gemiddelde loon) toe te staan. Was het voor de groote ondernemingen, die belangrijke reserves be zitten, mogelijk hierin te treden, de klei nere maatschappijen verzetten zich lang en heftig tegen dit plan, dat den ondergang der ondernemingen zou medebrengen. Ein delijk werd bij meerderheid van stemmen besloten tot de loonsverhooging over te gaan, mits den volgenden ochtend het werk hervat werd. Deze voorwaarden werden door de leiders der werkstaking schriftelijk aan genomen, zoodat de Boulangistische afge vaardigde Laur, die ter Lens was aangeko men, in de hoop naam te maken door als bemiddelaar op te treden, kon terugkeeren, zonder iets te hebben gedaan. Reeds Zaterdag werd het werk in de mjjnen, wier eigenaren hadden toegegeven, hervat. In de andere duurt de werkstaking nog voort, en wordt helaas de stemming er niet beter op. Toch gelooft men, dat de andere werkgevers, hoe zwaar het hun ook vallen moge, niet achter zullen bljjven. Minder gunstig big ft het in België uit zien. In alle mjjnen is de loonvraag aan de orde, en in alle bassins hoort men van partieele werkstakingen, waaraan Vrij dag 2000 man deelnamen, een cijfer Zater dag met eenige honderden gestegen. Over de beteekenis der beweging loopen de be richten echter zeer uiteen. De »Réforme« ziet b. v. den toestand veel ernstiger in dan de »Indépendanee«. Ondertusschen komt uit Engeland het be richt eener nieuwe werkstaking in de mjj- van koning Topiltzin, een dier daden had verricht, die onsterfelijk maken. De generaal erkende glimlachend dat rnjjn bewijzen hem hadden getroffenmaar groote voorbeelden prikkelen slechts groote zielen, en don Ignacio de la Llave, die twee jaar later door den kogel eens moordenaars moest vallen, had een groote ziel. Eergisteren dacht ik aan Gibbon; ik dacht aan dat plechtig uur waarop de groote historieschrijver, na het laatste woord van zijn onsterfeljjk boek geschreven te hebben, langzaam de pen neerleï, ten prooi aan een zoo zware zielsgesteldheid, dat hij haar ver- tellenderwjjze aan zijn lezers meedeelt. Voor zeker heb ik niet de verwaandheid mjjn opstel over de Tolteken te vergelijken met het werk van Gibbon over de laatste Ro meinen; mjjn werk heeft geen punt van vergelijking met het zijne, als alleen de lengte maar ik nader het einde van mijn taak; sedert acht dagen heb ik 't aan kolonel Ramon aangekondigd, dien ik slechts steeds- verder zie gaan, als hjj mij eenige der piasters terugbrengt, die ik zoo geluk kig ben geweest hem te hebben kunnen lee- nen. Het verheven gouvernement heeft acht dagen geleden het edelmoedig gedrag van generaal Llave bekrachtigdsedert dat oogenblik is de kolonel vrjj. Zonderling menseh is die soldaathij heeft de halve soldij geweigerd, die Llave aanbood hem te betalen, en hij heett van mij geleend, onder eigen waarborg een honderdtal piasters. Met behulp van dat geld heeft hij talk gekocht en, door zijn kinderen gehol pen, is hij begonnen kaarsen te fabriceeren. Nu, in den eersten tijd zagen die kaarsen ncn, en wel in het graafschap Durham,' welke mijnen aan lord Londonderry belmo ren. De eisch is loonsverhooging. Driedui zend man nemen deel aan de beweging. Men zegt, dat de Koning van België als bemiddelaar zal optreden tusschen den Vorst van Bulgarije en de Mogendheden. Toen prins Wilhelm, kroonprins van Wur- temberg, te Ludwigsbnrg naar de kerk reed, heeft een welgekleed persoon een schot op hem gelost, hetwelk echter miste. De dader werd onmiddellijk gegrepen. In het verhoor noemde hij zich Klaiber, 31 jaar oud, uit Ulm, en verklaarde van daar te zijn over gekomen om den prins dood te schieten, omdat het voor Wurtenberg hoog tijd werd om een katholieken koning te verkrijgen. Voor zoover het scheen, was de man krank zinnig. Toen hij uit het gerechtsgebouw naar de gevangenis werd overgebracht barstte de volksmenigte tegen hem uit in verwen- schingen en bedreigingen. Volgens nader onderzoek is de persoon, die op den kroonprins geschoten heeft, niet krankzinnig. De naam Klaiber, dien hij op gegeven heeft als de zijne te zyR, is ver zonnen. Naar verder bericht wordt, hield hij niet vol dat hij den kroonprins heeft willen dooden, opdat Wurtemburg een katho liek koning zou verkrijgen. Hij beweert lid te zjjn van een anarchistische vereeniging, die besloten had alle vorsten uit den weg te ruimen. Het lot om den prins te dooden was op hem gevallen. Een officieel bericht te dier zake is niet verschenen, De Keizer en de Keizerin van Duitsch- land hebben zich naar Italië begeven. Zij werden door de koninklijke familie zeer harteljjk ontvangen. De Parijsche tentoonstelling zal weldra tot het verleden behooren. De Annaraiten, de Tonkineezen enz. van de Parijsehe tentoonstelling zijn reeds ver trokken. Zij namen een groote hoeveelheid koopwaren mede, die in hun land onbekend zijn, en een herinnerings-medaille van nik kel, opzettelijk voor hen geslagen. De man nen kregen geweren, de vrouwen zjjden foulards ten geschenke. Ook de Javanen zijn vertrokken. De Eiffeltoren heeft van 15 Mei tot 15 October fr. 5,813,657.80 opgeleverd. In een dorpje in Tirol werd een afschu welijke misdaad gepleegd. Uit een afgele gen huis in een bosch steeg rook op, het geen door bezoekers van de vroegmis bemerkt werd. Men drong, daar de deur gesloten was, door het venster binnen en vond drie half verkoolde lijken: die van de vrouw des huizes, een jong meisje en een kind van acht jaar; een zuigeling van 6 maanden werd half dood gevonden, en alleen een meisje van drie jaar was naar het bosch ontsnapt. Uit het huisje bleek al het geld en linnen verdwenen. De »Gen. Cour.* vestigt de aandacht op het leerzaam verloop der pokken-epidemie te Havre, welke door toepassing der vacci natie werd bedwongen. mijn beschermeling kwamen expres scheen hij ze verbazend dun, gedraaid en ongelijk van grootte te makentoch kocht men ze van hemiedereen in de stad begreep wat voor eerlijkheid, voor stoïcisme was in het gedrag van dezen zoo dapperen officier, die zich van den avond tot den morgen aan een slecht betaald werk zette, zooals alle beroepen, die een langen leertijd eischen. Langzamerhand werden de producten van den kolonel recht, glad, en werden zeer gezochthij slaagde er in in eigen levens onderhoud en dat der zjjnen te voorzien, en zelfs mij bij kleine sommen terug te betalen. Onze wederzijdsche bezoeken zijn echter schaarschhij heeft op zijn kaarsen te passen, ik heb mijn zieken te bezoeken, mijn opstel af te maken; en noch hij, noch ik behooren tot hen, die lange uren kunnen vinden. Overigens is de kolonel van een sombere natuur, weinig geletterd en zeer weinig mededeelzaam. Zijn vrouw, even flink als hij, draagt zonder klagen dit duister en noodwendig bestaan, zij die, in hoogere kringen geboren, zich zoo smaakvol weet te ontwikkelen in de plooien van een manteltje, op groote, godsdienstige feestdagen. De ko lonel draagt buitenshuis, onveranderlijk zijn blauw vest met zwart passement, dat men onbruikbaar zou noemen. Met graagte leest hij de dagbladenalleen nederlagen of over winningen van zijn party hebben het voor recht hem te kunnen bewegen. Hij is over tuigd catholiek, een oude kruisridder in onze eeuw verdwaald. Toch zijn zijne staat kundige denkbeelden vooruit strevend, en als de vrgzinnigen de geestelijkheid met vrede lieten, dan zou de kolonel in hen niet meer vijanden ziendat heeft hij mij bekend. De epidemie begon in de karzerne, waar 1800 personen te zarueii waren, met con- fluente pokken bij oen niet gevaccineerd jong meisje, en zij breidde zich snel uit. Men entte onmiddellijk alle kazernebe woners in, pulveriseerde de besmette loka len met sublimaat, en kookte de besmette goederen uit. Nadat die middelen waren toegepast, hield de epidemie in de kazerne terstond op. Vun de 26 lijders overleed er één. Nog bleek uit de uitkomsten der vacci natie, hoe belangrijk de epidemie had kun nen worden, door de groote vatbaarheid der kazernebewoners, vermoedelgk tengevolge van onvoldoende vaccinatie. Van 1436 re- vaccinatiën toch. kwamen in 734 gevallen (dus ongeveer 45 pet.) pokken op. Door de snelle uitroeiing der ziekte bleef de stad zelve van haar bevrijd. In Tunes heeft men de vorige week eenige aardschokken waargenomenop sommige plaatsen wel acht. Er werd nog al schade aangericht, terwgl eenige personen gekwetst werden. De keizer van Rusland is met zijn familie behouden van zijn reis naar Duitschland te Petersburg teruggekeerd. Terwgl koningin Nathalie naar Bucha rest vertrok, heeft men getracht den trein te doen ontsporen. De Koning van Portugal is Zaterdag overleden. Zijn oudsten zoon, de hertog van Bra- ganza, geb. 28 Sept. 1863 zal de Regee ring aanvaarden onder den naam van Don Carlos I. (Koning Lodewijk van Portugal werd ge boren 31 October 1838. Na het overigden van zgn broeder, Don Pedro, beklom hij 11 Nov. 1861 den troon. Den 6n Oct. 1862 trad hij in het huwelyk met de tweede dochter van Koning Victor Emanuel.) Volgens berichten heerscht te Johannes- berg (Transvaal) door de droogte gebrek aan levensmiddelen. De prijzen stijgen snel. Een later bericht meldt, dat de droogte aldaar heeft opghouden. Volgens bericht uit Mexico is de Regee ring voor meer dan een millioen dollars bestolen, welke reeds te Londen geplaatst zijn. Officieus wordt echter verzekerd, dat de obligaties niet waren geteekend, geen dagteekening droegen en ook niet het merk van de schatkist hadden. Vrijdagnacht woedde aan de Engelsche kust een hevige storm, waardoor verschil lende schepen vergingen. Bij Ilfracombe ver ging een groot Fransch schip, waarvan door het omslaan der boot een man verdronk2 werden door het vuurpijltoestel gered. Bij Poole redde de reddingsboot de opvarenden van het Engelsche stoomschip »West«. - De bemanning van het Russische oorlogsschip »Nasred-Din-Shah* blijkt gelukkig toch ge red te zijn. Men hoopt het schip af te bren gen. - 20 mijlen van de Portugeesche kust had een aanvaring plaats van de »Hercules« met de Engelsche boot »Deronda«; de eerste boot zonk, de laatste werd zwaar bescha digd. De »Bellorophon« redde de beman ning van de Hercules*; de reederij van laatstgenoemd schip liet de »Deronda« aan den ketting leggen. - De Duitsche stoom boot »Marcobrunner«, van Breinen naar Calcutta, is in de Roode Zee gestrandde bemanning is geredhet schip is waar schijnlijk verloren. 1*1 ja ts el ij li Nieuws. VEEN. De drie houten wijzerborden van onzen kerktoren waren zoo bouwvallig geworden, waarom de gemeente besloot ze te vernieuwen door er 3 gegoten ijzeren voor in de plaats te stellen. De fabriek van de firma Pen Co. te Dordrecht leverde de 3 vervangers, die elk het respectable ge wicht van 450 kilogram wogen en eene middellijn 2,25 M. hebben. Het aanbrengen, dat verre van gemak kelijk was, geschiedde door de firma van CampenHerrewijn alhier, die deze taak bij aanneming op zich nam voor de luttele som van f36. De nieuwe wijzerborden voldoen uitmun tend en versieren onzen kerktoreu in een niet geringe mate. BAARDWIJK, 20 Oct. In zijne verga dering van den 18en dezer is de begrooting voor 1890 vastgesteld op f7293,81 in uit gaaf en ontvangst. BRAKEL. Door een neerstroom liep alhier een schip over zijn ankerketting, kwam op het anker terecht en kreeg daar door een lek. Men is terstond aan het los sen der lading begonnen, die voor 't grootste gedeelte nog kon geborgen worden. i jr,x- meente te Herwijnen, ds. Visch, heeft toe zegging van beroep ontvangen naar T-r- Neuzen. ALMKERK, 19 Oct. Benoemd tot on derwijzeres aan de openb. school te Nieowen- dijk Mej. A. C. van Schaik te Drougelen. DE WERKEN c.u., 18 Oct. In zake de verkiezing van een gemeenteraadslid zal de Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woendug den 23en Oct. 1889, des vooruiiddags te elf uren, verga deren en als-ian een besluit hieromtrent nemen. GORINCHEM. Naar men verneemt wordt het vaai water van de Boven-Merwede langs de zijde van Sleeuwijk zeer ondiep, en moeielgk meer te gebruiken, en wordt dit toegeschreven aan de groote massa's zand, welke van boven worden afgevoerd. Dat de scheepvaart daarvan veel hinder onder vindt en uitkijken vooral hier de boodschap is, behoeft niet gezegd te worden, te meer daar van hier tot Hardinxveld zeer veel zandbanken in het rivierbed aanwezig zijn, waaronder eenige, die zoo steil opstaan, dat men met gemak er rakelings langs kan varen. Donderdagavond had alhier in de Ko renbeurs de eerste openbare vergadering plaats van het Leger des Heils. Eene af deeling van twee heeren en vier dames tra den voor een talrijk gehoor op. Op een platvorm gezeten werd de vergadering, die een Godsdienstig karakter droeg, afgewisseld met gebed, gezang en het houden van voor drachten, gekruid met mededeelingen van ondervonden toestanden door het Leger des Heils. Een der dames gaf na een solo ge zongen te hebben, verslag van de wijze waarop zij tgdens het volop genieten van de Dordsche kermisvreugde, door een heil soldaat tot bekeering was gebracht. Een 300-tal bezoekers was in de zaal aanwezig. Volgens mededeeling van een der redenaars, wordt men bij toetreding tot het Leger des Heils, eerst bekeerling, daarna recruut en dan sergeant, om later als luitenant te kun nen optreden. Dank zjj de zorg van den commissaris van politie werden in de zaal geen perso nen meer toegelaten dan zitplaatsen beschik baar waren en werd de orde niettegenstaande de drukkende hitte die in de zaal heerschte, door niemand verstoord. Den 31 October zal eene tweede open bare vergadering plaats hebben. Binnenland. De heer J. J. A. Kuijs heeft bij den Raad der gemeente Rotterdam concessie aange vraagd voor den aanleg en de exploitatie van een stoomtramweg en een aansluitenden lokaalspoorweg van daar naar Brielle, met een zytak naar Hellevoetsluis. Volgens het door hem opgemaakte ontwerp zal de lijn aanvangen bij deNoorderhaven opFeyenoord; van daar loopt zij door de Rozestraat, gaat nabij het Mallegat over het Spuikanaal, (waarvoor een brug zal worden gemaakt), kruist de beide goederensporen van den Staatsspoorweg, en loopt vervolgens over den hoogen berm van den dijk naar Hille- sluis, snijdt den dijk te Charlois, en gaat over de Barendrechtsche brug naar Oud- Beierland. Met behulp eener overbrugging van het Spui komt de lijn vervolgens te Putten en loopt dan langs SpijkeDÏsse, Geer vliet, door Oud- en Nieuw-Goedeland, over Bernisse naar Brielle. Aan het kanaal van Voorne komt de aansluiting naar Helle voetsluis. Een zeer welvarend gedeelte van het Zuid- Hollandsche platteland wordt zoodoende met Rotterdam verbonden. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd tot het maken van plannen, om den 70n verjaardag van Ten Kate (23 Dec.) feestelijk te herdenken. Naar men verneemt, bestaat het plan om na de ontruiming der Ommerschans het ge sticht voor een Rijks-krankzinDigengesticht in te richten. De Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie worden er verwacht om een onderzoek in loco in te stellen. Voor de najaarsvergadering der Provin ciale Staten van Zuid-Holland zijn o. a. aan hangig gemaaktvoorstellen om aan Delft en Dordrecht bijdragen, resp. tot een maxi mum van f 90,000 en f 125,000, te ver- leenen in de kosten van uitbreiding der krankzinnigengestichten, waardoor de bouw van een provinciaal gesticht niet noodig wordt; tot verlenging van den toegaugs- brug over de oude Maas op het eiland IJselmondetot invoering van nachtdienst op de brug over de oude Maas; tot wijzi ging der provinciale grens tusschen Zuid- Holland en Noord-Brabant, en tot regeling van het gebruik van het jaagpad langs den Rijn, ten behoeve van fabrieken, pakhuizen en opslagplaatsen. De Heilssoldaat* verschijnt thans reeds in 26 verschillende uitgaven tegelijkertijd, iqe^epdeels in verschillende talen, met eene gezamenlijke oplage van 31,000,000 exeru- Jaarlijks worden ongeveer 2.300,000 bij eenkomsten gehouden in vijf-en-dertig talen. Zooals wij gemeld hebben, werden de vorige week door de Bakkersgezellen te Rotterdam hun eischen gesteld, in afwach ting dat de patroons huu antwoord (Zondag) schriftelijk zouden inzenden. De patroons hebben daarop opgaven gevraagd van de namen dergenen, die aan de zaak deelna men. Besloten is echter alleen het getal deelnemers, niet de namen op te geven. Zondag a.s. zal weder een vergadering gehouden worden. Hebben de patroons als dan niet toegegeven, dan zal Maandag daar aanvolgende het werk gestaakt worden. De rechtbank te Dordrecht heeft Jan Levering, wegens doodslag op Tobias Mon ster te Barendrecht, veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. De eisch van het O. M. was acht jaar. In de vorige week had te 's-Bosch een huwelijk plaats onder bjjzondere omstan digheden. Eenige jaren geleden vertrok J. S. ala landbouwer naar Amerika met achterlating van zijn huisvrouw. Daar kreeg hij kennis aan een meisje, dat hij trouwde, zonder haar mede te deelen, dat hij reeds gehuwd was. Toen hij naar het vaderland was terug gekeerd, waar zijn eerste vrouw nog in leven was, kreeg de zaak ruchtbaarheid en werd hij tot 5 maanden gevangenisstraf veroordeeld, die hij thans ondergaat. Middelerwijl nu is zijne eerste vrouw ge storven en trouwde hij volgens de wet met de vrouw, die hij uit Amerika meebracht. Hij werd uit de gevangenis naar het stad- huis geleid. De man is 70, en de vrouw 27 jaar oud. Ten opzichte van het 5-jarig dochtertje van den arbeider S. te Wijngaarden, dat gestorven zou zijn tengevolge van mishan delingen door hare stiefmoeder, heeft de lijkaanschouwing aan het licht gebracht, dat de rechterarm in den elleboog geheel gebroken is en de linkerarm een aantal blauwe vlekken vertoontverder is aan het achterhoofd eene schedelbreuk geconstateerd. Deskundigen aarzelen dan ook niet den dood aan mishandeling toe te schrijven. Twee huurlieden en een naaister verklaren dan ook, dat ze er meer dan eens getui gen van waren, dat de stiefmoeder het kind mishandelde, terwijl het oudste dochtertje aan de justitie mededeelde, dat haar zusje, kort voor haar dood, geklaagd had, dat moeder haar zoo op het hoofd had geslagen. De beschuldigde echter, zoowel als haar man, houdt haar onschuld vol. De eerste verklaait zelfs, dat ze het k'nd nimmer een klap gegeven heeft. Onder Vlaardinger-Ambacht is een boe renwoning afgebrand. Twee paarden en 1 koe kwamen in de vlammen om. - De her bergier H. J. Iv., te Venloo, is verdacht van het afleggen onder eede eener valsche ver klaring in eene strafzaak in hechtenis ge nomen. - Wederom is een der werklieden van de suikerfabriek »De Phoenix* te Zeven bergen een ernstig ongeluk overkomen. Bjj het vervoeren van twee monte-jus is de werkman v. B. tusschen deze werktuigen beklemd geraakt. Een aantal ribben werden hem gebroken, en zwaar gekwetst moest hg naar huis worden vervoerd. - Een scheep maker is te Rotterdam van het stoomschip Afrikaan* in de Maas gevallen en ver dronken. - Bij afwezigheid der moeder, is te Ylissingen een 2l/s jarig kind van een smidsknecht in een tobbe met kokend water gevallen en is het ventje aan de gevolgen bezweken. - Te Lobith is een persoon ge vangen genomen, verdacht van aanranding en verwonding der dienstbode van den heer v. E. - Het lijk van den schipper W. M., uit Maasbracht, die aldaar verdronk, is onder Herten uit dë Maas opgevischt. - Te Aardenburg klom een knaap, oud 10 jaren, op een goederenwagen van den stoomtram en viel bij het in beweging komen er af; zijn hoofd werd verpletterd en de djod volgde onmiddellijk. - De man, die bij Rot terdam van een der wieken van een water molen een klap ontving, is aan de bekomen wonden overleden. - Een 12-jarige jongen is te Amsterdam aan den Westerdokdjjk tusschen de buffers van een door de straat jeugd in beweging gebrachten goederenwa gen geraakt. Naar het gasthuis vervoerd, overleed hij onderweg. - Te Hillegersberg is een 9-jarige knaap van een hooizolder gevallen en met het hoofd op de steenen neergekomen. Tengevolge van dien val is hij overleden. - Een 7-jarig meisje te Kat wijk aan Zee, dat naar een wagen stond ■B| i plaren per jaar.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2