zullen in 1890 meer den 200 millioen mark! betalen 7oor den aankoop van kanonnen, voor de uitrusting van twee nieuwe leger korpsen, benevens aeht-en-dertig millioen mark voor de versterking der vloot. Daarbij komt nog ö1/, millioen mark in het gewone legerbudget en 2ya millioen in bet marine budget, die de regeering het vorige jaar niet heeft gehad. Zelfs bladen, die niet tot de oppositie be- hooren, toonen hun ongerustheid over deze steeds grooter wordende offers voor leger en vloot. Er moet eenmaal paal en perk worden gesteld aan die aanvragen, want roept het niet om wraak, dat schepen, ka nonnen en geweren worden vervaardigd, om, als zij nauwelijks gereed zijn, voor oud roest te worden verkocht? Het gewone legerbudget beloopt 376 mil lioen mark, en het buitengewone bijna 204 millioen, zoodat het buitengewone bijna het twee-derde bedraagt van het gewone budget van marine; wat het gewone be treft, dat overtreft het buitengewone nauwe- ljjks 120,000 mark. Het leger moet volgens de troonrede sterk genoeg zijn, dat de keizer ten gunste van den vrede, in den raad der volken een on afhankelijke rol kan spelen. Dat zegt men evenwel overal. De czaar wil ook een woordje kunnen medespreken. Moltke heeft gelijk. Dat kan zoo niet voortduren, »'t een of ander moet aan dien toestand een einde maken, Maar wat? Men verwacht, of liever de keizer ver wacht, dat de vrede van Europa ook in 't volgend jaar zal gehandhaafd bljjven »op den grondslag der bestaande verdragen, t Deze passage verdient een nadere be schouwing. Welke zijn die bestaande ver dragen 't Zijn niet alleen die, welk Duitsch- land met Oostenrijk en Italië heeft gesloten, want op grond daarvan alleen zou men niet kunnen spreken van een voortduring van den vrede. Met die grondslagen der bestaande verdragen worden verstaan die, vervat in het verdrag van 10 Mei 1871 (Frankforter vrede) en dat van 13 Juli 1878 (Berlijnsch tractaat). Uit die passage valt op te maken, dat dus alles voorloopig bij 't oude zal bljjven, dat Rusland tegen den afstand van den Elzas aan Duitschland niet heeft geprotes teerd, zooals men wel eens heeft willen be weren in Frankrijk. Bovendien mag aan genomen worden, dat niet slechts Duitsch land en Oostenrijk, maar ook Rusland vasthoudt aan de bepalingen van het Ber- lijnsche tractaat en dat dus de overeenkomst, waarbij Rusland een overwegende invloed in Servië, Oostenrijk in Bulgarije wordt toegestaan, nog wordt bindend geacht, al schjjnt 't soms of men, voornamelijk van Russische zijde, wel eens buiten zijn boekje wil gaan. Zou de slotpassage uit de Duitsche troon rede niet eenigszins in verband staan met het tusschen den Czaar en Bismarck ge voerde onderhoud? Een vreesselijk ongeluk gebeurde dezer dagen te Yölkershausen, in Duitschland. Zeven knapen speelden in eene schuur en rookten o. a., waardoor in de schuur brand ontstond. In hun schrik en uit vrees ont dekt te zullen worden vluchtten zij naar den zolder, tengevolge waarvan 5 hunner, 7 tot 10 jaren oud, den dood vonden en de beide anderen zware brandwonden be kwamen. De schuur en twee stalgebouwen brandden af. Uit Berljjn wordt d.d. 24 Oct. gemeld De heden door den Bondsraad aangenomen socialistenwet brengt slechts onbeduidende verzachtingen in de bestaande en bevat geen beperking omtrent den duur. Mislukte wraak. Iu Juli van dit jaar pleegde de vrouw van den ambtenaar Strigel, te Graz, zelfmoord, door in de rivier de Mur te springen, waarin zij verdronk; vooraf had zij zich echter van het, grootendeels uit staatspapieren bestaande, vermogen van haar man meester gemaakt en dit uit wraak zucht met zich in het kille graf genomen. Mevrquw Strigel werd dood opgehaald, maar van het geld was geen spoor te vin den. In de vorige week zag echter een man een pakje liggen op een plek, waar de rivier zeer slibberig was. Hij raapte het op en vond er papieren van waarde, sieraden en een spaarbankboekje van hoog bedrag in. De papieren waren doornat en op som mige plaatsen reeds doorgescheurd. Door het spaarbankboekje bleek, dat Stri gel de eigenaar van het gevondene was. Hij deed moeite om de waarde der onbruik baar geworden staatspapieren terug te krij gen en slaagde hierin zeer naar wensch; slechts twee stukken, die onleesbaar waren geworden en tot snippers waren verteerd, kreeg hij niet terug. Sedert de schoolwet van 1884 is iu België j in 27 gemeenten de openbare school af geschaft. De tentoonstelling te Parijs zal een winst van 8 millioen afwerpen, welk sommetje door den staat en de stad gedeeld zal worden. Door het licht aangetrokken zijn gansche vluchten leeuwerikken onlangs tegen den Eiffeltoren aangevlogen en hebben het met den dood moeten bekoopen. De volgende morgen vond de torenbe waarder honderden rond zijn woning. De werkstaking onder de dokwerkers te Bristol (niet te Londen, zooals wij in ons vorig nommer melden) breidt zich gaande weg uit. De gewone dokwerkers eischen 6 stuivers per uur voor dagwerk en 8 stuivers voor overwerk, of ook betaling voor de schafttijden. De eisch der korendragers, eene loonsverhooging van omstreeks 3/4 stuiver per 100 bushels, is niet ingewilligd, maar de werkgevers boden l/8 stuiver, wat niet werd aangenomen. De orde blijft bewaard, doch verscheidene bijeenkomsten zijn gehouden, welke tot werkstakingen onder andere be drijven leidden. Zoo hebben 600 katoen werksters, 350 zeeparbeiders, 1000 wagen makers 500 vrachtvoerders den arbeid gestaakt. Hier en daar werd loonsverhooging aangeboden. Intusschen vreest men voor verdere uitbreiding. De katoenprjjs daalt op de Londensche markt geleidelijk, ten gevolge van groote aanvoeren en gunstige berichten omtrent den oogst, hoewel sommige berichten zeggen, dat de vorst hier en daar eenig nadeel be rokkende. De begrafenis van den Portugeeschen Koning heeft Zaterdag plaats gehad. De lijkbaar was bedekt met kransendeze waren echter in zoo grooten getale ontvangen, dat een tweede voertuig noodig was om ze te ber gen. De buitengewone gezanten der Vorsten gingen met den stoet, het Hof begaf zich echter op eigen gelegenheid naar de kerk, waar de Patriarch het lijk zegende. De Koningin-weduwe van Portugal zal te Monza gaan wonen bij haar zuster, Prinses Clotilde. De Koningin ontvangt een pensioen van omstreeks f 150,000, met de helft te ver minderen zoo zij zich in het buitenland vestigt. Een Oostenrijker, de heer Siersch, direc teur der dynamietfabriek te Presburg, heeft de menschheid aan zich verplicht door de samenstelling van eene ontplofbare stof, ecrasiet gedoopt, die dynamiet, meliniet enz. in verwoestende kracht ver overtreft. Bij eene proef te Pola werden drie aan elkander gevoegde jjzeren pantserplaten, elk ter dikte van 30 centimeter, beschoten door met ecrasiet gevulde granaten. Bij het eerste schot doorboorde de stalen punt der granaat de eerste en de tweede plaat, bleef in de derde zitten en bracht bij de ontploffing zulk eene verwoesting te weeg, dat er bij gepantserde vaartuigen aan het stoppen van een dergelijk lek niet gedacht zou kunnen worden. De vernielingskracht van ecrasiet bij muur werk is onweerstaanbaar. Bij Olmütz be schoot men een verlaten fort; bij het 10e schot was het fort zoo verwoest, dat geen enkele kazemat meer eene schuilplaat aan bood en het noodzakelijk was het fort af te breken en op te ruimen, hoewel men het gaarne nog voor latere oefeningen had behouden. Daar de Oostenrijksche Regeering pogin gen doet om het geheim van den heer Siersch te koopen en het dan voor zich te behouden, staat te vreezen, dat de alge- meene beschaving er voorloopig nog de vruchten niet van genieten zal. HEUSDEN, 28 Oct. De aangekondigde verkooping van de militaire gebouwen alhier heeft plaat gehad. De navolgende prijzen werden besteed, als: Voor den ondergrond van het Hoofd wacht huis door den heer Léon te Sloten f 400. Voor de afbraak van het Hoofd wachthuis door den heer Léon te Sloten f 425. Voor den ondergrond van het Ar senaal door den heer Verhoekx te Heusden f 680. Voor de afbraak van het Arsenaal door den heer Van de Weg te Dordrecht f 2670. Voor den ondergrond van de Turf- loods door den heer L. Verhoeven te Heusden f 750. Voor de afbraak van de Turfloods door den heer Léon te Sloten f 2025. Van dit perceel heeft de heer Ver hoeven van het recht van naasting gebruik gemaakt tegen de gestelde vergoeding van o aan den koo- per van de afbraak. Voor de afbraak van het Kruit magazijn op het Burgtplein, door den heer Léon te Sloten f 3550. Voor de afbraak van de Affuitloods op het Burgtplein, door den heer Léon te Sloten f2310. Voor de kleine loods staande op het Burgtplein, door den heer Dan- kers te Heusden f 65. Donderdag 1.1. zochten de personen V. uit Genderen, vader en zoon, na weder te veel van de vergunning genoten te hebben, twist in de herberg >Voermans welvaren* aan de Wijksche poort, waarbij het een paar vensterruiten moesten ontgelden. Zij hadden hun rijtuig, een z.g. hoogkar met paard, bij zich en zouden daarmede de reis naar Genderen ondernemen, toen de politie tusschenbeide trad en de richting veranderde naar de kazerne der maréchaussées alhier. Aldaar bleek, dat de zoon een belangrijke wonde aan het hoofd had, die heelkundige behandeling noodzakelijk maakte. Beiden werden voorloopig in arrest ge steld om hun roes uit te slapen, waarna van een en ander proces-verbaal werd op gemaakt. Het voertuig werd inmiddels naar hunne woonplaats vervoerd, zoodat door het optre den der politie verdere ongelukken zijn voorkomen. ELSHOUT. Maandag 21 dezer was het alhier bij J. Br. zoogenaamd »aardappel- fooi.« Terwijl men genoeglijk en vreedzaam bijeen was, had P, T. aldaar er genoegen in om den huiseljjken vrede te komen ver storen en daarbjj vier glasruiten met een hout uit het raam te slaan. Hij werd na tuurlijk verwijderd en de politie zal hem voor het vervolg deze baldadigheid wel af- leeren, HERPT, 28 Oct. Gisteren avond hadden alhier belangrijke vechtpartijen plaats ten herberge van P. Mallant. Zekere A. v. G. komt ten zes ure de herberg binnen en wordt, na enkele woorden te hebben ge wisseld, door den schoonzoon J. S. de deur uitgeranseld, zonder dat daarbij bloedverlies plaats had. Vervolgens gooit de lieve schoonzoon zijne moeder met een steenen luciferspot, waarbjj het bloed haar over de kleederen liep en zij eene wonde bekwam, die haar vooreerst het gebruik van den arm doet missen. Iets later krijgt den polderjongen Stout- hamer ruzie met den bij de politie bekende Rottier. Laatstgenoemde bracht S. met een hard voorwerp zooveel slagen toe, dat ook hij werd verwond en het bloed hem langs de kleederen liep; en dat geheele bedrjjf liep in circa 3/4 uurs af. Een ooggetuige zegt: »toen ik 's avonds een kijkje nam in bedoeld huis, geleek het geheel meer op een slachterij dan eene herberg.'' Door de politie is van het vorenstaande kennis genomen en die in deze iets verdiend, zal zeker wel wat krijgen. Zou het geen tijd worden, op grond van een en ander, in vermelde inrichting de vergunning in te trekken? Er is in onze gemeente dit jaar veel handel in aardappelen. Bijna dagelijks ziet men volle wagens naar 's-Bosch vervoeren, om deze tegen een flinken prijs van de hand te doen. Vóör eenige dagen kwam alhier een aardappelhandelaar uit 's-Bosch die bij een paar boeren eenige partjjtjes opkocht. Hij besteedde voor kralen f 3 en voor jam men f2.75 per mud. De uitkomst is be vredigend te noemen en de kwaliteit laat over 't algemeen niets te wenschen over, zoodat, blijft de handel nog eenige dagen aanhouden, de landbouwers hier dezen win ter geen moeite zullen hebben, om ze tegen vorst te bewaren, daar dan alles opgeruimd zal zijn. Eindelijk begint men in onze ge meente ook hier en daar een begin te maken met het delven van suikerbieten, de uitkomst is bevredigend te noemen. Reeds is men hier druk bezig met het zaaien van winterkoren, jammer, dat het aanhoudende natte weder zooveel oponthoud te weeg brengt. WIJK, 28 Oct. Onze laatste predikant ds. Draaisma, die van hier naar Klundert ver trok, komt voor op het drietal te Dordrecht. WERKENDAM. De aanvoer van beet wortels aan de suikerfabriek alhier blijft nog steeds drukde vorige week lagen niet minder 60 schepen ter lossing. Naar men verneemt, moeten er nog 100 schepen uit de Meer hier aankomen, zoodat de cam pagne dit jaar lang zal duren. GORINOHEM. Donderdagmorgen wer den eenige ossen gedreven over de Lan- gendijk alhier. Op de hoogte gekomen van den nieuwen winkel van den heer Stufkens, stapte een der ossen den winkel in, keerde zich in denzelve naar alle kanten, bekeek het verschillend speelgoed en stapte weder heel voorzichtig de deur uit, zonder iets beschadigd, maar ook zonder iets gekocht te hebben. In de Arkelstraat ging een voor een wagen gespannen paard, toebehoorende aan den heer H. alhier, op hol en rende den Arkelschen weg op, juist op het oogenblik dat van de brug over de sluis bij Van Ma meren, een lijkstatie van het kerkhof terug keerde. Gelukkig scheen het paard te schrikken en sprong bezijden den weg den dijk op, alwaar de kar tegen een hoop hooi stuitte en waardoor het paard tot staan kwam en gegrepen werd. Ware dit het geval niet geweest, dan waren zeker groote onheilen gebeurd; nu liep alles gelukkig af. I Jinnonln nd nee la^er o wilr heel wat pennen in beweging gebracht. Van mede dagelijks ingevuld. Het wetsoutwe derwijs, zooals het door de Tweede Kamer bovendien is aangenomen, heefc iu de laatste weken 1 meteorol. instituut Deze klok geeft op zeer duidelijke wijze tijd, temperatuur en datum aan; wordt volgens opgave van het opgave het te verwachten weer alle kanten worden adressen aan de Eerste r>e bijeenkomsten van het Leger des Heils Kamer gezonden, verzoekende het ontwerp te Dordrecht, zijn, wegens ranioerigheden niet aan te nemen, terwijl sedert ook ver- ,jje zy veroorzaken voor eenige dagen ver schillende dagblad-artikelen verschenen zijn, i welke ten doel hebben de Eerste Kamer te! bewegen, zich aan die adressen niet te storen en het land een schoolwet te schenken, waarvan het ontwerp thans by haar is in gediend. Onze ruimte laat niet toe een résumé van al die artikelen voor en tegen het wetsontwerp, te geven, en wij bepalen ons daarom nu tot het laatste woord, dat eeu vakblad, »Het Schoolblad* over deze be langrijke quaestie laat hooren. Na de voor- en nadeelen te hebben op gesomd, welke het ontwerp-Mackay in de oogen van het Schoolblad* heeft, komt 't tot de volgende conclusie: Ziedaar de balans opgemaakt, wat de hoofdzaken betreft. Min gewichtige veran deringen hebben wjj onvermeld gelaten. En ook hebben wij tot hiertoe het ontbreken van leerplicht niet genoemd. Wij vinden het dan ook zeer zonderling, dit laatste als een argument gebruikt te zien, om ver werping van de Eerste kamer te vragen. Wij zijn warme voorstanders van leerplicht, maar in de wet van '78 komt zij niet voor, en in de wet van '89 zal zij niet voor komen. Door verwerping of aanneming der wet wordt in dit opzicht niets gewijzigd. De liberalen zijn pas sinds enkele weken eenstemmig over het beginsel van leerplicht. Waren ze dit eerder geweest, dan hadden ze vóór zoowel als na '78 volop gelegen heid gehad, den leerplicht te krijgen. Doch nu ze-zelven jarenlang verzuimd hebben dien in te voeren, zullen zij de Eerste Kamer vragen, een wet te verwerpen omdat de clericalen daarin den leerplicht niet hebben willen opnemen! Was er eenige kans, hem na of door die verwerping wel te krijgen, de handelwijze zou te begrijpen zijn. Doch verwerping van deze wet verwijdert ons weer mijlenver van leerplicht. Verwerping van deze wet betee- kentde agitatie over de onderwijs-quaestie weer van meet af beginnen, verwerping be- teekent: opnieuw alle andere groote volks belangen, die luid schreeuwen om beharti ging, aan kant duwen, om zich slechts met dat ééne bezig te houden. En dat ééne is nietof ons volk al dan niet goed onder wezen zal worden dat ééne is de quaestie, of men menschen, die geen onderwijs voor hun kinderen goedkeuren, indien het niet een kerkelijke kleur draagt, al dan niet voor het door hen noodig geachte onder wijs eeu klein gedeelte der kosten uit de staatskas zal vergoeden. Dit is geen zaak waarmee de volksontwikkeling staat of valt voor het volk zijn leerplicht en, vóór alles, verbetering van de stoffelijke welvaart de zaken, waar het op aankomt, en deze schaadt men door verwerping van de herziens On derwijswet.* Ook vanwege het bestuur der vereeniging voor opvoedkunde is bij de le Kamer een schrijven ingekomen, waarin dit ter oorzake van hoogst belangrijke bezwaren verzoekt, de onderwijswet niet aan te nemen. De van wege het ministerie van water staat, handel en nijverheid in het openbaar verkochte gebruikte frankeer-, post- en telegramzegels hebben eene som opgebracht van f 1944.57. Voor 2200 gebruikte postzegels van f 1 werd f 704,80 betaald, per stuk dus onge veer 32 ya cent. De gemeenteraad van Enschedé heeft be sloten over te gaan tot den aanleg van eene drinkwaterleiding met eigen exploitatie, waarvan de kosten op f 300,000 zijn ge raamd. Aan de »République Fran9aise« wordt uit Duinkerken gemeld, dat aan een Hollandsch horlogemaker te Loon, Van Sareven ge naamd, wegens zijn Boulangistische houding bij de laatste verkiezingen, het verblijf in Frankrijk ontzegd is. In eene gecombineerde vergadering van de collegies van kerkvoogden, notabelen en kerkeraad te Rauwerd is met eenparigheid van stemmen besloten, dr. J. W. Lieftinck met den meesten aandrang uit te noodigen, na ruim een half jaar van beproeving, aan den kerkeraad van Sliedrecbt te willen vragen, hem zijn woord van aanneming terug te willen geven, om te kunnen blijven waar hij is en waar hij door ieder geacht en geëerd wordt. Ook te Dordrecht is op het Scheffersplein een meteorologische annoncenkïok geplaatst. Een bakker bij Heerenveen heeft eene proef genomen, waarvan wellicht onze huis moeders partij kunnen trekken. Algemeene klachten verneemt men steeds, dat kool, als men ze niet inlegt, zoo gauw gaat rotten. De bakker schaafde witte en roode kool en legde ze op den oven te drogen. De groote hoop kromp in tot eene kleine lichte massa, maar toen zij eenigen tijd daarna des middags gestoofd op tafel kwam, had zij dezelfde kleur als versche kool en denzelfden smaak ook. Te Oosterbeek heeft Zaterdagnacht bij Van Iv. een brutale diefstal plaats gehad. Door het opschuiven van een raam heeft de dief zich toegang tot de woning ver schaft. Verschillende voorwerpen, waaronder ook een portemonnaie met geld zijn ont vreemd een horloge werd uit de bedstede, waar man en vrouw sliepen, weggenomen. In eene andere woning heeft men mede gepoogd in te breken. In de Ganssteeg te Utrecht werd Woens dag de arbeider v. A. op straat door eene beroerte getroffen en viel dood neder. Toen het lijk in de echtelijke woning werd ge bracht, schrikte zijne vrouw zoo hevig, dat ook zij den laatsten adem uitblies. Te Venloo hebben onbekenden in den nacht van Zaterdag op Zondag in het kan toor der firma Berger ingebroken en een aanzienlijke som gelds gestolen. Naar wij vernemen zijn ten gevolge van bij de Rotterdamsche werkstaking aan den dag gekomen misbruiken negen bazen door hun patroons ontslagen. Men schrijft uit Rotterdam: Zondag was het de dag, dat de bakkers gezellen alhier antwoord moesten hebben, op de door hen aan de patroons gestelde eischen. Het bleek dat wel velen bereid wa ren aan die eischen toe te geven, doch geenszins allen. Nadat dit in de vergade ring der gezellen was bekend gemaakt, trok Zondagavond een groote bende door de stad. Aan de patroons die de eischen hadden in gewilligd werden ovaties gebracht, terwijl bij de anderen de gezellen, die aan het werk gegaan waren, werden gedwongen het Zon dags werk te staken. In de bakkerij van den heer Rossmulder in de Molensteeg werden zelfs de ruiten ingeworpen. De verbittering tegen den heer Rossmul der schijnt ontstaan te zijn door het gerucht, dat hij, niet willende toegeven, Duitschers had laten komen om in zijn bakkerij te werken. Een persoon die met een stok de ruiten insloeg, werd door de politie gegrepen, doch wist nog te ontkomen. Daar hij echter spoedig bekend was, werd tegen hem proces verbaal opgemaakt. Ook naar de andere schuldigen wordt een gestreng onderzoek ingesteld. Thans moeten alle patroons, ook de heer Rossmulder hebben toegegeven. Zaterdagavond ruim 6ys uur ontstond te Rotterdam een ernstige brand in het Hotel Weimar aan de Spaansche kade. Al dade lijk had de brand een zeer ernstig aanzien snel grepen de vlammen om zich heen. De brandweer, die spoedig met verscheidene handspuiten op het terrein aanwezig was, had eene zware taak te vervullen, maar kweet zich daarvan loffelijk. Ook eene stoom- brandspuit werd in werking gebracht. Het duurde ongeveer iy2 uur vóórdat men de vlammen meester was. Het achtergedeelte van de tweede en derde verdieping is ge heel uitgebrand. De brand is ontstaan doordien eene dienst bode eene lamp liet vallen. Ook de kleede ren van dit meisje geraakten in brand. Een der logeergasten kwam haar te hulp en doofde de vlam, waarbij hij ernstige brand wonden aan een zijner handen bekwam. Middelerwijl tastten in het vertrek de vlam men meubelen en houtwerk aan. Later wordt bericht, dat de brand niet in het Hotel Weimar zelf heeft plaats gehad, maar in een huis daarnaast, hetwelk met het hotel in verbinding staat. Vier kamers benevens eene vliering zijn uitgebrand. De exploitatie van het Hotel, dat ongedeerd is gebleven, kan ongestoord voortgaan. Aan de Handelskade te Amsterdam staak- Plaatselijk Nieuws.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2