Door de nalatigheid van een spoorwegbe ambte, die een passagierstrein op verkeerde rails" liet loopen. had te Hatras bij Agra (Britsch-Indië) een spoorwegongeluk plaats, waarbij 13 vrouwen en 2 kinderen omgeko men en 30 personen gewond zijn. In Indië zijn 360.000 Engelsche protes tanten en bijna een millioen Katholieken. De Servische Regenten hebben in den angst gezeten. De jonge Koning werd Dins dag avond te 8 uren vermist. Men zocht hem overal en vond hem eindelijk bij zijn moeder en de jonge Koning zeide, dat hij bij haar blijven wilde. De Koningin over reedde hem naar het paleis terug te keeren, maar het duurde geruimen tijd, alvorens de jonge Koning zich daartoe liet bewegen. In een smelterij te Clayton bij Manchester is de aarden vorm voor een vliegwiel ge barsten op het oogenblik, dat de geheele hoeveelheid gesmolten metaal er was inge goten. De gloeiende vloeistof stortte zich over den grond, zoodat 1 man gedood, 15 of 16 werklieden, die zich in de nabijheid bevonden, gruwelijk gewond werden en het gebouw in brand geraakte. De brand werd spoedig gebluscht, doch inmiddels is nog een der werklieden aan de bekomen wonden bezweken. Op den Noordwester Spoorweg in Bohemen werd een trein in het voortrijden gestuit, doordien een aantal sneeuwsohuttingen tegen den weg gewaaid waren. Men seinde naar het naburig station om een locomotief, dooh deze liep tegen den stilstaanden trein, waar door de waggons op en over elkaar gewor pen, een reiziger gedood en drie meer of minder ernstig gewond werden. Oorzaak scheen de hevige storm, die de locomotief met zooveel snelheid voortstuwde, dat ze niet bijtjjds stoppen kon. De overstroomingen in Frankrijk hebben belangrijke schade aangericht. In de Hoog- Alpen traden wegens den aanhoudenden regen bjjna alle stroomen en rivieren buiten de oeversde spoorwegen zjjn op sommige plaatsen zeer beschadigdte Champsaur werd een deel van den grootsten weg zoo danig vernield, dat het omstreeks 800.000 francs zal kosten om dien te herstellende Durance en De Rhone wassen met veront rustende snelheid. Uit Panama wordt bericht, dat de werk lieden van het kanaal alle hoop op vol tooiing van het werk hebben opgegeven, en, zoo spoedig zij gelegenheid hebben, ver trekken. Volgens een telegram uit Belgrado, heeft Koning Milan van Servië zich verloofd met een Parijsche dame. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 1 Nov. Op de werf van de firma C. Boelen Zonen te Slikkerveer werd de kiel gelegd voor een schroefstoomschip voor rekening van de stoombootreederjj »Stad Heusden* alhier. De stoomketel en de compont-machine worden vervaardigd in het établissement van den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer. Het doet ons genoegen te kunnen mededeelen, dat de heer R. van Laar, op zichter bij 's Rijks werken alhier, geslaagd is in zijn examen voor Oost-Indië. Voor de zestig aspiranten waren veertien plaatsen beschikbaar. Heusden is dit jaar gelukkig geweest. Tien zijn er geslaagd in hunne examens: Zes voor onderwijzer, één voor bewaarschool- houderes, één voor de posterijen en één voor het litt. math, examen. De heer Scholten, hoofd der school voor lager en meer uitgebr. lager onderwijs, alsmede directeur der nor maal-inrichting alhier, kan dan ook weder met de meeste voldoening op den laatsten tjjd terugzien. HERPT. Dat er hier nog krasse oudjes zjjn kan uit het volgende blijken: De landbouwers H. Verhoeven, 85 jaar, en J. Verhoeven, 84 jaar, die nog dagelijks hunne wandelingen naar Heusden maken en zoowel helder van hoofd als goed ter been zijn, bezitten een derden broeder, de heer G. Verhoeven, oud 83 jaar, die te Dussen woonachtig is. Aangezien de laatste ongesteld is, togen de eerstgenoemden heden derwaarts om hunnen jongsten eens te gaan opzoeken die dus bijeen het respectable getal van 252 jaren tellen. De grootste bizonderheid is echter nog deze, dat uit het huwelijk, waaruit zjj ge sproten zijn, slechts 3 kinderen geboren zijn, die reeds 83 jaar zich in elkander hebben mogen verheugen. DRONGELEN. Voor het herhalings- onderwijs, dat van Nov.Maart gegeven wordt, hebben zich aangemeld en zijn toe gelaten 16 mannelijke leerlingen. De gemeenteraad heeft aan mej. Van Schaik, benoemd tot onderwijzeres te Alm- kerk, eervol ontslag verleend tegen 1 Dec. a. s. en besloten onmiddellijk eene oproeping van. sollicitanten te doen. BAARDWIJK, 31 Oct. De heer A. van Iersel is benoemd tot zetter der dir. belas- ZUILICHEM. Door een onbekende oor zaak sloeg het paard van den voerman D. r. Tuil op hol, terwijl bij met nog een j persoon op de kar gezeten was. Beiden vie- ien er afae eerste kwam met den schrik vrij en de andere kreeg eene lichte verwon- ding aan het aangezicht. NIEUWAAL. Bij het slachten van een varken werd de slager M. v. d. Linden door dit dier in de hand gebeten, met het onge lukkig gevolg, dat er bijna de geheele duim afging. DUSSEN. Benoemd tot onderwijzer in de school wijk B, de heer J. A. Ansems, thans te Slikgat (Terheijden). WOUDR1CHEM, 29 Oct. De zalm- en houtingvangst in het vischwater dezer ge meente is zóó gering, dat in de afgeloopen week niets aan den vischafslag is aange voerd. GORINCHEM. Voor het te koopstellen van kunstboter op de plaats bestemd tot den verkoop van natuurboter, is Maandag bekeurd een koopvrouw wonende te Wijk bij Heusden. Maandag avond had de tweede ver gadering van het Leger des Heils in de Korenbeurs plaats. Thans werd de verga dering, die weder even druk als de eerste maal bezet was, geleid door een dame die door nog drie dames en twee heeren bij voortduring werd vervangen in het houden van toespraken en in het zingen. Een jongmensch, gekleed in de uniform van het Leger des Heils, was behulpzaam in het uitgeven van de entrées, had ook later op het platform plaats genomen, maar maakte geen deel uit om de vergadering te leiden. Naar men verneemt hadden de dames de rang van Kapitein en de twee heeren, dezelfde die ook de eerste maal alhier op traden, de rang van Luitenant terwjjl het jongmensch de functien van Soldaat vervult. De orde was wederom uitstekend gere geld en nergens werd zij verstoord. Dinsdag 1.1. werd ten bureele van den intendant, toezienden chef over de garni- zoens bakkerij te Breda, in het openbaar aanbesteed, de levering van 125 H.L. jarige roode en 375 H.L. jarige witte tarwe. Hiervoor waröti ingekomen 12 monsters. Van de goedgekeurde was dat van de roode van den heer J. Hooghwinkel alhier, het minst in prijs, namelijk tegen f 6.65 en dat van de witte van den heer H. de Gier alhier, tegen f 7.60 per H.L. wegende respectievelijk 77 en 80 K.G. Binnenland. Volgens het voorloopig verslag der Tweede Kamer over Hoofdstuk VII B der Staats- begrooting, is in de afdeelingen de onge lijke uitbetaling der vacatuurpenningen ter sprake genomen. De Minister zal zich dus dienaangaande hebben te verantwoorden. Daar dit geval (met de benoeming en gel delijke bevoorrechting boven zijn collega's van den hoogl. Gunning te Leiden) het eerste voorbeeld is van ongelijke rechtstoe- passing tegenover de verschillende kerkge nootschappen en richtingen van Regeerings- wege, dat sinds vele tientallen van jaren in ons land is voorgekomen, zullen velen met belangstelling die verantwoording tege moet zien. Staatsbegrooting voor 1890. Het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer over het hoofdstuk Financiën* gaf aanleiding, dat vele leden aandrongen op het tegengaan van overladen met arbeid van ambtenaren in lagere rangen, meer be paaldelijk van de kommiezen der directe belastingen enz. en op het tegengaan van Zondagsarbeid. Men wenschte wijziging van de algemeene voorschriften op den dienst, in dier voege evenwel, dat inkrimping dei- diensttijden en diensturen niet zou leiden tot belemmering van den dienst. Daaren tegen zou men geen bezwaar hebben in hoogere uitgaven, voor meer, bij voorkeur tijdelijke, ambtenaren. Waarom geraken de muntbiljetten van f 10 zoo uit het verkeer en hoe staat het met de uitgifte van nieuwe biljetten? werd gevraagd. Men wenschte, dat de Regeering zorg droeg, dat de belasting-ambtenaren zouden handelen met humaniteit en welwillendheid tegenover het publiek. In een brief uit Den Haag in het Z. D. wordt medegedeeld, dat in den boezem van de Tweede Kamer, naar aanleiding van het voorstel van den Bahlmann, omtrent de in voering van graanrechten, bet plan bestaat om een voordracht te doen, die de bescher ming der voortbrengselen op npverheidsge- bied ten doel heeft. De voorstanders der bescherming oordeelen echter, dat een tariefs herziening van de Regeering moet uitgaan. Dat de Regeeering werkelijk het plan daartoe koestert, moet betwijfeld worden, maar 't is de vraag, of er over dit punt door de Re geering niet met haar staatkundige vrienden in de Kamer wordt onderhandeld. De uitslag van dit beraad zou natuurlijk op het lot van 't parlementair voorstel grooten invloed hebben. Het voornemen bestaat om de tractemen- posterijen te verhoogen en de emolumenten te doen vervallen. Dit staat zeker in verband met het op houden der levering van binnenlaudsche couranten door de postkantoren. Bij de Woensdag te 's-Hage gehouden verkiezing van een lid der Tweede Kamer werd gekozen de heer H. D. Guyot (1.). Het bericht in een der bladen, dat dr. C. W. Yinkhuyzen zijn voornemen zou heb ben kenbaar gemaakt, om als lijfarts van Z. M. den Koniug ontslag te nemen, kan zeer beslist worden tegengesproken. In de Transvaalsche bladen vao 3 Octo ber wordt gemeld, dat de heer H. de Wit, Nederlandsch vice-consul, te Johannesburg, in den ouderdom van 47 jaar is overleden. Uit het Westland wordt geschreven: De druiventeelt is afgeloopen en voor den tuinman is 't nog al bevredigend geweest, aangezien ook de natuurdruiven tot volko- men rijpheid zijn gekomen, wat sinds jaren niet meer gebeurde. De late koolsoorten staan over het geheel vrij goed te veld. Het aanhoudend natte weer doet evenwel merk baar zijn schadelijken invloed voelen. Dit ondervindt voornamelijk ook de boer, die nog bijna geen gelegenheid heeft kunnen vinden om zijn winterkoren te zaaien. Het land is op vele plaatsen zoo doorweekt, dat er aan bouwen haast niet te denken valt. Tusschen Groningen en Hamburg is een stoombootdienst geopend. Nadat sedert Vrijdag de oefeningen van het Heilsleger te Dordrecht geschorst waren, en daarmede de aanleiding tot rustversto ring weggenomen, werden de bijeenkomsten Woensdagavond weder geopend, maar een paar uur vroeger dan gewoonlijk. Na afloop werden de vrouwelijke officieren echter we der naar hare woning vergezeld door een grooten hoop volk, zooals immer met een aantal jongens in de voorste gelederen. Toen de troep ter hoogte van het politiebureau was gekomeD, voerde de politie een charche uit, waardoor de Heilsoldatinnen werden af gesneden van het ongewenschte escorte. Eene paniek volgde. Het volk vluchtte over het stadhuisplein en in de aangrenzende stra ten, en in het gedrang werden verscheidene personen licht gekwetst. Door eenige steenkolenhandelaars te Utrecht is bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen een klacht ingediend tegen een ambtenaar, die steenkolen verre onder den marktprijs aan het publiek verkoopt. Een ingesteld onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat bedoelde ambtenaar steen kolen uit verschillende mijnen heeft betrok ken, voorgevende dat deze voor mede-ambte naren bestemd waren, (voor welk vervoer de Maatschappij geene kosten berekent) maar ze integendeel aan particulieren van de hand deed. Door vrijdom van vervoer konden desteen- kolen tegen bijna de helft van den thans kostenden prijs verkocht worden. De ontrouwe ambtenaar moet in zijne be trekking zijn geschorst. Zaterdagnamiddag omstreeks 4l/a ure is de tjalk »De vrouw Theodora,toebehoo- rende en gevoerd wordende door schipper F. den Haan te Werkendam, ter hoogte van de gemeente Willemstad in het Hol- landsch Diep gezonken. Het vaartuig was te Ouddorp bevracht met peeën, bestemd voor de suikerfabriek te Dordrecht. De opvarenden, bestaande uit genoemden schipper, benevens zijn beide knechts M. Branker en A. den Haan, hebben zich, met achterlating van eene belangrijke geldsom, kleêren enz., het leven gered door het zin kende schip in allerijl te verlaten en plaats te nemen in de roeiboot, waarmede zij den wal te Willemstad bereikt hebben. Aan de tegenwoordigheid van geest van M. Branker, die het geluk had den tros, waarmede de roeiboot aan den bolder van »De vrouw Theodora* bevestigd was, door te snijden, hebben de geredden hun leven te danken. De tjalk is verzekerd, doch de bemanning heeft door verlies van have en goed belang rijke schade geleden. Kort na het zinken vertoonde zich wrakhout, zoodat het schip vermoedelijk als verloren moet worden be schouwd. Het gerechtshof van Amsterdam heeft het vonnis der rechtoank, waarbij de heer Wil link Ketjen tot f 100 boete werd veroor deeld, bevestigd. Door de heer Willink Ketjen is van dit vonnis cassatie aangeteekend. om den heer Willink Ketjen te steunen bij zijn streven om recht te erlangen, heufr, volgens de >Aiust.,« reeds bij eenige hon derden personen bgval gevonden. De ploegbaas te Stobbegat heeft gratie van de hem opgelegde gevangeuissïraf aan den Koning gevraagd. Aan de houten zeewering te Willemstad zijn dezer dagen eenige exemplaren van den zoo schadelijken paalworm gevonden. Woensdagavond had te Rotterdam weder een kleine schermutseling met de socialisten plaats. Een menigte had zich voor hun vergaderlokaal aan de Binnenrotte verzameld, zingende het bekende lied: »Weg met do socialen*. Ten laatste kwam een socialist naar buiten en koelde zijn woede aan een vrouw, waarop spoedig in het gebouw een ruit werd ingeworpen. De politie dreef de menigte uiteen en voorkwam daardoor ern stiger tooneelen. Ook in de Raamstraat kregen een paar socialisten het te kwaad. In Friesland is den afgeloopen zomer eene proef genomen met het zaaijen, op goed bemesten grond, van zonnebloemen (Helianthus Annuus). Bij het oogsten blijkt nu, dat deze plant, die gewoonlijk zeer weinig wordt geteeld, meer de aandacht van landbouwers verdient wegens de vele olie die het zaad bevat. De uitkomst is zoo gunstig, dat het volgend jaar eene grootere oppervlakte met die plant zal be bouwd worden. Omtrent de werkstaking aan de Handels kade te Amsterdam meldt-»De Tijd:* De geruchten, dat de werkstaking der losse en losvaste zolder- en loodswerkers van het Blauwhoedenveem zou *ten einde loopen, doordien reeds verscheiden stakers voor het oude loon 20 cent per uur, het werk zouden hebben hervat, kunnen wij, op grond van een onderhoud met een paar werklieden, tegenspreken. De werkstakers, 50 a 60 man sterk, blijven weigeren weder aan het werk te gaan, tenzij hun eisch, 25 cent per uur, worde ingewilligd. Behalve deze grief ten opzichte van het loon te gering geoordeeld tegenover het loon f 15 per week, dat de vaste werkers, scheeps- werkers, van het Veem ontvangen heb ben zij nog een andere grief, hierin be staande dat het Veem op Woensdag, op den vrjjen dag der scheepswerkers, dezen voor zolder- en loodswerk aan den arbeid zet, waardoor zij hunne belangen wille keurig geschaad achten. In het dorpje M., in de gemeente Oost- Dongeradeel, is, naar men verneemt, de lynchwet toegepast. Dezer dagen was uit dat dorp een jong, niet onbemiddeld gehuwd landbouwer, die zich veelal in de herberg van de wed. G. ophield, en naar men vermoedde tot een der dochters in ongeoorloofde betrekking stond, met deze in stilte naar Amerika ver trokken. De vooronderstelling, dat de moeder dit verkeer zeer begunstigde, scheen niet ongegrond, en nu heeft het verontwaardigd publiek in den nacht van Zondag op Maan dag al de glazen der herberg stuk geslagen enz. enz. De kasteleines heeft den volgenden morgen onder toezicht der politie haar meu belen gepakt en is naar elders verhuisd. Weervoorspellingen. In Nov. zal het warmer zijn dan gewoonlijk; in Dec. middel matige temperatuur, en in Jan. zal het veel sneeuwen en daarna sterk vriezen. De oproeping door eenige heeren tot het Nederlandsche volk gericht, ten einde het De zaken van den gearresteerden notaris De V., van Munnikeburen (Fr.) moeten lang niet pluis zijn. Men spreekt van een groot tekort. Tegen hem was onlangs rechtsingang ver leend, wegens verduistering van een bedrag van omstreeks f1500, ten nadeele van een te Munster wonenden persoon, wien die gelden als de opbrengst van door dien notaris verkocht onroerend goed toekwamen. Vóór zijne arrestatie onderging hij een verhoor door de justitie. Op al zijn goede ren is beslag gelegd. De V. is ongeveer 40 jaren oud, getrouwd en vader van zes kin- Zijne vrouw wist niets van de stand der zaken, voordat daarop beslag gelegd werd. Vooral in de gemeente West-Stellingwerf, waarin Munnikeburen gelegen is, en waar het gebeurde met den vroegeren notaris De H., te Wolvega, nog versch in het ge heugen ligt en nog maar al te zeer gevoeld wordt, verwekt deze zaak veel opspraak. Een inbraak in het wisselkantoor van de heeren Berger te Venlo doet veel van zich spreken. Men deelt daaromtrent de volgende bijzonderheden mede. De dieven moeten over den muur aan den voormaligen vesting- o O grond bij het klooster der Franciscanen op het erf gekomen zijn en toen de deuren daar ran buiten braak geen spoor to vinden Wfis. Iu het kantoor zelf was de brandkast, welke een aanzieulgke waarde inhoudt, half" opengebroken. De eersre, zeer dikke wand was reeds met boren en vijlen geopend, en aan den tweeden was men begonnen, doch O T bij dit w.erken schijnen de dieven gestoord te zijn. De ijzeren geldkist heeft geen weer stand aan hun werktuigen kunnen bieden. Deze bezweek en de dieven namen onge veer f 5000 zilvergeld er uit. Zij schijnen daarop, op het hooren vau gerucht, ge vlucht te zijn, waut zij hebben verschillende voorwerpen laten liggen, o.a. een Engel- schen spoorweggids, een potje smeer, een stalen vijl en een citroen. Men vermoedt, dat de dieven Engelschen zijn. Een 17-jarig vrouw, met den trein aan gekomen uit Arnhem te Amsterdam, schonk in den wagen bet leven aan een meisje. Moeder en dochter werden naar de kraam inrichting vervoerd. - Te Slijk-Ewijk is Zaterdag een jongeling uit Elden, Vau de Brink genaamd, o ider een kar geraakt. Hij was onmiddellijk een lijk. - Een 3-jarig knaapje i3 in de ouderlijke woning iu de Marnixstraat- te Amsterdam in een pot ko kende groenten gevallen en in het Binnen- Gasthuis aan de gevolgen overleden. - Onder Drimmelen is het vaartuig van een schip per uit Waspik vol water geloopen, waar door de schipper, zijn vrouw en hun ander- halfjarig dochtertje in de rivier geraakten. De vronw en het kind zijn verdronken. - Maandagmorgen werd in bet kanaal van Almelo te Deventer in de nabijheid van de werkplaats der gemeente het lijk gevonden van den heer J. A. H., die sedert Vrijdag middag vermist werd en aan zwaarmoedig heid lijdende was. - Te Muiden is uit water opgehaald het lijk van een jong meisje, dat sedert eenige dagen aldaar vermist werd. - Een 15-jarige jongen is te Oosterhout (gem. Valburg) onder een kar geraakt en bleef op plaats dood. - De postbode W., dienstdoende van Lemelerveld op Ommen, werd voorloopig in zijn betrekking geschorst, onder verden king van misbruik van vertrouwen te hebben gepleegd. - Een ronreizende bedelaar is in dronken toestand bij Reineveld in de Delft- sche trekvaart gevallen en verdronken. Een verversknecht is te Schiedam van een ladder gevallen en aan schedelbreuk overleden. - Te Rotterdam viel een scheeps- waker uit een ra op het dek van het bark schip »Nionco«, liggende in de Westerhaven aldaar. Hij werd aan hoofd en schouder ernstig gewond. - Een dienstbode te Stads kanaal, die water wilde scheppen, is voor over in het kanaal gevallen en verdronken. - Uit de slaapkamer van den herbergier v. d. G. te Nederweert zijn een horloge en f 40 aan geld gestolen.-Te Leimuiden had een gemeen teveldwachter, die nog maar eene week in be-, trekking is, Woensdagochtend het ongeluk een revolverschot in den buik te ontvan gen, waarop spoedig de dood gevolgd is. - Een 8-jarige knaap is in de Rapenburger- straat te Amsterdam door een vrachtwagen van het Amsterd. Goederenvervoer overreden en op de plaats dood gebleven. eiTijlc<i Heusden, van 17 tot 31 Oct. Ondertrouwd: Arnoldus Gerardus van Wieringen, 26 j. met Geertruid Aleid Catrina Anna Kouwenberg Getrouwd: Dirk van Diein, 25 j. met Gerdina van Diessen, 22 j. Geboren: Maria Isabella, d. v. Johan nes Jacobus Heijkans en Petronella Dukino; Elisabeth Alida Johanna, d. v. Johannes Antonius Albertus de Mol en Elisabeth Jo hanna van Delft. Overleden: Cornells Kieboom, wedr. van Grietje Janna vun Haaften, 69 j. Afloop Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag aanbesteed I. Het maken van de ombuiging en ver lenging langs de Oude Maas, vau den be nedensten strekdam langs den linkeroever der Noordgeul, tusschen de kilometerraaien 148 en 149 der Oude Maas en Botlek ter verbetering van de Nieuwe Maas beneden de oostpunt van Rozenburg Minste inschrijver was L. Kalis Kzn., te Sliedrecht voor f 32.480. II. Het maken van een strekdam vóór den benedenniond van het Hartelsche Gat, aan den linkeroever der Botlek, tusschen de kilometerraaien 152 en 153, ter verbetering van de Nieuwe Maas beneden de oostpunt van Rozenburg; Minste inschrijver was L. Kalis Kzn., te Sliedrecht voor f 15.260. III. Het gedeeltelijk opruimen van in de rivier de Beneden Merwede, onder de ge- ru ée o te Sliedrecht, gelegen overblijfselen van een muur. Minste inschrijver was A. van der Tak, te Goedereede voor f 2200. Gemengd en lJerTei. Mevrouw CornetteBouvet, vriendin en voorlezeres van Keizerin Eugénie, deelt in hare onlaugs uitgekomen gedenkschriften vele bijzonderheden mede aangaande het huiselijk leven dier Vorstin. 't Is nn tien jaren geleden, dat zij haren eenigen lieveling verloor, als sluc'utoffer van O O de assegaaien der Zoeloe's. Den 19en kwam de tijding van zijn dood - - - -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2