ging een ontwerp ingediend, waarbij bepaald wordt, dat voor de oprichting van fabrie ken die eene nieuwe industrie invoeren, als mede voor die van suiker, chocolade, gutta percha, leder, tapijten en machineriën geen recht van overdracht van den grond zal worden gehevendat die fabrieken zullen worden vrijgesteld van patent- en gemeente belasting, en dat de materialen en werk tuigen voor die fabrieken vrij van invoer rechten zullen zijn. De beraadslaging over dit ontwerp i3 in het Huis van Afgevaar digden aangevangen. De laatste dag der Parijsche tentoonstel ling kenmerkte zich door zeldzaam fraai weder en een drukte die alles overtrof, wat tot nog toe gezien was. In de nabijheid van de tentoonstelling was het verkeer in den namiddag zoo groot, dat men op som mige punten drie kwartier lang geen voet kon verzetten. Op de Cours la Reine, bij de Point d'Alma, stonden 200 trams, om nibussen en tapissières* (tot omnibus ge promoveerde voertuigen van allerlei gedaante) opeengehoopt, zonder voorwaarts te kun nen. Alles is echter goed afgeloopen. De tentoonstelling blijft voorloopig 's na middags tegen entrée geopend, evenals de Eiffeltoren. Indien men gebruik maakt van den ingang by de Jenabrug, kan men nog voor 1 franc tot het eerste, voor 2 franc tot het tweede plat en (behalve 7, 8 en 9 Nov., op welke dagen de lift wordt gere pareerd), voor 2 francs tot den top komen. Op Zon- en feestdagen is dit tarief echter tot de helft verminderd, zoodat men dan voor 2 franc tot den top kan komen. De Deeauville-spoorweg op de tentoon stelling heeft van 6 Meytot I Nov. 6.062.476 personen vervoerd. De directie heeft nu be sloten dat de winsten van I6 Nov. pl.m. 40,000 frs,, zullen worden verdeeld onder het personeel. De werkstaking te Antwerpen is ge ëindigd. Men denkt dat Stanley einde Januari of begin Februari aan de Oostkust van Afrika zal komen. De onthulling van het beeld van Prins Willem van Oranje, heeft Dinsdag te Brixham plaats gehad. Aan de voorzijde leest men dit inschrift Willem, Prins van Oranje, later Willem de Derde, Koning van Groot-Brittanje en Ierland, landde nabij deze plek, den 5 Nov. 1688, en vaardigde uit zijn vermaard manifest: »De vrijheden van Engeland en den Protestantschen Godsdienst zal ik handhaven.* Aan de andere zijde staat het Hollandsche opschrift, dat Z. M. de Koning van Neder land, onder wiens bescherming het stand beeld van zynen beroemden Voorzaat ver rezen is, opgaf: >Engelands Vrijheid door Oranje Hersteld* en deze woorden aan de tegenovergestelde zijde: Opgericht uit openbare inschrijvingen en opgedragen aan de stad Brixham. De gedenksteen werd gelegd den 5 Nov. 1888 door Zijne Excellentie Graaf van Bylandt en onthuld den 5n November 1889. Lord Churston. President der Standbeeld-Commissie. Charles Atkins, Secretaris. De werkstakingen. - De werkstaking in de Borinage is geëindigddie in het centrum breidt zich uit. - Te Hamburg neemt de be weging ook toemen is beducht voor onge regeldheden. - Te Londen bedraagt het aan tal werkstakers 6000; een door hen afge vaardigde deputatie had een onderhoud met den Lord-Major, kardinaal Manning en het Parlementslid Buxton. Deze heeren zouden de eischen der werklieden ongegrond bevon den hebben. Heden zou een grootere depu tatie ontvangen worden. De Servische Regenten heeten er in ge slaagd te zyn een schikking tusschen Milan en Natalie tot stand te brengen. Een millioenen-erfenis uit Zuid-Afrika is onlangs aan eenige arme inwoners van Berlijn ten deel gevallen. In 't begin dezer eeuw was een bloedverwant van de 2 broe ders Plocke, schoenmakers te Berlijn, een grootvader of oudoom, naar Engeland en van daar naar Kaapland verhuisd en had zich daar een vermogen van honderduizend thalers verworven. Deze landverhuizer stierf in 1835 in Kaapland en zijne kleinkinderen tijd bestreed het Engelsche ministerie van koloniën deze aanspraken, en toen eindelijk het recht bewezen was, kwam men met het voorwendsel, dat de aanspraken verjaard waren en dat daarom de erfenis aan de Engelsche kroon verviel. Thans is het eindelijk de familie Plocke gelukt, de Regeering der Kaapkolonie tut erkenning van hun recht te bewegen, zoo dat het kapitaal, waarvan de Kaapregee- ring de rente behoudt, maar dat toch nog omstreeks 1,000,000 mark bedraagt weldra, aan de erven zal worden uitgekeerd. Volgens een telegram uit New-York zou op het Congres van Washington besloten zijn de wereldtentoonstelling in 1892 niet te New-York, maar te Chicago te houden. Indien men alles mag gelooven, wat over den toestand op het eiland Crete, wordt gemeld, dan neemt het verzet der Turksche soldaten, die hun soldij niet ontvangen, steeds toe. Uit Canea wordt nu weer ge meld, dat drie bataillons Redifs (reserve soldaten tegen hunuen officieren in opstand zyn gekomen. De gouverneur Chakir-pacha heeft zes bataillons Nizams (linie-troepen) naar Alikianu gezonden, om de oproerma kers tot rede te brengen. Van Zanzibar komt het gerucht, dat dr. Peters en zyn gansche gevolg door Somalis gedood zyn geworden. Slechts twee personen, een Europeaan en een Somali, ontsnapten, hoewel gewond en zouden zich thans te Ngao bevinden. Verschillende bladen bevestigen dit ge rucht. Onder de werksters op de luciferfabrieken in Noorwegen is een werkstaking uitgebro ken. Men vreest voor ernstige botsingen. De Noorweegsche Liga voor de nationale verdediging heeft zich per adres tot de re geering gewend; met aandrang wordt ge wezen op de noodzakelijkheid de kunstver dediging belangrijk uit te breiden en de vloot te vernieuwen en door aanleg van een oorlogshaven in staat te brengen om in vier en twintig uur slagvaardig te wezen. De regeering heeft verklaard het onderwerp van het adres in overweging te zullen nemen. Do berichten omtrent overstroomingen houden aan. In Boven-Italië zyn alle rivieren buiten hare oevers getreden en in Bologna is eene uitgestrektheid lands van 20,000 hectaren overstroomd. De bewoners werden met moeite ontzet. Tusschen Rome en Civita- Vecchia is een spoorwegbrug over de Tiber weggeslagen, juist toen een trein passeeren zou. Te Algeri, op Sardinë, heeft een cycloon in een half uur tyds in de haven alleen een schade van 500 duizend lires aange richt. Op het land was het spoorwegver keer geheel gestremd door de omvergewor pen boomen. Messina en Palermo zyn even eens door een verschrikkelijken orkaan ge teisterd. Te Palermo werden 200 huizen door het opgezweepte water vernield, en rondom Messina is alles door den stroom weggejaagdvan vele wijngaarden is geen spoor meer te vinden. Aan de monden der rivieren hebben zich geheele banken ge vormd door meegevoerd zand en slib. Het water stroomde met zooveel geweld van de heuvelen, dat de woningen aan den voet halverwege onder het zand en de klei wer den bedolven. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat de jonge vrouw van den voormaligen vorst Alexander van Bulgarije, thans levende onder den naam van graaf Hartenau, bij hare bevalling is overleden. HEUSDEN, 7 Nov. De heden gehouden jaarmarkt was vrij druk bezocht. De handel liet niets te wen- schen over en flinke prjjzen werden besteed. Wanneer er meer vee aangevoerd was, zou er ongetwijfeld nog veel meer verhandeld zyn geworden. In het geheel waren aange voerd 151 stuks vee. De premiën werden behaald als volgt: Beste kalfkoe, J. van Gorcum te Gen- deren, f 15. Beste vette os, Th. Buijs te Bern, f 15. Beste kalfvaars, Adr. Straver te B.Broek, f 10. Voorts werden de volgende premiën by loting toegewezen, als: G. J. Reas te Heusden, f 2,50. Honcoop te Heusden, f 1. B. Baayens te Heusden, f 2,50. H. de Wolff te Heusden, f 1. Just. Brouwers te Heusden f 1. F. J. Pulles te Elshout, 2 ad f 1. J. Brouwers te Hees been, f 2,50. Dezelfde, f 1. A. Straver te B.Broek, f 1. P. Klerks te Elshout, f 2,50. J. Verhoeven te Herpt, f 1. N. van Geffen te Hedikhuizen, 2 ad f 2,50. J. Timmer mans te Hedikhuizen, f2,50. Van Oudheus- den te Hedikhuizen, 1. Dezelfde, f 2,50. te LuPelherpt, 3 ad fl. Dezelfde. 2.50.1 j J. Vos ie Nederbemert, f 2,50. Grevenbroek j ie Oadheusden, f 1. H. de Wilt te Herpt, f 2,50. Dezelfde, f 1. J. van den Heuvel te Genderen, 3 ad f 1. Juc. Timmermans te H<?dikhuizen 2 ad f 1. j Gisteren avond had alhier »In 't wa- i pen van Amsterdam* de gewone jaarlijksche verkooping van waardenhout plaats. De opbrengst was, evenals het vorig jaar, zeer gering. De gemiddelde prijs van 4-jarig hout was f 185 per hectare. Bij kon. besluit is tot burgemeester der gemeente Bokhoven benoemd J. Ver steeg, secretaris dier gemeenteen tot bur gemeester der gemeente Engelen, A. H. P. de Bekker. CAPELLE, 4 Nov. Hedeu is alhier over leden de heer Johannes Verheyden. Gedurende meer dan 40 jaren heeft hij de belangen der gemeente als raadslid voor gestaan. De raad verliest in hem een ijverig ver tegenwoordiger, de gemeente een geacht ingezetene. GENDEREN, 7 Nov. Heden middag werd alhiereen keuring gehouden vanspring- stieren waaraan 3 premiën waren verbon den, namelijk een van f 30, een van f 20 en een van f 10. De eerste prijs werd be haald door de zwartbonte stier van J. C. Branderhorst, de tweede door de zwartbonte van J. van den Heuvel en de derde door de witbonte van A. Nieuwenhuijzen te Eeten. DRUNEN, 5 Nov. Een hevige binnen brand ontstond gisteren morgen in een huisje in het achterstraatje. Door spoedige hulp slaagde men er in het huisje te be waren, doch de inboedel verbrandde voor een groot gedeelte. WAALWIJK, 5 Nov. Een man uit deze gemeente zakte heden morgen plotse ling op den dijk ineen; toen men hem in een dichtbijzijnd huis droeg, bezweek hy binnen eenige oogenblikken. Het concert, gisteren avond op Musis door de liedertafel gegeven, werd zeer goed afgewerkt. Vooral schoon waren: »In leed« dat bij de verandering, door den componist er in gebracht, veel gewonnen heeft, »Landkennung« van Grieg en »Rem- brand* van Verhulst. Verleden Zaterdag verloor de bediende van een schoenfabrikant een zakje met geld. Het werd gevonden door de wed. Mangels, alhier, die het, zoodra zij wist wie de eige naar was, dezen uit eigen beweging terug bezorgde. De eerlijke vindster kreeg natuurlijk een goede belooning. BAARDWIJK, 4 Nov. Heden morgen brak de spil van een der assen aan den wagen van Kaatsheuvel naar Heusden. De wagen viel om en de koetsier viel van den bok, waarbij hij hevig aan eene hand ge kwetst werd. Geen der passagiers ontving eenig letsel. Nadat de smid de noodige reparatie had gedaan, kon de reis worden voortgezet. NEDERHEMERT. Voor de vacante be trekking van hoofd der school (Eiland,) heb ben twaalf sollicitanten zieh aangemeld. VLIJMEN, 6 Nov. De werkzaamheden aan het baanvak Vlijmen's-Bosch van den spoorweg van Zwaluwe naar 's-Bosch vorderen met kracht, zoodat de baan bijna geheel gelegd is en ook reeds voor een groot gedeelte met klei is belegd. Indien er in den aanstaanden winter door 't water geene groote verwoestingen aan het werk worden toegebracht, dan zal dit ongetwij feld op tijd kunnen worden afgeleverd en kan de spoorwegverbinding met 's-Bosch in de 2de helft van het volgende jaar worden verwacht. Naar wij vernemen, zal de Tweede Kamer tegen Dinsdag 19 November worden bijeen geroepen. Dit tijdstip hangt samen met de vertra ging, die de beantwoording van het verslag der Indische begrooting ondervindt. De heer Keuchenius zal niet voor Maandag a. s. met zijn memorie gereed zijn en eerst daarna kan de Kamer worden aangeschreven tot hervatting van den arbeid. Dat er op die wijze van een grondige be handeling van Indische en Staatsbegrooting niets kan komen, ligt voor de hand. Vooral wanneer men bedenkt, dat de beide Kamers waarschijnlijk tegelijkertijd vergaderd zullen zijn de Eerste ter behandeling ook van de Schoolwet zoodat van het korps steno grafen zeer veel zal worden gevorderd en derhalve de avondzittingen tot het onver mijdelijke zullen moeten worden beperkt, laat het zich aanzien, dat men over het laatste gedeelte van het Staatsbudget weer met stoom zal moeten heenglijden. Misschien echter loopt het nog mee en heeft de heer Keuchenius veel tijd genomen voor zijn antwoord op 't verslag op de Indische begrooting, om alle bezwaren op te heffen en alles wat duister is toe te lich ten, zoodat er geen aanleiding meer zou zijn voor debat! Naar men verneemt, is de anti-vaccine- wet bij den Raad van State ingekomen. Ter vervanging van den heer J. L. Cluy- Spoorwegmaatschappij, onlangs benoemd tot Direiteu:: van de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwtgen, worden dooi' den i Raad van Commissarissen aanbevolen de j heeren G. A. A. van Middelberg te Amster dam, en J. II. Nivel te Apeldoorn. De inrichting van het nieuwe staiion te Amsterdam, dat, zooals men weet, reeds eenigen tijd in gebruik is, wordt door velen niet praktisch geacht. Om den grooten toe vloed van nieuwsgierigen eenigszins te be perken, heeft men thans ook daar perron kaartjes ingevoerd, welke 2y3 cent kosten en het recht geven, gedurende een zekeren tijd op het perron te komen. De opbrengst van deze kaartjes, waarvan er sedert 15 Oc tober reeds 70,000 uitgegeven zyn, vloeit in de kas van het Ambtenaarsfonds der Hollandsche Spoorwpg-Maatschappij. Daar een nieuw station en vooral een van zulke afmetingen als dat te Amsterdam, voor velen een doolhof is, zal binnen enkele da gen een >Gids voor bezoekers, aankomende en vertrekkende reizigers,* benevens een plan van het station en perron, het licht zien en tegen 10 cent alom verkrijgbaar zijn. Yoor het reizend publiek kan de volgende mededeeling van belang geacht wordenver trek Oosterspoor le perronvertrek van Rijn- en Holl. spoor: 2e perron; aankomst van alle treinen aan het 3e perron. In het Paleis voor Volksvlijt te Amster- 8terdam is thans een overdekte Markthal gevestigd. De inrichting is in overeenstemming met het gebouw en de omgeving, en overeen komstig het doel van het Paleis, hetgeen was aldaar Nationale en Koloniale tentoon stellingen te houden. Daar nu tengevolge daarvan Amsterdam een volmaakte Markthal verkregen heeft, tot algemeen gerief der inwoners, verwacht men dat dit hen, die tot dusverre genood zaakt waren hunne zendingen naar het buitenland te sturen, zal aansporen, ze in deze inrichting te doen verkoopen, te meer daar in het buitenland soms goede, doch meest slechte prijzen verkregen werden. Te Eist bij Amerongen is op den Rijn, in een zegen, een snoekbaars gevangen. Zooals bekend is, komen deze dieren slechts zeldzaam voor en gelukkig, daar zij de grootste vijanden voor vele vischsoorten zyn. Het gevangen' exemplaar zal naar Artis in Amsterdam worden gezonden. Met de Lemmerboot arriveerde te Gro ningen een jongen van 13 jaar en nam zyn intrek in een logement. De politie, nieuws gierig als ze is, moest daar meer van weten, 't Knaapje werd medegenomen naar 't bureau en aldaar ondervraagd. Het bleek toen, dat de jongen zijns vaders huis te 's-Hage was ontloopen, na zich ten koste van zyn vader van reisgeld voorzien te hebben. Naar de reden van zijn vlucht gevraagd, vertelde hij, dat hij volstrekt niet met zijn stiefmoeder over weg kon. Toen de inspecteur van politie hem het verkeerde van zijn handeling onder 't oog bracht, antwoordde het manneke: »Als u al met een stiefmoeder ondervonden hadt, wat ik er al mede ondervonden heb, zoude u zoo niet spreken, mynheer!* De jeugdige reiziger is onder politiege- leide naar huis gezonden. De Nederl. Amerikaansche stoomvaart maatschappij heeft op een harer terreinen te Rotterdam een lokaal beschikbaar gesteld voor hare werklieden, waarin zij in hunnen schafttijd kunnen vertoeven. Uit Amsterdam wordt gemeld Aan de stoomvaart-Mij. Amsterdam Londen blijft de toestand onveranderd. De werklieden hervatten het werk niet. Te Kapelle zyn eenige personen lijdende verklaard aan de zoo gevreesde trichinen- ziekte. Het is bijna niet te gelooven welk ver bazend getal vinken te Rosendaal jaarlijks in de maand October gevangen worden. Men berekent dat in die gemeente 24 vin kers zyn, die door elkaar dagelijks ieder 25 vinken vangen, hetwelk gedurende de af geloopen maand 18600 bedraagt. De heer M. B. ving zelfs op één dag 514 dezer trekvogeltjes. De eerste bijeenkomst in dit seizoen van de Vereeniging van handelsbedienden »Mer- curius* te Rotterdam heeft in het Lees kabinet aldaar plaats gehad. Als spreker trad op het lid der Tweede Kamer, de heer mr. S. van Houten, die als onderwep had gekozen Politieke vragen van den dag* of meer in 't bijzonder de schoolwet, welker eventueele aanneming volgens spreker niet tot vrede tusschen de leidde tut de verklaringen van enkele eleri- cale leiders (Bchaepman en Lobman). Langen tijd stond s or, stil bij de vraag* of het hoofdbeginsel dezer wet overeenkomt; met het groote beginsel van scheiding van kerk en staat, dat sinds 100 jaar is inge voerd in onze staatsregeling, en welke hij in ontkennenden ziu beantwoordde; der te genwoordige regeenng dichtte hij de neiging toe de scheiding van kerk en staat slechts schijnbaar te maken en het Nederlanderschap niet als beginsel der volkseenheid te be schouwen en als zoodanig noemde hy het beginsel der nieuwe schoolregeling, van een hoog theoretisch standpunt beschouwd, een gevaarlijk beginsel. Door de subsidieering van bet bijzonder onderwijs, beweegt de staat zich buiten zyn terrein, dat moet zijn de volkseenheid te bevorderen. De houding van den afgevaardigde Verniers Van der Loeff bij de discussie der schoolwet, werd door spr. gegispt, evenals die van professor Buys. Spr. noemt subsidie denkbaar, waar de bijzondere scholen een aanvulling zijn van de openbare, maartegen de subsidie in 't alge meen haalde spr. de meeniug aan van autori teiten op staatsrechterlijk gebied. Krachtig kwam spr, op tegen de subsidieering, op grond van rechtsgelijkheid tusschen open bare en bijzondere school, zonder dat het onderwijs op deze laatste nog wordt ge controleerd. Spreker noemde het den plicht der Eerste Kamer aan te vullen wat heeft ontbroken bij de behandeling van het wetsontwerp in de Tweede Kamer. Zij moet in de eerste plaats zorgen voor goed openbaar onderwjjs en geen benadeeling er van, in welken zin dan ook, toelaten. De scheiding van Kerk en Staat moet zy doen handhaven, evenals de grondwettelijke bepalingen en door dit alles te doen, treedt zij volgens spr. niet buiten haar bevoegdheid, integendeel is het haar plicht. Uitstel noemt spr. inzake de schoolwet beter dan overhaasting, te meer daar volgens hem nog niet bewezen is, dat de volksovertuigig vóór het ontwerp-Mackay is. Als de Eerste Kamer zich voor de uit spraak van Maart 1888 buigt, dan is volgens spr. nog lang niet zeker, dat zy aan den eisch van het volk van heden voldoet. In dien de Eerste Kamer het ontwerp verwerpt, dan zou men wellicht tot ontbinding der volksvertegenwoordiging moeten overgaan en spr. meent, dat men het volk gelegen heid moet geven uitspraak te doen, indien men zich naar den volkswensch wil voegen. Naar men verneemt is eene belooning van f 100 toegezegd voor het geven aan de politie van zoodanige inlichtingen, welke tengevolge hebben de ontdekking der ge stolen zilveren voorwerpen of van den dader of de daders van den in de nacht van den Slen October op 1 November jl. gepleegden diefstal in de villa in het park >Merwestein< te Dordrecht. De gestolen voorwerpen bestaan uit: een ouderwetsche suikerstrooier, met vogeltje op den steel, zes gladde zilveren vorken, acht zilveren vorken, >met halve maantjes,* waar van een gemerkt N. S., vijf zilveren lepels met vierkantjes aan den steel, twaalf zilve ren lepels met halve maantjes, waarvan twee gemerkt N. S.elf zilveren theelepelséén zilveren theeschepje en twee platen lepeltjes, alsmede een witte theedoek, rood en blauw geruit en rood gestreepte rand, in een der hoeken met roode zijde gemerkt N. S. S. Door den dader is achtergelaten een stuk hoefijzer. Men meldt aan de »Middelb. Ct.« uit Hulst het volgende omtrent een aldaar ge- pleegden moord. Maandagavond ontstond in de herberg >De Dubbele Arend« aldaar twist tusschen zekeren Van Giezen, soldaat by de jagers, met verlof aldaar, en J. Warnier, baard scheerder. Nadat Warnier de herberg had verlaten, heeft hij zich verscholen tot Van Giezen zich naar huis begaf en toen dezen onverwachts met een scheermes een snede in den strot toegebracht, waarop de dood bijna oogenblikkelyk volgde. De vermoorde was met verlof gekomen om de bruiloft zijner zuster bij te wonen de moordenaar is in arrest. Do justitie uit Middelburg heeft zich, vergezeld van den heer J. J. Berdines van Berlekom, arts, naar Hulst begeven, om ter plaatse een onderzoek in te stellen. Een treurige gebeurtenis heeft de stad Doornik in opschudding gebracht. Een 19- jarig jongeling trouwde vóór zes weken met een meisje van nauwelijks 17 jaren; het huwelijk was niet gelukkig en gedurig werd er getwist. Dezer dagen zag men de jonge vrouw in de grootste opgewondenheid haar Plaatselijk Nieuws. Binnenland.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2