bljjren niet in de kolonie, het meerendeel gaat noordwaarts, en koetsen, en muildier- en ossenwagens komen overal in dezen staat aan, om het land te overstroomen met een aantal vreemdelingen, die komen beproeven hier rijk te worden, of althans hnn brood te verdienen. Doch wij hebben geen brood Wij hebben goud, zilver, kwikzilver, kolen, asbest, doch dat p^es kan men niet eten. Wel hebben wij nog niet gehoord dat iemand den laatsten tijd honger geleden beeft, doch als de productie van het lend niet toeneemt in dezelfde mate als de bevolkmg, dan moet hier een hongersnood komen. Intusschen worden voor alle artikelen van levensonder houd hongersnoodprijzen betaald. Hetvleesch is duur, slecht en weinig voorhandenaord- aappelen zjjn voor 5 p. st. (1) per mud bijna niet te krijgen; voor boter betaalt men van 5 tot 7 shillings (2) per pond en dan is het er nog boter naar; meel kost van 2 tot 3 p. st. per zak, eieren krijgt men slechts met moeite voor 5s. per dozijn; mielies zijn schaars en ook al duur; voor havergerven betaalt men in Johannesburg van 10 tot 12 per honderd dunne bossen. Dit is echter nog het ergste nieter wordt hier veel geld verdiend, en men kan dus wel wat meer uitgeven. De omstandigheid dat de eerste levensbehoeften weldra geheel zullen ont breken, is ernstiger. In Natal en de Kolonie zijn reeds mielies ingevoerd en er worden nog een paar schepen met zulk eene lading verwacht, en in de kolonie wordt reeds ge sproken om ingrediënten in te voeren, waar van men brood kan bakken. De twee kolonies hebben echter voordeelen, die ons ontbreken zij liggen aan de zee en één telegram naar Europa voorziet hen in eene maand tgds van alles wat zij noodig hebben. Wanneer dus daar de nood hoog geklommen is, is de uitkomst nabij. Wat moeten wij echter doen, ingesloten als wij zijn door afgebrande grasvlakten, waarop geen beest leven kan? Wat helpt het ons of de naburige staten overvloeien van melk en honing, als wij het niet hierheen kunnen krijgen? Er is hier bijvoorbeeld gebrek aan slachtvee, de Vrijstaat heeft overvloed, doch het kan hier bijna niet worden ingevoerd, omdat de beesten, op den langen weg, dien zjj hebben af te leggen, eten noch drinken vinden en dus versmachten zouden van honger en dorst. Stel de kolonie, Natal, of de Vrijstaat kon- de ons voorzien van aardappelen, meel, boter en andere levensmiddelen, die bjj ons bijna geheel ontbreken, hoe zou men het goed hier krijgen? Transportwagens zijn, niettegenstaande de hooge prijzen die te Kimberley en te Ladysmith worden aange boden, bijna niet te krijgen, en de weinige transportrijders, die zich aanbieden, zijn niet in staat de honderden en duizenden balen goed te vervoeren, welke in die plaatsen opgestapeld liggen. »De droogte zou al zeer lang moeten aanhouden, willen wg niet dit jaar zonder groote kleerscheuren door den winter heen komen, doch hoe moet het de volgende jaren gaan. De bevolking neemt iederen dag toe als in geen enkel ander land ter wereld, en als niet de regeering en het volk dezer republiek bgtgds maatregelen nemen, dan moet het hier in de naaste toekomst heer, die hem toewenkt den hond het stil zwijgen op te leggen. Eenige vrouwen en kinderen voegen zich bij hem en staren allen naar de ongewone verschijning. Eindelijk komt de boer in persoon en het is den heer vergund, de ruime boerenwoning te mogen binnentreden. De koffie staat op tafel en de boer die »het heerschap* reeds vroeger gezien heeft, biedt hem gulhartig een bakje* aan, dat niet afgeslagen wordt. De vrouw en de kinderen, zeker tien in getal, gapen den vreemdeling met half ver- legene, half nieuwsgierige blikken aan; het geldt blijkbaar den doorweekten flambard, wiens breeden rand door den regen in fan tastische bochten vervormd werd en den volksteller een rooverachtig aanzien geeft. Hij maakt de reden zijner komst bekend en de boer haast zich het biljet voor den dag te halen. »Een lijst van wat ben je me, hé?« zegt de boer met blijkbare zelfvoldoening, ter wijl hij de lijst, waaraan een lange strook papier is vastgehecht, op tafel nederlegt. »Nu, het heeft mij wat moeite gekost het ding vol te krijgenik heb er menig uurtje aan besteed, want mjjne handen zijn wat stijf voor de pen, vat je?« Onze vriend werpt een verbazenden blik op het volgekrabbeld papier en ziet daarna den boer aan. »Uw gezin is waarlijk zeer talrijk; ik dacht dat gij slechts met u twaalven waart daarom gaf ik u twee biljetten, doch ik merk nu, dat het te weinig was.* »Veel te weinig, heerschap; daarom heb ik ze aan elkander geplakt en er nog een velletje bjjgevoegd. Ik doe niet gaarne iets tin halve, weet je?« »De bonte. Wie is de bonte? vraagt de volksteller, die uit het gekrabbel niet recht wijs kan worden. Hij ziet den kring rond en zjjn oog blijft rusten op een knaapje onvermijdelijk tot een hongersnood komen, want wij kunnen niet, zooals andere kolo niën, op de hulp van buiten rekenen, doch moeten trachten met de rijkdommen van onzen bodem zoo te werken, dat wij de be woners van ons land kunnen voeden. De regeering is natuurlijk niet aansprakelijk voor de droogte, zij kan het niet laten regeneu, doch ze kan en moet veel doen om de gevolgen der droogte niet zoo ver schrikkelijk te doen zijn. De Romeinen en andere oude volken herschiepen de woestijnen in hun land, door hunne grootsche water leidingen van mijlen en mijlen lang, in para dijzen waar alles groeien kan. Laat de regeering en de landbouwende bevolking van dit land daaraan een voorbeeld nemen Door kunstmatige besproeiing kan men het vruchtbaar maken, en als dan de landbouw door de regeering zoo krachtig gesteund wordt, dat de boeren als het ware worden gedwongen hun land niet braak te doen liggen, dan zal men de hoeveelheid land- bouwvoortbrengselen uit den grond trekken, die een land als dit kan en moet opleveren.* (1) 1 p. st. is f 12. (2) 1 shilling is f 0.60. Voor de beklaagden Corvilain en Delaunay is ook het getuigenverhoor Zaterdag zeer be- bezwarend geweest. Twee ooggetuigen toch, een werktuigkundige die herhaaldelijk in de »kardoezenfabriek« werk verricht heeft, Franfois van Pelt geheeten, en een meisje, dat toevallig den dag der ontploffing we gens ziekte niet te werk was, hebben ver klaringen afgelegd omtrent de zorgelooze wijze, waarmede met het kruit werd om gesprongen. De eerste gaf eene beschrijving van de slordige wijze waarop er gewerkt werd, en verklaarde bovendien, dat er in de onmiddellijke nabjjheid der inrichting zelfs gerookt werd, terwijl de laatste mede deelde, dat er herhaaldelijk kleinere ont ploffingen van enkele patronen voorkwamen en, ter gelegenheid daarvan, de waker Wil- lems eens gezegd heeft»den een of ande ren dag heeft er in deze inrichting een moord op groote schaal plaats.* Het plan van een vereenigiug tusschen de Midden-Amerikaansche Staten is op het punt verwezenlijkt te worden. Eenige dagen geleden werd te San Salvador het besluit geteekend door de vertegenwoordigers der Staten Guatemala, San Salvador, Honduras, Nicaragura en Costarica, zoodat thans nog de goedkeuring der verschillende cougressen ontbreekt. Deze vereeniging zal eenheid brengen op het gebied der invoerrechten, spoorwegen, posterijen en telegraphie. Of Guatemala in tweeën gesplitst zal worden, om de overmacht te beletten, is zeer de vraag. Reuzentorens. De Eiffeltorenmanie houdt aan. Het reusachtigste ontwerp is dat van een Amerikaan, die een graniet- pyramide van 1000 voet hoog ontwierp, met een basis van 1320 voet. Op de spits der pyramide moet een 200 voet hoog vrij heidsbeeld verrijzen en aan de vier hoeken van het grondvlak torens van 100 voet, met de beeldtenis van Columbus, Washington, den President, en een vierde, die niet ge noemd wordt, maar dat waarschijnlijk wel den met rosachtig haar, dat zich verlegen achter zijne moeder verschuilt. »De bonte, juist; dat is de koe die ik het laatst gekocht heb. Nu zal de zwarte volgen en dan laat eens zien, komt dan de grijze niet?* »Dus hebt gij uw vee ook op het biljet gebracht?* vraagt de heer, die met moeite zijn gelaat in eene ernstige plooi houdt. Tot den hond toe, heerschap!* antwoordt de boer met zelftevredenheid en zich genoeg lijk de handen wrjjvende. »Er ontbreekt niets aan.* De volksteller barst in een sehaterend ge lach uit, tot niet geringe verbazing van den boer en zijn gezin. De laudman, die meent dat er niets op zijn werk te zeggen valt, fronst de wenkbrauwen en wordt wrevelig, waardoor het »heerschap« tot de overtui- gebracht wordt, dat het verstandig wezen zal, zgn lachlust te bedwingen en den boer zijne vergissing onder 't oog te brengen. Dit heeft nog al eenige moeite in, doch eindelijk gelukt het toch, hoewel den goe den luim van den landman er geheel bij inschiet en hij den volksteller niet met die vriendelijkheid uitlaat, waarmede hij hem ontving. En nu naar huis, want het duister begint te vallen en de maag hare rechten te doen gelden, wijl zij bij al die telling zelve zoo weinig geteld werd. Wg willen den volks teller thans verlaten en hem in rust den maaltgd doen gebruiken, die hem in lange zoo goed niet gesmaakt heeft. Wij wenschen hem eene goede rust toe en hopen dat de tooneeltjes, die wij met hem mochten bij wonen, niet in zijne droomen zullen terug- keeren. Vooreerst hebben wij er genoeg van, en wij zgn thans dubbel overtuigd, dat eene volkstelling, wil zij goed gedaan worden, geen gemakkelijke arbeid is. .reniale* ontwerper zul zijn Gelukkig zijn de kosteu, 175 miilioen doJ-r, vrij vel tei: beletsel voor de uitvoering voor dezen mo dernen pyramidebouw. Te Petersburg gaat men een Eiffeltoren van ijs bouwen ter hoogte van 80 M. Er zal eeu lift zijn en rondom den toren een sledebaau. tselijli IVieuws. HEUSDEN, 19 Nov. Wie tegenwoordig het Land van Heusden en Altena bezoekt, zoo schrijft men, mag wel voorzien zijn van een paar flinke vet- lederen laarzen, om de liefelijke wegen te bewandelen. Deze gelijken op vele plaatsen een waren modderpoel, waarin men weg zinkt evenals in drijfzand. Gepoetste schoe nen en laarzen zijn daar uit de mode, een voudig omdat zij in een paar minuten onder het slijk zitten. En, o weewie het onge luk had uit te glijden of een twee- of vier wielig rijtuig te moeten passeerenZich te vrijwaren voor een goede dosis inodderdeelen is onmogelijk. Dat alles is een gevolg van de dit jaar zoo rijke bietenteelt. Het is te hopen, nu het rijden gedaan is, dat er geen moeite zal gespaard worden om de wegen weer in behoorlijken toestand te brengen. WAALWIJK. Sedert de vorige notee ring werden er eenige partijtjes handelshooi voor de persen afgeleverd. De prijs voor de le qual. blijft vast op f10 per 500 K.G., voor 2e qual, f 7,50 a 8.en voor schraal hooi f 5a 6.Stroo vindt voor dadelijke behoefte meer vraag en wordt naar qual. voor f 9 a 9.50 per 500 K.G. afgeleverd. De prijs der aardappelen is thans naar qualiteit fl.90 a 2.20. Uit het Land van Heusden worden zij als winterprovisie voor f2.60 a 2.90 per H.L. afgeleverd. ZUILICHEM. Bij den landbouwer A. D. vervoegde zich dezer dagen een bedelaar, »landlooper« zouden de bewoners dezer stre ken zeggen, om een aalmoes. Bij het ver laten van den dam wist hij behendig een kleedingstuk, dat daar te drogen hing, in zijne broek te doen verdwijnen. Gelukkig werd dit door den eigenaar gezien, die naar buiten kwam. Hg pakte den bedelaar bjj den kraag en dwong hem het gestolene terug te geven. Beroepen bij de Ned. herv. gem. te Brucbem, ds. H. Bax te Doornspijk. NEDERHEMERT, 16 Nov. Heden had te Nederhemert benoorden de Maas, het ver gelijkend examen plaats voor hoofd der openbare school in genoemd dorp bezuiden de Maas. Van de 12 candidaten die zich als zoodanig hadden aangemeld, waren er 10 opgekomen. Het vergelijkend onderzoek werd gehouden door den heer districtsschool opziener F. H. W. Kuypers, bijgestaan door de beeren W. Heiliger en G. Japikse als deskundigen, beiden leeraren te Nijmegen. Het examen werd bijgestaan door den heer burgemeester baron van Hardenbroek met de leden van den Raad. GORINCHEM. De liber. kiesvereeniging Algemeen Belang* alhier, heeft met 22 tegen 20 stemmen besloten om zich niet tot de Eerste Kamer te wenden met het ver zoek de onderwijswet te verwerpen. Binnenland. De Minister van Waterstaat, enz. heeft bepaald, dat het goedkeuringsmerk, gedu rende het jaar 1890 te bezigen, zal zijn: bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter a in den gewonen schrijfvorm, en bij den ijk van gasmeters de koninklijke kroon. Het merk van het kantoor, waar de eerste stempeling heeft plaats gehad, bestaat voor het kantoor te Dordrecht uit het cijfer 8. In den hoogen ouderdom van 80 jaren overleed te 's-Hage de heer J. F. Augier, gep. hoofdingenieur le klasse bij den Rijks- Waterstaat. De heer Augier, die zijn loopbaan als op zichter begon, was in onderscheidene hoogere rangen werkzaam, voornamelijk in de pro vincie Overijssel, o. a. van 1849 tot 1855 als ingenieur, ter standplaats Kampen, en ook als waarnemend hoofdingenieur, bij den kanaalaanleg. Sedert 1 Mei 1866 tot zijn pensioneering in April '74 was de overledene hoofdin genieur in het 10e district van Zuid-Holland, standplaats te 's-Gravenhage. De heer Augier was drager van de zil veren medaille, ingesteld bg Kon. besl. van van 24 Maart 1861. De op 26 October jl. ter hoogte van het fort »Buitensluis« in het Hollandsch-Diep gezonken tjalk »de vrouw Theodora* van schipper F. den' Haan te Werkendam, is door de Bergingsmaatschappij gelicht en uit het vaarwater verwijderd. Yoorloopig is het schip geborgen op de gorzen onder Numaasdorp, terwijl het door den burgemeester dier gemeente publiek zal worden verkocht. Uit Amsterdam meldt men De ertswerkers in de Rietlanden hebben bet lossen der beide booten op de gestelde voorwaarden niet hervat. 20 zandwerkers, uif Laren overgekomen, waren in de loods j. ^iwezig, terwijl de vaste werkers in on- vriendscbappelnke houding in den omtrek zwierven. De zandwerkers durfden het werk niet aaavangen, zelfs in tegenwoordigheid van 40 politieagenten. Zij gingen te 2 ure onverrichter zake naar Laren terug. Volgens telegram nit St. Moritz is de Stazersee dichtgevroren. Onze schaatsen rijders Pander en Kingnta zijn daarheen vertrokken om er tot aan het einde van het jaar te blijven. Zondag ochtend is op den 'staatsspoorweg een goederentrein, komende uit de richting van Rozendaal, achttien wagens tellende, geladen met suiker, tusschen IJselmonde en Ridderkerk ontspoord, met het gevolg, dat de locomotief in het zand reed en een aantal wagens verbrijzeld werden. Het op den koopmanstrein* dienstdoende personeel van 6 man kwam er ongedeerd af. De over den spoorweg geworpen over blijfselen van den trein maakten het ge bruik van het tweede spoor onmogelijk, zoo dat voor het personenverkeer op den staats spoorweg slechts ééne baan kon worden be reden, waardoor de treinenloop groote ver traging onderging. In de Huiden straat te Amsterdam is brand ontstaan, met het ongelukkig gevolg dat de vrouw van den inspecteur van politie Doorn bos verbrand is. De meid sprong met hun vijfjarig dochtertje het venster uit op de plaats achter bet hnis en werd zwaar ge kwetst. De tienjarige Ubbo Doornbos redde zich door langs een gootpijp naar beneden te glijden. De heer Doornbos zelve had nachtdienst. De eventueele herstelling van de viaducten bij het Centraal-personenstation te Amster dam zal, volgens het aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nij verheid uitge brachte rapport der deswege benoemde com missie, ongeveer f500.000 kosten. Sedert Zondag 10 tot Zaterdag 16 Nov. zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 3 zalmen van 5 tot 13 halve kilo's prijs per half kilo f 0,90 tot 2,25. De vermoedelijke dader van den moord te Stein gepleegd, zekere Lamine, kleerma ker, is gevankelijk te Maastricht binnen gebracht. - De 78-jarige oud-strijder Roelof Lanting, is te Zwinderen in het kanaal geraakt en verdronken. - Bij de opstootjes te Kampen is een stoker S. betrapt op het inwerpen van ruiten. Alle samenscholin gen zijn verboden. Te Maasdijk is aan twee boerenknechts f 130 ontstolen. De dief haalde het uit de kist, die in hun kamertje stond. - Een paard, gespannen voor een goederenwagen, geraakte te Zwolle op hol en viel bij den heer D. aan het Gasthuisplein aldaar door een groote spiegelruit. Het dier verwondde zich zoodanig, dat het kort daarop bezweek. Mevr. D. die in de voorkamer zat, werd door het gebeurde doodelijk verschrikt. - Onder Oostermeer is een 7-jarig meisje overleden, dat voor hare ouders een pot met groene verf had gebaald en van den inhoud hadgesnoept! - Op de lijn Harlingen-Bolsward is door de tram een man van 53 a 54 jaren overreden. Hij was onmiddellijk dood. Misbruik van sterken drank is de oorzaak. - Te Bladel (N. B.) is het buis van J. C. van Hinsbergen ge heel afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. - Twee jongens stalen uit een school te Groningen teekengereedschappen. Zij waren met een eveneens gestolen sleu tel binnengekomen en hadden om goed den boel te kunnen nazien het gaslicht ontsto ken. - Te Wjjnjeterp (Fr.) is de schuur, waarin de eigenaar H. Houtman een wagen makerij uitoefende, afgebrand. - Te Qnatre- Bras is de arbeider B. K. v. d. V. dood op zijn bed gevonden in het vooronder van zijn praam. De man was door kolendamp gestikt. - Een felle brand beeft op de duin hoeve van den landbouwer C. Boot, onder Renesse, een schuur met hooi, granen enz. vernield. - De deur van haar kamer niet kunnende openen en beproevende door een open raam naar beneden te komen, is te Enkhuizen een dienstmeisje van een vrij aanzienlijke hoogte op straat gevallen. Be wusteloos opgenomen, bleek zg ernstig te zgn gekwetst. - In de gemeente Meeden heerschen de mazelen zeer kwaadaardig; de openbare school is tijdelijk gesloten. Te Haarlem is- een jongen van 7 jaar door een tramwagen overreden en zwaar gekwetst. - Te Rotterdam is in bet hoekhuis van den Nieuwen Binnenweg en St. Jozef straat, waarin een kruidenierswinkel gehou den wordt, ingebroken. Er werden ongeveer f 50 aan specie en eenige worsten medege nomen. - Een 75-jarig man is te Ellewouts- dijk in een put geraakt en verdronken. Bij Berkel is een rijtuig met 4 personen io_ een vaart geraakt. Een 20-jarig meisje be kwam daarbij zulke zware kneuzingen, dab zij er aan is overleden. De overigen kwamen, van het koude bad goed af. - Te Slochte- ren is een man, die een stier zou geleiden, door het razende dier aangevallen en zoo danig verwond, dat hij aan de gevolgen is overleden. De man laat een weduwe met n 7 kiuderen onverzorgd achter. - Uit de Delftsche trekvaart, nabij de kalkovens onder Rijswijk, werd opgehaald een lijk, vermoe delijk van den bedelaar, die in den avond, van 29 October bg Reineveld te water is geraakt. - Zekere M. te Arnhem, die reeds voor geruimen tijd de echtelijke woning had verlaten, heeft onder het viaduct bij de Jans poort een aanslag op het leven van zgn vrouw gepleegd. Hij loste n.l. twee revol verschoten op haar, die geen doel troffen; daarna schoot bij zichzelf dood. - Uit een branderij te Schiedam is een hoeveelheid brundewijn, een gouden horloge en circa dertig gulden gestolen. De vermoedelijke daders zijn in hechtenis. - Een werkman, die te Gieten bezig was paling te vangen, viel in een kolk en verdronk. - Uit de Maas voor Schiedam is opgehaald bet lijk van een 77-jarigen zeeman, sedert 15 October te Rotterdam vermist. - Bij het ontladen van suikerbieten te Bergen-op-Zoom is een meisje tusschen de buffers van twee geladen wagens geraakten inwendig zwaar gekwetst. Haar toestand is hopeloos. - Bg den dag- looner v. d. L. te Wester wij twerd is uit een gesloten kabinet f115 gestolen Van in braak was niets te ontdekken. Te Andelst (Betuwe) heeft men des nachts van ver- scheidene paarden die in het veld graasden, de staarten tot op het been toe afgesne den. - In het R.-K. wees- en armenhuis te Uitgeest heeft een der verpleegden, een vrouw van 40 jaar, die niet wel bij het hoofd is, een medeverpleegde, een gebrek kige vrouw van 60 jaren, met een klomp een hevigen slag op het hoofd toegebracht, waarop de getroffene viel en kort daarop overleed. De justitie doet onderzoek. 332e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven, le Klasse. Trekking van 18 Nov. Prijs van f20000: no. 13301; f 5000: no. 10886; f1500: no. 7617 f 1000no. 5153; f400: no. 15852; f200: no. 14742; f 100nos. 1626, 3441, 9073, 10489,10496, 11633, 13311, 16907, 18582 en 20828. Aanbestedingen. Op 11 Dec. e. k. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden aanbesteed: de aanleg van een gedeelte kanaal met bjjbehoorende kunstwerken van nabij en benoorden den Haarrijn, gemeente BreukelenNjjenrode, tot nabij en bezuiden den Zeylweg, gemeente Maarssen, behoorende tot de werken voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van Amsterdam met de Merwede. (Raming f215,000); en op 18 Dec.het verdiepen van de beddingen der rivieren de Amer en het Oude Maasje, onder de gemeente Made en Drim- melen, tusschen de kilometerraaien 53 en 56, behoorende tot de werken voor het ver leggen van de uitmonding der rivier de Maas. (Raming f 188,000). Neêrlandsch Indië. In een brief in den »Javabode« komt het volgende voor over de weinige zuinig heid, die in ons beheer op Atjeh wordt betracht Alles wat wg hier bouwen en aanleg gen wordt op zoo weelderige voet gedaan, dat men zou denken dat het bestemd is voor een rijken edelman, die villa's laat bouwen. Het wekt dan ook de verbazing van eigen en vreemdeling, boe hier alles er keurig uitziet, en men zou niet denken dat men hier was in een gewest, waar 16 jaar vroeger niets stond dan een vuile in- landsche kraton met modderpoelen en plas sen omgeven. Wij behoeven niet te vragen waar een groot gedeelte der millioenen gebleven zijn, als wij hier die monumentale woningen van Nesoeh aanschouwen met paviljoens, stal lingen, wagenkamers, talrijke bedienden en bijgebouwen, zooals men ze bij geen enkel particulier hnis in den tegenwoordigen tijd aantreft, ja bet is bar hoe hier met 's lands gelden wordt omgesprongen. Men verzekert dat zoo'n enkele hoofd-officierswoning meer dan een halve ton kost, zij zjjn dan ook zoo groot dat niemand ze naar evenredig heid kan meubileeren, en alle paviljoens b. v. geheel leeg staan. Men neemt, zooals gij weet, proeven met

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2