Uit België komt bericht van een werk staking in een myndistrict-, dat tot dusver van deze plaag was verschoond gebleven. In de omstreken van Verviers eischt men een loonsverhooging van 20 pCt. De adminis tratie heeft, met het oog op loopende con tracten, dezen eisch voor het oogenblik af geslagen, maar gezegd, dat men over 4 maanden zou zien. Aan twee groeven werd daarop het werk gestaakt, welk voorbeeld om verschillende redenen door nadere ploe gen gevolgd werd. Nadat verleden week in een gedeelte van het Fransche Noorderbekken, na verkregen overeenstemming, het werk was hervat, deed een misverstand Donderdag 3500 man het werk andermaal staken. Het misver stand was gelukkig spoedig uit den weg geruimd. Daarentegen is te Marles in het zelfde district een nieuwe werkstaking ont staan, wegens het wegzenden van eenige raddraaiers van de laatste werkstaking. Onder de phosphaat arbeiders te Fléchin (Pas-de-Calais) is een werkstaking ontstaan het doel is verwijdering van een onderbaas en loonsverhooging van 25 ets. per dag. Alles is kalm. Prof. Mai Wolff geeft den dringenden raad, kleine kinderen zoo vroeg mogelijk te vaccineeren. In Duitschland is nl. de inenting eerst verplicht in het kalenderjaar, volgende op het jaar, waarin het kind geboren is. Die bepaling moet veranderd worden, want Wolff toont uit de statistieken aan, dat de pokken- sterfte juist by de kinderen van 1 en 2 jaar het grootst is. In 1876 stierven in Pruisen aan pokken 5778 personen, waarvan 2122 in het eerste levensjaar, dus 36.7 pet. Men kan met succes reeds den eersten dag na de geboorte entenen het bleek ook, dat de in enting door pasgeborenen even goed, ja nog beter wordt verdragen dan door oudere kin deren, met name die in het tjjdperk van het tanden krygen. IPlaatselijlï Nieuws. HEUSDEN, 26 Nov. De zoogenaamde «kwartjesvinders* schij nen ook Noordbrabant een bezoek waardig te keuren. Op de laatste beestenmarkt te 's-Bosch, wordt een landbouwer uit het naburige dorp Herpt door een soort mynheer aangespro ken, die hem vraagt of hij ook boter ver handelt. Na daarop een bevestigend ant woord te hebben ontvangen, zegt hy weke- lyks 50 a 60 kilo benoodigd te hebben, die hy steeds 2VS cent boven de markt zal betalen, indien hy op goede waar kan staat maken. De wederkeerige adressen wor den opgeteekend en de bandelaar noemt zich G. A. Bos te Utrecht. Men zakt samen af naar eene herberg en ziet daar zitten twee personen kaart te spelen. Willen we ook eens wedden op de kaart, stelde de pseudo Bos voor, maar het boertje heeft geen zin. Nu dan eens om niet en jawel nu zou hy gewonnen hebben, 't Was echter of onze Herptscbe vriend lont begon te ruiken; want hy zeide geen tyd verder te hebbenmaar de boter te zullen leveren. By onderzoek bleek echter dat er geen boterhandelaar van dien naam te Utrecht bestaat, zoodat het blykbaar niets anders dan «kwartjesvinders* waren. Het publiek zij op zijne hoede. Tot notabel der Herv. Gemeente alhier zijn herkozen de heeren J. W. Hooge- zand en H. Wuijster. WAALWIJK. Door wijlen dr. L. G. van Heijst te Waalwyk is aan de katholieke kerk te Oudheusden een legaat vermaakt, groot f 6000, en door wijlen Mevr. van Heyst geboren Box van Dongen, aan de katholieke kerk, te Waalwyk een legaat van f 1000, beiden onder den last van kerkelyke diensten. Sedert de vorige noteering werden eenige partytjes handelshooi voor de persen afgeleverd. De le qual. geldt f 10 per 1000 l/2 K.G., 2e qual. f7.50 a 8.en schraal hooi door elkander f 5.75 a 6.In stroo heeft voor dadelyke behoefte onder de veehouders nog al eenige omzet plaatsnaar qual. wordt van f9 tot 9.75 per 1000 1/2 K.G. be steed. BAARDWIJK, 25 Nov. Het concert gisterenavond door de liedertafel «Tot bloei der toonkunst* gegeven is in alle opzichten goed geslaagd. In het bijzonder verdienen «Liebesrausch* en «Minneklacht* beide met accompagnement van violoncel en piano, een woord van lof; terwjjl «Eene troost- bloem* koor met kinderstemmen, eene com positie van den directeur een welverdiend applaus ontving. Lief waren«Spinn, Spinn!* en «Karthner Volkslied.* De scènes waren alle in goede handen. Vooral de scènes door den heer Burmeenje gezon gen vielen by zonder in den smaak. WERKENDAM, 22 Nov. Het rietsnjjden is alhier in vollen gang. De prijzen daar van zijn tamelijk hoog. Het hooi, waarvan de pryzen. zeer laag zijn, begint men met kleine partytjes op te ruimen. Met het hout hakken is men druk bezig. De reeds ge maakte rijs wordt vlug verkocht en tegen tamelijken prijs afgeleverd. De prijs der jammen aardappelen, waarnaar thans weinig of geen vraag is, is op dit oogenblik niet hooger dan f 2.25 per H.L. HERPT. L.l. Vrijdag avond arriveerde per diligence de huisvrouw van A. S., al hier, die eenigen tyd geleden met een ander getrouwd persoon Heusden verliet. Nauwe lijks was bare aankomst bekend of een volksoploop had plaats, waarbij zich ketel muziek voegde, volgens sommigen door een stortbad met eeDige emmers slootwater ge volgd, tot zy de woning van haren wettigen man had bereikt, die haar al weder in ge nade aannam. De gemeentepolitie maakte weldra een einde aan de voorstelling en, naar wij ver nemen, heeft zich ook de Kon. maréchaussee met de zaak gemoeid, die bij eene herhaling der baldadigheden streng zal toezien. Men zij dus gewaarschuwd en stelle zich niet bloot voor gerechtelijke straf; waardoor de persoon in kwestie te veel eer zou worden aangedaan. VEEN. Gepasseerde week ontving de kerkerand der Ned. Herv. gemeente alhier het bericht, dat ds. Homoet, te Opheusden, voor het beroep naar deze gemeente be dankte. De oorzaak van het lange tijdsver loop tusschen de bekendmaking van het beroep in deze courant en het bedanken er voor is niet gelegen in eenig verzuim van den beroepen predikant, maar in de om standigheid, dat de ambachtsheer dezer ge meente, wien den beroepsbrief ter approbatie was toegezonden, dezen zoo lang onder zich hield. Tot notabelen der kerkelyke ge meente alhier werden herkozen de heeren W. Verzyl en L. v. d. Pol. I iinnenlancl. Maandag is de Memorie van Antwoord van den Minister Mackay over de school wet aan de Commissie van Rapporteurs uit de Eerste Kamer toegezonden. Naar wij vernemen, wordt het betoog, betreffende de stryd van 't ontwerp met de Grondwet, zeer uitvoerig op historische gronden weer legd. De vraag om een stellige verklaring omtrent de beëindiging van den school strijd wordt niet zeer stellig beantwoord volgens den Minister, zal dit voornamelijk van de politieke partyen afhangen. Het ligt in het voornemen van den Mi nister van oorlog om de miliciens, die nog niet in de behandeling van het nieuwe ge weer geoefend zijn, in het voorjaar daartoe onder de wapenen te roepen. Aan het Departement van Binnenland sche Zaken heerscht in den laatsten tijd groote drukte, wegens de voorbereidende maatregelen voor de a.s. zevende, algemeene tienjarige volkstelling. In honderden pak ketten wordt het benoodigde materieel: tel- kaarten, verzamelkaarten, registers voor de volkstellers enz., aan de commissarissen des Konings gezonden voor de provinciale bu- reels van statitiek, die op hun beurt aan de Gemeentebesturen het voor ieder benoo digd materieel doen toekomen. Zoodra de tel- en verzamelkaarten bij de gemeentebesturen zijn terugontvangen, wor den zij van hunnentwege terstond nagezien en met den inhoud der bevolkings-registers vergeleken. Daarna worden zy op uiterlijk 1 Mei by gesloten paketten, in overeenstem ming met de wijken, afdeelingen, dorpen, ge huchten of buurtschappen der gemeenten, aan de commissarissen des Konings gezonden, voor de verdere bewerking aan de bureels van statistiek, volgens nader door den Minis ter van Binnenlandsche Zaken vast te stellen voorschriften. Met de hoofdleiding der werkzaamheden is belast de referendaris, mr. A. F. baron Van Lijnden. Gelijk vroeger is medegedeeld is aan de Regeering door de heeren G. W. H. Van Tijen, H. C. Van der Houven van Oordt en mr. J. Kappeyne van Copello aan de Regeering ingediend een plan met aanvrage van subsidie voor eene indijking van het Wad tusschen Ameland en den vasten wal. De stukken daaromtrent moeten, naar men meldt, sedert eenigen tyd bij de hoofddirectie van den waterstaat in overweging zijn. Uit een technisch oogpunt beschouwd moeten de bezwaren, die zich by de uitvoering van het plan knnnen voordoen, wel te over winnen zyn, en de werken, op de door de adressanten voorgestelde wijze tot stand ge bracht, de noodige waarborgen voor de toe komst geven. De totale uitgaven zouden bedragen f 10,600,000, te verdeelen over zes jaren, als: le jaar oostelijke afsluitdyk f 2,662,000, 2e jaar westelyke afsluitdyk 3/s f 3,080,000, 3e jaar id. 1/s benevens sluizen en stoomgemaal en verkaveling f 1,718,000, 4e jaar sluizen, stoomgemaal, verkaveling en gebouwen f 1,150,000,5e jaar verkaveling, wegen, bruggen en gebouwen f 1,300,000, 6e jaar id, f 690,000. alles met inbegrin van administratie, toezicht, onderhoud en bemaling. Bij genoemd bedrag komt nog voor het te gebruiken kapitaal eene rente van 4 pet. en gelijke rente van de betaalde rente, te zamen f 1,952,174, het totaal wordt dan in een ronde som f 12.600.000, waar voor men in het bezit komt van 10.850 heet. ingedijkten, drooggemaakten, verkavel den, van stoomgemalen en de noodige gebouwen voorzienen grond, die moet worden gesplitst in 6200 heet. kleigrond, 3450 heet. goed gemengden en 1200 heet. zandig ge- mengden grond. Er wordt gerekend dat die gronden bij verkoop onderseheidelijk f 1400, f925 en f700 per hectare zullen opbrengenin dit geval zouden de kosten gedekt zijn. Wegens de onzekerheid echter hiervan en omdat voor de ondernemers een redelijke winst zou behooren beschikbaar te blijven, wordt van het Rijk ondersteuning gevraagd in den vorm van rentebetaling van een kapitaal f 12 000.000 gedurende zes jaren a 4 pCt. of f 2.880.000, en een subsidie bovendien van f 75 per hectare over de geheele ingedijkte oppervlakte ter grootte van 13,800 heet., hetgeen maakt f 1.035.000, of te zamen f 5.915.000. Het totale bedrag van het Rijkssubsidie zou dan per hectare ingedijkten, drooggelegden, verkavelden, van stoombemaling en van de noodige gebouwen voorzienen grond be dragen f 360. Het kapitaal, dat door de bestaande Maatschappij tot landaanwinning tusschen Ameland en den vasten wal voor dit doel is verwerkt, bedraagt f 600.000, en door het Rijk en de provincie ieder is aan de Maatschappij verstrekt een subsidie van f 200.000. Er begint eenige beroering te komen onder het personeel der Staatsspoorwegen, schrijft men aan 't »Dgbl.« Eenigen willen aan den nieuwen Direc teur-Generaal het volgende in overweging geven lo. Afschaffing der premiestelsels, zoodat sommige hoofdambtenaren geen duizenden guldens premie maken boven hun salaris van f 3500 tot f 6000, plus hun declaratie- gelden, terwyl het mindere personeel op weg is te verhongeren. 2o. Afschaffing der treinpremiën (regel matige loop der treinen) of geldelijke ver deeling daarvan aan alle stationschefs en het personeel, welks plicht het is, zooveel mogelijk aan den geregelden loop der treinen mee te werken. 3o. Een billijke verdeeling der overwinst aan die ambtenaren, welke het zich hebben waardig gemaakt; en geen goederenpremiën, zoodat de eene chef per jaar f 200 a f 300 daarvan krijgt en de andere niets. 4o. Afschaffing van adjunct-stationschefs, gekozen uit goederenklerken. 5o. Uitbreiding der kaderlijst, zoodat een grooter aantal chefs 2e en 3e klassen kun nen worden benoemd, waardoor die der 4e klasse alsdan een meer spoedige bevorde ring te gemoet konden zien. 6o. Aan hen, die belast zijn met den buitendienst, een degeljjk, net uniform met schoeisel te vertrekken, even als dit bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij het geval is. Aan het meermalen geuit verlangen, om op de zandplaat «De Vliehors* bij Tessel een reddingshuisje te bouwen, waarin schip breukelingen lijfsbehoud kunnen vinden, zal, naar verzekerd wordt, nu spoedig voldaan worden. Vaak kwam het voor, dat schip breukelingen, die op deze zandplaat, welke eene afmeting heeft van 12000 bij 6000 meter, geland waren, nog ellendig moesten omkomen door het overstroomen der zand bank. Als nu een huisje wordt gebouwd op hooge palen, evenals er een bestaat op de zandplaat «Onrust,* zal de halfgeredde schepeling zich daarin geheel gered zien. Er bestaat toch bij zulk een huisje een seintoestel, waarmede men hulp kan vragen. De directie van de Holl. IJzeren spoor wegmaatschappij heeft haar stationschefs, onder-chefs, commiezen, enz., reis- en ver blijfkosten aangeboden om te Amsterdam het Centraal station te gaan bezichtigen. Ter benoeming tot conrector aan het gymnasium te Amersfoort, is aanbevolen de heer dr. H. J. Reijnders, leeraar aan die inrichting, benoemd conrector te Gorinchem. Uit Amsterdam meldt men aan de »N. R. CL* Het gerucht, dat weder door sommige corporaties geweigerd zou zyn om te wer ken, is gebleken onwaar te zyn. Aan de Handelskade en andere losplaatsen wordt overal geregeld gewerkt. Dezer dagen is de portefeuille van kolo niën in andere handen overgegaan. Het bleek echter spoedig, dat de politiek daar vreemd aan was. Immers de minister was werkelijk zijne portefeuille kwijtgeraakt, maar doordien zij, op weg van het departe ment naar zijne woning, ongemerkt uit zijn rijtuig op straat was gevallen, zoodat de minister thuiskomende, haar mistte. Dank zij den eerlijken vinder, was de toestand van minister «zonder portefeuille* voor den heer Keuchenius slechts van korten duur. Binnen één uur was Z.E. weer in het bezit van het teeken zijner ministerieele waardigheid. In Friesland hebben verschillende Engelsche soorten van schapen sedert jaren zoozeer opgang gemaakt, dat het echte Friesche rasschaap niet meer is te vinden. Sedert 4 a 5 jaren leggen enkele landbouwers zich echter weer meer op het Friesche ras toe, dat boven de Engelsche soorten uitmunt in melkrijkheid en vruchtbaarheid. Door met de overblijfselen (om het zoo uit te drukken) volhardend in de juiste richting te fokken, is men reeds aanzienlijk tot het doel genaderd, doch heeft het nog niet volkomen bereikt. Uit kwaadwilligheid heeft men op het werk van de heeren v. Seters en v. Baaren by 's-Bosch (aanleg baanvak Vlijmen 's-Bosch) eene locomotief, waarvan de nacht stoker zich om de eene of andere reden even verwijderd had, in beweging gebracht, met het gevolg dat zij op een geladen staan- den zandtrein liep, en eene schade van 4 a 5000 gulden berokkende. Kort te voren had men tot tweemaal toe getracht gedurende de duisternis een zandtrein te doen ontsporen door dwarsliggers en rails over de lyn te leggen, welke po gingen echter mislukten. Men rydt nu, als het donker is, met de noodige voorzorgen en met eene losse machine vooruit. Men is er nog niet in geslaagd den dader of de daders der wraakoefening op te sporen. In eene Donderdag gehouden vergadering is te Rotterdam een Bestuurdersbond op gericht uit bestuurders van 14 aldaar be staande werkliedenvereenigingen. Het doel is, de algemeene belangen der werklieden te helpen bevorderen. Zaterdagnacht is door de politie te 's-Hage een handwagen aangehouden, waarop zich bevond een brandkast, die weggevoerd was uit het kantoor van de wijnhandelaars B. en O. De vermoedelijke daders drie in getal zijn bij de verschyning der politie gevlucht. Een hunner, die te water sprong, is door de polilie achtervolgd, maar niet gevat kunnen worden. De brandkast was een zvraar stuk, on geveer Va M. hoog en breed. De kast was, voor zoover gebleken is, niet geopend. De wegneming had onder de volgende omstandigheden plaats. De daders hadden met een valschen sleutel de straatdeur geopend en zich langs den zelfden weg den toegang verschaft tot het kantoortje, waar de geldkast in een hoek geplaatst stond met een tafeltje er boven op. Toen de bediende van de wijnhandela ren het kantoor binnentrad, vond hij alles overhoop en de brandkast verdwenen. Het bleek, dat alle kasten en lessenaars, waarin grootendeels kantoor- en schrijfbehoeften geborgen waren, door de daders geopend en doorsnuffeld waren. Uit eenige flesschen was cognac gedron ken en eenige proeffleschjes van dien drank zijn medegenomen. Het spreekt vanzelf, dat de wegvoering van het zware ijzeren voorwerp niet zonder geraas te maken in haar werk kon gaan. Buren, die het nachtelijk gerucht hebben vernomen, waren daarover wel verbaasd, maar dachten aan een verhuizing in het nachtelijk uur. Te Deventer is dezer dagen eene afdee- ling van de Ned. Heide-Maatschappij op gericht. De letterlievende vereenigiDg »J. J. Cre- mer* hield te Haarlem in den Schouwburg een concours in uiterlijke welsprekendheid. In de afdeeling comische voordrachten be haalde de heer A. Vrij landt, de gouden medaille, met het op zes verschillende wijzen voordragen van de eerste tien regels van Tollens, «Overwintering op Nova Zembla.* Sedeit Woensdag 20 tot Vrijdag 22 Nov. is aan de vischmarkt te Gorinchem afge slagen 1 zalm van 7 halve kilo's, prijs per half kilo f 0,80. Te Helmond is een sjouwer door den '.waren mist. in de levenloos daaruit opgehaald. - Bij het af breken van een woning te Koewacht, viel een gedeelte om en op een arbeider, die err dood ond'ruit werd gehaald, 't Was de kostwinner zijner moeder. - Een moeder van», vijf kinderen, die evenals zij ernstig ziek: waren, is te Knijpe in een aanval van koorts het bed en de deur uitgeloopen. Een paair uren daarna vonden de buren haar lijk irx een sloot. - In de zwarte Paardenstraat t« Rotterdam heeft een jongen van 4 jaar, bij afwezigheid der moeder, een wiegje, waaria^ een kind van 3 maanden lag, door lucifers in brand gestoken. Het kleintje bekwam zware brandwonden. - Onder Rysbergen zijn twee marechaussees uit Zunder slaags ge weest met Belgische wildstroopers, die van hun wapenen gebruik maakten, door op de marechaussées te vuren. Beiden vond men. in deerniswaardigen toestand de een is zelfs i levensgevaarlijk gekwetst en was bijna niet vervoerbaar. - Nabij Diemerbrug is uit het water opgehaald het lijk van een 40-jarigen onbekenden man, waarschijnlijk een Israëliet. Het is daar ter aarde besteld. Bij onderzoek der politie is gebleken, dat het vermiste geld van den daglooner P. r. d. Laan te Westerwijtwerd (een som van fl lO) door zijn schoondochter H. Dijkstra is gestolen. Zij heeft reeds bekend. - Op den Rijswykschen weg is een heer, die met een paar dames wandelde, door 3 bedelaars om geld aangesproken. Op de weigering om dat te geven, gaf een der kerels hem een snede over het gezicht. Twee der aan» j randers werden opgespoord. - Blijkens het onderzoek naar de brandstichting te Hoo- geveen, waarbij een groote boerderij afge brand is, heeft de 16-jarige dienstmeid, die deswege gedetineerd is, den brand gesticht J door met lucifers het stroo, boven een kal- verenhok in brand te steken. Als aanlei ding daartoe noemde zij de vrees voor haar ouders als zij uit den dienst zou weggaan, hetgeen zij van plan was, terwijl de ouders er haar geen verwijt van zouden kunnen maken, als het huis afbrandde. - ln de Gou- vernestraat te Rotterdam is een jongen door een kolenwagen overreden en op de plaats doodgebleven. Aanbesteding-er». Op 18 Dec. e. k. zal aan het ministerie van waterstaat te 's-Gravenhage worden aanbesteedde uitvoering van werken tot voortzetting der normaliseering van de rivier de Waal onder de gemeente Warnel, prov. Gelderland. (Raming f 77.000.) Afloop Aanbestedingen. Aan het ministerie van waterstaat, handel en nijverheid werd Woensdag o. a. aan besteed Het uitvoeren van werken tot voortzetting der normaliseering van de rivier de Waal onder Dodewaard, Echtald en Druten, pro- i vincie Gelderland, tusschen de kilometerraaien 41 en 46 der herziene rivierkaart. (Begroo ting f 89.000.) M'uste inschrijver was de heer L. A. van Haaften te SJiedrecht, voor f 76.675. BOERENSPIEGEL. 1. Niet uw hebben, maar uw zijn, maakt uwen rijkdom uit, voor hier en hier namaals. 2. Eigendunk is een schoone vlinder, die eene giftige rups voortbrengt. 3. Zonder orde op zijn zaken, Zal geen landman zaken maken. 4. Memgeen gaat om wol en komt ge schoren thuis. 5. Wie niet zaait, zal ook niet maaien. 6. Kloeke geesten en kundige handen, Worden gevoed in alle landen. 7. Niets groeit zoo zeker en zoo vast, Dan dat gestaag en langzaam wast. 8. Niet het uitzaad bedingt de opbrengst onzer akkers, maar de bemesting. 9. Kwakschulden worden pakschulden. 10. Tweederlei weegsteen, tweederlei maat, zijn den Heer een gruwel. RECLAME. Om de dikwijls moeielrjke vraag te be antwoorden wat voor Heeren wel een nuttig en geschikt St. Nicolaas-cadeau zijn zal, stelt ons de firma E. Schmeink, specialiteit in Heeren-artikelen, Vuchterstraat G 21, 's-Bosch, door achterstaande advertentie in staat die vraag op te lossen. Daarin wordt zulk een keur van degelijke en nuttige zaken aangegeven, dat er voor ieder iets van zijn gading te vinden is. Wij durven dan ook genoemde firma, welke door haar specialiteit op dit gebied en hare solide be diening, gepaard aan billijke pryzen, zich sedert haar bestaan zulk een gunstigen naam verworven heeft, een ieder gerust aanbevelen, en raden hen, die nog geen be zoek aan deze firma gebracht hebben, daar-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2