Gomengd en Allerlei. tal andere gebouwen met dynamiet moesten vernield worden om den voortgang van het vuur te stuiten. In een voornaam bierhuis der stad Cre- feld kwamen onlangs een paar zeer net ge- kleede heeren, die e«n partijtje kaart met elkander speelden. Op zeker oogenblik kre gen zij echter ongenoegen, dat zoo hoog liep, dat de een zijn glas opnam en 't den ander naar het hoofd gooide. De aldus be dreigde bukte zich heel snel, maar onge lukkigerwijze trof het glas den spiegel waar voor h*j zat en die in scherven viel. De kellner verlangde dan ook eene schadever goeding van zeven en twintig gulden. De gooier haalde een portefeuille voor den dag, overhandigde eene Nederlandsche bankbiljet van honderd gulden, stek met boos gelaat de drie en zeventig gulden, die hij terug kreeg, in zijn zak en ging erg mopperig heen. Toen men echter den volgenden dag het bankbiljet in betaling wilde geven, bleek, dat het valscb was. Naar de Herald* uit Zanzibar verneemt, is Stanley aldaar behouden aangekomen. Te Mikessie ontving hij Wissman's toe zending van mondkost en benoodigdheden, benevens de eerste Europeesche berichten sedert drie jaren. Naar de ^Standard* uit Petersburg ver neemt, voorziet professor Ydehaner, de specialist, tegen het voorjaar een uitbreken van cholera in Europa. Hij raadt voor zorgen aan. Het volgend jaar zal te Frankfort een internationale electrische tentoonstelling ge houden worden. Men verwacht dat Edison er aan zal deelnemen. Men zegt dat Stanley reeds voor 500,000 gd. het manuscript van zijn reisverhaal verkocht heefteen Engelsch uitgever zond met dat doel opzettelijk iemand naar Zanzibar, om de zaak te regelen. Een uitgever te Leipzig zal hetzelfde doen ten opzichte van Emin Pacha. Uit Zwitserland wordt gemeld, dat hevige sneeuwstormen woedden, waarvan verschil lende persoonlijke ongelukken het gevolg waren. Het besluit van den Parijschen Gemeen teraad, om de werkstakers in het Noorden bij te staan, is door de Regeering vernietigd. JPlaixtselijk: Nieuws. HEUSDEN, 2 Dec. Gisteren avond ten ruim 10 uur zag men alhier brand in de richting van Herpt. Terstond was de brandspuit alhier gereed om hulp te gaan bieden en was tot aan de Herptsche poort genaderd, toen de brand reeds zoozeer was afgenomen, dat men meende geen hulp meer te kunnen verlee- nen; zooals later ook bleek gegrond te zijn. Later vernamen we, dat het huis van Ant. van der Wens, aldaar, bewoond door twee gezinnen, door onbekende oorzaak in vlam was gezet en in korten tijd in de asch gelegd. De bewoners, die reeds te bed lagen, vluchtten ongekleed uit het bran dend perceel en zagen hunne kleine haven geheel door brand vernielen, zonder in de gelegenheid te zijn iets anders te redden dan het vee. De Herptsche brandweer was dadelijk tegenwoordig en door haar krachtvol op treden werd verspreiding van den brand verhinderd. De betrekkelijk weinige wind deed het overige. Huis en inboedel waren niet verzekerd. In aansluiting met het vorenstaande, zal de uitgever van dit blad, daartoe aange zocht, zicb volgaarne belasten met het in ontvangst nemen van giften, om die, in overleg met de autoriteiten van Herpt, tus- schen deze oppassende personen te verdeelen. Elke gift zal welkom zijn en later in dit blad worden vermeld. Wanneer men de. kachel eens extra op stookt om den winter buiten te sluiten, dat men dan ook eens denke aan hen, die nu voldoende kleeding, voedsel en een eigen te huis missen. De buisvrouw van A. S. die in den laatsten tijd zooveel van zich doet spreken, liet zich heden middernacht van uit 's Bosch naar Heusden vervoeren met een rijtuig. Aldaar aangekomen begon zij weldra de ruiten stuk te slaan bij H. v. O., haren vroegeren reisgezel en vervolgens bij haren zwager J. v. d. L. De politie maakte aan die dwaasheid een einde, door de betrokken persoon in arrest te nemen, die bleek be schonken te zijn. Toen zij heden morgen het politiebureau verliet was er weder eene groote menigte op de beendoch de politie wist ongere geldheden te voorkomen, en trachtte het lieve schepsel zoo spoedig mogelijk naar haren Adriaan te krijgen, hetgeen gelukte. Zij vertrok per rijtuig naar het station Drunen, om van daar naar Rotterdam te trekken; alwaar zij haren man kan mede- deelen, dat zij in Heusden vrjj logies heeft gehad, in afwachting van eenige procesver balen ten haren laste. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand November ingelegd f2233.87, terugbetaald f2574,51Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 802. WAALWIJK. In den veehandel in de Langstraat blijft de omzet groot. Niet slechts worden door de Belgische kooplieden de kalfkoeien druk gezocht, maar ook de boeren-veehandelaren zijn er sterk op uit om het aangekochte stalvee onder elkander te verhandelen. Voor kalfkoeien wordt f180 tot 280 besteed, guste koeien 120 a 180, nuchtere kalveren f 14 a 20. Vette koeien 64 a 68 ct. per Kg., 2e qual. 56 a 60 ct. Vette varkens met meer aanbod 58 a 60 ct. per Kg. schoon. Hooi met weinig handel, le qual. f 10. 2e qual. f 8 a 8.50, schraal hooi f 5 a 6, alles per 1000 1J3 Kg. Hoewel de voorraad enorm groot is en de schuren ook nog op vele plaatsen met jarig hooi gevuld zijn, kunnen de meeste boeren niet besluiten tegen de tegenwoordige prijzen af te leveren. Stroo blijft voor dadelijke behoefte gevraagd, naar kwaliteit wordt het voor f 8 a f 9.50 per 500 Kg. afgeleverd. DRONGELEN. De heer A. de Moor, gewezen leerling van de Normaalschool te Heusden, die onlangs met gunstig gevolg examen aflegde als onderwijzer, is uit het het vrij groot aantal sollicitanten, benoemd tot onderwijzer te Werkendam. NEDERHEMERT. Door het aanstaand vertrek van den heer De Ren, is er eene vacature ontstaan als secretaris-penning meester van den polder het eiland Neder- hemert. Tot penningmeester is alsnu benoemd de heer H. Straver alhier en voor secretaris zjjn in volgorde op de voordracht gesteld de heer H. Straver, J. G. van Leeuwen en G. Ku ij pers. GENDEREN, 30 Nov. Door stemge rechtigde leden der Ned. Herv. gemeente alhier is tot notabel gekozen Willem van der Mooren in de plaats van Otto Boll, die als zoodanig moest aftreden. LAND VAN ALTENA. Men is hier druk aan het land spitten, dat bestemd is om met suikerbieten te worden bezaaid door de agenten van verschillende fabrieken worden reeds contracten gesloten, voor het volgende jaar, tegen den prijs van f 12 per 1000 K.G. De handel in vee is zeer vlug, voorna melijk is het kalfvee hooger in prijs, ook is de handel in vet vee vlugger, en zijn de prjjzen hooger. De handel in hooi is van zeer weinis beteekenisstroo geldt van af f 8 tot f 9 per 500 K.G. WOUDRICHEM, 30 Nov. In de afge- loopen dagen bleef de zalmvisscherij slechte resultaten opleveren. Geen zalm werd aan gevoerd. De houtingteelt is reeds lang af- geloopen, doch leverde weinig voordeel op. Men zal weder met de zegens beginnen te visschen. DEWERKEN, 28 Nov. Het gevecht, waarvan in dit blad onlangs werd melding gemaakt tusschen twee jongens van 13 en 14 jaar alhier, is naar men verneemt, ont staan uit gesprekken door de ouders in hunne woningen gevoerd, omtrent de Christelijk- en de openbare school. De verwonde (leerling der openbare school) is thans herstellende. Een teeken des tjjds. Bij kon. besluit is bevestigd de uit spraak van Ged. Staten van Noord-Brabant van den 16en Aug. jl., strekkende tot toe lating van A. van 't Sant tot lid van den raad dezer gem. Door den gemeenteraad was de toelating geweigerd, op grond dat aan hem waren toegekendéén stembriefje ingevuld met den naam van A. van 't Sant Jzn., één stembriefje waarvan een ge deelte was afgescheurd, en een briefje dat blijkens het opschrift, bestemd was voor de verkiezing van leden der Prov. Staten, in plaats van voor een lid van den ge meenteraad. Het eerste briefje werd geldig verklaard, omdat het hier gold eene her stemming, en omdat in de gemeente slechts een persoon woont die den naam van A. van 't Sant draagt, en de onjuiste bijvoe- giug Jzn. derhalve tot geen verkeerde aan wijzing kon leiden. De beide laatste briefjes waren behoorlijk van het zegel der gemeente voorzien, geen der gebreken, in art. 61 der kieswet genoemd, waren aanwezig, en der halve moesten ook deze briefjes geldig zjjn. Kinnen land. Omtrent den toestand van Z. M. den Koning meldt het »N. v. d. D.«, dat thans de symptomen zijner kwaal (nierziekte) achterwege blijven. De Koning houdt zich op de hoogte van regeerings- en particuliere aangelegenheden, vindt behagen in lectuur (vooral Fransche) en bespreekt met zijn omgeving politieke en andere zaken, naar aanleiding van het gelezene in couranten, enz. Hij gaat geregeld 's avonds te 10 uur naar bed en staat evenzoo te 6 uren 's morgens op. Het eerste uur is gewijd aan bezigheden van particulieren aarddaarop volgt het onderzoeken en teekenen van de stukken, toegezonden door het Kabinet des Konings. Hij bevindt zich 's morgens inzijn werk- kabinet, den overigen tijd meestal in b salon, dat op het basse-cour uitzicht heeft. De maaltijden worden door het Iv ninklijk gezin in het salon der Koningin gehouden; de hofdignitarissen houden afzonderlijk tafel in de roode eetzaal. Gewoonlijk heeft Z. M. dagelijks een langdurig onderhoud, 's morgens met den adjudant, en na het diner, dat circa haTacht afloopt, met den kamerheer of den ordonnance- officier. Aan de Tweede Kamer is een adres, van 848 handteekeningen voorzien, van de De venter Werkliedenvereeniging *Help u zei ven* verzonden, met verzoek, om het wets- ontwerp-Bahlmann (invoeren van graan rechten) te verwerpen. In den afgeloopen zomer werd door den minister van oorlog bepaald, dat miliciens, die gestraft werden met provoost en cachot, of die door den rechter tot gevangenisstraf waren veroordeeld, zooveel langer in dienst moeten worden gehouden, dat zij de ver zuimde oefeningen weer hadden ingehaald thans is dat besluit in zooverre aangevuld, dat ook zij, die door ziekte of andere om standigheden aan de oefeningen worden ont trokken, eveneens langer onder de wapenen zullen worden gehouden, doch niet langer dan zes weken. De militaire gevangenen uit Leiden, 150 in getal, zullen in het begin dezer maand met een nachttrein van Leiden, via Utrecht, naar Leeuwarden worden vervoerd. Het transport zal plaats hebben onder sterk militair geleide. Onlangs is te Noordwykerhout op het jachtveld van jhr. Dedel, door den jacht opziener C. Duivenvoorden een prachtige arend met een vlucht van bijna drie meter geschoten. De hoofddader van den diefstal (brand kast) uit het wijnkooperskantoor op de Hooigracht te 's-Hage, is te Amsterdam in hechtenis genomen en naar hier over gebracht. Te Deventer is Zondagnacht in het sta tionsgebouw van den Staatsspoorweg inge broken. De dieven zijn waarschijnlijk door middel van een valschen sleutel in het hoofd gebouw gekomen. Daarna zijn zij in het goederen en in het kaartjesbureau gedron gen, hebben er de lessenaars opengebroken en ruim f 36 medegenomen. De daders zijn nog niet in handen der politie. Het hoofdbestuur van het Ned. Onder wijzers-genootschap heeft heden een adres aan de Eerste Kauier verzonden, waarin verzocht wordt de Onderwijswet niet aan te nemen. Bij de stemming, door het bestuur uitge schreven, verklaarden zich 1989 stemmen vóór het zenden van een adres en 362 stem men tegen. Omtrent de stranding van het stoomschip »Yo\ford« schrijft men uit Maassluis: Het Engelsche stoomschip »Yoxford,« groot 1209 ton netto, te huis behoorende te Londen, gevoerd door kapitein W. A. Thompson, met granen van Rieval naar Rotterdam, had volgens verklaring van den gezagvoerder na zijn vertrek uit Kopenhagen met stecht weder te kampen, waardoor de lading overwerkte en het schip met zware slagzijde voor den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg kwam in den morgen van den 28n November. Door het stormweder geen loods kunnende bekomen en het schip steeds meer slagzijde krijgende, besloot hij het Nederl. stoomschip Mascotte,komende van Leith, dat juist den Waterweg instoomde, te volgen, toen hij door woedende golven als het ware werd overstelpt, waardoor het roer werd afge slagen en het schip, ontredderend en hul peloos met den wind naar de Maasvlakte afdreef. Het weder was toen omstreeks 12 uren zóó slecht, dat de sleepboot »Wodan« in den Waterweg geankerd bleef en men ook de reddingboot van het loodswezen, aan den Hoek van Holland gestationeerd, niet kon uitzenden, ook door gebrek aan manschappen. Ten 12Y2 uren geraakte »Yoxford« aan den grond op dezelfde plaats waar 26 Oct. 1884 de ramp der »Litt!ebeek« plaats vond. De reddingsboot van Maassluis vertrok ten 1 uur van daar, gesleept door de Zuid holland,* onmiddellijk gevolgd door de blazerschuit van schipper L. Nieman, be mand, behalve door hem, met L. Spuij, J. van Drimmelen en J. Brandenburg, gesleept door de »Nieuwesluis«. Buiten gekomen gaf deze laatste de blazer over de Zuidholland,* welke thans ook met de reddingsboot naar de plaats der strandig stoomde. In de nabijheid gekomen, zagen zij dat de tYoxford* geheel door de branding om ringd, zwaar stootte en door het hijschen van noodseinen tot hulp, bleek duidelijk dat de bemanning in levensgevaar verkeerde. Men zal zich herinneren, dat bij de stranding der »Littlebeck« zoovele menscben het leven verloren, omdat het onmogelijk was van het wrak den terugtocht te kannen ondernemen, tenzij het oude Maassluisclie tevens Brielscbe zeegat kon worden bezeild. Thans deed zich hetzelfde geval voor. De schipper van de reddingsboot het altijd veranderende vaarwater over de Maasvlakte niet genoegzaam kennende, aarzelde op het in nood verkeerende stoomschip aan te hou den, doch schipper Nieman gooide de tros van de »Zuidholland« los en zeilde, dwars door de branding, zoodat hij aan het oog bijna voortdurend onttrokken was door de hooge zeeën, naar de »Yoxford«. Gedurende ruim een uur was men bezig de bemanning te redden door hen telkens op het »zetje« te laten springen in de voorbij- stuivende blazer, die dan wendende, opnieuw op dezelfde wijze andere schipbreukelingen overnam, totdat zij, ten getale van 23 man, zich aan boord bevonden. Nu werd over de gevaarlijke Maasvlakte door de branding heen de terugtocht aan vaard naar het Brielsche vaarwater, welke tocht alleen, dank zij de bekendheid van schipper Nieman en zijne gezellen met dien weg, gelukte. Langs het Steenenbaken en door de schutsluis van Rozenburg naar den nieuwen Waterweg kwamen zij ten ongeveer 7 uur des avonds met de geredden, doornat en vermoeid, te Maassluis aan. Kapitein en bemanning hadden niets dan dank en lof voor de koelbloedige en kalme wijze, waarop zij door Nieman van een bijna zekeren dood waren gered. De heer Guyot heeft een amendement voorgesteld om onderafdeeling 51 (uitgaven in Nederland), van de Indische begrooting voor 1890 te verminderen met f 825,000. Op deze onderafdeeling komen voor, de kos ten van aanbouw en uitrusting van twee schepen, type »Ceram« en Flores.* Nabij het station Hoesselt wilde de twin tigjarige dochter van een overwegwachteres den dienst voor haar moeder waarnemen bij aankomst van den trein. Bij het overloo- pen van den weg geraakte zij evenwel onder den trein en werd letterlijk in tweeën ge reden. Donderdagmiddag kwamen drie personen op eene alleen staande hofstede, bewoond door de gebroeders van Loon en hunne zuster, en liggende aan den straatweg naar Moerstraten, op ongeveer een uur afstand van Bcrgen-op-Zoom. Zij vonden de zuster alleen te huis. Met een knuppel brachten zij haar eenige slagen op het hoofd toe, die haar het bewustzijn deden verliezen, van welke omstandigheid de dieven gebruik maakten de kasten en laden te openen en zich 35 cent toe te eigenen, terwijl een be drag van eenige honderden guldens aan specie en papier niet door hen werd gevon den. Terwijl zij nog bezig waren, kwam een der broeders thuis, waarop de dieven door een raam ontvluchtten. Natuurlijk werd de politie van het geval in kennis gesteld. Zij mocht er in slagen de drie schurken nog des avonds te arresteeren en tot beken tenis te bereiken. Het zijn B. J. K., oud 19, J. W. K., oud 17 en B. v. d. B., oud 18 jaar, allen wonende te Bergen-op-Zoom. Ze zijn naar de gevangenis te Breda vervoerd. De toestand der vrouw is hoogst ernstig. O O De stadsgeneesheer, die de eerste hulp ver leende, constateerde schedelfractuur en ver scheidene gapende wonden aan het hoofd. Een jonge man is te Zaandijk in de Zaan gevallen en verdronken. - Te VVesterlee is een 4-jarig kind in brand geraakt en aan de gevolgen overleden. - In een stoombran- derij te Schiedam is een verver van een ladder op een machine gevallen en op de plaats doodgebleven. - Bij of vóór een bin nenbrand in een perceel in de Koningstraat te Amsterdam is uit een kist f 700 gesto len. Men vermoedt, dat de dief den brand heeft aangestoken - Een treurig drama had te Utrecht plaats. Zekere M. heeft in de Doornboomstraat, na een twist, zijn vrouw op straat een steek onder den arm en den rug toegebracht, waarna deze na enkele oogen- blikken overleed. De dader liep daarop naar de Singeelgracht en sprong in het water, doch werd gegrepen en in bewaring gesteld - Op Ameland is het stoomschip Tiger* ge strand. Het volk is met eigen boot gered. BEKENDMAKING. De Buryenieester van Heusden hwioft ter openbare kennis, dat bet 2e kwartaals- kohi'-r der provinciale belasting op paarden, en andere trekdieren, dienst 1889/90. door Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie, is invorderbaar verklaard en van heden af gedur- nde 8 dagen ter gemeente-secretarie voor een ieder is nedergelegd. Heusden, den 2 Dec. 1889. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. 7 de A olkstelling. (Wet van 22 April 1879, Staatsblad no. 63) (Kon. besl. van 21 Aug. 1889, Stbl. no. 108.) Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter algemeene kennis, dat dit jaar zal gehouden worden de 7de algemeene tienjaarlijksche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen die te middernacht tusschen 31 De cember 1889 en 1 Januari 1890 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onver schillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder werkelijke woonplaats binnen Nederland te hebben, op genoemd tijdstip aldaar aan wezig zijn. Omtrent deze allen moeten de opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, die tusschen 26 December 1889 en 1 Januari 1890 zullen worden rondbe- zorgd, en dadelijk na Nieuwjaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning worden ingevuld: eene witte kaart (voor een man of jongen) of eene bruine kaart (voor eene vrouw of meisje.) Bovendien moet door of voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is, ingevuld wordeneene groene kaart (voor een tijdelijk aanwezigen man of jongen) of eene roode kaart (voor eene tijdelijk aan wezige vrouw of meisje.) Het hoofd van ieder gezin of de bestuur der van iedere instelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaarten worden bezorgd, is verplicht voor de behoorlijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgt, worde op gegeven hoeveel wittebruine, groene of roode kaarten er in de woning noodig zijn. Overtreding van de voorschriften betref fende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64), gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te verkrijgen kennis der bevolking is eene zaak van algemeen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met de meest mogelijke nauw keurigheid en volledigheid worden beant woord. Op verzoek der Regeering noodigen Bur gemeester en Wethouders allen met aandrang uit, door nauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volks telling mede te werken. Heusden, 2 December 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggeeen. IIoncoop. 332e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 2e Klasse. Trekking van 2 Dec. Prijs van f 20000: no. 19954; f 1000: no. Ï6580; f400: nos. 1036, 2308, 16188 en 17284; f 200: nos. 3992 en 10635; f 100: nos. 17, 2913, 4344, 9387, 10266, 13995 en 10600. Door de drukke straten te Amsterdam kan men af en toe een »reclamenman« zien rondwandelen, op wiens bord aan de eene zijde te lezen staatDe voordeeligste werkstaking is het staken van drankmis bruik*, en aan de andere: »Men beweert, dat de arbeid te weinig geeft. Beter ware het te zeggen, dat het drankmisbruik te veel neemt«. Een vergenoegd vader. Mijn jongen? Die heeft voor niets anders ooren dan voor de marine. Gisteren was hij op een scheeps hal, toen hij thuis kwam was hij zeeziek en van morgen vroeg hij om een gemari- neerden haring. Een woord op z'n pas. In de »Amerongsche Courant* lezen wij dit rijmpje: 't Woord vader,* vroeger zeer in zwang, Schijnt in den ban reeds sedert lang; Geen mensch zegt thans »mijn vader* meer, Maar elk zegt nu »miju oude heer*. Het vaderschapdus van voordezen Moet nu het »oudenheerschap« wezen, En »vadervreugd« naar a'len schijn, Moet »oudenheersvreugd« voortaan zijn. Ook >vaderland« klinkt zeer gemeen. En heimlijk broeit dan ook 't verlangen 't Door soudenheersland* te vervangen Ach, lieve taal! waar gaan wij heen? K. O. Onze dank aan den dichter voor dit woord op z'n pas, zegt de »N. Sprokkelaar*. Steeds heeft het ons gehinderd den dier baren vader- en moedernaam te hooren ver vangen voor dat vader- en inoederbeletdigend yvnde. en. -"~'\r nrn„T.T 1 -.nln^nl i ii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1889 | | pagina 2